Wat de Raad te behandelen krijgt R.K. toneelgroep Sneek speelde met veel succes een klucht Skütsjes op de film en op het toneel Veel bezoek verwacht op de komende Graslanddag Actuele inleidingen ■I iMslI J «.1 E O I van en IJLST Sportraad Sneek opgericht Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, W Y M B R ITS E R A D E EL gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT „J.cv.” keurde bestuursvoorstellen goed 114e jaargang no 9 Redakteur: L. KIEZEBRINK Oud-onderwijzer R. Asselman overleden Slippende bestelauto maakte brokken Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Frieslands bevolking '~L Het Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bond van Plattelandsvrou wen „Snits en Omkriten Verkeer over brug te Sij- biandaburen weer mogelijk Donderdag 29 januari 1959 Viskotter op Sneker werf Ledenvergadering in aanbouw W i Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur is op de hoek van de Boeierstraat bij de brug naar het Eiland een bestelauto van de oliehandel H. Tichelaar alhier, door de gladheid geslipt en tegen het hoekhuis, bewoond door de heer E. Toonstra, ge schoven. De wagen vernielde eerst een houten hek voor de woning en een tuin bank en botste toen tegen de voorgeve. waarin een grote voorruit werd vernield De auto werd zwaar beschadigd, maai pc.soonlijk liep niemand letsel op. In een tweede bijeenkomst van de be sturen der Sneker sportorganisaties is dinsdagavond in hotel Hanenburg de op richting van een overkoepelend lichaam voor de lichamelijke sporten een feit ge worden. De raad welke zal bestaan uit een vijftiental leden, wordt gevormd uit afgevaardigden van alle sportverenigin gen. Tot tijdelijk voorzitter werd be noemd de heer K. Doevendans. Jaarwedderegeling secretarissen en ontvangers. Onbewoonbaarverklaring 3 wo ningen. De bevolking van Friesland is in 1958 met 3595 zielen gestegen tot 474.732. In 1957 was de toeneming slechts 711, in 1956 de achteruitgang 572. De bevol king van Leeuwarden groeide in 1958 slechts met 82 inwoners tot 82.067. In 1957 was de winst echter nog kleiner nl. 6 personen. hoeve van de r, k. meisjes- en de r. k. jongensschool. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drufhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) voor medewerking te ch; Wisseling van sprekers. Als de dag thans inderdaad in twee zalen gehouden moet worden, zal in Ons Gebouw de heer A. P. Hettinga van Lutjelollum, voorzitter van de genoemde Stichting als voorzitter optreden en m B. en W. stellen voor Ged. St. te be richten dat bij de raad geen bezwaar be staat tegen de in het voornemen liggen de wijziging van de „Jaarwedderegeling secretarissen en ontvangers Friesland 1954”. Wat deze gemeente betreft komt deze wijziging neer op enige verhoging van het salaris van de ontvanger. Foto boven: Aan de achterzijde van het paleis van Justitie ontstond omstreeks negen uur een enorme deining toen er een gevangenen-auto arriveerde. Het „Goede Heertje" behoorde echter niet tot de inzittenden, zodat de talrijke jour nalisten bot vingen. Foto’s onder v.l.n.r.: President van het hof: Mr J. Coninck Liefsting. Inspecteur W. v. d. Voort, die het voor onderzoek heeft geleid. De verdediger van het „Goede Heertje” de Friese rechtsgeleerde mr Jeljer de Jongh. Dat het skütsjesilen een grote aan hang heeft blijkt niet alleen bij de wed strijden. Ook bijeenkomsten waarin films over deze tak van van het wedstrijdzei len worden getoond, trekken steeds veel bezoek. Dat was ook maandag weer het geval op de filmavond welke de Stich ting „De Sneker Pan” in Amicitia hield. Daar bleef geen stoel onbezet. Zelfs kon lang niet aan alle aanvragen voor een toegangsbewijs worden voldaan, zodat vele belangstellenden teleurgesteld moes ten worden. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen le Steenklipstr. 13 en 17 en 2e Zoffierrakbuurt 39. De percelen zijn onbewoond. Bij de Sneker Scheepsbouw Onderne ming A. Nugteren op het Eiland is een stalen viskotter voor Deense rekening in aanbouw. De werkzaamheden zijn zo ver gevorderd, dat het casco zaterdagmid dag om 2 uur te water kan worden ge laten. Daarna wordt het naar Denemar ken gesleept om verder te worden af- gebow d. Ook de motor wordt er daar in geplaatst. Het scheepje dat een fraaie moderne lijn vertoont, is geheel gelast, ook de stalen bovenbouw. Het is 25 m lang, 6 m breed en 2.50 diep en zal worden voortbewogen door een motor van 300 p.k. Het bevat twee grote visruimten die tevens als koelruimte zullen worden ingericht en wordt uitgerust met echo lood, een radio zend- en ontvangtoestel en een radar-apparaat. Deze moderne na vigatiemiddelen zijn nodig omdat de vis vangst op grote afstand van Denemar ken wordt beoefend. In verband hier mee is «r in Denemarken veel vraag naar stalen visschersschepen. De vloot bestaat thans nog hoofdzakelijk uit hou ten schepen die voor de vangst op verre afstand niet geschikt zijn. In het land zelf worden ze niet gebouwd, vandaar dat er veel orders in het buitenland wor den geplaatst. Als deze kotter in februari is afge leverd, zal een tweede van hetzelfde type op stapel worden gezet, die even eens voor Denemarken bestemd is. Deze vereniging hield dezer dagen haar jaarvergadering in zaal Hanenburg. Na het openingslied stond de presidente even stil bij de gebeurtenissen in het af gelopen jaar en de spanningen in de we reld. Het ledental van de Bond gaat steeds vooruit. Er werd meegedeeld dat het 40-jarig bestaan van de Bond van Friese Plattelandsvrouwen op 21 april zal worden gevierd. Achtereenvolgens brachten de penningmeesteresse, secre taresse en blibliothecaresse haar versla gen uit over het afgelopen jaar. Tijdens de pauze was er gelegenheid de werk stukjes van de cursus: het maken van kleine cadeautjes, te bezichtigen. Door vertrek van mevr, de VriesBorman werd als nieuw bestuurslid gekozen mevr. VinkHamstra, terwijl de dames Kiestra—de Vries en TilmaBraam werden herkozen. De binnengekomen discussiepunten werden groepsgewijze behandeld. De samengevoegde antwoor der. zullen aan de Bond worden door gegeven. De rondvraag leverde enkele vragen op, die doorgezonden zuilen wor den aan de Nederlandse Huishoudraad. Tenslotte vestigde de presidente de aan dacht op de extra bijeenkomst op 4 febr. a.s. met modeflitsen over bekende merk artikelen. PROCES „GOEDE HEERTJE... Geldlening groot f 160.000. a 4% Naar aanleiding van een verzoek van deze gemeente heeft de Bank voor Ned. Gemeenten haar een lening aangeboden groot f 160.000.koers 100 looptijd 12 jaar, rente 4% halfjaarlijks te vol doen. Aflossing in één bedrag op 2 ja nuari 1971. De opbrengst van deze lening is o.m. bestemd voor een nieuwe vloer in het gymnastieklokaal a. d. Westersingel, het aanbrengen van closets in 38 wo ningwetwoningen a. d. Priorstraat en Kloosterstraat en de verbetering van het restant ten getale van 53 woningen van het complex van 66 eigen woningen aan de W. de Zwijgerstr. en de Woudvaart- kade. Met deze objecten kan na het aan vaarden van de lening direct worden be gonnen, behalve met de verbetering van bovengenoemde 53 woningen, welne dient te wachten tot de minister van volkshuisvesting heeft beslist op de aan vraag om een premie in gevolge de „pre mieregeling woningverbetering en -split sing 1953”. Verbetering complex van 20 met rijksvoorschot gebouwde woningwetwoningen aan de Kloosterhof. Als voorzitter der v.v. Sneek, welke vereniging als gastvrouw fungeerde, gaf de heer K. Doevendans een korte uiteen zetting van de conclusies waartoe de verschillende sportverenigingsbesturen de afgelopen veertien dagen waren geko men. Zo werd o.m. voorgesteld het oor spronkelijke aantal leden van de raad (twaalf) uit te breiden door alle ver enigingen te doen vertegenwoordigen. Na een discussie over de samenstelling van het dagelijks bestuur van de raad werd besloten de functies voorlopig een tijdelijk karakter te geven. Het voorzit terschap zal door de heer Doevendans vervuld worden, ir Boswijk is bereid ge vonden voorlopig het secretariaat op zich te nemen. Een vijftal leden van de raad is opgedragen een concept-reglement op te stellen, dat op 20 februari ter goed keuring aan de raad zal worden voorge legd. Voor de sectie voetbal zijn als leden van de raad aangewezen de heren I. Sil- vius en K. Doevendans, voor NeVoBo de heer W. Brouwer, Moterclub J. C. Vis ser ir Boswijk, Kaatsvereniging Sneek de heer J. v. d. Ley, Handbal de heer H. Scholten, IJssport de heer Kuperus, Tennisclub de heer Posthumus en Judo de heer Damstra. Voor de overige ver enigingen zoals Gymnastiek, Athletiek, Scheidsrechtersver., de Zwemsport en de Zeilsport zullen nog vertegenwoordigers worden aangewezen. Uit de woorden welke door verschillende aanwezigen werden gesproken, is wel gebleken dat men unaniem het belang en het nut van een dergelijke raad inziet. Met woorden van dank voor de spon taniteit der verenigingsbesturen en van hoop op een sportieve en kameraadschap pelijke geest in de toekomst sloot voor zitter Doevendans deze wel zeer belang rijke avond. Maandag is alhier op 72-jarige leef tijd overleden de heer R. Asselman, oud- onderwijzer bij het Chr. onderwijs, dat hij een lange reeks van jaren, waarvan de meeste in Sneek, met grote toewij ding gediend heeft. Zijn heengaan betekent ook een ern stig verlies voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier waarvan hij de financiën jaren aaneen op voorbeeldige wijze beheerde. Hij werd reeds op 8 apii. 1935 in het bestuur gekozen en volgoe in oktober 1937 de heer Hoogslag als penningmeester op. De begrafenis is bepaald op morgen middag 2 uur vanuit „Talitha Koem”. f 5.75 voor 18 woningen en f 7.65 voor elk 1 woning. B. en W. stellen voor tot uitvoering van het plan te besluiten. Dit complex (type F min.) behoeft dringend verbetering, mede om te voor komen dat de woningen na verloop van tijd, als de woningmarkt enigszins rui mer wordt, onverhuurd geraken of de kans lopen tot krotwoningen te verval len. Daarom is het nodig de houten aan bouw te vervangen door een plat afge dekte stenen achterbouw, waarin een keuken met behoorlijke accommodatie, een watercloset en een bergplaats kun nen worden ondergebracht. Voorts zal door het wegnemen van het aanwezige houten schot, de woonkamer worde, vergroot met het smalle daarachter ge legen vertrekje. Dekking van de uit d< te treffen voorziening voortvloeiende las ten uitsluitend door huurverhoging moe. uitgesloten worden geacht. De betrok ken minister heeft echter op verzoek van In de eerstvolgende raadsvergade ring van de gemeente Sneek komen o.m. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde. In haar tweede uitvoering van het seizoen 1958/59 bracht de R.K. Toneel groep Sneek voor een volle zaal van Amicitia dinsdagavond de klucht van Maarten van Vught ,,’t Is een schandaal Generaal” ten tonele. Het zeer luchtige geval rust op het aloude thema van een persoonsverwisseling: kapelaan D. J. Ga lerna had daar in zijn openingswoord al op gewezen, maar de auteur heeft dit dan wat ouderwetse gerecht toch wel smakelijk toebereid en de R.K.T.S. heeft het met zwier opgediend. Het verhaal speelt zich af in het gezin van profes sor Archibald Waterman, die hevig on der de plak van zijn vrouw Euphemia zit, op het moment dat daar de broer van Archibald Richard wordt verwacht, die tientallen jaren geleden naar het buitenland is gegaan en het daar tot ge neraal-majoor bij de luchtmacht heeft gebracht. Euphemia laat in het vooruit zicht van de glorieuze entree van deze beroemde luchtheld, de teugels waarmee ze het gezin leidt wat vieren. Met het gevolg dat Archibald voor het eerst sinds hij getrouwd is, wat drank tot zich mag nemen en kennelijk onder de invloed van het geestrijke vocht zich door zijn a.s. schoonzoon Mathieu laat verleiden, nog even voor broer Richard arriveert de Blue Star te bezoeken, waar gespeeld wordt maar ook de beroemde zangeres Lia Stumfius optreedt. Zij ondernemen het tochtje onder het voor wendsel Richard op Schiphol te gaan afhalen, maar alles loopt in ’t honderd als de politie tijdens de aanwezigheid van Archibald en Mathieu een inval in het speelhol doet, een gevecht ontstaat en de professor, zijn a.s. schoonzoon in gezelschap van Lia en haar impressario Joop Leurder overhaast moeten vluch ten naar het professorale huis, waai Archibald en Mathieu om verdere moei-* lijkheden te voorkomen Leurder voor broer Richard laten doorgaan. Maar de echte generaal is intussen al in burgei gearriveerd doch door Euphemia vom een ollicitant naar de betrekking van mening beneden het peil lag waarop zulk een vraag- en antwoordspel moet staan cii de quizmaster zelf wat te vee^ °P de voorgrond trad, was het toch een ge zellige en soms ook wel vermakelijke afwisseling. Elke goed beantwoorde vraag leverde tie i punten op. Bij 35 en meer mocht t koppel een onderdeel kiezen van het bij V. D. fraai geschilderde Sneker skütsje, waaraan dan een prijs verbonden was. Alle drie teams ReitsmaDeinum, Aldert Hoekstra en zoon en Jan van den Akker, geassisteerd door zijn vader haalden dit aantal, maar de hoofdprijs, een eetservies, kwam er niet uit. Daar om kreeg elk koppel nog een extra vraag, waarbij het duo Hoekstra het hoogst aantal punten behaalde en daar door de fraaie pips in de wacht sleepte. Verder kregen alle deelnemers een ha zelnoottaart (aangeboden door Banket bakkerij v. d. Wal en De Korenbloem) en mevrouw ZuidemaMulder, de heer de Groot en mej. H. Kuipers, die als „Mieke” fungeerde, alsmede de heren Joh. Miedema Jr., Priester en de Vries allen een aandenken aan deze avond. Tot slot werd toen nog de film „Fries land”, eveneens in kleur, van de heer Priester gedraaid welke doorgaans fraaie opnamen van Friese steden en dorpen, weiden, landschappen en zeilwedstrijden eveneens veel waardering genoten. Toen het laatste beeld van het doek verdween, was het inmiddels al bijna 12 uur geworden. De daarop volgende drie uren speelden zich voor vele bezoekers af in de foyer waar bij muziek van het orkest van Johan Bok (die zich zelf in het programma ook al met een mooie potpourri van oud en nieuw op zijn ac cordeon had laten horen) gedanst werd. De vele genodigden die zich onder de bezoekers bevonden, werden door de voorzitter, de heer D. van der Werf, speciaal verwelkomd. Hij noemde o.a. de vertegenwoordigers van de gemeentebe sturen van Sneek en Wymbritseradeel (burgemeester Rasterhoff was verhin derd), die van de Zeilverenigingen en de Sneker Jachthaven, de aandeelhouders m het Sneker „boltsje”, de leden van de S.K.S. en de verschillende plaatselijke commissies, de schippers en hun vrouwen en zeer in ’t bijzonder ook de families Venema, Jellema en Huitema. die elk jaar zo goed zorgen voor het opknappen van het Sneker skütsje. Daarna gewaagde hij van de zo zeer gewaardeerde medewerking welke ook voor deze avond weer van de directie van Amicitia en van de Kali Import Maat schappij werd ondervonden en memo reerde hij dat de Sneker Skütsjescom- missie 15 jaar geleden door de heren S. Kuipers, P. Oljj, Gerlof v. d. Werf, Molle v. d. Werf, H. Cnossen en Jelle Zwart werd opgericht. Na dit openingswoord, waarin v. d. Werf ook nog even op humoristische wijze herinnerde aan het voor De Sneker Pan teleurstellend verloop van de wed strijd van Langweer in ’58, kondigde Joop Doevendans de hier ook al bekende voor drager Bauke v. d. Wal uit Leeuwarden aan, die met applaus werd begroet, en de zaal een prettig half uurtje bezorg de. Vooral als de kwebbelende bolkoer- rinster boekte deze nieuwe ster aan de Friese cabarethemel veel succes. Na dit vroljjke intermezzo leidde de heer J. S. de Vries de door de heer O. G. van Ingen. cineast van de N.V. Ned. Kali Import Mij., vervaardigde kleuren film over het skütsjesilen in 1956. '57 en ’58 met enkele woorden in. De Maat schappij vertoont deze films op haar voorlichtingsavonden en wil trachten daarmee het skütsjesilen onder het volle te brengen. Welnu, dit doel zal stellig worden be reikt, want de heer van Ingen verstaat zijn vak. De prachtige opnamen, voor een deel op en van het Sneker skütsje af genomen, wekten een aangename her innering aan en een verlangen naar de komende geneugten van dit unieke schipperstoumooi en de zomer op. Schippers-quiz. Het eerste gedeelte van het program ma werd daarna besloten met een toe passelijke quiz voor drie koppels, ge vormd door skütsjeschippers en de heer Deinum van de Politie te Water te Lemmer. Joop Doevendans was de vra gensteller en de jury werd gevormd door de journaliste mevr. T. Zuidema-Mulder te Goutum, de heer A. de Groot, voor zitter van de S.K.S. te Drachten en de heer D. v. d. Werf. Hoewel een van de vragen en het we derzijds commentaar daarop naar onze er is, aangezien en als zodanig aange nomen. De bescheiden Richard vindt het wel aardig het verloop der dingen van uit de chauffeurshoek eens aan te kij ken, Archibald herkent hem ook niet, en zo krijgt men een reeks amusante verwikkelingen waarvan we het verloop nu maar niet verder zullen volgen. Na tuurlijk komt tenslotte alles, dank zij de invloedrijke Richard, die ook de politie naar zijn hand weet te zetten, weer op zijn pootjes terecht, maar voor dat dit het geval is heeft men drie bedrijven van dit kolderstuk, waarin de snedige dialoog vaak opvalt, met veel pret ge volgd. Het stuk vergt een vrij grote be zetting, nl. een dozijn spelers en speel sters en de R.K.T.S. is maar gelukkig dat ze over zoveel spelers-materiaal be schikt dat ze dit stuk kon brengen op een niveau, waar eigenlijk niemand uit de toon viel. Met natuurlijk de heer A. Flapper als Archibald en de heer Joh. Potma (welk een rustige speler is dit tochals de échte Richard, mag in een adem genoemd worden de pseudo- Richard van de heer Joh. Hottinga, die deze rol ook voortreffelijk vertolkte. Mevr. A. RingnaldaHammersma gaf Euphemia de vereiste kordate en door tastende gestalte, mej. E. Bonte viel op in haar vertolking van de chanterende dienstbode, en de h.h. W. Siemonsma als Mathieu, D. v. d. Velde als de recher cheur. B. Diekstra als een reporter en mej. Cl. Draisma als een nicht en mej. T. de Lange als de dochter van de Wa termans, mitsgaders mevr. G. Bootsma Bonte als Lia, en mevr. Louwmans Bult als een zuster van Euphemia droe gen alle het hunne en hare by tot een opvoering, waarbij onbedaarlijk is ge lachen. Een ovationeel applaus, waarin ook regisseur H. A. Siemonsma deelde voor alle optredenden en bloemen voor de actrices, gaven uiting aan de waar dering van het dankbare publiek. Het kapwerk was van de heer D. Ha- mersma, de smaakvolle toneelaankie- ding van H.B.Z. Het ensemble-Schui) chauffeur, tijdelijk nodig zolang Richard verzorgde de muziek, ook bij het bal. Aanschaffing leermiddelen voor verkeersonderwijs. B. en W. stellen verlenen voor aanschaffing van leermid delen voor het verkeersonderwijs ten be- Toen twee jaar geleden de „Stichting tot bevordi ring van Landbouwkundig Onderzoek en Landbouwvoorlichting in Z. W. Friesland” in samenwerking met het Landbouwkundig Bureau Noord der N.V. Nederlandsche Kali Import Mij. b(j wjjze van proef een Graslanddag hield, werd dit direct een doorslaand succes. Er waren 950 bezoekers in Ons Gebouw die met grote interesse de inleidingen van bekende deskundigen op hun terrein volgden. Uit deze reacties hebben de organisa toren de conclusie getrokken, dat zo’n dag in een behoefte voorziet en een tra ditie voor Friesland moet worden. Zij besloten dan ook eens in de twee jaar zo’n dag te organiseren en dan tevens te proberen hem toonaangevend te maken vo”r het gehele land. Dit jaar wordt de dag op donderdag 5 februari a.s. gehouden, waarvoor zoveel belangstelling wordt verwacht, dat be halve Ons Gebouw ook de grote zaal en foyer van Amicitia gehuurd zyn. In to taal kunnen hierdoor plm. 1800 bezoe kers ontvangen worden. In een kleine bijeenkomst met de Pers, die maandagmiddag bij Hanenburg gehouden werd, deed Ir C. Wind, Rijks- landbouwconsulent voor Z.W. Friesland, in ’t kort uit de doeken wat er zo al staat te gebeuren. Vooraf echter schets te hij in enkele trekken het totstandko men ’’an de Graslanddag. Na de oorlog werden overal in de Z.W.hoek Vereni gingen voor Bedrijfsvoorliching opge richt. Het doel daarvan was de econo mische problemen in samenwerking met de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst te bespreken. In totaal kwamen er 16 zulke verenigingen in het Consulentschap voor Z.W. Friesland, dat ongeveer een derde deel van Friesland omvat. Een van deze 16 zetelt op Terschelling. Het ledental nam met sprongen toe. In 1950 waren 500 boeren lid, in 1953 1000, in 1956 1500 en thans zijn er 2000, wat zeg gen wil dat 40 van de boeren op vol komen vrijwillige wyze lid is van de een of andere Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting. In 1952 werd voor het eerst het plan geopperd een Graslanddag te houden, maar dit moest toen overgaan. Wel wa ren er een aantal verenigingen die op kleinere schaal in regionaal verband zo’n dag hielden, o.a. in Gaasterland. En gezien dé opkomst daar werd in 1957 tot de hierboven vermelde proef over gegaan. Met ingang van heden kan het ver keer weer gebruik maken van de brug te Sijbrandaburen. Maandagavond j.l. hield de motor- en autoclub „J. C. Visser” haar algemene ledenvergadering bij Hanenburg, waar voorzitter Wiellnga in zijn openings woord naast een bevredigend aantal le den ook enkele afgevaardigden van de K.N.M.V. afd. Friesland en van de ver schillende zusterverenigingen welkom kon heten. In zijn jaaroverzicht memoreerde hij enkele belangrijke gebeurtenissen uit het afgelopen jaar en noemde daarbjj in de eerste plaats het ernstig motorongeluk dat aan één der leden, de heer L. Cnos sen, het leven heeft gekost. Deze werd met enkele ogenblikken stilte herdacht. In provinciaal verband heeft J.C.V. het vorig jaar uitstekende prestaties gele verd en ook de eigen clubritten werden wederom een succes. Het was daarom jammer, dat de heer Wind melding moest maken van een kleine teruggang in het ledental. Dit bedraagt thans 160. De penningmeester, de heer J. Steffens, wees er in zijn jaarverslag op dat er weliswaar een batig saldo was van ruim f 400.maar dat naar zijn mening de financiële basis van de vereniging toch te smal was. Hij achtte het ge wenst dat hierin spoedig verbetering zou worden aangebracht. Rij de bestuursverkiezing, die hierop volgde, werden de heren J. Steffens en P. Walsweer herkozen; in de kascom missie nam de heer Troelstra de plaats van de heer Falkena in. Bestuursvoorstellen. Het belangrijkste punt van de agenda vormden ongetwijfeld de bestuursvoor stellen. Bijna alle door het gestuur ge dane suggesties werden na vaak zeer levendige discussies door de vergade ring onveranderd goedgekeurd en dit houdt o.a. in dat: a. naast de gewone oriënteringsritten in de toekomst ook een kaartleesrit, een pijlenrit, een ge combineerde foto-oriëntatierit en enke le ritten voor niet-leden zullen worden gehouden; b. het aantal clubcompetitie- ritten wordt teruggebracht tot vier en de afstand gemiddeld 40 km zal bedra gen: c. ook buiten Sneek enkele ritten zullen worden gehouden, t.w. in Joure on in Bolsward; d. er één of meer tippel- tochten zullen worden georganiseerd, waarbij men de lagere scholen wil be trekken; e. de regeling van de dubbele controles zal worden aangepast bij het landelijk reglement. Ten aanzien van de promotie- en de gradatieregeling zal het bestuur voor de eerstvolgende ledenvergadering met een voorstel komen, daar de oude regeling niet bevredigt. Ook was de vergadering het niet ge heel eens over de vraag of de protest commissie al dan niet moest blrjyen be staan. Tenslotte werd besloten tot hand having van deze commissie, waarin de heer D. de Boer als plaatsvervanger van de heer Noorbeek werd gekozen. Er kwamen nog vele andere voorstel len en suggesties ter tafel, waarover lang en breed werd gedebatteerd, zodat het middernachtelijk uur reeds lang was verstreken eer voorzitter Wielinga, die de vergadering bekwaam leidde, het „wol thus” kon laten horen. B. en W. zich er in principe accoord mee verklaard dat voor de financiering het gemeenschappelijk fonds bedoeld in art. 29 d van het woningbesluit wordt inge schakeld, door hieruit een bedrag fonds perdu te putten. Ook het aanvragen van deblokkering van gestorte of nog te storten gelden op het Grootboek voor Woningverbetering voor dit doel kan zijn goedkeuring wegdragen, terwijl voor de gedeeltelijke financiering een tweetal voorschotten uit ’s rijks kas tegen 4 beschikbaar zal worden gesteld. Door een en ander zal de huurverhoging tot f 1.25 p. woning per week kunnen wor den beperkt. De huur bedraagt thans f 6.85 en Amicitia de heer G. M. Gerbrandij te Nijland, terwijl de sprekers dan wisse len. ’s Morgens spreken de heren Ir J. Post, Inspecteur van de Cultuurtech nische Dienst voor het Noordelijk deel van ons land, te Utrecht, over „Het Noorden in het licht van het meerjaren plan” en de heer Dr Ir H. J. Frankena, Inspecteur voor de Landbouw te Wage- ningen over „Actuele voederwinnings- problemen”. Tussen deze redevoeringen in wordt de film „Een weg naar rijke oogsten” vertoond mét toelichting door de heer J. S. de Vries van de Kali Im port Mij te Sneek. Na een pauze van een uur spreekt Ir S. Iwema. lector aan de Landbouwhoge school te Wageningen in het middag programma over Actuele veevoedings- problemen en zal Ir H. Dijkstra, Hoofd van de afd. Bedrijfseconomisch Onder zoek van het L.E.I, te Den Haag de economische vooruitzichten van de graslandbedrijven belichten. Ir C. Wind, Rijkslandbouwconsulent voor Z.W. Friesland, vat daarna het ge sprokene samen. Na afloop van elke inleiding zal er ge legenheid zijn vragen te stellen, echter alleen schrifteijk. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 et pet mm Bij contract (handelsadvlager Abonnementsprijs f 3 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. t e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1