Een echte van Dijck in Sneek K.N.M. fabriek komt maandag met bottelmelk Sint Nicolaas arriveert zaterdag 22 november Friese meren bieden nog grote mogelijkheden I WYM BRITS ERA DEEL IJLST Bioscoopnïeuws van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 6 nov. 1958 Redakteur: L. KIEZEBRINK Vrijheid en gebondenheid Sehilderijen-expositie in het Stadhuis Verkoopdag „Bid en Werk Redaktie-adre* t Kieinsand Z Telefoon 2874 Vooraf komt Don Pedro, zijn kwartiermeester-generaal Inbraak opgezet bij familielid Koninklijk subsidie voor zes jonge schilders Ids Wiersma’s werk blijft in Friesland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Federatie van V.V.V.’s in merengebied kan een nuttig werk doen 113e jaargang no. 89 SNEEKER NIEUWSBLAD Men schrijft ons: Kuime capaciteit. Zegelactie. de De intocht van St. Nicolaas Dinsdagkoopjes. Voor de jeugd is er dit jaar voor de eerste maal ook een leuke St. Nicolaas- attractie. In de week van 1522 no vember n.I. zullen de winkeliers die bij het Actie Comité zijn aangesloten ver- lanaliisties aan de kinderen uitreiken. Naat wij vernemen komt er zeer bin nenkort in het stadhuis alhier een ex positie van schilderijen en tekeningen van de schilder J. A. van Royen. Nadere berichten volgen. benodigde apparatuur Gistermiddag groot aantal OUDEGA-W. De Geref. Vrouwenver. „Bid en Werk” alhier hield haar verkoop dag. Vooral des avonds was het druk in het Gebouw. De totaal opbrengst was 625.netto. Beveiligingssysteem. De temperatuur voor het pasteuri seren wordt automatisch srerezeld. Ook met van Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Op het moment dat een inwoner van Eist op Tweede Kerstdag 1957 in een café te Bemmel zat met zijn zwager, de 45- jarige koopman F. v. d. L. uit Piasmolen, werd er in zijn villa ingebroken, werd een brandkast geforceerd en ruim der tienduizend gulden gestolen, aldus meldt de N.R.Crt. Verdacht van deze inbraak stonden deze zwager en een kantoorbediende terecht. Volgens de tenlastelegging had de zwa ger de kantoorbediende telefonisch ver teld waar de brandkast stond en was, dank zij deze informatie, de inbraak ge slaagd. Een bijzonder minderwaardig misdrijf gericht tegen eigen familie en op het moment dat v. d. L. de gastvrijheid van deze familie genoot, zo noemde de offi cier van justitie bij de Arnhemse recht, bank dinsdagavond deze affaire. Hij eiste tegen de 47-jarige kantoorbediende M. uit Nijmegen twee jaar en tegen v. d. L. twee en een half jaar gevangenisstraf. M. had bekend. Hij had naar hij zei de inbraak gepleegd op voorstel en aan wijzingen van v. d. L., die 2500 van de buit had gekregen. V. d. L. ontkende ech ter hardnekkig en had naast de negen getuigen a charge er nog zeven a dechar ge laten dagvaarden, met wier verklarin gen hij zijn onschuld trachtte te bewij zen. Voor het Humanistisch; Verbond, ge meenschap Sneek, zal dr S. J. Bouma a.s. zondagmorgen spreken over: „Vrij heid en gebondenheid”, een onderwerp dat zich op alle gebieden en in alle situ aties aan ons opdringt. Telkens voelt men als het ware de spanning tussen de vrijheid en de gebondenheid, terwijl er toch in feite geen spanning bestaat, daar gebondenheid en vrijheid twee begrippen zijn, welke onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Op voorstel van de jury voor de Ko ninklijke Subsidie voor Vrije Schilder kunst heeft Koningin Juliana een studie beurs toegekend aan zes jonge kunste naars, te weten: G. G. G. M. van den Eerenbeemt te Haarlem, Ton Frenken te St. Michielsgestel, mej. Th. J. B. Suringh te Rotterdam, Auke de Vries te Leeu warden en P. G. Engels en J. Hillenius, beiden te Amsterdam. Het Actie-Comité Sneek komt dit jaar met enige nieuwe ideeën teneinde de St. Nicolaasweek aantrekkelijker te maken. Zowel voor de burgerij als voor de winkeliers. D Sint arriveert zaterdag 22 november ’s middags om kwart over twee met de boot bij de Waterpoort, maar een week daarvoor, dus op zaterdag 15 november, komt Don Pedro, zijn kwartiermeester-generaal reeds in onze stad om te onderzoeken of zij in aanmerking komt St. Nicolaas z’n kernresidentie van Friesland Zuid te worden. Er wordt gestreefd naar oprichting van een federatie van V.V.V.’s in het Friese watersportgebied. Deze kwestie zal in de najaarsvergadering van de provin ciale Friese V.V.V., die dezer dagen te Leeuwarden wordt gehouden, nader aan de orde worden gesteld en dat is verheugend. Men kan zich namelijk moeilijk aan de indruk onttrekken, dat het Friese merengebied meer mogelijkheden biedt, dan tot nu toe worden benut. Bovendien zullen de meren als recrea tiegebied een steeds groter betekenis krijgen, naarmate in ons land de re creatiemogelijkheden afnemen. Kort geleden werden de Friese watersportge- meenten reeds verenigd in een soort ontwikkelingskamp „De Marrekrite”, dat echter tot nu toe nog weinig van zich heeft laten horen. Met betrekking tot de ontwikkeling van de toeristische mogelijkheden van het watersportgebied, zal derhalve ook een federatie van V.V.V.’s van plaatsen aan en bij de meren, zeer nuttig werk kunnen doen. De Graaf de Monte Cristo. Deze .fameuze roman van Alexandre Dumas is al meermalen verfilmd. In het nieuwe programma van het Amicitia Theater draait weer een grandioze ver filming van wat wel genoemd is het meest romantische verhaal van alle tij den: de avonturen van de jonge zeeman Edmond Dantès, die na 18 jaar opge sloten te zijn geweest in de kerkers van chateau d’If, ontsnapt, op aanwijzingen van de gestorven Abbé Faria een schat vindt op het eiland Monte Cristo, welke vondst hem de rijkste man van de we reld maakt, en dan wraak gaat nemen op de lieden die hem in de kerker deden sluiten. En die wraak is niet mis In de hoofdrollen Jean Marais en Lia Amanda. op 22 november wordt gevolgd door de gebruikelijke rondrit door de stad (om half vier) de ontvangst van en de hoge gast op het stadhuis. Op de Markt straat brengt de schooljeugd onder lei ding van de heer Doodkorte hem dan weer een zanghulde. Het is vrijwel zeker, dat het werk van de Friese kunstenaar Ids Wiersma, dat enige tijd geleden geëxposeerd is in het Kunstcentrum „Prinsetün”, voor Fries land behouden blijft. De Friesche Maat schappij van Landbouw voert thans on- derhandelingen over de aankoop van dat materiaal, dat Wiersma heeft sa mengesteld over het het oude landbouw bedrijf. De collectie bestaat uit een paar hon derd tekeningen en schetsen. Zij zal een completering vormen van een collectie van hetzelfde materiaal, die de Friesche Mij reeds voor de oorlog in handen kreeg. Deze verzameling is in bruikleen afgestaan aan het Friesch Museum, die haar tentoonstelt in het Landbouw museum in Stania State te Oenkerk. Het Fries Museum heeft, door bemid deling van het Fries Genootschap, de in het Kunstcentrum getoonde tekeningen van kerken, molens, weverijen, smede rijen, eendekooien enz. aangekocht. (Fr. Dagblad). De meren beslaan met de verbindings- wateren een enorm gebied, dat steeds meer in trek komt en waarvoor de be langstelling ongetwijfeld nog zal stij gen, zulks niet slechts als gevolg van een groeiende behoefte aan recreatiemo gelijkheden, maar ook omdat door ver keerstechnische verbeteringen Friesland dichter by de grote bevolkingscentra komt te liggen, terwgl bovendien dë meren in het Westen, met name in het hoogseizoen, wel zo ongeveer de top van de mogeiykheden hebben bereikt. Trou wens, niet alleen recreatief, maar ook economisch bieden de Friese meren gro te kansen. De watersporters kopen in de Friese dorpen en steden en zij maken boven dien kennis met in Friesland gebouwde schepen en ook dat is van belang. Op dit punt zou men zich kunnen afvragen, 1 waarom er wel in Amsterdam en wel in Parijs watersporttentoonstellingen kunnen worden gehouden en in Fries land niet. Het is bepaald niet waar, dat de goedkope en fraaie scheepjes, die deze herfst op de oevers van de Seine tentoongesteld waren, het alleen maar daar zouden doen. Dat de Friese meren steeds meer in trek komen, kan men u in Sneek of Grouw, in Terhorne of op de Veenhoop direct vertellen. Het wordt ook bewezen door de komst van raceboten, die lief hebbers van snelheid op het water bren gen. De komst van zeer snelle vaartui gen en daarmee het beoefenen van wa- terskieën, planking en dergelijke hebben er al toe geleid, dat hiervoor beperken de maatregelen zijn afgekondigd, in die zin, dat een en ander naar de grote meren is verwezen. Dit is niet slechts geschied uit een oogpunt van veiligheid, maar ook ter bescherming van het ka rakter van de watersport in Friesland. Overigens zal het gezicht van de wa tersport toch in de toekomst veranderen met de komst van groter groepen wa tersportliefhebbers, die de Schoonheid van de meren ontdekken, samen met het feit, dat Friesland toch niet zo ver weg ligt. Daarmee verdwijnt dan ook langzamerhand de klacht van vele botenverhuurders, dat zij een achterland missen, zoals bijvoorbeeld in Loosdrecht of De Kaag. Er zullen wellicht nog ja- ren verlopen voor die klacht verstomd Als voordelen van de Bottelmelk noemde de heer Nauta hierna de betere smaak die vrijwel geiyk is aan die van rauwe melk en de oproming als bij ge wone melk. Verder moet ze theoretisch langer houdbaar .zijn dan melk die op 75 graden gepasteuriseerd is omdat de ontwikkeling van bacteriën wordt ge remd. is, maar de wegverbeteringen en met name de toekomstige aanleg van de weg door de IJsselmeerpolders, brengen Friesland tot op een afstand van min der dan twee uur van het westen. Men kan by die toekomstige drukte slechts hopen, dat de reputatie van de Friese meren als vakantiegebied niet in het geding zal komen, dat niet zoals bij De Kaag, gemeentebesturen misstanden moeten gaan beteugelen en dat men ook hier de klacht uit „Al wordt er Bach gespeeld, ze rock”n toch”. De installatie van het nieuwe bedrijf heeft een ruime capaciteit. Per uur kunnen 2000 flessen gebotteld worden, waarvoor maar drie man nodig zijn. Dit aantal kan echter nog belangrijk uitge breid worden zonder dat daarvoor over werk behoeft te worden verricht, zoals voorheen bij een grote vraag (in de zomer vooral naar yoghurt) geregeld nodig was. De heer Nauta schetste hierna de be reiding van Bottelmelk. Gewone flessen- melk die gepasteuriseerd wordt by een temperatuur van 95 graden is zwaar verteerbaar. Daarom is lang gestreefd naar een methode de melk op een zo laag mogelijke temperatuur te pasteuri seren om daardoor de natuurlijke eigen schappen zoveel mogelijk te behouden. Hier geschiedt dit bij een temperatuur van 72 graden. De Keuringsdienst stelt echter hoge eisen als men bottelmelk wil produceren. De apparatuur dient praktisch bacterievrij te zijn en hoewel de melk nimmer met de handen wordt aangeraakt, moet het personeel zelfs medisch worden gekeurd. In verband hiermee is ook alle melk van de boeren die aan de fabriek leve ren onderzocht op de aanwezigheid van thermophylen, bacteriën die een pasteu risatie bij 72 graden overleven. Deze Spaanse edelman zal, vergezeld het Waagplein. De kinderen die de leuk- van twaalf Spaanse edellieden te paard ste versjes hebben gemaakt, krijgen op en zes schildknapen-herauten, om half Sinterklaasavond een pakje van de Sint, drie op de Bolswarderweg bij het park aankomen en maakt daarna tot kwart over drie een rondrit door de stad. Na afloop neemt het gezelschap zijn intrek in De Wynberg. ’s Avonds wordt een lampionoptocht gehouden waaraan alle kinderen gratis mogen meedoen. Voor de mooiste zelf gemaakte lampions worden prijzen be schikbaar gesteld. Don Pedro en zijn gezelschap rijden mee in deze optocht waaraan bovendien twee muziekcorpsen en twee fakkelgroepen zullen meewer ken. Opstelling half zeven op het Mar- tiniplein. Op de Marktstraat begeeft Don Pedro zich naar het balcon van Onder de Linden vanwaar hij het voor bijtrekken van de optocht zal gade slaan. Als het waar is, dat het schilderij, waarvan we hier een foto plaatsen, en dat het kindeke Jezus, Maria en Jozef voorstelt, een echte Anthonie van Dijck (1599-1641) is dan heeft de heer K. Kam- minga. antiquair in de Kruizebroeder- straat, vrijdag de koop van zijn leven ge daan. Te Amsterdam vond hij het in een opkoperskar tussen allerlei rommel en kocht het voor een kleinigheid 40), omdat hij het wel mooi vond. De kunst handel Kouw aldaar, waar de heer Kam- minga tegeltjes ging afleveren, zowel als een Haagse kunsthandel toonden direct belangstelling voor het doek en ook een Haags kunstkenner deed een bod omdat hij meende er een van Dijck in te her kennen, al was het stuk niet gesigneerd. Doch de heer Kamminga wilde het liever eerst eens aanzien zodat het schilderij nu in zijn huiskamer in de Kruizebroe- derstraat hangt. Ongetwijfeld zullen de experts nu wel gelegenheid krijgen te oordelen of het hier een werkelijk origi neel werk van de Vlaamse zeventiende eeuwse meester, die zijn laatste levens jaren te Londen doorbracht, is. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Men kan ze echter geen week of lan ger bewaren zoals gesteriliseerde melk en het bewaren op een donkere en koele plaats is van groot belang. Zo zullen de Friese meren in de toe- komst aan een nog groter deel van ons volk ontspanning kunnen bieden... Langzaam groeit het Friese meren gebied intssen naar een nieuwe toe komst. Diverse plannen getuigen daar van. Er zyn plannen voor de bouw van een bungalowdorp met zwembad, jacht haven en paviljoen aan de Zuidwesthoek van het Sneekermeer. Aan de overzijde van dit meer, in Terhorne, dat de afge lopen zomer 45.000 bezoekers trok, zyn plannen voor het bouwrijp maken van grond voor de bouw van zomerhuisjes en bovendien zijn er plannen voor de stich ting van een openluchttheater. Grouw bekijkt z’n kansen om naast water- sportcentrum ook forensenplaats van Leeuwarden te worden. Ten aanzien van de watersportvoorzieningen sukkelt men ook hier met een gebrek aan fi nanciële armslag. Er zouden meer aan legsteigers moeten komen, er is 20 hectare terrein voor recreatie gereser veerd, maar de te treffen voorzieningen vergen f 600.000.en zo is er meer. Het recreatieschap „De Marrekrite” overkoepelt vele aktiviteiten met be trekking tot dit alles en maakt een was lijst van wat er allemaal nodig is. En dat is heel wat: de Luts door Gaaster- land zou bevaarbaar moeten worden op dat het zuidelijke merengebied door velen ontdekt kan worden; by Heeg kan een bungalowdorp worden gesticht, enkele vaarwegen in de Oude Venen moeten worden uitgediept. Er zijn op vele plaatsen kampeerterreinen nodig en dit is maar een kleine greep. Voortvarendheid is bij dit alles ge wenst. En aangezien het niet gaat om een uitsluitend Fries, maar om een na tionaal belang, is overheidssteun bij de uitvoering van vele plannen billijk. Zo wel de ..Marrekrite” als een federatie van V.V.V.’s krijgen een grote en be langrijke taak. De watersportcentra zelf dienen de grote lijnen te zien en kunnen zich in elk geval tot het volgend seizoen bezinnen op wat op korte ter men en in de toekomst gedaan moet en bereikt kan worden. Het Actie Comité zal ook trachten voortaan de normale verkoop aan stad genoten en bezoekers (sters) uit de om geving te stimuleren. Het heeft de leden daarom voorgesteld iedere dinsdag een speciaal artikel tegen een aantrekkelij ke verlaagde prijs aan te bieden. Het stelt hiervoor uithangborden beschik baar die buiten opgehangen kunnen worden. Onder aan dit bord bevindt zich een blanco bordje, waarop men het koopje kan vermelden. Met nadruk wordt er echter on gewezen. dat de De dag der geweldenaars. In de zondag-matinee een pittige en zeer spannende aktiefilm. Die dag der geweldenaars is de dag vol spanning als in een stadje in het verre Westen rech ter Jim Scott om 11 uur vonnis moet vellen in de zaak van het Amerikaan se volk tegen Rudy Hayes, die koelbloe dig een moord beging toen hij op een diefstal werd betrapt en door de jury schuldig werd bevonden. In het stadje heerst een sfeer van angst, want de Hayes-bende maakt zich gereed de bur gers te terroriseren om Rudy van de strop te redden. Maar rechter Jim staat pal en alleen tussen het stelletje wette- lozen en het verschrikte stadje en zal desnoods recht spreken met kogels. Cinemascope en Eastman-color. Fred Mc Murray heeft de hoofdrol. In de St. Nicolaasweek (waarin de winkels tot ’s avonds 9 uur geopend zijn) reiken de aangesloten winkeliers bij iedere aankoop boven de gulden een zegel uit. Deze zegel kan voor het raampje in of naast de huisdeur worden geplakt. Enige vertegenwoordigers van het Actie Comité gaan ’s avonds de straat op en bellen aan bij de adressen waar een zegel is aangebracht. Kan de bewoner tien zegels tonen, dan ontvangt hij een waardebon, toont hij meer, dan wordt de waarde van de bon overeen komstig het aantal verhoogd. Hoe meer zegels dus, des te waardevoller de bon, die bij de winkeliers naar vrije keuze kan worden besteed. De Zuivelfabriek van de Kon. Ned. Mij van Kaas-, en Roomboterfabrieken aan de Bolswarderweg alhier brengt van maan dag a.s. af een nieuwe kwaliteit gepasteuri seerde flessenmelk, de z.g.n. Bottelmelk in de handel. Deze melk, die bereid wordt volgens het laagpasteurisatiesysteem is volgens de directie beter dan de kroonkurk- melk die op een hogere temperatuur gepasteuri seerd is. Ze is ook langer houdbaar en de smaak komt vrijwel overeen met die van de rauwe melk. Toch is ze niet duurder dan de gewone flessenmelk, en ze kan door alle melkhandela- ren geleverd worden. De melkinrichting aan de fabriek, tot nu toe de enige in Friesland die Bottelmelk bereidt, is hiervoor geheel ver nieuwd en uitgebreid en van de (nieuwste) voorzien, werd een genodigden in de gele genheid gesteld het nieuwe bedrgf te bezich tigen. De directeur, de heer J. Nauta, ver welkomde het gezelschap, waaronder zich o.a. de saneringscommissie' voor de melkhandel in onze stad, bestuurs leden, directrice en personeel van de Huishoudschool, bestuursleden van de Ver. van Sneker Zakenlieden, Actie Co mité en de Vereniging van Melkhande- laren, de Rijkslandbouwconsulent en af gevaardigden van Vrouwenverenigingen bevonden, en hield daarna een korte inleiding waarin hij de bereiding van het nieuwe product, de kwaliteit en nieuwe apparatuur toelichtte. De melkvoorziening door de fabriek is', vooral in Friesland, nog jong. Pas omstreeks 1928 werd met flessenmelk begonnen. Daarvoor werd de consump- tiemelk door de melkboeren aan huis geleverd. Het melkbedrijf aan de K.N.M. fabriek was eerst maar klein. Alles geschiedde in één lokaal: het spoelen en het vullen (met de hand) van de fles sen, het pasteuriseren, het koken van pap, yoghurt enz. Een zeer benepen boel. In de loop van de jaren werd de vraag naar flessenprodukten echter steeds groter, vooral naar yoghurt, vla enz,, maar de winstmarge was voor de oor log zo klein, dat deze geen belangryke investeringen toeliet. Thans is die nog niet zo hoog, maar laat ze toch toe dat het bedrijf nu behoorlijk kon worden ingericht. Weliswaar is het nog maar klein in vergelijking met de grote melkinrichtingen in Holland omdat re kening: gehouden moest worden met de Spr. besloot zijn inleiding met te constateren dat de kwaliteit van de consumptiemelk na de oorlog belang rijk is verbeterd en hij heeft sterk ver trouwen dat dit nog meer zal toenemen. Daarna werd het bedrijf bezichtigd, waarbij de bezoekers konden zien hoe de flessen na machinaal te zgn gespoeld via een lopende kettingband van het spoellokaai naar dë naastgelegen vul- afdeling worden getransporteerd en al daar gevuld en met een aluminium capsule afgesloten. Vandaar gaan ze naar de koelruimte. De nieuwe kook- en pasteurisatie-afdeling bevindt zich bo ven het vullokaal. Ze moeten deze lystjes invullen, er een vierregelig versje by maken en dan bel- da denoneren in een bus in de buurt van dat is verplicht. Het is dus onmogeiyk dat er rauwe of onvoldoend gepasteu riseerde melk in de flessen komt. verlaagde prijs alleen op dinsdag moet gelden. De andere dagen is het betref fende artikel duurder. afzetmogelijkheden, maar in principe is de apparatuur en de bereiding precies geluk. L. een geharde avonturier die met ge vaar gokt en kwam tot de slotsom dat hij ook schuldig is. Na afloop van de bezichtiging kon men de verschillende K.N.M.-produkten ook proeven en vergeleken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1