I Volgend jaar nationale kampioenswedstrijden op het Sneekermeer I Boeiende Nutslezing over schoonheid en mensen van Griekenland I Toneelavond afd. Sneek Alg. Ned. Grafische Bond Twadde Kritejoun mei Ofrekkening” tige slagge IJLST WYMBRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I I I 113e jaargang no. 99 Donderdag 11 dec. 1958 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK In memoriam Ir A. W. v. d. Poel Schaaktournooi in Sneek tot Jf Kerstwijdings-uitvoering „Excelsior” De uitslag van de wedstrijd met de verlanglijstjes Sinterklaas bezocht ook de Pier de Boer Stichting Onze St. Nicolaas Schouwpuzzle Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. o N.N.W.B. wil prijsvraag voor een nieuwe, goedkopere boot Geen halve dagsluiting meer voor ijzerwinkels Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Tippel mee met J.C.V. Dirigent C. Kaspersma te Heeg overleden SNEEKER NIEUWSBLAD in Prijsvraag voor nieuwe klasse. geen De Zeilkampioenschappen. Folsgare De klasse-organisaties. Het volk niet vergeten. 2e Woudstraat 26, I Zoals bekend, hebben de zeilers in de Regenbogen, Valken, 22 m2 klasse en 16 ir2 klasse, clubs gevormd, teneinde het contact tussen de leden en het deelne men aan de wedstrijden te bevorderen, de tot en P. VELLINGA, Schatting 339, Heeg. Bovendien werd nog een prijsje toege kend aan P. J. POSTHUMUS, Tuinstraat 30, Luttelgeest, N.O.Polder. 1 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) wils” Deze D. TEN DAM, Sneek; van de opgravingen en de beschrijvin gen van de plaatsen waar de góden ver blijf hielden. Menige herinnering aan een groot boeiend verleden werd door me vrouw Hinlopen opgewekt, maar daar naast werd ook veel aandacht geschon ken aan het heden dat zeker niet minder belangwekkend is. Dat vraagteken in de kop had eigenlijk wel achterwege kunnen blij ven. Het is nl. vrijwel zeker, dat de nationale kampioenswedstrijden in de Re genbogen, Valken, Vrijheids- en 16 m2 klasse het volgend jaar direct voor en na d Sneek-Week op het Sneekermeer zullen worden gehouden. Een voorstel daartoe door het bestuur van de N.N.W.B. ingediend voor de a.s. algemene ver gadering van de K.V.N.W.V. te Amsterdam, heeft nl. de instemming van het bestuur van de nationale autoriteit. En als de algemene vergadering van de N.N.W.B. a.s. zaterdag met het betref fende bestuursvoorstel accoord gaat, zullen dan tegelijk de Noordelijke kampi oenschappen in de 30 m2, 22 m2, Pampus- en Flying Dutchmanklasse worden verzeild. I De winnaars van de wedstrijd betref fende de verlanglijstjes met versjes in de St. Nicolaasactie van het Actie Comité zijn: le prijs: Maaike Hoekstra, 10 jaar Woudsend 354 Prijs: leesboek. Versje: St. Nic., wij wonen buiten Sneek Maar vader en mijn zusje komen er iedere week Daardoor weten wij ook van het Actie Comité En moeder zei: Doe jij ook maar eens mee Win ik een prijsje, dan vind ik het fijn En zal er U altijd heel dankbaar- voor zijn Kan ik niets winnen en wordt het een niet Dan ook vergeten we U en het Actie Comité niet. 2e prijs: Boudien Bosma, Wassehbergh- straat 48, Sneek. Prijs: pop. 3e prijs: Sijb. Hoekstra, Harmen Syt- strastraat 13. Prijs: kladblok (500 vel) met ballpoint. 4e prijs: Marcel Geway, N. Dillenburg straat 2, Sneek. Prijs: kleurboek met kleur. 5e prijs: Roelof Jonkers, Leeuwarder- kade 22. Prijs: brandweerauto. Dan is er nog een troostprijs gegaan naar Tineke Hiemstra, Bourbonstraat 48; Rika Zijlstra, Marktstraat 24. Onder de vele inzenders die geen fout maakten, hebben wij drie boekenbonnen van 7.50 verloot. De fortuinlijke win naars zijn Na een rouwdienst in de Martinikerk, die ’s middags om 1 uur aanvangt, zal het stoffelijk overschot vrijdagmiddag om kwart voor twee op de Algemene Begraafplaats alhier ter aarde worden besteld. Daarna is er gelegenheid condoleantie in Hotel Bonnema. H. L. ZWAAGSTRA, Julianastraat 10, Sneek; Hij herdacht echter eerst de over leden o ad-voorzitter en erelid de heer A. ten Cate, wiens grote ver diensten voor de zeilsport, zowel plaatselijk als nationaal, hij schets te. Hij zocht indertijd o.a. contact met de Hollandse zeilers en heeft met wijle de heer Hibma ook meerdere malen aan wedstrijden in Holland deelgenomen. Wij zullen een prettige herinnering aan hem be waren, aldus de heer Mulder. Het verbod van dacron voor de Valken. Het bestuur van de K.V.N.W.V. stelt voor de in 1956 gemaakte uitzondering t.a.v. het gebruik van synthetische stof fen voor het grootzeil en de fokken in de Valkklasse met ingang van 1 janu ari a.s. te doen vervallen. Sinds de en quêtes in 1956 is het aantal voorstan ders van deze tuigen in de Valkklasse groter geworden. De K.Z.V.S. heeft ech- Een viertal plaatselijke ijzerhandela ren heeft de raad der gemeente Sneek verzocht, met het oog op concurrentie- overwegingen, voor de alhier gevestigde ijzerwinkels zowel aan de verplichte sluiting op maandagmorgen als op za terdagmiddag een einde te maken. Daar de verplichte halve dag-sluiting slechts wordt voorgeschreven op verzoek, c.q. met instemming van het bedrijfsleven, en uit het adres blijkt dat bij het me rendeel der alhier gevestigde ijzerhan delaren dit niet meer het geval is, stel len B. en W. de raad voor aan het ver zoek te voldoen. De Kamer van Koop handel kan zich met deze zienswijze ver enigen. ter mede namens de Watersportver. Het Witte Huis te Rotterdam ^voorgesteld dit verbod voor onbepaalde tijd te ver lengen, met dien verstande evenwel, dat na een van te voren bepaald aantal ja- ren 'e kwestie met de zeilers wordt op genomen, opdat men daardoor de gele genheid krijgt nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen. Het is het be stuur van de Koninklijke nl. gebleken, dat een overwegend aantal Valkenzeilers nog steeds dezelfde gedachten over deze materie heeft als in 1956. Daar de mogelijkheid niet is uitgeslo ten dat het bestuur van de K.V.N.W.V. m:t het laatste voorstel accoord gaat, werd niet nader over deze voorstellen gesproken maar kregen de afgevaardig den vrijheid te handelen naar bevind van zaken. de belangen van hun klasse te beharti gen enz. Volgens de W.V. Het Witte Huis (en ook anderen dreigt echter het gevaar, dat deze clubs zich ontwik kelen bulten de bestaande verenigingen om. Het acht het daarom gewenst deze ontwikkeling tijdig in goede banen te leiden en heeft een voorstel ingediend dit vraagstuk in studie te nemen en eventueel voorstellen tot reglementswij zigingen voor de jaarvergadering in 1959 te doen, wel'-e deze klasse-organisaties een reglementaire status geven binnen het Verbond. Na enige discussie konden beide vere nigingen zich eveneens met dit voorstel verenigingen. Naar wij vernemen zal het alhier wel bekende Chr. Gem. Zangkoor „Excel sior”, dirigent de heer J. Nauta, weer een Kerstwijdings-uitvoering geven op donderdag 18 december a.s. ’s avonds 8 uur - de Geref. Zuiderkerk, Harinxma- kade. Naast een keur van advents- en kerstliederen zullen o.a. worden uitge voerd: Hörr mein Bitten Herr, van Men delssohn en een koraal uit Cantate 147 vrn J. S. Bach, waaraan medewerking zal worden verleend door Mej. Akke Kingma, sopraan, welke zangeres op een solistenconcours te Leeuwarden de hoog ste onderscheiding behaalde en de hier bekende organist de heer J. W. Boeijen- ga. Gezien de entree-prrjs kan het voor niemand een beletsel vormen, deze zo sfeervolle avond bij te wonen. Gaarne verwijzen wij voor nadere bijzonderheden naar de advertentie in ons eerstkomend nummer. Een advertentie in dit nummer maakt de beoefenaars van het edele schaakspel er op attent, dat de Schaakclub „Sneek” a.s. zaterdagmiddag weer een schaak- toumooi houdt in haar clublokalen in Café Leeuwen. Aan dit tournooi, dat om 2 uur be gint, kan door iedere schaker worden deelgenomen. 1. S. Hiemstra, Nijland strafp.; 2. T. Koopmans, strafp.; 3. K. Jissink, Sneek 1 strafp.; 4. A. Arema, Sneek 2 strafp.; 5. F. Por tiek, Sneek 2 strafp. Hun reis besloeg een groot deel van Griekenland en ook Kreta werd bezocht. En doordat zij zelf zo’n brede belang stelling hebben, bepaalden zij zich niet tot één facet van dit boeiende land, b.v. de opgravingen of de bloeiperiode, maar lieten ze ook het nieuwe Griekenland zien en het leven van de tegenwoordige bewoners. Het resultaat was een bonte reeks indrukken: misschien soms een beetje verwarrend, maar toch buitenge woon boeiend. Deze lezing wilde „elk “wat geven volgens de aankondiging, wat afgebruikte uitdrukking is door de heer en mevrouw Hinlopen wel bewaar heid. Ongetwijfeld hebben de mensen met een klassieke opleiding zeer genoten De twadde Kritejoun fan de Krite Suits fan it Aid Selskip waerd juster- joun iepene troch de foarsitter, de hear Sytsma. Hy trune de leden oan harren omtinken to hawwen foar it Kritetoaniel en dat to forsterkjen mei foaral jonge leden. G. v. d. Pijpekamp hie soarge foar in Fryske boekütstalling. Net it meielkoar sjongen fan it Frysk folks- liet kaem it wurd oan it Kritetoaniel. Dizze kear brocht it „De Ofrekkening”, in frlj nei Jan Fabricius troch T. Bein- tema biwurke toanielstik yn trije bi- driuwen. De sintrale figuer fan dit stik is de widdou Betzema, Beppe Hiltsje, earder troud oan Jan Douma. Jan Douma doog- de net en yn syn soan Piter en binam- men yn de pakesizzer Jan degenerearje dizze minne karatertrekken ta fyn yn- leine gemienens en ündongensheit. Bet zema, har twadde man, wie skoalmas- ter, hwaens karakter him uteret yn syn soan Lyckle, prokuraesjehalder by in Prov. Bank, in man mei in heech plichtsbisef, mar fan in stive boarger- likens, dy’t yn syn frou Lena ta in dog ma wurdt en dêrtroch kin hja gjln bi- grip en meilibjen mear opbringe foar mo derne libbensopfettingen as bg. fan har dochter Tine en har forloofde, letter har man Geart, dy’t harren rjochten fan in eigen sjenswize op it libben jilde litte. Beppe Hiltsje stiet der tusken mei in troch in lang libben en striid opdiene libbenswiisheit, dy’t him uteret yn séfte myldens en bigripende leafde. Sy siket altiten wer de goede kearn, dy’t skület Under de kalde boargerlikheit fan de Betzema’s en efter de fordoarnens fan har beppesizzer Jan. Dizze biskammet troch leagen en bidragerij de goedens fan syn beppe en muoike Elske. Hy misbrükt op in misdiedige wize it bi- trouwen, dat Tine en Geart yn him st'11e. Hy üntsjocht him net om de faem fan de Betzema’s, de naieve Marijke, welke de gifbeker met succes is gereikt. Hetgeen drie lieve oude dametjes, die nog nooit een vlieg hebben kwaad ge daan, nog wel op Kerstavond tot de ge dachte brengt de bedrijfster van die moord haar wandaad te vergelden. Rond dit gegeven en deze drie dametjes heb ben de schrijvers een even vermakelijk als spannend verhaal geweven. Het spreekt dat van dit trio, dat voortdu rend te samen en in vereniging op het toneel is, het slagen van de voorstelling afhangt. Dat ze een daverend succes werd was te danken aan het voortreffe lijke spel van Sara Heyblom, Nell Knoop en Aaf Bouber in de rollen der drie dametjes die hoe verschillend van ka rakter ook, als de drie musketiers één waren in een misdadig voornemen, één tegenover’ de politie-inspecteur en één in de poging een ten onrechte verdacht lief meisje te beschermen. Marianne van Waveren als dat lieve meisje, Stine Le- rou als haar stiefmoeder, Herman Bou ber, Bob Verstraete en Egbert van Pa ridon waren de andere optredenden in deze zeer geslaagde opvoering onder re gie van Eric van Ingen. Voorzitter Steegstra dankte het en semble en schonk de actrices wel geen whisky, welke drank een grote rol in Taloelah speelt, maar dan toch een busje echte Friese duimpjes. De agenda’s voor beide vergaderingen werden maandagavond behandeld in de gecombineerde vergadering van de Kon. Zeilver. Sneek en de Sneeker Zeilclub, welke in Rest. Piso gehouden werd en zeer matig bezocht was, wat de heer H. S. Groenhout, voorzitter van de S.Z.C., in zijn openingswoord de vraag ontlokte of 't houden van deze vergaderingen ei genlijk nog wel zin heeft. Hij sprak ver der zijn voldoening uit over de door de N.N.W.B. ingestelde Flitsklasse, van welk jeugdbootje dit jaar een vijftal aan de Sneek-Week deelnam. De agenda voor de vergadering van de N.N.W.B. werd daarna onder zijn leiding behandeld. Het voorstel van de Zeilver. „Zuidlaardermeer” te Hoogezand een nieuwe klasse voor de leeftijd van 17 tot 25 j r in te stellen, waarmee het be stuur van de N.N.W.B. het volkomen eens is, reden waarom het de vergade ring vraagt hem machtiging te verlenen voor het uitschrijven van een prijsvraag voor een dergelijke boot, gaf aanleiding tot vrij uitvoerige besprekingen. Mr K. H. Mulder, voorzitter van de K.Z.V.S., en enige andere leden vreesden een ver der gaande versnippering van de be staande klassen. De heer Lassche, be stuurslid an de N.N.W.B., pleitte ech ter krachtig voor het voorstel dat het tot stand komen van een goedkoper boot beoogt. Die van de nationale klassen, waarvan vooral de Vrijheidsklasse een gewi’.d type is, zijn te duur. Er werd echter op gewezen, dat dit vooral komt door de uitvoering, die steeds luxieuser wordt. Hetzelfde is het geval met de Pluisjes. Voor de laatste zal daarom door de K.V.N.W.V. ook een goedkopere uitvoering worden voorgeschreven, en voor de Vrijheidsklasse wordt hetzelfde overwogen. Tot een uitspraak over het voorstel van „Zuidlaardermeer” kwam het niet. De afgevaardigden kregen vrij mandaat. Het voorstel van ’t bestuur betreffen de de kampioenswedstrijden, dat behan deld werd in combinatie met het over eenkomstige voorstel op de agenda van de K.V.N.W.V., had de instemming van de vergadering. Voor de vast te stellen wedstrijddata heeft de S.Z.C. aangevraagd 27 en 28 juni voor haar zomerwedstrijden en 15 16 en 17 augustus voor haar aandeel in de Sneek-Week. De K.Z.V.S. 18, 19 en 20 augustus voor het tweede deel. Het benoemen van afgevaardigden naar deze vergadering werd aan het be stuur overgelaten. Vergadering K.V.N.W.V. Voor het bespreken hiervan nam mr K. H. Mulder de leiding van zijn collega Groenhout over. Ook het Verbondsbestuur stelt voor een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuwe klasse, nl. een kieljacht met een zeiloppervlak van 20 a 25 m2, geschikt om t.z.t. de Regenboogklasse te kunnen vervangen. De vergadering had hiertegen bezwaar. Voor deze bijeenkomst werd het aan wijzen van afgevaardigden eveneens aan het bestuur overgelaten. Sinterklaas en Zwarte Piet brachten dinsdagavond ook een bezoek aan de Pier de Boer Stichting alhier, waar de heer I. Kuipers, organisator van deze avond, behalve de vereerde gasten in de grote werkplaats van de Stichting ook een grote groep werkers en familie leden kon verwelkomen. Hij deelde daarna mede dat voor de tractaties en de verloting weer veel me dewerking van fabrikanten en winke liers was ondervonden en bracht al deze goede gevers die de Stichting zo’n warm hart toedragen, daarvoor hartelrjk dank. Omstreeks 9 uur kwam de Sint bin nen, begroet met Sinterklaasliedjes die werden ingezet door de jeugdige accor deonisten F. Kunst en mej. Kroese uit IJlst. Ook tijdens het uitdelen van de pakjes werden nog heel wat liedjes door de jongens gezongen als dank voor de geschenken. Daarna volgde de verloting, waardoor bijna ieder met een prijsje naar huis kon gaan. Ter afwisseling vertoonde de heer Bron, direkteur van de Stichting, ook nog ’n filmpje, waarop men de jongens in hun afdeling aan ’t werk kon zien. Voor dit alles bleven de woorden van dank niet achterwege, want alle bezoe kers waren het er over eens, dat het weer een echt gezellige avond was. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In het programma dat het Nut voor dit winterseizoen heeft samengesteld, sloeg de lezing over Griekenland door de heer en mevrouw HinlopenNannin- ga din: 'ag in zaal Hanenburg gehouden, een uitstekend figuur. Eigenlijk zou het enige bezwaar tegen deze lezing over „Een reis door Oud en Nieuw Grieken land” kunnen zijn, dat men op één avond te veel hoorde. In een waterval van woorden vertelde mevrouw Hin lopen, terwijl haar man een collectie kleurendia’s liet zien waar men ook meerdere avonden zoet mee zou kunnen zijn. De vergadering stelde zich achter het voorstel van het bestuur van de N.N. W.B. inzake de in de aanhef vermelde nationale kampioenswedstrijden, in welk voorstel tevens wordt gevraagd deze wedstrijden van tijd tot tijd op het Sneekermeer te houden. Combinatie van de beide kampioenswedstrijden zou vol gens de voorstellen ook tot een aanzien lijke kostenbesparing kunnen leiden, niet alleen voor de organisaties, maar ook voor de deelnemers. Waar het bestuur van de Landelijke vereniging zijn in stemming met dit voorstel heeft be tuigd, zodat aanneming verwacht mag worden, ging het na enige opmerkingen onder de hamer door. Verticaal: 1. grof; 2 dd; 3. ee; 5. talk; 6. ot; 7. era; 8. nar; 10. de; 11. st; 12. ergo; 14. lijst; 15. so; 17. na; 18. kg; 19. ato; 21, roe; 22. sla; 23. roermond; 24. pp; 25. ss; 26. overveen; 27. met; 30. op; 31. eis; 34. id; 37. or; 38. eb; 4C ga; 42. ka; 45. ijle; 47. Ld.; 48. kei; 51. ol; 53. ale; 55. eer; 56. mr; 57. kr; 59. ets; 61. eens; 63. eind; 64. ae; 65. sl; 66. elle; 67. esse; 68. gom; 69. air; 70. door; 71. clio; 73. aar; 75. oog; 78. ik; 79. er. De oplossing is Horizontaal1. gr; 2. de; 4. st; 6. or; 7. eden; 8. ad; 11. stoer; 13. alles; 16. Frankrijk; 20. ag; 22. strop; 25. stoom; 28 loo; 29. poes; 32. vee; 33. ei; 35. pi; 36. te; 37. orde; 39. s.g.; 41. rk; 43, rm; 44. b”. 46. alva; 49. of; 50. lo; 52. de; 54. een; 56. melk; 58. eel; 60. ieder; 62. rente; 64. as; 67. engeland; 72. las» so; 74. idool; 76. las; 77. mier; 80. ooi; 81. eren; 82. kr.; 83. ergo. De heer Hinlopen drukte het zo uit „hoe schilderachtig liggen daar de opgra vingen, maar men moet door dit alles toch nooit het volk vergeten. Door de menselijke omgang leert men het leven verstaan” Persoonlijk hebben wij dit het belang rijkste gevonden in deze lezing: niet de bonte, snel opvolgende beschrijvingen van een verleden, hoe-groots en belang wekkend dit ook geweest is, maar de echt menselijk-warme vertellingen en beelden over het leven van de mensen die vandaag de dag Griekenland bevol ken. Een arm leven in de ogen van hen die waarde hechten aan een gevulde beurs, een rijk leven volgens anderen die meer kijken naar de zon, bloemen, lachen, vriendelijkheid. Dat alles hebben de heer en mevrouw Hinlopen op him reis door Griekenland ontdekt en ze heb ben er hun gehoor van mee laten genie ten. Hoogtepunten van hun rijk gescha keerde lezing waren voor ons dan ook: de tafreeltjes in de taverne’s, waar je de Griekse taal niet nodig hebt om de lachende kok duidelijk te maken dat je sperciebonen met tomatensaus wilt eten, de kinderen en de volwassen mensen met geplukte bloemen waarvan kran sen voor de huizen gebonden worden en bovenal de bustocht door een lachend landschap, langs witte huizen met bloe men versierd, waar vriendelijke gast vrije mensen klaar staan met een glas water en een gespaard koekje of een bonbon. Het is alles wat deze mensen kunnen missen, maar geven wij in onze landen reizigers alles wat we zo al zou den kunnen missen? Een uitermate boeiende lezing, waar elkeen uit gepuurd heeft wat hem inte resseerde voor ons zijn die gedeelten onvergetelijk waar de stem van me vrouw Hinlopen zweeg en alleen de prachtige Griekse muziek gehoord werd bij een voorbijflitsende reeks beelaen uit een ver land dat nabij gekomen is om dat men de inwoners ontmoet heeft in een warm menselijke ontmoeting. De heer en mevrouw HinlopenNanninga zijn begenadigde mensen niet alleen omdat ze in staat zijn prachtige reizen te maken, maar bovenal omdat zij heb ben ervaren, en aan anderen willen doorgeven, dat reizen is: mensen ont moeten, vriendschappen sluiten we reldvrede bevorderen Daarom is het zo hartverwarmend mijnheer Hinlopen te horen zeggen, na een kleurige be schrijving van een ontmoeting in de avond met een groepje van het veld te rugkerende boerinnetjes die wat gaan dansen en zingen voor de kamperende vreemdelingen: „ik kan U hier geen foto’s van laten zien, omdat het alle maal zo aardig was dat ik mijn toestel vergat Er was veel belangstelling voor de tentoongestelde bloemen, stenen en schel pen van het echtpaar Hinlopen, en ook de Unesco-zegels werden graag gekocht. De opbrengst hiervan zal worden be steed aan onderwijsverbetering in Grie kenland, dat zo onnoemelijk heeft ge leden onder de oorlogen. Dr Ubbink, vice-voorzitter, opende en sloot deze onvergetelijke avond. Na een langdurige ziekte is de heer Ir A. W. v. d. Poel, directeur van Rijt» tersen’s Machinehandel n.v. alhier, dins dagmorgen op 66-jarige leeftijd in zijn woning aan de Stationsstraat overleden. Met hem is een alom geacht stadge noot heengegaan, van wiens grote ver standelijke en organisatorische gaven niet alleen zijn eigen bedrijf en het be drijfsleven in het algemeen, maar ook de plaatselijke gemeenschap in ruime mate heeft geprofiteerd. Van t laatste getuigen wel in ’t bij zonder zijn langdurig bestuurslidmaat schap van het Nut, in welke functie hij meewerkte aan de oprichting van het Zwembad waarvan hij nadien vele jaren bestuurslid was, zijn werk voor de Ned. Herv. Gemeente die hij een reeks van jaren als secretaris-kerkvoogd diende en zijn eveneens langdurig lidmaatschap van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Alleen hierdoor al is Sneek veel aan hem verschuldigd en zal men nog lang met dankbare gevoe lens over hem spreken en aan hem den ken. De heer v. d. Poel, die op 3 januari 1892 in Utrecht geboren werd en op 26 januari 1917 als werktuigkundig inge nieur afstudeerde aan de Techn. Hoge school in Delft, trad reeds tijdens zijn studie in contact met de heer F. H. Pijt- tersen, die een ingenieur zocht voor zijn handel in zuivelwerktuigen en koelma chines. Als zodanig maakte hij toen reeds vele buitenlandse studiereizen. In 1919 werd hij adjunct-directeur van de vennootschap, in 1929 mede-directeur en in 1941 eigenaar van de onderneming toen de heer Pijttersen zich daaruit te rugtrok. Zijn werkzaamheden bleven echter niet alleen tot het plaatselijk bedrijf be perkt. In 1927 richtte hij nl. een doch teronderneming in Amsterdam op voor de vervaardiging van Gedo snelwegers en in 1930 werkte hij mede aan de op richting van Tadema Pijttersen’s Maatschappij tot verkoop van koelin stallaties n.v. eveneens te Amsterdam, van welke ondernemingen hij sindsdien commissaris was. En enige jaren gele den stichtte hij hier met de fa. Gebr. Kwant de N.V. Noord Nederl. Roestvrij Staal industrie, waarvan hij mede-direc teur werd. Onder zijn leiding sloot Pijt tersen N.V. zich ook aan bij de NEDEM (Netherland Diary Equipment Manufac turers). Van Zijn vele functies in het maat schappelijk leven noemden wij al enke le, maar daarnaast was hij nog enige jaren hoofdbestuurslid van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en jarenlang secretaris en daarna voorzit ter van het Departement Sneek dier Maatschappij, plm. twintig jaar lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland; voorzitter van de Per manente Commissie voor de Makelaar dij, mede-oprichter en sindsdien voorzit ter van de Bond van Importeurs en Han delaren in Zuivelbereidingsmachines te Den Haag, lid van de Raad van Beheer der Stichting Vochema en vele jaren correspondent van Arti et Amicitae te Amsterdam, mede-oprichter en tal van jaren voorzitter van de Rotaryclub Sneek en sinds 1947 regent van de Hans Boelens Foundatie in onze stad. Bij zijn veertigjarig ambtsjubi leum op 5 februari 1957 werd hem voor al deze activiteiten van vele zijden, ook uit het buitenland, hulde gebracht, o.a. door de toekenning van de gouden legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, maar daarvoor h reden deze ook al erkenning gevonden bij de regering wat leidde tot zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder dit motto organiseerde de mo tor- en autoclub „J. C. Visser” maan dagavond j.l. de tweed: tippeltocht van dit winterseizoen. Het weer was niet erg gunstig, maar desondanks waren er toch nog 64 deelnemers. De heren S. Hanenburg Jr., Joh. v. d. Zee en W. Welling hadden voor een niet al te moeilijke route gezorgd en ook de routebeschrijving was zeer eenvoudig gehouden. De uitslag luidde: Dames1. Mevr. Jissink, Sneek 1 strafp.; 2. Mevr. A. .Arema, Sneek 2 strafp.; 3. Mevr. Schuurmans, Sneek 4 strafp.; 4. Mevr. J. v. d. Veen, Abbega 7 strafp. Heren: De kunst-avonden waarvan de Alge mene Nederlandse Grafische Bond zijn leden laat genieten, staan altijd op hoog peil en die welke dinsdag in Amicitia voor de afd. Sneek van deze bond en de leden van de afdelingen Harlingen, Franeker, Joure, Bolsward, Heerenveen en Lemmer werd gegeven, maakte daar op geen uitzondering. Een aantal spe lers van de toneelgroep Puck heeft met de opvoering van Taloelah het publiek toneelspel van de bovenste plank deze komische thriller laten zien. Vooraf sprak de voorzitter van afd. Sneek een woord van welkom genodigden, leden en hun dames wees hij er nog even op dat de grafische industrie thans in een contractloze pe riode werkt, de vernieuwing van de C.A.O. gaat niet zo gemakkelijk nu de vrije zaterdag het knelpunt is; overigens is het niet de bedoeling der werknemers organisaties dat de zaterdagmorgen di rect geheel vrij zal zijn, men zal daar geleidelijk toe moeten komen. Van werk geverszijde is echter het bezwaar dat als er 45 uren gewerkt zal worden, de lonen op, het peil van een werkweek van 48 uur blijven gehandhaafd. Spr. was over tuigd dat de vrije zaterdag er binnen niet al te lange tijd zal zijn, men kan dat niet lang meer tegenhouden en als zovele malen zullen het de grafische werkers zijn die hier pionierswerk doen, waarna andere bedrijfstakken hun voor beeld zullen volgen. Spr. constateerde dat het met de afd. Sneek uitstekend gaat, de geest is er goed en er is een behoorlijke ledenwinst; waren er in juni j.l. 98 leden ingeschreven, dit aantal is thans gestegen tot 112. En na dit inleidend woord was de daad aan „Puck”, om in Taloelah het publiek beurtelings te doen lachen en griezelen. Die Taloelah is in dit zeer knap geschreven toneelstuk van Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer, een kat to forlieden. Ja, troch syn gemiene öf- driegerij en it oantaesten fan de ear fan Tine bringt hy syn ornke Lyckle ta it uterste. Sa komt it op de jierdei fan Beppe Hiltsje ta in dramatysk hichte- punt en nou wol it hurde needlot, dat de séfte, mylde beppe it revolverschot lost (opset of tafal?) dat in ein makket oan it libben fan Jan Douma. Dit bitsjut de ofrekkening tusken de Douma’s en de Betzema’s. In echt Fabriciusstik mei sterk aparte karakters fan greate tsjinstel- lingen, hwat liedt ta felle konflikten. Dat makket it ta in echt spylstik, mar ek ta in drege opgave foar amateur- spilers. Litte wy daliks mar sizze, dat in Kritetoaniel under de kundige lieding fan de hear Popma it der tige goed öf- brocht hat. Mefrou Kingma spile de karakterrol fan Beppe Hiltsje treflik, mei in myldens en leafde dy’t oertsjü- gend wie. De hear Ferwerda joech in geve en to biwünderjen kréaesje fan de prokuraesjehalder Lyckle. Mefrou Keu len bylde wol düdlik de kald oandwaen- de boargerlikheit fan syn frou Lena üt. Juffer Bosgraaf, dy’t foar it earst op ’e planken kaem, brocht it der goed óf as Tine. De hear Bollema, dy’t de rol fan Geart spile en üs op de earste krite joun al tige foldie, koe syn spyltalint alhiel üntjaen as de jonge toskedokter. Elske waerd tige goed werjoun troch juffer M. Bruinsma. Juffer Jasper as de faem Marijke spile har rol natuerlik en ienfaldich. In swiere rol hie ek de hear Hofmeester as Jan Douma, de fyn yn- leine dogeneat. Hy foldie üs it béste yn it dramatyske slottafriel, mei beppe Hiltsje en Lyckle. Dizze twadde kritejoun is troch stik en spyljen wol tige slagge. De toaniel- oan’ aeijing fan H.B.Z. wie yn ’e punt- sjes. Ek it kapwurk fan Hamersma wie j oarder. G. Schuil soarge wer foar in goed en fleurlch mesykje. A.V. Dinsdag is in Heeg op 73-jarige leef tijd overleden de heer Cornells Kasper sma, directeur van het Chr. Gemengd koor „Looft den Heere” en van het Man nenkoor „Ons Genoegen” aldaar. Dit verscheiden is niet alleen voor Heeg, maar voor geheel Friesland een cultureel verlies. De heer Kaspersma was nl. een bekwaam musicus, die zijn gaven gebruikt heeft om de muziek en zang in Heeg en omstreken te verbete ren, maar bovendien ook vele muziek verenigingen elders in de provincie met succes heeft geleid. Hij is nl. niet alleen dirigent geweest van het corps in Heeg, maar ook van corpsen in Sneek, Bols ward, IJlst, Oosthem, Gaastmeer en Op penhuizen. Hij slaagde er in vele verenigingen in de afdeling uitmuntendheid én in de ere-afdeling te brengen en dat zijn ta lenten ook overigens niet onder de ko renmaat bleven, bewijzen wel zijn bijna twintigjarige bestuursfunctie in de Bond van Chr. Zangverenigingen in de Zuid oosthoek van Friesland en de hem op 12 maart 1951 ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Looft den Heere” door de Koningin toegekende eremedail le in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal morgenmiddag plaats vinden op het kerkhof te Heeg. Vooraf is er een rouwdienst in de Geref. kerk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1