Offensief in het Zuid-Westen Zó gaat het in een moderne Kleuterschool Schrale oogst van de voetbalvelden C.O.V. gaf geslaagde uitvoering van Haydn’s „Die Jahreszeiten** K JR bl IJLST WYMBRITSERADEEL en van I Oflicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, S.V.C. heren wonnen van Sneek AGENDA 113e jaargang no. 88 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kedaktie-adres Kleimand 7 Telefoon 2872, Hertejacht bij avond in de stad Maandag 3 november 1958 Alleen Sneker reserves speelden Sluitingsrit M.A.C. „J. C. Visser Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Volleybal Nieuwe gemeentesecretaris van Baarderadeel Aanbesteding Ned. Reisver. afd. Sneek Zeepost Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel Zaterdagvoetbal I' t «ML Redakteur L. KIEZEBRINK AMICITIA THEATER. Spel. en in is door de Boetseren. Vreugde. 9 de diverse klassen 0—2 3e klas het ERE-LUNCH VOOR MONTGOMERY liet Sneek 3 het te gast zijnde Frisia 2 niet verder komen dan een gelijk spel 9 8 7 7 6 6 5 6 6 5 5 6 4 4 4 3 2 Maandag 10 november ’s avonds 8 uur zaal Piso. N.R.V. Lezing met kleu rendia’s door Ds R. K. de Jong van Oosterlittens. 6 6 7 9 8 8 6 4 5 5 6 6 7 7 6 7 7 4 4 4 3 7 6 4 4 2 Hengelo Be Quick Z. WW Quick '20 ESCA Sneek Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhont Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Dr 2 Dr2 D2 Hr 2B Hr 2A Drl Drl H2 Hrl Hrl Dl Dl Hl 0—2 2—0 1—2 1— 2 0—2 2— 0 2—0 1— 2 2— 0 SNEEKER NIEUWSBLAD „Die Abendglocke” noemen wij nog als „Hört das laute „Juhhe, juhhe Dinsdag 4 november. Amicitia Theater. Feestavond S.Z.C. Opvoering van: Gieren op 't veilig nest. Aanvang 8 uur. Maandag 3 november ’s avonds 8 uur film: Dorp aan de rivier. Woensdag 5 november ’s avonds 8 uur film: De naakte oorlog. Zo zo en die kinderen spelen dus maar alleen in dat grote vrije lokaal. Soms kruipt er eentje in de kleine pop penkast, die naast de grote staat, en laat de poppen tot leven komen. Ande ren spelen met een poppenwagentje en de Juffrouw zit er maar bij te niks doen. Dan hadden ze vroeger in de be waarscholen toch heel wat meer te doen. U vergist zich U vergeet de moderne inzichten in de kinderpsycholo gie. Als de Juffrouw zo stil zit of wat rondloopt, observeert ze de kleuters in hun spel, in hun gesprekjes, in hun hele doen en laten. Ze krijgt zo een inzicht in het wezen van het kind en kan zich een oordeel vormen hoe dit kind aange pakt moet worden. Kleuterjaren zjjn zeer belangrijk en het kan een zegen voor een mens zijn als het in de kleuterjaren begrepen is en op de juiste wijze geleid opvoeders. 6 10 6 6 6 6 6 FVC 3 Lemmer 2 Bergum 2 LSC 3 knap cineast als schrijver en spreker is. Na de beantwoording van enkele vra gen door de spreker, bracht de voorzit ter, de heer P. van Vucht, hem dank. Deze vestigde ook nog even de aan dacht op de volgende bijeenkomst, nl. op 26 november, waar de heer J. Piebenga, de hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant, bij projekties zal spreken over „Nederland en de West”. In de le klasse B schijnt WVC einde lijk de goede maat gevonden te hebben, want de Winterswijkers kwamen op nieuw tot winst, nu tegen ZAC (21). Zwaagwesteinde boekte de eerste zege door op eigen terrein Borne met ge- waar- Ook erg int het Onze stadgenoot W. Slob keek vrijdag avond om een uur of negen vreemd op toen er, terwijl hij zijn auto naar de ga rage van Hanenburg wilde rijden, plot seling een hert voor zijn wagen voorbij schoot. Het dier kwam uit de Wijde Noorderhorne en vloog de Kruizebroe- derstraat en daarna de Muntstraat in. Hier werd het door de heer G. Minkema tegen gehouden, waarna het rechtsom- keerd maakte en de Grote Kerkstraat inschoot. De heer Minkema stapte bij de heer Slob in en samen zetten ze de ree bok, die uit het Hertenkamp ontsnapt was, achterna. Via Leeuwenburg en Grootzand kwam het op het Hoogend, maar zijn achtervolgers waren er nog eerder en sneden hem voor de Lemmer, brug de pas af door hun auto over de weg te plaatsen. Het hert zwenkte toen af naar de Rienck Bockemakade. maar vond daar twee jongens op zijn pad die het terugjoegen. Het sprong toen op een praam. De heer Slob vreesde dat het daarna in het water zou springen en waarschuwde de jongens al, maar dit ge beurde niet. Het sprong op de wal terug waar het met heel veel moeite werd overmeesterd en gebonden met een touw dat de heer Slob toevallig in zijn auto had. Daarna werd de politie gewaar schuwd, die al van de ontsnapping op de hoogte was gesteld en met de jeep aan het zoeken was. De vluchteling werd in de jeep gelegd en naar de heer Veldhuis, opzichter van de plantsoenen gebracht, die het opsloot en het zaterdagmorgen naar het hertenkamp heeft teruggebracht. De heer Slob vertelde ons dat ze wel een half uur werk hebben gehad de sterke zesjarige gehoornde bok onder be. dwang te krijgen. Hij vloog n.l. steeds weer overeind, maar geraakte tenslotte vermoeid, wat trouwens ook met zijn tegenstanders het geval was. Naar later is gebleken had een broer van de heer Slob het hert ook al in de Noorderhoek gezien. Ook die is er in zijn auto achteraan gegaan, maar verloor het dier uit het oog. Het is toen zeer waar schijnlijk via de Hospitalerbrug in de stad gekomen. Zaterdag 15 november. Vergadering van Volmachten Waterschap „Heeg” in café B. Westra te Heeg voorna. 9.30 uur. Soms raakt een groepje kleuters uitgespeeld en dan Juffrouw altijd weer komen fris idee. Ze moet belangstelling kunnen wekken, de kinderen leren hoe ze het materiaal, dat ze zelf mogen kiezen, moeten gebruiken, ze geeft kleine be- leefdheidlesjes, enz. enz. Ongemerkt wordt toch wel een heel programma af gewerkt maar weet U, het is zo „on gemerkt”. Dinsdag 11 november ’s avonds 6 uur Lampiontocht Buurt- en Speeltuin vereniging „Maple Leaf”. Donderdag 6 november ’s avonds 7.30 uur Concert van het Frysk Orkest in Gebouw „Elim” te Scharnegou- tum. Soliste: Diet Kloos, alt. Vóór alles is er vreugde in de moder ne kleuterschool. De kinderen hebben hun vreugde aan het prachtige materi aal, ze hebben hun vreugde aan het hanteren, waar geen gedwongenheid meer bij is. Dat dit tot stand kon komen door intense kameraadschappelijke sa menwerking, door het rusteloze zoeken van onderwijzeressen die gedreven wer den door haar liefde voor het kind stemt tot grote dankbaarheid. De oude bewaarschool werd tot kleuterschool waar het kind met vreugde speelt, werkt en leert. De „Juffrouw” zal door het kind niet vergeten worden en hierin vindt deze Juffrouw haar grootste be loning. In de eerste klasse dames zijn zater dag geen schokkende dingen gebeurd. De dames van TGP I wonnen vrij vlot van CZN I en al even vlot nam SVC I de puntjes mee uit de wedstrijd tegen UD I. De heren van SVC I wonnen hun wed strijd tegen Sneek I met 21, na een matige ontmoeting; de eerste winst voor SVC in dit seizoen. De volgende week wordt er niet gespeeld. Het eerst volgend wedstrijdprogramma volgt zo spoedig mogelijk. Udiros versloeg Friso. Udiros leverde zondag een uitsteken de prestatie, door, in Joure nog wel, het leidende Friso met 12 de baas te blijven. De Jousters hebben kennelijk met een inzinking te kampen, maar blijven niettemin aan kop, doordat con current Oldeboom nog één wedstrijd meer heeft gespeeld. In de res. 2e klas Woensdag 12 november 's avonds 8 uur „Ons Gebouw”. Friesch Dagblad Tournee. Opvoering van „Juffer Frederika”. Vocale medewerking van het Herv. Evangelisatiekoor; ’s middags 4 uur voor de jeugd de boeiende jeugdfilm „Janek, de vluchteling”. Vrjjdag 14 november ’s avonds 8 uur in Aere Perennius. Film van. de Ned. Chr. Reisver. Dinsdag 4 november *s morgens van 9.3012.30 uur Demonstratie Ste reofonische Hoorbril en Philips Boortoestellen door Ing. Bureau Span in samenwerking met Philips Eindhoven in Hotel Hanenburg. Donderdag 6 november ’s avonds 8 uur Amicitia. Kunst aan Allen, Sneek. Opvoering van het blijspel „School voor vrouwen”, door Toneelgroep „Arena”. Maandag 3 november. Filmvoorstellin gen Nat. Christen Geheelonthou dersvereniging in „Ons Gebouw”. Aanvang 8 uur. Kinderen aanvang 5 uur. De gemeenteraad van Baarderadeel heeft tot gemeente-secretaris benoemd de heer II. Aukes te Krommenie. Door het Gemeentebestuur werd vrij dagmorgen aanbesteed het leggen van rioleringen ten behoeve van de stadsuit breiding nabij de Lemmerweg. Tien in schrijvers schreven in als volgt: J. W. de Jong, Lemmer1 17.700.Dan Pijnacker Zn, Kollum 17.400.Le Roy, Ferwerd 17.320; F. Greebe, Sneek 16.800.—; S. de Wolf, Sneek 16.444.—; A. Willemsma Zn, Joure 15.555.A. Ooms Zn, Sneek 15.330.G. Ooms, Sneek 15.000.J. Kuipers, Zurich 13.560; M. v. d. Wal, Lemmer 12.530. Begroting ƒ10.000. De gunning is aan gehouden. Voor de afdeling Sneek houdt Ds de Jong uit Oosterlittens een lezing met kleurendia’s over Israël. De heer de Jong heeft een reis van enige maanden naar dit land gemaakt en heeft daar veel ma teriaal verzameld voor een lezing. Aan gezien de spreker een aangenaam en vlot verteller is, kan dit een interessante avond worden, daar er van dit land nog niet zo heel veel bekend is. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Zaanland (3/11); ms Yapeyu (4/11); Australië: ms Oranje (3/11); Strathnaver (5/11); Canada: ss At lantic (4/11); ss Maasdam (8/11); Chili: via New York (5/11); Indonesië: ms Oranje (3/11); ms Bali (6/11); Ned. An tillen: ms Solon (3/11); Nieuw Zeeland: via Engeland (8/11); Suriname: ms Oran jestad (5/11); Brits Oost Afrika: ss Africa (6/11). Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren. Gevonden te Jutrijp: 3 bankbiljetten, te Oosthem 1, te Oudega-W. 2. Terug te bekomen bij de plaatselijke Postcomman- danten. De verschijning van de memoires van Montgomery die overal ter wereld nogal wat opschudding teweeg hebben gebracht door de critiek op generaal Eisenhower is in Londen aanleiding geweest tot een literaire lunch, waar de burggraaf van Alamein de eregast was. We zien hem hier met mevrouw Chur chill tijdens de lunch gefotografeerd. G.R.C. wint met dubbele cijfers. In de 2e klas schoot het Groningse GRC danig uit zijn slof door het bezoe kende VAKO een dikke 101 neder laag toe te brengen. GRC werkte zich hierdoor op naar de middenmoot, maar verdere verschuivingen deden zich hier niet voor. 5 4 6 7 5 Workum wint van Nijland. In de tweede voorronde om de beker werd Nijland zaterdagmiddag j.l. uit ge schakeld door een 42 nederlaag tc en Workum. MJV won min of meer ver rassend van het Leeuwarder Blauw Wit ’34 en Klazienaveen versloeg in een wedstrijd, waarin nogal eens gescoord werd, Holl. Veld (63). ViboaPool ster eindigde tenslotte in een 15 over winning voor de bezoekers. De overige wedstrijden, waaronder DESZONS, werden óf afgelast óf uit gesteld, i.v.m. de wedstrijd Nieuw Bui- nenNoordelijk zaterdag-elftal, die door het vertegenwoordigend team met 45 werd gewonnen. In het noordelijk elftal speelden o.a. Bootsma, v. Meekeren, Plat en J. van Delden, allen van ONS. MSC 2 BI. Boys 2 Freno 2 H’lingen 3 Frisia 3 6 10 Rood Geel 2 7 10 Friesland 2 8 Nicator 2 8 Steenwijk 2 7 LSC 2 clubcompetitie. Kampioenen in werden: Auto’s A: M. Troelstra, Sneek. Auto’s B: B. Koster, Sneek. Auto’s C: B. Eisema, Bolsward. Motoren A: S. Geertsema, Heerenveen. Motoren B: H. Falkena, Sneek. ring verschil te kloppen (10), door de stand is geworden: Alcides WVC Borne Quick (N.) Zw.w.einde ZAC LSC 3 leed in de res. 3e klas een zware nederlaag tegen Bergum 2 (16) en belandde zodoende onderaan de rang lijst, terwijl MSC 2 door een 51 zege op FVC 3 voorlopig overnam van Black Boys 2, speelde. De stand: (22)terwijl LSC 2 wederom het lood je moest leggen, nu tegen L’warden 4 (13). Friesland 2 en Rood Geel 2 deelden de punten (22) en daardoor is de stand nu: FVC 2 L’warden 4 Sneek 3 Frisia 2 H’veen 3 Clubkampioenen bekend. Bijna veertig teams namen zaterdag middag deel aan deoriënteringsrit die de motor- en autoclub „J. C. Visser” organiseerde ter afsluiting van het sei zoen. De rit, die traditiegetrouw was uitgezet door de heren de Bruin, Fran kena en Nauta voerde de deelnemers van Hotel Hanenburg via Hommerts-Jutrijp, Heeg, Gaastmeer, Oudega, IJlst, Fols- gare, Schamegoutum, tenslotte weer terug naar Sneek. De uitslag was: Auto’s A: 1. S. Hiemstra, Nijland 4 strafp.; 2. P. Walsweer, Sneek 6 straf- punt.; 3. H. Wielinga, Heeg 15 strafp. Auto’s B: 1. G. Ligthart, Sneek 2 strafp.; 2. J. Wiersma, Sneek 7 strafp. 3. B. de Vries, Woudsend 51 strafp. Auto’s C: 1. O. Hoekstra, Balk strafp.; 2. H. Tromp, Sneek 55 strafp.; 3. M. Ligthart, Sneek 100 strafp. Motoren A: 1. D. de Boer, Sneek 6 strafp.; 2. H. Posma, Sneek 50 str.p.; 3. A. Schuurmans, Sneek 53 strafp. ’Motoren B: 1. W. Faber, Sneek 107 strafp.; 2. D. de Jong, Woudsend 144 strafp. Aan het eind van de rit werd de offi ciële uitslag bekend gemaakt van de De uitslagen van zaterdag zijn: Animo 2Sneek 2 RKVC 3—Set Up 2 SVW 1—Animo 1 Set Up 2Sneek 4 TGP 3—Sneek 3 TGP 2—CZN 2 TGP 3—SVC 3 Slaen Del 1—SNVW 1 RKVC 2—Sneek 2 TGP 2—NOH 2 CZN 1—TGP 1 SVC 1—UD 1 Sneek 1—SVC 1 Tina en haar vriendinnetje Klaasje zijn op weg naar de kleuterschool. Waarschijnlijk zijn ze met een vaartje gestart, maar onderweg zijn ze afge zakt en nu staan ze aandachtig te kij ken bij een belangrijk niemendalletje waar alle haastige grote mensen voor bij fietsen. De eerste bel schrikt hen op, ze beginnen te draven en blijven weer staan. Tjoenge een madeliefje in het gras of zo maar een vreemd steentje op de weg. Tweede bel draven En nu blijven ze draven tot ze in school zijn. Hè, hè, juist op tijd bin nen. „Juffrouw, juffrouw,' luister eens wat wij gezien hebben”. De Juffrouw luistert. Ze luistert al in dr gang, waar de kinderen hun jas jes ophangen aan de haak die met hun r gen plaatje aangeduid is. Het licht stroomt de gang binnen door grote ra men die uitzicht geven op de school tuintjes, de voordeur is ook van glas en het is net of de school een voortzetting is van de straat. Tina, Klaasje en alle kinderen zijn vrolijk naar binnen ge draafd, want de school is geen afgeslo te gebouw waar een kleuter weer uit moet breken om bij moeder in het veili ge huis te komen. (no. 2), „Sei uns gnadig” (no. 6) ----- (no 20). zeer Getön” (no. 31), Radchen” (no. 38), ,Ein Madchen” (no. 40) en het slotkoor: „Dann bricht der grosse Morgen an”. Henry Blackmon, bas (Simon) hoor den wij hier voor de tweede maal. Met commando dat niet Er is afgelopen zondag slechts een klein competitie-programma afgewerkt ten gevolge van de interland Neder land NederlandZwitserland, die in Rotterdam werd gespeeld en door onze landgenoten met 2—0 werd gewonnen door twee doelpunten van mldvoor Kruiver. bouwende moet de met een In de gang zit de parkiet in een kooi. „Kinderen kom eens mee naar binnen”, zegt Juf. „Ik moet iets vertellen over de parkiet”. De parkiet gaat verhuizen. Dat er gens in het land een parkiet waarschijn lijk een ziektegeval veroorzaakt heeft, vertelt Juf er natuurlijk niet bij. Par kiet gaat- verhuizen, dat is voor de kin deren genoeg. Voor sommige parkiet- vrienden is het zelfs al bijna te veel. „Juffrouw”, vraagt één van hen, „mag ik parkiet van klei maken?” Het mag en als parkiet al ver huisd is, is het klei-kooitje met de klei- parkiet de. kleine maker nog tot rijke troost. Natuurlijk wordt het zuinig be waard en het staat in een van de kleine vitrines buiten tegen de muur, te mid den van al die andere voorwerpen die kinderen maakten naar aanleiding van iets dat hen sterk bezig hield. Je zou het een soort uitlaatklep kunnen noe men Intussen is een ander groepje kinde ren met een andere Juffrouw bezig in het vrije speellokaal. Er is een kind jarig, misschien is het Tina of Klaasje, en ze krijgt een grote papieren strik op de schouder, zodat iedereen kan zien dat dit kind nu eens voor een dagje de uitverkoren hoofdpersoon is. plezierig om eens helemaal groepje naar voren te treden al is een „groepje” dan ook nooit zo’n ver foeilijke „massa”. Sociale ontwikkeling. Doch niet elke dag is er een kind jarig en dan blijft een groep' dus een groep. De kleuters maken een plan om samen te gaan spelen ze zullen sa men iets bouwen. Tina is enig kind en thuis zou ze alle blokken voor zich alleen hebben gehad, nu leert ze dat ook Klaasje, Pietje en Ineke mee moeten bouwen. Ze vermoeien zich gelukkig nog niet met geleerde termen, maar de grote mensen zeggen: „dit is belangrijk voor de sociale ontwikkeling van de kleuter”. Tina leert zich schikken naar Ineke, die ook een eigen willetje heeft. Wat bouwen de kleuters van die prach tige grote blokken die in kisten in het lokaal bewaard worden Pietje heeft een garage bezocht en die moet natuur getrouw nagemaakt worden. Vroeger, toen er nog klassikaal gewerkt werd, zou de Juffrouw gedacht bebben „ik laat ze vandaag een kasteel maken” och arme, de gedachten van de kinderen waren bij een garage en hoe kon je dan met goed fatsoen en overtuiging een fraai kasteel maken? Merkt U ook op dat enkele kleuters in een andere hoek gaan spelen Vroeger zouden ze het bouwtempo van de Juffrouw waar schijnlijk niet bij hebben kunnen houden en ze zouden zo’n stempel van „dom me kinderen” hebben gekregen. Nu zijn het alleen maar kinderen met andere interesses en een langzamer werktem po en ze beleven net als de anderen hun grote vreugde op school. Ons Gebouw was donderdagavond ge heel bezet bij de uitvoering door de Chr. Oratorium Vereniging van „Die Jahres- zeiten” van Joseph Haydn (17321809). Ook de jeugd was goed vertegenwoor digd. De voorzitter, de heer A. Jansen, opende met gebed en heette de aanwe zigen welkom, in het bizonder burge meester en mevrouw Rasterhoff. De C.O.V. is kennelijk de crisis van de laatste tijd weer te boven. Sedert het laatste kerkconcert dat tevens het eerste was dat onder leiding van de nieuwe di rigent gegeven werd, heeft het koor kans gezien (na 10 maanden van voor bereiding) een geslaagde uitvoering te geven. Zonder kennis van zaken en feiten is men allicht geneigd de vraag te stellen waarom men het oog had laten vallen op een overbekend oratorium als „Die Jahreszeiten”. Is men evenwel min of meer op de hoogte met de gang van za- 1 en bij de C.O.V. dan is de keuze zeer zeker gerechtvaardigd, want dit werk geldt weliswaar als een der gemakke lijkste oratoria (althans wat de koren betreft) maar stellig ook als een der meest dankbare klassieke werken op dit gebied. „Die Jahreszeiten” is, evenals Haydn’s andere composities, zeer melodieus. In prachtige koren, duetten en terzetten wordt de natuur in de vier jaargetijden bezongen. In de orkestbegeleiding wor den op even verrassende als geniale wijze de dartelende lammeren, de spar telende vissen, het bijengezoem en het vogelgefladder meesterlijk getypeerd. Ook de' schildering van het onweer, de jacht (hoorns), het spinnen, etc. door Haydn beurtelings indrukwekkend, sfeervol en geestig weergegeven. De C.O.V. die nu,, zonder versterking van buiten, dus geheel met eigen krach ten optrad, gaf veel goeds te horen, al was de koorzang in de beide laatste delen gaver dan in de eerste twee. De alten kunnen wel enige versterking ge bruiken. Het aantal heren-leden lijkt voldoende, doch door deze groep een volgende maal iets «hoger op te stellen, zullen vooral de bassen beter hoorbaar zijn en zal dit ongetwijfeld de totaal- klank ten goede komen. Het koor miste bij de inzetten soms nog de gewenste slagvaardigheid en was in de polyphone delen het zwakst. Dat no. 8 („O, wie lieblich...”) minder be vredigen kon lag in hoofdzaak aan het veel te vlugge andante. Enkele kleine ongelukjes deden overigens weinig af breuk aan de goede prestaties van het koor. Alszodanig memoreren wij de be schaafde zang in „Komm, holder Lenz” en Verder geslaagd (no. 29), „Knurre, Voor de afdeling Sneek van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling sprak donderdagavond in de concertzaal van hotel Hanenburg de bekende jour- nalist-cineast H. J. Stüvel over de Delta werken onder de titel „Offensief in het Zuidwesten”. Het is niet het eerste offensief van de waterstaatsmensen van onze genera tie, aldus spr., dat was eigenlijk de aanleg van de Afsluitdijk, welke ons een schat van ervaring heeft doen opdoen, zonder welke de uitvoering van het Deltaplan ónmogelijk zou zijn. Er is ook een samenhang tussen de Zuider zeewerken, de Deltawerken en als tus senschakel de Rijnkanalisatie. Alle drie zullen er toe meewerken dat we grote zoetwater-reservoirs krijgen; Rijnwater vloeit nu in enorme hoeveelheden door het Haringvliet weg naar zee, de af- sluting van die zeearm zal er toe mee werken dat we dat zoete water, waar van we in de toekomst zowel voor land bouw, veeteelt en tuinderij als in dustrie nog veel meer nodig zullen heb ben dan nu, zullen behouden en ook naar Friesland en Groningen kunnen brengen. Het Delta-plan is dan ook geen regionaal maar een nationaal plan. Spr. betreurt echter dat, kennelijk we gens de bestedingsbeperking, er plannen zijn de werken aan de Markerwaard een jaar uit te stellen en deze dus achter te stellen bij de Deltawerken. Men snijdt dan in eigen vlees en spr. hoopt dat de Kamer de nieuwe minister van Water staat en de minister van Financiën zal kunnen overtuigen dat ook de werken aan de Markerwaard en de dijk Enkhui- zen—Lelystad in hetzelfde tempo, dus synchroon met de Detlawerken, dienen uitgevoerd. Het is nl. zo dat als dat niet het geval is, deze werken niet een jaar zijn prachtige stem wist hij zich ook nu weer uitermate te onderscheiden. In alle registers even mooi, doch uitzon derlijk fijn in het baritonale. Van de drie solopartijen bedeelde „vader” Haydn de bas echter ’t minst royaal en met de minst-effectvolle partij. Buiten zijn schuld kon Henry Blackmon dus niet geheel aan zijn trekken komen. Reden temeer waarom wij deze begaafde zan ger een volgende keer graag weer zul len horen. Gerard Honig, tenor (Lukas) eveneens een oude bekende, zong doorlopend voortreffelijk. Zijn glanzend orgaan, ge paard gaande met een boeiende voor dracht, maakte zijn optreden tot een evenement. Zijn vertolking van de cava- tine (no. 15) vzas volkomen gaaf fijntjes. Mevr. Leguitv. d. Zande, sopraan (Hanna) voldeed ons het best in het lagere- en middenregister. In de hoogte was zij niet altijd even zuiver en min der mooi van klank. Overigens een zan geres met uitstekende kwaliteiten. Als soliste gaf zij menigmaal fraaie zang. Ook de samenwerking met haar beide partners maakte dat de duetten en ter zetten als hoogtepunten aangekruist konden worden. Wij noemen hiervan het beroemde liefdesduet (no. 25), welk nummer door haar en Gerard Honig subliem en bovendien geestig weerge geven werd. De begeleiding door het Frysk Orkest was deze keer niet zo goed verzorgd als wij van dit ensemble gewend zijn. Door één repetitie méér hadden allicht enige hinderlijke storingen voorkomen kunnen worden. Gezinus Schrik, piano, vervulde zijn taak nauwgezet en bescheiden. Al met al een geslaagde uitvoering, waarmee wij de kundige en sympathieke dirigent, de heer R. Teule van Heeren veen, van harte complimenteren. De heer A. W. T. Meyer sloot met dankgebed. J.N. maar voor onbepaalde tijd dreigen te worden uitgesteld, omdat al het grote materiaal dat beschikbaar is spoedig door de Deltawerken zal worden opge ëist. Want deze moeten in snel tempo worden uitgevoerd mede omdat anders de door deze generatie opgedane erva ring bij de aanleg van de Afsluitdijk, op Walcheren, bij de stormramp van 1953 enz. zou wegbloeden. Spr. ging daarna bij kleuren-projek- ties dieper in op de eigenlijke Delta plannen, waarvan de eerste werken reeds onder handen zijn. De afdamming der zeearmen bedoelt een kustverkor- ting te verwezenlijken en de kans op een herhaling van de stormramp van 1953 sterk te verminderen. Absolute zeker heid is niet te bereiken, de plannen zijn nu zo dat als ze uitgevoerd zijn de kans dat nog eens een deel van ons land on der water zal gaan waarschijnlijk ver minderd zal zijn tot éénmaal in drie of vier eeuwen. Een plan om die kans tot 1 op 10.000 jaar te verminderen zou vele malen de 2% 3 miljard gulden vergen, welke met het huidige Delta plan gemoeid zullen zijn. Overigens schrikke men niet van die bedragen; de Afsluitdijk, welke 110 miljoen vooroor logse guldens heeft gekost, heeft zich al vele malen betaald door de gunstige invloed er van op de veeteelt en de land en tuinbouwproductie, terwijl als bij komstig voordeel de grote verkeersver- betering in aanmerking moet worden genomen. Het is haast altijd zo, dat wa terstaatswerken niet alleen een direct doel dienen, maar ook bijkomstige voor delen afwerpen. Totaal zal de uitvoering van de Deltawerken 20 jaar vergen en ze zullen het Zuid Westen van ons land totaal veranderen, niet alleen in materi eel opzicht trouwens, maar ook cultu reel en geestelijk, want de bevolking van een vrij afgesloten deel van ons land zal zich moeten aanpassen bij een geheel ander geestelijk klimaat. Spr. vertelde vervolgens nog een en ander van de bouw van de stormvloed kering in de Hollandse IJssel welke dezer dagen gereedgekomen is en waar mee men hoopt de gevaren van een nieuwe hyperstorm, welke ook de Rand stad zouden kunnen bedreigen, te voor komen. De schade door de ramp van 1953 in Z. Holland veroorzaakt aan dij ken enz. is thans zo goed als hersteld; in Zeeland moeten nog heel wat zwakke plekken in de djjken verbeterd worden. Bij plaatjes van reeds in uitvoering zijnde werken gaf spr. een technische toelichting, waarbij hij er ook de aan dacht op vestigde dat voor de aanleg van dijken en dammen zand wordt ge bruikt daar op de zandplaten ruim schoots aanwezig met asfalt afge- dekt. Daardoor kan het werktempo ho ger worden opgevoerd dan bij het ge bruik van basaltzuilen voor afdek king van de taluds, die door steenzet ters moeten worden aangebracht wier aantal steeds afneemt. Het bezwaar dat het onregelmatige vlak van basalt zuilen de aanval van de golven meer breekt dan het egale asfaltvlak tracht men te ondervangen door het aanbren gen van asfaltrichels en blokken. Bij zijn films: „Deltajournaal no. 2”, „Grendel van Holland, de bouw van de stormvloedkering in de Hollandse IJs sel” en „Oefening in de Pluimpot” ver telde spr. nog tal van interessante bij zonderheden. Deze films toonden ook aan dat de heer Stüvel al een even Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) laget Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1