Vijf en twintig Flach jubilarissen gehuldigd AfdelingSneek A.N.B.B. vierde haar gouden jubileum Jubileum Chr. Muziekver. „Ere zij God” stijlvol gevierd Sinterklaas, de goede bisschop, is weer in Sneek Eü IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, |||g| 113e jaargang no. 94 Maandag 24 nov. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK Geslaagd Redaktie-adrea Kleimand 7 Telefoon 2872, De vier oudsten Koninklijk onderscheiden Directie deelde in de hulde Kawrni Het Sneeker Nieuwsblad is eea gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Voorzitter Hoekstra Koninklijk onderscheiden SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per ■’Tvv’ "!T7 dag- en hun echtgenoten bloemen. Zanghulde de Feestavond Namens het Hoofdbestuur Staande op het bordes hoorde Sinter klaas de zang van de kinderen aan. Hij zong zelf mee, wel niet uit volle borst, maar tevreden neuriënd de mooie oude liederen, die altijd nieuw zullen blijven. De kinderen zongen (natuurlijk onder lei ding van de heer Doodkorte) zo enthou siast, dat ze zelfs een hardnekkig foutje van de muziek in het laatste lied niet tel den en er krachtig doorheen zongen. Te Den Haag slaagde voor het examen kandidaat-notaris de heer S. Boschma van Offingawier. Koninklijke onderscheiding voor de voorzittter. Laatstgenoemde is reeds 30 jaar lid, waarvan 25 jaar bestuurslid. De laatste 20 jaar ongeveer fungeerde hij als voor zitter. Dit feit was voor burgemeester van het N.V.V. Ook haalde hij de oude heer Krot even op het toneel, die een kistje sigaren kreeg. Aan deze avond werd verder medewer king verleend door de heren Hibma uit Dokkum, conferencier-goochelaar en Toe ring met voordrachten, terwijl de heer Kees Silvius de pauzes op prettige wijze vulde met accordeonmuziek. de de Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) De vier „hoofd-jubilarissen” luisterend naar de burgemeester. V.l.n.r. Tj. B. u. d. Werf, H. Eppinga, C. Tinga en J. Muurling. Naast Muurling de oudste directeur P. A. Flach. Te Eindhoven slaagde voor fotografie en kunstlicht flits- en projectie-techniek onze stadgenote mevr. H. TrompHeem stra. sprak de vroegere districtsbestuurder B. Cloo, thans tweede voorzitter. Deze be toogde dat er ook in onze tijd nog een sterke vakorganisatie nodig is, en her innerde om zijn woorden kracht bij te zetten aan de toestanden van vroeger. On ze oude vriend J. Krot die al 52 jaar lid van de organisatie is en over wiens aanwezigheid spr. zich zeer verheugde, zou ons daarover heel wat kunnen ver tellen. De pioniers van toen hebben nooit durven dromen dat de bouwvakarbeiders nog eens zó ver zouden komen als tegen woordig nu we werkelijk van een rechts positie kunnen spreken. Waarschijnlijk liggen er wel moeilijke jaren voor ons, maar die zullen naar spr. gelooft vast niet zo moeilijk zijn als die welke echter ons liggen. Hij herinnerde in dit verband aan de twintiger jaren toen ook in Sneek 15 weken gestaakt is. Dat was een tijd van grote strijdvaardigheid, maar ook van ar moede. Wij zijn echter ook nu niet bang voor een staking. Als ’t in de toekomst nodig mocht zijn, zullen we wel tonen dat we dit nog niet verleerd zijn. We zullen echter nooit staken om de staking, zo verzekerde spr., hoewel hij hoopte bij de leden nog dezelfde trouw en strijdlust te kunnen oproepen zoals die in de twintiger jaren werd opgebracht. Tegelijk met zijn felicitatie bracht de Jutryp en Hommerts vierden woens dagavond het 60-jarig bestaan van hun muziekcorps „Ere zjj God”. De belang stelling was enorm, want toen wy het smaakvol versierde lokaal van de Ned. Herv. Kerk te Jutrijp binnentraden, was er zo goed als geen plaats meer onbezet. In een ogenblik waren de zakken van de zwarte Pieten leeg, waarna Sinter klaas nog een kort woord tot de kinderen sprak. „Wees thuis en op school lief en gehoorzaam”, zei Sinterklaas. „Wij zien De jubileumviering werd besloten met een goed bezochte feestavond in de to neelzaal van Hanenburg. De heer Cloo sprak en huldigde tevens de heer Th. de Ruiter wegens diens veertigjarig lid maatschap van de bond waarvoor hij on derscheiden werd met het gouden insigne De feestleider, de heer J. Joh? Cnös- sen uit Grouw, opende met gebed en het laten zingen van Ps. 150 1 en 3, waarna hij in het bizonder burgemees ter van Hout, gemeentesecretaris Sen- nema en wethouder Jouwsma welkom heette. HET JONGETJE was waarschijnlijk nog te klein voor de enorme drukte bij de Wa terpoort waar Sinterklaas traditiegetrouw zaterdagmiddag voet aan wal zette. Daar om had vader hem maar meegenomen naar het stadhuis. Vooraan stonden ee, vlak naast de trap, die Sinterklaas, ge volgd door zijn vier zwarte Pieten, statig beklom. Toen stond de Marktstraat al vol juichende schoolkinderen en vaders en moeders met kleuters op de arm. Het muziekcorps zwenkte de Marktstraat op en daar was Sinterklaas hooggezeten op zijn vurig wit paard dat extra geros kamd was en getooid met een mooie rode pluim. Sinterklaas wuivend en knikkend naar alle kanten, vriendelijk als altijd, denkend aan de zieken in het ziekenhuis en de oudjes in Cruysebroedershof waar hij zijn gaven al achter gelaten had: Sin terklaas, de goede bisschep was weer in Sneek. In de door V D smaakvol versierde bovenzaal van het Piter Jelleshüs reci pieerde zaterdagmiddag het bestuur der afdeling Sneek van de Algem. Nederl. Bouwbedrijfsbond, die haar 50-jarig bestaan vierde. Zeer velen boden hun gelukwensen aan, onder wie de tweede voorzitter van het Hoofdbestuur, vertegenwoordigers van andere vakbondsafdelingen, van de S.B.B., de Vrouwenbond van het N.V.V.de Patroonsbonden enz. terwijl wethou der Fijlstra de felicitatie van het Gemeentebestuur overbracht. Er waren ook vele bloemstukken gezonden, die de feestelijke stemming nog meer accentueerden. Wethouder H. W. Fijlstra opende de rij van sprekers. Het gemeentebestuur wenst U met veel genoegen geluk, omdat U en Uw leden veel met de gemeentelijke wo ningbouw te maken hebben, zo betoogde hij. En hoe meer woningen hoe beter. Spr. vergeleek de arbeiderswoningen die vroeger (soms van oud materiaal) ge bouwd werden met de tegenwoordige waaraan veel hoger eisen gesteld worden en wees daarna op de taak van de vak beweging, die zwaar is, in ’t bijzonder in het bouwvak waar het vaak moeilijk is de arbeidstucht te bewaren. De arbeiders hebben in de laatste jaren veel offers moeten brengen en de komende jaren zullen misschien ook moeilijk zijn. Spr. hoopte evenwel dat de organisaties er in zullen slagen de tegenwoordige positie van de arbeidersklasse te handhaven en er voor de vakbeweging een glorietijd- perk is weggelegd. Voorzitter Tamminga zei in zijn ant woord verheugd te zijn over de belang stelling van het gemeentebestuur voor de vakbeweging en zijn aktiviteit op het ter rein van de woningbouw. Een schaduw kant is echter dat er te weinig aanbeste dingen zijn in de gemeente en de arbei ders te veel heen en weer moeten reizen. Daarom zou spr. gaarne zien dat er, voor al bij werkloosheid, meer arbeiders uit de eigen plaats bij' bouwwerken van de ge meente tewerk gesteld werden. Vyf en twintig van de zeven en twintig jubilarissen by Offsetdrukkerij Flach n.v., wier namen wij onlangs reeds vermeldden (twee zyn ziek) werden don derdagmiddag in een feestelijke bijeenkomst met het personeel en hun dames In de bovenzaal van Hanenburg op hartelyke wy’ze gehuldigd. En niet alleen door de directie en de Personeelsvereniging. Ook de burgemeester, vertegen woordigers van de Vakbeweging en van het Departement Sneek van de Maat schappij voor Nyverheid en Handel boden hun gelukwensen aan. De burge meester deed daarbij de verheugende mededeling, dat de Koningin aan de heren H. Eppinga, C. Tinga, J. Muurling en Tj. B. v. d. Werf, die allen veertig jaar of langer in het bedryf werkzaam zijn, de eremedaille verbonden aan de Órde van Oranje Nassau had toegekend. De Personeelsvereniging greep deze gelegenheid aan ook de oudste directeuren de heren P. A. Flach en Jac. Flach lof toe te zwaaien voor de wyze waarop zij hun functie ook al meer dan veertig jaar hebben vervuld en voor de goede samenwerking en prettige verstandhouding met hun werknemers. Beide heren kregen een fraai aandenken aan deze Van Hout aanleiding de heer Hoekstra op het podium te roepen. In een hartelyke toespraak roemde hij de vele verdiensten van de heer Hoekstra als voorzitter van het corps en als Ijveraar voor dit brokje dorpscultuur, w’aarna hij mededeelde, dat de heer Hoekstra hiervoor een Ko- ninklijke onderscheiding, nl. de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend. aanbieding van een enveloppe), G. Ooms namens de Nederlandse- en C. J. Faber namens de R.K. Aannemers Patroons bond. De laatsten hoopten op bestendiging van de goede verhoudingen tussen pa troons en werknemers, welke wens voor zitter Tamminga in zijn dankwoord tot de sprekers gaarne onderschreef. rigen waren de heren: Joh. J. Cnossen, L. J. Cnossen, B. Koopmans, H. v. d. Hoek, J. Timmer, R. Veldhuis, H. Mar tens, S. Visser, Sj. T. Wiersma en J. Vollema. Het instrumentarium bestond uit vier bugels (solo, le. 2e en petit-bugel), twee pistons, twee alten, baryton, tuba, bom bardon, grote en kleine trom. De eerste dirigent was „meester” Koster van Heeg, die enige jaren later opgevolgd werd door de heer B. Wielin- ga, de voorzitter van het corps. Na on geveer vijf jaar nam „meester” Nauta, destijds hoofd van de school voor C.V.O. te Hommerts, de leiding op zich. Hij bleef dirigent tot 1928 en heeft nog ge tracht de fanfare-bezetting in harmonie te wyzigen, wat echter niet is gelukt. Na de heer Nauta kwam de leiding in handen van één der leden, nl. de heer G. Hofstra, die het tien jaar heeft volge houden. De heer S. Hoekstra Sr. van Woudsend is nadien nog alszodanig werkzaam geweest en onder zijn leiding boekte het corps veel succes. Na de oorlog heeft de artistieke lei ding nog berust bij de heren A. Feen- stra, IJlst; J. Schuurman, Heeg en M. Beuker van Harlingen. De tegenwoor dige dirigent, de heer P. de Jong van Oosterend, staat voor de zware taak het corps, dat de laatste tijd wegens allerlei omstandigheden verschillende leden moest missen, weer omhoog te werken. Het corps speelt in de eerste afdeling en het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren W. Vellinga, W. H. v. d. Hoek. K. S. Bouma, J. Jelsma en P, Sj. Hoekstra. elkaar in de komende dagen wel weer”. Die belofte maakte het afscheid Sin terklaas verdween nu in het stadhuis om door het gemeentebestuur ontvangen te worden minder zwaar. DE BURGEMEESTER verwelkomde zijn hoge gast met hartelijke woorden. Hij vertelde hoe niet alleen het hart van de kinderen, maar ook dat van de za kenlieden vol verwachting klopt. Hij wil de Sinterklaas niet lastig vallen met vele problemen, maar hem wel als de hertog van Sneek vragen de onderlinge vrede en samenwerking in deze stad te bewa ren. Geef onze burgers vertrouwen in de toekomst, zoals ook het gemeentebestuur vertrouwen heeft in de ontwikkeling van Sneek. Sinterklaas beloofde de burgemeester alle steun en smeekte daarna in een roe rend toespraakje om een kleine geldelijke tegemoetkoming voor het actiecomité dat de Wipfeesten al niet meer kon voortzet ten en de zeilkoningintraditie heeft moe ten verbreken. Don Pedro heeft overigens een goede indruk gekregen van Sneek als koopstad en in de groot consistorie van Sinterklazen is Sneek benoemd tot Sin terklaaskern van de hele Zuidwesthoek. Sinterklaas reikte daarna de gebruike lijke geschenken uit waarna de heren Kraakman en Berkhout dank brachten aan het gemeentebestuur voor de ont vangst. Ze spraken de hoop uit steeds nauwer te kunnen samenwerken op com mercieel en cultureel gebied. en in de gezinnen van dé jubilarissen hebben vele veranderingen plaatsgevon den en zich ups en downs afgespeeld. Daarom is er alle aanleiding even stil te staan en op de afgelegde weg terug te zien en naar de banden welke met het bedrijf zijn ontstaan. Deze banden zijn niet alleen van zakelijke aard. De jubilarissen hebben ook liefde vooi’ hun werk en het bedrijf gekregen en een ge voel van dankbaarheid dat ze daarin vreugde, geluk en levensvulling hebben gevonden. Belangrijk is ook, dat de leiding van het bedrijf er prijs op heeft gesteld hen te huldigen op deze dag en haar waar dering voor hun arbeid tot uiting te brengen. De burgemeester sprak de wens uit dat het de jubilarissen gegeven mag zyn ook verder hun krachten aan het bedrijf te wijden en ze ook in toekomst vreugde zullen vinden in vervulling van hun arbeid. Hij feliciteerde hen ook namens Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en speldde hun daarna onder applaus de eremedailles op de borst, met welke onderscheiding hij ook hun vrouwen gelukwenste. Ook haar komt een deel daarvan toe. Tot besluit wenste spr. ook de direc tie geluk. In de eerste plaats omdat ze in staat is geweest deze mensen zo vele jaren in dienst te houden en zo’n goede verhouding met hen te scheppen en ver der met de ontwikkeling van haar be drijf. Ook U kunt terugzien op een ge degen arbeid, zo besloot de burgervader. Zie vervolg pag. 2 Toen 60 jaar geleden de kronings feesten juist achter de rug waren, waar aan het muziekcorps uit IJlst in Hom merts en Jutryp had meegewerkt, was men algemeen van oordeel dat er in de eigen dorpen wel een corps kon bestaan. Een en ander werd een feit ten htilze van de toenmalige schilder B. Wielinga, die tevens voorzitter, doch geen wer kend lid werd. Begonnen werd met een kleine bezetting van 13 leden. Hiervan zijn nog in leven de heren J. v. d. Hoek, S. v. d. Velde en P. Koopmans. De ove- Toen zag Sinterklaas het jongetje op vaders arm; hij wenkte en het ventje mocht hem een handje in een wit wol len wantje geven als de kleine verte genwoordiger van al die grotere kin deren op de Marktstraat. Een van de zwarte Pieten gaf hem een taaipopje in het knuistje en liet dan een regen van taai en pepernoten neerdalen op de kinderen die juichten en sprongen en grabbelden. Stukje geschiedenis. Het tegenwoordige bestuur. Zittend v.l.n.r. Th. Bergsma, secr. en 2e voorz.; M. Tamminga, voorz; B. Bok, penningm. Staande v.l.n.r. K. Posthuma, K. Lolkema, F. Gerlofs, 2e secr., IJ. Bijlsma. De burgemeester wenste namens het Gemeentebestuur in de eerste plaats de vier oudste jubila rissen geluk. Naar zijn mening moet men zo'n jubileum niet te nuchter be kijken. Het heeft wel degelijk zin er een ogenblik bij stil te staan. Wij moeten er ons rekenschap van geven dat de heer Tinga al meer dan 48 jaar in het bedrijf werkt en 40 jaar eigenijlk al een heel mensenleven betekent. Spr. schetste de vele veranderingen welke zich na 1910 hebben voorgedaan. De sociale toestanden zijn veel verbeterd en het bedrijf heeft zich ontwikkeld tot een groot bedrijf waar het Gemeentebestuur ook trots op kan zijn. Ook in het leven zijn aktiviteit, mede namens de algemeen voorzitter C. Brandsma die er trots op is dat zijn oude afdeling dit jubileum viert. Aan de andere kant mag de afdeling Sneek er echter ook trots op zijn dat zij de bondsvoorzitter heeft geleverd, aldus de heer Cloo, die tot besluit een mand bloemen en een enveloppe met inhoud aanbood. Na de heer J. Steffens, die de geluk wensen van de Algem. Nederl. Ambte narenbond aanbood, sprak de heer M. Steegstra, voorzitter van de Sneker Be sturenbond, die naar voren bracht dat de BoUwvakarbeidersbond steeds een strijd bare organisatie is geweest en zich aan sloot bij de woorden van de heer Stef fens, dat er voor de vakbeweging nog werk genoeg aan de winkel is. Met de sociale voorzieningen zijn we nog lang niet aan de grens. Daarom wenste spr. het bestuur en de leden nog vele jaren van werklust toe, wat hij eveneens ver gezeld liet gaan van de traditionele en veloppe. Daarna feliciteerde hij ook na mens de Alg. Ned. Grafische Bond die ook al een enveloppe in ’t vooruitzicht stelde. De heer Fijlstra bracht ook nog de ge lukwensen van de Arb. Zangvereniging „Morgenrood” over, waarna de heer Joh. de Boer zijn collega’s achter de tafel fe liciteerde namens de afd. Sneek van de R.K. Bouwarbeidersbond. Hij zei de ge-1 i hele levensloop van de jubilerende afde- 1 ling te hebben meegemaakt en daar ook lid van te zijn geweest toen er nog geen I R.K. organisatie was. Als bestuurde: daarvan heeft hij veel met de jubileren de afdeling samengewerkt, en hij denk nog altijd dankbaar terug aan haar over leden voorzitter A. Brandsma, evenal.' aan de heer W. Molenmakers van dc Chr. Bond. Spr. hoopte dat de onderlinge samenwerking tussen de organisaties z goed zal blijven als ze steeds geweest is Verder spraken nog de heren C. Al tena, controleur Vakopleiding namens de Plaatselijke Opleidingscommissie en de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, No- heer Cloo ook hulde aan het bestuur voor ta voor de afdeling der A.B.C. (onder mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De receptiezaal stond voor deze ge legenheid geheel in het teken van Flach. Op alle tafeltjes prijkten foto’s van het bedrijf en ook boven de lambrisering langs de wanden waren zulke foto’s aangebracht. Op verzoek van de secretaris der Personeelsvereniging, de heer M. Steeg stra, die de leiding had, sprak de oudste directeur, de heer P. A. Flach een wel komstwoord, waarin hij zich allereerst tot de vier „hoofd-jubilarissen” naast zich aan de tafel wendde. Hij schetste ieders persoon en werkzaamheden, roemde de prettige samenwerking en dankte hen, evenals alle andere jubila rissen voor de diensten aan het bedrijf bewezen. Daarna verwelkomde hij de burge meester, die voor de eerste keer in hun midden was. Het bedrijf heeft nl. nog nooit een jubileum gevierd. Toen het 25 jaar bestond, was het oorlog, het 30- jarig jubileum, samenvallend met het even oude huwelijksfeest van spr. en zijn broer, is onderling met het perso neel herdacht en het 40-jarig is onop gemerkt voorbijgegaan. Ik hoop echter dat het 50-jarig bestaan wel feestelijk gevierd zal worden en dat ik daarbij nog aanwezig kan zijn, zo besloot de heer Flach. Deze verrassende mededeling kwam voor de aanwezigen, en voor de heer Hoekstra zelf wel het allermeest, vol komen onverwacht. Nadat deze dank gebracht had aan allen dit hebben mee gewerkt aan deze onderscheiding, werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Vóóraf had burgemeester van Hout het corps gecomplimenteerd met het ju bileum en namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud aangeboden. De heer A. Osinga overhandigde na mens de vereniging „Dorpsbelang” de opbrengst van een collecte, zijnde een bedrag van ruim f 1250. Ook de ijsclub en de accordeonvereni ging boden een feestgave aan. Van de heer Molenaar, Wormerveer en van de corpsen Gauw en Heeg werd een mars ontvangen. Verder was een stroom van schriftelijke gelukwensen binnengeko men, o.a. van de Federatie van muziek corpsen in Wymbritseradeel c.a. Verschillende sprekers voerden het woord, onder wie de heer K. Politiek van Lollum, die de gelukwensen over bracht van de oude Chr. bond van Mu ziekverenigingen. Voorzitter Hoekstra ontving van de corpsleden een vulpen. Een kwartet, bestaande uit drie zan gers en een pianist, bracht tussen de toespraken door enige stukjes over de historie van het corps ten gehore. De jubilerende vereniging, die vóóraf ook reeds enige nummers had uitge voerd, speelde tenslotte nog de Avond zang, welk lied door de aanwezigen werd meegezongen, waarna de heer Cnossen deze stijlvolle feestavond sloot met dankgebed. J.N.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1