z Auto-busactie voor Pater Stockmann Fries Scheepvaart Museum brengt een offer [I] ii *U N.N.W.B. gaat prijsvraag uitschrijven voor een goedkoper zeilboot 1 IJLST WYMBRITSERADEEL van 11 f iZk f H Ik en f Officieel Orgaan ih ill de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 100 8 Redakteur; L. KIEZEBRINK Jeugdzeilen zal worden bevorderd I b 5«". I Weduwen- en Wezenwet (ftitfatt. J 1 «=--■ Hd Snwkei Nieuwsblad k Begrafenis Ir. A. W. v. d. Poel Gewestelijke avondschool Kath. Middenstandsbond Vernieuwingen in de Sneker Jachthaven Twee jubilarissen bij Fa. H. F. v. d. Werf Redaktie-adres t Kleimand 7 Telefoon 2872, Ter wille van een nieuw Tegelmuseum te Makkum Maandag 15 december 1958 Zeilver. Langweer” in 1959 honderd jaar H. Valkeina overleden Ml» gecombineerde uitgave m NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Foruhi komt met ,,Die lusti- gen Weiber von Windsor” 1 -4 de Zijlroeden, 4 Nog- een enquête. Zeer velen hebben vrijdagmiddag de 4 Verwarring. Weemoed. van P Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) - n i l f I r j 8 J Jrt.3 Gz’mZrX ooi *c.hool. 1 ?>rerxj A MoecLsv naar* he.t Zie ter»hu'i< MINISTERRAAD BIJEEN IN DEN HAAG Vrijdagmiddag is de Ministerraad in de Treveszaal in Den Haag bijeenge komen, voor het bespreken van de problemen, ontstaan door de huidige kabinetscrisis. Deze overzichtsfoto toont om de tafel van geheel links de heren: Jac. Suur- hoff, Drs. E. v. d. Beugel, Mr. J. M. A. H. Luns, Mr. A. Struycken, Dr. W. Drees, Drs. J. Middelburg, Mr. J. Cals, Mr. J. van Aarsen, Mr. C. P. Helders, Prof. Dr. J. Zijlstra, Ir. C. Staf, Mej. Dr. M. Klompé. Achter haar gedeel telijk zichtbaar Prof. I. Samkalden, Ir. H. B. J. Witte, H. Hofstra en, met de rug naar de camera, Dr. Ir. A. Vondeling. omtrent een fraaie, schoorsteenmantel, voorhuis Makkum. namelijk Helaas, men heeft het huis toch niet kunnen redden en zo zal ondergetekende het wel voor de laatste maal in- en uit wendig hebben bezien, enige weken ge leden. Hetgeen tot weemoed stemt, in dien men de State goed heeft gekend, en er de historie van heeft trachten te achterhalen. Een historie, welke tot ver re tijden afdaalt, getuige alleen reeds de hoge ligging van het terrein, als het ware een terpje op zichzelf, gelegen tus sen de oude Makkumer kerkterp en de eerst later ontstane marktvlek, uitge- tijdelijke weduwenuitkering be draagt eveneens 1326 per jaar. Voor half wezen zal de weduwe kinderbijslag ontvangen van het eerste kind af, geheel overeenkomstig de normen van de kin- derbijslagregeling, dus voor half wezen beneden de leeftijd van 16 jaar en voor studerende en invalide half wezen tot 27 jaar. Het wezenpensioen voor volle we zen bedraagt tot de leeftijd van 10 jaar 438 per jaar. van 10 tot 16 jaar 660 per jaar en van 16 tot 27 jaar 864 per jaar. Ook degenen, die vóór het in werking treden van de wet weduwe of wees zijn geworden, hebben (krachtens een over gangsregeling) recht op pensioen. Zij moeten voldoen aan dezelfde ver eisten, die in de definitieve regeling zijn gesteld. Voorwaarde is verder, dat zij op 1 januari 1959 Nederlands ingezetene wa ren. De overgangsregeling geldt in het al gemeen niet voor de korte, tijdelijke uit kering. Een speciale regeling is getroffen voor de weduwen, die bij het in werking tre den van de wet reeds 60 jaar of ouder zijn en die hun man hebben verloren vóór hun 50ste jaar. Ook zij krijgen tot hun 65ste jaar weduwenpensioen. Het door de regering bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake een algemene weduwen- en wezenverze- kering voorziet in een weduwenpensioen voor die weduwen, die niet geacht kun nen worden in staat te zijn door het ver richten van arbeid een inkomen te ver werven. Als zodanig worden in het ont werp aangemerkt: a. weduwen, die een of meer kinderen te verzorgen hebben; b. weduwen, die invalide zijn ten tijde van het overlijden van de echtgenoot, zolang zij invalide blijven, alsmede weduwen, die invalide zijn ten tijde van het ein digen van een periode van verzorging van kinderen, zolang zij invalide blijven; c. weduwen, die 50 jaar of ouder zijn op het moment van het overlijden van de echtgenoot. Het ontwerp gaat ervan uit, dat weduwen, die niet of niet meer be horen tot de genoemde categorieën, door het verrichten van arbeid in het levens onderhoud kunnen voorzien; niettemin is voor hen een tijdelijke uitkering in het leven geroepen. Ten slotte zijn daar ver schillende uitkeringen voor half wezen en voor volle wezen. Zolang de weduwe één of meer kinderen beneden, de 18 jaar te verzorgen heeft, bedraagt het wedu wenpensioen 1968 per jaar. In alle an dere gevallen bedraagt het 1326 per jaar. De Een aantal oude schoolvrienden van Pater Stockmann heeft nu een actie ge organiseerd om gelden voor een auto voor hem in te zamelen, wat zijn werk zeer zal vergemakkelijken. Hiervoor zal in alle Katholieke gezinnen een busje worden geplaatst. Deze 800 busjes (door de Erdal fabrieken te Amersfoort gratis ter beschikking gesteld) zijn gistermor gen reeds aan de vele medewerkers en medewerksters uitgedeeld, die ze met de meest mogelijke spoed zullen uitzetten. SNEEKER NIEUWSBLAD bouwd langs de beide buurt Statum. De dichter Obe Postma heeft „Hieuw* kema-State” nog gekend in de oor spronkelijke grootte, toen de bijbehoren, de 1 nderijen nog niet door huizen iq beslag waren genomen en ’t boerenbedrijf er nog werd uitgeoefend. Het is deze boerderij, waarover hij geschreven heeft in het gedicht „Peaskemoandei” „En oprinnend nei ’t hege üt modder en weaze, De hokken en stekken fan ’t boere* eigen, En tsjillen en slachters en dan it binhüs, Earen sa steatlik, nou aid en skeamel heeft een n w In de Algemene vergadering van de N.N.W.B. deelde de heer Mr. K. H. Mulder als voorzitter van de Zeilver eniging „Langweer” mede, dat deze vereniging het volgend jaar haar eeuwfeest gaat vieren. K Ter gelegenheid hiervan worden op 28, .29 en 30 augustus jubileumwed- strijden gehouden, voor het slagen waarvan hij een beroep deed op de medewerking van het bestuur van de N.N.W.B. en de zeilers. Het bestuur zegde deze medewer king spontaan toe en ongetwijfeld zul len er ook vele zeilers aan deze wed strijden van de aanstaande honderd jarige deelnemen. Vrijdag was het 45 jaar geleden, dat de heren Th. v. d. Horst en P. Cnossen bij de Hout- en Bouwmaterialenhandel Firma H. F. v. d. Werf alhier in dienst traden. Dit heugelijke feit werd die dag met een intiem feestje ten huize van de di recteur de heer F. M. v. d. Werf ge vierd, waarop de beide jubilarissen ge huldigd werden. Zij ontvingen de bron zen gedenkpenning met lauwerkrans van het H.I.B.I.N. met de daarbij behorende oorkonde en van de firma de gebruike lijke enveloppe. In elk gezin wordt een reisleider aange wezen, die er voor zorgt dat het busje steeds zichtbaar is en er ook mee werkt op feestavonden, kaartavondjes e.d. De bedoeling is dat het een korte spon tane actie wordt, die reeds na Drie Ko- ningen (6 januari) eindigt. Dan zullen de (gevulde) busjes weer worden opgehaald. Pater Stockmann keert nl. al in februari naar Kenya terug. Ook in enkele winkels wordt een busje geplaatst, terwijl Katholieken buiten Sneek eveneens gaarne in de gelegenheid gesteld zullen worden aan deze actie deel te nemen, hetzij door ook een busje aan te vragen bij het Werktuigenbureau voor de Landbouw (telefoon 2573 en 2184) het zij door een bijdrage op giro nummer 842248 ten name van G. W. Poiesz, Leeu- warderweg 70. Voorts zal ook een beroep op het bedrijfsleven worden gedaan. En mochten er ook niet-Katholieken zijn die deze actie voor een oud-stadgenoot wil len steunen, dan wordt hun bijdrage op genoemde girorekening eveneens dank baar aanvaard. Intussen drong de mare van de spoedige afbraak ook tot Leeuwarden door, zo dat eveneens een Leeuwarder deputatie naar Makkum afreisde, „Lieuwkema- State” te bezien, in het bizonder de ver maarde schoorsteenmantel. En toen de heer Tichelaar, optredende namens een voorlopige commissie tot oprichting van een Tegelmuseum te Makkum, als derde gegadigde naar voren trad, dreigde de verwarring ten top te stijgen. Gelukkig wist men de diverse belangstellenden te overtuigen van de Sneker rechten, en toen de plooien glad gestreken waren, kon in onderling overleg alsnog worden geprobeerd, het voorhuis mèt de schouw voor afbraak te bewaren. Want dat de overblijfselen van „Lieuwkema-State”, ondanks de vervallen staat, buitenge woon charmant waren waartoe het hoge, ruime erf met de zware linden in niet geringe mate bijdroegen daar over was ieder het wel eens. De vergadering, die in het Amicitia- hotel te Leeuwarden werd gehouden, was door 33 van de 46 bij de bond aangeslo ten verenigingen bezocht en stond on der leiding van de heer F. C. v. d. Ma den te Steenwij k; die in maart j.l. tot voorzitter benoemd werd en tevens de financiën beheert. Hij deelde in zijn openingswoord mede, dat er in de af gelopen negen maanden door het bestuur en de Techn. commissie heel veel werk is verzet voor het opruimen van de chaos (wat nog niet geheel beëindigd is) en de reorganisatie, die ook al be hoorlijk vei’ gevordferd is. De bond ieeft weer, zo kon hij met voldoening consta teren. Na in *t bijzonder het erelid dr W. B. v. d. Meer te hebben verwelkomd, her innerde de heer v. d. Maden aan de in voering van de Flitsklasse, aan de uit breiding waarvan het bestuur thans bezig is. Hiervoor zullen ook bouwpak ketten voor amateurbouw verkrijgbaar worden gesteld. Het bootje kan dan voor plm. 900 gulden worden gebouwd. Voorzover de vergaderingbezoekers nog niet met de Flits hadden kennis ge maakt, kregen ze daarvoor thans de ge legenheid. In de aangrenzende zaal wa ren nl. drie bootjes, op werven gebouwd, opgesteld. De belangstelling hiervoor was groot. In dit verband deelde de heer v. d. Mader ook mee, dat er een commissie is i-’gesteld die door middel van een enquête zal onderzoeken wat er in de afdelingen gedaan wordt voor de jeugd. Het bestuur wil nl. beslist wat voor de jonge zeilers doen. Onder de 22 m2 zeilers zal een en quête worden gehouden over de vraag o men een genuafok voor deze klasse gewenst acht en of men in dat geval de voorkeur geeft aan katoen of aan een kunstvezelstof. Hoewel de Larken vrijwel zijn uitge storven, bestaat er voor deze klasse toch nog wel belangstelling, zo deelde de voorzitter verder mee. Daarom heeft de Techn. Commissie een nieuwe teke ning gemaakt voor een goede Lark met een modern zeil. Deze tekening zal zeer binnenkort verkrijgbaar zijn. Het slot van de mededelingen was, dat het bestuur de Flits no. 10, welke eigendom is van de bond, gaat verloten. Er zullen 3000 loten a f 1.per stuk worden uitgegeven. Het batig saldo is bestemd voor de jeugd. Jaarverslagen. Het Fries Scheepvaart Museum heeft het niet altijd even gemakkelijk. Niet alleen omdat de financiën, op zichzelf gezond genoeg om het bestaande ge- bo te exploiteren, doch te smal om de zo hoog nodige uitbreiding op kort» termijn te verwezenlijken, tot beperking der activiteiten dwingen, doch ook om* dat Sneek zich moet zien te handhaven naast andere Scheepvaartmusea, het Fries Museum te Leeuwarden, de Harlinger Oudheidkamer en het Zuiderzee museum alle instellingen, welker interessen onvermijdelijk wel eens parallel gaan. In dit drukke vaarwater kost het daarom heel wat behendigheid, het broze Sneker scheepje tussen de financiële ondiepten enerzijds, de niet van hun koers veranderende, zoveel hoger op het water liggende mededingers anderzijds, door te manoeuvreren. In het komende voorjaar zullen de laat ste vier van de oudste rij van 18 schip- huizen die plm. 45 jaar geleden gebouwd zijn, worden afgebroken en door vijf nieuwe vervangen. De nieuwe boxen, waarin grote motorboten zullen worden ondergebracht, worden plm. 19 meter lang en 3.50 breed, zodat er ook nog plaats zal zijn voor een bijboot(je). Het besluit hiertoe werd vrijdagavond genomen in de vergadering van aandeel houders, die in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehouden werd en matig be zocht was. Het vernieuwingsplan, waar van de tekeningen ter inzage lagen, werd toegelicht door de architect de heer J. D. v. d. Molen, die lid is van de Raad van Beheer. Bij de uitvoerige besprekingen werd een wijziging bepleit, waardoor de middelste drie schiphuizen groter en even groot zouden worden als de buitenste twee. De architect en de Raad van Be heer stonden hier niet afwijzend tegen over. De definitieve uitvoering werd evenwel aan hen overgelaten. Voor het benodigde bedrag, dat op plm. 18000 gulden begroot wordt, zal een 5% obligatielening onder de aandeelhouders worden uitgegeven, welke in 12 jaar wordt afgelost. Het bestuur behoudt zich echter het recht voor tot vervroegde af lossing over te gaan. Naar de voorzitter de heer J. Lassche in zijn toelichting op het voorstel mede deelde, ligt het in de bedoeling deze ge hele rij schiphuizen geleidelijk te ver nieuwen en t.z.t. in de kleine kolk alleen motorboten onder te brengen. De vernieuwing zal worden aanbesteed onder aannemers die aandeelhouder zijn. Gewestelyke avondschool start volgend jaar. In hotel Hanenburg hield de Kath. Middenstandsbond een buitengewone vergadering, welke door zeer weinig le den werd bezocht, hetgeen de behande ling van de plannen tot het stichten van een L_ denstanders bemoeilijkt, aldus meldt Ons Noorden. Deze avondschool zal bij genoegzame deelname volgend jaar starten. Kape laan Galama meende dat het persoon lijke contact met de leden de beste pro paganda kan zijn voor het stimuleren van de, vooral voor de toekomstige mid denstanders, zo belangrijke cursus. van de plannen tot net sticnten van Gewestelijke f Zeer velen hebben vrijdagmiddag de i&atste eer bewezen aan wijlen Ir A. W. v. d. Poel, wiens stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats alhier werd bijgezet. Dit geschiedde vanuit de Mar tinikerk waar vooraf een rouwdienst werd gehouden, die ook zeer druk be zocht was. Onder de velen die hier hun belangstelling en deelneming toonden bevonden zich o.a. burgemeester Ras- terhoff en korpschef Kooistra, buiten landse en binnenlandse zakenrelaties, de vertegenwoordigers uit het gehele land en bestuursleden en leden van de vele verenigingen en corporaties waaraan de overledene eveneens zijn tijd en werk kracht heeft gegeven. Voorganger in deze dienst was Ds D. v. d. Werf, die sprak naar aanleiding van Psalm 23 4 „Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want Gij zrjt bij mij”. De kist met het stoffelijk overschot was met zo’n overstelpende hoeveelheid bloemstukken en kransen, waaronder ook het buitenland, omringd, dat een tweede rouwauto nodig was om ze naar het kerkhof over te brengen. Geheel in overeenstemming met de geest van de overledene werden er geen toespraken gehouden. Alleen bad Ds v. d. Werf, nadat de kist in de grafkel der was neergelaten, het Onze Vader. Na deze plechtigheid was er in Hotel Bonnema gelegenheid de familie te con doleren, waarvan eveneens zeer veel ge bruik werd gemaakt. In e ouderdom van 67 jaar is in het Bonifatius-hospitaal te Leeuwarden overleden de heer H. Valkema vice-voor- zitter van de KNVB, oud-hoofd van de ULO-school aan de Wissedwinger aldaar en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. I overledene werd in 1891 in Rot terdam geboren en kwam in 1912 bij het onderwijs. Sinds 1928 had hij zitting in het hoofdbestuur van de KNVB, waarin hij van 1952 tot 1956 de functie van vice-v< orzitter bekleedde. Ook was hij van "936 af lid van de landelijke rege- lingscommissie examen MULO. Twee jaar geleden legde bij zijn functie hoofdonderwijzer neer. Op 29 april 1954 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ren door een accountant, werden goed gekeurd. De begroting werd vastgesteld op een bedrag van f 4000. Prijsvraag voor nieuwe klasse. Het voorstel van de Z.V. „Zuidlaarder- meer” tot het instellen van een nieuwe klasse voor de leeftijd van 17 tot 25 jaar, met welk voorstel het bestuur het volkomen eens was, reden waarom het de vergaderingg vroeg hem machtiging te verlenen tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een dergelijke (goed kope) boot, die ook door amateurs ge bouwd moet kunnen worden, was ge amendeerd door de Zeilver. ,,’t Olie Schild” te Steendam, die voorstelde de Zuidlaardermeerjol als officiële klasse te erkennen en daarom geen prijsvraag uit te schrijven. Ter verdediging van dit amendement werd aangevoerd, dat er op het Zuidlaardermeer al 22 zulke jollen varen en er nog 12 in aanbouw zijn. Volgens deze vereniging kan de Z.M. jol in de leemte tussen de Flits en de bestaande grotere klassen uitstekend voorzien. Het amendement werd door vijf andere Groninger verenigingen ondersteund. Het bestuur en de Techn. Commissie waren er echter tegen. De Zuidlaarder meerjol is geen modern schip. Het be stuur wil een schip dat aan alle eisen voldoet, maar daarnaast, ook wel rege lend optreden t.a.v. de Zuidlaardermeer jol om deze geschikt te maken voor het rayon. Het amendement werd verworpen met 946 stemmen, waarna het oorspronke lijke voorstel van Zuidlaardermeer met 3916 stemmen werd aangenomen, waarmee het bestuur dus tevens de ge vraagde machtiging kreeg. De maxi mum leeftijdsgrens zal echter vervallen. Ontwerper jeugdboot gehuldigd. De heer G-. S. Kroes te Kampen, ont werper van de Flits-klasse, werd door Een beeld dus uit het voorjaar, als de uiteengenomen boerenwagens uit de schuur worden gehaald om te worden gereinigd en in elkaar te worden gezet. Wordt Vervolgd. mm Bij contract (handelsadv.) lager f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per Onze oud-stadgenoot Pater Guido Stockmaan werkt al sinds 1939 als mis sionaris van Mill Hill in Kenya in het hartje van het tropische Afrika. In 1949 keerde hij voor een jaar vacantie naar ons land terug en thans bevindt hij zich weer in het vaderland voor een rustperiode na bijna tien jaar van zware en afmattende arbeid, waarvan zijn ge zondheidstoestand veel heeft geleden. Hij heeft daar nl. met slechts enkele fraters de zorg over een gebied half zo groot als onze provincie dat ze geheel per fiets en per motor moeten doorkruisen. Nu de moeilijkheden in de Noord Nederl. Watersportbond vrijwel geneel zjjn opgelost, blaakt het bestuur van enthousiasme om de bond weer krachtig en werkzamer te maken. Dat kwam deze zomer al tot uiting door het op ’t water verschijnen van de nieuwe Noordelijke Flitsklasse voor dt jeugd, het voorstel tox het uitschrijven van een prijsvraag voor een nieuwe goedkope boot voor de leeftijd vanaf 17 jaar, dat zaterdagmiddag door de algemene vergadering met een zeer grote meerderheid werd aangenomen, en de pogingen die zullen wor den gedaan het zeilen onder de jeugd te bevorderen voor welk doel eerst een enquête onder de afdelingen zal worden gehouden. Volgens het jaarverslag van de secre taris zijn in de 30 m2 klasse 17 schepen geregistreerd, 22 m2 klasse 22, Larken 26, 16 m2 streepklasse 140, 16 m2 punt- klasse 80, 16 m2 toerklasse 28 (allen in het gebied van de N.N.W.B.), B.M.- kiasse 20. Van de Valken in het gebied van de N.N.W.B. 60. Fl. Dutchman 9. Alleen de 16 m2 klasse groeide. In de balans en de verlies- en winst rekening kwam het herstel van de Bond ook duidelijk naar voren. Zo stegen de kasmiddelen van f 900.80 in 1957 tot f 5067.75 en verminderde de post debi teuren van f 7528.75 tot f 452.50. Aan de creditzijde daalde de post crediteuren van f5322.20 tot f 1849.90, kon een al gemene reserve van f 1258.80 worden ge boekt en steeg het vermogen van f2932.03 tot f4904.53. De exploitatierekening sloot met een voordelig saldo van f 2035. Beide stukken, die gecontroleerd wa- Zoals wij al meer dan eens lieten uit komen wil het Fries Scheepvaart Mu- sum zich bepaald niet beperken tot de Friese binnenvaart en de historie van Sneek, doch een overzicht bieden van de ganse Friese scheepvaarthistorie, met inbegrip van de zee- en kustvaart hetgeen van begin af aan de opzet is geweest. Het ligt voor de hand dat bi- zondere aandacht wordt besteed aan de Friese Zuidwesthoek, waarvan Sneek van oudsher het middelpunt is geweest. Bij ontstentenis van een plaatselijke Oudheidkamer bekommerde de conser vator zich dan ook steeds over een ty pische havenplaats als Makkum, wan neer zich hier iets voordeed dat verdien de te worden vastgelegd of aangekocht, eer het verdween of gevaar liep buiten Friesland te belanden. Zo valt het te begrijpen, dat in 1954 een afspraak werd gemaakt met de heer P. U. Rijpma te Heemstede en mevrouw Ir H. van DijkKingma te Nijmegen geheel betegelde aanwezig in het van „Lieuwkema-State” te Vermelde eigenaren hadden genoemde State, in verband met de uitbreidingsplannen van Mak kum, aan de gemeente Wonseradeel moeten verkopen. Zou men nu het voor huis gaan afbreken de bouwvallige schuur was reeds afgebroken, na ge deeltelijk te zijn ingewaaid zo zou het Fries Scheepvaart Museum in de ge legenheid gesteld moeten worden de schoorsteenmantel zorgvuldig uit te breken, opdat deze in Sneek weer kon worden opgesteld. Dezer dagen was het nu zover; de laatste bewoner, de heer Sjoerd Bijlsma kreeg aanzegging, het huis te ontrui men terwijl de grond, met uitzondering van de op korte termijn af te breken opstallen, aan de heer Amels werd ver kocht. De heer Obbema begaf zich, met een deputatie van het Museumbestuur, naar Makkum teneinde een documen taire reeks foto’s te maken van het tot ondergang gedoemde huis waarna de timmerlieden en metselaars maar kon den komen de schouw weg te nemen en over te zenden naar Sneek. Naar de stichting „Kunst aan Allen” aan haar leden in een circulaire meedeelt zal op 29 januari a.s. hier het operage zelschap „Forum” optreden met „Die lustigen Weiber von Windsor”. Nadere gegevens zullen nog volgen. de voorzitter voor zijn belangloze arbeid (hij stond zelfs de auteursrechten aan de bond af) gehuldigd. Als aandenken werd hem een half model van zijn schep ping aangeboden. Een zelfde geschenk kreeg de heer M. C. Breuning, voorzit ter van de Techn. Commissie, welke commissie ook veel aan het ontwerp ge werkt heeft. Na het uitreiken van de beker en de kampioensmedailles aan de Noordelijke kampioenen 1958 kwam het bestuurs voorstel inzake de kampioenswedstrijden 1959 aan de orde, waarmee de vergade ring zich zonder discussie verenigde. De agenda voor de algemene verga dering van de K.V.N.W.V. werd in snel- treintempo behandeld (de tijd drong maar daarna werd weer veel tijd be steed aan het vaststellen van de wed- strijddata. Er waren nl. nogal wat moei lijkheden, die alleen met veel praten konden worden opgelost. De Sneek week wordt volgend jaar gehouden van 15 t/m 20 augustus. De voorzitter maakte hierbij de af gevaardigden er op attent, dat de kam pioenswedstrijden voortaan steeds vóór en na de Sneek-Week gehouden zullen worden. Met het aanvragen van de wed- strijddata moet daar dus voortaan reke ning mee worden gehouden. Intensiever controle. Bij de rondvraag werd er van be stuurszijde op aangedrongen de enquête formulieren betreffende het jeugdwerk nauwkeurig in te vullen en terug te zenden. In bepaalde gevallen kan voor het jeugdwerk subsidie worden verleend. Ongerustheid werd uitgesproken over de tuigen in de 16 m2 klasse. De ron ding in het achterlijk is vrij, maar deze wordt bij de synthetische tuigen vaak veel te groot genomen. De heer Stam, de officiële meter, adviseerde de 16 m2 zeilers deze zaak in hun club te bespre ken en daarna zo nodig aan het be stuur te vragen maatregelen te treffen. Verder werd aangedrongen op een in tensiever controle op tuigage en inven taris, wat. zoals de voorzitter mede deelde, reeds in het voornemen van het bestuur lag. Advertentieprijs 15 ct per ii contract (hai Abonnementsprijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1