Modelwoningen in de flats aan de Harmen Sytstrastraat Rob nson vierde z’n verjaardag met de kinderen in de Leeszaal Forum bracht „Die Zaubeif öte van Mozart Dr Fop I Brouwer sprak voor V.A.D.V. s - Hoela - Hoela en WYM BRITS ERA DEEL IJLST van Officieel Orgaan Kardinaal Roncalli is Paus Johannes XXiil geworden de gemeenten SNEEK, Donderdag 30 okt. 1958 113e jaargang no. 87 Redakteur L. KIEZEBRINK Gemeente Schoonebeek al maar rijker Twee jaar geëist tegen wijkverpleegster Snitser Frysk Toaniel spilet „De jonge Jan” Gunstiger voorzieningsrege- ling voor thuis inwonende werklozen Het Sneeker Nieuwsblad is een Laatste Clubcompetitierit M.A.C. „J. C. Visser” Bouwweerberichten Plattelandsvrouwenbond afd. Snits en Omkriten gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD hi ■Tv SNEEKER NIEUWSBLAD verlengd De slaapkamers. de Boer „Fo- het gezellige middelpunt PHILIA. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 19 en 20 novimber spilet it Snitser Frysk Toaniel „De jonge Jan” fan IJ. C. Schuitmaker, yn Amicitia. Kedaktie-adrea Kleinzand 7 Telefoon 287X ge- het Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit haar beroep voor de tijd van zeven jaar, heeft de officier bij de rechtbank in Amster dam, mr Somerwil, geëist tegen een 37- jarige vrouw, die ondanks dagenlange verhoren van politie en rechtercommis saris blijft volhouden dat zij onschuldig is. In de verdachtenbank hoorde deze vrouw, een wijkverpleegster uit Ouder kerk aan de Amstel, de eis gelaten aan. Ze wordt ervan beschuldigd een bedrag van ruim duizend gulden te hebben ont stolen aan een zeer bejaard echtpaar, van het huis moet zijn. Tot mijn vreug de is deze ruime lichte gezellige kamer inderdaad ook het middelpunt, waarom heen de slaapkamers en de keuken zich scharen. In de kamer is een glazen wand en deur van gedeeltelijk ondoorzich tig glas waardoor men in de slaapka mer van de ouders kan komen. Met een productie, een huisvrouw ach, als huisvrouw doe je alles als je zo’n rijtje eenmaal heerlijk als je overal je neus en de inrichting van een huis van A Hij stapte dus uit zijn woonplaats het boek, in de vertaling van Jan Mens, en bezocht de kinderen die in feeststem ming bijeen waren in de leeszaal. Zodra hij binnen kwam herkenden ze hem in zijn los om de schouders geslagen die- renvel. En over zijn ruig behaarde ge zicht gleed ook een lach van herken ning, want natuurlijk heeft hij de kin deren uit zijn boek dikwijls gezien. Zijn rijzige metgezel was de Spaanse kapi tein Alfonso, die Robinson op het ei land ontdekte en hem redde. Natuurlijk werden de twee helden on middellijk door de kinderen omringd; U ziet de begroeting op de foto. Ze hadden vooraf alles voor het verjaarsfeest in orde gemaakt de dieren die ze hem wilden geven op het flanelbord geplakt of op de plank er voor uitgestald. Ro binson was met alle dieren erg big, later brachten de andere kinderen hem nog meer. Ze zullen hem gezelschap hou den in het boek waarin hij weer terug Bal stappen. De kamer voor de ouders, met een balcon, is de grootste. Ze zijn in deze vier modelwoningen weer volkomen ver schillend ingericht maar in alle vier brandde een kachel, oliekachel, haardje heerlijk comfortabel bij ziekte. Fraaie en ook eenvoudige maar handige en sterke bedden werden in deze kamer getoond. Voor de andere kamers was graag ge bruik gemaakt van stapelbedden, ook al weer in verschillende uitvoeringen. De op groeiende kihderen vinden hier voor het raam een bureautje en aan de wand een handig bergmeubeltje. Keuken en lavet. De keuken is prachtig ingericht met ruime werk- en bergkast, waarboven weer de kleine kastjes zijn aangebracht. In het ruime lavet, met douche, kunnen ook de wasmachine en centrifuge wor den geplaatst, uitermate praktisch zo- De kinderboekenweek viel dit jaar samen met een wel heel bijzondere ge beurtenis: Robinson Crusoë’s verjaar dag. Hij werd op een haartje na drie honderd jaar het ontbrekende mag niet eens een naam hebiten cp zo’n groot aantal jaren. Robinson is nog altijd een geliefde held van de kinderen en het lag voor de hand dat hij samen met hen deze dag wilde vieren. Achtergebleven gebieden Daar horen w ij ni.bij We hoepelen-de-hoela, Van vreemde vetten vrij Geen dure preparaten Meer voor de slanke lijn, De béste kuur moet „hoela”, De hoela-hoep-kuur zijn! G aarzelt nog? U kijkt eerst Het peesje uit de boom? Echt Hollands, maar ’t getuigt van Sterk-overdreven schroom. Want wie ééns hreft gehoelaaid, Zegt naderhand met spijt: Ik heb me e<_l te laat aan De „hoela-hoep” gewijd Straks staat u heup te wiegen, Al meent u ml van niet; Ook die dat „hoelaaien” Als on- of waanzin ziet. We zijn let op m’n woorden Hoelaalers-in-de-dop, We hoepelen braaf mee en Geen mens zegt: hoepel öp ouverture Het geheel futloos en nogal rommelig. Geluk kig dat het peil spoedig steeg en het orkest zich naderhand geheel revan cheerde. Onder leiding van de bekwame dirigent Paul Pella kwam men tot uit nemende resultaten. Het samengaan met de uitvoerenden op het toneel was niet altijd homogeen, doch dat lag niet aan de dirigent, noch aan het orkest, maar aan de artisten op het podium, die soms minder attent waren Afgezien van deze kleine slordigheden leverde deze groep echter voortreffelijk werk. Van hen noemen wjj allereerst de colo- ratuur-sopraan Dini Tadema, die als Königin der Nacht haar fraaie stem- kwaliteiten overtuigend demonstreerde, al was haar toongeving in de hoogte nog iets te geforceerd en te krampach tig. Anneke van der Graaf, sopraan (Pamina) was ook nu weer uitzonder- als het in een van de woningen wordt aangetoond. Helaas kan ik hier niet alles van deze vier woningen vertellen. De haarden, een enkele van een nieuwe vorm, de kachels, de artistieke wandversiering, de bloemen en planten hoe zou ik in één artikel een bezoek kunnen be schrijven dat uren duurde? Ten pleziere van belangstellende man nen nog dit vage beschrijvinkje van de kolenbergplaats naast de voordeur: In de gevel zit een luikje waar de kolen in gegooid worden, ze vallen daarna In een koker en kunnen opgeschept wor den uit een ander luikje. Technisch aan gelegde heren moeten zelf maar eens kijken. En laten ze dan hun vrouwen meenemen. Zij zijn het waard in eer. modelhuis te wonenen kunnen het in elk geval eens rustig gaan bekijken. Stellig doen ze er ideeën op voor haar eigen minder model huis. Voor hen die in dit stadsdeel nog niet zo goed thuis zijn, zij hier tenslotte nog vermeld, dat de Harmen Sytstrastraat, aan het einde waarvan de hoge flat woningen gebouwd zjjn, langs de Alge mene Begraafplaats loopt. De gemak kelijkste weg er heen leidt langs de Kerkhoflaan, die men geheel moet uit lopen. Robinson keek wel zijn ogen uit in de zaal waar hij terecht gekomen was. Daar stonden boeken over kinderen die bijna zo flink geweest, waren als hij zelf daar stond een kléin model van zgn boot, zijn hut, en zijn primitief jachtgereedschap was er ook. Er was zelfs een stukje gras van zijn eiland aanwezig en aan de wand hing een kaartje van dat eiland. Alle voorwer pen waren gemaakt door de kinderen, terwijl op een apart tafeltje de mooie dingen stonden die de kinderen van de leesclubjes hebben gemaakt naar aan leiding van andere boeken. Aangespoel de scheepskisten, een ton en de enige echte Robinson hangmat waren ook te 2. P. Walsweer, 3. M. Troelstra, bezichtigen. Robinson vertelde zelf hoe hij in die hangmat had gelegen toen Alfonso hem ontdekte nadat dit knappe zwarte heerschap met zijn schipos ge land was in de baaios. Het was toen natuurlijk alles Spaans wat de klok sloeg, nadat Robinson Vrijdag eerst En gels had geleerd zodat ze tenminste samen gezellig konden praten. Robin son en Alfonso vertelden de kinderen onderhoudend van hun avonturen, Ro binson zong een aardig Engels liedje, maar het meeste succes hadden ze met een echte wildendans zoals die op het eiland werd uitgevoerd. Natuurlijk werden de kinderen ge- tracteerd, er werd gezongen, verteld, door de kinderen voorgedragen en het was toch helemaal niet te druk voor de driehonderdjarige Robinson, die al les nog zonder bril aanhoorde. Vanmiddag hebben de oudere kinde ren het feest gevierd en ook toen was er grote vreugde. Alfonso vertelde het grootste avontuur uit' Robinsons leven, de ontmoeting met “Vrijdag en ook nu maakte de wildendans grote op gang. Deze kinderen brachten Robinson een mensenvriend die ze gezocht hadden uit de uitgestalde boeken. Met een heer lijke verkleedpartij eindigde dus dit feest, waar vele kinderen van hebben genoten. glazen wand en een deur heeft men ook verbinding met de keuken en men stapt al even gemakkelijk in de tweede slaap kamer. In de gang, tegenover het lavet, is de deur van de derde slaapkamer. Een uiterst practische maar ook zeer gezellige indeling. Vanuit de kamer kan de huisvrouw als het ware haar gehele huis overzien en besturen. In alle vier huizen, twee aan twee in gericht, was natuurlijk veel zorg aan deze kamer besteed. Bij alle verschil in inrichting, die er gelukkig was, viel het me op dat men toch unaniem van oor deel was dat de plaats voor de eettafel (onvolprezen ronde tafels!) bij de keu- kenwand is. Dicht bij de bron dus. De weg van keuken naar kamer is daar door heerlijk kort. Eten dicht bij de keuken genoeglijk zitten bij het raam. Ook hier verschil van smaak, en dus uiteenlopende meu bels. Wel was er weer een punt van overeenkomst; lichte kleine meubeltjes. Een aardig tafeltje, rechthoekig, een klein rieten bankje met een paar ge makkelijke stoeltjes, een schemerlamp. Tegen de muur een rek voor wat boe ken en andere spullen, soms een licht dressoirtje In een moderne vorm, een rijdend theetafeltje in een hoek. Aller aardigst en buitengewoon nuttig om vier precies gelijke huizen na elkaar te gaan bekijken en dan te constateren hoe men toch inderdaad tot een zeer persoonlijke inrichting kan komen. Voor vloerbedekking was o.a. gebruik ge maakt van Sico-matten en Linofelt moiré, beide goed en goedkoop mate riaal, en Trevort voor hen die over een gevulder beurs beschikken. Zoals ik reeds vertelde, hebben deze flats drie slaapkamers, mooie behoor lijke grote kamers met heerlijk veel kasten! Boven elke kast, geschilderd in zachte tinten, nog kleine opbergkast- jes voor dekens, koffers enz. ideale vondst, waar elke bewoner verrukt over zal zijn. Het bekende operagezelschap rum” bracht vorige week donderdag Mozart’s opera „Die Zauberflöte” over het voetlicht. Voor dit optreden was veel belangstelling, want Amicitia was eivol. Emmanuel Schikaneder, die evenals Mozart vrijmetselaar was (denk aan de tempelscènes) vervaardigde het libretto voor dit werk. Bij deze sprookjesachti ge tekst, die evenals de meeste opera- teksten op zichzelf weinig artistieke waarde heeft, componeerde Mozart in 1791, dus in zijn laatste levensjaar, de muziek. Prachtige muziek, die, hoe kan het ook anders, torenhoog boven het libretto uitsteekt, „Die Zauberflöte” eist niettemin veel van de uitvoerenden. „Forum”, dat over een keur van medewerkers beschikt, sliagde er echter in deze opvoering tot iets bizonders te maken. Als het orkest aanvankelijk minder nonchalant en de klank van de mannenkoren van beter gehalte was geweest, zouden wij zelfs van een sublieme avond hebben kunnen gewagen. Zoals gezegd, de Nederlandse Orkest Vereniging wekte met de geen hoge verwachtingen, was f Dinsdagavond ongeveer 6 uur heeft de pro-deken van het college van kardi nalen, kardinaal Canali vanuit de Pau selijke loggia de op ’t Sint Pietersplein te Rome samengepakte mensenmenigte, welke op wel 300.00') personen geschat werd, mededeling gedaan dat tot Paus gekozen was kardinaal Angelo Giuseppe Roncalli, patriarch van Venetië. De nieuwe Paus heeft de naam Jo- "hannes XXIII aangenomen. Hij werd op 25 november 1881 te Sotto il Monte in het bisdom Bergamo (Italië) geboren. Als 11-jarige ging hij naar het klein seminarie van Bergamo en in 1904 werd hij priester gewijd. Van 1905 tot 1914 was Angelo Roncalli particulier secretaris van de bisschop van Bergamo. Geduren de de eerste wereldoorlog was hij ser geant bij de Rode Kruis-troepen. Later werd hij aalmoezenier aan een militair hospitaal. In 1921 riep Paus Benedictus hem naar Rome en gaf hem tot taak het missioneringswerk van de Congregatie Propaganda Fide (voor de voortplan ting van het geloof) te reorganiseren. Hij bekleedde deze functie gedurende vier jaar en maakte in deze tijd veel buitenlandse reizen. Hierna bezette Ron calli de leerstoel voor Patrologie (ken nis van de Kerkvaders) aan het semi narie van Lateranen. In hetzelfde jaar vertrok hij naar Bulgarije als Aposto lisch Visiteur. Begin 1926 werd hij be noemd tot apostolisch delegaat in Tur kije en Griekenland. Nadat mgr. Ron calli in december 1944 tot nuntius te Parijs benoemd werd overhandigde hij op 1 januari 1945 zijn geloofsbrieven aan de nieuwe Franse regering van generaal De Gaulle. In 1953 werd Angelo Ron calli door Paus Pius Xn tot kardinaal verheven en kort daarna volgde zjjn be- noeming tot Patriarch van Venetië. De nieuwe Paus wordt beschreven als een gematigde persoonlijkheid met gevoel voor humor, die zich in alle om standigheden gemakkelijk weet te be wegen. Hij staat bekend om zijn rake gezegden. Over regeren zei hij eens: „al les zien, voor veel ervan een oogje dichtknijpen, een weinig rechtzetten”. Vanwege zijn grote verdiensten voor de Duitse krijgsgevangenen, die hij gedu rende zijn verblijf in Frankrijk heeft ge holpen, ontving hij in 1957 van de Duit se regering het Grootkruis van Ver dienste. Johannes XXIII is een eminent geleer de. Hij spreekt buiten Italiaans nog vloeiend Bulgaars, Frans en Spaans. De nieuwe Paus is tweemaal in ons land geweest. Eenmaal in 1923, toen hg verbonden was aan de Congregatie Pro paganda Fide en later nog in 1951. Toen legde hij privé enige bezoeken af, aldus meldt Ons Noorden. Onder zeer gunstige weersomstan digheden werd maandagavond j.l. de zesde en tevens laatste clubcompetitie rit van de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” gehouden. De tocht was dit maal weer eens uitgestippeld door de heren Vrolijk en Zondervan, die voor een zeer aantrekkelijke (en pittige route hadden gezorgd. Direct na de start in de Kruizebroederstraat begon nen de moeilijkheden al en velen liepen hier reeds een aanzienlijk aantal straf- punten op. Via enkele controleposten in de binnenstad ging het over Oosterhaule naar Heerenveen en vandaar naar Jou- re, waar de „apotheek” verscheidene op strafpunten kwam te staan. Joure— Sneek was tenslotte het laatste traject. Ruim veertig teams namen deel aan de rit, waarvan de uitslag was: Autoklasse A: 1. J. Noorbeek, Hee renveen 102 strafp.; Sneek 112 strafp.; Sneek 152 strafp. Autoklasse B: 1. E. Postma, Oppen huizen 100 strafp.; 2. C. Dijkstra, Sneek 114 strafp.; 3. W. Mink, Lang weer 119 strafp. Autoklasse C: 1. P. Kerkstra, Bols- ward 152 strafp.; 2. Mevr, de Jong, Sneek 155 strafp.; 3. K. Offringa, Bols- ward 199 strafp. Motoren A: 1. K. Korf maker, Sijbran- daburen 100 strafp.; 2. S. Geertsma, Heerenveen 102 strafp.; 3. D. de Boer, Sneek 150 strafp. Motoren B: 1. W. Faber, Sneek 158 strafp.; 2. H. Falkena, Sneek 161 str.p.; 3. D. de Jong, Sneek 201 strafp. De clubkampioenen konden nog niet direct worden aangewezen, maar zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Voor we mochten gaan kijken was er een gezellige bijeenkomst in de kelder van het woningblok. Een ruime kelder voor alle bewoners, volgens voorschrift van de B.B. voor huizen met drie woon lagen, van extra dikke muren voorzien. Vanuit deze kelder komt men in een gang met aan weerskanten de particu liere kelders, die natuurlijk van deuren voorzien zijn. De heer de Boer, directeur van Ge meentewerken, opende de bijeenkomst namens het gemeentebestuur met een toespraak tot de aanwezigen, waarbij hij in het bijzonder noemde de heer Visser, Hoofdingenieur-directeur Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in Leeuwarden en de heer Koopal, adjunct inspecteur van dit bureau. De heer de Boer kwam in zijn toe spraak tot de conclusie dat het kost baarste bezit van een man, een model vrouw, en het kostbaarste bezit van een vrouw een model man, bewaarheid dient te worden in een goede woning als het mogelijk is zelfs in een model woning. Ook de inrichting van een wo ning moet smaakvol zijn. Het bouwen van woningen is dan ook na de oorlog een van de belangrijkste taken van het gemeentebestuur geweest en deze taak is, na het bouwen van honderden wonin gen, nog lang niet beëindigd. Maar- als we terugzien op hetgeen tot stand ge komen is kunnen we toch trots en dank baar zijn. De nieuwe wijken, Tuindorp, het Eiland, de Noorderhoek, hebben de oude stad verjongd en vriendelijker ge maakt. De sanering van oude krotten buurten gaat door.de bejaarden worden niet vergeten en uit alles blijkt dat het gemeentebestuur grote waarde hecht aan goede woningen. Als nu elke bewoner van deze wonin gen respect en waardering voor zijn huis heeft, het zo goed mogeljjk gebruikt, een prettige verhouding weet te schep pen met zijn medebewoners, dan is de moeite van het gemeentebestuur niet voor niets geweest. Een woning behoeft niet duur en groot te zjjn, maar het gemeentebestuur zal wel steeds toezien op behoorlijke slaapruimte en berging, en deze model-woningwetwoningen willen laten zien hoe een huis intensief bruikt moet worden, wil men er meeste profjjt van hebben. Ten slotte bracht de heer dank aan de vele medewerkers, onder wie in de eerste plaats de naamloze ini tiatiefnemers van deze belangrijke expo sitie. De architect, de heer van der Mo len, werd dank gebracht voor de voor treffelijke praktische indeling van de huizen, de uitvoerders fa. H. A. Boom- sma voor de wjjze waarop zij hun taak hebben volbracht. De heren Tjepkema en Moesker hebben hun beste krachten gegeven aan het schilder- en stucadoor- werk. Het Gem. Gasbedrijf heeft for nuizen en gaskachels geplaatst, Instal latiebedrijf „Vreesia” in Leeuwarden verzorgde de electrische verlichting, de lavet-inrichting is van „Ocriet” Baarn, terwijl de volgende plaatselijke firma’s medewerking verleenden bij de inrich ting: firma Aukema, N.V. Brennink- meijer Zonen, woninginrichting; Faber’/ machinebedrijven, Kuypers, N.V. Rijpke- ma, verwarming; fa. IJme Bakker, keu- kenjnventaris en serviezen; Gebroe ders Brandsma, bloemen; Obbema, wand versiering. Na de rede van de heer de Boer wer den de huizen bezichtigd. Als degelijke huisvrouw had ik natuurlijk direct naar lavet en keuken moeten stappen, maar mijn hart ging uit naar de woonkamer, die toch De raad van de gemeente Schoone beek, aldus meldt het Friesch Dagblad, heeft wederom als eerste in de provincie Drenthe de begroting voor 1959 en de bedrijfsbegrotingen vastgesteld. Dat deze Drentse oliegemeente er financieel gunstig voorstaat blijkt uit het feit, dat naar raming in 1959 een bedrag van f 450.000 aan de algemene reserve kan worden teogevoegd. Deze reserve zal op 1 januari 1959 in totaal f 4.225.000 be dragen. enigszins om de haastige automobilist te bekommeren. Dit was dan ook de reden waarom de Groninger bioloog met een vertraging van enkele dagen in Hammerfest aankwam. Om hier de middernachtszon boven de noordelijke ijszee te zien schijnen had de heer Brou wer vanaf Oslo reeds meer dan 2000 km afgelegd En nog was het einddoel niet bereikt. Dat was Noors Lapland, waar de oude, primitieve wereld af en toe eens in aanraking komt met de moder ne beschaving. De Lappen leven hier bijv, nog in tenten, maar bezitten soms de meest moderne gebruiksvoorwerpen zoals naaimachines, horloges e.d. Hun voornaamste voedsel bestaat volgens spr. uit rendiervlees en vis, „lekker nijen” die dr Brouwer slechts matig konden bekoren. Maar dit was dan ook het enige wat niet in de smaak viel; van de rest van het land heeft hij met volle teugen genoten en met hem z’n talrijke toehoorders. de gevel, een dromerig meisje stond in een slaapkamer voor een prachtige re- modelwonlngen mag bekijken. Het is nu in mag steken, alle kasten mag openen tot Z mag bekijken. Een vrouw doet dat graag en pikt al spelend iets op over woningbouw, doelmatige inrichting enz. enz., als het maar niet te technisch is. Zo beschouwt vindt dus leder wat wils in de Harmen Systrastraat. Met ingang van 1 november kunnen de telefonische weerberichten voor de bouw vakken weer worden beluisterd. Het KNMI te De Bilt heeft het land verdeeld in vier rayons. Voor elk rayon wordt een eigen weerbericht opgesteld met gegevens over vorst, regen en wind. In het afgelopen winterseizoen is het telefonische weerbericht voor de bouw nijverheid meer dan 100.000 maal aange vraagd. Er is ook een druk gebruik gemaakt van de telefoonaansluiting, die een na dere toelichting geeft op de „bouwweer berichten”. Men schrijft ons: Donderdag 23 okt. hield de vereniging een bijeenkomst met mevr. Tasma-Pasma over: „Hoe kleden wij ons het beste”. Mevr. Tasma stelde voorop dat ons fi guur en uiterlijk een grote rol spelen. Het begint dus al bij de voeding en li chaamsverzorging. Bij de keuze van kle ding dienen wij rekening te houden met de leeftijd en het type, licht of donker. Daarnaast moeten wij de accessoires in overeenstemming kiezen met ieder cos tuum. Dure spullen hoeven nog niet al tijd mooi te staan. Mevr. Tasma vertelde ons op boeiende en uitvoerige wijze hoe we er smaakvol en verzorgd uit kunnen zien. Vooraf had mevr, de Vries verslag uit gebracht van de Algemene Vergadering in Heerenveen, terwijl mevr. Vink een vijf mlnuten-praatje hield over de bana nenboom en haar voortbrengselen. Ei gaven zich weer nieuwe leden on. Vanaf dinsdag is een viertal flats aau de Harmen Sytstrastraat als model woningen ingericht. Vlak na de opening van de expositie stond op de galerjj die langs de woningen loopt een mjjnheer te genieten van het prachtige uit zicht, een praktische huisvader kreeg niet genoeg van de kolen-„koker” aan lijk op dreef. Haar optreden als zange res èn als actrice stempelt haar tot een kunstenares van de eerste rang Ook Henske Nooy, sopraan (Papagena) wist haar rol op zeer bizondere wijze te ver- vullen. Van de heren blonk de tenor Harry France (Famino) uit. Vooral als zanger. Als acteur kan zijn spel nog aan soepelheid winnen. Peter van Zon, tenor, boeide voortdurend door zijn le vendig spel en aangenaam stemgeluid. Als Monostatos was hij verre van mo notoon. Hetzelfde kan gezegd worden van de bas-bariton Anton Eldering, die als Papageno topprestaties leverde. Jan Duiveman, bas, vervulde zijn Sarastro- rol op waardige wijze. Zjjn sonore stem voldeed ons echter het best in het lage en het hoge register. Ook de overige medewerkenden vervulden hun taak op loffelijke wijze. Wij denken hierbij nog aan het optreden van de drie „dames” (Lony Vonk, Maria Moonen en Annie Steiner) en de drie „knapen” (Annie Oude Groen, Julia Colpa en Tiny Koks) die zich alszodanig zeer wisten te on derscheiden. De vertolking van het eerste priester koor viel tegen en kwam niet boven het middelmatige uit (no. 10). Het tweede (no. IC) was beter verzorgd, vooral wat de klank betreft. Toch menen wij dat een selecte groep als deze in staat moet zijn een fraaiere mannenkoor-klank te produceren. Tevens zal Max van Doorn, de koorrepetitor, er goed aan doen de onderlinge klankverhouding te egali seren en in gunstiger evenwicht te bren gen. Het slot (gemengd koor) daaren tegen klonk stralend en fris en vormde een prachtig besluit. De fantastische decors van Wim Ves- seur, waarbjj de zorgvuldig uitgebalan ceerde verlichting wonderen deed, ver leenden aan het geheel een bizondere glans. Voor Paul Pella, de dirigent-regis- seur, tenslotte een extra woord van lof voor de wijze waarop hij zijn veelom vattende taak volbracht. De zeer grote bekendheid die dr Fop. I. Brouwer ook in Sneek en wijde om geving geniet, bleek weer eens duidelijk uit de enorme belangstelling die er be stond voor zijn lezing voor de VADV, de combinatie van verenigingen op natuur historisch gebied. Voor een eivoiie zaal in Hotel Hanenburg beschreef hij op vaak geestige en vlotte manier z’n tocht „Twee maanden met auto en tent door Noorwegen en Noors Lapland” en hij lichtte dit onderwerp toe met kleuren dia’s, die hij onderweg had gemaakt. Nadat hij van voorzitter dr J. P. Otto het woord had gekregen, gaf dr Brou wer aan de hand van een door hem zelf vervaardigde kaart een korte beschrij ving van de route, die hij later op de avond nader zou bespreken bij het ver tonen van z’n kleurendia’s. „Het land van vrijheid ook in de na tuur”, zo betitelde Spreker Noorwegen. Het land waar hij ieder jaar z’n vakan tie doorbrengt, ondanks de sombere klimatologische voorgevoelens die de meeste vakantiegangers koesteren bij een tocht naar het Noorden. Dr Brou wer toonde echter aan dat in bepaalde gebieden van Noorwegen het zomers zeer droog en warm is door de beschut ting van de bergen in het westen, die de gure en vochtige oceaanlucht op een af stand houden. Vandaar z’n zwerftoch ten door het land waar de middernacht zon drie maanden lang boven de hori zon staat. In Larvik aan de zuidkust begon het traject dat leidde via Oslo naar een bio logisch zeer interessant gebied in mid den Noorwegen, Jotumheim, waar dr Brouwer verscheidene dagen doorbracht. Men vindt hier, zo vertelde hij, enorme binnenmeren met langs de oevers een weelderige flora met o.a. gentianen, bosgeraniums e.a. Na Drontheim aan de westkust voerde het traject, na het passeren van de poolcirkel, naar Larvik, een rit die meer dan vijf dagen tijd verg de, doordat niet minder dan vier fjor den overgestoken moesten worden. Het is hier, volgens dr Brouwer, een voort durend stijgen en dalen en dit brengt aanzienlijke temperatuursverschillen met zich mee. In deze buurt zijn het niet alleen de fjorden die het „snelver keer” belemmeren, maar ook dikwijls de dieren. Geweldige kudden geiten en soms wilde paarden versperren menig maal de weg zonder zich ook maar Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De staatssecretaris van sociale zaken heeft voor thuis-inwonende werklozen gunstiger bepalingen aangebracht in de sociale voorzieningsregeling, groep B. Deze verbeteringen, die op 3 november a.s. van kracht worden, behelzen het volgende: De minimum leeftijd waarop uitkering kan worden ontvangen, is verlaagd van 25 tot 21 jaar, de uitkeringsbedragen worden verhoogd. Voorheen was de uit kering, ongeacht gemeenteklasse en leeftijd, inclusief de compensatie voor de A.O.W.-premie f 12,83. Thans wordt de uitkering afhankelijk van gemeente klasse en leeftijd. Zo krijgen 21-jarigen inclusief compensatie voor A.O.W.-pre mie, in een vijfde klas gemeente f 16,55, en in een eerste klas gemeente f 18,15; 22-jarigen resp. f 18,55 en f20,15; 23- jarigen en ouderen resp. f 20.55 en f 22,15. De uitkeringsduur wordt van 13 tot 26 weken. Voorts is de maximumleeftijdsgrens voor het begrip „gezinsleden” van 25 tot 21 jaar verlaagd, hetgeen van invloed is op de uitkeringsbedragen aan werkloze gezinshoofden met thuis-inwonende ver dienende kinderen. Voorzover deze kin deren meerderjarig zijn, vervalt nl. de gezinsledenbijslag voor hen aan het ge zinshoofd. Anderzijds wordt niet meer, zoals tot dusverre, een gedeelte van hun verdiensten in mindering gebracht op de uitkering aan het gezinshoofd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1