Feestavond Utile Dulci Acht én dertig seconden IJLST WYMBRITS ER A DEEL van en van Druk bezochte afscheidsreceptie dr en mevr. Schreuder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Nogmaals de Wethoudersverkiezing in Sneek Verrassende zege van Sneker heren op Volleybal-Stedenton rnooi 114e jaargang no. 4 S DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK KALENDERS Veel spijt over *t vertrek van de bekwame Internist Tj. de Jong plaatsvervanger van dfL. Albering Kedaktie-adres t Kleinzaad 7 Telefoon 2872. WOENSDAG 14 JANUARI Om deze reden is vroegtijdige in zending van advertenties en stukken voor de redactie dringend gewenst. - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en MEDEDELING Bond v. Staatspensionnering afd. Rauwerd De verdeling van de nieuwe woningen in Friesland Groninger dames wonnen opnieuw Maandag 12 januari 1959 Toespraken. Emotionele dagen. Daarom en de heren wedstrijden in Sensationeel Winst en verlies voor Sneker dames C.H.U. De Commissie, l«. J. KLOK H. ROELFSEMA L. J. DE RUITER. De heer Tjebbe de Jong te Bolsward, die door de KVP als veertiende kandi daat voor de kamerverkiezingen werd aangewezen, is plaatsvervanger voor dr L. A. H. Albering, die als negende op de kandidatenlijst van de samengevoegde kringen Leeuwarden, Groningen. Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen voorkomt. Zoals bekend is dr Albering thans reeds lid van de Tweede Kamer. Bij de dameswedstrijden had de ont moeting Leeuwarden-Sneek niet bijster veel te betekenen. Het bleef een aan weerszijden vrij matige vertoning, waar in Sneek toch nog juist zoveel beter voor de dag kwam dan de Friese hoofdstede lingen dat een 3-1 zege alleszins gemoti veerd is te noemen. Sneek won de eerste game met 15-11, verloor de tweede vol komen onnodig met sprekende cijfers 15- 6 en wees daarna de Leeuwarder dames met een 15-6 overwinning resoluut terug, waarbij vooral het betere positie- en aan- valsspel van onze stadgenoten de doorslag gaf. wonderen teweeg. Sneek kwam terug tot 5-7, maar moest in een spannend verlopen slotfase het terrein weer geheel prijs geven, waardoor de Groninger groenwit- ten tot een wat hoog uitgevallen 15-7 score kwamen. Een moment uit de wedstrijd Zwolle-Groningen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOT7AND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Adm. Sneeker Nieuwsblad. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. ook op burgemeester Rasterhoff en me vrouw, de wnd. rector en de conrector van het gymnasium waarvan dr Schreu der een lange reeks van jaren curator was, de Hervormde predikanten dr Sic- cama en v. d. Werf, bestuursleden van het Onderling Ziekenfonds Sneek en om streken, van wie voorzitter Tinholt een geschenk aanbood, de Kantonrechter mr Menalda en diens echtgenote, het be stuur van de afd. Sneek der Ned. Ver. van Suikerzieken, de heer P. Zijlstra, directeur van Cruycebroedershof, twee vertegenwoordigers van de Gymnasium schoolclub Dicendo Discimus enz. Hier nemen de fung. rector van het Gymnasium de heer A. van Bruggen en de conrector dr A. Wadman afscheid. Iets later dan de reeds aangekondig- de kalenders voor 1959 ontvingen wij ook nog die van Douwe Egberts. Hij is weer op de vertrouwde traditionele wijze uitgevoerd, waarbij op het schild naast en onder de duidelijke maandelijkse ka lenderbladen, met ruimte voor aanteke ningen en de tijden van zonsopgang en -ondergang, een kalender voor het ge hele jaar, de posttarieven en de feest dagen zijn opgenomen. Op de achterkant zijn o.a. afstand» tabellen en verkeerstekens voor binnen- en buitenland afgedrukt. Een buitengewoon sensationeel karak ter droeg de slotwedstrijd Groningen* Sneek, waarin de Sneker geelzwarten luid aangemoedigd werden door een honderdvoudig publiek. In de eerste ga me ging de strijd tot de stand 4-4 gelijk op. Daarna kwam Sneek tot een royale 12-4 voorsprong, waarbij Groningen op de valreep nog iets van de achterstand afknabbelde 12-15. In de tweede game voerde Groningen het tempo op, waar, door de Sneker defensie voor grote pro blemen werd gesteld. Groningen won ge. decideerd met 15-6 na een 4-3, 7-3, 12-4 stand. De derde en beslissende game bracht een maximum aan spanning. Gro ningen dat zich volledig gaf liet Sneek eerst met 7-1 de hielen zien, maar toen kwamen Berg c.s. terug. Jasper, Schota nus en Noorman putten uit een welvoor zien wapenarsenaal en stichtten keer op keer verwarring in de jonge Groninger verdediging die van zoveel wapengeweld niet terug had. Het werd een verdiende 15-11 zege voor onze stadgenoten die met een ovationeel applaus door een meele vend publiek hartelijk werden beloond. De prijsuitreiking werd hierna in hotel Hanenburg gehouden. De volledige uit. slagen waren: Dames: 1. Groningen 3 pnt. (6-3) 2. Leeuwarden 1 pnt. (3-4) 3. Sneek 1 pnt. (3-5) 4. Zwolle 1 pnt (2-4). Heren 1. Sneek 3 pnt. (6-3) 2. Groningen 1 pnt. 3. Leeuwarden 1 pnt. 4. Zwolle 1 pnt. (Bij deze standen besliste het pun- tengemiddelde). En ook by dit afscheid was nog aan zoveel kleine dingen merkbaar hoe na de belangen an zijn patiënten en oud- patlënten dr Schreuder aan het hart gingen. Een schouderklopje hier, een laatste advies daar en het blij herken nen van hen, die misschien al jaren ge leden onder zijn behandeling waren. Zo als waarschijnlijk ook het oude vrouwtje dat zo echt spontaan verzekerde: „Al lij de sneeuw ok weet hoe hoog, komme wuu ik”. Slechts ACHT EN DERTIG SECON DEN van Uw kostbare tijd om een foto te laten maken. Neem deze acht en dertig seconden er van af. En veel leed en verdriet kan U dar bespaard blijven. Eenmaal in de drie jaar 38 seconden Tot bij het BEVOLKINGSONDER ZOEK. blij dat U zich geheel in de bejaarden zorg begeeft, zo eindigde de heer Zijl stra. Dr Schreuder dankte het bestuur voor de mooie bloemen welke het zond en de heer Zij'^tra voor diens vriéndelijke woorden, maar toen was de rij wachten- ren inmiddels al weer aangegroeid, zo dat dokter en mevrouw zich haastten het schudden van handen voort te zet ten. hun tot nog toe onberoerde harten zijn toch wat onrustiger geworden, wat te wijten is aan een charmeur (A. Boeijen- ga) die echter teleurgesteld moet af druipen. Een huisknecht, min of meer Engels getypeerd, werd gespeeld door W. de Wolf. En dan was er nog een. fotograaf (H. v. d. Tempel) die het er cp gezet had een unieke foto van een drietal verloofde paartjes te maken maar zijn hoop in rook zag opgaan door het donderende slot, een ontploffende voetzoeker. Al met al een klucht waarin de jongelui zich eens lekker konden laten gaan en zich die kans, tot grote vreugde van het meelevend publiek, ook niet hebben laten ontgaan. Er was dan ook daverend applaus aan het slot van deze opvoering. Doch dat was niet de laatste geestdriftige uiting van het publiek want dat applaus klaterde nog herhaal delijk op toen de voorzitter zowel als de rector dr Greep, drs C. de Graaff en drs J. Pop, regisseurs en de heer Sj. de Vries (knappe décors!) huldigden even als alle spelers en pianist Eringa; de praeses bood ook allen geschenken aan en dankte ook dr Greep voor de van hem ontvangen medewerking. De rector ging voor in dankgebed waarna gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus wer den gezongen. Vermelden we nog dat het kapwerk werd verzorgd door de heer K. Wolt- huizen. Sneker heren superieur Het Sneker herenteam kwam tegen Leeuwarden in drie games tot winst. Aanvankelijk werden de Snekers ernstig bedreigd, toen Terpstra c.s. een gedeci deerde 5-2, 10-7 en 14-11 voorsprong na men. Toen echter dook Wester finaal on der de bal door, waardoor de rust in de Leeuwarder ploeg zoek raakte. De Lekas speler Hof en ook aanvoerder Jaap Terp stra maakten enkele fouten die de rood- witten noodlottig werden, en die Sneek een onverwachte 18-16 zege brachten. In de tweede game trad Leeuwarden aan met de volledige S.M.S.-ploeg, waar bij Hof zich vervangen zag door Bakker. Leeuwarden toonde toen een duidelijk betere homogeniteit en stevende via een 7-3, 9-3 en 13-4 voorsprong op een ge makkelijke 15-5 overwinning af. Een minder gelukkige beslissing van coach Van der Meer die in dit winnende team wijzigingen aanbracht had tot gevolg, dat Leeuwarden in de beslissende game kans loos met 15-4 tegen een over alle linies beter Sneek ten onder ging. Het pleit overigens niet voor het moreel van de Friese hoofdstedelingen dat zij zich door deze beslissing volkomen van de wijs lieten brengen. Zwolle speelde tegen Groningen met de volledige Tornado-ploeg. In een wedstrijd die werkelijk hoofdklassepeil liet zien, wonnen de Zwollenaren in twee games met zeer gering verschil 16-14, 15-12. In de wedstrijd tegen Leeuwarden was Zwolle niet erg gelukkig met de arbitra ge van de Sneker scheidsrechter Berg, die wel wat erg strak floot, waardoor vooral Zwolle dat dan ook enkele malen de wedstrijd onderbrak uit pro test tegen de leiding onmogelijk tot een juiste spelontplooiing kon komen. Leeuwarden won dit eenzijdige treffen met 15-4. 15-8. Zwolle-Sneek was een pittige wedstrijd, waarin het krachtsverschil niet groot was. Sneek bracht evenwel iets meer variatie in de aanvallen en verdiende daardoor de drie-games overwinning. De eerste game was zonder meer voor Zwol le dat met 15-6 won, maar daarna toonde Sneek met 15-11 en 15-6 toch wel duide lijk over de beste papieren te beschikken. Een zeer sterk spelend Groningen speel de vervolgens een goed gestart Leeuwar den dat ip de eerste game met 80 en 11-4 voor kwam te staan, naar een 15-12, 15-7 nederlaag. Zelfs de complete S.M.S.- opstelling in tweede instantie vermocht de Leeuwarders niet te redden tegen de aanvallen van Hans van Teerns, Jaap Vos en Post. In verband met de Opruiming, welke donderdag 15 januari begint, ver schijnt ons blad van die datum één dag eerder, nl. op Veel toespraken werden er niet ge houden. De receptie droeg een meer in tiem karakter. Alleen werd het woord gevoerd door de heer W. Piersma, voor zitter van de afd. Sneek der Ned. Ver. van Suikerzieken en de heer P. Zijlstra namens de directies van alle rusthuizen in Nederland. De heer Piersma sprak eerst een kort persoonlijk woord en daarna namens alle leden van de afdeling, van wie enkelen al sedert dr Schreuders komst in Sneek, tot zijn patiënten behoren. Hij dankte hem voor het vertrouwen dat hij steeds in hen had (welk vertrouwen wederkerig was), niet alleen als geneesheer maar ook als mens tegenover mens. Als stoffelijk blijk van hun waardering bood hij een kleinbeeld-camera met alle benodigdheden, een pic-up, een fotoboek en een album aan met de namen van al len die tot deze geschenken hebben bijge dragen. In verband met de korte ty d van voorbereiding konden wel niet alle leden bezocht worden (hoewel de commissie door de medewerking van de auto- bezittende leden ook vele patiënten in de Zuidwesthoek kon bezoeken, waar voor deze heren dank werd gebracht) maai’ op deze tochten heeft de commis sie veel waarderende woorden over dr Schreuder gehoord. Soms was ik diep ontroerd te horen hoe men over U dacht, aldus de heer Piersma. Het spijt ons allen dat U ons gaat verlaten. Hij bracht ook mevr. Schreuder dank voor het grote aandeel dat zij in het werk van haar man heeft gehad en sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat God dr Schreuder ook in Hilversum kracht en sterkte zal geven zijn werk daar voort te zetten. EEN SCHIER EINDELOZE RIJ patiënten, oud-patiënten, vrienden en andere belangstellenden schuifelde zaterdagmiddag in Restaurant Piso naar het tafel tje waarachter dr. en mevr. Schreuder bijna twee uur lang hebben gestaan om de vele handen te drukken welke hun in verband met hun naderend vertrek naar Hilversum, ten afscheid werden toegestoken, en de woorden van dank en dankbaarheid aan te horen die daarbij werden uitgesproken. In de eerste plaats tot dr Schreuder, maar ook tot zijn echtgenote die hem in de bijna 24 jaar dat hij hier als internist werkzaam was zich veel offers heeft moeten ge troosten, omdat, zoals haar man het zelf uitdrukte, zijn praktijk altijd nummer één is geweest. RAUWERD. Op een avond van de Lond voor Staatspensionering afd. Rau werd werd opgevoerd het toneelstuk „Ynskje” van Johan Fabricius, bewerkt door Barend van der Veen. Het stuk werd door het Kritetoaniel Aide- en Nijehorne uitstekend gespeeld. Door de heer F. A. de Jong uit Sexbierum werd op deze jaarlijkse feestavond een propa- gandawoord gesproken. Helaas was de zaal maar voor de helft bezet. Advertentieprijs 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De wedstrijd Leeuwarden-Groningen stond al evenmin op hoog peil. Leeuwar den dat een wel zeer povere indruk maakte ging kansloos met 15-5, 15-8 in twee games ten onder. Het duel Sneek-Zwolle leek aanvanke lijk op een debacle voor Ginie Teensma c.s. te zullen uitlopen. Zwolle, dat op waardige wijze het zwakke Zaanstreek verving, kwam door de goede opslag van aanvoerster Rots met 73 voor te staan en liep daarna snel tot 11-4 uit, om ten slotte het zwak spelend Sneek met 15-6 tot capituleren te dwingen. In de tweede game herstelde Sneek zich keurig. De tussenstanden 8-8, 11-11, 11-12 en 13-12 geven wel een duidelijk beeld van het enerverende verloop van deze ontmoe ting. Toch moesten de Sneker dames op de stand 17-15 de winst aan Zwolle laten, doordat de overigens goed spelende Ginie Teensma een set-up van haar clubgenote Bootsma onvoldoende onder controle kreeg. De Zwolse dames speelden tegen Gro ningen een uitstekende wedstrijd, maar konden toch niet verhinderen dat de Groningers die over een grotere wed- strijdroutine beschikten twee games wonnen 9-15, 13-15. Leeuwarden-Zwolle was een evenement zonder glans. In een wedstrijd die ver beneden de middelmaat bleef won Leeu warden verdiend met 15-11, 15-10. In een redelijk hoog tempo zette Sneek daarna de wedstrijd tegen Groningen in. Onze stadgenotes namen een 4-1 voor sprong die echter op de stand 4-5 ver loren ging, waarna Groningen door harde smashes van Riet v. d. Heuvel snel tot 10-4 uitliep. Een beeld dat een wat ge flatteerd aanzien had, en dat met de eind cijfers 15-8 een beter afspiegeling van de krachtsverhoudingen gaf. In de tweede game vocht Sneek met groot élan terug. Op de stand 5-6 zag Groningen zich reeds genoodzaakt time-out aan te vragen, maar dit bleek slechts uitstel van execu tie, want hoewel Groningen nog even terug kwam, werd de zege van de Sne ker meisjes toch niet meer in gevaar gebracht 15-9. De beslissende game bracht een fel op winst spelend Gronin gen dat door een harde aanval voorne mens scheen de overwinning in minder dan geen tijd te forceren. Sneek kwam met 7-1 achter te staan aleer Berg zijn troepen terug kon roepen. Deze tactisch juiste zet van de Sneker coach bracht Knuppel in het hoenderhok. De heer Zijlstra bracht de scheidende ook hartelijk dank. In de eerste plaats voor wat hij gedaan heeft voor de be- De 1300 woningen die Friesland dit j.-.ar mag bouwen zijn als volgt verdeeld: Achtkarspelen 36, Ameland 2, Baardera- deel 4, Barradeel 4, Het Bildt 10, Bols ward 20, Dantumadeel 26, Dokkum 30, Doniawerstal 4, Ferwerderadeel 12, Franeker 8, Franekeradeel 4, Gaasterland 4, Harlingen 24. Haskerland 26, Heeren- veen 61, Hemelumer Oldeferd 4, Hen- naarderadeel 4, Hindeloopen 6, Idaarde- radeel 10, Kollumerland c.a. 12, Leeu warden 520 (waarvan in 1958 reeds 33 als voorschot verstrekt), Leeuwardera- deel 4, Lemsterland 16, Menaldumadeel 11, Oostdongeradeel 11, Ooststellingwerf 32, Opsterland 32, Rauwerderhem 2, Schiermonnikoog 2, Sloten 1, Smallin- gerland 140, Sneek 84 (inclusief extra contingent van 44 voor bejaardentehuis), Staveren 1, Terschelling 14, Tietjerk- steradeel 30, Utingeradeel 8, Vlieland 2, Westdongeradeel 4, Weststellingwerf 35, Wonseradeel 10, Workum 8, Wym- britseradeel 10, Wist 2, Reserve 43. Het Sneker herenteam, niet bepaald als favoriet gedoodverfd voor de titel, heeft zaterdag op verrassende wijze beslag weten te leggen op de zege tijdens het traditionele volleybal-Stedentoemooi dat gewoontegetrouw in „Ons Gebouw” aan de Westersingel werd gehouden. Sneek kwam zowel tegen Leeuwarden en Groningen als tegen Zwolle tot een verdiende overwinning en toonde zich daar mee ditmaal volkomen gelijkwaardig aan de sterke Noordelijke hoofdklassespelers. Bij de dames won Groningen dat in de international Riet v. d. Heuvel z’n stu wende kracht wnd, voor de vierde achtereenvolgende maal en met groot machtsvertoon van de overige kandidaten, van wie de Sneker dames nog tot de beste resultaten kwamen. Het spelpeil viel behoudens Zwolle-Groningen en Groningen-Sneek wel iets tegen. SNEEKER NIEUWSBLAD De raadsfractie van de C.H.U. te Sneek acht het noodzakelijk in een uit voerig schrijven in te gaan op het vrij sobere communiqué van „de Commissie van Goede Diensten”, ingesteld door het Partijbestuur van de Partij van de Ar beid inzake de „kwestie Sneek”. Zij meent dat in dit communiqué de waar heid op diverse punten geweld wordt aangedaan. Dit is nogal een zware beschuldiging, die de commissie niet op zich kan en mag laten zitten. Het gaat hier dus niet om alles wat de C.H.-fractie hier ver der bij aanhaalt, maar enkel en alleen om dat, wat in het communiqué staat. Daar staat onder 2 ,,Het is goed de uitspraak van een der raadsleden, als zou de P.v.d.A. het niet-christelijk deel vaa de bevolking vertegenwoordigen, te memoreren en tot de juiste proporties terug te brengen. Deze uitspraak, die in een besloten ver gadering van de fracties werd gedaan, werd terstond in die vergadering herroe pen. Het betrof hier niet meer dan een ongelukkige formulering. De fractie stelt er prijs op te verklaren, dat al haar leden de doorbraakgedachte als een van de voornaamste grondslagen van de P.v.d.A. aanvaarden, gelijk dit ook bij het. bestuur en de afdeling het geval is”. Welnu, wij zijn en blijven van mening dat de waarheid bij deze verklaring op geen enkel punt in ’t gedrang komt. De „ongelukkige formulering” van een der leden is door twee andere leden van de fractie van de P.v.d.A. terstond na dat de heer Baaijens hierop was inge gaan, gerectificeerd. Dit is ons bij nader onderzoek ook door een lid van een andere fractie be vestigd. Wij kunnen begrijpen, dat de C.H.- fractie teleurgesteld is, dat niet de heer Baaijens tot wethouder gekozen is, maar wij betreuren het, dat zij meent op deze wijze hierop te moeten reageren. Sedert 2 januari j.l. klinkt van 's mor gens tot ’s avonds in een lokaal van het Gerechtsgebouw in Sneek door de luid spreker op het Röntgen-apparaat het verzoek „even diep ademhalen adem inhoudenniet bewegen klaar, dank U wel". Een kwestie van hoogstens 38 secon den, als alles vlot verloopt en de gehele pijnloze behandeling is achter de rug. Maar deze 38 seconden kunnen in Uw leven veel betekenen. Acht en dertig seconden Zij kunnen mogelijk aan het licht brengen, dat U aan de organen in de borstkas een afwijking hebt, hetzij van tuberculeuse, hetzij van andere aard. Dan kan dat betekenen, dat U net op tijd bent, om erger te voorkomen. U voelde zich goed en er was geen enkele aanleiding om naar de huisarts te gaan om hem te raadplegen. En nu blijkt, dat ei’ toch iets aan de hand is. De foto wijst het uit. Maatregelen zullen getroffen worden, soms van verstrekkende aard. Daar valt niet aan te ontkomen, wilt U weer gezond worden. Mogelijk houdt het in, dat U een tyd moet rusten of dat U zich onder regelmatige contröle van een Consultatiebureau moet stellen. Dat U een bepaalde leefwijze moet volgen. Haar al die maatregelen worden ge nomen voor Uw bestwil. Twee tot drie procent van alle gefoto- grafeerden wordt voor een na-onderzoek opgeroepen, omdat de foto een afwijking vertoonde. In vele gevallen blijkt dan, dat deze afwijking te wijten was aan b.v. verkoudheden, vroeger doorgemaak te ziekten als longontsteking, pleuritis, tuberculose- of hartafwijkingen. Dan is er dus geen reden tot ongerustheid. Slechts enkele van alle na-opgeroepe- nen komen voor verdere behandeling in aanmerking. En wanneer zij nauwkeu rig alle behandelingsvoorschriften op volgen, dan kan men er verzekerd van Dr Schreuder antwoordde dat deze laatste dagen (Vi\dag nam hij afscheid van zijn collega’s specialisten en de huisartsen) emotionele dagen voor hem waren. Het is voor mij nl. ook niet prettig om weg te gaan, zei hij. Maar er zijn nu een maal dingen in het leven waaraan men zich niet kan onttrekken. Mijn hobby s nu eenmaal het bestrijden van de ziek ten van ouden van dagen en daarom heb ik gemeend deze beslissing te moe ten nemen. Ik ben ontroerd door de vele blijken van belangstelling en het vertrouwen dat ik van mijn patiënten mocht genie ten, zo vervolgde dr Schreuder. Dat herft mij een grote bevrediging gegeven. Ook is het heerlijk te merken in al die jaren zoveel vrienden te hebben ge kregen. Een groot deel van de lof hem toe gezwaaid, droeg spr. echter over op zijn echtgenote, die, zo erkende hij ruiterlijk, evenals zijn gezin veel te kort is geko men omdat zijn praktijk voor hem al tijd nummer één is geweest. hoop ik straks wat meer tijd te krij gen dan hier het geval was zei hij. Ik dank U hartelijk voor Uw komst voor alle blijken van waardering. zijn, dat het een en ander van zo moge lijk korte duur kan zijn. Wat een vreugde kan dat betekenen voor U en Uw huisgenoten. Het gevaar is geweken en U kunt weer aan het werk gaan. U kunt weef meedoen aan het verenigingsleven. U kunt weer ge nieten van al het goede, dat het leven U kan bieden. Maar stel eens, dat U niet gaat. U heeft geen tijd, zelfs geen 38 seconden om een foto te laten maken. En er zou een afwijking zijn, in een begin-stadium; en er worden geen maatregelen getrof fen. Wat kunnen dan de gevolgen zijn? Dan zou dat kunnen betekenen, dat U later wanneer de ziekte Uw lichaam volkomen ondermijnd heeft geduren de zeer lange tijd niet aan het arbeids proces kunt deelnemen. Dat geeft zijn terugslag thuis. Het gezin zal daaronder lijden. U zult opgenomen moeten worden in een Sanatorium om te kuren, wie weet voor hoe lang Wat voor finan ciële gvolgen zal dat voor U meebren gen? Heeft U daar wel eens over nage dacht Men kan zich er wel voor verzekeren en de sociale omstandigheden zijn tegen woordig gelukkig zo, dat men niet aan de rand van armoede komt te staan, maar het zal toch invloed hebben op Uw financiële omstandigheden, zowel thuis als b.v. in Uw zaak e.d. Of wanneer het een huisvrouw be treft, zodat er hulp moet komen; ook dat brengt kosten met zich mee, afge zien van de ontreddering, die het kan veroorzaken, indien zij in een Sanato rium moet kuren. Vele andere voorbeelden zouden wij hieraan kunnen toevoegen. U kent ze misschien zelf, uit Uw omgeving. En hebt U Uw beslissing al genomen Natuurlijk. Er is maar één antwoord KOMEN 1 AI werkte het weer dan ook niet mee, toch was de aula van het Chr. Lyceum vrijdag, toen de schoolclub Utile Dulci er haar tweede (de eerste was donder dag geweest) feestavond hield, uitste kend bezet. Praeses Geert Douma con stateerde dat, na de gebruikelijke ope ning, in zijn vlot welkomstwoord met grote voldoening. En al was het dan on aangenaam buiten, daar in de aula heerste een aangename sfeer, niet alleen wat de temperatuur betreft, maar ook dank zij het enthousiasme waarmee de jongelui zich op hun taak wierpen, het publiek prettig bezig te houden met hun toneel spel. Er werd werk gebracht van wel zeer verschillend gehalte. Het program ma werd geopend met de opvoering van „Het Duivelsbrugje” van Gheon, het pseudoniem dat de Franse medicus Vaugeon aannam toen hij zich in de eerste wereldoorlog bekeerde tot ’t R.K. geloof, zijn dokterschap er aan gaf, zijn nieuwe overtuiging via het toneel ging u'tdragen en een vernieuwer van het Franse volsktoneel werd. Geïnspireerd op het middeleeuwse mysteriespel schreef hij een lange reeks lekespelen, waarvan er vele ook in het Nederlands zijn vertaald en enkele ook in Sneek wel zijn opgevoerd zowel door amateur- als beroepsgezelschappen. Gheon was een knap toneelschrijver, die het mystieke graag kruidde met een grappige inslag. Zo ook de wijze waarop hij „Het dui velsbrugje” door de inspiciënt laat inlei den en zo naïef speelsweg dan toch maar even de duivel op z’n nummer zet, dank zij de kat, zodat de zegevierende klui zenaar Kado tenslotte kan getuigen dat al moge 't dan een twistpunt zijn of die ren een ziel hebben, hun trouw onbe twistbaar is. Die kat werd voortreffelijk gespeeld door Petra Bruinsma, de in spiciënt door Tino Selva; Dick Visser speelde de duivel knap, Flip Wester de kluizenaar, Simon v. d. Velde was Mathurin de visser, zijn dochter werd gespeeld door Tineke Wind; zij deden allen hun best om ons wat van Gheons naïeve mystiek te doen verstaan. De hoofdschotel deze avond opgediend, was luchtiger dan het voorgerecht. Het driebedrijvig „Paris” of „Spot niet met de liefde” van Jan Naaykens bleek een klucht, draaiend om het gegeven, dat zo omstreeks het begin van deze eeuw ouders nog meenden de voor hun doch ters geschikte huwelijkscandidaten zelf te moeten uitzoeken. In dit stuk doet de moeder, een weduwe, dat dan ook voor haar drie dochters met veel voortvarend heid en meer naar haar eigen smaak dan die van haar telgen. Zodat tenslotte zjj zelve (gespeeld door F. Havinga), haar vriendin en gezelschapsdame (B. Metz) en een hoedenmaakstertje (B. v. d. Kooi) aan de man raken resp. met een schoenfabrikant (H. Slob), een kan- didaat-notaris (E. Osinga) en een or ganist (H. Meijer). De drie dochters (L. Visser, M. Steensma, H. Tjerkstra) blijven voorlopig „on-verloofd”, maar jaarden in Friesland. Op de jaarverga dering van de directeuren van Rusthui zen in Utrecht werd gezegd dat het daarom jammer is dat dr Schreuder Friesland gaat verlaten. Dat is echter niet zo, aldus spreker. U komt nu be schikbaar voor alle inrichtingen in Ne derland. Hij herinnerde er daarna aan, hoe dr Schreuder de knuppel geworpen heeft in het hoenderhok van de rusthuizen. Ik heb het meegemaakt zei hij, dat zie ke ouden van dagen in bed gestopt wer den en er pas weer uitkwamen als ze overleden waren. Nu is dat dank zij uw werk veranderd en gaan ze alleen in bed als het hoogst noodzakelijk is. En de praktijk bewijst dat wat U voorschrijft de juiste weg is. Wij zijn daarom heel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1