De K.A.B. Sneek veertig jaar Ynmoaije joun fan it Snitser Frysk Toaniel H IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Bioscoopnieuws Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, *-■ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Sneker Jeugd Actie gaat werken voor Handenarbeid-tentoonstelling 54ie NED. STAATSLOTERIJ AGENDA 113e jaargang no. 93 Donderdag 20 nov. 1958 Redakteur L. KIEZEBRINK Sneker Brandweer Nu of nooit Herfsttournooi H.J.R. Redaktie-adre* i Kleinzand 7 Telefoon 2871 Aankomst St. Nicolaas Ijsclub Friso heeft vele plannen Doorlichting op T.B.C. in Sneek Charlotte Kohier in „Pension Rustig’* Zondagsdienst Dierenartsen /on<la"dienst Dokters, Apotheek en Zusters - rf SNEEKER NIEUWSBLAD De feestviering ter. Trekking derde klasse Na de bevrjjding AMICITIA THEATER. in Harinxma- men 4 uur Dokter Vrijdag 21 nov. t/m maandag 24 nov. iedere avond te 8 uur en zondag middag tevens te 5 uur film: Riva len der Manege. Zondagmiddag 23 nov. te 2.30 uur filmt De hel van Silverrock. Hoge prjjzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Onder het kopje „route Sint Nico laas” wordt elders in dit nummer ver meld, dat de Sint om half drie met de boot aankomt. Dit is echter veranderd. Hij komt nu om kwart voor drie. De Sneker Jeugd Actie heeft in dit winterseizoen veel aandacht willen be steden aan een belangrijk detail van het jeugdwerk: de handenarbeid. 5000.— 2000.— 1500.— 1000.— 18720. 200.— 11746. 17504. Eigen geld 2049, 6662, 6675, 11739, 11750, 17486, 18371, 18378, 20479. heren voorzit- 35000.— 12911. 1115. 6092. 5390, 16269. 3720, 11874, 15977, 17207, APOTHEEK Van zaterdagmiddag 6 uur: Postma, Oosterdrjk 65. Groene Kruis Wyk- en Kraam- verpleging Zuster R. Posma, W. de Zwijger- straat 88, Tel. 3914. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis Zuster C. Landman, 1 kade 8A, Tel. 3257. BIJ BRAND. Voor brandmelding bells ■deeds op no. 2000. tot N. Tel. Gelukkig kwam er na de crisis weer een opgang en werden er al plannen ontworpen voor de viering van het zil veren jubileum in 1943. Door de oorlog ging dit echter niet door, en moest tot 1948 gewacht worden om het toen der tigjarige jubileum feestelijk te geden ken. bitoeft fakman, de spanning der yn to halden en op to fieren oan’t it léste toa niel ta. En nou it spyljen. De hear Blok spile de swiere rol fan Jan (Jalt) tige oan- nimlik en oertsjügend. Syn tsjinspylsters Frou van der Meer (Dukke) en Frou Coers (Matsen) leverden o sok goed wurk. De hear Fritsma en Frou Huizinga spilen de rollen fan Eele en Bakke flot en koartswilich en wachten harren foar oerdriuwing, hwat faken in toer is by soksoarte rollen, binammen as de seal meilibbet as hjir it gefal wie. De hear Staphorsius bifoel üs tige as de stüfe skipper Durk. Frou Dam spile de rol fan Maeike, de sêfte, goedwollende frou en mem o sa suver, Binne, de opskepper, waerd troch de hear van Dijk goed ti- pearre. Wy seagen prachtige toanieltsjes (alle lof regisseur Muur ling). len mei oar bilibbe de seal in ynmoaije toaniel- joun. De hulde fan de seal, brocht oan it „Snitser Frysk Toaniel”, wie dan ek wol fortsjinne. De froulju krigen blommen. Rêst üs. noch to sizzen dat it kapwurk (Hamersma) en de toanieloanklaeijing (Sytsma) ek yn oarder wie en it orkestje Joh. Bok foar in fleurich musykje soarge, De joun waerd bisletten mei efternei dounsjen. A. V. Rivalen der manege, Een film uit het leven van circus artiesten, '•’aar de jaloezie vaak zo’n grote rol speelt. Ook in deze film, waar een zeer jaloers man anderen hun suc ces niet gunt en het zelfs zo ver brengt dat op een gevierde rivaal de verden king van moord valt. Sensationeel en boeiend met Claus Holm en Elma Kar- lowa in de hoofdrollen. t Maandagavond werd in de beneden- voorzaal van café Leeuwen de jaarver gadering van de Ijsclub Friso gehouden, waarin de voorzitter de heer K. Doeven- dans in ’t bijzonder de nestor van Friso, de heer H. F. Ringnalda, en de be stuursleden van de zustervereniging De Friesche Jeugd verwelkomde. Nadat het jaarverslag van de secretaris de heer J. Kuperus onder dankzegging was goed gekeurd, kwam dat van de penning meester, de heer M. v. d. Werf, aan de orde. De ontvangsten bedroegen f 325.82 en de uitgaven f 164.15, zodat de reke- nig sloot met een batig saldo van f 161.67. De kascommissie deelde bij monde van de heer H, Portiek mede, dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden en hij stelde dan ook voor de penningmeester decharge te verlenen, waartoe werd besloten. De nieuwe kas commissie zal ’t volgend jaar bestaan uit de heren P. Bootsma en E. Dijkstra. bestond uit de heren J. P. de Vries, voorzitter; Jos Mous, secretaris; Tj. Ligthart, penningmeester; Joh. de Boer, 2e voorz.; Ant. Eygelaar, 2e seer.; A. Seinen, 2e penningm. en L. Flapper, algem. bestuurslid. Geestelijk Adviseur was Kapelaan W. Pasman, vijfde in de rij na zijn collega’s Wilens, Stove- rinck, Golbach en van Dorrenstein. Al deze Eerwaarde Heren hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt i De ütfiering dy’t it „Snitser Frysk Toa niel” justerjoun joech foar in goed bi- sette seal yn Amicitia waerd iepene troch de foarsitter de hear P. Lantinga. Hy röp de oanwêzigen it wolkom ta en binammen de folie nije leden en bitocht de fjouwer yn it ófroune jier forstoarne stipers. Dêr- nei liet hy op tige geastige wize ütkom- me, hwerom it S.F.F. him net weage hie oan in saneamd modem eksperimenteel stik, mar syn kar falie litten hie op in stik fan IJ. C. Schuitmaker: „De Jonge Jan” yn fjouwer bidriuwen en spyljend op in Frysk doarp yn it wetterlan. Durk Bontema, skipper fan „De Jonge Jan” hie om syn frou Maeike, dy’t syklik is, in hüs hierd fan Binne, in swé slaenderich jongkerel, dy’t der aerdich bijsit. Durk en Maeike hawwe twa bern: in dochter Dukke en in soan Jan. Jan koe it as jon ge min mei syn heit roaije, wie fan hüs weiroun en séman wurden. Binne, dy’t Durk ek noch wol op oare wize skewiele mei jild.hat bistek op Dukke en mient troch sijn helpen Durk en dy syn wil op- lizze to kinnen, dat Dukke syn frou wur- de moat. Hja wol lykwols neat fan Binne witte mar har heit stiet der tige op oan, dat sy Binne hwat yn ’e mjitte komme sil. Dan komt de soan Jan nei jierren omswabberjen en seis yn Spanje mei syn tige freon Jalt Boates tsjin Franco toch ten hat, hwer’t Jalt sneuvele, wer thüs. Hy rekket al ridlik gau mei Binne yn konflikt en as dy hwat al to twingend tsjin syn suster wurdt, dan kin er him amper ynhalde en bigjin gjin üngelok. By dit trelit lit er hwat los, dat Matsen, dy’t al jierren yn ’e kost leit by Durk en Maeike en hüsgenoate mei wurden is, oan it tinken bringt. En nei in skütsje- silersdei, hwerby Jan mei „De Jonge Jan” de twadde priis wint en mei ien ek noch it seil fan Binne syn „seismeterke” oan flarden sylt, biecht hy oan Matsen op, dat er troch omstannichheden twon- gen wie him foar Jan üt to jaen, mar wierliken Jalt Boates is. It is Jan, dy’t yn Spanje omkommen is. Dizze Jalt wurdt fan in notaris to Rot terdam oproppen in erfenis yn üntfangst to nimmen. Fan dat jild lit hy Matsen in hüs keapje. Sadwaende reitsje Durk en Maeike frij fan Binne, mar binammen Dukke, dêr’t er earst as in broer mei om- gien hat, mar hy wit nou, dat er op har foreale is. De sitewaesje wurdt sa frjemd, dat Jalt bislüt óf to reizgjen. Nou spilet Binne syn léste troefkaert üt. Hy is troch in neef üt Rotterdam to witten komd, hwat de saneamde Jan dér ütspoeke hat en bitichtet him fan oplichterij. Nou moat Jalt wol foar de wierheit ütkomme en dermei folget de üntknoping mei in „happy end”. Durk en Maeike hawwe harren soan forlern, mar in goede skoan. soan woun, hwant it rekket tusken Duk ke en Jalt klear. Men sil al bigripe, dat dit in stik is mei folie dramatyk, dat wolris nei it melo- dramatyske oerslacht. Dit swier to for- tarren gehiel wurdt lykwols timpere troch der yn de persoanen fan Eele, in rüge mar wolmienende skipper en syn float fan in wiif, Bakke, hwat koartswi- ligens tusken to struijen. Al hawwe wy biswieren tsjin de opset en de ütwurking fan it gehiel, dochs wit Schuitmaker as Ten stadhuize is een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van de Kruisverenigingen, waarin de heer Jel- lema namens het gemeentebestuur de leiding had. Spr. heette alle aanwezi gen hartelrjk wlkom, in ’t bijzonder de heer K. v. d. Velde, verbonden aan de Interprovinciale Commissie voor het bevolkingsonderzoek op Tuberculose in de drie noordelijke provincies. De voor zitter wees er op, dat de vertegenwoor digers gevraagd zullen worden om het bezoek aan de doorlichting (welke van 2 t/m 23 januari 1959 hier zal plaats vinden) zo groot mogelijk te maken, want in andere streken is het bezoek groter dan hier. Daarvoor moeten vrij willigers worden ingeschakeld. De heer v. d. Velde heeft deze zaak nu hier voorbereid en is nu aanwezig om enke le inlicötingen te geven. Deze zeide, dat men met de doorlichting niet te lang moet wachten, het beste is, dat deze om de drie jaar wordt gehouden. Uit elk onderzoek blijven er nog enkele actieve gevallen over. In 1949 zijn naast t.b.c. ook: nog andere afwijkingen ge vonden, wat eveneens van belang is. Nu heeft men wel gevraagd of de doorlich ting verplicht moet blijven, want men zou evengoed bepaalde groepen kunnen nemen. Alleen bedrijfsonderzoek is ech ter niet voldoende, want ook de vrou wen en kinderen kunnen gevaar opleve ren. De opkomst hier is niet voldoen de, die moet opgevoerd worden. Spr. is er van overtuigd dat dit kan. Het ge meentebestuur getroost zich grote of fers en nu moeten de Kruisverenigingen niet achter blijven. Spr. gaf een uiteen zetting wat er gedaan moet worden en hoe er gewerkt moet worden. In totaal zal men per dag de beschikking moeten hebben over 9 personen voor het invullen der oproepingskaarten of voor huisbe zoek om de achtergeblevenen aan te sporen te komen. Invaliden zullen moe ten worden opgehaald. De propaganda moet royaal worden uitgevoerd. Spr. hoopt dat het tekort hier door inspan ning van alle krachten zal worden weg gewerkt. Daarna volgde een bespreking van de te verrichten werkzaamheden, waarna de voorzitter met een woord van dank aan allen die meewerkten of willen mee werken, de vergadering sloot. Vrijdag 7 november j.l. was het veertig jaar gelden, dat hier de R. K. Werk liedenvereniging „Leo XIII” werd opgericht. Dat de oprichters enige voor aanstaande personen uit de vakorganisaties die daarbij de medewerking verkre- gen van het bestuur der St. Joseph Vereniging deze naam kozen, is ver klaarbaar. Leo XIII Immers die zich mede door zijn bekende encycliek „Re- rum Novarum” de naam van „de sociale paus” heeft verworven, was hun toen in hun strijd voor betere sociale toestanden tot grote geestelijke en morele steun. Tot juli 1941 heeft de vereniging onder deze naam veel en goed werk I v or de R.K. arbeiders verricht. Toen echter moest ook zij onderduiken in gevolge de wens van het Episcopaat niet mede te werken aan de maatregelen welke de bezettende macht t.a.v. de vakbeweging had getroffen. Na de bevrij- ding op 18 september 1945 kwam zij terug onder de naam Katholieke Ar- De jubilaresse telt thans nog 19 leden die van de oprichting af lid zijn, t.w. de heren H. Agricola, Joh. de Bóer, Sj. Bosma, P. Deden, M. Hoekstra, W. Hubée, A. Heins, J. H. Jaspers, C. Kuipers, P. Kingma, J. Meijer Sr., W. Poiesz, A. Plantin- ga, Alb. de Ree, IJ. Teensma, J. Tromp, W. Visser, Joh. Visser en Jac. Visser. Tijdens de feestavond op dinsdag 25 november in Amicitia zullen zij door de districtsvoorzitter J. Boe- kema gehuldigd worden en het gou den insigne van hun resp. orga nisaties ontvangen. werden alle werkzaamheden, waarvan vele tijdens de oorlog illegaal waren voortgezet, hervat en nieuwe plannen uitgevoerd, o.a. de oprichting van de Credo Pugno club, waarvan sindsdien tal van acties zijn uitgegaan en de om bouw van de Jonge Werkman tot een afdeling van de Kajotters. De heroprichting van de Werklieden vereniging onder haar huidige naam ge schiedde in de eerste bijeenkomst op 18 september 1945, welke onder leiding stond van de heer J. P. de Vries, die sindsdien het roer steeds in handen heeft g.ehouden. Het ledental van eind 1939 (bijna 180) werd direct wel niet weer bereikt, maar toch startte de K.A.B. met 156 leden. Bij het dertig jarig bestaan was dit al gegroeid tot meer dan 260 en nu zijn er 270 en bo vendien nog 23 jeugdleden in de Kath. Arbeiders Jeugd. Het eerste bestuur na de bevrijding Men is vorige week gestart met een avond voor de allerjongste jeugdbewe- gers, beneden 12 jaar, in de Hartman Visserzaal. Onder leiding van de lerares mej. E. Walewijn, hebben een zestigtal kinderen poppetjes gemaakt van pijpen- wissers, crêpepapier en kurk, waarmee alleraardigste resultaten werden be reikt. Na de gezellige les gaven leerling kindebverzorgsters met zelfgemaakte poppen een poppenkastvoorstelling, waarvan de kinderen zeer hebben ge noten. Stellig zullen ze thuis en in „de club” wel verder gaan met hun buig zame p’jpenwissers en kleurige stukjes papier en dan hebben ze alweer een goede vrije tijdsbesteding ontdekt. De tweede avond, nu voor de leiding en de ouderen, werd dinsdag gegeven, eveneens in de Hartman Visserzaal. De heer J. Brouwer, leider van de clubhuis- jeu~d in Alkmaar, sprak over nieuwe vormen in handenarbeid en demonstreer de de aardappeldruktechniek, waarmee zulke goede resultaten zijn te bereiken. De heer N. J. Speur, een kundige or- Het Herfsttournooi van de Hervorm de Jeugdraad in Sneek heeft in de loop der jaren al een zekere vermaardheid gekregen. Donderdag, vrijdag en zater dag wordt dit tournooi weer gehouden; er zal dan vreedzaam worden gestreden door vertegenwoordigers van onze mid delbare scholen. Het tournooi is ver deeld in twee poules. In poule I komen uit de leerlingen van H.B.S., Gymnasi um, Chr. Lyceum en Chr. Kweekschool, in poule II de leerlingen van de beide Muloscholen, Huishoudschool en Tech nische school. In de voorronden, heden en morgen, zullen de leerlingen hun krachten meten in muziek, tekenen, voordragen, hersen gymnastiek en tafeltennis. In elke af deling worden daarna de besten aange wezen door een jury en deze geselec teerden komen in de eindstrijd welke zaterdagmiddag en -avond gehouden wordt in de aula van het Chr. Lyceum. Deze eindstrijden kunnen door belang stellenden worden bijgewoond. De win naar van elk onderdeel van het tour nooi krijgt een medaille, terwijl voor het beste totaalklassement in elke poule een wisselbeker beschikbaar is. De beker van poule I is in het bezit van de Chr. Kweekschool, de andere wordt nu nog in de Chr. Muloschool bewaard. We wensen de leerlingen een eerlijke, sportieve strijd en het publiek een ge zellige middag en -avond zaterdag in het Chr. Lyceum. beidersbeweging. Sindsdien heeft deze K.A.B. zich ook in onze stad verder voor spoedig ontwikkeld, zodat er thans weer alle reden is ook het veertigjarig jubileum evenals daarvoor het tien- en het dertig-jarige feestelijk te vieren. Het was weer virtuoos en grandioos, wat mevrouw Charlotte Kohier dinsdag avond in een manifestatie van een ge heel eigen kunstenaarschap met W. Burgers” novelle „Pension Rustig” presteerde. Het verhaal moge dan niet zo fijnzinnig zijn als Frasquita en Yvet te en dus de kunstenares minder ge legenheid geven tot de exquise voor dracht en het geraffineerde spel, dat ze daarin demonstreerde, er komen zoveel figuren in voor dat mevrouw Kohier naar hartelust haar talent in het vocaal en visueel typeren van personages kon ten toon spreiden in een geheel gamma van menselijke bewogenheid. We ach ten ons ontslagen van de taak het ver haal hier nog weer te geven, een sa menvatting ervan publiceerden we in een onzer vorige nummers. Met haar rjjkdom aan expressiemogelijkheden, haar fascinerende persoonlijkheid en niet te vergeten haar voorliefde tot een goedmoedige caricaturale vertekening van bijfiguren in haar voordrachten heeft zij de bezoekers van het Amicitia- Theater het hadden er veel meer kunnen en moeten zijn een paar ge noeglijke en gezellige uurtjes geschon ken. En die waren daar uiterst dank baar voor, getuige een ovationeel ap plaus en een tuil bloemen. Dinsdagavond hield de Sneker Brand weer zijn jaarvergadering in de zaal van restaurant Piso. Behoudens enkele ziekte gevallen waren alle personeelsleden met hun dames aanwezig. De commandant, de heer F. H. Ringnalda, deelde in zijn jaar overzicht mede, dat in 1957 35 maal was uitgerukt, waarbij een totaal aantal van 286 manschappen was betrokken of ge middeld per brand ruim acht. Op deze avond werd afscheid genomen van de heer W. Hofstra ,die van 1926 af, dus 32 jaar, zich als vrijwilliger voor de brand weer beschikbaar heeft gesteld. In 1951 is hem reeds door de burge meester de medaille voor 25 jaar trouwe dienst uitgereikt. Tot zijn spijt was de burgemeester evenwel wegens uitstedig- heid verhinderd by dit afscheid aanwe zig te zijn. Dientengevolge dankte de heer Ringnalda de heer Hofstra namens de gemeente en namens de brandweer voor alles wat hij in deze 32 jaar als brand weerman voor de gemeenschap heeft wil len doen. Wij hebben in U een flink brandweerman en een goed collega ge had, aldus de heer Ringnalda, maar om dat U de maximum leeftijd hebt bereikt, moet nu aan de samenwerking een eind komen. Als blijk van erkentelijkheid en waar dering bood de commandant hem een barometer aan en aan mevrouw Hofstra voor haar aandeel in de brandweeractivi- teiten van haar man een mand bloemen. De avond werd verder gezellig door gebracht met het vertonen van enkele films en met het traditionele kienspel. vele anderen hun beste krachten, van wie hier in ’t bijzonder de heren B. Frankena, een van de eerste ters, E. Siemensma, L. Ypma, B. Voulon en, niet te vergeten, ook de huidige voor zitter en raadslid J. P. de Vries, ge noemd moeten worden. Omstandigheden gewijzigd. Over de laatste dertien jaar valt wei nig bijzonders te vermelden. Door de gewijzigde en veel verbeterde sociale omstandigheden en verhoudingen be hoefden de vakorganisaties niet meer zoveel aan de weg te timmeren. Daarom echter kan thans veel meer gedaan wor den aan de ontwikkeling van de leden, voor wie de laatste jaren dan ook steeds een vormingscursus werd georganiseerd. Voorts dient nog vermeld dat de K.A.B. van 1952 af het St. Jozeph- gebouw exploiteert, 98 van de Katho lieke werknemers in onze stad in haar ge organiseerd is, er 11 vakbondsafdelin- gen bij zijn aangesloten, het Comité voor Herwonnen Levenskracht zich in een bloeiende welstand mag verheugen en er een goede samenwerking bestaat met de moderne en de Chr. Vakbeweging. ganisator van handenarbeid-tentoonstël» lingen gaf op dit gebied goede raad aan de S.J.A.’ers, die van plan zijn in maart een grote handenarbeid-tentoonstelling in Sneek te houden. Beide heren legden nog eens uit hoe nuttig en onmisbaar de handenarbeid-lessen zijn in het jeugd werk en vertelden voorbeelden uit de praktijk waaruit bleek dat handenarbeid als hobby beoefend, soms kan leiden tot een bewuste beroepskeuze. Er werden door de aanwezige jeugd-» leiders vele vragen gesteld, die prettig en duidelijk door de heren werden be antwoord. De derde en laatste handenarbeid- avond van de Sneker Jeugd Actie zal a.s. woensdag worden gegeven in zaal Fredehiem. Dan zal de heer J. Com- brink, redacteur van het Knutselblad „Na Vijven” vertellen en demonstreren niet alleen voor de S.J.A.’ers, maar ook voor de abonnee’s op „Na Vijven”1 die allen een uitnodiging hebben ont vangen. Men zal deze avond niet pas sief luisteren, maar actief bezig zijn. De heer Combrink zal alle aanwezigen met meegebracht materiaal aan het werk zetten. Het valt te verwachten dat er ook voor deze avond veel animo zal zijn. Men zal hier weer nieuwe ideeën opdoen en met enthousiasme aan het werk gaan om ze te verwezenlijken. Men hoopt dat velen gegrepen zullen wor den door deze aantrekkelijke avonden en dat men zo het gestelde doel zal kun nen bereiken: op 13, 14 en 15 maart 1959 een grote handenarbeid-tentoon stelling in Sneek waaraan de gehele Sneker jeugd tot 23 jaar kan mee doen. De hel van Silverrock, Er zijn enkele namen in de film-, wereld, die men onmiddellijk verbindt aan actiefilms. Rod Cameron is er een van. Deze ster, die het harde leven van de mijnwerkers en houthakkers uit ei gen ervaring kent was de man voor de hoofdrol in „De hel van Silverrock”, de film welke in de zondagmatinée draait, en waarin de bestaande geschillen op de vuist worden beslecht. Als waardig tegenstander heeft hij daarbjj John Russell, en Chill Wills verpersoonlijkt de onmisbare man, die het zwaarste werk aanvat met die levenswijze humor, wel ke alle werken licht maakt. Joan Leslie brengt de romantische nooit in deze sensationele film, waarin mannen, die miljoenen voor het grijpen hebben, ze met de blote vuisten moeten verdedigen. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Vanavond zal een begin worden ge maakt met de lotenverkoop van de aan- gekondigde en in de afgelopen weken reeds veel besproken BLIKSEMAKTIE van het Stedelijk Muziekcorps. Een dergelijke originele loterij, met als prijs f 400.aan goederen naar keuze van de winnaar en 111 premies in de vorm van bonnen voor een originele ha- zelnootslagroomtaart is in Sneek nog nooit gehouden. Er bestaat dan ook geen twijfel aan of de loten zullen wegvliegen. Burgemeester en Wethouders van Sneek hebben hun onmisbare medewerking voor deze aktie verleend. Morgen, vrijdagavond zal wederom in een stadsdeel de lotenverkoop plaats vin den en, wanneer de loten nog niet uitver kocht mochten zijn, zal het restant op zaterdagmiddag a.s. in de binnenstad worden verkocht. Om nog een en ander even in herin nering te brengen: de loten worden ver kocht in gesloten enveloppe. Direct na opening kunt u weten: of u een niet heeft; of u een premie-bon voor een taart heeft getrokken; of u een nummer heeft getrokken in de eindronde om de hoofdprijs van f400, waarvan de trekking a.s. zaterdagavond om 8 uur plaats heeft. Wanneer u de geluidswagen hoort, weet u dat de lotenverkopers in de buurt zijn. Waag dan een kans en offer een paar kwartjes voor een goed doel, waarbij u een dikke hoofdprijs of een taart in de wacht kunt slepen. Wie waagt die wint! Elk kwartje kan de hoofdprijs betekenen. Rest nog te vertellen, dat de loterij onder toezicht van Notaris Galema wordt gehouden. tief. Toen werd nl. een Woningbouw- stichting in het leven geroepen. Tot het bouwen van woningen is men even wel niet gekomen. Er deden zich telkens opnieuw moeilijkheden voor. Wel kreeg de Stichting van het Gemeentebestuur een aantal woningen voor haar leden toegewezen, zodat het werk toch niet vergeefs is geweest. Het ledental groeide gestadig. Eind 1920 waren er al meer dan 120 inge schreven, terwijl ook het aantal vak- afdelingen toenam. Bij al deze activiteit voor de arbei- desbelangen werden echter ook vle gees telijke belangen, de ontwikkeling en ont spanning niet vergeten. Van het eerste getuigde de oprichting van een retraite- vereniging, de ontspanning werd gevon den in toneelavonden en in de kaart club, terwijl voor de kinderen van de leden boottochtjes, Kerstmiddagen enz. werden georganiseerd. Ook de saamhorigheid van de leden is meermalen tot uiting gekomen, In ’t bijzonder tijdens de crisisjaren toen er grote werkloosheid heerste. Toen werd nl, doorlopend actie gevoerd om de ge zinnen van de werklozen op hoogtij dagen een extra versnapering te kunnen geven. Een Langebaan-afvalwedstrijd. Op voorstel van ’t bestuur werd na een geanimeerde discussie besloten deze winter zo mogelijk eerst een langebaan- afvalwedstrijd te houden; verder een wedstrijd in drie klassen, leeftijd tot 30 jaar, van 3040 jaar en 40 jaar en ouder van inwoners van Sneek, Wym- britseradeel en IJlst met een daaraan verbonden kampioenschap van Sneek; een of twee avondrijderijen voor de leden en voorts een kortebaan-wedstrijd voor schippers die mogelijk deze winter in Sneek ingevroren zullen zijn. Ook zal ’t bestuur nog trachten de kampioenswedstrijd van Friesland voor vrouwen die aan Friso was toegewezen, maar die wegens de ijsloze winters van de afgelopen twee jaren niet kon wor den gehouden, alsnog te mogen organi seren. Tot afgevaardigden naar de op zater dag 22 november in Leeuwarden te hou- .den jaarvergadering van de Bond van Ijsclubs, gewest Friesland K.N.S.B. werden aangewezen de heren P. Douma en M. v. d. Werf. Het ledental van Friso bedraagt ongeveer 180. Zondag 23 november Tj. Bottema, Es- doornlaan 10, Sneek, telef. K 5150 —3829. begint a.s. zaterdagmiddag met een re ceptie van het bestuur in de grote zaal van Hanenburg. Zondagmorgen om 6.45 uur wordt een H. Mis opgedragen vooi' alle overleden adviseurs en leden van de afdeling, om 8.15 gevolgd door een plechtige Hoog mis tot intentie van de leden. Zondagmiddag is er een filmmiddag voor de kinderen van de leden (814 jaar) in het St. Jozefgebouw en voor ’s avonds in hetzelfde gebouw een film de K.A.3., maar naast hen gaven ook I avond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. Zaterdag 22 en zondag 23 november 1958. Van zaterdagmiddag zondagavond 10 uur: Lofvers, Stationsstraat 24, 3155. T/m woensdag 26 november Tentoon stelling Schilder- en Tekenwerk van de kunstenaar I. A. van Royen uit Hoogezand in het Stadhuis te Sneek. Geopend alle dagen, behalve zon dags, ’s middags van 2 tot 5 uur en ’s avonds van 7.309.30 uur. Donderdag 20 november ’s avonds 8 uur in de Martinikerk te Bolsward. Uitvoering van het Requiem van Verdi onder leiding van Gez« Schrik. Vrydag 21 november, v. d. Meulen’s Boekenspaarclub met als spreker Henri Knap, in Foyer Amicitia, ’s avonds 8 uur. Zaterdag 22 november ’s middags 2.45 uur intocht St. Nicolaas bij de Wa terpoort. Zondag 23 november. Dansen in café Boermans te Bolsward. Muziek van „De Notenkrakers”. Maandag 24 november 8 uur. Eerste uitvoering Sneker Accordeon-orkest (dlr. M. Brouwer) in Amicitia m.m.v. het Giekerk’s Radio Accor deon-orkest. Woensdag 26 november. Film-avond Passagebureau W. Zeijl en Zn. in Hotel Hanenburg. Aanvang 7 uur. Donderdag 27 van 2022 uur, vrijdag 28 van 10 tot 22 uur en zaterdag 29 november van 10 tot 19 uur „Waterpoortshow H”. Landelijke Tentoonstelling van Hoenders, Dui ven en Konijnen in „Ons Gebouw", Dinsdag 2 december. Jeugdappèl Chr. Hist. Jongeren Ring Sneek in „Ons Gebouw” te Sneek. Spreker de heer W. Nauta. Opvoering van „Ronken de Motoren”. Aanvang 7.30 uur. Het ledental, dat bij de oprichting 40 bedroeg, steeg al spoedig tot boven de honderd. Als bestuursleden werden ge kozen de heren A. Nieuwhof, voorzitter; W. van Tilburg, secretaris; A. Heins, penningmeester; L. Ypma, 2e voorzit ter; B. Voulon, 2e secretaris; W. de Boer, 2e penningmeester en P. Kingma, algemeen bestuurslid. Geestelijk advi seur was Kapelaan H. H. M. Wilens en d~ heer Joh. Flapper werd tot bode be noemd. De jonge vereniging stak resoluut van wal, wat ook wel blijkt uit het op richten van de Coöperatieve Bakkerij „Ons Belang”, waartoe op 11 april 1919 definitief besloten werd. De commissie welke dit voorbereidde bestond uit de heren J. H. Westhoff, voorzitter; Ingn. de Jong, secretaris en B. Frankena. Het volgende werk was het benoemen van een commissie voor het verkrijgen van een vaandel. Deze commissie, ge vormd door de heren H. Silvius, M. Westhoff, A. Meyer, A. Buwalda, F. Larmené en A. Lenis, werkte al even voortvarend. Het benodigde geld kwam door vrijwillige wekelijkse bijdragen van de leden spoedig bijeen. De plechtige in wijding van het vaandel, dat nog als een reliquie in het St. Jozefgebouw hangt, geschiedde door de toenmalige Deken B. P. Velthuijzen. Een volgende stap was op 7 mei 1919 de oprichting van een plaatselijk comi té van „Herwonnen Levenskracht” on der voorzitterschap van de heer B. Het tegenwoordige bestuur. Zittend v.l.n.r. A. Seinen, 2e voorz.; J. Mous, secr.; Frmkena. Mej. Th. v d. Meulen werd J. P .de Vries, voorz.; Kapelaan J. Diender, Geestelijk Adviseur; A. Eygelaar, secretaresse, H. Agricola penningmees- penningmeester. Staande v.l.n.r. J. v. d. Vliet, 2e penn.; J. Veeken, alg. bestuws- Een jaar daarna, op 5 mei 1920, lid; Ph. Kroon, 2e secr.; J. Potma, alg. bestuurslid. kwam men alweer met een nieuw initia- De heer J. de Ree, alg. bestuurslid ontbreekt. De dinsdag daarop volgt dan tot besluit de feestavond in Amicitia, waarin het toneelgezelschap St. Genesius uit Gro ningen het blijspel in drie bedrijven „Wie is Wie?” zal opvoeren. Na afloop bal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1