Kerstwijdingsuitvoering Bevolkingsonderzoek op T.B.C. in Sneek Natuurkundig Genootschap Kersttentoonstelling ,,’t Filter” in het Gerechtsgebouw IJLST WYMBRITSERADEEL ri >n i van 11 I ^1 en AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 113e jaargang no. 102 I H DRUFHOUTS NIEUWSBLAD e 9 uwiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuAMiuiimuiuttUiiMNiwuiMtmuiMmiuumuwi MEDEDELING. 1 1 I Zeepost Woensdag 31 december Jongetje door auto aangereden De heer P. de Vries te Heeg overleden N.C.V.B. afd. Ijlst Van 2 t.e.m. 23 januari 1959 in het Gerechtsgebouw Wijziging Huisvuilophaaldienst Kerstavond Mater Amabilischolen Maandag 22 december 1958 Redakteur: L. KIEZEBRINK AMICITIA THEATER. Het FOYER AMICITIA. Ouden van dagen, invaliden enz. Adm. SNEEKER NIEUWSBLAD. de deelname slechts de Kleding. Lees de aanwijzingen op de oproe- in Aller opkomst is dringend noodazkelijk. Chr. Gem. koor „Excelsior” Mej. Akke Kingma, sopraan J. W. Boeijenga, orgel. Maandag 22 dec. t/m woensdag 24 dec. iedere avond te 8 uur film: Vrou wenbungalow. Zondag 28 dec. ’s middags 2.30 uur film! De redder van Fort Shallan, Zaterdag 27 dec. t/m dinsdag 30 dec. iedere avond 8 uur en zondagmid dag tevens om 5 uur film: meisje van de Lindenhof. Vrijdag 26 december. Kerstfeest Vrijzin nig Herv. Zondagsschool in de Grote Kerk. Aanvang 4.30 uur. Xedaktie-e<lrea Kleinxand Z Telefoon 2S71 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) A’s del 3074 bi ik J ‘bij rabben helder 1 «middel tot de lp In de zlekte- «evaar «nel re ar gaaf éérlijk ens te Kleine Bs K .- g| 1 li rei en Het mag een zeer verheugend ver schijnsel worden genoemd dat, bij de nu al traditie wordende Kersttentoonstelling de foto-club 't Filter wederom en in toe nemende mate in de belangstelling van het publiek blijkt te staan. Gezien het bezoek komt het ons voor, dat steeds meer stadgenoten interesse voor de pres taties van de clubleden tonen. Dit feit pleit enerzijds voor het goede peil waar op het geëxposeerde mag bogen, ander zijds ook op de leergierigheid van vele amateurfotografen die, zonder lid van de club te zijn, toch wel gaarne hun eigen probeersels eens willen vergelijken met datgene wat anderen er in clubverband van terecht brengen. Het is o.i. dan ook een goede gedachte geweest om in tegen stelling met vorige tentoonstellingen de ze keer tevens de nieuwelingen onder de leden mee té laten exposeren. Donderdag 25 dec. (Ie Kerstdag) ’sna middags 2.30 uur film: De Gouden Havik. Zaterdag 27 dec. *s middags 2.30 uur film voor de jeugd: De betoverde koningszoon. Vrydag 26 dec. (2e Kerstdag) ’s mid dags 2 uur film: Gezworen Kame raden. eptie- I Post- oeken vakkundig werd opgevangen. „O hoogte en diepte” van Kreger en „O Herder Israëls” van Bortinansky werden uitste kend uitgevoerd, evenals „Herders, hoe In verband met de Feestdagen ver schijnt het volgend nummer van ons blad op KOMT ALLEN. DEZE STRIJD VOOR ONS ALLER GEZONDHEID MOET' SLAGEN EN DIT ZAL HET GEVAL ZIJN ALS IE DER MEEWERKT. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. Orcades (27 dec.); Ca nada: s.s. Rijndam (27 dec.); Chili: via New York (24 dec.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Bengkalis (23 dec.); Nieuw Zee land: s.s. Gothic (27 dec.); Suriname: m.s. Rodenbek (22 dec.); Unie vanZuid- Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pendennis Castle (27 dec.); Brits Oost Afrika: m.s. La Bourdonnais (27 dec.) Inlichting betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren. EN EN .1 LEEP Het spreekt vanzelf dat van deze be ginners niet hetzelfde verwacht kan wor den als van meergevorderden, maar er zitten twee goede kanten aan dit mee doen. Ten eerste werkt het stimulerend op de beginners zelf en ten tweede krij gen vele bezoekers de indruk dat er ook voor hen nog mogelijkheden op dit ter rein liggen. Haalde men steeds de kop stukken uit de club naar voren, dan zou wellicht menig bezoeker de verzuchting slaken dat hij het nooit zo zal kunnen, wat op den duur misschien, ook ten na dele van de club, zou kunnen leiden tot een afnemende interesse. Vanzelfspre kend moet echter naast het vaak nog wat stuntelige en conventionele werk van de beginners steeds de nadruk gelegd wor den op het betere genre van de verder gevorderden. Juist dan zal de interesse in een en ander aangewakkerd worden. Persoonlijk zijn wij tot de conclusie ge komen dat deze derde Kersttentoonstel ling, stellig meer dan de vorigen, aan deze opzet voldoet. Bovendien bespeurt men, hoewel er artistiek gesproken soms nogal wat fouten aan kleven, bij enkele begin ners toch ook wel een zekere drang om het uitgekozen onderwerp nu eens an ders, liefst beter, te interpreteren als ge woonlijk bij amateurs het geval is. Ik zou in dit verband b.v. de door I. Hornstra ingezonden „Kermis” (no. 8) willen noe men. De inzender heeft geprobeerd in zijn compositie de nadruk te leggen op ■het rumoerige gedoe in een kermistent. Dat is hem wel niet helemaal gelukt om dat het punt waar het om gaat, nl. de botsing van twee wagentjes, niet vol doende uit de omgeving naar voren is gesprongen, maar de manier waarop hij getracht heeft toch een bepaalde eigen visie uit te beelden, is lofwaardig en aan- bevelenswaardig. Iets van hetzelfde zit in de inzending van G. Yntema, „Havenge zicht” (no. 23). Ook hier weer een be- Maandag 22 december. Tippeltocht „J. C. Visser”. Start: Hotel Hanenburg ’s avonds 8 uur. pingskaart. U behoeft slechts jas, vest of mantel uit te trekken. Metalen voorwerpen of versierselen op borsthoogte (broches, knopen, gespen, baleinen enz.) kunnen de foto bederven en alle moeite vergeefs maken. Houdt hiermede bij het kleden rekening. Kosten. Degenen, die niet zijn verschenen en hun oproeping niet tijdig hebben terug gebracht (evt. laten brengen) zullen door een huisbezoeker (ster) worden be zocht, aan wie zij hun bezwaren of moei lijkheden inzake het onderzoek kenbaar kunnen maken. Wellicht is alsdan nog een oplossing te vinden. Vrijwilligers gevraagd. Advertenties voor dit nummer kan mên uiterlijk dinsdag 30 december opgeven aan ons kantoor Groot- zand 55. Wanneer iemand door ziekte, hoge ouderdom of invaliditeit e.d. naar de doorlichtingspost vervoerd moet worden, geeft dit dan op aan de gemeentesecre tarie 2e afdeling, aan de wijkzuster van een der kruisverenigingen, of aan het bestuur van het V.H.V. (Vrouwel. Hulp verlening). Wacht daarmee echter niet te lang. Zo mogelijk zal dan in het vervoer wor den voorzien. Dinsdag 23 december. 7.30 uur in Oh3 Gebouw. Toog-avond Ned. Chr. Landarbeidersbond. Opvoering van „Ongeachte Wending”, door het Re citeer- en Muziekgezelschap „Excel sior” van Zwagerveen. Donderdag 25 dec. (Ie Kerstdag) om 5 en 8 uur en vrijdag 26 dec. (2e (Kerstdag) om 4, 6.45 en 9.15 uur film: Casino de Paris. Maandag 22 en dinsdag 23 december. Foto-tentoonstelling A.F.V. ,,'t Fil ter” in het Gerechtsgebouw. Ge opend: van 10.3012.30 uur, 15.30 18.30 uur en 19.3022 uur. De kosten van dit specialistisch on derzoeken bedragen nog steeds slechts f 1,05 per persoon en zullen, vooral ook gezien de grote waarde daarvan, voor verreweg de meesten geen overwegend bezwaar behoeven te zijn. Behalve voor het eventueel opsporen van ziektever schijnselen heeft de foto bij latere ziek tegevallen (kanker) soms grote waarde als vergelijkingsfactor. Herhaaldelijk worden nl. deze foto’s door medici opge vraagd. Gaat het bedrag echter werkelijk uw financiële draagkracht te boven, dan mag u in geen geval daarom thuis blij ven. m, s ar Vrjjdag 26 dec. (2e Kerstdag) ’s avonds 8 uur: Kerstbal. Muziek orkest Johan Bok. I steeds eenzelfde deel aanwezige stof vervalt, In de Ver. Staten zowel als in Ne derland acht men deze redenering ech ter niet juist en vindt men dat tegen de verspreiding van deze schadelijke stof fen moet gewaakt. Wat zal er dan moe ten gebeuren als we ook hier kernener gie gaan maken in 1975 zal waar schijnlijk iedere provincie deze energie gebruiken om stroom op te wekken terwijl België reeds een reprocessing- fabriek in Mol heeft, waarvan de afval stoffen ons ook kunnen bereiken. Men zoekt daarom naar een manier om de afvalstoffen, die lange tijd nodig heb ben om hun straling te verliezen, gedu rende die tijd zonder schade voor de volksgezondheid te bewaren. Men pro beert ze thans te vervormen tot kera mische, dus glasachtige producten, wat bij de huidige hoeveelheden nog wel te doen is. Er zijn ook reeds wettelijke maatregelen genomen. Het werken met radio-actieve stoffen en het wegvoeren van afvalstoffen zijn aan een vergun ningstelsel gebonden. Internationaal zijn wij aangesloten bij de Euratom en in het verdrag dezer zes landen komt een hele gezondheidsparagraaf voor waarin o.a. is bepaald dat als een der leden-landen afvalstoffen wil lozen, dat door de ande- r moet worden goedgekeurd. Een In ternationaal Gerechtshof is ook voor dit doel gesticht en zo is ook de Rijn beveiligd, daar wij er wel op mogen rekenen, dat ook Zwitserland zich fat soenlijk in dezen zal gedragen. Wat dus de gevaren van de radio-actieve stralin gen betreft, we hebben voortdurend de hand aan de pols, de geconstateerde ra- dio-activiteit is hier ook nog nimmer Voor alle werkgevers. Er wordt een dringend beroep op u geda n om uw personeel zonder loon derving in de gelegenheid te stellen aan hun oproep gehoor te geven. Uw mede werking in 3 zal wachten en tijdver lies tot een minimum beperken. Het is ook uw belang, dat uw werknemers ge zond zijn. Afscheid dr J. Th. R. Schreuder. Dinsdag 23 dec. t/m zaterdag 3 januari 1959. Expositie schilderden en teke ningen van Meinte Walta in Kunst handel Pieter Atema, Oude Koe markt 3. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De jaarlijkse Kerstwijding van Excel- ontwaakt gij niet?” en „Komt verwon- j- - t beide bewerkingen van J. Nauta. Dit koor weet een bijzonder mooie klank te ontwikkelen, vooral in de zachte pas sages. Misschien had Bortinansky iets vlugger gekund. Ook de laatste drie nummers waren uitstekend verzorgd. In „Wohl mir, dass ich Jesum habe” speel de heer Boeijenga de obligaatpartij op het orgel. Het orgelpunt in „Uit hoge hemel” van Kousemaker was iets te on duidelijk. Een uitstekend besluit vorm de tenslotte „Hosanna in Excelsis”, een imitatorische compositie van Gounod. De sopraan-soliste Akke Kingma zong voor de pauze twee liederen van J. W. Frank, de solo in Mendelssoh’ns hymne en het „Weihnachts-Konzert" van Ph. Fr, Böddecker. Opvallend was het ge mak waarmee zij zong, haar mooie tim bre en de overtuigende voordracht. Na de pauze drie van de „Weihnachtslieder” van Peter Cornelius en twee liederen, respectievelijk van Bach en Smilde. In deze tweede helft van haar programma was de zuiverheid nu ook goed. Voor de pauze was ze soms iets te hoog. De organist, de heer J. W. Boeijenga, verdient allereerst een compliment voor zijn programmakëuze. De „partita over Gezang 2” van Nico v. d. Hooven is nog maar net verschenen en heeft in Sneek zijn eerste uitvoering beleefd. Ook het koraal „Vom Himmel hoch” van Joh. Bern. Bach is hier waarschijnlijk nog nooit gespeeld. Heel mooi paste het zelfde koraal van Joh. Pachelbel hierbij. En na Joh. Bern. Bach kwam het koraal „In dulci jubilo” van zijn grote achter neef Joh. Seb. De uitvoering van deze werken was bijzonder goed, met een zeer verzorgde registratie. Ook de begelei ding van de soliste en het koor was cor rect en bescheiden. Het was jammer dat het orgel niet geschikt bleek als con cert-instrument. Vooral na de pauze wa ren er storende tekortkomingen in de pneumatische fractuur. A.I. Houdt u aan de op de oproepings- kaart vermelde tijd en brengt de oproe- pingskaart mee. Het onderzoek ver loopt dan vlot en regelmatig, waardoor men practisch niet behoeft te wachten. Het onderzoek van één persoon duurt nog geen minuut. Moet u in verband met uw werk vrij vragen, doe dit dan tijdig. Uw werk gever kan dan zijn maatregelen nemen. Alleen wanneer u beslist niet óp tijd kunt komen, kom dan op een u passend ogenblik, MAAR BLIJF NIET WEG. Huisbezoek. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER CCURAWT, SNEEKER COJRANT en sior, dirigent de heer J. Nauta, werd vorige week donderdag gehouden, dit maal in de Zuiderkerk. Voor deze avon den is altijd veel belangstelling en ook deze keer kon Ds Van Loo, die de avond opende, weer een talrijk publiek welkom heten. En evenals de vorige jaren stond de uitvoering op een hoog peil. Aan deze avond werkten mee mej. Akke Kingma, sopraan en de heer J. W. Boeijenga, or gel. Het koor begon met een paar can- tas firmus-bewerkingen van B. Smilde, welke met de aanwezigen samen werden uitgevoerd. De hymne „Hör mein Bitten, Herr” van Mendelssohn werd uitgevoerd met Akke Kingma als soliste en de heer Boeijenga aan het orgel. Een zeer ver zorgde muzikale vertolking. De plaats van de sopraan bij het orgel was t.o.v. de dirigent niet zo gunstig. Hierdoor kwam het waarschijnlijk dat koor en so liste niet helemaal gelijk bleven tegen het slot, wat echter door de dirigent Vrjjdag 26 december (2e Kerstdag) ’s avonds 8 uur Kerstbal Sneker Handbalclub in Hotel Hanenburg. Muziek ensemble Ko v. d. Zee. belang maakt daarom dringend noodzakelijk. Let op de klok. In het St. Antonius-ziekenhuis alhier is overleden de heer Piebe de Vries, hoofd van de school op geref. grondslag te Heeg. Een plotseling overlijden, dat in zijn woonplaats grote verslagenheid heeft gewekt. De heer de Vries heeft vijf jaar de geref. school te Heeg ge diend. Hij kwam over’uit Zijldijk (Gr?, waar hij ook hoofd was. In de periode dat hij in Heeg heeft gewerkt, heeft hij zich een zeer kundig onderwijzer ge toond. Een man, die met de tijd mee ging, die elke verbetering in het belang van het onderwijs in het belang van het kind op prijs stelde en wist in te voeren. Onder zijn leiding is het on derwijs aan de school dan ook tot een hoog peil opgetrokken. Met het bestuur heeft de heer de Vries, die de leeftijd van 47 jaar bereikte, geruime tijd ook gewerkt aan de plannen voor een nieuwe ’wo Hij heeft die school niet meer z'en verrijzen. Aanvankelijk leek het er cp, dat het plan dit jaar zijn beslag zou hebbe: gekregen, maar de bestedings beperking kwam er tussen. Het bestuur heeft echter hoop, dat de nieuwe school volgend jasr zal worden gebouwd. Het zal 'n drie-lokalig gebouw worden. Pe- halve hoofd van de school, vervulde de heer de Vries ook diverse andere func ties in het dorp. Zo was hij voorzitter van de Geref. Mannenvereniging en van di R. kiesvereniging en bestuurslid va i de oranievereniging. In al die func ties zal men hem node missen, aldus schrijft het Friesch Dagblad. niveau van de mensheid mag niet aan getast, afwijkingen naar boven noch naar beneden kunnen gedoogd, daarom moeten alle mutaties tegengegaan wor den. En dus moet getracht worden de stralingen zoveel mogelijk uit het men selijk milieu te houden. De hoeveelheid straling welke thans door de afvalstof fen vrij komt is nog gering, vergeleken met wat er op de duur als er meer en meer een beroep op de kernenergie moet worden gedaan, aanwezig zal zijn. Spr. haalt het voorbeeld aan van een Engelse reprocessingfabriek een fa briek dus waar de „brandstof” voor kernreactoren, waarvan in eerste aan leg een betrekkelijk klein deel wordt verbruikt, weer wordt „opgewerkt”. Deze fabriek lost zijn afvalwater in de Ierse zee, zodat in de vis daar strontium 90 voorkomt, dat op deze wijze in de men selijke botten terecht kan komen, er met zijn halveringstijd van 20 a 25 jaar niet meer uitgaat en er rustig kan voortgaan met zijn bèta stralen het beenmerg te vernietigen. In Wales en Ierland wordt zeewier gegeten en ook daarin hoopt zich het strontium 90 op. In Engeland nu heeft men de hoeveel heden straling welke thans in de Ierse zee gespuid worden, berekend en komt men tot de conclusie dat deze zo gering zijn, dat ze geen schadelijke werking kunnen hebben, vis en zeewier zouden wel twintig maal zoveel strontium kun nen bevatten voor ze schadelijk zouden worden. IJLST, 18 dec. Deze donderdag stond in het teken van de Kerstwijding. Het be stuur der afdeling had het nuttig geoor deeld de feestelijke dag te splitsen en deze proef mag als geslaagd worden be schouwd. De middag was voor de leden boven de vijfenzestig jaar. Een veertigtal was verschenen. Ze zongen uit volle borst de prachtige Kerstliederen, luisterden met aandacht naar de declamatie, volg den vol overgave de liturgie, verzorgd door twee bestuursleden en keerden uiterst voldaan nog voor donker huis waarts. ’s Avonds waren in „Ons Ge bouw” wel een honderdtal der minder oude leden opgekomen. Het programma was vrijwel gelijk aan dat van de mid dag. Mevr. C. de Vries-Hiemstra decla meerde prachtig, de dames mevr. A. Nooit- gedagt-Lucas en mevr. A. Oppedijk-Scho- tanus brachten de wijding der liturgie en alle aanwezigen tezamen zongen de mooie liederen van deze adventstijd. Als we er nu nog bij vertellen, dat de zaal gezellig en fraai was versierd en de tractatie dik in orde, dan begrijpt ieder dat dit een niet licht te vergeten dag was. Tuberculose is een gevreesde volksziekte, die alleen door een uiterste krachts inspanning van allen doeltreffend kan worden bestreden. In 1957 stierven in Nederland 515 mensen aan t.b.c., terwijl bijna 8000 nieuwe ziektegevallen werden geregistreerd. Bijna 8000 Nederlanders zijn in 1957 in een of andere vorm besmet door deze sluwe vijand van de samenleving. Ge vaarlijke eigenschappen van deze ziekte zjjn, dat men reeds lang en vrijj ernstig ziek kan zijn zonder dit zelf te bemerken en tevens dat deze ziekte besmette- lijk is. Hoe eerder echter een afwijking wordt ontdekt des te vlugger kan zjj ge nezen, waardoor de genezings- en invaliditeitsduur, die anders jaren kan duren, met alle daaraan ook voor het gezin verbonden gevolgen enorm worden be perkt. Tijdige ontdekking beperkt tevens het besmettingsgevaar. Bij een actieve op sporing zullen dus de hier en daar telkens voorkomende massa- en schoolbe- smettingen kunnen worden vermeden. Bovendien worden er vele andere afwij kingen van longen, hart of skelet gevonden. Voor het Natuurkundig Genootschap sprak vrijdagavond in restaurant Piso on ze vroegere stadgenoot dr P. Spaander, thans inspecteur van de volksgezondheid en wonende te Huis ter Heide (U.), over: „Radio-activiteit en volksgezondheid”. Spr. vertelde eerst iets over de bouw van het atoom, de isotopen en het uitzenden van alpha, bèta en gammastralen door bepaalde elementen, dus de radio-activi teit. Hij bracht daarbij voorts ter sprake - he* radioactief verval, dus het feit, dat twijfeld velen zijn, die voor dit doel hun Per tijdseenheid Ivan de nog c ikele de zg. halveringstijd. De ontstaande warm. ver klaren uit de, ook experimenteel bewe- stelling van Einstein dat massa en energie equivalente grootheden zijn. Spr. kwam vervolgens bij lichtbeelden tot de behandeling der kernreactoren, waarvan het wezenlijke principe is dat op kunst matige wijze massa in energie wordt om gezet. Eigenlijk zijn deze reactoren slechts opeen gestapelde blokken grafiet, waarin kanalen zijn uitgespaard. In die kanalen komt de „brandstof” nl. een uranium- staaf, en het splitsingsproces kan begin nen. Het grafiet dient om de snelheid van de neutronen welke te groot is om vol gende splitsingen te veroorzaken te be perken (moderator). Het geheel van deze reactor is omgeven dooi' dikke betonmu- ren, zou dat niet het geval zijn dan zou men wegens de straling kilometers van de reactor verwijderd moeten blijven. Na dit deel van zijn verhandeling, welke hier zeer summier is samengevat, wees spr. er op dat de volksgezondheid in het bijzonder is betrokken bij de kwestie wat er met de afvalstoffen van de reactoren wordt gedaan. Deze afvalstoffen kunnen in verband met het feit dat zij soms zeer lange halveringstijden hebben jarenlang gevaren voor de volksgezondheid opleve ren. Zij zenden alpha, bèta en gamma stralen uit, die van buitenaf of inwen dig, als men het product in het lichaam heeft opgenomen, gevaren voor de ge zondheid opleveren. De alphastralen heb ben weinig indringend vermogen, met een blaadje papier kan men ze al tegen houden, de gammastralen hebben een sterk doordringend vermogen en kunnen door het lichaam heengaan, de bèta stra len staan wat hun werking betreft tussen de beide andere in. Als alphastralen ech ter via een product dat in het lichaam is geraakt, daar gaan werken zijn zij uiter mate schadelijk door hun werking op de botten en het beenmerg, gamma stralen werken ter plaatse veel minder schade lijk. Nadat spr. een en ander gezegd had over de doses straling welke de mens nog kan verdragen, betoogde hij dat het in de bedrijven waar met deze stralingen wordt gewerkt, is gelukt de mensen heel aardig te beschermen. Maai' heel anders is het met de gehele bevolking. Hier krijgen we ook met het genetisch probleem te doen. De radio-actieve stralingen beïn vloeden de kiemcellen en dus de erfe lijke eigenschappen, m.a.w. ze kunnen mutaties veroorzaken. De mensheid heeft een levenspatroon ei als er bijv, een mens zou ontstaan twee maal zo groot als de gangbare, zou dat een onmogelijke verschijning zijn in deze maatschappij. Ook het geestelijk ginner met gevoel voor sfeer vooral. Mis» schien kon de compositie nog iets beter, maar o.i. is dit in dit werkstuk niet het belangrijkste. Het geval pakt en dit lijkt ons net als b.v. in de schilderkunst, toch van meer belang dan de, misschien niet feilloze, bouw van het geheel. Het is niet mogelijk om alle beginners, onder wie trouwens verschillende zijn die nog niet los kunnen komen van traditionele ge gevens, hier verder te vermelden. Ik zou hun wel willen raden de beide genoemde voorbeelden nog eens wat te bekijken en vooral ook de daarin vervatte, zij het dan misschien nog onvolmaakte, gedachte te benaderen. Overgaand dan op de meerge vorderden, hebben wij met genoegen ge zien dat verschillende van de, nu reeds oude, bekenden nog weer vooruit waren gegaan. Een prachtig voorbeeld hiervan is wel no. 78. Deze inzending van B. Weissenbach, een simpele, beregende ach terruit van een rijdende autobus, van binnenuit genomen, is o.i. een waar mees terstukje. Een dergelijk onderwerp, dat bij iedere beschouwer weer andere ge dachten kan oproepen, heeft, op zulk een wijze naar voren gebracht, een waarde die ver boven het middelmatige uit steekt. Een misschien iets mindere maar toch nog bizondere waarde, hebben voorts de nos. 1 (illustratief prima geslaagd), 2, 6, 34 (mooie abstractie), 66 (waarin de be dreiging door middel van de figuren mis schien nog iets sterker had kunnen spre ken), 68 (mooi lijnenspel, vooral in het water), 71 (mooie gelaatsuitdrukking) en 76 (prachtig voorbeeld van wat bereikt kan worden; het lijkt wel een Japanse pentekening). Het is niet doenlijk door de grote verscheidenheid van de aanwezige werkstukken ze alle te noemen. Zonder de andere inzenders te kort te willen doen pikten wij er hier en daar de naar onze mening meest interessante stukken uit. Bij de kleuren-dia’s menen we nog speciaal even de aandacht te moeten ves tigen op de inzending van S. Hemmes. Dit gegeven, sober van onderwerp, maar prachtig van zuiver op elkaar afgestemde kleuren sprong er uit. Tenslotte menen wij ieder die in fotografie en speciaal in ’n artistieke weergave geïnteresseerd is, met klem te moeten aanraden deze tentoon stelling te bezoeken. Bij de officiële opening sprak, na een kort woord van de voorzitter van ’t Fil ter de heer Pop, namens het gemeente bestuur wethouder C. J. Berkhout, die de club gelukwenste met het initiatief tot het houden van deze expositie. Hij prees het keurige werk, dat hier bijeen was en achtte het belangrijk dat ook van de nog minder ver gevorderde leden werk aan wezig was. Spr. hoopte dat de fotoclub ook in de toekomst nog veel zal bijdra gen tot de artistieke ontwikkeling van velen. B. Donderdagmiddag even na vieren is op de Prins Hendrikkade het zes-jarig zoontje Marten van de familie F. Tigche- laar, wonende Kloosterhof 13 alhier, bij het oversteken van de weg door een per sonenauto aangereden en op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde enige meters voorbij de Koninginnebrug ter hoogte van de oversteekplaats. Volgens de chauffeur van de auto, de heer N. J. alhier en ooggetuigen, vloog het ventje zo onverwacht de weg over, dat hij hem, ondanks krachtig remmen, niet meer kon ontwijken. Het kostte de politie veel moeite de identiteit van het kleine slachtoffer vast te stellen, ’s Avonds pas slaagde zij daarin. In verband met de Kerstdagen wordt het huisvuil, dat normaal op donderdag zou worden opgehaald, een dag eerder, dus op woensdag 24 december, gehaald. De vrijdagwijk zal om dezelfde reden een dag later, dus op zaterdag 27 de cember worden verzorgd. De dienst van donderdag 1 januari wordt eveneens een dag vervroegd cn dus op Oudejaarsdag uitgevoerd. Men schrijft ons: In de smaakvol versierde bovenzaal van hotel Hanenburg waren bestuur, docen ten en leerlingen van de Mater Amabilis. scholen verenigd aan een eenvoudig kerst- souper. Na een woord van welkom van de presidente Mevr. B. Lokkerbol-Slüt- ter wees de geestelijk adviseur, kapelaan J. M. Diender, op de betekenis van het kerstfeest. Laten wij toch beseffen dat dit het feest is van de komst van Christus, Wiens hulp wij nodig hebben. Mogen de komende kerstdagen ons allen dichter bij God brengen. Door een van de leerlin gen wérd het kerstevangelie voorgelezen en, afgewisseld door muziek en zang, werden nog kerstverhalen en gedichten voorgedragen. Mej. C. Poiesz, docente smaakontwikkeling, draaide een film strip over een kerstverhaal van Dickens, waarin de naastenliefde een grote rol speelde. De meeste gerechten van het souper waren door de leerlingen zelf bereid en ook de versiering van zaal en tafel werd door de meisjes verzorgd. Aan het slot dankte kapelaan J. M. Diender allen die, onder leiding van de leidster mej. A. Stockmann, aan deze zeer geslaag de avond hadden meegewerkt. angstaanjagend geweest. Er zitten in de kernreactoren gevaren, maar we gelo ven ze wel de baas te kunnen blijven. Wij hopen ten slotte ook dat het in afzienbare tijd zal gelukken „de water stofbom te temmen”, d.w.z. de kernfusie van lichte elementen waarbij geen radio actief afval ontstaat voor vredes doeleinden te kunnen gebruiken. Deze fusie gelukt alleen bij heel hoge 100 milloen graden bijv. temperaturen en er zijn dus veel technische moeilijkheden te overwinnen voor men haar in be heerste vorm zal kunnen bereiken. Er werden nog tal van vragen tot de spreker gericht, welke deze uitvoerig en slagvaardig beantwoordde, waarna de voorzitter, dr J. Th. R. Schreuder, hem dank bracht. Dit massa-onderzoek zal alleen dan waarde hebben, wanneer een ieder daar aan deelneemt. Niemand kan nl. zeggen: „Ik ben kerngezond en heb dus geen t.b.c.” of „een onderzoek heeft op mijn leeftijd weinig zin”. Bij ieder onderzoek is nl. weer geble ken, dat ogenschijnlijk gezonde mensen lijdende waren aan deze en andere ziek ten en daarmede tevens een gevaar be tekenden voor hun omgeving (voor hun kinderen, overige familieleden, buren, vrienden en collega’s). Zowel uw per soonlek belang als het algemeen volks- aller opkomst Het is daarom zo uiterst belangrijk, dat van 2 tot en met 23 januari 1959 aan een ieder in de leeftijd van 15 jaar en ouder de gelegenheid wordt geboden zich op een eenvoudige en afdoende wijze op deze ziekte te laten onderzoeken. Nu het bevolkingsonderzoek in deze gemeente als het ware weer voor de deur staat en u uw oproepingskaart zeer binnenkort thuis zult krijgen wordt het volgende nog onder uw aandacht ge bracht. Voor de administratie, welke tijdens het bevolkingsonderzoek moet worden verricht en voor het huisbezoek, worden vrijwilligers gevraagd. Er zullen onge- („IJ.VIU u.b «V—uu.. - medewerking willen geven. Bij voldoen-1 de deelname behoeft slechts enl™„. keren (b.v. een avond of middag) een1 >e bij het radio-actief verval js ^te beroep op de vrijwilliger te worden ge- i 1--- J~ *'”'1 v daan. VELE HANDEN MAKEN LICHT zen, WERK. Heeft u zich nog niet opge geven, meldt u dan aan bij een wijkzus ter van de kruisverenigingen of bij een der bestuursleden van het V.H.V. (Vrouwelijke Hulpverlening). SNEEKER NIEUWSBLAD In deze eerste vergadering van het seizoen werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan; de secretaris, de heer R. A. Wiegman, bracht het jaarverslag uit, dat werd goedgekeurd; de heer J. Mooij gaf als penningmeester het fi nancieel verslag, waarna hem op advies van de leden der kascommissie, de h.h. Braak en Kingma, décharge werd ver leend; dezelfde heren werden in de nieuwe kascommissie benoemd. Dr H. Hofstra werd als bestuurslid herkozen en het was ook dr Hofstra die er aan het slot van de bijeenkomst op wees dat dit de laatste vergadering was welke dr Schreuder had voorgezeten, daar hij immers onze stad gaat ver laten. Dr Schreuder is met vele banden aan Sneek en wijde omgeving verbonden en deze banden zullen nu abrupt worden verbroke.i. Spr. kan zich voorstellen dat dr. Schreuder zijn specialisme wil vol gen, hij is geboren Amsterdammer, naar karakter is hij echter meer Fries, hij is nuchter, zakelijk, waarom men zich zou kunnen voorstellen dat dr Schreuder in het nieuwe milieu waarin hij zijn spe cialisme zal beoefenen ook moeilijkheden zal ontmoeten, wij wensen hem echter toe dat zo hij die zal ervaren, ze licht mogen zijn en dat hij ook daarginds zal slagen en een prettige werkkring zal vinden. Wij en zeer velen hier zul len hem missen. Toen in Sneek bekend werd dat dr Schreuder zou vertrekken getuigden de spontane reacties van pa tiënten, oud-patiënten en vrienden van grote spijt over dit vertrek. Hetgeen niet belet dat ook wij bestuursleden en leden van het Natuurkundig Genootschap u, aldus dr Hofstra, hartelijk danken voor wat u ook voor onze vereniging hebt gedaan. Onze beste wensen vergezellen u naar uw nieuwe woonplaats. Nadat dr Schreuder met een enkel woord had bedankt werd de vergadering door hem gesloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1