3 8 D Kostbare aanwinst voor het Fries Scheepvaartmuseum Het gaat goed met het Zwembad Ballet der lage Landen trad op voor de scholen Uitstekend debuut van het Sneker Accordeon-orkest IJLST WYM BRITS ER A DEEL 5 9 5 5 SMALL van en AGENDA Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 4 113e jaargang no. 9a Donderdag 27 nov. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK J. N. Wassenaar overleden ak Boek Kerknieuws Soldaat na inenting overleden Onkosten worden echter steeds hoger Tarieven worden 10 hoger Geslaagd er ld 200 apen op reis gestorven Aardappelteelt in Bollen streek verboden 1- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en van Prinses Wilhelmi na komt in januari Chr. Pl.Vr. en M. bond Gaastmeer Bliksemloterij Sted. Muziekcorps Sneek Redaktie-adrea t Kleinzand Z Tddooa 2*7* SNEEKER NIEUWSBLAD AMICITIA THEATER. IT: „Drums across BALLONVAARDERS BEREIDEN ZICH VOOR OP OCEAAN-TOCHT De zeilkotter uit Harlingen Schilderijen gerestaureerd J.N. Zilveren mosterdpotje (1714) Een Benoemingen. be treen dividend. Financiën. Abonnementen en diploma’s. De heren P. J. de Vries, commissaris en J. H. Wilmink, lid van de directie, beide periodiek aftredend, werden her kozen. werd afgesloten uit ..De Noten- de uit Zondagmiddag 2 uur: the River”. Onze plaatsgenoot de heer E. J. Jansen, Schaapmarktplein 9 slaagde dinsdag te Utrecht voor het Rijksdiploma (Vesti gingswet) dameskapper. Verschijnt MAANDAGS cn DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) De heer J. Wassenaar uit Jelsum, de bekende voorzitter van het Fries Rund vee Stamboek is ten gevolge van een hartverlamming plotseling overleden te Amsterdam. De heer Wassenaar is 68 jaar oud geworden. Van 1944 af is hij voor zitter geweest van het FRS. De veefokker Wassenaar, van wie vele dieren herhaalde malen bekroond werden op keuringen van het FRS, maakte samen met zijn vrouw verschillende buitenlandse zaken reizen onder meer naar Zuid-Afrika en Australië. In vele landen liep vee dat gefokt was door Jan Nanne Arjens Was senaar. Van een groep apen, die aan boord van het m.s. Garoet van de Kon. Rotterdamse Lloyd van Soerabaja naar ons land zijn verzonden, bleken bij aankomst te Rot. terdam 200 te zijn bezweken. De oorzaal: moet worden gezocht in de zeer slechte weersgesteldheid waarmee men onderweg te kampen had: ondanks verwarmingsap. paratuur moeten de dieren het te koud hebben gehad. Het was voor de bemanning van het m.s. Garoet en speciaal voor hen, die met de verzorging van deze dieren waren te. last, telkens weer een zeer onaangename ■ontdekking tijdens deze reis te moeten constateren dat er verscheidene apen dood in de hokken lagen ondanks het feit, dat men alle mogelijke maatregelen had getroffen de dieren in leven te hou. den. De apen verbleven tijdens de reis in hokken, die men in het voorschip had ge plaatst, dit ook al om de dieren tegen koude te beschermen. In ieder hok be vonden zich 20 apen. Rondom de hokken had men agregaten geplaatst, die warm, te verspreidden. Deze zijn echter niet voldoende gebleken om de dieren tegen de koude te beschermen. De apen waren niet voor dierentuinen bestemd, 400 apen zouden naar Duitsland gaan, de overige waren geadresseerd aan een dierenhandelaar in Noord-Brabant. Alg. Handelsblad. Naar de legervoorlichtingsdienst mee deelt is in het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overleden de 19-jarige dienstplichtige soldaat G. A. Langenhof uit Rijssen (O) ten gevolge van ence phalitis post vaccinalis (complicatie na primo vaccinatie). Soldaat L„ die onge huwd was, was in opleiding bij het derde depot infanterie te Roermond. boortelepel, een chatelainehaak en een oorijzer. Slechts het oorijzer is in het be zit van het Fries Museum, het knotte- kistje van de Julia-Jan Wouter Stichting te Oudeschoot. De rest is het eigendom van pai-ticulieren. Niettegenstaande dit gunstige jaar is toch gebleken dat de algemene kosten nog steeds stijgen. Dit is oorzaak dat aan de gemeente toestemming is ver zocht de prijzen met ongeveer 10 te mogen verhogen, wat is toegestaan. I Het jaar 1958 schijnt wel een hoogte- I punt te worden in de historie van het Fries Scheepvaart Museum, wat de aan winsten betreft. Mede dank zij de royale hulp van de N.V. Lankhorst Touwfabrie- ken konden dit jaar immers niet alleen twee prachtige scheepsmodellen worden verworven de zeilkotter, kort voor 1830 gebouwd door Folkert Nicolaas van Loon en de Harlinger houtbark van om streeks 1860, beide juweeltjes van model- bouwkunst doch ook de Sneker schub benbeker uit het jaar 1664 en de Sneker brandewijnskom uit 1721, met bijbeho rende lepel. Voorts memoreren wij nog even, afgezien van talrijke kleinere aan winsten, de vele betimmeringen of fragmenten daarvan, welke nuttige dien sten zullen bewijzen wanneer met de uit. breiding van het Museum een aanvang gemaakt kan worden. Een Museum, dat dan eerst recht zal bewijzen, welk een rijke verzameling kunst en antiquiteiten de stad Sneek wel niet heeft weten bij een te brengen, en zulks eerst binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek. Doch, ook juist op tijd het zou thans al niet meer mogelijk geweest zijn! Maar het scheen nog niet genoeg ge weest te zijn, wat het Museum voor Sneek in de loop van dit jaar wist te redden. Op de laatste Antiekbeurs te Delft werd door een Leeuwarder anti quair namelijk een buitengewoon sierlijk, zilveren mosterdpotje te koop aangebo den, in 1714 te Sneek gemaakt en door de bekende zilverkenner, Mr Frederiks uit Den Haag belangrijk genoeg bevonden om te worden besproken en afgebeeld in diens standaardwerk over het Nederland se Zilver. Het Fries Scheepvaart Museum is nu zo fortuinlijk geweest ook dit voor werp aan te kunnen kopen de hierne vens geplaatste afbeelding moge verder voor zichzelf spreken. Men kan er nog slechts zijn verbazing over uitspreken dat kunstwerken van een dergelijk hoog gehalte in een stadje als Sneek werden afgeleverd. De naam van de maker is onbekend; hij signeert zich met het merk W of V - V en wij kennen van hem nog een 10-tal andere werkstukken meer. Zo heeft de zelfde Leeuwarder antiquair jaren ge leden van hem een zilveren blad te koop aangeboden, dat vermoedelijk tot het zelfde servies behoorde als waarvan het mosterdpotje deel uitmaakte. Dit valt althans op te maken uit de beide fami liewapens, welke zowel blad als mosterd potje sierden. Welke familiewapens dit zijn is nog niet opgelost. Wat de andere bewaard gebleven werkstukken betreft, dit zijn de volgen de: een gedachtenislepel (1687), een ge dreven roomkom (1715), een ovale, met goud gedreven brandewijnskom (1719), een achtkante brandewijnskom (1720), een knottekistje (ongedateerd), een ge verplicht programma gen f22.182.70, maak vergden stroom f2.738.45, lonen f6.681.18, f 1.286.80, WOUDSFND. De heer J. Poortema al hier is benoemd tot diaken van de Ned. Hervormde kerk alhier in de vacature W. Bakker. OUDEGA (W.) Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer A. van Popta. tot diaken de heer P. Reitsma. De minister van L., V. en V. laat, met het oog op de belangen van de bloembol lenexport, de teelt van aardappelen in de bollenstreek van Wassenaar tot Ber gen (N.H.) niet langer toe. Dit blijkt uit een in de Staatscourant gepubliceerde beschikking, die gisteren in werking trad. De minister baseert zijn maatregel op grond van de overweging, dat de gebrui kelijke wisselteelt van aardappelen en bloembollen ongewenst is, omdat hier door besmetting kan optreden met aard- appelmoeheid door het aardapelcysten- aaltje. De minister wil voorkomen dat buitenlandse maatregelen tot wering van aardappelmoeheid de afzet van de bloem bollen gaan bemoeilijken, indien garantie voor een geheel gezond gewas en produkt niet meer zou kunnen worden gegeven. Donderdag 27 november ’s avonds 8 uur film: Fidelio. terleiding f 3.135.49. Op voorstel van de financiële commis sie werden beide stukken vastgesteld met dank aan de penningmeester voor zijn accuraat beheer en het vele werk in zijn functie verricht. Bij het volgende agendapunt werd de directie gemachtigd tot het opnemen van kasgeld tot een bedrag van f 2000.- ter overbrugging van een kleine periode Waarin kasgeld nodig zal zijn. Dankbaarheid geldt ook het Ministerie van O.K.W., welks minister 100% subsi die toekende voor het hoog-nodige ,doch zeer kostbare herstel van verschillende, deels op doek, deels op paneel aange brachte, antieke schilderijen. In het ge heel werden in 1957 en 1958 zes schilder stukken gerestaureerd, waardoor deze als herboren naar het Museum terugkeerden en sterk in waarde stegen. Hersteld wer den een zeegezicht met de rede van Ter schelling, een waterpartij met boeiers, buitenplaats en ophaalbrug, de bekende hoedenwasserij aan het Kleinzand, de Oosterpoort, de Noorderpoort en het wei nig vreedzame ruitergevecht van de 17de eeuwse Sneker burgemeester Hans Moll, dat vroeger in de Ned. Herv. kerk heeft gehangen. Als het Museum deze restau raties zelf had moeten betalen uitge voerd door de Amsterdamse deskundige Van Bohemen had dit enige duizenden guldens gekost, mede omdat enige stuk, ken geheel moesten worden verdoekt. Zo komt dust tóch nog wel enig juries belas tinggeld Friesland zelf ten goede! H. H. bracht. Aan de demonstratie-avond met een waterballet ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de club werd door het Zwembad financiële steun verleend. In de personeelsbezetting kwam geen verandering. Alleen werd de nieuwe zui veringsinstallatie bediend en verzorgd door een personeelslid van de Gebr. Kwant, wat zeer goed heeft voldaan. Advertentieprijs 15 cc per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Naar het Alg. Handelsblad verneemt zal het boek, dat H.K.H. Prinses Wilhel mina bij Ten Have’s Uitgeverij te Am sterdam zal doen verschijnen, ip de loop van januari a.s. in de handel komen. De oplage van deze druk is, gezien de over weldigende belangstelling die er nu al voor het werk is getoond, verdrievou digd. Hierdoor moest hetgeen in over eenstemming is met een verzoek van de boekhandel, die al een zeer drukke de cembermaand voor de boeg heeft het verschijnen naar januari worden ver schoven. Het zal dan verkrijgbaar zijn voor de prijs van f 13.75. Uit het buitenland zijn grote bestellin gen binnengekomen, zo vernemen wij verder. Ook van de zijde van emigran ten is een bijzonder grote belangstelling getoond. Voorts zijn er vele aanvragen voor vertaling binnengekomen. Uit Enge land zijn zeven uitgevers gekomen, die de rechten willen hebben en verder uit Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Noor wegen en de Ver. Staten. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de beslissing over dergelijke zaken zelf in handen. Zij heeft zich tot het laatst van de voorbereidingen met het boek bezig gehouden; zo zijn ook de drukproeven en de illustraties door haar handen gegaan. Tot de propagandisten voor goede ac- cordeon-muziek in ons land kunnen ge rekend worden de musici Fr. van Capel- le, Philip van Loon, e.d. In eigen gewest hebben Piet de Vries, Leeuwarden en M. Brouwer, Giekeik, op dit terrein hard gewerkt. Door het opricfiten van accordeon-scholen en -orkesten hebben zij. en anderen, er niet weinig toe bijge dragen de populariteit van het accor deon te verhogen. Sedert de harmonica, het voormalige De bliksemloterij die het Stedelijk mu ziekcorps vorige week op touw zette, is uitstekend' geslaagd. De 8000 loten wer den alle aan de man gebracht en hierdoor zal het muziekcorps in staat zijn de jaar lijkse aflossing aan de gemeente tijdig te voldoen. De hoofdprijs ter waarde van f 400, vrij te besteden bij Sneker winke liers, viel op lot nummer 469. Reeds nu is begonnen met de repa raties en herstellingen voor het a.s. sei zoen. Een grote ultgavepost vraagt de verbetering van de vloer in het ondiepe bassin en het glad maken der wanden van het gehele bad. Bij de springtoren en het nieuwe filtergebouw zal voor een betere waterafvoer worden gezorgd, ter wijl tevens het tegelplateau nog wordt uitgebreid. Tot slot werd in het verslag dank ge bracht voor de prettige samenwerking welke er ook in het afgelopen jaar weer was tussen de Commissarissen en de di rectie en aan het personeel dat steeds zijn uiterste best doet om alles naar wens te doen verlopen. Wederkerig dankte de president-com- missaris Mr H. H. J. van Bottenburg de directie voor al het werk door haar in het afgelopen jaar verricht, waarna het verslag werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. H. Wilmink, g een uitvoerige toelichting bij de balans per 1 oktober en de verlies- en winstrekening. De eerste sluit met een bedrag van f 50.432.09, de laatste met f23.133.98, w.o. een verlies van f 902.44. Dit is afgeschreven op de re serve die thans nog f 3.065.64 bedraagt. Aan abonnementsgelden werd ontvan- Onderhoud en schoon- f 5.654.74, electrische wa- afschrij vingen Niettegenstaande de afgelopen zomer weinig warme dagen bracht en slechts het laatste deel daarvan werkelijk mooi weer opleverde, zijn de ontvangsten slechts een fractie beneden het resul taat van 1957 gebleven en dat was een topjaar. Het is echter wél zo, dat het zwem bad, in 1938 gebouwd, meer en meer aan reparaties toe is en daaraan moet de grootste aandacht worden besteed. De kosten daarvan vergen bedragen die wèl eens zorg baren. Aldus ving de heer G. v.d. Pjjpekamp, voorzitter def directie van de N.V. Zwembad Sneek, zijn jaarverslag over 1958 aan, dat maandagavond uitge bracht werd In de Aandeelhoudersver gadering in Rest. Piso. De jaarlijkse aflossingen konden uit de gewone middelen worden bestreden evenals de uitgevoerde reparaties en vernieuwingen. Volgens de directie is er dus geen reden tot ongerustheid, maar wèl moet het oog op de toekomst ge richt blijven en nu reeds worden uitge zien welke maatregelen t.z.t. genomen moeten worden om reserves aan te kwe ken waaruit grotere vernieuwingen, eventueel uitbreiding van het bad en de kleedgelegenheden gefinancierd kunnen worden. Vrijdag 28 nov. 8 uur, zaterdag 29 nov, 6.45 en 9.15 uur, zondag 30 nov. 4.30, 6.45 en 9.15 uur en maandag 1 dec. 8 uur: film: Fanfare. kraker” van Tschaikowsky (choreogra fie van Lex Ivanov en Walter Gore). Ben de Rochemont en Angela Bayley gaven hierin een prachtig staaltje bal- letkunst te zien. Het aandeel van 'An gela Bayley vooral werd uiterst heerst en in fraaie stijl gecreëerd. Na een korte pauze volgde het slot nummer, nl. de tweede acte van „Cop- pélia”, ballet door Arthur Saint-Léon en Ch. Nuitter, op muziek van Leo De libes en choreografie van Lex Ivanov. In dit verhalend ballet waarin de grap pige geschiedenis van Dr. Coppélius, een oppenmaker, word uitgebeeld, kwamen de uitstekende kwaliteiten van het Bal let der Lage Landen èn in dans èn in pantomime op overtuigende wijze naar voren. Wim dé Soet maakte zich aan de vleugel zeer verdienstelijk en door de artistieke leidster Matscha ter Weeme werden de verschillende nummers kort en duidelijk ingeleid en toegelicht. De keurige decors en costuums van Nor man Mc Dowell verdienen tenslotte nog afzonderlijke vermelding. Het jeugdige publiek was gul met ap plaus en aan Angela Bayley, die ook in het laatste nummer voortreffelijk werk leverde, werden bloemen aangeboden. J.N. De jeugdige leden Jan Kuipers en Tjitse Spitse wisten zich in een duo zeer te onderscheiden en laatstgenoemde toonde zich in een vlot uitgevoerde solo een virtuoos-in-de-dop Het Schoolorkest, bestaande uit beste krachten van de ensembles Giekerk, Leeuwarden, Dokkum, Kollum, Zwaagwesteinde en Franeker, waarvan de heer Brouwer dirigent is, voerde na de pauze nog een zevental nummers uit. Voor liefhebbers van accordeou-muziek eea programma om van te watertanden Onnodig te zeggen dat dit bekende radio-orkest de aanwezigen uitzonderlijk geboeid heeft. De executanten (vijftien) zijn geheel op elkaai' ingespeeld. Het spel, dat technisch op hoog niveau staat, was doorlopend beschaafd en, dank zij de uitnemende leiding van de heer Brou wer, dynamisch fijn verzorgd. Zelden hoorden wij een accordeon- orkc-t zo voortreffelijk spelen. In totaal werden 5358 abonnementen geplaatst wat, de losse baden inbegre pen, een gemiddeld aantal baders van plm. 2500 per dag betekent. Alleen al via de scholen bedroeg het aantal abon nementen 3711 of 69 van het totaal. Verwacht mag worden dat dit aantal op den duur nog zal stijgen omdat en kele scholen het verplicht zwemmen nog niet op hun programma hebben staan. Het aantal uitgereikte diplama’s be reikte een record-hoogte, nl. 793 stuks, verdeeld ais volgt: diploma no. 1 422, no. 2 301, no. 3 50, no. 4 13, no. 5 6 en Woensdagmiddag werd „Amicitia” in beslag genomen door leerlingen van de R.H.B.S., de R.M.S. voor meisjes, het Sted. Gymnasium en R.K. én openbare U.L.O.-scholen. Reden voor deze invasie was de komst van het „Ballet der Lage Lan den” dat, in het kader van schoolvoor stellingen, waarvoor Rijk en Gemeente steun verlenen, met een speciaal pro gramma uitkwam. Begonnen werd met een suite van vijf volksdansen, bestaande uit een Hon gaarse dans op muziek van Brahms, twee Russische dansen, een Mazurka en een Gopak. De laatste dansen op di verse volksmuziek. De choreografie was van John Gregory. In deze suite kwamen de verschillende dansvormen duidelijk tot uiting en demonstreerden de diverse medewerkenden op overtui gende wijze hun kunnen. Bijzonder mooi was de Gopak, gebracht door Angela Bayley en Rob Stuyf. In de „Pas de trois” uit de eerste acte van „Le Lac des Gygnes”, muziek van Tschaikowsky en choreografie van Pe- pita, wisten Milly Emmer, Panchita de Péri en Philip Kaesen zich zeer te on derscheiden. Een bijzonder mooi nummer was de „Bartlemas Dances”. Choreografie vim Walter Gore. Deze „Pas-de-Deux”, die werd opgedragen aan de Oxford Univer sity Ballet Club, is gebaseerd op Engel se volksdansen en werd in 1941 voor het eerst uitgevoerd. Tezamen met Rob Stuyf, op de mooie muziek van Gustav Holst, wist vooral Claziena Nepveu hier in uit te blinken. Deze serie dansen Tongersdei 27 novimber. Krite-Gear- komste de jouns 7% ure yn it Lo- kael to Toppenhuzen. Sprekker de hear T. Straatsma van de Jouwer. Donderdag 27 van 2022 uur, vrijdag 28 van 10 tot 22 uur en zaterdag 29 november van 10 tot 19 uur „Waterpoortshow II”. Landelijke Tentopnstelling van Hoenders, Dui ven en Konijnen in „Ons Gebouw”. Vrijdag 28 november. Attractie-avond in Jeugdgebouw Julianastraat 5. Aanvang 7 uur. Vanaf vrijdag 28 november: Sjoelen, balgooien enz., Gebr. Bruinsma in de steeg naast Brandsma’s Bloe- menzaak, N. Noorderhorne 20. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 2 december ’s avonds 8 uur Amicitia. Kunst aan Allen. Toneel groep Theater Arnhem met „De laatste verlofganger”. Dinsdag 2 december ’s avonds 7.30 uur Concert Frysk Orkest in de Ned. Herv. Kerk te Sijbrandaburen. So list Gerard van der Weerd, klarinet. Dinsdag 2 december. Jeugdappèl Chr, Hist. Jongeren Ring Sneek in „Ons Gebouw” te Sneek. Spreker de heen W. Nauta. Opvoering van „Ronken* de Motoren”. Aanvang 7.30 uur. no. 6 1. Naast het personeel heeft de zwem club Neptunus zich voor dit diploma- zwemmen veel moeite en arbeid ge troost, waarvoor haar dank werdge- De kwaliteit van het water was ge durende de zomer heel goed, mede dank zij de nieuwe vuil-afzuigin- stallatie. Alleen in de laatste weken, die verhoudingsgewijs zeer warm waren en waardoor er veel meer ge bruik van het bad werd gemaakt dan in die tijd verwacht kon wor den, liep dit iets terug door gebrek aan chloor. Dit is echter spoedig verholpen. schippersklavier, zo goed als geheel ver drongen werd door het accordeon, heeft dit instrument in korte tijd een ruime plaats weten te veroveren. Uiteraard is het accordeon zeer ge schikt voor de vertolking van de z.g.n. populaire of lichte muziek. Toch leent dit instrument zich ook voor meer ge dragen en serieuze muziek. Bestaan de programma’s grotendeels nog uit arrangementen, de laatste tijd komen ook originele composities, dus werken die speciaal voor accordeon orkest geschreven zijn, op het repertoire voor. Het Sneker Accordeon-Orkest dat ver leden jaar werd opgericht en maan dagavond in de foyer van „Amicitia” debuteerde, maakte een zeer goede in druk. Het ensemble van 17 leden dat onder de deskundige leiding van de heer M. Brouwer van Gjekerk staat, bracht een achttal nummers ten gehore. De manier waarop was voorbeeldig. Na tuurlijk was het gebodene nog van een voudig gehalte, doch het programma was niettemin progressief opgebouwd. Dat deze uitvoering met zorg was voor bereid bleek overduidelijk. Het samen spel was zo goed als steeds sluitend. De dynamische afwerking was correct en fijn. De goede techniek bleek ook uit de beheerste balgvoering. Met dit eerste optreden maakte het Sneker Accordeon Orkest een uitstekend debuut. Met algemene stemmen werd besloten ook over het afgelopen boekjaar geen dividend uit t'. keren. Bij de rondvraag wees de heer S. de Wolf op de stijgende onkosten, waarom de prijzen met 10 verhoogd zullen worden. Geldt dit ook voor de school- abonnementen? Anders zou misschien een subsidie van de gemeente gevraagd kunnen worden. De voorzitter antwoordde, dat de N.V. een zelfstandig bedrijf is en ook wil blijven. De normale onkosten moe ten daarom uit de inkomsten betaald worden. De tariefverhoging geldt inder daad ook voor de schooolabonnementen. De heer v. d. Pijpekamp voegde hier aan toe, dat Sneek het goedkoopste zwembad in Nederland is zodat de ta rieven nog wel wat omhoog kunnen zonder dat men kan zeggen dat ze te hoog worden. Het Zwembad krijgt geen subsidie van de gemeente. Dat is maar eenmaal gebeurd. Het wil zelfstandig blijven. Als ’t Zwembad beheerd wordt zoals tot nu toe, kan het nog een hele tijd veilig zo doorgaan. De heer Deenik bracht de directie na- m~.is het bestuur van Neptunus dank voor de medewerking bij het organise ren van de zwemshow en voor die welke in het algemeen, ook van het personeel, wordt ondervonden. Misschien zal er ook nog wel eens een verzoek komen om meer oefentijd, nu er weer serieuzer ge traind wordt. Volgens de heer Sevensma en de voorzitter kan Neptunus ook hier- GAASTMEER. Als spreker trad dit maal op Ds Wesbonk van Leeuwarden met het onderwerp „Hwat ha wy oan üs doarp en hwat hat de doarpsgemien- s1r' oan üs”. Verder was er een hand- werktentoonstelling. De vergadering was goed bezocht, ook acht heren waren aanwezig. Twee leden bedankten, gezellige en leerzame avond. De linkerfoto van deze combinatie toont op de achtergrond Collin Mudie en Ti mothy Eiloart en op de voorgrond Rosemary Mudie, de vrouw van Collin, en Arnold Eiloart, de vader van Timothy, vrolijk wuivend bij hun vertrek per bal lon uit Cardington in het Engelse graafschap Bedfordshire. De ballonvaarders maakten deze vaart als voorbereiding v or de overtocht van de Atlantische Oceaan, welke zij de volgende maand vanaf de Canarische eilanden willen trachten te maken. Voor de tocht is een wonderlijk luchtvaartuig vervaardigd, dat is opgehangen aan een enorme nylon ballon, „De kleine wereld” genaamd. De rechterfoto toont het vertrek van deze ballon voor de proefvaart.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1