Winter deelt speldeprikken uit Mej. Faber nam afscheid van haar levenswerk Welvarend eiland Griend ging in de Kerstnacht ten onder OudheidkundigeontdekkingenteSijbrandabufen IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van F de gemeenten SMEEK, Officieel Orgaan 114e jaargang no. 3 Redakteur L. KIEZEBRINK Veel waarderende woorden en cadeaus Vof. gecombineerde uitgave vee NIEUWE SHEERER COURANT, SHEERER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD IJ. M. Sjaarda onderscheiden Staveren beneden 1000 inwoners Kerknieuws Overplaatsing Kedaktie-adrea Kleimand 7 Telefoon 287X Loop bevolking Sneek in 1958 Donderdag 8 januari 1959 WOENSDAG 14 JANUARI Het Sneeker Nieuwsblad is een Drie grafzerken opgegraven Loop bevolking Ijlst in 1958 Bevolking Hennaarderadeel Dit jaar werd voortbestaan van overgebleven vogelplaat in het Wad verzekerd Lijstaanvoerders P. v. d. A. MEDEDELING Loop der bevolking W ymbritser adeel mr. Oud lijstaanvoer der VVD Stijging: 293 20230 469 196 -273 1289 3. 1269 20 293 20523 3 115 158 b) b;jua zeven eeuwen na de dat 1. o 195 Ze weet hoe belangrijk In de eerste plants haai- Juffrouw Faber heeft dit gewild. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau IJ. M. Sjaarda, president-kerkvoogd van de Hervormde gemeente te Oosterendfgem. Hennaarde- radeel). Het aantal inwoners van Staveren is in 1958 gedaald van 1007 tot 988. Geref. Kerk. Aangenomen naar Grouw Irnsum, G. O. N. Veldhuizen, kand. te Ede, die bedankte voor Sybranda- buren. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg Het aantal echtscheidingen bedroeg Het aantal tweelinggeboorten be droeg Aantal vertrokken personen naar het buitenland Aantal ingekomen personen uit het buitenland is overeenkomstig de aankondiging van Bad Kissingen zacht geworden. In De Bilt lag het etmaalgemiddelda met 4.7 gr. C. 2.3 graad boven normaal peil. Het was de zèsde te zachte decem ber in successie In De Bilt vroor het op maar 6 da gen tegen 14 dagen normaal; en op geen, enkele dag bleef het kwik ononderbro ken onder het vriespunt (normaal op 4 dagen). Er viel ongeveer 30 te veel regen. Eén van de natste streken was Ameland (110 mm) en verder de stad Steenwijk (112). In Den Helder viel 80 mm, Gro ningen 77 mm, Maastricht 62 mm (nor maal 55 tot 65 mm). De zon liet het er een beetje bij zitten door 37 uren in de lucht te zijn tegen 45 uren normaal. Bij resolutie van de Minister van Fi nanciën is de adjunct commies titulaij? D. van Dijk verplaatst van het ont vangkantoor D.B. enz. te Sneek naar de inspectie der belastingen le afd. te Dordrecht. 188 6 Aantal inwoners op 1 jan. 1959 <9932 M en 10591 V). Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) januari in 64 be- be- SNEEKER NIEUWSBLAD Om deze reden is vroegtijdige in zending van advertenties en stukken voor de redactie dringend gewenst. Adm. Sneeker Nieuwsblad. Gestegen met 25 personen De bevolking der gemeente IJlst be stond op 1 januari 1959 uit 1554 inwoners, n.l. 785 mannen en 769 vrouwen. Op 1 januari 1958 waren deze aantallen respectievelijk 1529, waarvan 781 mannen en 748 vrouwen. In het ja-r 1958 vestigden zich in deze gemeente 119 personen, n.l. 46 mannen en 73 vrouwen, terwijl 115 personen ver trokken, n.l. 49 mannen en 66 vrouwen (onder de vertrokken personen zijn be grepen wegens emigratie 5 personen, 1 man naar Italië en 1 man en 3 vrouwen naar Canada). Geboren werden 37 (14 jongens en 23 meisjes), terwijl 16 personen overleden (7 mannen en 9 vrouwen). Aantal huwelijken 13. Geen echtscheidingen. Deze lange dag van afscheidnemen heeft veel bewezen: Juffrouw Fabers liefde voor het kind énvoor de volwassen mens, haar waardige eenvoud, haar even wichtige sterke persoonlijkheid. Deze persoonlijkheid, nooit te veel op de voor grond tredend omdat dit haai- karakter volkomen vreemd is. drukte zo'n „per soonlijk” stempel op de afscheidsavond dat geen van de aanwezigen deze, en de hoofdpersoon er van, ooit zal vergeten. Juffrouw Faber had voor ieder een per soonlijk woord, niet omdat zij zo de gave van het woord heeft, maar omdat zij een voudig haar liefde en vertrouwen in de mens wil uitzeggen. En alleen daarmee heeft ze de mensen al geholpen. Ook gis teravond. Juffrouw Schuhmacher, haar jeugdige opvolgster, heeft ze een hart on der de riem gestoken alleen door rustig en zeker haar grote vertrouwen in deze opvolgster uit te spreken. Een zenuwach tige collega die heel lang met haar heeft samengewerkt, gaf ze rust door «haar ei gen aanvaarden. on derga g in de kerstnacht: een huisje op palen, drie maanden per jaar bewoond door vogelwachters, en een kaap, dat is alles...... de indrukken in een kleuterleven zijn en daarom heeft zij van haar afscheid voor hen iets zó groots en feestelijks gemaakt, dat er voor altijd een lichtje in het kinderhart is ont stoken. reep waar een klein stukje afgebeten is, een mooi lepeltje, een doosje zakdoek jes. De kinderen mogen tweemaal uit de grabbelton grabbelen tweemaal snoep jes opduikelen. Ze worden getracteerd, ze krijgen een presentje van Juf. En ze gaan juichend door die heerlijke sneeuw naar huis met een luchtballon, met snoep jes, met een gouden muts met een ge kleurde kwast die Juffrouw in de afge lopen dagen zelf voor de bijna honderd kleuters heeft gemaakt. Voor allen in de juiste maat en met de naam er op ge schreven. Juichend gaan de kinderen naar huis. De een laat zijn rode lucht ballon op de sneeuw dansen, de ander zet zijn gouden muts op de blauwe wol len capuchon, geen van allen kijkt om naar Juffrouw Faber die lachend op het stoepje staat. Ze neemt afscheid van haar levens werk. Geen van de kinderen beseft het. Juffrouw Faber is er en zal er altijd zijn en haar naam is verbonden aan lucht ballonnen, mutsen en feest. Aantal inwoners op 1 januari 1958 (9734 M en 10496 V); vermeerderd d. geboorte: (236 M en 233 V); verminderd d. overlijden: (99 M en 97 V); geboorteoverschot: (137 M en 136 V); vermeerderd d. vestiging: (572 M en 717 V); verminderd door vertrek: (511 M en 758 V); vestigingsoverschot: 61 M en 41 V); Totale vermeerdering in 1958 (198 M en 95 V); De bevolking van de gemeente Hen- narderadeei bedroeg op 1 januari 1958 4820 zielen en op 31 december 4815; achteruitgang 5 personen. gerapporteerd (—6 gr.) en Feestelijke gebeurtenis Velen waren op deze avond onder de indruk van dit afscheid, maar Juffrouw Faber beheerste alles en iedereen en zij maakte van deze bijeenkomst een feeste lijke gebeurtenis, een feestelijk afscheid van een levenswerk waar ze hart en ziel ingelegd heeft. Niemand die haar kent en dit afscheid meemaakte, zal dit vergeten, kleuters niet, zeker bewust Het dagelijks bestuur van de Volks- 'rtij voor Vrijheid en Democratie heeft crgaderd ter bespreking van de voor- apige kandidatenlijst van de V.V.D. oor de komende Tweede Kamer'.erkie- ng. Deze lijsten zullen definitief wor- an vastgesteld op de buitengewone al- ir.-ne vergadering van de V.V.D. op I januari te Hilversum. Voorgesteld al werden de 18 kieskringen in vier roepen te verdelen, een gelijkluidende jst in iedere groep in te dienen en op ade lijsten als lijstaanvoerder te plaat- ■:n de vooi" tter van de Tweede Kamer- :üe, prof. mr. P. J. Oud. De winter voert de laatste tijd een halfslachtige, campagne uit, die ons nu eens komt te staan op sneeuw en vorst en dan weer op dooiend kwakkelweer. Tijdens het afgelopen weekeinde is in Limburg sneeuw van betekenis gevallen. Op het vliegveld Beek viel 10 cm, op het Drielandenpunt bij Vaals zelfs 20 cm, Toen zich van maandag op dinsdag een rug van hogedruk over ons land uitbreidde, kon in de sneeuwgebieden 3 of meer graden vorst voorkomen. Advertentieprijs 15 ct pet mm Bii contract (haodelsadv.) lager t 3.— pet hall t 3.75 per het hu' jj .p palen voor de vogeiwacii ters en een baken. De blauwe lamsooi bloeit er en als de vogels leren vliegen, staat de zee-aster in de knop. De»yogel- wachters leven er als Batavieren. Ze eten en drinken en slapen. Ze rapen eieren van de roofzuchtige zilvermeeuw en ze vissen als ze daar zin in hebben op bot en schar. En zo rond Kerstmis, nu bijna 700 jaar na de ramp, is er op Griend alleen het ruisen van de zee en het gieren van de wind. Nu is Griend een van de meest vredige plekjes op deze wereld, waar de mens zich nietig kan voelen temidden van de wijde eenzaamheid, waarin de stem van de eeuwigheid juist in deze dagen te horen is de afgelopen zomer van haar zingende kinderen had opgenomen. Een prachtig moment op deze avond. Mej. de Vroedt bood een persoonlijk cadeau aan, de oudercommissie even eens, mej. Schuhmacher gaf, mede uit naam van haar collega, een straallamp, de concierge en zijn vrouw schonken een boek, en vele vrienden hadden bloe men en cadeautjes gezonden. Nog belang, rijker dan de cadeaux en de gesproken woorden was echter de moeilijk te defi niëren, maar wel aan te voelén, sfeer die deze gehele intieme afscheidsavond ken merkte een sfeer van vriendschap, lief de en waardering voor Juffrouw Faber. Zij is uit haar „werk”kring getreden, maar zij zal nooit kunnen gaan uit de „vrienden”kring die haar omringt. Zoals de heer Jonkers, die de leiding van deze avond had, meedeelde, zullen de autoriteiten 20 januari op officiële wijze afscheid nemen van Mej. Faber, De scherpe feiten mogen in de loop der jaren vervagen, maar dit blijft: de eerste sneeuw op de straten, (ook al een feest!), een pakje in de hand voor Juf die jarig is geweest. Juf met haar gewoon vrien delijk vrolijk gezicht staande boven op een stoel, met een grote verjaarsstrik op de schouder, en allemaal in een kring er oin heen zingend bij de piano. De gele slingers waar het lokaal mee versierd was worden misschien vergeten, maar wat nooit uit de herinnering gaat dat zijn de trossen luchtballonnen die in de hoeken van de klas hangen! Juffrouw krijgt ha r cadeautjes: een appel, een De partijraadsvergadering van de Party van de Arbeid heeft besloten dat deze partjj bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zal uitkomen met zes lijsten, die elk voor drie van de acht tien kieskringen gelijkluidend zullen zijn. De lijstaanvoerders zijn: mr J. W. A. Burger voor de kieskringen Dordrecht, Middelburg en Rotterdam; de heer H. J. Hofstra voor de kieskringen Amster dam, Haarlem en Den Helder; prof, mr I. Samkalden voor de kieskringen ’s-Gravenhage, Leiden en Utrecht; de heer J. C. Suurhoff voor de kieskringen Arnhem, Nijmegen en Zwolle; dr ir A. Vondeling voor de kieskringen Assen, Gron'ngen en Leeuwarden en de heer J. M. Willems voor de kieskringen ’s-Her- togenbosch. Maastricht en Tilburg. 2 x 1 x 0.20 m; ommeschrift: „ANNO 1619 DEN 17 OCTOBRIS IS GESTORVEN DEN EERSA- MEN GERBEN DOUWES ZOON GOSSEMA ENDE LEIT HIER BEGRAVEN” In verband met de Opruiming, welke donderdag 15 januari begint, ver schijnt ons blad van die datum één dag eerder, nl. op ADENAUER 83 JAAR Dr Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, is 83 jaar geworden. Met een urenlange stoet heeft West .Duitsland hem op deze g.ote dag gelukgewenst. Op de bijgaande foto zien we de beide kleinkinderen van de bondskanselier, die zich ook bij de lange stoet hadden aangesloten om hun grootvader een mooie verjaardagstaart te mogen geven. Voor deze bijzondere gebeurtenis hadden zij zich in kokstenue gestoken. De weersituatie, die Thialf er toe ver leidde speldeprikken uit te delen, droeg in het geheel geen winters karakter. De luchtdruk boven Scandinavië was laag in plaats van hoog en in het begin van deze week meldden stations als Hapa- randa (Noord Zweden) en Helsinki 1 gr C„ Moskou zelfs -j-2 graden. Fikse kou werd wel van de Faroër-eilanden Ijsland (Reykjavik 11 graden). Deze eilanden werden geheel beheersd door erg kille luchtstromingen van de Noord pool. Gelukkig voor ons gaat in deze tijd van het jaar van de Noordzee nog altijd zoveel warmte uit, dat het met de transportkou hier meevalt. De enige vorst, welke te verwachten is, komt ge durende de nacht bij heldere atmosfeer en weinig wind. Bestendig is het weer verder bij lange niet. Storingen, die door West-Europa kruisen, leveren gedurig regen of sneeuw af. Inwonertal met 124 gedaald. Op 1 januari 1958 bestond de bevol king van Wymbritseradeel uit: 5921 mannen en 5650 vrouwen, totaal: 11.571 inwoners. Vermeerdering dooi- geboorte: 137 m. en 122 vr., totaal 259 personen. Vermeerdering door vestiging: m. en 242 vr., totaal 437 personen. Vermindering door ovérlyden 55 m. en 28 vr., totaal 83 personen. Vermindering door vertrek: 340 m. en 397 vr., totaal 737 personen. Op 1 januari 1959 bestond de bevol king uit: 5858 mannen en 5589 vrouwen, totaal 11.447 inwoners. Totale vermindering: 63 mannen en 61 vrouwen of 124 personen. Afgeschreven wegens vertrek naar het buitenland: 68 personen. Aantal voltrokken huwelijken 85. Aantal ingeschreven echtscheidingen' 1. De hoekpunten versierd met medail lons, waarin gebeiteld het huismerk van de overledene overeenkomstig dat van Gerben Douwes de vader of de zoon af gezien van een klein verschil. De naderhand ingebeitelde grafschrif ten, betrekking hebbende op drie perso nen, onder dezelfde zerk bijgezet, zijn niet meer leesbaar, met uitzondering van de regels: a) „Anno 1663 den den Heere gerust jaren ende alhier begraven.” Anno 1672 den 13 Mart is in den Heere gerust die Eersame Sjoerd Johannes in zijn leven dorp(s) Rech(ter) en Ontvanger in Sy- brandaburen oud 62 jaar ende lag alhier begraven.” Hopelijk acht men de zerken een be schut plekje tegen de kerkmuur waard. H.H. waarschuwde voor de naderende ramp. Maar men meende, dat Ocko het alle maal veel te somber zag. Doch zijn voorspelling kwam wel uit. De dijken van Griend braken ook en mens en dier kwamen om; het welvarende Griend was ondergegaan in de kerstnacht. Slechts een steeds verder afbrokkelende zand plaat met wat gras en lage duinen bleet er over. In de zeventiende eeuw moeten er nog woningen hebben gestaan van herders, die er nog hun befaamde scha penkaas maakten, maar nu is er slechts Wanneer we de Duitse weerkundigen van Bad Kissingen mogen geloven, kan het in januari best eens op een vriezen uitdraaien. De kans op kou is in deze maand groter dan in februari wanneer, net als In 1958, zachte tot zeer zachte luchtstromingen zullen terugkeren. Al dus de Duitse weerprofeten. Een andere ervaringsregel is, dat wanneer de eerste wintermaand duide lijk te warm is geweest de kans op een volgende te warme maand iets groter Is dan normaal. De natuur heeft name lijk de neiging, een eanmaal ingeslagen weg niet abrupt af te breken, al zijn er natuurlijk uitzonderingen. Men denke maar aan februari 1956 Het was Dr Scharringa van het K.N.M.I., die on langs in zijn radiolandbouwpraatje hier op de aandacht vestigde. December 1958 Afscheid van de ouders en collega's De moeders die de kinderen kwamen ha len keken wel om naar Juf op de stoep en ze kwamen ’s avonds terug door de sneeuw. „Och heden”, zei Juffrouw Faber, „zo’n wéér, daar kan niemand door komen”. Maar heeft zij het in al die jaren ooit een bezwaar gevonden, heeft zij er haar goede humeur bij verloren als ze door de sneeuw naar haar kinderen moest ploeteren? De moeders en vaders heb ben het nu ook geen bezwaar gevonden en zeer velen gingen naar „de Klimop” om afscheid te nemen van de geliefde onderwijzeres van hun kinderen. „Ach, U was zelf eens een kleutertje van mjj”, lachte Juffrouw Faber dan dik wijls. Er werd gesproken op deze avond, hartelijk en eenvoudig, en er werden cadeaux overhandigd. Mej. Weissenbach sprak namens het per soneel van de openbare kleuterscholen en bood een mooie reistas aan, mevrouw Bosma vertelde dat alle ouders graag iets gegeven hadden voor een cadeau „Een kind heeft U eens een cent gegeven om dat hij U zo lief vond”, zei ze „zo hebben de ouders ook graag „centen” gegeven om U hun liefde en grote waar dering te tonen”. De keuze viel op een mooie stoel, waar Juffrouw Faber stralend in zat toen de heer Bosma de band terugdraaide die hij Juffrouw Faber heeft gistermorgen afscheid genomen van haar kleuters in de kleuterschool „de Klimop” alhier en ’s avonds hebben in een lange feestelijke bijeenkomst in de school zeer vele ouders, genodigden, personeel van de kleu terscholen en vrienden haar met een handdruk en hartelijke woorden dank be tuigd voor alles wat het scheidende hoofd in een lange reeks jaren gedaan heeft. De 'wn van het dorp S.vbrandaburen moge dan niet op ee i duizelingwekkende hoogte boven de lage omgeving uitsté ken, zij vormt toch een duidelijk waar neembare, terpachtige verhevenheid. Daar hieruit voor en na wei eens oude potscherven en andere cultuuroverbljjf- selen waren opgedolven, stond het ook reeds vast dat hier reeds vóór het jaar 1000 mensen gewoond moeten hebben. Onze wetenschap hieromtrent is on langs nu verruimd doordat rondom kerk en kerkhof tamelijk ingrijpende veran deringen plaatsvinden, verband houden de met de aanleg van nieuwe straten en een rioleringsstelsel. De taluds dervers- gegra-’en sleuven boden uiteraard een gunstige gelegenheid, de geheimen van I oud-Sybrandabuï-en dichter te benade ren, een gelegenheid waarvan onderge tekende, door Gemeentewerken van iauwerderhem gewaarschuwd, gaarne gebruik heeft gemaakt. Geen cultuurresten. In zoverre stelden de profielen teleur, lat zij vrijwel in het geheel geen cultuur- •esten opleverden; niettemin kon men luidelijk waarnemen dat de verheven- ieid, waarover kerk en kerkhof zich litstrelrken, van kunstmatige aard noest zijn en uiteraard verband hield net het verlangen der toenmalige bewo- lersu voor overstromingen gespaard te lijven. Verklaarbaar, want de zo nabij- ■elegen Middelzee was vóór de 12e eeuw iog niet bedijkt zodat men op onaan gename verrassingen voorbereid diende te zijn. Bij het afgraven van het kerkhofspad, lat in een vrjjwel ronde boog om het -.erkhof heenbuigt, stiet men voorts op Irie grafzerken. Men krijgt de indruk dat deze hier eerst zijn neergevlijd toen le huidige kerk werd gebouwd en men met deze stenen, die voordien binnen, er. niet buiten de kerk gelegen moeten lebben, niet goed raad wist. Het bouw jaar van de tegenwoordige kerk staat ons niet ter beschikking, doch dit zal in di tweede helft van de 19de eeuw ge zocht moeten worden; voordien stond er nog de middeleeuwse, aan St. Maarten gewijde kerk, versierd met een zadel- daktoren. In ieder geval lijkt het ons geen goede ruil te zijn geweest. De opschriften. Wat deze drie zerken betreft, zij stammen alle uit vrjjwel dezelfde tijd, te weten het begin van de 17de eeuw. Ta melijk uitgesleten en verweerd is het de heer F. C. van der Zwaag te Rauwerd toch mogen gelukken de opschriften grotendeels te ontcijferen. Wij zullen, van diens gegevens gebruik makende, deze opschriften in volgorde mededelen. 2.25 x 1.35 x 0.25 m; ommeschrift: „A 1617 DE 25 INVY STERF SACKE Dr STAPART HOYTE CREOLTS HOBMA (WYF?) A 1620 DEN 10 APRIL STERF DE ERENTVESTE HOYTE CRE OLTS HOBMA” De hoekpunten versierd met medail lons, waarin gebeiteld de koppen van een meisje, een jonge vrouw, een bejaar de vrouw en een doodshoofd. Het echtpaar StapartHobma hoorde tot de Friese landadel en heerste het dorpsleven van Sybranda- buren van die dagen. 2. IS GESTORVEN DIE EERBARE WECK OTTE Dr DIE HUYS- VROUW VAN DOUWE GER- BENS ZOON GOSSEMA ENDE LEIT HIER BEGRAVEN" Ergens in de warwinkel van geulen en banken van de Waddenzee, even ten Noorden van het vaarwater dat Harlin gen vanuit de Noordzee bereikbaar maakt, ligt het meest merkwaardige eiland van ons land: Griend. Er komt bijna nooit een sterveling en zelfs vele Friezen weten niet eens waar het ligt. Men kan over Griend schrjjven zo met kerstmis omdat er dan een tikkeltje ac tualiteit aan is, of in het voorjaar. Want, in een kerstnacht in het grjjs verleden werd Griend in enkele uren tjjds van een welvarend eiland met een dorp en scheepswerven, een troosteloze woestenjj. De Kerstnacht was bepaleni voor de ondergang van Griend. En df lente, die maakt dat wat er in de loo] der eeuwen van Griend is overgeblever enkele maanden per jaar door mensei wordt bewoond. Want, van het voorjaa tot de zomer, leven er twee vogelwach ters ver van de bewoonde wereld op de: zandplaat, ze leven als twee modern' Robinson Crusoes, en ze passen op d duizenden vogels, die juist dit bijna vei dwenen eiland ieder jaar als broedplaat kiezen. In de afgelopen jaren is Grien i nog kleiner geworden en het was nie denkbeeldig, dat de zandplaat totaal zot verdwjjnen. Dank zij ook de vogels, dit Griend tot een belangrijke bron van stu die en tot een uniek stukje Nederlanc hebben gemaakt, zijn er deze zomer maatregelen genomen om Griend vooi totale ondergang te behoeden. Rijks waterstaat heeft onder meer een in het eiland geslagen geul gedicht. Zo is Griend tot bjjna 700 jaar na de noodlottige kerstvloed van 1287 een stukje van het Waddengebied gebleven, dat z’n betekenis heeft. Maar behalve de vogelwachters, die hier leven in een huisje op palen, dat met een kaap de enige bebouwing vormt, en die slechts het ruisen van de zee en de roep van vogels horen, of misschien van een straaljager, die met duizeling wekkende vaart over het Wad dondert, behalve die wachters en de vogels zelf, komt er op Griend zelden een levend wezen. Het is verboden het eiland Griend te betreden zonder toestemming van Domeinen. Het lijkt onwezenlijk, dat er op Griend, dat nu op zonnige dagen als een zand plaat in het blikkerende water ligt, eens een welvarend dorp was, dat er boeren woonden, wier have en goed door dijken werd beschermd, dat er een haven was met taveernen. De historie van Griend is nauw ver weven met die van het klooster, eens bij Lidlum op het vasteland ge staan moet hebben. Dat klooster moet op de huidige zandplaat De Abt een uithof hebben gehad. Op Griend was een kloosterschool die werd geleid door een pastoor Jaricus. De Abt Siardus beval dat er op Griend wallen moesten komen en dat de zo gunstig aan de Vliestroom gelegen plaats de vorm van een stad moest krijgen. Maar, Griend lag niet al leen gunstig als haven, het lag ook open voor de stormvloed, die op kerstavond van het jaar 1287 kwam opzetten als een woest monster, opgezweept door een felle noordwesterstorm. In de kapel van het klooster op de Abt vierden de monniken kerstmis bij flakkerende kaarsen, die door de kloos terling Ocko waren aangestoken. Ter wijl de storm het zeewater opjoeg, zon gen de monniken in de kapel, maar Ocko voelde zich niet rustig. En toen enkele uren later de monniken op de bedreigde dijken stonden, ontbrak er een man: Ocko. Hij worstelde tegen de storm op in de richting van Griend. Het water sloeg de dijken kapot, maar Ocko snelde voor het water uit. Op Griend stond men ook op de dijken en Ocko De hoekpunten versierd met medail lons, waarin gebeiteld het huismerk van de overledene. De naderhand ingebeitelde grafschrif ten, betrekking hebbende pp twee per sonen, onder dezelfde zerk bijgezet, zijn niet meer leesbaar, met uitzondering van de karakters „Anno 166 alhier begraven”. 1.95 x 0.95 x 0.25 m; ommeschrift: „ANNO 1619 DEN 20 IANNVA- RY IS GESTORVEN DEN EER- SAMEN DOVWE GERBENS ZOON GOSSEMA ENDE LEIT HIER BEGRAVEN ANNO 16... DEN DIE Di' Advertentieprijs 15 ct per ii contract (hai Abonnementsprijs jaar. Franco per post half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1