Wie was de beste sportman of sportvrouw van 1958 Ledenvergadering „Schuttevaer” in jubileumsfeer Niet meer dan een ongeluk kige formulering? te j IJLST en van AGENDA Officieel Orgaan Aanmoedi^in^skreten de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Maandag 5 januari 1959 114e jaargang no. 2 Redakteur; L. KIEZEBRINK Ds. van Andel naar Utrecht J. IJtsma overleden Feestavond Kaats ver. Sneek Nijjierstógjen Zeepost Kedaktie-adres Kleimand 7 Telefoon 2871 Kamer van Koophandel voor Friesland Het Sneeker Nieuwsblad is een Muziekuitvoering „Hald Moed” Afd. Sneek binnenkort tien jaar Jaarwisselingsperikelen gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bevolking Rauwerderhem steeg met één inwoner Afscheid ds van Dullemen N.T.M. bus Legegeaën voor lopig via Rauwerd J Ss Wak' pr I SNEEKER NIEUWSBLAD AMICITIA THEATER. geen de Herman Kuiphof. Ondoenlijk. Tienjarig overzicht. ZO KAN HET OOK f Het verslag vermeldde verder de ac ties welke in het afgelopen jaar door de afdeling zijn gevoerd en het ledental, dat daalde van 74 tot 69. M. BAAIJENS J. ZEILSTRA G. BOOMSMA. In haar eerste vergadering van dit jaar herkoos deze Kamer de heer J. D. Fol- kertsma tot voorzitter, ook de drie onder voorzitters de h.h. drs A. de Boer, T. H. Huges en Th. W. Zandstra zagen hun mandaat verlengd. Voor de thuisblijvers, die zich iedere dag weer door natte kou naar hun werk reppen: zo kan het ookzon, sneeuw en bergen’ Zaterdag 10 januari. Schutjassen in Ho tel Kuipers te Woudsend. Aanvang 7.30 uur. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 2 uur „Ons Een algemene vergadering In Sneek Traditiegetrouw organiseert de K.V. Sneek weer een gezellige avond voor le den, donateurs en verdere belangstellen den. De toneelvereniging van de kaats- club verzorgt deze avond weer met het opvoeren van het blijspel „Simmertwir- re” van H. Cats, onder regie van mevr. J. FortuinZelle. Na afloop is er zoals steeds vrij bal met muziek van het ge zelschap Schuil. Gezien dit programma verwacht het bestuur zaterdag 17 januari a.s. evenals vorige jaren bij Hanenburg weer een volle zaak Zie verder de advertentie in het num mer van 12 januari a.s. Bestuur K.V. Sneek Wegens herstelwerkzaamheden aan brug te Sijbrandaburen rijdt de bus van de Legegeaën van 5 tot 17 januari over de Rijksstraatweg via Rauwerd. Ik weet niet of V op zaterdagavond wel eens een bezoek hebt gebracht aan „Ons Gebouw”. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan heeft V kunnen consta teren, dat vele tientallen sportliefhebbers zich daar op die avond bezighouden met het beoefenen van een sport, die vooral na de oorlog sterk is opgekomen, n.l. Vol leybal. U zult dan tevens hebben kunnen con stateren, dat deze sport niet alleen voor de beoefenaar, maar eveneens voor de toeschouwer, zeer aantrekkelijk is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat dit levendige en boeiende spel wekelijks vele honderden bezoekers trekt en deze dikwijls tot groot enthousiasme weet te brengen. Dit enthousiasme uit zich veelal in alle mogelijke kreten en „yells”, waar mee de diverse supporters hun cl :bs trachten aan te moedigen. Aanmoedigen, dat is tenminste de bedoeling van de uit. roepen van het overgrote deel der aan wezigen. De laatste tijd zitten er tussen het publiek echter ook verschillende per sonen, die niet voor het volleyballen schijnen te zijn gekomen, maar enkel met de bedoeling (laten we een echt Sneker woord gebruiken) eens lekker „op te ruien”. Dat was ook afgelopen zaterdag, toen er enkele belangrijke wedstrijden werden gespeeld, weer het geval. Gedu rende de wedstrijden produceerden zij de meest onsamenhangende kreten en schreeuwden luidkeels de onzinnigste op merkingen, waardoor vele spelers, hoe kan het anders, volkomen uit hun spel raakten. Het lijkt ons daarom wenselijk, dat de afdeling Sneek van de NeVoBo, eindelijk eens wat strenger tegen deze „sportlief hebbers" gaat optreden, daar naast de spelers ook de overige aanwezigen in hun aandacht voor het spel worden gestoord. Dit laatste zal onvermijdelijk met zich meebrengen, dat het aantal toeschouwers steeds minder wordt, met als gevolg dat de recettes zullen dalen en dat lijkt ons zelfs voor de bloeiende afdeling Sneek niet bepaald plezierig! J. B. Dan is er nog zo iets als persoonlijke voorkeur. Iemand die dol op voetbal is en persoonlijk in Zweden present is ge weest, zal allicht dieper onder de indruk zijn gekomen van bepaalde prestaties dan iemand, die in die tijd in de Tour de France was ondergedoken en Charlie In Irnsum, Sijbrandaburen, Terzool, Poppingawier en Deersum, is het nrjjiers- tógjen vrij rustig verlopen, doch in Rau werd heeft men er nogal wat werk van gemaakt. Het aanplakbord werd aan de andere kant van het plein neergezet. Bij enkele boeren werd in de schuren „inge broken” en er werden boerenwagens, ge reedschap en machines „ontvreemd”. Een timmerman-aannemer miste de volgende dag zijn boot uit het botenhuis, waarbij één der wegslepers nog tot zijn middel in het frisse water terecht kwam en dus „schoon” het nieuwe jaar inging. Een aantal hekken stond bij het gemeente huis, een fiets op het balcon voor de bur gemeesterskamer, terwijl een lege pri- vaatton de A.N.W.B.wegwijzer op het plein sierde. Men had zich zelfs niet ont zien om bij boeren op Flansum tussen Rauwerd en Irnsum een drie-wielige oude boerenwagen met mest weg te halen en deze voor het café „De Trijesprong” te plaatsen. OOSTHEM. Nieuwjaarsdag gaf de chr. Muziekvereniging „Hald Moed” haar jaarlijkse uitvoering met medewerking van het gezelschap „De Waldklank” van Garijp, ’s Middags was er een uitvoering voor de kinderen, ’s Avonds voor begun stigers en belangstellenden. Het gebouw was bijna geheel bezet toen Ds Kaastra deze uitvoering op de gebruikelijke wijze opende en een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en medewerkers sprak. Hierna was het de beurt van „Héld Moed” dat op voortreffelijke wijze een zestal nummers speelde. Ter afwisseling kwam het gezelschap uit Garijp naar vo ren, dat met veel sukses wat zang, mu ziek en schetsen ten beste gaf. Alles viel bij het publiek zeer in de smaak. Na di pauze liet de muziekver. nog enige num mers, horen, hierbij werden door twee leden soli gespeeld die met een daverend applaus werden beloond. Ten slotte liet „De Waldklank” nog zien hoe het soms bij een busreis toegaat, waarna het gezelschap nog wat mooie liederen zong. Ds Kaastra sprak nog een woord van dank tot medewerkers en aanwezigen waarna gezamenlijk Gez. 280 gezongen werd en met gebed werd gesloten. Het was voor de muziekver. een zeer ge- beschikking als de waarheid hiermede gediend kan worden. We hebben geen belang bij familie- of burenruzies, maar willen ook niet graag meer op ons nemen dan datgene waarvoor we werke lijk verantwoordelijk zijn. 2. Daarom zouden we, voor de goede orde, er ook nog even op willen wijzen dat het hier geen „besloten vergade ring" gold, maar een voorlopige oriën terende bespreking, waarbij nadrukke lijk als enige voorwaarde was gesteld dat er, vóór de raadszitting waarin de wethouders gekozen zouden worden, niets over zou worden gepubliceerd. Vanaf dat ogenblik was ieder volkomen vrij. Daarom hebben we pas in die raads vergadering gesproken. Het verwijt dat mogelijk besloten zou kunnen liggen in de term „besloten vergadering”, welke in het communiqué wordt gebruikt, wij zen we dus beslist af. Hoewel we van plan waren om deze zaken niet meer buiten de plaats, waar gemeentezaken besproken dienen te wor den, aan te roeren, meenden we, na het verschijnen van het communiqué, niet te mogen zwijgen. De Raadsfractie der Chr. Hist. Unie van de Gem.raad in Sneek: SCHARNEGOUTUM. Ds C. P. van Andel, Ned. Herv. predikant alhier heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. voorstel aan het de alge- de vereniging ook eens in Sneek te houden. Dit zal op zijn vroegst in 1960 kunnen zjjn. Voor de eerstvolgende, vermoedelyk in de week na Pasen, treedt de afdeling Zaandam ni. als gastvrouw op. Het financiële verslag over 1958 noemde als ontvangsten f 455.80, uitga ven f 367.58, batig saldo f 88.22. Verkiezing en voorstellen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. Westland (8 jan.); Australië: s.s. Arcadia; (6 jan.); m.s. Jason (10 jan.); Brazilië: s.s. Highland Brigade (5 jan.); Canada: m.s. Wester- dam (8 jan.); Chili: via New York (8 jan.); Indonesië: m.s. Weltevreden (8 jan.); Ned. Antillen: m.s. Osiris(5 jan.) s.s. Baarn (6 jan.); Ned. Nw. Guinea: s.s. Peleus (10 jan.); Nieuw Zeeland: s.s. Ruahine (10 jan.); Suriname: m.s. Maron (7 jan.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de De heer Visser gaf ook een kort over zicht over de afgelopen tien jaar, waar aan we ontlenen, dat de afdeling op 11 maart 1949 startte met 33 leden, van wie nog 19 over zijn, dat van het eerste bestuur de heren S. Visserman, A. Vis ser’en W. Tichelaar thans nog in func tie zijn, en in deze tien jaar 160170 zaken behandeld werden. De eerste voor zitter M. Zeilstra werd opgevolgd door de heer F. Bosscha, en deze bij zijn vertrek in 1957 door de tegenwoordige. Naast de heren Tichelaar en Visserman is thans commissaris de heer H. de Boer. Bij de jaarwisseling duikt in de sportwereld steevast de vraag op: wie was de beste sportman (of sportvrouw) van het afgelopen jaar? En even steevast lopen de antwoorden van al diegenen, die meedoen aan de beantwoording, evenver uit een als de opinies van Chroestjtsjew en Adenauer over Berlijn. Zo kon het ge beuren dat in een enquête, welke door het persbureau United Press was inge steld, de Australische middenafstands! oper Herb Elliott als eerste uit de bus kwam, terwijl in de Verenigde Staten een meerderheid van de ondervraagden de Wimbledon-tenniskampioene Althea Gibson als nummer één op het lijstje had genoteerd. En ik ben er van overtuigd, dat het onderzoek, dat het Zweedse dagblad „Ny Tid” bij een aantal Europese dagbladcollega’s heeft ingesteld, weer een andere winnaar (of winnares) zal aanwijzen. Ik voor mij heb tenminste niet Elliott noch Gibson bovenaan geplaatst, maar Waldemar Didi, de aan voerder en beste speler van het Braziliaanse voetbalelftal, dat afgelopen zomer Wereldkampioen werd. Maar we komen er, met elkaar, on danks alle goede wil, nooit uit. Niemand kan werkelijk aantonen, dat Elliott de beste prestatie in ’58 geleverd heeft en in Amerika kunnen ze heus niet haar fijn bewijzen dat de prestatie van Althea Gibson hoger moet worden aangeslagen dan die van Elliott, zomin als wij on weersprekelijk kunnen vastleggen, dat men het in Australië en Amerika glad mis heeft, want dat Didi de man is, die op het eregestoelte behoort te zitten. Dat is niet uit te maken, omdat het een kwestie van persoonlijke voorkeur be treft en omdat er allerlei toevalligheden en geaardheden 'en rol bij spelen. Ten eerste heeft niemand van de beoorde laars alle in aanmerking komende top mensen regelmatig aan het werk gezien. Dat bestaat eenvoudig niet, want ze leven duizenden kilometers van elkaar verwijderd en al zou men het geld, de tijd en de lust hebben om al die grote wedstrijden, recordpogingen en wat dies meer zij, persoonlijk mee te maken, dan nog zou dat onmogelijk zijn, want vele evenementen (Tour de France, Wimble don, Wereldkampioenschappen voetbal len) vielen samen. Niemand heeft dus alles gezien. Maar er zijn bij eommige sporten tijden om zich aan vast te klampen. Inderdaad be wijs je. met de chronometer in de hand, dat Eliiott een paar keer verschrikkelijk snel gelopen heeft en formidabele pres taties verricht. Diezelfde chronometer vertelt je óók. dat bijvoorbeeld Neder landse zwemstertjes als Tineke Lager- berg, Corrie Schimmel, Jans Koster, Atie Voorbij, Ada den Haan en Cokkie Gastelaars voortreffelijke dingen ge daan hebben. Maar een chronometer is een dood ding, dat uitsluitend snelheid registreert en helemaal niet vastlegt, h«. de tegenstand was, die men moest overwinnen, hoe de omstandigheden wa ren waaronder de recordpoging plaats had, of men ideale trainingsgelegenheid had gehad of dat er allerlei moeilijk heden te overwinnen waren, enz. En om al die topprestaties tegen elkaar te kunnen afwegen moet men toch eigen lijk weten hoe het allemaal in elkaar zat. Want het is zonder meer duidelijk, dat een wereldrecord, onder moeilijke omstandigheden verbeterd, hoger moet worden gewaardeerd dan een prestatie waarbij alles meezat. De jaarlijkse ledenvergadering van de afd. Sneek der Kon. Schippersvereni ging Schuttevaer, die zaterdagmiddag in zaal Kingma aan de L. Veemarktstr. werd gehouden, droeg een ietwat feestelijk karakter. De afdeling bestaat bin nenkort nl. tien jaar en naar aanleiding hiervan werden de leden die deze ver gadering bezochten, en de gasten door het bestuur onthaald op thee, koffie en een rokertje. Omdat de winter tot nu toe verstek Iaat gaan, was de opkomst echter niet groot. De meeste leden vertoefden erg?ns anders in het land. De voorzitter de heer K. de Vries sprak eerst zijn beste wensen uit voor het nieuwe jaar, en verwelkomde daar na in ’t bijzonder de vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur adjudant L. de Zee, en de heren W. Otter, hoofdcontro leur van de Prov. Waterstaat, D. Tie- mersma, waterbouwkundige van de provincie, J. C. A. Zwaag, groepscom mandant R.politie te Water en J. loon tjes, 2e voorzitter van het hoofdbestuur. F wierp daarna een korte terugblik op het jaar 1958 dat over ’t algemeen nog zo slecht niet was, uitgezonderd het be gin van de zomer, maar slecht voor de kleine schippers en de kustvaart, en me moreerde de pogingen welke gedaan zijn de sluis te Staveren te verbreden, wat echter nog geen resultaat heeft opge leverd. Het bestuur betreurt de staking tijdens de aardappelcampagne zeer. Het gevolg ervan is nl. geweest dat goede wegen naar de fabrieken zijn aangelegd, zodat de auto’s volgend jaar de taak van de schippers zullen overnemen, wat vooral nadelig is voor de kleine schip pers voor wie het aardappelvervoer het jaar vaak nog goed maakte. De heer de Vries bracht vervolgens verslag uit van de op 23 mei en 19 no vember j.l. in Amsterdam gehouden ver gaderingen met vertegenwoordigers van de schippersorganisaties, onderwijsdes kundigen en vier leden van de Advies commissie, gevormd uit de Schoolfond sen, in welke bijeenkomsten het onder wijs aan schipperskinderen werd bespro ken. Op 28 januari a.s. zal hierover voor de derde maal worden vergaderd, maar gezien de vele meningsverschillen welke naar voren zijn gekomen, betwij felt de voorzitter het of men er dan uit zal komen. De heer Joontjes lichtte het standpunt van Schuttevaer toe: de kinderen met 8 jaar aan de wal, gratis onderwijs en de meerkosten (het kosten verschil per kind aan boord en aan de wal) voor rekening van het Rijk, als mede betere kansen voor het schipppers- kind op middelbaar en hoger onderwijs. Meer zorgen. De moeilijkheden in de afdeling Sneek van de P. v. d, A. hebben voorlopig tot resultaat gehad dat de ingestelde „com missie van Goede Diensten” een com muniqué heeft laten publiceren, dat ken nelijk de bedoeling heeft om, althans tot na de verkiezingen van maart a.s., de zaak te laten rusten. Uit verkiezings- oogpunt is dit misschien ook wel een verstandige maatregel, maar we kunnen er geen genoegen mee nemen dat hier voor de waarheid op diverse punten ge weld moet worden aangedaan. Voorzo ver deze punten rechtstreeks de Chr. Hist. Unie aangaan zouden we daarom gaarne enkele dingen willen recht zet ten 1. De „uitspraak van één der raads leden, als zou de P. v. d. A. het niet- christelijke deel der bevolking vertegen woordigen” is niet „terstond herroepen” door de fractie van de P.v.d.A. Wel werd onmiddellijk van de kant van de C.H.U. tegen dit standpunt, dat na- drukkelijk als fractiestandpunt van de P.v.d.A. werd gegeven, protest aange tekend. Eén der leden van de P.v.d.A.- fractie hield dit motief aan. Erger nog: dit „motief” werd de basis voor het pas seren van de C.H.U. bij de verdeling der wethouderszetels, alsmede voor het sa mengaan van P.v.d.A. en Rooms Katho lieken. Toen namelijk, na herhaald aan dringen van de kant der C.H.U. op het geven van argumenten, een antwoord kwam, was het eerste en feitelijk enige motief: „De A.R. vertegenwoor<jigt het christelijk volksdeel, wij (dat is dus de P.v.d.A.) vertegenwoordigen het niet christelijke volksdeel en dus moet, lande lijk gezien, ook het katholieke volksdeel vertegenwoordigd worden”. Zo luidde de letterlijke argumentatie, 1 niets meer en niets minder. Ons protest 1 tegen het „niet christelijk” werd nauwe- lijks beantwoord zie boven ons, eveneens direct geuit protest tegen het gelijkschakelen van de C.H.U. met de A.R. evenmin. Er werd niet meer gear- gumenteerd. We kregen sterk dé indruk dat „de koe verkocht" was: De K.V.P. mocht de zetel hebben, mits ze de prijs betaalde om niet op de heer Boonstra te stemmen, een prijs die de C.H.U. niet wilde betalen, en wie van de K.V.P.’ers wethouder werd „ging de P.v.d.A.-fractie niets aan”. Daarom kwamen er geen an dere argumenten. De „koop” was geslo ten en bij de stemming zouden de „brief jes” op tafel komen. Zó is het spel ge speeld en niet anders. Geen „ongelukki ge formulering” dus, zoals het commu niqué zegt, maar het enige argument dat op tafel is gekomen. Dit is trou wens ook overduidelijk gebleken door het niet reageren op onze opmerkingen bij de wethoudersverkiezing in de open bare raadsvergadering. De heer Piebenga had dus, voorzover hij de feiten releveerde, volkomen gelijk toen hij deze zaak in een hoofdartikel besprak. Hij had zijn gegevens niet van ons ontvangen en er moet dus, als de heer P., gezien zjjn functie, de naam van zijn zegsman kan noemen, een ge tuige te vinden zijn die gehoord kan worden. Het verslag dat wij van deze be sprekingen hebben gemaakt, is ook ter postkantoren. SCHARNEGOUTUM. Waren de jon gelui woensdagmiddag bezorgd over het regenachtige weer, tegen de avond werd het droog. Na de kerkdiensten werd be gonnen met klein vuurwerk en ’s nachts hebben de jongelui zichzelf (maar niet voor een ander) verdienstelijk gemaakt door allerlei machinerieën, wagens enz. te verzamelen en op het plein voor de Herv. kerk en voor de Geref. kerk te plaatsen. Op de achterburen lag en stond alles netjes in percelen alsof er 1 januari boelgoed zou worden gehou den. Ook zetten ze gulweg een kruiwa gen op de groentewinkel van Huitema en stond wat onwennig een kerstboom pje geplant op de Herv. school, terwijl F. Bruinsma lange palen en posten tegen zijn huis kreeg toegewezen. Alles van wege de jaarwisseling. Maandag 5 januari ’s avonds 8 uur film: Weduwnaar met 5 dochters. In het Diaconessenhuis te Leeuwarden is vrijdag in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer Jan IJtsma. Voor hij zich te Leeuwarden vestigde als bezol digd bestuurder van de Algemene Neder landse Landarbeidersbond, woonde de hr IJtsma te Sneek. Hij was de eerste SD- AP-er die zitting kreeg in onze gemeen, teraad, waar hij zich niet alleen als een zeer strijdbaar, maar ook als een be kwaam raadslid ontpopte. Hij had van 19111921 zitting in onze raad en was later ook raadslid van Leeuwarden en lid van de Prov. Staten. Morgen, dinsdag, wordt zijn stoffelijk overschot gecre meerd op Westerveld. Donderdag 8 januari 's avonds 8 uur film: Helena van Troje. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handdsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten natnt van Sneeker Nieuwsblad. Maandag 12 januari. Lezing „Zwerf tocht door Marseille", door de clo chard Henry v. Leeuwen, voor Van der Meulen's Boekenspaarclub in Foyer Amicitia. Gaul gevolgd heeft, berg-op, berg-af. Ik als Zweden-ganger roep tamelijk hard „Didi”, maar zo’n wielervolgeling roept tenminste even hard „Gaul”. En ga er nu maar eens „aan staan” om presta ties als die van Elliott, Didi en Gibson (er zijn er nog meer op te sommen) tegen elkaar af te wegen Elliott, de hardloper, heeft min of meer zijn pres taties alleen verricht hoewel hij bij een bepaalde recordpoging toch wel hulp van anderen heeft gehad. Maar de te genstand van vele bijzondere klasse- lopers was zeer groot. Althea Gibson heeft nu tweemaal Wimbledon gewon nen prachtig gedaan natuurlijk maar de tegenstand hierbij was niet zo heel groot. Didi vond ik de grootste van allen, maarhij speelde in een ploeg en het succes van de Brazilianen was uiteraard niet uitsluitend aan hem te danken. Zo heeft ieder van deze top-cracks wat voor en wat tegen en aldus wordt zo’n enquête naar de beste sportman of sportvrouw meer een spelletje dan een serieus onderzoek. De grootheden zijn zo onvergelijkbaar, dat niemand „er uit” komt. En datzelfde geldt voor de enquête naar de Nederlandse sportman „van het jaar”. Binnenkort gaat de radio hier aandacht aan besteden, maar wie er ook uit de bus komt of het nu Abe Lenstra is of Klaas Boot, Tine ke Lagerberg of Kamerbeek, de tien- kamper men zal nooit kunnen zeg gen, dat nu inderdaad is vastgesteld, dat de gekozene de beste is. Het blijft een onzekere affaire en persoonlijke sympathieën plus al datgene wat hier boven geschreven is, spelen mee bij de beoordeling. Eén ding is jammer bij dit overigens wel genoeglijke spelletje dat nooit een prijs voor de SPORTIEFSTE sportman of sportvrouw wordt toegeketid. Want boven alle prestatie uit gaat de sporti viteit I Zaterdag 10 januari 's middags Volleybal-Stedentournooi in Gebouw”. De heer de Vries, die periodiek af trad, werd bij acclamatie herkozen. Hij wenste evenwel dat hij (hoofd van de Openb. Schippersschool) en zijn collega Boeijenga van de Chr. Willem Lodewijk- school, voortaan om de drie jaar als voorzitter zullen optreden. De school strijd behoort nl. tot het verleden. Alle aanwezigen gingen hiermede accoord. Het voorstel betreffende een drink waterleiding te Terneuzen zal aan het Hoofdbestuur worden doorgezonden. Voor het bestuur kwam er echter ook werk aan de winkel. Er kwamen nl. weer vele wensen naar voren: verbete ring van de verlichting aan de brug te Nijezijl, méér ligplaatsen in Sneek (vooral gedurende de wintermaanden lig gen te veel schepen van kleine hande laren e.d. in de stad), een lichtboei in de Houksloot tussen de Potten en ’t Op, verlichting in de Biggemeer ten oosten van Grouw en een betere bediening van de Lemmerbrug. De nieuwe sluitings tijden van de bruggen in Sneek lokten ook nog al wat critiek uit, maar hieraan is volgens de secretaris niets meer te veranderen. Voorts zal steun worden verleend aan een actie voor de verbetering en moder nisering van de sluis in Staveren, maar betreurd wordt, dat de aldaar wonende leden hiervoor totaal geen interesse tonen. Op 1 januari van het vorige jaar telde Rauwerderhem 2680 inwoners, te weten 1367 mannen en 1313 vrouwen. Dit aantal werd dit jaar door geboorten vermeerderd met 26 mannelijke en 31 vrouwelijke personen, 57 kinderen dus. Door vestiging in de gemeente werd de bevolking nog vermeerderd met 143 personen, te weten 66 mannen en 77 vrouwen. Vermindering der bevolking vond plaats door het overlijden van 15 personen, te weten 9 mannen en 6 vrouwen. Eveneens werd de bevolking vermin derd door vertrek met 184 personen, te weten 94 mannen en 90 vrouwen. Per 1 januari 1959 telt daardoor de be volking van Rauwerderhem 2681 perso nen, n.l. 1356 mannen en 1325 vrouwen. Er werden in de loop van 1958 17 hu welijken voltrokken, terwijl 20 paren zich voor ondertrouw lieten inschrijven. Maandag 5 januari. Start 8 uur Hotel Hanenburg. Tippeltocht J.C.V. Maandag 5 januari ’s avonds 8 uur Hart man Visserzaal, W. LodewijkstraaL Filmavond Sneker Jeugdaktie. Dinsdag 6 januari. Feestavond „Maple Leaf” in Amicitia. Opvoering van het blijspel „De Voetbalpool”, door de toneelgroep van de PTT. Woensdag 7 januari. Koncert Frysk Orkest m.m.v. Pieter Katin, piano, in Amicitia. Aanvang 8 uur. OUDEGA-W. Na een diensttijd van pre cies 12 jaar nam ds van Dullemen deze zondag afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Sandfirden (in de morgen dienst) en te Oudega-W. in de middag- dienst. Te Sandfirden hield de naar Zou- telande vertrekkende herder en leraar zijn afscheidspredikatie aan de hand van Exodus 28 30. Als slotzang werd gezon gen Ps 145 1, waarna velen van de ge legenheid gebruik maakten ds van Dulle men en zijn echtgenote de hand ten af scheid te drukken. In de middagdienst was onze kerk overvol; onder de aanwe zigen waren ook burgemeester van Hout en bijna alle ringpredikanten. Ds van Dullemen had nu tot tekst gekozen 1 Tim. 3 16a. Na de preek werden nog enige toespraken tot onze scheidende predikant gericht, en door deze beantwoord. Na ge meenschappelijke zang van Ps 48 6 kwa men nog velen persoonlijk afscheid van ds en mevr. v. Dullemen nemen. De heer A. Visser, secretaris-penning- meester, constateerde in zijn uitvoerig jaarverslag, dat er zeer veel zorg heerst onder de schipperij in verband met de sterk gedaalde vrachtprijzen, de inzin king op de beurzen en de noodzaak be langrijke bedragen te investeren om bij te blijven. De grootste last van deze teruggang drukt op de zelfstandige schippers en de toekomst lijkt ook niet zonder zorgen door de grote concurren tie van het wegvervoer. De heer Visser stelde in dit verband de vraag of er ook te veel vervoerscapaciteit is en noemde voorts nog als redenen van de achteruitgang de moderne grote kana len en het feit dat het korte afstands vervoer meer en meer langs de weg gaat. Het vervoer te water komt heel an ders te liggen. Daarom moet voor de kleine schippers ernstig gedacht worden aan afvloeiing. Ook noemde hij nog het gebrek aan eensgezindheid onder de schippers. Nu reeds wordt onder de accoord-tarieven gevaren. Het wordt hoog nodig tjjd dat de ver tegenwoordigers van het water-, weg en spoorvervoer samen aan de tafel gaan zitten om de middelen te beramen die het gehele vervoersbedrijf gezond kunnen maken. Bq de rondvraag werd op van de secretaris besloten Hoofdbestuur te verzoeken i mene vergadering van -■/ ,.-W ■y’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1