Henri van Leeuwen Clochard, meester-verteller Afscheid van dr Schreuder van het St. Antonius Ziekenhuis Zaterdag voor ’t laatst ULST Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk werk in Sneek, IJlst en Wymbritseradeel opgericht Nieuwe jaar bracht zeehonden op het Wad enkele maanden rust en veiligheid van en I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Redakteur: L. KIEZEBRINK I Finale verkoping Mens en kleur Vogels in de winter j t. I Het Sneaker Nieuwsblad is Gratis keuren van post- en sierduiven Tetman en Jarich bij de Noord-Oosthoek Kedaktie-adrea t Kleinsaad 7 Telefoon 2872L e r Woensdag 14 januari 1959 Prins Bernhard vier weken naar Z.-Amerika Bevolkingsonderzoek op t.b.c. 114e jaargang no.5 700.000 rekeninghouders bij postcheque- en girodienst M» 5«.mbi...r<le .Hg... NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m URUFHOUTS NIEUWSBLAD Sneker Sportverenigingen vergaderden over sportraad W. de Boer Jr jubileert r'-cran maanden rust brengt... iedere n 1 t Een van de 2500 robben langs onze kust voor wie de jaarwisseling, dank zij de nieuwe jachtbepalingen, negen maanden rust oplevert.. SNEEKER NIEUWSBLAD De gezinszorg is een der sympathiekste instellingen van de na-oorlogse tijd. Geen wonder, want er wordt door gezinsver- zorgsters en -helpsters prachtig werk ver richt. Teneinde de gezinszorg nog doel treffender dan te voren te laten functio neren en meteen het ^maatschappelijk werk breder aan te vatten, hebben ver schillende diaconieën uit de gemeenten Sneek, IJlst en Wymbritseradeel de hoof, den bij elkaar gestoken. Dit had tot gevolg, dat werd opgericht de bovenvermelde vereniging, gevestigd te Sneek als centraal punt. Bij de vele voorbereidende besprekin- In het kerkdijk leven is Faber ook een bekende en geziene figuur. Hij is nl. al vele jaren ouderling in de Nederl. Hervormde Kerk. Tevens is hij nog lid van de Ledenraad van het Onderling Ziekenfonds „Sneek en Omstreken”. Deken J. v. Galkom, die met de heer Leo Lampe voor 24 jaar Dr Schreuder had uitgenodigd zich als specialist in het Ziekenhuis te vestigen, sprak over de moeilijke beginjaren en de grote uitbrei ding van het specialisme in dit Zieken huis. De Deken bekende openlijk een zwak te hebben voor de medicus en de mens' Dr Schreuder. De vice-voorzitter de heer T. v. d. Zee uit Bolsward sprak over de liefde en de medische zorg voor de bejaarden, waardoor Dr Schreuder in het gehele land een grote naam heeft verkregen. De Zeereerw. Pater Rector sprak over de medicus Dr Schreuder als mens, waarbij hij ook zijn echtgenote niet uitsloot. De economisch directeur de heer J. Disse, die vele contacten met andere zie kenhuizen heeft, gaf vele details, waaruit bleek hoe dr Schreuder eigenlijk zijn tijd vooruit is geweest, waardoor dit Zieken huis aan hem veel te danken heeft. De secretaris, de heer H. van de Bos gaf weer een andere kijk op de per soon van de scheidende medicus, wel ke een zeer gevoelige snaar deed trillen. Tenslotte bedankten zowel mevrouw als dr Schreuder voor de overstelpende be wijzen van waardering. Iedere spreker werd nauwgezet beantwoord. Het cadeau zal een kostbaar bezit worden. De vriend schapsbanden moeten niet verbroken worden. De eensgezindheid van religieu ze en lekenverpleegsters heeft hun grote bewondering. Hartelijke woorden van dank voor al het goede aan Moeder Overste en Directrice. Het afscheid was nog moeilijker ge worden. Daarom was het bij het vertrek een tot ziens in Hilversum. Kunt U alleen zaterdag* Hoewel vrijwel iedereen tijd kan vin den om zich te laten doorlichten zjjn er toch personen, die niet aan de oproeping kunnen voldoen, omdat zij alleen gedu rende het weekend in deze gemeente verblijven. Zij hebben b.v. hun werk kring buiten de stad en komen alleen aan het eind van de week thuis. Voor deze personen zal a.s. zaterdag (17 januari 1959) ’s middags van 1.30 4.00 extra gelegenheid worden gegeven om zich te laten doorlichten. Behoort u tot deze categorie, dan be hoeft u dus niet op het op de oproeping vermelde tijdstip te komen. U wordt a.s. zaterdagmiddag voor het onderzoek op t.b.c. in het Gerechtsgebouw verwacht. honden mis dreigde te gaan. In Duitsland bestond al jaren een af- schotregeling van 7 per jaar en in ons land is het nu dezelfde kant opge gaan. De zeehond plant zich namelijk ook niet snel voort. Hij is pas geslachts rijp in z’n vierde levensjaar en bij de jacht werden veel jonge dieren gescho ten. Een bjjkomend feit is nog, dat de jonge zeehonden veelal worden geboren op rustige zandplaten, vooral ook in Zeeland, vanwaar zij door de uitvoering van het Deltaplan verdreven zullen wor den. Om dit alles is de jacht op zee- Met de oude harmonica-speler uit het asyl trekt Henri van Leeuwen als straat zanger door de oude havenbuurt van Marseille. Hij heeft zijn schrijversogen niet in de zak gehad, waar hij overigens wel z(jn vulpen in had ik bedoel dan de grote jute zak die over zijn zwervers- schouder hing. Over alles wat hij zag en beleefde vertelt hij in zijn boeken, waar voor zeer veel belangstelling was, en in zijn voordrachten waarmee hij ons zo als gezegd zeer boeide, was het soms niet met zijn geschiedenissen dan toch zeker wel met zijn persoonlijkheid, die vele opmerkelijke facetten had. Zijn verhalen zou ik U, nuchter schrij vende, niet kunnen oververtellen. De mensen die deze avond meemaakten zou ik één geschiedenis willen memoreren: zijn ontmoeting met de handelaar in me delijden en het bezoek aan zijn magazijn vol namaak kunstbenen, rugcorset- ten, wagentjes met bijbehorende duw- ster boven de zestig jaar. Voor het overige: gaat U deze Henri van Leeu wen zelf eens horen als hij voor de derde maal in Sneek komt, dan met zijn voordracht „Zwerver in Marokko”. De heer Th. van der Meulen beloofde ons deze avond en U moet er zeker eens naar toe gaan, al was het alleen maar om te onderzoeken welke indruk deze Henri van Leeuwen op U persoonlijk maakt. omdat er traan van gekookt kan wor den, de huiden worden verkocht voor tien tot vijfendertig gulden. En straks staan er damestasjes van robbenbont of pantoffels in de etalages. Zo is het tientallen jaren geweest, maar er iets veranderd. Plotseling ont dekte men namelijk, dat er hooguit 2000 a 2500 zeehonden langs onze kust leven. Er werden er ieder jaar ongeveer dui zend geschoten en hoewel er per jaar ongeveer 500 zeehonden van het Duitse De Postduivenver. l’Estafette geeft za terdag 17 jan. om 2.30 uur in haar club lokaal op het spooremplacement gelegen heid aan alle jeugdige liefhebbers van post- en sierduiven om deze gratis te laten keuren. Er zijn prijzen beschikbaar. Men zie de advertentie in dit nummer. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) morgens zeer vroeg opstaan en soms zware en vermoeiende tochten, maar toen de kinderen groot waren, heeft hjj op hun aandrang die baan er aan ge geven. De melktapperij alleen vroeg al tijd en werk genoeg. Op 9 januari 1959 werd te ’s Graven- hage als 700.000ste rekeninghouder bij de Postcheque- en Girodienst ingeschreven de heer A. S. Spoor te Rotterdam. Op 16 januari 1918, dus bijna 41 jaar geleden werd de dienst geopend met 4000 rekeninghouders. De girodichtheid be loopt thans 1 rekeninghouder op 16 in woners. honden, die al jaren voor verschillende zandplaten verboden was, nog sterker beperkt door een soort afschotregeling. De politie is er zelfs toe overgegaan om zowel met politievaartuigen als met een, pipercub en dan in radiografische sa menwerking op te treden tegen stroperij, die vooral in de nazomer bedreven wordt. De afschotregeling is er evenwel een zeer duidelijk bewijs van, dat de over heid het voortbestaan van de zeehonden langs onze kust meer op prijs stelt dan wat mode-artikelen waarin robbenbont is verwerkt, zulks terecht, want de zee hond hoort bij de stoffering van onze kuststreek, draagt bij tot de sfeer en is als zodanig ook toeristisch gezien van belang. De afschotregeling zorgt er nu Notaris G. H. Galema alhier verkocht in plaats van notaris P. Feddema, die ziek was, finaal onderstaande panden: 1. Burgerwoonhuis, Badhuisgracht 12, in huur bij de heer W. Niemendal. Koper de heer B. v. d. Zee te Sneek n.t.n.l. voor f4688.(beschrijvingssom). 2. - Burgerhuis met grote werkplaats en pakhuis, Badhuisgracht 13. Dit per ceel was inmiddels uit de hand verkocht. 3. Burgerhuis, Badhuisgracht 14, in huur bij de N.V. Interc. Waterleiding. Koper de heer D. Schengenga te Sneek n.t.n.l. voor f 6260.(beschrijvings som). 4. Burgerwoonhuis, Boeierstraat 8, in huur bij de heer D. Dekker. Koper de huurder voor f 10.056. 5. Burgerwoonhuis, Boeierstraat 10, in huur bij de heer P. Henstra. Inge houden. 6. Burgerwoonhuis, Kapelstraat 10, in huur bij de heer S. Veenstra. Koper de bewoner voor f 10.751. 7. Burgerwoonhuis, Kapelstraat 12, in huur bij mej. M. van Hussel. Ingehou den. I daarmee tovert hij U de nauwe straat- jes, de verdachte hoeken en gaten en huizen van de havenbuurt in Marseille voor ogen. Dit is bijna tastbaar echt. Men hijst zich ook aan een rafelig touw naar boven in zo’n huis waar de kracht figuren tegen de deurposten leunen om met loense blikken hun afgesloten buurt te bewaren tegen vreemde indringers. Een straatzanger die niet één van hen is, al „maakt” hij het type nog zo goed. Tussen haakjes hebben wij en die mannen in Marseille misschien hetzelfde gevoel in de vingertoppen? Voelen wij en zij de komediant in deze man? Hoe dan ook Henri van Leeuwen vertelt verder en hij vangt ons in de sfeer van het Marseillaanse asyl voor daklozen. Daar zitten ze met hun kop dampende soep in de handen Henri van Leeuwen laat ze ons zien. Door zijn mimiek, door het spel van zijn handen, door’zijn mees terlijk vertellen, Iaat hij ze ons duidelij ker zien dan als hij later zelf vermomd als clochard door de zaal loopthoe amusant dat ook is. Dan zien we door de oude, systematisch versleten jas heen. Straatzanger. De lezingen van Van der Meulen’s boekenspaarclub trekken toch steeds zeer de aandacht. Zelfs maandagavond, toen de straten bijna onbegaanbaar wa ren, was de foyer van Amicitia prak tisch tot de laatste stoel bezet. Nu had de naam van de spreker van deze avond natuurlijk veel aantrekkingskracht; Henri van Leeuwen heeft hier vorig jaar al eens gesproken over zijn avonturen als clochard in Parjjs. Ditmaal zouden we hem in gedachten naar Marseille volgen. Amicitia was gisteravond finaal uitver. kocht en deze grote belangstelling gold het Selskip Tetman en Jarich de Vries, dat voor de Buurt- en Speeltuinvereni ging „De Noord-Oosthoek” optrad met zijn nieuwe revue „Hwat is jou libben". Onder de honderden bezoekers bevon. den zich ook afgevaardigden van de zus terverenigingen in de stad die door voor* zitter A. Dijkstra in ’t bijzonder werden welkom geheten. Hij herinnerde er aan dat zij verleden jaar hebben gezegd t® zullen proberen de mooiste speeltuin in Sneek te krijgen. Dit blijkt een aanspo ring voor de andere verenigingen te zijn geweest ook hun uiterste best te doen. Daarom mogen de speeltuinen in Sneek gezien worden. Mede dank zij de mede werking van de gemeente. Deze gezonde rivaliteit kan dus geen kwaad, maar komt aan de speeltuinen ten goede. De heer Dijkstra verwelkomde daarna in het Fries het Selskip Tetman en Ja. rich dat, zoals hij memoreerde, niet voojt de eerste maal voor deze vereniging op trad. Het is hier voor enige jaren terug ook geweest en dat heeft de bezoekers toen goed voldaan. Daarom vertrouwde hij er op dat het ook ditmaal met het nieuwe programma weer een mooie avond zou worden. Welnu, dat vertrouwen is niet be schaamd, want afgaande op de reacties van de zaal en het veelvuldige applaus, werd ook nu weer genoten van de cock tail van liedjes, sketches en conference die de bezoekers op ’n gezellige en vlotte manier werd geserveerd. Door Tetman zelf helaas wel eens wat al te vlot Hij was n.l. in zijn praatjes meestal te rap en ook te druk, waardoor veel van wat hij zei in een mengsel van moeilijk en soms zelfs onverstaanbare klanken ver loren .ging. Jarich, die o.i. ten onrechte wat in de schaduw van zijn grote en gro tere tweelingbroer leeft, voldeed ons in dit opzicht veel beter. Daar de entree erg laag gehouden was moesten de baten worden aangevuld door een verloting. Dat kostte echter twee maal vrij veel tijd, zodat het al ruim half een was voordat de heer Dijkstra, nadat het langdurige ovationele applaus voor de artisten was geëindigd, en hij hen bedankt had voor het gebodene, deze prettige avond kon sluiten. Als zeehonden enig benul hadden van de jaarwisseling en van wetten, zouden zij de oudejaarsavond ongetwijfeld met vreugde vieren. Dat feit zou dan tevens rond de jaarwisseling de aandacht ves tigen op de zeehonden, die nu eigenlijk wel bij iedereen uit de gedachten zijn verdrongen. Nochtans is het een feit, dat terwijl die jaarwisseling ons een nieuw jaar bracht, dat helemaal niet zo smetteloos voor ons ligt als het schijnt, omdat het alle erfenissen van het oudejaar mee- krijgt de zeehonden met de intrede van bet nieuwe jaar enkele maanden van rust en veiligheid tegemoet gaan. En dat is een uitermate belangrijk feit, want dat is nog niet lang zo en de zee honden langs onze kust dreigden te worden uitgeroeid door jacht en stro perij. De jacht is nu nog maar voor en kelen toegestaan en de vergunningen gelden slechts voor het schieten van een bepaald aantal zeehonden, tussen 1 september en 1 januari. En tegen stro perij wordt streng opgetreden. Dat is allemaal noodzakelijk, want een robben jacht mag een uniek, zij het nogal wreed, gebeuren zijn; het voortbestaan van de zeehonden langs onze kust is bepaald belangrijker. Het is tientallen jaren geweest als in de afgelopen maanden. In het aller- grauwste van de herfst- en winteroch tend, als de vissers van Harlingen al klaar wakker waren en als in hun langs de meerpalen en kademuren schurende schepen de motoren al warm draaiden en in eentonige cadans de nieuwe dag inluidden, dan lag daar soms het schip bij van een robbenjager, zoals er nu i meermalen het schip van de meest be kende onder hen, van Teerling uit het Groningse Usquert, heeft gelegen. Het beeld was steeds hetzelfde, het beeld van de vissersvloot, die de haven uit en het Wad opvoer, het beeld van schipper Teerling, die de ochtendstond mint en fors en onaandoenlijk aan het roer staat. Het is altijd gelijk: er pas seert een schelpenzuiger of een coaster, de oosterkim kleurt en de schipper tuurt de zandplaten af. Een meeuw wiekt traag voort naar onbekende ver ten en op zoek naar prooi, net als schipper Teerling, die zijn buit al ont dekt heeft, wanneer een ander beweert dat het wel niets zal worden. „Daar ginds op de zandplaat”, wijst de schip per naar vier zeehonden op de oostkust van de zandplaat. Jawel, ze zjjn er en Teerling komt eraan. Hij landt op de westkant van de plaat met een sloep en is dan opeens geen schipper Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per halt jaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ven Sneeker Nieuwsblad. Bijna 37 jaar heeft de heer S. Faber te Uit- wellingerga als venter voor de Coöp. Zuivel fabriek „De Wester- brugsloot” de huis moeders van de beide dorpen van melk- en melkprodukten voor zien. Maar na a.s. za terdag zullen ze, als de bel geluid wordt, een ander bij de kar aantreffen. Faber wordt vrijdag nl. 65 jaar en is van maan dag af melktapper in ruste. Dan neemt Joh. Cnossen de kar over en houdt hij zelf als een soort vrije tijdsbesteding in zijn winkeltje alleen nog maar de handel in boter en kaas aan. Faber heeft zijn gehele leven in Uit- wellingerga gewoond en kwam al jong bij de Zuivelfabriek in dienst. Eerst als weitapper, maar na een korte onderbre king als boerearbeider, begon in 1922 zjjn melktappers-carrière. Daarnaast is hjj ook nog vele jaren monsternemer voor de fabriek geweest. Faber had nl. een groot gezin waarvoor heel wat kwam kijken. En dat betekende alle gen werd haar deskundig van advies ge diend door ds A. P. Plomp, dir. van hels Prov. Kerkelijk Bureau voor Maatschap pelijk Werk en Ds P. Verdam, voorzitter van de Sectie Gezinszorg en -verzorging van de Prov. Diac. Commissie. Bij de stichting hebben zich de diaconieën van de volgende kerkelijke gemeenten aan gesloten: Sneek, IJsbrechtum, Scharne- goutum, Oppenhuizen-Uitwellingerga, Hommerts-Jutrijp, Woudsend, Heeg, Gaastmeer, Oudega-W., IJlst, IJlst (Doopsgezinde gemeente) enGauw-Goen- ga-Offingawier. In totaal dus twaalf dia conieën. Volgens art. 2 der Koninklijk goedge keurde statuten stelt de Stichting zich ten doel het bevorderen, verrichten of doen verrichten van maatschappelijk werk in de ruimste zin des woords in de gemeenten Sneek, IJlst, Wymbritsera deel en eventueel Doniawerstal. Het bestuur bestaat uit zeven leden met als voorzitster mevrouw W. C. Wie- gers—Hitschelm te Sneek, secretaris de heer U. Speerstra te IJlst en penning meester de heer J. H. Nauta te Jutrijp. Als leidster is tijdelijk aangesteld mej. F. Reitsma te Sneek, administrateur ie dé heer E. Wouda te IJlst, terwijl een Raad van Toezicht wordt gevormd door één diaken van elk der aangesloten dia conieën. Voor de diaconie Sneek hebben twee leden zitting. Voorzitter is de hee? van Loon te Sneek. Het ligt in de bedoeling in januari te starten. Bij ingekomen verzoeken wordt niet gevraagd naar geloof of richting. Maandagmiddag werd in het Ziekenhuis een receptie gehouden om aan Zusters en verpleegsters gelegenheid te geven af scheid te nemen van Dr Schreuder ëh zijn echtgenote. Deze laatste had in de eerste jaren van de vestiging van Dr Schreuder te Sneek haar man geassisteerd in het laboratori um, zodat zij met de ontwikkeling van de praktijk geheel heeft meegeleefd. Bij dit afscheid bleek hoezeer Di- Schreuder, ofschoon hij het uiterste van zijn mede werksters vroeg, toch door ieder bemind werd, zowel om zijn medische als zijn menselijke gaven. Velen konden haar ontroering niet bedwingen, vooral toen mevr. Schreuder vertolkte hoe zij steeds haar man ter zijde had gestaan, opdat hij de plichten van zijn beroep met op gewektheid kon vervullen. Zij sprak niet over de offers, welke zij zelf daarvoor moest brengen. Het vertrek viel Dr Schreuder en zijn echtgenote zeer zwaar. Hij was vol lof over de deskundige ver pleging en roemde in alles de liefderijke zorg voor de patiënten. Des avonds had het afscheid plaats van Bestuur en Directie. Dit geschiedde aan het souper, dat aan Dr Schreuder en echtgenote door het Bestuur werd aan geboden. Tevens zaten aan deze feestdis aan de Hoogeerw. Heer Deken J. v. Gal kom, alsmede de Rector van het Zieken huis de Zeereerw. Pater Manesse. De voorzitter, de heer N. J. de Vries, schetste de levensloop van Dr Schreuder in Sneek en sprak over de gehechtheid van deze medicus aan het Ziekenhuis De gevoelvolle woorden eindigden in de aan bieding van een prachtig schilderstuk als blijvend aandenken. Wat zou ons leven zijn, wanneer we het begrip kleur niet kenden. De vele kleur schakeringen die we onderscheiden, heb ben er toe geleid dat verschillende tech nisch onderlegde mensen zich in deze materie hebben gespecialiseerd. In het kader van een verantwoorde kleurentoe- passing heeft de nog jonge studieclub Schilders Sneek en Omstreken daarom het plan opgevat binnenkort als primeur de Eerste Friese kleurendag te organi seren. Naast een uitgelezen kleuren-ex- positie komen deze dag een viertal ex perts naar Sneek. teneinde een inleiding te houden over de door hen bestudeerde kleurentechniek. Naast deze sprekers zal er voorts een expositie worden ingericht over het leerlingstelsel, terwijl verder verschillende Technische Lagere Scholen zijn uitgenodigd met het werk van eigen leerlingen te komen exposeren. Gezien de grote belangstelling die steeds voor verantwoorde kleurentoepas- sing bestaat, .belooft deze unieke pre mière voor Sneek een succesvolle dag te worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Nu de winter is ingevallen en er daar mee voor onze gevederde vrienden weer een moeilijke tijd is aangebroken is de Vogelverzorgingsdienst van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten weer paraat om te trachten hun nood zo goed mogelijk te lenigen. Aanvragen om voeder kunnen worden gericht tot notaris H. A. J. Alma te Bols ward (tel. 05157-253) en Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 812455 ten name van notaris Alma voornoemd. Ons bestuurslid Dr J. P. Otto te Sneek geeft zeer gaarne alle gewenste inlich tingen omtrent de verzorging der vogels in het algemeen en meer in het bijzonder omtrent de voedering. Denkt U er b.v. goed aan eenden ook scherp zand of grit te verstrekken. De Commissie der Afd. Vogel verzorgingsdienst v. d. BFVW: H. GAARMAN, Bolsward, voorzitter Nots. A. VISSER, Balk, sekr. Nots. H. A. J ALMA, penn.m. Dr J. P. OTTO, Sneek E. W. Dijkstra, Oudwoude. Op uitnodiging van het bestuur der v.v. Sneek kwamen deputaties uit de besturen der Sneker sportverenigingen maandagavond in hotel Hanenburg bij een. Doel van deze avond was de mo gelijkheid onder ogen te zien tot oprich ting te komen van een z.g. sportraad. Na een inleidend woord van de voor zitter der v.v. Sneek, de heer K. Doe- vendans, waarin deze een uiteenzetting gaf over het doel en wezen van een sportraad, volgde een geanimeerde dis cussie waarbij door verschillende aanwe zigen het woord werd gevoerd. Uit de discussie bleek dat het voorstel om tot oprichting van een dergelijke raad te komen door alle aanwezigen werd gesteund. Van de twee en twintig uitge nodigde sportverenigingen waren acht tien vertegenwoordigd. Na een bespreking aangaande de te kiezen bestuursvorm werd besloten op dinsdag 27 januari opnieuw een verga dering te houden en dan te proberen tot de officiële oprichting van de Sportraad Sneek te komen. Gezien het nut dat de verenigingen i. een dergelijke raad zien bestaat er een goede kans dat tot op richting wordt overgegaan. Alle bestu ren hebben nu twee weken tijd gekregen in eigen vereniging overleg te plegen. Met een woord van dank voor de goe de opkomst en de prettige besprekin gen sloot de heer Doevendans deze in eerste instantie zeer geslaagde avond. Al d-ze jaren heeft de heer de Boer de belangen van het waterschap op kun dige wjjze gediend. Zowel de admini stratie, die buitengewoon nauwgezet wordt behartigd, als het opzicht over het polderwerk waren by hem in kundi ge handen. Veel is er veranderd in deze kwarteeuw. Zo werden verschillende mo lens vervangen door electrische gema len. Op zichzelf zou dit voor het land- schapsschoon jammer zjjn, maar voor de bemaling van de landerijen was bet ze ker een vooruitgang. Mede door de ak- tiviteit van de heer de Boer werden twee molens formeel verkocht, nl. de Geeuws- molen en de molen aan het Op. Deze zijn door de koper in uiterlijk goede staat gebracht en zjjn weer een sieraad voor het landschap. De heer de Boer werd op 17 januari 1924 met grote meer derheid van stemmen door de ingelan den gekozen. In de loop der jaren heeft hij voldoende bewezen dat deze keuze een goede is geweest. --- - - I Wad naar het Nederlandse komen, kan I ook voor, dat de jaarwisseling voor de 1 - i dat ’-’et re- Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal op 2 februari naar Chili vertrekken om in zijn kwaliteit van voorzitter van de F.E.I., de internationale paardensport federatie, het internationale kampioen schap in Vina del Mar bij te wonen. In aansluiting aan het verbljjf in Chili zal prins Bernhard officiële bezoe ken brenger, aan Paraguay en Brazilië; in Brazilië zullen in het bijzonder ook verscheidene nederzettingen van Neder landse emigranten worden bezocht. Na deze bezoeken zal de Prins nog enkele dagen privé in Mexico doorbrengen. De reis zal in totaal ongeveer vier weken duren, aldus het Alg. Handels- blad. Henri van Leeuwen wordt door zijn uitgever aangekondigd als schrijver, ver teller, cabaretzanger als avonturier, straatzanger en zwerver. Men wordt nieuwsgierig naar deze persoonlijkheid en als hij dan op het podium staat en men kijkt naar zijn karakteristieke kop en misschien nog meer naar zijn grote gevoelige en sprekende banden, dan ver geet men notities te maken. Het is ook niet nodig. Tekent U de woorden op van een zwerver eenavonturier? Want dat is toch de rol die Henri van Leeuwen speelt, of hij het ook inderdaad is, een vraag die wij niet behoeven te beantwoorden. Een feit is dat men uiterst geboeid naar deze man zit te luisteren, welke gedachten er intussen ook bij u op mogen komen. Hij vertelt als een meester-verteller die zjjn publiek in de zaal meesterlijk bespeelt. Zijn mi miek is kostelijk en menige toneelspeler zal hem die benijden. Het spel van zijn handen gaat, meen ik, onbewuster en OPPENHV1ZEN. Naar wij vernemen is het 17 januari a.s. 25 jaar geleden dat de heer W. de Boer Jr. alhier benoemd werd tot secre- taris-ontvanger van het waterschap „Oppenhuizen c.a.”. Enige jaren later werd aan deze functie nog toegevoegd het opzicht op de door het waterschap uit te voeren werken. meer, maar vezel van zijn jager, tot in lichaam. In gebukte houding snelt hij vooruit in de richting van de dieren, die snel in het water verdwijnen, maar uit pure nieuwsgierigheid telkens weer opduiken met de kale, gesnorde koppen boven water. En op de wal geeft de jager een nummertje show weg. Hij slaat de ge kruiste benen omhoog, zulks in liggen de houding en doet zo als een zeehond op het droge. Zijn stem blaft schor over het Wad: „Hoei, hoei”. En de zeehon den zwemmen heen en weer, steeds dich terbij, totdat er een schot kraakt over de stilte van het Wad, een schot, waar het meestal niet bij blijft. Zo gaat dat allemaal tijdens een robbenjacht. Op de terugreis worden de dieren gestroopt. De lever en het spek worden bewaard

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1