voor Kunst aan Allen WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT (Samenwerking gevraagd op het terrein van de Friese Volkskunst Nat. Reserve - nieuwe stijl doet beroep op bevolking f „Oe Laatste Verlofganger unnr l/iinoi oan AHnn IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van f13 Officieel Orgaan de gemeenten S N E E K, ww 113e jaargang no. 97 Donderdag 4 dec. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Dienstplichtigen zonder Eervol ontslag !5 Opbrengst collecten Gezinsavond C.H.U. Tafeltennis Ned. Herv. Kerk te Goënga 200 jaar Schenking aan de Herv. Kerk Het Sneeker Nieuwsblad is Kedaktie-adree t Kleinxand 7 Telefoon 2872. Een goede vangst i mobilisatiebestemming kunnen zich nu ook vrijwillig melden „Vogelwacht Bozum kaem gear een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en r Benoemd Verkoopavond in Oosthem Karst Leemburg overleden SNEEKER NIEUWSBLAD bewerin- Reeds opgeleide soldaten. P.I.T.-collecte de een rijke inboedel tegenwoordigd op deze verkoping. aan Onze stadgenoot de heer A. Haga uit de Kloosterdwarsstraat ving zondag in de Bolswardervaart bij Wolsumer ket ting een snoek van 14 pond. Vooraf had hij al een snoekje van ruim 4 pond ge vangen. Te Heeg bracht f 194.op. consistoriekamer van de Geref. Ooster- kerk). Onderhandse verpachting recht tot inning van bruggelden. Terwijl het in ons land nog alleszins aangenaam weer is, heeft koning win ter in Amerika, met name in de staat New York, al danig huis gehouden. Bekijkt V deze foto uit Buffalo maar eensWie weet, staat ons dit ook weer te wachten Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) krijg bestellingen uit het hele land en het is leuk als je merkt, dat de wind zo in ons volk leeft dat er een markt is voor windwijzers. Maar ja, Terschel ling is ver”, zegt van Dieren en hij raakt daarmee de afzet van producten als de zijn". Nochtans maakt hij iedere win ter een hele serie windwijzers. Ettelijke IJLST. De kollekte voor het V.A.F. heeft in deze gemeente f 68.opge bracht. tegenwoordigd op deze verkoping. De overgebleven stukken werden aan het eind bij opbod verkocht wat een gezelli- 11-2.2. Alles ging vlot een ge- Op 15 november de première van „De laatste Verlofganger” in Arnhem, op 2 december al een opvoering van dit stuk voor Kunst aan Allen in Amicitia alhier, neen, we mogen beslist niet mopperen dat de directie van de toneelgroep Thea ter uit Arnhem ons achteraan laat ko men. We mogen ook niet mopperen over de keus van het stuk, want de eersteling van Jan Staal als toneelschrijver was in teressant en boeiend, en als zodanig een zeldzame vogel onder de Nederlandse to neelwerken van de laatste jaren. We mo. gen allerminst mopperen over het ver toonde spel want we kregen groot toneel te zien, van een allure welke men maar hoogst zelden op het Amicitia toneel krijgt te aanschouwen. Zou er iets om over te mopperen zijn, dan zou dat het décor van Johan Greter moeten betref fen. We hebben alle respect voor zijn in genieuze oplossing van het vraagstuk hoe op twee lagen tegelijk gespeeld kon wor den, maar wat daar aan inventaris van een Haags herenhuis was uitgestald leek ons nogal rommelig en armzalig, waar het restanten van moest voorstellen. In dat grote Haagse herenhuis dan leeft Berta van Wijck tussen haai’ sarongs, krissen en wajang poppen. Zij was een vrouw, die in het Indië van voor de oor log als een vorstin in haar kleine rijk, een welvarende theeplantage op Java, woonde. Mensen, die hun plaats in onze huidige wereld niet vinden, aldus schreef Staal in zijn inleiding in het programma, pantseren zich instinctief tegen de reali teit, die zij niet aanvaarden kunnen. Met alle krachtsinspanning, die zij kan op brengen klemt Berta van Wijck zich vast aan het verleden, zij wenst het feit dat dit paradijs voorgoed verloren ging, niet te aanvaarden. Zij leeft op herinneringen, zinloze illusies en drank. Maar het in haar ziekelijke verbeelding gehandhaaf de wereldje zal totaal vernietigd worden als haar neef Stefan Lamarinde uit In donesië terugkeert als de „laatste verlof, ganger” die alle ellende daar heeft mee gemaakt en weet dat de onderneming, waaruit Berta vroeger haar rijke inkom sten trok volkomen vernield is. Berta’s familie is uitgemoord en er is geen cent meer te verwachten. Hij, die al die ver schrikkingen heeft meegemaakt, voelt zich in de irreële sfeer van het Haagse huis psychisch als gedwongen de waarheid uit te schreeuwen. Maar de dochters var Berta, die haar moeder in haar alle re aliteit verstikkende illusies hebben ge laten, al kenden ze de waarheid, belette: dat. Betty, de oudste dochter verzorgt d- huishouding. Bella de jongste zorgt al danseres voor de schamele inkomsten, d lommerd moet helpen het gezin op d been te houden. Door het drama van df oude vrouw heen heeft de schrijver m op zeer knappe wijze het drama deze, beide zusters geweven. Dertien jaar ge leden is deze zelfde Stefan ook gast ir het Haagse huis geweest. Beide meisje, waren toen verliefd op hem geworden, hij beantwoordde de liefde van Bettj maar uitte die niet, en had, niet zonde; gevolgen, een minnarijtje met Bella. Toer hij weer naar Indië vertrok, accepteerde Bella snel het huwelijksaanzoek van een man, die op het moment van Stefan’s te rugkeer ongeneeslijk ziek ligt en niet ten tonele verschijnt. Bella’s dochter Boop gaat voor zijn kind door. Nu, na Stefan’s terugkeer, en als blijkt dat hij nog steeds liefde voelt voor Betty, ontstaat een ver schrikkelijke strijd tussen de zusters, bei de haar milieu moe, om deze neef, die, als Bella hem vertelt dat Boop zijn doch ter is, kennelijk om hem terug te win nen en in ieder geval te beletten Betty te trouwen, het huis waar alle, uit de en voorts een van de initiatiefnemers van de Elfstedentochten per boot, welke eveneens door „De Meeuwen” georgani seerd worden. Reeds 600 vrijwilligers. Het ligt in de bedoeling pelotons te vormen in een bepaald rayon en men denkt daarbij aan een gebied met een straal van ongeveer 15 km. Van de dui zend vrijwilligers van de oude Nat. Re serve zijn er thans nog zeshonderd. Door verhuizing, emigratie, overlijden of ook door het te oud worden van de vrijwil ligers heeft men uiteraard een verloop, terwijl in verband met de verandering van opzet van de Nat. Reserve ook en kele vrijwilligers vervroegd weggegaan zijn. Men stelt het uiteraard zeer op prijs, dat deze „oude” vrijwilligers ook in de nieuwe organisatie hun medewer king bljjven geven en men verwacht dat de goede geest, die in de oude Nat. Re serve heerste, ook bij de nieuw te vor men pelotons gevonden zal worden. Er zijn voorlopig voldoende objecten voor te vormen pelotons aan te wijzen. De commandant van de Nat. Reserve In onze provincie, majoor A. de Vries, ver wacht dan ook, dat in Friesland zeker in onze provincie zich veel vrijwilli gers zullen opgeven. Men kan het nu nog vrijwillig doen en daarbij dat on* derdeel kiezen, dat men naar eigen aard en karakter het meest ambieert: dat kan zijn bewakingsdiensten, reserve- politie, luchtwachtdienst of ook bij de Bescherming Bevolking. Wanneer men hiervoor ook een dienstplicht zou moe ten instellen, zoals reeds de noodwacht- plicht voor de B.B. is ingevoerd, zou men de mannen zonder meer moeten aanwijzen. Laten de vele aanmeldingen het bewijs leveren, dat men bereid is voor de vrijheid iets te doen en dat het beroep dat hiervoor op de bevolking ge daan wordt, niet tevergeefs is. Dat is de wens van kol. Duchateau en majoor De Vries, maar niet minder van de stichting „Weerbaar en Paraat”, waar van de commissaris der Koningin, Mi’ H. P. Linthorst Homan, voorzitter is. Guus van Dieren maakt op zijn eiland Terschelling wind wijzers, die een stukje stijl en sfeer uit oude tijden levend houden. Op de foto is hij bezig met een model van een Fries paard. Op zaterdag 13 december houdt de ta- feltennisclub „Kraak ’m” alhier weer een groot tournooi in Ons Gebouw. Men verwacht de beste spelers uit het Noor den. Behalve een heren 1ste, 2e, 3e en 4e klas is er ook een damesklasse. Er wordt voor gezorgd dat het publiek het Forline wike woaensdei „Vogelwacht Bozum” syn komste yn café Hoekstra, waerd flot öfwurke. vlucht. En het is dan in een aangrijpende slotscène en bij een confrontatie van Ber ta met beide dochters, dat Bella haar moeder dg waarheid toeschreeuwt en haar wereldje van illusies vernietigt. Zo. wel wat het verworden milieu als bepaal de situaties betreft, toont dit stuk zekere verwantschap we zeggen niet beïn vloeding door met het werk van Ten nessee Williams, wiens „Tramlijn Begeer te” en „Kat op een heet zinken dak” we hier hebben gehad; Staal, die we kennen als een knap acteur, belooft misschien nog meer als dramaturg. Hij weet ook een buitengewoon knappe en geladen dialoog te schrijven en heeft oog voor to. neel, tal van scènes en vondsten in dit stuk met betrekkelijk toch weinig han deling getuigen daarvan. Wat het spel betreft: groot en gaaf was het. Hetty Beck als Berta, Anny de Lange als Bella gaven aangrijpende vertolkingen van zeer moeilijke rollen, de „Betty” van Elise Hoomans kwam misschien wat minder uit de verf maar dat lag minder aan deze actrice, dan aan het karakter dat de schrij ver deze wat dromerige figuur gaf; Bern- hard Droog was uitstekend als Stefan, heel knap ook was Elly van Stekelen- burg als de Indische Agaath Block, die de wat lichtere noot in de zware toon van dit stuk bracht. Martine Crefcoeur was de keiharde Boop, Annie Langena ken, Henk Schaer, Huib de Vries en In geborg Elzevier zorgden mede in de klei nere rollen voor ’n totaal van gaaf toneel spel in dit interessante stuk. Aan het slot dan ook veel applaus voor het hele ensemble en een ovationele hulde voor Hetty Beck, Anny de Lange en Elise Hoomans. Regisseur Johan Walhain had daarop trouwens ook recht. door hun plaatselijke bekendheid zeker een goec^e bescherming kunnen leveren voor diverse vitale bedrijven tegen sabo tage, parachutisten, enz. Behalve de Nat. Reserve kent men ook de reserve rijks- en gemeentepolitie en de Lucht wachtdienst, als belangrijke bijdragen in de weerbaarheid van ons volk. ervan staan op Terschelling, het eiland van de maker, die hier leeft als een vrije, door de wind gedreven vogel, vaak on naspeurlijk en onbegrepen. Guus van Dieren is een van de velen, die belang hebben bij samenwerking op het terrein van de ambachts- en volks kunst, een van de velen, die de aandacht verdienen, omdat ze een stuk sfeer en karakter levendig houden. Misschien dat in deze zitting van de provinciale staten mededelingen kunnen worden gedaan waaruit blijkt, dat er nog toenadering tussen F.A.F. en Noor delijk Scheppend Ambacht mogelijk is. Misschien dat er ook nog eens wat meer gedaan kan worden voor dit on derdeel van de cultuur, laten we zeggen zo ongeveer als op Ijsland, waar de overheid in ruime mate steun verleent, waar de kunstenaar rustig kan werken en waar het publiek zijn producten ook koopt. Helaas ontbreekt ook aan de pu blieke belangstelling in ons gewest nog wel het een en ander. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeu- belen, ontwikkelingsmateriaal, hulpmid delen en schoolbehoeften ten behoeve Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De Friese volks- en ambachtskunst komt dezer dagen weer even in het nieuws, naar aanleiding van een verzoek van de Vereniging Noordelijk Scheppend Am bacht an de provincie om een jaarlijkse subsidie. Gedeputeerde Staten hebben geadviseerd deze aanvraag af te wijzen en in de sectievergaderingen is door diverse statenleden al om nadere inlichtingen ten aanzien van de gang van za ken op het terrein van de volks- en ambachtskunst gevraagd. KONING WINTER REGEERT AL... De Ned. Herv. Kerk alhier heeft van een ingezetene een gift van tiendui zend gulden ontvangen als bijdrage in de kosten voor de bouw van een wijkkerk in het Sperkhem en dan in ’t bijzonder voor de daarbij geprojecteerde verga derlokalen die voornamelijk aan het jeugdwerk ten goede zullen komen. De schenker is nl. zeer geporteerd voor dit werk en heeft als voorwaarde gesteld, dat in elk geval zo spoedig mogelijk met de bouw van dit gedeelte moet worden begonnen. Bij informatie is ons echter gebleken, dat het al in de bedoeling lag het gehele bouwwerk zo spoedig mogelijk te laten uit voeren. Aan de architect Ir. Vegter te Leeuwarden is daartoe reeds opdracht verstrekt. ge drukte meebracht. weg, zodat de vereniging op slaagde a-ond mag terugzien. SCHARNEGOUTUM. Benoemd Zondag a.s. zal in de middagdienst de Hervormde Gemeente te Goënga c.a. het feit herdenken, dat 200 jaar geleden het kerkgebouw te Goënga werd inge wijd. Dit geschiedde toen door Ds W. G. Reddingius, die sprak naar aanleiding van Efeze 2 21. Het gebouw moet in een snel tempo gebouwd zijn, daar de aanbesteding voor de bouw op 23 januari van hetzelfde jaar 1758 had plaats gevonden. OOSTHEM. Verleden week hield de Herv. Vrouwenvereniging haar jaarlijkse verkoping van de door haar leden ver vaardigde goederen. Om half acht werd er gelegenheid gegeven deze te bezichti gen terwijl intussen wat gesjoeld werd. Na een kopje thee begon de verkoping, Op te nemen gelden. B. en W. stellen de raad voor het maximum van de in het eerste kwar taal 1959 bij wijze van rekening-courant e door middel van kasgeldleningen op te nemen gelden opnieuw te stellen op f 5000.000, benevens f 650.000 ter fi nanciering van de stichtingskosten van de rijkslendbouwwinterschool en het ge bouw voor de huisvesting van het rijks- landbouwconsulentschap. Nog steeds zijn de omstandigheden zodanig dat het niet mogelijk is voor de consolidatie van de vlottende schuld tot een voldoend be drag geldleningen op lange termijn aan te gaan. Schoolmeubelen enz. voor Chr. kleuterschool a. d. Jachthaven straat. Was het bij de oude Nat. Reserve zo, dat men kon putten uit het reservoir van buitengewoon dienstplichtigen of niet-dienstplichtigen, die dus helemaal opgeleid moesten worden, bij de nieuwe organisatie kan geworven worden onder de dienstplichtigen, zonder mobilisatie bestemming, de reeds aanwezige reser visten, die dus beide zijn opgeleid en onder degenen, die niet in militaire dienst zijn geweest. Deze laaste moe ten dan echter een opleiding van twee maanden in een infanteriedepot volgen. Uit de vrijwilligers uit deze drie groe pen worden pelotons (van 28 tot 45 man) gevormd, die aangewezen worden voor een bepaald object, b.v. de bewa king van een brug, en zich daarvoor dan speciaal gaan oefenen. Als men na een periode van ongeveer een half jaar goed op dit werk is getraind, wordt dit peloton voor een onderzoek naar hun vaardigheid voorgedragen en bij het slagen voor deze test als volwaardig peloton in de territoriale verdediging opgenomen. Als bewijs daarvan ont vangt het peloton een vaantje. Dit pe loton blijft dan aangewezen voor deze bepaalde, afgebakende taak. Het is uiteraard duidelijk, dat naast de defensie in N.A.V.O.-verband ook de verdediging van diverse objecten, die van vitaal belang zijn voor burgerij en leger, nodig is, dus de civiele verdedi ging. Voor dit laatste onderdeel van de totale verdediging is de territoriaal commandant verantwoordelijk (in Friesland, Groningen en Drente kol. H. A. J. Duchateau), die een bepaalde troe pensterkte tot zijn beschikking heeft. Hoe meer pelotons van de Nat. Reser ve daarbij zijn en hoe meer objecten dus door deze vrijwilligers voor hun reke ning genomen kunnen worden, hoe meer de andere troepen voor andere belang rijke onderdelen van de territoriale ver dediging ingezet kunnen worden. Zo zullen deze pelotons van de Nat. Reserve Karst Leemburg, winnaar van de le gendarische Elfstedentocht in februari van de barre winter 1929, is zondag morgen in zijn woning te Leeuwarden plotseling op 69-jarige leeftijd overleden. Hij had zijn hart verpand aan ’t schaat senrijden, maar evenzeer aan de water sport. In zijn jongere jaren was hij vele jaren de snelste schouwenzeiler. Leemburg was medeoprichter en ja renlang voorzitter van de Zeilver. „De Meeuwen” te Leeuwarden, die hem bij zijn aftreden tot erelid benoemde zegt Van Dieren, die in zijn jeugd al de vrijheid van het eiland proefde en zich er later in stortte met groot enthousi asme, soms haast te groot. Hij leeft vrij als een vogel in de lucht zonder zich van iets wat aan te trekken. Dat is gemak kelijk en moeilijk tegelijk. Guus van Dieren maakt ook windijzers, zeilsche- In deze stichting „Weerbaar en Pa raat”, de wel de sympathie van de re gering geniet, maar geen overheids subsidie ontvangt, werken de vroegere S.W.G.-mensen samen om in ons volk een goed moreel te handhaven, want het gevaar dat men in een defaitis tische houding vervalt, is niet minder groot dan in vorige jaren. Een goed moreel brengt ook mee, dat bereidheid gevonden wordt om iets voor onz^ de mocratische vrijheden te doen een bereidheid, die zeker in grote mate in Friesland gevonden wordt. Tegenover de pacifistische gen, die vaak zeer eenzijdig zijn, wil deze stichting „Weerbaar en Paraat” ook op de andere kant van de verdedi ging wijzen, overal waar dat maar mo gelijk is. Zijdelings geeft men zo ook zeker alle steun aan de werving voor de Nationale Reserve Nieuwe Stijl. Het is een verkeerde gedachte, dat na de uitlatingen van de minister en de opheffing van het instituut Steun Wettig Gezag, de Nationale Reserve ook is opgeheven. Want niets is minder waar, maar wel is voor de Nationale Reserve een andere organisatie in het leven geroepen en zijn andere wervingsmogeljjk- heden gegeven. Trouwens de opheffing van het semi-overheidsinstituut S.W.G. betekent niet, dat er op dit punt niets meer gedaan wordt. Vorige week is in Friesland de stichting „Weerbaar en Paraat” in het leven geroepen, een par ticuliere instelling, die de weerbaarheids- en paraatheidsgedachte onder ons volk wil bevorderen. Bij herschikking van de directeur- generaal der PTT is aan de directeur van het post- en telegraafkantoor te Workum, de heer J. de Groot ingaande 31 januari 1959 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. OOSTHEM. Uitgaande van de C. H. Kiesver. te Abbega, Oosthem en Fols- gare werd woensdagavond 28 nov. in het „Himsterhüs” alhier een gezins avond gehouden. De leider van deze avond ds G. Kaastra sprak in zijn ope ningswoord zyn vreugde uit over de goe de opkomst, vooral van de jeugd, die goed vertegenwoordigd was en heette in het bijzonder burgemeester van Hout en wethouder G. Gerbrandij en gedepu teerde H. M. Gerbrandij welkom. Na de gebruikelijke opening met Schrift lezing, samenzang en gebed, kreeg bur gemeester van Hout het woord over het onderwerp „Het huishoudboekje onzer gemeente”. Op populaire en overzichte lijke wjjze gaf hij een beeld van de be groting van de inkomsten en uitgaven der gemeente. Enige vragen die naar aanleiding van dit onderwerp werden gesteld, werden door de spreker en de heren Gerbrandij uitvoerig beantwoord. Een dames-dubbelkwartet luisterde met enige mooie liederen de bijeenkomst op verdienstelijke wijze op. De heer W. Ve- ninga gaf een paar voordrachten ten beste. Daarna werd er tussen twee groe pen van vier personen een wedstrijd in hersengymnastiek gehouden. Het was een spannende strijd met als uitslag 38 tegen 36 punten. Tot slot sprak Ds Kaastra een woord van dank tot het comité dat deze avond had georganiseerd, tot de deelnemers voor hun medewer king» in het bijzonder de burgemeester, de wethouder en de gedeputeerde en verder de aanwezigen voor hun belang stelling. Hij hoopte dat deze gezins avond door meerdere gevolgd zal wor den. Na gezamenlijk zingen sloot de lei der deze bijeenkomst met dankgebed. Dat heeft z’n reden. Er is al sinds ja ren sprake van grote meningsverschillen tussen de Stichting Fryske Ambachts- en Folkskunst en de Vereniging Noorde lijk Scheppend Ambacht. De F.A.F. wordt onder meer door de provincie wel gesubsidieerd, als zijnde een over koepelende organisatie, de Vereniging Noordelijk Scheppend Ambacht niet. Reeds enkele malen is getracht het on reine tussen deze organisaties rein te maken, maar dat is allemaal mislukt. Nu is deze zaak dus opnieuw min of meer actueel en dat is verheugend, aan gezien de Friese Ambachts- en Volks kunst als geheel nimmer gebaat kan zijn bij meningsverschillen, die jarenlang voortwoekeren. Samenwerking is op dit terrein van even groot belang als een grote belangstelling van de zijde van het publiek. Als het volk lauw wordt ten opzichte van een onderdeel van de cultuur, wordt de basis daarvan aange tast. Overal in Friesland werken potten bakkers, beensnijders, koperslagers, hout snijders en anderen aan producten, die er zijn mogen, die sfeer en karakter hebben en verspreiden. Het mag hierbij geen rol spelen, van welke organisatie een volks- of ambachtskunstenaar ei genlijk lid is. Wanneer de producten aan zekere normen voldoen, waarbij de orga nisaties de belangrijke taak hebben er voor te waken, dat er geen kitsch op de markt wordt gebracht, mag alleen maar dan ook alleen het culturele belang en uiteraard het belang van de kunstenaar zelf, gewicht in de schaal leggen. Op de organisaties, waarbij in de sectievergade ringen van de provinciale staten twijfel is uitgesproken over de bewering als zou de F.A.F. een overkoepelende organisa tie zijn, rust verder de plicht de publie ke belangstelling voor deze producten te trekken. Er zijn namelijk volkskunste naars en ambachtslieden, die dermate geïsoleerd wonen, dat zij daartoe zelf niet in staat zijn. Tussen ontwerpen, vervaardigen en verkopen ligt soms een enorme kloof. En zelfs, al woont de volkskunstenaar minder geïsoleerd in een of ander toeristencentrum, zoals bij voorbeeld de koperslager Buikstra in Grouw, dan nog kunnen zij niet het ge hele jaar op een redelijke aanloop reke nen. Tot deze groep behoort ook een man als Guus van Dieren op Terschelling. Hij maakt voor de aardigheid ouderwetse kinderstoelen in speelgoedformaat en uit ernst windwijzers. En daarvoor kon hij nergens beter wonen dan juist op Ter schelling. Van Dieren is eigenlijk Am sterdammer, evenals zijn vrouw. Maar al in zijn jeugd kwam hij geregeld op het Eiland, waar hij logeerde bij zijn grootmoeder, die een zeemansvrouw was. „Je kon de geur van alle zeven zeeën ruiken in de klerenkasten van dat huis”, pen en paarden, vogels en wapens. Hij: - maakt ze in zijn huis bij de kachel. „Ik B. en W. stellen voor met ingang van 1 januari a.s. voor de tijd van één jaar onderhands te verpachten het recht tot inning van bruggelden geheven bij a. de Oosterpoortsbrug en de brug „de Laatste Stuiver” aan H. Tichelaar, onder toekenning van een vergoeding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 70,86 per week en een uitkering-ineens, ten bedrage van 4 van de vergoeding per jaar; b. de Woudvaartsbrug aan J. Tiche laar, onder toekenning van een vergoe ding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 41,06 per week en een uitkering-ineens, ten bedra ge van 4 van de vergoeding per jaar; c. de Lemmerbrug en de Wonderbrug aan L. Zijlstra, onder toekenning van een vergoeding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 66,51 per week en een uitkering-in-eens, ten haldde de jiergear- De aginde It öftredend bi- stjürslid waerd op ’e nij keazen. Dêrnei wie it wurd oan de hear Boersma fan Stiens, dy’t him kenne liet as in fül fügelwachter en in tük aisiker. Hy spriek oer wezen en üntstean fan it „Frysk Boun”. Fjirders waerden dei noch trije films fortoand, ien fan it „Na tionaal Park” yn Canada, ien oer Bl- skerming fan de einen y n Canada en yn de léste waerden de Forienigde Steaten yn fügelflecht bisjoen. Ien en oar foei tige yn ’e smaek. As ekstra attraksje wie der noch in gratis forlotting, sadat der noch seis bisikers mei In pryske nei hüs gongen. By ae rounfraech waerd noch efkes skermutsele, hwernei de foarsitter tsjin élven mei in wurd fan tank de gearkomste sletten hat. i -■ W terschool a. d. Jachthavenstraat (in de jaar. bloeiend leven onmogelijk schijnt, ont- gen. maakt. Ook de heren waren goed ver- Groeneveld te Sneek. v.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1