'4 Regulerende functie van de pacht moet weer in werking worden gesteld Opbrengst Auto-busactie ruim 2700 gulden Ensemble speelde „De roof van de gordel o r* van en friesch Grondbezit ULST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 114e jaargang no. 6 Rcdakteur: L. KIEZEBRINK Otto Sterman Kerknieuws 5J Geslaagd I Kynologenclub Sneek en Omstreken Redaktie-adrea t Klciniaad 7 Telefoon 2872. Maandag 19 januari 1959 Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland H. Vrolijk sprekt oer „Mari- neraadsel Douwe Aukes” „Andorra” Vacantie Spaarzegelactie Dierenbescherming te Ijlst Vermoedelijk in augustus weer een feestweek in Heeg 1 Het Snnker Nieuwsblad is een ««combineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nogmaals: „Een ongelukki ge formulering Bezoek van V.V.V.’ers Jaarvergadering C. H. Kiesvereniging Friese regenboogclub opgericht Br Feestweek. MICHIKO KREEG EERSTE LES ALS TOEKOMSTIG KEIZERIN..., al gy Meer spreiding Er moet meer spreiding in Ce huur ko men. De grote vraag is echter naar bo- M. BAAYENS J. ZEILSTRA G. BOOMSMA. Vóór de heer Swierstra aan het woord kwam, werden eerst enige huishoudelijke zaken onder leiding van voorzitter P. Kramer afgehandeld, waarbij de heer H. Bouma te Scharnegoutum als bestuurslid werd herkozen. die een Deze club vergaderde j.l. dinsdagavond in hotel Hanenburg. Dr Otto opende de bijeenkomst voor een, helaas veel te ge ring aantal der leden, ’t Bestuur had zich voorgesteld, dat, ingevolge een aan de leden gericht verzoek, n.l. om vragen op kynologisch gebied in te zenden, welke dan deze avond zouden worden behan deld, men aan dit verzoek zou hebben voldaan. Maar niemand had een vraag in gestuurd en daarom draaide het bestuur de zaak om en stelde zelf 20 vragen. Van De feestweek, die vermoedelijk in au» gustus wordt gehouden, werd druk be sproken. Voor het programma werden vele suggesties gedaan: motorsport, rui tersport, concours-hippique, kortom men wilde wel eens wat bijzonders in Heeg hebben. De keuze en de organisatie werd tenslotte aan het bestuur overgelaten. Met het grote aantal verenigingen dat ons dorp telt is het heel wel mogelijk een feestweek te organiseren. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Dnifhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Geslaagd te Amsterdam voor medisch analiste onze vroegere stadgenote mej. I. R. Obbema. rode i in. i ze- dat SNEEKER NIEUWSBLAD drie prijzen, won de heer E. Fabei' uit Bozum de le prijs, mevrouw GroenZijl- stra de 2e prijs en de heer J. Kroon de 3e prijs. Daarna gaf de voorzitter het woord aan mevrouw J. Cloode Vries uit Nijelamer. Deze alom bekende fok ster van Sint Bernards gaf een zeer aar dige beschrijving van deze mooie hon den, vanaf vroeger tijden, toen de Sint Bernards hoofdzakelijk gebruikt werden door de monniken in de hoge, met sneeuw bedekte bergen, voor de opsporing van, in de sneeuw verongelukte reizigers tot aan de honden van de tegenwoordige tijd, welke, wat type en beharing betreft, veel mooier zijn gefokt. De spreekster liet de leden vervolgens mooie opnamen zien. Wij zagen diverse fokprodukten van mevr. Cloo, zomede haar goed inge richte kennel „fan ’t Heitelan”. Als toe gift kwam een gevecht op het witte doek tussen een tijger en een python. Vol spanning werd deze film gevolgd totdat het uiteindelijk de reuzenslang gelukte, de tijger te omstrengelen, met als gevolg, dat de grote kat „de slag” verloor; een zeer mooie opname. Dr Otto dankte de leden voor hun opkomst en natuurlijk kreeg mevr. Cloo—de Vries een extra pluim. De huurv er deling is dus onvoldoende. De Overheid heeft door haar ingrijpen de bedoeling van de huurfunctie regu lerend te werken volkomen verstard. De zaak is daardoor verkeerd uitgeko men. In de verkoopprijzen daarentegen is wel rekening met de opbrengsten gehou den. De prijzen op de goede zandgron den worden al iets hoger, die op het veen gedrukt. In dit nummer is een advertentie op genomen voor de „Andorra” Spaarzegel Een twintigtal informatrices en in formateurs van V.V.V.-kantoren in Ne derland en België heeft vorige week on ze provincie bezocht en was woensdag in Sneek. Ze werden in gezelschap van de h.h. H. P. Timmermans, dir. van de Prov. Friese V.V.V. en de heer H. Pols, bestuurslid van deze Ver. en de h.h. A. H. Vis, voorzitter en G. v. d. Pijpekamp, secretaris van V.V.V. alhier ten raad- huize door B. en W. ontvangen, waar burgemeester Rasterhoff hen toesprak. Het gemeentebestuur bood daarna deze gasten een koffiemaaltijd in de Wijnberg aan. Ook daar werden nog goede woor den gesproken door alle bovengenoemde heren. Wethouder C. J. Berkhout voer de aan tafel het woord in zijn kwaliteit van voorzitter van de Ver. van Sneker Zakenlieden en hij beloofde namens deze Ver. de informatrice of informateur, die vrn de gasten door haar of hem geadvi seerd naar Sneek te gaan, de meeste ansichtkaarten zou ontvangen en vóór 1 augs. a.s. te Sneek inlevert, gratis reis naar de hardzeildag. gelden met vrede en voorspoed. Als aandenken aan de actie kreeg Pa ter Stockmann ook nog alle publicaties hierover in een album samengebundeld, warvoor hij zich eveneens zeer erkente lijk toonde. Hij deelde daarna nog mede, dat het benodigde bedrag voor een auto nu vrijwel bijeen is. Bydragen nog mogeljjk. Er moeten ook nog enige busjes wor den ingeleverd door houders die met vacantie of i.d. zijn. Voorts bestaat voor hen die nog niet in de gelegenheid waren iets bij te dragen daartoe nog de mo gelijkheid. Hetzij bij het Werktuigen bureau voor de 'Landbouw aan de Oude Koemarkt of door storting op gironum mer 842248 ten name van de heer G. W. Poiesz, Leeuwarderweg 70. Voor het vaststellen van de pachtprij zen rekent men hier met zeven grond soorten. De opbrengst van de akkerbouw, bedrijven is vrijwat hoger dan die op de wëtdebedrijven. maar hier in Friesland toont de laatste ook nog grote onderlinge verschillen aan. Een onderzoek, ingesteld over vijf jaar door het Rijksconsulent- schap voor grond- en pachtzaken naar de gemiddelde opbrengst van de bedrijven heeft dit aangetoond. De eenmansbedrijven zijn daarbij bui ten beschouwing gelaten omdat men daarop dóór abnormaal lange werktijden grotere opbrengsten kan verkrijgen. Vol gens de cijfers die de heer Swierstra aan haalde, bedraagt het verschil in opbrengst tussen de goede klei- en de lichte zand grond 140 per hectare. De eerste levert 21/s maal zo veel op, maar de huur (resp. 150 en 100) is maar IVs maal zo hoog. De akkerbouwplaatsen kwamen nog vrij wat hoger uit. Naar wij vernemen komt deze beken de voordrachtskunstenaar, radio- en te- levisie-acteur donderdag 22 januari in de Foyer van Amicitia met een geheel nieuw programma, getiteld „Ebbenhout” voor de afd. Sneek van het Inst. v. Arb.- ontwikkeling. Wij herinneren ons nog de voordrachtavond van Otto Sterman in het vorige winterseizoen, toen deze be gaafde kunstenaar een geheel bezette Foyer op een uitzonderlijke wijze wist te boeien. Wij kunnen het ons indenken, dat het bestuur van de genoemde afdeling in het winterprogramma met grote vol doening er van gewag gemaakt, dat hij, in samenwerking met de .Sticusa", Otto Sterman nogmaals bereid heeft gevon den een avond met een geheel nieuwe voordracht voor de afd. te verzorgen. Ongetwijfeld zullen de bezoekers van de vorige avond met vele anderen dit op treden niet willen missen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wg naar de elders in dit blad voorko mende advertentie. IJLST, 15 jan. Hoe genomen initia tieven later resultaten opleveren blijkt ook in deze barre wintertijd. Scheen het aanvankelijk dat de opgerichte afd. Dierenbescherming slapende was, nu de nood aan de vogel komt, wordt er met een aangepakt. Vanmiddag kwamen de schoolkinderen reeds gewapend met gro te zakken bij de deuren langs. Ze zamel den oud brood voor de mussen, spreeu wen, lijsters, roodborstjes enz. die met dit harde sneeuwdek gebrek lijden. Een paar ingezetenen zorgden voor stro op het ijs voor de vele eenden, die de heer J. A. Nooitgedagt evenals vorige win ters van voedsel voorziet. Vol lof was men over de gemeente die dit jaar nogal wat verbeteringen in Heeg heeft tot stand gebracht, o.a. de brug- en de afrastering van de Zijl. Men heeft goede hoop, dat ook de straatver lichting verbeterd zal worden. Het zwembad boert goed zoals uit d« verslagen bleek. De statuten moeten worden gewijzigd, teneinde ze aan de tegenwoordige situa tie aan te passen. Hiervoor werd een. commissie van vier personen benoemd, die t.z.t. nog eens een vergadering hier over zal beleggen. De secretaris, de heer B. F. Hielkema, werd herkozen. daad moet rekening worden gehouden met de toekomstige Europese Gemeen schap. Dat heeft minister Mansholt in dertijd ook wel ingezien. Daarom ver hoogde hij de pachtprijzen. Verbeteringen door ruilverkaveling en herverkaveling moeten ook mogelijk zijn. Anders ben ik er op tegen, aldus de heer Swierstra. Bovendien moeten de ei genaren beter ingelicht worden wat de kosten betreft. Maar zoals een van de leden met voorbeelden had aangetoond, weten ze. waar de ruilverkaveling al enige jaren in uitvoering is, nog niets. Verder was hij het eens met de heer Wind, die er op gewezen had dat de be- malingsgelden in de toekomst nog sterk zullen stijgen als de noodzakelijke ver nieuwingen van de installaties móeten worden uitgevoerd en dat de kosten voor het onderhoud van de polderdijken al veel hoger zijn dan voorheen in verband met de hogere waterstand ten dienste van de scheepvaart. HEEG. De jaarvergadering van Plaat selijk Belang die dezer dagen gehouden werd, was niet druk bezocht. De ijs- sport had bij vele leden stellig voor rang. Temeer omdat er ook geen schok kende dingen te bespreken waren. De contactavonden die in het afgelopen jaar werden gehouden, hebben nog niet hele- maal voldaan, zo deelde voorzitter J. v. d. Heide mede. Hopelijk zal het in dit seizoen beter gaan. De pachtprijzen zijn te laag en ie spreiding is onvoldoende. Er zal een veel groter onderscheid naar boven gemankt moeten worden tussen de goede en de minder goede gronden. De gebruikswaarde is daarbij de enig juiste norm. Brengt men die zaak in ’t reine, dan zullen ook de toeslagverschillen op de melk kun nen verdwijnen. De regulerende functie van de pacht moet dus weer in werking worden gesteld. Michiko Shoda, de verloofde van kroonprins Akihito van Japan, kreeg van Osa- naga Kanroji, chef ritueel aan het keizerlijk hof, de eerste les. De toekomstige keizerin zal vertrouwd moeten raken met de zeer vele rituelen, welke het Japanse hof het gehele jaar door kent. Besprekingen. Gevraagd werd naar de pachtprijzen in het buitenland, ook met het oog op de komende Euromarkt en naai- de me ning van de heer Swierstra over de ruil verkaveling en de daaraan voor de eige naren verbonden hoge omslagkosten. Spreker antwoordde hierop, dat voor de oorlog de grond- en pachtprijzen in Nederland 'tot de hoogsten behoorden. Nu liggen ze praktisch het laagst. Inder- -- Boven verwachting. Pater Stockmann zei in zijn dank woord, dat deze actie achter zijn rug om gevoerd werd, maar het voor hem een zeer pleizierige was. Zowel de directe als de indirecte steun waren boven zijn verwachting. De Sneker Katholieken slaan bij het missiewerk een zeer goed figuur. Uit de drieduizend Katholieken die onze stad telt, kwamen nl. 15 mis sionarissen voort. Veel meer dan in de specifiek Katholieke streken in het Zui den. Dit heeft er toe geleid dat ook daar en eveneens in Duitsland vele per sonen mij royaal hebben gesteund, al dus de Pater, die zich nog altijd thuis voelt in Sneek, waar vroeger 18 Stock mannen woonden, die nu allen zijn ver trokken. En ook deze actie bewijst z.i. dat Sneek nog altijd zijn oude vader stad is. Hij dankte de commissieleden, de pers en verder allen die tot dit fraaie resultaat hebben bijgedragen en sprak de hoop uit dat God hun dit moge ver- Naai het ons wil voorkomen heeft Het Zuidelijk Toneelgezelschap Ensem- dat een verheugende activiteit drie een van De C.H.U.-fractie in Sneek betreurt het ten zeerste, dat de Commissie van goede diensten van de P.v.d.A. inzake de wethoudersverkiezingen in Sneek niet de waarheid onder ogen durft of wil zien. Wg verklaren nogmaals, dat, wat door de Commissie van goede diensten „een ongelukkige formulering” wordt ge noemd, het enige motief is geweest, dat door de P.v.d.A. werd aangevoerd, om de C.H.U. bij de wethoudersverkie- zing uit te sluiten. Om dit punt nogmaals met feiten te staven, heeft, naar wij geloven, geen zin, gezien de reactie van de Commissie op ons eerder ingezonden stuk, al zijn wij hiertoe natuurlijk te allen tijde bereid. Het doet ons genoegen, dat de Com missie begrip toont voor onze teleurstel ling, dat onze C.H.U.-fractie een wet- houderszetel werd onthouden, wanneer tenminste bij haar de mening heeft voor gestaan, dat onze fractie voor deze wet- houderszetel in aanmerking had moeten komen. Bij onze fractie heerst niet alleen te leurstelling, maar ook verontwaardiging over het spel, dat in Sneek bij de wet- houdersverkiezing gespeeld is en niet al leen bij ons, maar bij de gehele C.H.U. in Sneek en omgeving, zowel als bij velen, die een andere partij zijn toegedaan. Dat de Commissie de wijze, waarop wij op het door haar uitgegeven communiqué hebben gereageerd, betreurt, begrijpen wij ten enenmale niet. Op welke wijze had de Commissie dan verwacht, dat wij op een derge lijke voorlichting, als door haar gegeven, zouden reageren, voorop gesteld, dat doofpotpolitiek ons niet ligt? De C.H.U.-fractie in Sneek: Advertentieprijj 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lage: Abonnementsprijs f 3.— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ble dat een verheugende ontwikkelt en in dit seizoen stukken in première uitbracht goede greep gedaan met „De roof de Gordel” van Benn Levy. Deze En gelsman schrijft in luchtige toon zeer vlotte en amusante dialogen en ken merkt zich door een originele kjjk op de dingen. Dat blijkt ook uit „De Gor del” en wel direct bij de aanvang van het stuk, dat een pleizierig spel rond één van de 12 werken van Herakles is, als hij Zeus en Hera in een proloog, waar bij zij als de bekende traditionele borst beelden in hoge nissen ter weerszijden van het toneel zijn opgesteld, even de vuile familiewas over de lijn laat han gen. De kijfachtige Hera vergeet daar- by niet Zeus nog eens z”n slippertje naai de aarde te verwijten, waar hij als Am- phitrion by Alkmene Herakles verwek te, „de antieke krachtpatser” zoals Al fred Pleiter, die de knappe Nederlandse vertaling van het stuk maakte, hem noemt. Die Herakles dan heeft al acht van de twaalf hem door Eurystheus op gedragen geweldige werken uitgevoerd als het stuk opent en hg en zgn vriend Theseus by Themiscyra landen om het negende te volbrengen, het ontroven aan de, volgens de legende zeer oorlogs zuchtige. woeste en krijgshaftige Ama zonen van de kostbare gordel, aan ko ningin Hyppolyte geschonken door de kwaadaardige Ares, ook een zoon van Zeus maar nu bij Hera. Die gordel wenst een dochter van Eurystheus te bezitten en dies zgn de helden er maar weer op uitgetogen. Groot is hun verbazing en verbijstering als naar de lezing van Benn Levy deze Amazonen echter helemaal geen bloeddorstig vrouwvolk blijken te zijn, oorlog is volgens haar maar een barbaarse bezigheid en gemeen tijdverdrijf van mannen, van wie zij al leen maar om der wille van de instand houding van het ras noodgedwongen en kele in stallen moeten houden de meesta mannelijke borelingen gaan subiet het water in maar vechten doen vrouwen niet. Haar koninginnen Antiope en Hippolyte zgn lieftallige, charmante schepseltjes, zij vertellen Herakles en Theseus dat ze de gordel wel niet kun nen afstaan, deze is nu eenmaal het symbool van hun gemeenschap, maai de heren mogen meelunchen en de vorstinnen vertellen hun dat haar roep van schrikkelgke krggshaftigheid en haar bloeddorst alleen maar als propa ganda in een soort fluistercampagne verbreid wordt omdat dit de beste ver dediging voor het Amazonenland vormt. Herakles en Theseus, de beroepshelden, zijn er beduusd van dat de Amazonen niet willen vechten, er is nu voor hun heldendom geen plaats. Wel trachten ze de koninginnen tot verzet te prikkelen, ze stoffen op hun heldendaden, Theseus telt die van Herakles op zyn vingers af: het smoren ven dv Nemeeische leeuw, het doden van de Lernaïsche hydra, het vangen >an het Erymanteische ever zwijn, van de stier van Kreta, van de ven of naar onderen? Men zou kunnen beginnen de lichte zandgronden te ver lagen, maar spr. toonde aan dat deze prijzen niet meer gedrukt kunnen wor den. Ze komen dan beneden de op- brengstwaarde voor de eigenaar. Bij de tegenwoordige melkprijs hebben ze dan echter nog wel waarde voor de boer. Ze zouden voor hem dan meer waard zijn dan de staat aangeeft wat tot zwarte huren zou kunnen leiden. Op de goede staatsgronden in de IJs- selmeerpolders liggen de huren veel ho ger. De particuliere oude pachten op de goede grond moeten daarom opgetrok ken worden tot die van de staat. De huurders voelen daar natuurlijk weinig voor, maar de fiscus evenmin. Die heeft nl. ook groot voordeel van de lage huren. De grote winsten worden n.l. afgeroomd. De fiscus is derhalve partijdig bij het vaststellen van de pachtprijzen. Voert ze deze op, dan komt het meerdere in de zakken van de landeigenaren terecht en daar voelt de fiscus weinig voor. De alles overheersende vraag is echter of dat nog langer zo kan. Laten de prij zen het toe? De Overheid, aldus de heer Swierstra, heeft haar plicht volkomen verzaakt door de huren in de goede ja- ren niet op peil te brengen. Resumerende kwam spreker tot de in de aanhef vermelde conclusie, waaraan hij nog toevoegde, dat de Overheid de regulerende werking van de huur niet moet versluieren door politieke overwe gingen. Tot deze conclusie kwam de heer H Swierstra, algemeen secretaris van „Het Friesch Grondbezit”, in zijn rede die hij zaterdagmorgen bij Hanenburg hield in de jaarvergadering van de afd. Sneek e.o. dezer vereniging. Zijn onderwerp was „Nieuwe Pacht wet perikelen” want, zo zei hg, de nieu we wet die op 1 mei 1958 in werking is getreden, heeft al heel wat moeilijkheden veroorzaakt. Niettegenstaande ze 191 ar tikelen telt en de oude maar 91. De eerste is dat men ze op 1 mei in werking heeft laten treden. De dag waarop de nieuwe pachten ingaan. De oude liet men ook op zo’n ongelukkig tijdstip in werking tre den: 1 oktober. Tot op de huidige dag hebben we daar nog moeilijkheden mee. Het tweede punt is dat de toen nog jonge minister de Consulentschappen voor- grond- en pachtzaken heeft opge heven, waar niets voor in de plaats in gekomen, en het derde dat hij de huren welke minister Mansholt in december 1957 na 12 maanden voorbereiding ver hoogd had, direct in april 1958 weer met 10-20 gulden per hectare verlaagde. Daar valt praktisch heel Friesland onder. De Grondkamers behoefden de nieuwe prijzen wel niet toe te passen, maar in Friesland deden ze het wel. Staatsrechterlijk was deze verlaging echter iets vreemds en het is jammer dat minister Vondeling die ook z’n goede punten had, op dit punt gefaald heeft. Wanneer de tijden beter worden en de zuivelpositie is al belangrijk beter zal men er niet aan kunnen ontkomen de prijzen weer te verhogen. Grote verschillen. Actie. De winkeliers die aan deze nieuwe actie meedoen kenbaar aan een raam- insigne bestaande uit een blauwe drie hoek met daarin een verticale i streep verstrekken bg aankopen hun zaak spaarzegels welke in een gelboekje geplakt moeten worden, eveneens gratis beschikbaar wordt ge steld en 250 zegels van 1 cent kan be vatten. Ieder volgeplakt boekje geeft recht op f 2.25 aan contanten of op f 2.50 indien het bedrag bg de winkeliers self besteed wordt. Een voordeel van dit systeem is on- getwijfeld, dat de spaarboekjes niet op gestuurd moeten worden, maar op ieder tgdstip direct bij de eigen winkelier in gewisseld kunnen worden. Op 1 januari 1959 bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen 2.489.642 tegen 2.480.551 op 1 december 1958. Het aantal aangegeven televisietoe stellen steeg in htzelfde tijdvak van 374.738. tot 391.036 (t/m 13 januari 401385). Op 1 januari waren er 507.726 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 508.829 op 1 december 1958. Donderdagavond werd in Hotel Hanen burg de netto-opbrengst van de actie voor Pater Stockmann aan deze oud- stadgenoot overgedragen. Met de fantas- sische hulp van alle commissieleden kon een flink bedrag worden ingezameld, zo deelde de voorzitter van de commis sie mede. Zondagmorgen zijn de busjes geledigd die f 1430bevatten, de ande re bgdragen kwamen door girostortin- gen en giften, waaronder ook van niet- Katholieken. De voorzitter concludeerde hieruit, dat Pater Stockmann, die op 27 februari naar zgn missiegebied in Afrika terugkeert, zich daar straks dus niet alleen door de gehele Katholieke gemeenschap in Sneek, maar ook door vele andersdenkenden in onze stad ge dragen kan weten. OUDEGA-W. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar ds J. F. Storm te Nij broek. OOSTHEM. De Chr. Hist. Kiesver. Oosthem-Folsgare hield alhier op 15 januari haar jaarvergadering in het „Himsterhüs”. De voorzitter de heer G. Damstra kon na de gebruikelijke ope ning slechts een klein aantal leden het welkom toeroepen, evenwel hoopte hij op een goede en vruchtbare vergadering. De secretaris las daarna de notulen en een kort jaaroverzicht voor, evenals de penningmeester die nog een saldo van f25.in kas had. Een aantal ingeko men stukken van het Hoofdbestuur, meest betrekking hebbende op de a.s. verkiezingen, werden behandeld. Ook een lange Igst van namen van kandidaten voor de Tweede Kamer werd nog be sproken. Verder werden een drietal af gevaardigden benoemd voor de op 17 januari te houden kamerkringvergade- ring te Leeuwarden. Bg de bestuursver kiezing werd de aftredende penning meester R. Hitzert herkozen en wegens vertrek van het bestuurslid C. Wispel- wei werd A. Jongsma gekozen. Besloten werd binnenkort een spreker uit te no digen, zo mogelijk één der zittende Tweede Kamerleden. Om het ledental op te voeren zal men trachten door middel van huisbezoek dit doel te bereiken. Ten slotte ging Ds Kaastra voor in dankge bed en werd door de voorzitter de ver gadering gesloten. zingen kon, maar misschien zat de stuc- de voor de beantwoording^beschikbare baard het goddelijk liedje in de weg. Riek Schagen was in een gastrol bg Ensemble de onvervaarde smidse Hip- pobomene; Wieke H. Mulier, Mariene Gobau en Miep van den Berg speelden verdienstelijk de bgrollen van Diasta, Anthea en Thalestris. Er was veel ap plaus voor ’t spel en ’t sappige stuk, dat onder regie van Jan Retèl ook wat décor en costumering aangaat een zeer ver zorgde uitvoering kreeg. Een mand bloemen, keurig temidden der optreden den geplaatst, was mede een hulde voor alle tentoon gespreide lieftalligheid, held haftigheid, vlotheid en frisheid op deze avond. Zij nog vermeld, dat, ook onder aus piciën van Kunst aan Allen, maar niet in de serie toneeluitvoeringen begrepen, het operagezelschap „Forum” uit En schedé hier 29 januari a.s. „Die lustigen Weiber von Windsor” komt opvoeren. mensenetende paarden van Diomedes en noem maar op. maar Antiope vindt het wel aardige verhaaltjes maar so what, wat dan nog? Ze blgft er nuchter bg en is niet geïmponeerd. Integendeel, de krijgshelden komen in niet geringe mate onder de indruk van de beide lieve ko ninginnen die ook harerzgds anders over mannen gaan denken. Zeus ontdekt dat het zaakje in ’t honderd gaat lopen en voor deze éne keer is Hera het met hem eens. Zij koestert rancune tegen dat koekoeksjong Herakles en om deze te dwarsbomen leent zij, zoals Zeus eenmaal dat van Amphitrion geleend heeft, even het lichaam van Hippolyte om de Amazonen tot de strgd aan te zetten tegen de indringers. Maar ze heeft te laat ingegrepen, we zien haar tenslotte, verrijkt met een blauw oog, weer in haar nis tegenover een grinne- kende Zeus. Haar plan om de beide hel den en al hun tochtgenoten om te bren gen door een list is mislukt door ver raad van een der koninginnen, die beide met een even door de liefde beroerd hartje toekijken als Herakles en Theseus afdruipen zonder een heldendaad te heb ben begaan, maar toch in het bezit van de gordel, dank zg de indruk die ze op de beide dames gemaakt hebben. Het spel in dit plezierige stuk, waarvan bedrijf 1 en 2 van fijner geest zijn dan het laatste dat naar de klucht neigt, was over het algemeen uitstekend. Een prachtige geweldenaar in woord en gedaante was Lo van Hensbergen als Herakles, parmantig en guitig was de Theseus van Henk van Ulsen, die als gast bg Ensemble uitstekend in de be zetting paste. Rie Gilhuys en Andrea Domburg waren voortreffelijk als An tiope en Hippolyte. Amusant waren Wim v. d. Brink en Marion Gobau in de borstbeeldenróllen van Zeus en Hera, we hebben nooit geweten dat Zeus niet In tegenwoordigheid van de heren J. C. van der Velde en J. Hofland zgn op 14 januari j.l. in restaurant Piso te Sneek de Friese Regenboogzeilers bg- elkaar gekomen. Doel van deze bijeen komst is geweest het hoofd te bieden aan de alarmerende berichten, welke de laatste tgd van de zijde van officiële en oficieuze instanties en personen worden gegeven, wat betreft het voortbestaan van de Regenboogklasse. Men leest be richten dat deze klasse tot ondergang is gedoemd omdat de oude cracks er niet meer zgn en de jongeren het kennelgk niet aan kunnen. Om te bewijzen dat dit niet het geval is, is op initiatief van notaris E. K. Hoekstra te Sneek, een club van Friese Regenboogzeilers opgericht, welke thans een deel is gaan vormen van de bekende Regenboog Club, onder leiding van de heer van der Velde. Hierdoor zijn alle krachten nu samengebundeld en willen de Regenboogzeilers aan zeilend Neder land laten zien, dat de klasse zeker lang niet gestorven is en dat ze ook niet de laatste opflikkeringen vertoont. Er zijn vriendschapsbanden over en weer gelegd en in het komende seizoen zal de Re genboogklasse in Noord- en Zuid-Hol- land en in Friesland op diverse wedstrij den aan de start komen met vele sche pen, variërend van 5 tot 22, een regel matige opkomst welke geen andere klas se van grote schepen te zien geeft. Het mag zijn dat diverse schepen een flinke ouderdom hebben bereikt, desalniettemin zgn er nog steeds een vijftigtal wed- strijdklare Regenboogjachten in Neder land en nog steeds mag dit sierlgke schip zich in een grote populariteit ver heugen, ook bij de jeugd. Dit laatste ziet men vooral in Friesland, waar jon geren zich enthousiast op de wedstrijd sport in de Regenboogklasse gaan toe leggen, zodat op vele Friese wedstrgden buiten de Sneekweek een Regenboog klasse van 6 a 8 schepen regelmatig te zien zal zijn. Verheugend is het, dat er thans ook in Friesland een zilveren wisselbeker als prestatieprijs is beschikbaar gesteld door de heer Alberda voor hem die in de Friese wedstrijden in de Regenboogklas se de meeste punten behaalt, waaraan dan nog zijn toegevoegd prijzen voor stuurman en bemanningsleden. Niet al leen voor de snelste, maar ook voor de 2de en 3de in het totaal klassement. In Friesland wordt een en ander voort aan verzorgd door de Friese afdeling van de Regenboogclub en in Noord- en Zuid-Holland door deze club zelve. It Genealogysk Wurkforban fan de Fryske Akademy sil op sneon 24 janne- waris 1959 in gearkomste balde. yn „Bel levue”, Nijestéd 48 to-Ljouwert. De iepening is om 14.30 üre. Nei it ófhanneljen fan de ynkommen stikken ensfh. sil de hear H. Vrolgk fan Snits sprekke oer „Het Marineraadsel Douwe Aukes”. Nei it skoft is it wurd oan de hear R. S. Roorda dy’t it hawwe sil oer „De Hynljipper fluitskipper Auke Wy- bes yn 1703 by Czaer Peter de Greate op ’t miel”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1