Zet de kinderen sterk in het leven Forum uit de R.L.V.D. gaf voorlichting aan de boeren Rotan bood Noordwolde nieuwe kansen en verdreef bittere armoede en IJLST W YMBRITS ER A DEEL van Verschijning laatste nummers in 1958 i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 101 Donderdag 18 dec. 1958 11 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK r l Middenstandsraad in Sneek Frysk Orkest Geslaagd Fototentoonstelling te Sneek REDACTIE EN ADM. „SNEEKER NIEUWSBLAD”. f- le st Eerste reactie op de actie auto-bus E-.",Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Redaktie-adres Kleinzand T Telefoon 2B7J. WOENSDAG 31 DECEMBER Kranige kleuter Ds. van Andel beroepen te Utrecht Kamermuziekavond Rogeri kwartet SNEEKER NIEUWSBLAD WERK. VOOR De Commissie. >74 Boerstra Men schrijft ons De arbeidstijden. Produktiebeperking. 1 In verband met de Kerstdagen verschijnt volgende week slechts één nummer van ons blad en wel op MAANDAG 22 DECEMBER 1908 allemaal niet zo eenvoudig, want hoewel de school steeds omstreeks veer tig leerlingen een grote mate van vak manschap bijbracht, moest men vanwege Een voorstel van Gedeputeerde Staten om de jaarlijkse subsidie aan het Frysk Orkest te verhogen met vijfduizend gul den leidde in de Statenvergadering tot een tegenvoorstel van enkele leden om deze verhoging op tienduizend gulden te brengen, overeenkomstig het bedrag dat het orkest vraagt. Gedeputeerden meen den hieraan niet te kunnen voldoen in verband met de moeilijke financiële po sitie, waarin de provincie is komen te verkeren, maar na enige discussie namen zij het voorstel toch over, waarna het werd aangenomen. Kinderarbeid en de arbeid van de boerin export- In gemest jij Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) k M P ien 25.— - 50 - 25 - 15.— van harte gaarne tot ter navol- en wordt liet Nieuwjaarsnummer. Inzending van advertenties voor dit blad kan uiterlijk dinsdag 30 december geschieden. Zulks met het oog op een vlugge ver spreiding van de krant op Oudejaarsdag. en Ier del de de te- lar [af ük S te Sneek P. te Sneek M. te Leeuwarden N. te Bolsward De gevers worden hierbij bedankt en wij stellen hen voorbeeld, doch liever nog ging. Zo leert de rietvlechtschool vele jongens het vak, dat in Noordwolde zo’n grote rol speelt. aandacht kopers. Intussen wil dit alles niet zeggen, dat Noordwolde er nu is. Het is zaak, dat men de kwaliteit handhaaft om te voor komen, dat de geschiedenis zich her haalt en het is dienstig en wellicht wen selijk, dat men de eensgezindheid uit vroeger dagen niet vergeet en dat men de mogelijkheden van de rotan niet vermoordt door onderlinge concurrentie. Dan zal blijken, dat de rotan-industrie van dit dorp nog lang toekomst zal hou- den. P.S. Tip voor de reisleiders: Reisleiders thuis, maak elke dag een uitje met het auto-busje door Uw huis. Vertel over het doel van de reis en waar het om gaat, daai- is Pater Stockmann het meest bij gebaat. In de Stadsschouwburg te Utrecht is woensdag een congres gehouden ter pe- legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, dat werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana, die Beschermvrouwe van de Raad is. De foto laat zien hoe de voorzitter van de Raad, Jhr, Dr C. G. C. Quarles van Ufford, aan de Koningin het eerste exemplaar aanbood van het Jubileumboek, dat is samengesteld door het Dagelijks Bestuur. Links Minister, - Mej. Dr, M. A. M. Klompé. SCHARNEGOUTUM. Beroepen naar de Ned. Herv. Kerk te Utrecht (vaca ture Ds G. J. Geurtsen) Ds C. P. van Andel alhier. Het nummer van maandag 29 december verschuift naar De bedrijfseconomische boek houding is voor ieder bedrijf van zeer veel be lang volgens de heer Boerstra. Men kan daardoor nl. de uitkomsten van het ge hele bedrijf overzien en de sterke en zwakke punten ontdekken. Het extra werk en de extra kosten vallen mee. De vragen die vooraf waren inge zonden werden niet door alle leden van het forum beantwoord, maar tel kens door één op wiens terrein de be treffende vraag lag. Verschilende gingen over technische zaken, maar er waren ook meer alge mene bij, o.a. over de arbeidstijden, pro- duktiebeperking, boekhouding en het op treden van longworm bij kalveren. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. J. J. H. M. Ha nenburg van Sneek. Geslaagd te Utrecht voor het propae- deutisch examen theologie onze vroege re stadgenoot, de heer D. P. Rijpma. De vijfjarige Willem Veldman uit de Nauwe Burgstraat 7 en zijn evenoude vriendje Leo Roodhof, Marktstraat 25 alhier liepen zondagmiddag in een drui lerige regen langs ’t Grootzand.- Ze meenden in ’t water een bal te zien drijven; bij nader onderzoek bleek het trouwens maar een „siepel” te zijn. Toen beide kleuters poogden dp vermeende bal te bemachtigen, gleed Leo uit en kwam in ’t water terecht. Hoewel Wil lem hevig schrok liep hij niet, zoals wel eens gebeurt, weg maar ging op de wal kant op zijn buikje liggen, greep ’t hand je van zijn vriendje stevig vast en be gon luidkeels om hulp te roepen, waar door de aandacht van een passerende motorrijder werd getrokken, die het ge noegen mocht smaken de kleine drenke ling weer behouden pp het droge te brengen. Vooraf had hij nog heel wat moeite met Willem om deze te bewegen zijn stevige greep op zijn vriendje om Leo boven water te houden op te geven. Voor zijn kranige redding is Willem des maandags door de zusters van de R.K. kleuterschool, waarvan beide leerlingen zijn, „geridderd in de orde van de hel pende hand”. Met de daaraan verbon den versierselen, een lintje en een kar tonnen medaille, kan men nu de dreumes vol trots rv'ar en van school zien gaan. Vele dames, leden van verschillende vrouwenverenigingen, waren dinsdag middag in Aere Perennius bijeen geko men op uitnodiging van een vrouwen commissie uit dc afd. Sneek van de blauwe N.V. Dat deze middag niet vol komen slaagde was niet de schuld van de dames die veel werk hebben verzet, ook niet van hen die zorg gedragen hadden voor goede muziek en zeer smaak volle bloemversiering op de tafeltjes, maar wel van de Stichting Alcoholvrije Bedrijven. Met deze Stichting was men overeengekomen dat zij op deze middag aanwezig zou zijn met een keur van al coholvrije dranken, passend glaswerk zou getoond worden en een deskundige zou het doel en streven van de S.A.B. uiteenzetten. Er ging een gemompel van teleurstelling door de zaal toen bleek dat niemand van de S.A.B. aanwezig was. Zoals „de granaet”, de merkwaardige reuzengarna 4 hoort bij Dokkum, zo be hoort het rotan by Noordwolde. Alleen, van de reuzengarnaal verkoopt men al leen nar deszelfs beeltenis en het ro tan is vo r Noordwolde een levensbe lang. Een goede halve eeuw geleden wist men daar echter nog niets van. Toen leefde de bevolking van de hele streek rond dit dorp in de meest bittere ar moede. Wanneer een jong echtpaar naar het gemeentehuis ging om te trouwen, groeven de buurtbewoners een gat in de grond, dat met balken en plaggen werd afgedekt opdat het jonge echtpaar bij de gratie van burenplicht een dak boven het hoofd zou hebben. „Roggeprip”, een mager roggepapje en veenaardappels waren de dagelykse kost. Zo ongeveer was de situatie, toen men in dit dorp in de vorige eeuw manden ging vlechten van wilgen teen. Dit jaar precies vyftig jaar geleden werd de basis gelegd voor een nieuwe naam voor Noordwolde: het rotandorp, zulks door de oprichting van de ryksrietvlechtschool, die bij de ont wikkeling van Noordwolde naar wat beter tijden, een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Nu komen er tientallen producten uit de Noordwoider bedrijven, producten, die ten dele de wind mee hebben, omdat zo zo uitstekend passen in het moderne interieur. de slechte kwaliteit van de vroegere tenen, van de grond af beginnen. Waar schijnlijk heeft menigeen in Noordwolde zich in die eerste jaren de ogen uitge keken, want het' maken van een rotan- stoel, een rotanwieg, of een rotantafel bleek helemaal niet zo eenvoudig. En vandaag de dag, nu er in Noordwolde een volwaardige rietvlechtindustrie be staat, heeft de buitenstaander reden om zich de ogen uit te wrijven. De producten van Noordwolde zijn met de tijd mee gegaan. Er zijn steeds nieuwe vormen gekomen, er is met succes gestreefd naar combinatiemeubelen van rotan en staal en daaruit is de productie van meubelen van staal en plastickoord weer voortgekomen. De rietvlechtschool, die nu er i halve eeuw oud is, speelt ten opzichte van vormgeving en vakman schap nog altijd een rol van onschat bare waarde. Onder de leerlingen zijn niet alleen landgenoten, maar zelfs en kele jongens uit Nieuw Guinea, die hier het klappen van de zweep leren, zoals Noordwolde dat kent. De producten van het rotandorp verdienen stellig -van een -l._S_ Uitgaande van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in Noord-Wymbritsera- deel en de Lege Geaën werd gistermorgen in de toneelzaal van Hanenburg een goed bezochte bijeenkomst gehouden waarin de voorlichting nu eens niet zo als gewoonlijk door één inleider geschiedde, maar door een forum. Dit forum be stond uit de heren Ir A. Boswyk, plaatsvervanger van de R. Landbouwconsu- lent, H. Vogelzang, technisch ambtenaar, Tj. de Jong en J. Boerstra, beide hoofdassistent en W. Welling, werktuigenspecialist, allen verbonden aan de Rjjks Landbouw Voorlichtingsdienst alhier. Voorzitter was de heer Boswijk. De heer G. Gerbrandij, voorzitter van de Vereniging, sprak een kort openings woord, waarin hij er zich over verheugde dat, dank zy de stuwende kracht van de heer Lootsma, deze bijeenkomst nog in dit jaar gehouden kon worden, en het besluit tot het houden daarvan motiveerde met de woorden: „wy wilden wel eens wat anders dan de gewone vergaderingen” Traditiegetrouw zal de Sneker ama- teurfotografenvereniging ,,’t Filter” dit jaar weer een clubtentoonstelling houden in het Gerechtsgebouw op 20, 22 en 23 december a.s. Er zal weer een interes sante collectie foto’s te zien zijn, die een overzicht geven van wat er alzo op fo tografisch gebied dooi' amateurs uit onze stad en omgeving wordt gepres teerd. Zowel het werk van de eerste be ginners als dat van de volleerde ama teurs, met alle tussenliggende scha keringen, zal worden getoond. Daaron der zijn dan verscheidene opnamen die met betrekkelijk eenvoudige camera’s gemaakt zijn. Gezien de toenemende be langstelling die alom voor de fotografie bestaat en indachtig aan het werk dat vorige jaren door de leden van ,,’t Fil ter” reeds werd getoond, geloven we dat deze tentoonstelling weer voor velen een bezoek waard zal worden. Aan de kleu renfotografie wordt ook ditmaal weer een belangrijke plaats ingeruimd. De vooruitgang in kwaliteit zal hier even min onopgemerkt blijven. Gedurende de avonden waarop de ten toonstelling is geopend zal een aantal leden van de vereniging zoveel moge lijk aanwezig zijn om aan belangstellen de bezoekers alle gewenste inlichtingen te geven. Voor meerdere bizonderheden moge verwezen worden naar de adver- l tentic elders» in dit nummer. deren en bespreken. B.v. het alcohol vraagstuk. Laat men toch nooit zeggen dat dit probleem niet meer bestaat en dat men met de oprichting van bureaus voor alcoholisme zijn plicht gedaan heeft. Nederland heeft nog 30 tot 40.000 alcoholisten. Men heeft willen weten of ouders nog wel paraat zijn tegen het alcoholgevaar en men heeft op 65 scho len aan 2736 kinderen gevraagd of ze wel eens alcohol hadden geproefd. Bijna 2000 kinderen gaven een bevestigend antwoord. Men had hen op huiselijke feestjes alcoholhoudende dranken laten proeven. Het zal niet direct schadelijk zij a voor hun gezondheid, maar wel loopt men het gevaar dat kinderen deze dranken zullen gaan beschouwen als ge wone feestdranken, die men dus gerust kan drinken. Wij schieten als vrouwen en moeders te kort als we hun niet zeg gen dat men voorzichtig moet zijn met alcohol, dat dit voor een aantal mensen een zeer gevaarlijke drank kan zijn. Wij zijn toch de beschermers van het leven en wij voeden onze kinderen op voor de wereld buiten het beschermende gezin. En als we dan aan de kinderen en an dere huisgenoten een andere goed sma kende drank kunnen geven, kunnen we dat toch zeker veel beter doen. Tijdens een gesprek-middag met vrouwen van verschillende richtingen heeft men dit belangrijke onderwerp degelijk kunnen bespreken. De Prov. Vrouwengroep uit de NV., heeft er een folder over laten verschijnen en deze folder, met spontane hulp van vrouwen uit andere organisa ties, in 130.000 exemplaren in de pro vincie kunnen laten verspreiden. Dit is een goede start van het vrouwenwerk comité dat verschillende excessen wil bestrijden: alcoholgebruik onder de mi litairen, excessen in de groentijd. Wij vrouwen zullen de hand aan de ploeg moeten slaan in deze tijd nu ook het ge zin veranderd is en vele functies heeft moeten overdragen aan andere milieu’s: school, kerk, jeugdbeweging. Men zal het kind weerbaar en sterk moeten ma ken zodat het in deze milieu’s zijn eigen keuze durft te maken. In het gezin zal men het de cultuurwaarden: waarheid gerechtigheid en naastenliefde moeten geven. Verantwoordelijkheid voor alles wat er in de wereld is daar gaat het om. En de vrouwengroep wil een beroep doen op het verantwoordelijkheidsge voel van alle vrouwen, of zij nu zelf ge- heelonthoudster zijn of niet. Mevrouw Noorman bracht de warme dank van alle aanwezige dames over aan deze spreekster wier enthousiasme de middag gered had. vormden het onderwerp van een vraag uit de laatste categorie, waarin tevens gewezen werd op de lange arbeidsdagen van de boer en de beloning van de in wonende zoons in het bedrijf. De heer Boerstra drong er met klem op aan de kinderarbeid en de arbeid van de boerin zo lang mogelijk uit te stellen. Eerst dient te worden nagegaan of de organi satie van het bedrijf wel doelmatig is en of bijv, door mechanisatie en een goede arbeidsspreiding genoemde arbeid niet voorkomen kan worden. Op veel bedrij ven is dat z.i. heel wel mogelijk.. De be- rekening van het loon van de meewer kende gezinsleden is een groot probleem, maar voorop dient gesteld, dat zij ook het loon moeten ontvangen. Direct of door het voor hen vast te zetten tot een later tijdstip. Verder noemde spreker nog de mogelijkheid dat de arbeidsbe- zetting te groot is. Daarom dient een zoon die over is tijdig naar een ander vak over te gaan. De heer Gerbrandij, deskundige op het sociale vlak, gaf zijn visie op de arbeids tijden in de veehoudery. Hij toonde aan dat een arbeider-veeverzorger nu een maal langer moet werken dan de an dere arbeiders. Om dit compenseren zou den deze arbeiders tien jaar eerder, dus op 55-jarige leeftijd gepensioneerd kun nen worden. In de afgelopen week hebben de plaat selijke afdelingen van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de R.K. Midden standsbond en de Chr. Middenstands bond een Middenstandsraad gevormd. Het adres van het secretariaat is: J. de Boer, Oosterdijk 36. Advertenties voor dit nummer kan men die dag tot uiterlijk 12 uur opgeven aan ons bureau Grootzand 55. j meer brede kring van JUBILEUM-BOEK NATIONALE RAAD VOOR MAATSCHAPPELIJK VOOR KONINGIN moet worden gehouden met het feit dat de garantieprijs alleen geldt voor 5 mil jard kilo melk. Verwacht mag worden dat de geproduceerde hoeveelheid hoger zal worden, maar daarnaast wees spr. ook op de mogelijkheid dat er op den duur meer vlees nodig zal zijn in ver band met een te verwachten verlaging van vlees in Argentinië, dat geval zou hier dus meer kunnen worden. Hierop reageerde de heer met te betogen dat men zich moet in stellen op de bestaande melkprijs en niet te veel moet mesten. Dan komt er weer te veel vlees en later betoogde hij ook nog, dat weiden aanlokkelijk is als de arbeidsbezetting een knelpunt is. An ders valt het beslist niet mee. Het is een zeer prijsgevoelig en daarbij zeer riskant bedrijf, zodat voorzichtigheid geboden is. De produktiebeperking gaf een vra gensteller ook nog aanleiding te infor meren wat er dan met de ambtenaren van de R.L.V.D. moet gebeuren. Hun taak is immers altijd geweest het be vorderen van de produktie, meende dit lid. Deze vraag was een kolfje naar de hand van Ir Boswyk. De taak van de voorlichtingsdienst is en blijft het ver strekken van adviezen aan de boer om onder de gegeven omstandigheden de beste resultaten op zijn bedrijf té berei ken zo betoogde hij. Produktiebeperking of geen produktiebeperking. En daarbij werkt de dienst geheel onafhankelijk van de minister. De heer Boerstra gaf ook op dit vraagstuk zijn zienswijze. Hij adviseer de de aanwezigen zich niets aan te trek ken van de produktiebeperking, vooral niet als met een doelmatige bemesting van het land goedkoop geproduceerd kan worden. Iedere boer moet volgens hem rekening houden met zijn eigen be- dryf. De heer Gerbrandij voerde hierbij aan, dat over ’t algemeen toch rekening Voorts verschijnt het nummer van donderdag 1 januari 1959 (Nieuwjaarsdag) één dag later, dus op VRIJDAG 2 JANUARI 1959 Advertenties voor dit nummer kan men die dag tot uiterlijk 12 uur opgeven aan ons kantoor. Vroegtijdige inzending van advertenties en bijdragen voor de redactie is dringend gewenst. Wij vragen-hiervoor de medewer king van onze adverteerders en medewerkers. Gevraagd werd ook of de arbeids tijden in de landbouw zo spoedig moge lijk gelijk getrokken moeten worden met die in de industrie. Ir Boswijk achtte dat inderdaad nodig en wenselijk. Hier ligt z.i. een belangrijke taak voor de landbouworganisaties en die van de ar beiders. Daarom kan dit probleem het beste in het Landbouwschap benaderd worden. Verkorting van de arbeidstijd zal niet leiden tot een lager loonbedrag, betoog de de heer Gerbrandij daarna. De arbei dersorganisaties zullen dan stellig meer verhoging voor zondagsarbeid vragen. Naar spr. mening zal men daarom in de toekomst ook in de landbouw over moe ten gaan tot het ploegenstelsel. De verantwoordelijke mensen voor dit verzuim hebben hun verontschuldi gingen gemaakt en gaarne beloofd in het begin van januari naar Sneek te zullen komen. De presidente van de commissie, mevrouw M. NoormanBotke vroeg de aanwezige dames dringend dan terug te willen komen teneinde de alcoholvrije dranken, welke genoemd werden in di verse foldertjes, te kunnen proeven. Dat de middag, na het verwerken van deze onverwachte tegenslag toch nog slaagde was ongetwijfeld te danken aan de goede wil van de dames die sa men zorgden voor een goede sfeer en... aan mevrouw van Oostrum uit Leeu warden, die sprak over het werk van de Prov. Vrouwengroep uit de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken. Natuurlijk deed mevrouw van Oostrum ook een goed woordje voor de afwezige alcoholvrije dranken die zij met name noemde en aanprees. Sprekende over het werk van de Prov. Vrouwengroep uit de N.V. vertelde me vrouw van Oostrum dat men vroeger geen speciale vrouwengroep kende in deze geheelonthoudersorganisatie. Waar vrouwenorganisaties toch dikwijls zulk uitstekend werk kunnen verrichten, is men in de N.V. ook gekomen tot het oprichten van een landelijke vrouwen groep die weer onderverdeeld is in pro vinciale en plaatselijke groepen. Samen met andere vrouwen, die toch in feite de opvoedsters van de kinderen zijn, wil men verschillende vraagstukken bestu- Hoewel men zich nauwelijks meer kan indenl- hoe de bevolking van deze streek een goede halve eeuw leefde, is het een feit, dat men in de bitterste ar moede achterbleef, toen de verveningen waren afgelopen. De arbeiders hadden door een karige beloning, gepaard aan verplichte winkelnering van spaarduiten nimmer durven dromen en ze hadden door de abnormaal lange werkdagen ook geen tijd om er aan te denken. De ge dachte aan sparen was absurd en in de bedompte plaggenhutten was daarvoor ook geen plaats. Zo vond dominee Eilerts de Haan dit gebied in de vorige eeuw. Hij bracht de mensen ertoe manden te gaan vlech ten van wilgenteen, die langs de sloten groeide. Hij trok er zelf mee op uit om het teen te snijden en ook hy keerde met bossen teen terug naar het dorp na uren lange voettochten. De teen werd in de hutten gekookt om er de bast af te krij gen en het hielp allemaal wel een beetje, maar niet genoeg. Een andere predikant, dominee Van der Tuuk ging nog een stap verder. Hij zag in Amsterdam uit Duitsland af komstige, deels gevlochten en deels ge spijkerde stoelen staan, en hij zag kans een Duitse stoelenmaker te laten ko men, die de bevolking het vak ging leren. Het experiment slaagde. In hut ten en schuren werden stoelen gemaakt, men werkte samen en men beadmini- streerde de omvang van de productie met krijtstreepjes op de balk. Er kwam zelfs export naar België, Frankrijk, Zwitserland, Spanje, de Scandinavische landen, maar de zaak ging tenslotte scheef, omdat men meer ging kijken naar de kwantiteit, die enkele honderd duizenden stoelen per jaar beliep, dan naar de kwaliteit. Andermaal moest er iets gebeuren en andermaal was er een predikant, na melijk dominee F. Reitsma, die samen met de plaatselijke arts, de heer J. J. Mulder naar Duitsland en Oostenrijk reisde om daar de rietvlechtindustrie te bekijken, or- te ontdekken, dat Noord wolde vele fasen achterop was, en om tenslotte in Den Haag de stichting van een rijksrietvlechtschool te bepleiten. Die school kwam er in 1908 en in het zelfde jaar begon Noordwolde rotan dorp te worden, want de school besteed de direct veel aandacht aan pitriet en rotan. Zo begon een nieuwe fase in de ont wikkeling van Noordwolde, een ontwik keling, die zo belangrijk is en bovendien zo boeiend, dat het de moeite waard is er aandacht aan te besteden. Het ging na Gerard den Hertog, viool Dolf Bottelheim, viool Jaap Moelker, altviool Joop Klemann, cello. Het was een goede keus van Kunst aan Allen om voor de eerste kamer muziekavond het Rogeri-kwartet uit te nodigen. De ongeveer 75 bezoekers kun nen terugzien op een prachtig concert. Het programma begon met het kwartet in G K.V. 387, een van de zes kwartet ten, aan Haydn opgedragen, die Mozart schreef na een periode van negen jaar, waarin hij dit genre liet rusten. Van de ruim 25 strijkkwartetten die hij schreef zijn deze zes haast wel de mooiste. Het laatste deel van het uitgevoerde kwar tet is een mengvorm van fugato en ron do. Een prachtig werk, dat ook prachtig werd gespeeld. Het samenspel was uit stekend van de eerste maat af. Het tweede werk, het kwartet in G op. 18 nr. 2, eveneens uitstekend ge speeld, is uit Beethovens eerste perio de. De invloed van Haydn en Mozart is nog duidelijk. De zuivere kwartetstijl, vier gelijkwaardige instrumenten, had Beethoven nog niet helemaal bereikt. Het hoogtepunt van de avond was wel het kwartet op. 10 van Debussy, het enige dat deze componist geschreven heeft. Dit kwartet dat muzikaal op de zelfde hoogte staat als Beethovens laat ste kwartetten en die van Mozart van ca. 1780, is veel meer een eenheid dan deze. Verschillende thema’s komen in alle delen voor. Debussy past hierin dus het cyclische principe toe, dat vooral door Cesar Franck ontwikkeld was. Het Rogeri-kwartet voelde zich vol komen thuis in dit prachtige werk. Het werd perfect uitgevoerd. Het publiek was dan ook bijzonder gul met applaus, waarna het langzame derde deel nog eens als toegift werd gespeeld. B.N. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Longworm kan volgens de heer Vogelzang het beste bestreden worden door de kalve ren apart te houden, ze goed te voeren en wat koper aan het voer toe te voe gen. Enige aanwezigen waren het met het eerste echter niet geheel eens. Zij hadden goede resultaten bereikt door de kalveren tussen de koeien te laten lopen. De zgn. Agro-bouw kwam ook aan de orde. De heer de Jong achtte deze niet bijster geslaagd. De indeling is zeer on gerieflijk en de kosten zijn vrijwel de zelfde als bij de traditionele bouw. Het enige voordeel is de grote overdekte ruimte. i Inkuilen onder plastic is niet aan te I bevelen, aldus de heer Vogelzang, die ook de vraag over het verbeteren van grasland beantwoordde. Door bemesting is ’t een langdurige kwestie. Stalmest en modder zijn goed, maar goede modder (terpaarde) is praktisch niet meer te krijgen. De eerste eis voor weideverbete- ring is evenwel de ontwatering. In zijn slotwoord keerde de heer Ger brandij zich nog tegen het verwijt van de industrie dat in de landbouw te wei nig wordt geïnvesteerd. De beloning van de boer laat dit niet toe. Hij constateer de verder dat het een zeer geslaagde morgen was geworden, bracht het fo rum daarvoor dank en wekte de niet- leden op zich bij de vereniging aan te sluiten. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1