de zorgen zijn Arena bracht «School voor Vrouwen» voor Kunst aan Allen Als „vinding” echt was geweest, zou Z.O. Friesland al een kwarteeuw uit Uitwisseling Franeker- Andijk-Sneek L.S.C. haalde één punt uit Assen Berend Nijholt lit ’e Hommerts Seineharderskampioen fan Fryslên IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 90 Maandag 10 nov. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - wzs Zeepost r 32.847 jeugdspaar- contracten Groene Kruis Rauwerderhem Kleinzand 7 Telefoon 287X Stormloop op „Fanfare” in Nederland De werkloosheid in Friesland K.C. Sneek e.o. organiseerde hondenshow te Bol sward I I I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Tournee N.C.R.V. Black Boys koploper in de 4e klas j r SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK be- GRC wispelturige Symboal. Kedaktie-adres s.s. Alioth m.s. Zaankerk uitwis- werd een Om 7 6 7 7 9 8 8 7 9 9 9 8 7 afwisselend een 6 6 7 7 6 6 7 7 7 7 6 7 7 7 5 7 5 6 6 6 6 4 3 2 7 6 6 5 3 1 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Hengelo bleef baas over Be Quick (Z.) Olyphia DOG Nicator Emmeloord GAVC WZS Achilles LSC Jubbega Haren Gruno Harlingen 7 7 3 3 2 2 Johannes Wardenier: „Het principe was juist”.... Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. wennet. Fake Bleeker is sa’n bytsje de seine- harder üt ’e Hommerts, hwant as in elts it simmers drok hat en net bést oan tiid de seine skerp to meitsjen, stiet Fake Bleeker ré om foar elts de seine to harjen. En hy forstiet syn fak, hwant yn de aldste groep helle hy in 1ste priis. 7 12 9 9 8 8 7 der komen dan 33. 6 12 7 10 7 7 7 7 It wie in goede stap fan de Jonger- ein öfd. Heech en de N.C.L.B. to Jut- ryp-Hommerts doe’t hja dizze kriich op tou setten. Hwant mei de trochgeande mechanisaesje wurdt it hanwurk mear en me?’- op de eftergroun skout. Mar de wiete hjersten leare üs dat binammen de seine noch in wichtich stik ark is. En hWa’t meane moat en syn seine net skerp krije kin, wit in elts wol hwat der dan bart. Dizze seineharderskriich koe sadwaende ek in foarbyld wêze foar de minsken dy’t net of net bést harje kinne. En foar sokken wie der wol hwat to learen. Nog altijd is de ontwikkeling van de industrie tesamen met de vestiging van nieuwe bedrijven in zuidoost Friesland nog niet van dien aard, dat het arbeids- overschot door de industrie kan worden opgevangen. Alle mogelijkheden worden naar beste weten benut. Dat is voor wat betreft Weststellingwerf al bijna een kwart eeuw zo. En, als allemaal waar was geweest, wat men 25 jaar geleden geloof de, dan was deze gemeente reeds lang uit de zorgen geweest. Helaas werd men hier, bezield als men was van de beste bedoelingen en bewust van de noodzaak om geen kans te laten schieten, het slachtoffer van een affaire, die tot in de verste uithoeken van de wereld de aan dacht trok, doch die of slechts een mis plaatste practical joke of een grandioze aaneenschakeling van misverstanden was: de uitvinding van de brandstofloze motor door Johannes Wardenier. „hoela-hoep” ten tonele werd gevoerd. Ónder grote hilariteit trad Franeker hier als overwinnaar uit het strijdperk. oan opskerpjend, kin it plattelan de ta- komst yngean sunder soargen. Under it genot fan in segaer, segret en in bakje thé waerd yn ’t lokael om trije üre de ütslach bikend makke. De kampioen, noch mar in goed jier Hommertser, forskeat fan kleur, doe't hy syn namme hearde. Al hwat er tocht hie, dit net. De prizen bistiene üt bekers, wylst de kampioen fan it jury lid A. Hanewackej- as ekstra priis noch in nije seine krige. De ütslach wie Groep I, boppe de 50 jier: Kampioen fan Fryslan: B. Nijholt, Hommerts, 60 pnt.; Ie pr. D. Bleeker, Hommerts, 5914 pnt.; 2e pr. P. Sipkema, Terkaple, 56 pnt.; 3e pr. Chr. Jansen, Hidaard, 54 p. Groep II, ünder de 50 jier: le pr. Pyt Groenveld, Jutryp, 55 pnt.; 2e pr. J. Schotanus, Hommerts, 53% pnt.; 3e pr. S. Osinga, Aldegea (W) 52 pnt.; 3e pr. G. Falkena, Smelbrêge, 52 pnt. Argentinië: s.s. Alioth (11 nov.); Australië: m.s. Zaankerk (11 nov.); Brazilië: s.s. Alioth (11 nov.); Canada: m.s. Prins Willem van Oranje (15 nov.) Chili: via New York (13 nov.); Indo nesië: s.s. Utrecht (13 nov.); s.s. Auto- medon (15 nov.); Ned. Antillen: m.s. Memnon (11 nov.); Ned. Nw. Guinea: s.s. Utrecht (13 nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 nov.); Suriname: m.s. Stentor (13 nov.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Bloemfontein (12 nov.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Gjin twa gelyk. It wie sneontomiddei in aerdichheit om de dielnimmers oan’t wurk to sjen. Der wiene gjin twa dy’t op ’e selde manear harren. De iene sloech der mar wakker op los, in oaren aeide sêft mei de hammer oer syn seine, in trêdden hie seis de büsdoek der by om smoargens en ietens fan de sné to faeijen. De measten hiene de seine fan de stok, in inkelden hold de stok der oan, dy’t dan steunde op in seineharderstok en wer oaren harren de seine op ’e kop, mei de sné fan harren of. De Nederlandse Spaarbankbond schikt thans over de cijfers van de hui dige stand van de afsluiting van jeugd- spaarovereenkomsten bij 161 van de 249 aangesloten spaarbanken. Sinds op 1 oktober j.l. de eerste jeugd- spaarovereenkomst bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd gesloten, is nu bij 161 spaarbanken een gezamenlijk totaal van 32.847 jeugdspaarovereenkomsten bereikt. We hadden gehoopt dat na „Mijnheer Perrichon”, de tweede avond van Kunst aan Allen ons een modern stuk zou brengen. Het heeft niet zo mogen zijn. De grote toneelgezelschappen trekken zich, mede door de subsidiepolitiek van de regering, meer en meer in hun stand plaatsen in het Westen terug, met uit zondering van de groep Theater te Arnhem dan, welke zich in de weinige jaren van haar bestaan inderdaad reeds tot de groten mag rekenen. Zij hebben voor hun instandhouding nu niet meer ook de provincieplaatsen in het noor den nodig, terwijl deze hen nu juist ar tistiek behoeven om hun levensklimaat op peil te houden. Maar wij zijn hier nu aangewezen op de kleinere toneelgroe pen. On- of gering gesubsidieerd kun nen deze noch de grootste talenten aantrekken, noch het risico van een uit gebreid repertoire uit de moderne to neelliteratuur op zich nemen. De meeste van deze kleinere groepen trachten zich een min of meer hechte basis voor hun bestaan te verzekeren door zich tot de jeugd de schouw burgbezoekers van de toekomst te wenden, en niet zonder succes; we be hoeven Puck, Ensemble en Podium maar te noemen. Ook de toneelgroep Arena van de stichting Nieuw Jeugd Toneel, onder ar tistieke leiding van Erik Vos, is echter een van deze gezelschappen. Zij brengt dus vooral toneel voor de jongeren en heeft zowel voor de jongere als oudere jeugd al heel wat gepresteerd in de korte tijd van haar bestaan. Zij bracht voor de jeugd op de middelbare scho len o.m. klassieke werken als de Koop man van Venetië en enige stukken van Molière, waaronder „School voor Vrou wen”. En dit blijspel in 5 bedrijven kre gen we dan donderdag ook voor Kunst aan Allen in de Amicitia-zaal, welke wat meer lege plekken toonde dan we gewend zijn bij een K. aan A.-opvoering. De wegblijvers hebben blijkbaar een te geringe verwachting van Molière en van dit groepje gehad, want we moeten erkennen dat wij ons donderdagavond geen moment hebben verveeld. Wij heb ben Molière zelden zo fris en levendig zien spelen als door dit groepje jonge, en dus betrekkelijk onervaren spelers, Wie vandaag de dag in Wolvega de naam Wardenier noemt, zal als antwoord een schouderophalen zien. Men herinnert zich de zaak, maar dat is dan ook alles en men weet niet eens of de man, die eens het middelpunt van alle opschud ding is geweest, nog leeft of niet. De hele zaak is volgend jaar dan ook een kwart eeuw geleden, maar toch nog niet verge ten, zelfs niet in Wolvega. En merkwaar dig is, dat nog steeds niet is na te gaan of hier sprake was van een grap of van een idee fixe, dat op een aantal tragische en lachwekkende gebeurtenissen uitliep. Het begon allemaal zo gewoon: met ge ruchten. Iemand zou een brandstofloze motor hebben uitgevonden, een ding, dat zomaar draaide, op water of lucht, nie mand wist het rechte, maar iedereen vond het een wonder, al geloofde lang niet iedereen erin. De geruchten hielden aan, totdat plotseling in het raadhuis van Wolvega een persconferentie werd ge houden, waarop de uitvinder, de toen 22-jarige Johannes Wardenier, die werd beschreven als een bleke, rustige jonge man, uit de doeken deed, wat er gaande was. Hij verklaarde een motor te hebben geconstrueerd, die geen benzine, geen water en geen olie nodig had en die per jaar bij onafgebroken gebruik slechts f 25.kosten zou opleveren. Om de drie maanden moest het apparaat met olie worden bijgevuld. Er was al proefge draaid en de plannen waren gereed voor massaproductie. Er zou in Wolvega een fabriek worden gesticht waarin 13000 ar beiders werk zouden vinden en er zou by Amsterdam een tweede fabriek komen, met daaraan verbonden een ijzergieterij. Volgens de uitvinder zou een autobus van negen meter lengte voortbewogen kunnen worden door een motor met een inhoud van 5 cc en van 20 cm in grootte. Bij velen bleef de twijfel, maar uit het feit, dat de persconferentie in het raad huis werd gehouden, leidde men af, dat het gemeentebestuur ook in de zaak ge loofde en de chaos werd compleet. Wol vega heejte plotseling Edisondorp, overal stond men in groepjes bijeen, herbergiers deden goede zaken, kortom, de toekomst scheen vol gouden beloften. Nochtans wa ren er veel duistere punten in de zaak. De publicaties in de kranten, veelal ge publiceerd op grond van verklaringen van de uitvinder, diens familie en ande ren, bevatten nogal wat tegenstrijdige feiten. Wardenier verklaarde: Mijn mo- De stormloop, die het Nederlandse pu bliek heeft ingezet op de theaters, waar Bert Haanstra’s speelfilm „Fanfare” wordt gedraaid, is in de tweede verto- ningsweek nog in intensiteit toegeno men. In het Tuschinski Theater te Amster dam ,waar de voorstellingen gedurende de première-week gemiddeld voor 80 bezet waren, steeg dit op zich zelf reeds hoge bezettingsgemiddelde gedurende de tweede week tot 87 met in beide weken ruim 61.000 bezoekende Amster dammers. Dit betekent voortdurend uit verkochte of practisch uitverkochte avondvoorstellingen en uitstekend be zette matinees. Ook in andere grote steden sloegen de bezettingspercentages der theaters re cords. In Rotterdam (Arena Theater) steeg het gemiddelde van 70 tot 77 (met in twee weken circa 34.000 bezoe kers). In het Passage Theater te 's-Gra- venhage bereikte de tweede week zelfs een gemiddelde van 90%% (met in veertien dagen ruim 37.000 Hagenaars). Ih Steenwijk, Zwolle en Emmen werkten de theaters practisch uitslui tend met uitverkochte zalen; het spreekt van zelf, dat de voorstellingen in Giethoorn helemaal uitverkocht wa ren. Vermeldenswaard is, dat in de provin cie Noord-Brabant, waar de vertoningen in Bréda en Eindhoven in vergelijking met de rest van het land minder over tuigend inzetten, gedurende de tweede week de belangstelling dusdanig toe nam, dat ook hier „Fanfare” voor de der-io week werd geprolongeerd. Met stijgend succes gaat dus Haan- rt a’s film over de gehele linie haar derde week in Nederland in. tor werkt als volgt: In cylinders samen geperste lucht wordt naar mijn motor ge perst, die een aantal cylinders bevat, waarvan de helft der zuigers naar boven, de andere helft naar beneden werken. Een excentriekschijf brengt de draaiende beweging tot stand. Als de lucht de cy linder gepasseerd is komt ze in een lucht ledige kamer en wordt daarna weer naar het reservoir gevoerd. Er heeft dus een voortdurende circulatie plaats van het re servoir naar de motor en vandaar weer Fierder wolle de beide organisaesjes dizze kriich sjen as in symboal foar it wurk dat hja yn eigen formidden dogge. Dizze kriich, it opskerpjen fan de seine, symbolisearret ek it wurk yn de forie- ning it opskerpjen fan de geast. Net allinne it ark, mar ek de geast jimmer- Verder konden Franekers, Andijkers en Snekers hun krachten meten in een be- hendigheidsestafette, waarbij o.m. Op verzoek van de commissie voor Bolletongersdei organiseerde de K.C. Sneek en Omstreken een show voor ras honden, waaraan op verzoek ook een tiental niet rashonden deelnam. Van de rashonden waren niet minder dan 20 ver schillende rassen aanwezig. Het totale aantal honden bedroeg circa 50. Honder den toeschouwers hadden zich verzameld om een ring, die op het Marktplein te Bolsward was uitgezet, waarin de honden na met hun begeleiders enige rondgangen gemaakt te hebben, ras na ras besproken werden. Begunstigd door het mooie weer werd deze show een groot succes, waar toe de buitengewoon goede geluidsinstal latie het hare bijdroeg. In het kader van de door de Geref. Jeugd Centrale georganiseerde seling FranekerAndijk—Sneek zaterdagavond in „Ons Gebouw” feestelijke samenkomst gehouden, ongeveer kwart over acht kon de voor zitter van de regelingscommissie, de heer D. van der Werf, nadat hij eerst was voorgegaan in gebed en gezamen lijk Psalm 150 1 was gezongen, een groot aantal aanwezigen welkom heten. De zaal was vrijwel geheel gevuld. Na dat vervolgens door enkele leden van de jongens- en meisjesclubs de gasten uit Franeker en Andijk een hartelijk wel kom was toegezongen, werden geza menlijk enkele liederen gezongen, welke samenzang door de heer Tj. van der Werf op de hem eigen wijze werd ge leid. Behalve het optreden van de heer P. Brandsma, die op gevoelvolle wijze enkele verzen, waaronder „Achab en Naboth” en het door hemzelf geschre ven „De mensen om ons heen” decla meerde, was het programma voor de pauze verder van lichter genre. Zo kon men luisteren naar de zo langzamer hand bekend geworden „Truffelswin- gers” die met o.a. „Bona Sera”, „Dixie land’ en „When the Saints go marching Blijkens de gegevens, verstrekt door het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Friesland, is de werkloosheid ■in deze provincie gestegen met 580 man. Per ultimo september waren er 4681 werklozen (3.6 pet.), eind vorige maand was dit aantal 5261 (4 pet.) Vergeleken met vorig jaar oktober 1291 man meer. De stijging wordt toegeschreven aan de afneming van de seizoenwerkzaam- heden in de landbouw en aan het ge reedkomen van objecten in de bouwnij verheid. De werkloosheid blijft in Dantuma- deel het grootst, nl. 10.3 pct. van de mannelijke beroepsbevolking (sept. 9.4 pet.), maar de grootste stijging geeft de gemeente Achtkarspelen te zien (met 2.5 pet. tot 8 pet.). In Ooststellingwerf met 1.5 pet. tot 6.4 pet. In Heerenveen is 6.5 pet. werkloos, in Smallingerland 6.3 pet. en in Opsterland 6.2 pet. De nieuwe filmdienst van de N.C.R.V, doet op zijn najaarstournee door Neder land ook Sneek aan op vrijdag 14 no vember a.s. Als hoofdmotief voor de prachtige diverse kleurenfilms zouden we kunnen opgeven: De werkende mens in het Europese landschap. Hiernaast vindt U eén aantal opnamen van de feestelijke inwijding van de nieuwe Evangelische Kirche te Reutte in Tirol. Een aantrekkelijk, afwisselend pro gramma zorgt voor een interessante avond. Sneek WVC Quick (N.) Borne Zw.w.einde ZAC AchillesL.S.C. onbeslist. De spanning in de 2e klas is door de uitslagen van afgelopen zondag aanzien lijk toegenomen. Doordat LSC koploper Achilles een gelijk spel af dwong (22) konden Jubbega en Haren weer een stapje dichterbij komen. Zij maakten nl. geen fout tegen resp. Friesland(l3) en FVC (13). Onze blauwgehemde stadgenoten blijven door hun prestatie van gisteren relatief de ploeg met de beste papieren. Gruno wist van de pun tenverdeling niet te profiteren, want de Groningers verloren met de oneven goal van VAKO (10). Harlingen kwam al weer tot winst nu tegen Frisia. (12) en Rood Geel hield de Leeuwarder eer hoog tegen het (5—1). De stand 7 10 6 7 7 6 6 Rood Geel VAKO GRC Frisia FVC Friesland W.Z.S. verliest van M.S.C. De 31 nederlaag die WZS tegen MSC leed, maakte een eind aan de reeks van goede resultaten die de withemden de laatste weken hadden geboekt. Zij raakten hierdoor achterop bij Olyphia, dat tot nu toe nog geen punt afstond en ook zondag de twee punten weer bin nenhaalde tegen Emmeloord (21). Het was een goede dag voor de thuisclubs, want ook Steenwijk stuurde het bezoe kende Oosterwolde met lege handen huiswaarts (42). Nicator en DOG kwamen er ditmaal niet zonder kleer scheuren af. De Leeuwarders moesten genoegen nemen met een gelijk spel tegen Stanfries en de mannen uit Wol vega konden in Grouw evenmin ver- De volgorde is nut MSC Steenwjjk RES Oosterwolde Stünfries Bergum ste weken te boven schijnt te zijn en Quick ’20 met 13 de baas bleef. Zwaagwesteinde stelde voor eigen pu bliek hevig teleur. De „readtsjes” wer den door het toch heus niet sterke WVC volkomen van het veld gespeeld (16) en bleven daardoor in de onderste re gionen, weliswaar in gezelschap van ZAC, dat niet voor een jubileum-ver- rassing kon zorgen en kansloos ten on der ging tegen Quick(N.) (41). Sneek WW werd afgekeurd en de stand is nu Hengelo Be Quick Z. 7 ESCA WW Alcides Quick ’20 Door de naamwisseling van Arnolphe weet Horace niet dat deze als de la Souche eigenlijk zijn medeminnaar is en hy houdt hem steeds op de hoogte van hetgeen zich tussen hem en Agnes af speelt, hetgeen de geliefden in allerlei perikelen brengt, tot Oronte, vader van Horace en vriend van Arnolphe, de brenger van een gelukkig slot wordt. Paul Meyer speelde Arnolphe heel knap, goed genuanceerd ook al naar het komische of tragische element op de voorgrond trad; jammer, dat hij nu juist soms minder verstaanbaar was. Geheel in tegenstelling met Chrysalde (Jan Korevaar), de man die Arnolphe voortdurend en tactisch zijn fouten voor houdt en die eigénlijk een figuur is om nog meer relief aan het karakter van zijn vriend te geven. Korevaars dictie was buitengewoon verzorgd, evenals zijn hoofs gebaar. Nanni Vermeer onder scheidde zich zeer in de moeilijke rol gaand van argeloos meisje tot jonge vrouw van Agnes en Jan Staal, die binnenkort bij Theater ook als toneel schrijver debuteert, speelde met veel verve Horace; Kees Waterbeek had een dubbelrol en maakte iets aparts en zeer amusants van het It wie foar de jury, A. Hane- wacker üt Snits, B. Nijdam üt St. Nyk en H. Osinga üt ’e Jutryp not sa maklik de béste seineharder üt to sykjen. Hwant alle 28 dielnimmers koene harren mei hammer, spit en seine tige rédde. De iene seine waerd noch skerper as de oare, in drip wetter koe oer elts harpaed wol rölje, en in dübeltsje koe oan eltse sné wol hingje. Hwat soks bitsjut kin in elts dy’t wolris mei de seine omglen hat wol bigripe. Oeral üt Fryslan kamen de seineharders wei om yn ’e Jut ryp to harjen om it kampioen- skip fan Fryslan. Ut Moune- ein, Rottum, Hidaard, Nijegea (H.O.); Terkaple, Sangeast, Smelbrêge, Aldegea (W.), Langwar en fansels üt ’e Hom merts en ’e Jutryp. Der wiene jonge seinehar ders (25 jier) mar ek aide 80). De aldste wie Pake Bleeker üt Parregea, dy’t nou al in pear jier yn ’e Hommerts RAUWERD. In de ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis” Rauwerderhem werd de begroting, ge raamd op f 15258.75 voor het jaar 1959. in” een welverdiend applaus oogstten, goedgekeurd. De aftredende bestuurs- J leden K. H. Kiestra te Terzool en H. Miedema te Deersm werden herkozen. Doordat het terrein aan de Lemmerweg werd afgekeurd, bleven de Sneker voet balliefhebbers zondagmiddag verstoken van hun wekelijks partijtje voetbal. L.S.C., W.Z.S. en Black Boys speel den immers alle uit en de wedstrijden in de reserveklassen vonden evenmin doorgang. De bult die naar Sneek mee gevoerd werd, was over het algemeen middelmatig, nl. drie punten uit drie wedstrijden. Black Boys leverde nog wel de beste prestatie, door Oldeboorn in eigen huis er onder te houden (12) en L.S.C. mocht eveneens tevreden zijn met een gelijk spel tegen Achilles (22). Alleen W.Z.S. liet het wat zit ten en verloor met 31 van M.S.C. naar het reservoir. Een wethouder ver klaarde nog, dat een auto, uitgerust met een dergelijke motor, een snelheid van 160 km. per uur kon halen, dat het rij den voor een leek gevaarlijk kon zijn, omdat de motor weliswaar zichzelf rem de maar omdat je toch over de kop kon slaan, wanneer je bij 60 km. per uur een handle zou overhalen. Enfin, de chaos was compleet. Wardenier werd geroemd en geprezen en liep rond met een revol ver, waarvoor hij een speciale vergun ning had. Intussen groeide het wantrou wen en een week na het eerste nieuws kwam de tijding, dat de uitvinder was opgenomen in een zenuwinrichting. Wolvega kwam weer in z’n gewone doen en de ontnuchtering was groot. Er was nooit een motor geweest, zei men, maar tot op de dag van vandaag weet niemand dat zeker. Wardenier is niet dood, zoals sommigen in de streek bewe ren. Hij leeft en woont in Amsterdam, Wie hem naar deze affaire vreagt, maakt hem aan het lachen. „Het was helemaal geen brandstofloze motor. Het ging om het principe voor de heteluchtmotor, zoals dat later door Philips is ge bruikt. De motoren, volgens dit principe gebouwd, hebben onder meer dienst ge daan bij de ramp in Zeeland. Ik had ge lijk, de tijd heeft het bewezen, hoe vreemd het destijds ook gegaan mag zijn, zegt de uitvinder, die een vriendelijk en bedaard man is, wiens naam 25 jaar ge leden bekend werd op een vreemde ma nier, en met betrekking tot een zaak, waarvan men tot vandaag de dag geneigd is te zeggen: was het maar waar geweest. Het meest merkwaardige van de hele zaak is, dat men nu nog niet weet, wat er allemaal precies waar was en wat niet en ook dat maakt deze affaire, bijna een kwarteeuw later nog boeiend genoeg. De strjjd om de hegemonie in de le klasse B tussen Hengelo en Be Quick (Z.) is door de Twentenaren in hun voordeel beslist. Niet zonder moeite overigens, want het werd een benauw de 32 zege, waaruit blijkt dat de be zoekers de puntjes zeker niet cadeau hebben gegeven. Door dit resultaat voe ren de Hengeloërs nu met drie punten voorsprong op Be Quick de lijst aan. ESCA. dat Borne versloeg (41) kwam op gelijke hoogte met de Zutfenaren, maar had hiervoor de hulp nodig van Alcides, dat de inzinking van de laat- met Horace; Kees Waterbeek dubbelrol en maakte en zeer amusants van rolletje van de door Arnolphe in zijn vakkennis diepbeledigde notaris. Joop van der Donk, die eerstdaags naar de Haagse Comedie gaat er zal wel voor meer leden van dit troepje promotie weggelegd zijn zette een goede Oronte op de planken en Kitty van Wijk en Cees Pijpers waren als Georgette en Alain, het personeel van Arnolphe, die toch wel slimmer waren dan hun mees ter had gedacht. Het zeer goede decor en de fraaie costuums waren ontwor pen door Léontien van Beurden maar de knappe inval inzake de decorwis seling, welke het mogelijk maakte dat zowel voor als na de pauze ononder broken kon worden doorgespeeld, was van Christian Berard, de muziek van Benedetto Marcello. Aan het slot veel applaus. Hoogtepunt van de avond vormde ongetwijfeld de opvoering van „het Vrouwtje van Sta voren” door de toneelclub van de G.J.C. Dit toneelstuk in vier bedrijven werd op zeer verdienstelijke wijze gespeeld, zo dat de regisseur, de heer S. Boekhout, alle eer van zijn werk had. Zonder de andere spelers ook maar iets tekort te willen doen mag in het bijzonder ge noemd worden de hoofdrolspeelster mej. A. Meijer, die op uitstekende en zeer beheerste wijze de rol van Vrouwe Rich- berta vervulde. Het applaus dat na het vallen van het doek opklonk was dan ook ten volle verdiend. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter van de G.J.C., de heer W. G. Baarda, allen die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, in het bijzonder de regelingscommissie, die haar taak op voortreffelijke wijze had vervuld. Nadat hij was voorgegaan in dank aan God werd besloten met het zingen van een tweetal coupletten van '..et Wilhelmus. Rest te vermelden, dat ook het verdere gedeelte van het week end naar wens is verlopen, zodat op een mooie uitwisseling mag worden terug- de gezien. Advertentieprijs 15 ct per mm Bi; contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. slagvaardig ondanks de gebonden taal, over het algemeen beschikkend over een duidelijke spreektechniek en zich met een benijdenswaardige en sierlijke los heid over het toneel bewegend. Erik Vos heeft werkelijk in korte tijd won deren aan dit troepje gedaan. Paul Meyer speelde Arnolphe, die, deftig doend, ook de naam de la Souche voert, een naamwisseling gebruikelijk in Mo lières tijd en die hij in dit stuk scherp hekelt als hij Chrysalde zijn spotternij over de boer Gros Pierre, die zich mon sieur de l’lsle laat noemen, laat zeggen (Bert Voeten die de welluidende verta ling maakte, liet zich de gelegenheid niet ontgaan daarbij de naam Slote- maker de Bruine even op de korrel te nemen Maar die naamwisseling had Molière ook nodig voor de knapste vondst in zijn intrige. De veertigjarige Arnolphe heeft immers een jong meisje in totale afzondering zo laten opvoeden dat ze zo dom mogelijk wordt gehouden, met de bedoeling haar te trouwen. Een jongeman Horace, zoon van een vriend van Arnolphe, weet echter toch tot haar door te dringen en deze argeloze Agnes het hof te maken, zijn liefde slaat bij haar in als de bliksem en als bij in stinct weet zij vindingrijk en impulsief de weg te vinden uit het net dat Ar nolphe rond haar gespannen heeft. Ove rigens is deze Arnolphe toch eigenlijk I een meer tragische dan komische fi guur, hij heeft Agnes werkelijk lief ge kregen, maar Molière zou Molière niet zijn als hij van uit een verre van lach wekkende werkelijkheid geen komische situatie had weten te scheppen; een cri ticus heeft hem dan ook wel eens de man van de wrede glimlach genoemd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1