Wat de Raad te behandelen krijgt van Dirigent Nauta nam afscheid van Excelsior Kulturele Joun Friesche Mij. ófd. Snits Forum bracht „Die lustigen Weiber von Windsor” Nicolai IJLST a IA van en ïn Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL genmliineerd. uHgw» nu NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT ORUFHOUTS NIEUWSBLAD 8 Maandag 2 februari 1959 114e jaargang no- 10 Redak'eur: L. K1EZEBRINK V erkeersongeval Culturele avond te Nijland 12 ij Mutaties Raad v. Arbeid Leeuwarden Dodelijk ongeval op Rijksweg 43 Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 7 t>g iaf an F' - Het Sneeker Nieuwsblad is een Jeugdconcert in „Ons Gebouw” Ds. Verveld dertig jaar predikant Fusie Herv. en Geref scho len te Oudega (W.) Verbeterd bericht botsing bestelauto SNEEKER NIEUWSBLAD de Stuk van zijn leven. van Lief en leed. gezond zijn. Dan kan een jongere kracht van x. -j uit welke minder excentrisch en eer. Successen. BRAND IN AMERIKAANS VERZORGINGSHUIS i.’ R ior Verkoop bouwterrein Hemdijk, hoek Ooievaarslaan. een de Verkoop bouwterrein langs spoor- kanaal aan St. Ant. Ziekenhuis. Voorzitter de Haan memoreerde in grote lijnen al het lief en leed dat de scheiden de opperzangmeester gedurende de 28 ja- ren dat hij de dirigent was, met de ver eniging heeft gesmaakt of doorworsteld. Spr. schetste hem als een zeer nauwgezet en bekwaam vakman die zich steeds met veel toewijding gaf aan de hem opgeleg de taak. De eerste jaren van haar be staan waren voor de vereniging, destijds „Osanna in Excelsis” geheten, niet zelden zeer moeilijk. De schommelingen in het ledenaantal noopte het bestuur zelfs een maal gedurende een korte periode de toe vlucht te nemen tot de leskamer van de heer Nauta, die deze ruimte welwillend afstond voor de repetities van het tot De heer J. Nauta musicus alhier, leid de j.l. vrijdagavond voor de laatste keer de repetitie van het Chr. Gem. Koor „Ex celsior’’. Tot aan de pauze werd nog ge repeteerd, doch daarna werden de tafel tjes gezellig bij elkaar gezet en onder het genot van koffie en gebak werd begon nen aan de afscheidsplechtigheid. Bevorderd met ingang van 1 februari 1959: tot commiies de heer D. v. d. Werf te Leeuwarden; tot adj. inspecteur de heer S. Wolters te Murmerwoude. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Adnvn'stratie; Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kintts?'GROOTZAND 55 Teleir-a: 3005 (K 5150) Verkoop grond met loods aan de IJlsterkade. aanwezig was werd door de voorzitter in de hulde betrokken voor zijn meer dere malen, geheel belangloos, verricht begeleidings-werk. oogpunt van toezicht gunstiger is ge legen. De ruimte, welke gemeentewerken in gebruik zal nemen, is het niet ver huurde gedeelte van de oostelijke helft van de loods. Aangezien de gemeente overigens geen belang meer heeft bij het behoud van de grond en de loods aan de IJlsterkade, bestaan er naar de mening van B. en W. geen bezwaren tegen, on der bepaalde voorwaarden tot verkoop over te gaan. Met de heer Molenaar is overeenstemming bereikt over een koop som van f 9000.voor het terrein met de opstal. het en is. ge- ge- gebleken Advertentieprijs 15 ct per Bil contract (hai Abonnementsprijs nist. Hij studeerde in Berlijn en Rome en trad in Wenen op als dirigent. Daar stichtte hij tevens de Philh. Konzerte. Vanaf 1847 woonde hij te Berlijn. Naast twee symfonieën, een Te Deum, motet ten, kamermuziek, enz. componeerde Ni colai ook enige opera’s. Zijn „Die lusti- gen Weiber von Windsor”, op tekst van H. S. Mosenthal, ontstond in zijn laatste levensjaar. Deze opera wordt tot op heden nog geregeld uitgevoerd, maar zijn overige werken zijn vrijwel onbekend ge bleven. Nicolai’s muziek spreekt ge makkelijk aan. In „Die lustigen Wei berkomen prachtige melodieën voor. Bovendien wist de componist de talrijke kluchtige en dolle situaties mu zikaal raak te illustreren waardoor een boeiend geheel ontstond. Het operagezelschap „Forum” uit En schedé bracht deze opera verleden don derdag in „Amicitia”. „Forum”, dat zo langzamerhand over een keurgroep van medewerkenden beschikt, gaf, onder lei ding van de dirigent-regisseur Paul Pel la, een op hoog peil staande reproductie van dit werk. In de (te) lange ouverture demon streerde de Nederlandse Orkest Vereni ging haar goede hoedanigheden, al oleek dit niet dadelijk omdat het samenspel aanvankelijk oneffen was. Jammer dat de nauken in de forti zo slecht klon ken en zonder enige resonans afketsten bard. Mar de jongeren binne der noch net klear mei. In dreech stik om it sa oer de fuot- Ijochten to bringen, dat it de minsken oansprekt, meinimt en gans to oertin- ken meijowt. In opjefte, winliken to swier foar de toanielgroep Hommerts. It bleau by in noch al bihyplike rol- opsizzerij om mar net to praten oer it skeppen fan it milieu en de sfear, hwer- yn it stik spilet. It twadde bidriuw waerd noch it draeglikst spile en dêryn hienen de frou fan de fabrikant en har dochter tige goede mominten. Dochs moat it priizge wurde, dat dizze groep syn kar falie liet op in stik as dit. Dér sprekt in earnstich stribjen üt, hwat goeds bringe to wollen. Nou moast hij noch in stap fierder gean en folgje in leargong yn toanielspyljen. Folie toa- nielforienings yn Fryslan dogge dat birikke dêrmei goede risseltaten. boppedat hwat hat it in wearde Negen personen zijn vrijdag om het leven gekomen bij een felle brand in een ver zorgingshuis in een plaats bij Chicago (V.S.). Op de telefoto zien we hoe pa tiënten gewikkeld in een deken door brandweerlieden naar een veiliger plaats worden gebracht, terwijl andere brandweerlieden het brandende tehuis beklimmen (achtergrond). Het bestuur van de Huishoudschool verzoekt te besluiten, dat de uitbreiding van het leerplan van die school met een opleiding voor bejaardenhelpster nodig wordt geoordeeld. Het doel van de op leiding is de leerlingen de kennis en be kwaamheid, nodig voor het vervullen van de functie van bejaardenhelpster bij te brengen. Toegelaten zullen kunnen worden meisjes die de leeftijd van zes tien jaren hebben bereikt en tenminste gedurende een jaar in een bejaarden centrum zijn werkzaam geweest. De duur van de opleiding is vastgesteld op twee jaar. Voor deze opleiding hebben zich inmiddels 16 leerlingen, van wie 9 in deze gemeente wonen en 7 uit omlig gende gemeenten afkomstig zijn aange meld. Blijkens de bij het verzoek over gelegde begroting kunnen de uitgaven van de cursus per jaar op f 1296.en de inkomsten op f 940.worden becijferd, zodat het jaarlijks nadelig saldo naar raming f356.zal bedragen. Hiervan zal ten laste van deze gemeente komen 30% of rond f 110.terwijl in verband met het bezoeken van de cursus d-> r leerlingen uit andere gemeenten van die gemeenten, voorzover daar althans geen soortgelijke opleiding aanwezig is, één bedrag van ongeveer f 30.zal kun nen worden terugontvangen. Uiteindelijk zal alsdan ten laste van deze gemeente blijven f110.-f30.— f80.—. Tenslotte kan er nog op worden ge wezen, dat deze gemeente bij invoering van het hier bedoelde onderwijs geen bij dragen meer verschuldigd zal zijn voor uit Sneek afkomstige leerlingen, die in een andere gemeente gelijksoortig on derwijs ontvangen. Met het bestuur van de Huishoud school zijn B. en W. van mening, dat op leidingen als de onderhavige in een be hoefte voorzien. Het vraagstuk van de bejaardenzorg is gedurende de laatste jaren sterk op de voorgrond getreden, enerzijds door een toeneming van het aantal bejaarden, anderzijds doordat het besef levendig is geworden, dat de typische omstandigheden van de oude dag op allerlei gebied betere voorzienin gen eisen. Verwacht mag worden dat in de toekomst de behoefte aan ervaren oe- jaardenhelpsters zich nog sterker zal doen gevoelen. B. en W. stellen dan ook voor tot de nodig-verklaring te beslui ten. Freed joech de Friesche Mij. van Landbouw öfd. Snits in kulturele joun foar har leden yn de greate seal fan hotel Hanenburg. De foarsitter, de hear H. Andela, wie tige bliid dat, nettsjinsteande de tsjok- ke mist, safolle leden opkommen wie- ne en de seal goed biset wie. De Mjj. fan Lanbou haldt him binammen beu- zich mei it bihertigjen fan de materiële bilangen fan de boeren, mar wit ek, dat in minske by brea allinne net libje kin; dêrom de kulturele jounen, aldus de foarsitter. It bistjür hie de toanielgroep „Hom merts” ré foun om op dizze joun it stik „In ynspekteur skillet oan”, in Fryske oersetting fan K. Dijkstra nei 't Ingelske stik fan J. B. Priestley to spyljen. It spilet him óf yn de yt- keamer fan de fabrikant-direkteur Bir- ling en bigjint mei in famyljefeestje ta eare fan de forloving fan de dochter Sheila mei de fabrikantesoan Gerald Croft. Dér bij komme it maetskippelik oansjen, de machtsposysje, de greats- kens en de selsfoldienens fan de Birlings en Crofts wol ta utering. Dan midden yn dizze feestfreugde stiet dér ynienen in ynspekteur fan polysje, dy’t forfeit dat in jong frommiske har tokoart dien hat. Ut har neilitten deiboek docht bli- ken dat ’de Birlings der wol hwat mei to meitsjen hawwe. Dat bitinken smite hja lykwols fier fuort. Mar troch it yn- geande ünderfreegjen fan de ynspekteur wurdt it klear, dat dit wol deeglik it gefal is en dat se stik foar stik troch harren handel jen en dwaen skuldich binne oan de needlottige libbensrin fan dit jonge frommis. Yn harren eigenge- reidens hawwe se gjin noed stien foar dejinge, dy’t dochs harren neiste en meiminske wie. En hja fiele dy skuld: de Alders as in mooglik nei büten- slaend skandael, de bern rekket it djip- per en mear yn it hert As dan lykwols bliken docht dat it gjin wiere ynspek teur wie en der gjin frommiske it siken- hüs ynbrocht is, dy’t har to koart dien hat, dan fleurje de Alders hielendal op en litte alles as in neare dream by har ren delglide en tinke it libben op deselde wize wer fuort to setten as wie der neat B. en W. stellen voor op diens ver zoek aan de heer A. Koster een perceel bouwterrein te verkopen aan de Hem dek, hoek Ooievaarslaan. De grootte is plm. 570 m2, de grondrente, berekend naar een prijs van f 12.per m2 onop gehoogde grond, zal f 0.60 per m2 be dragen. Opleiding bejaardenhelpster a. d. Huishoudschool. enkele tientallen leden geslonken koor De verenigingskas kon n.l. de lasten van zaalhuur niet langer dragen. Ook de be- i zettingsjaren waren vol spanningen en strubbelingen Met kunst- en vliegwerk werd soms de kudde bij elkaar gehouden en van juli 1944 tot aan de bevrijding moesten de repetities zelfs geheel worden gestaakt tengevolge van de oorlogs- misère en de door de bezetter genomen maatregelen. Na de bevrijding ging het onder de nieuwe naam „Excelsior” snel bergop waarts. onder z’n leiding heeft gehad en de ge hele levensloop van zo’n vereniging van nabij heeft meegemaakt. Het wordt dan een stuk van z’n leven. Zo is het mij ge gaan met Uw vereniging, aldus de heer Nauta. Ik schaam me ook niet te zeggen dat m’n besluit de dirigentstok neer te leg gen zich niet geheel zonder emotionele schokken heeft voltrokken, ’k Heb altijd r mm contract (handelsadvlager ,i f3.— pet halt jaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. SCHARNEGOUTUM. Ds Verveld, thans predikant van de Geref. Kerk alhier, kon gisteren, 1 februari, de dag gedenken dat hij dertig jaar geleden het ambt aan vaardde. In de dienst vertolkte de ge meente haar medeleven door hem toe te zingen Ps 143 3. 7$a de dienst drukten velen hem de hand. OUDEGA (W.) In een vergadering der Hervormde Gemeente enerzijds en een vergadering der Gereformeerde Schoolvereniging anderzijds werd prak tisch unaniem de fusie der beide lagere scholen aanvaard. De toestand, zoals die momenteel is, twee tweemansscholen, is zeer onbevredigend in velerlei opzicht. Gelukkig komt hieraan nu binnen af zienbare tijd een einde. Beide groeperin gen hebben de grote belangen, die een samengaan in deze tijd in ren dorp mee brengen, doorzien en nu hopen we hier ter plaatse in zo nauw rdogeljjk contact metelkaar de toekomst tegemoet te tre den. Moge het zo zijn, dat wij de naam van Hem, die wij in onze nieuwe naam „Christelijk Nationale School” voeren op een waardige manier uitcjragen, tot heil van het kind en zo tot heil van ons ge hele volk. met plezier m’n werk in deze vereniging verricht. Er heerste steeds een geest van eenvoud en vriendschap die m’n taak vergemakkelijkt heeft. De onafwendbare depressies die zich in elk verenigings leven dringen zijn ook U niet gespaard maar steeds volgden ook spoedig weer zonniger perioden. Wanneer ik zou wachten met heengaan tot ik als een aftandse man noodwendig terzijde zou moeten worden geschoven, zou in de toekomst een verzwakking en prestatie-verlies van het koor zeker niet uitblijven. Mij lijkt het beter van elkaar te gaan op het moment dat èn dirigent Vooral als hij het sedert de oprichting èn koor beide nog krachtig en normaal gezond zijn. Dan kan een jongere kracht een kans worden geboden om de openge vallen plaats in te nemen. Toch dank ik God dat ik Excelsior op m’n weg heb ontmoet, zo besloot de heer Nauta. En wij? Ja, wij moesten, hoezeer ook met spijt, de logica in deze filosofie er kennen en drukten de heer en mevrouw Nauta hartelijk en dankbaar de hand ten afscheid. B. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van het bestuur- der stichting Sint An- tonius Ziekenhuis alhier, om onder be ding van een jaarlijkse grondrente van de gemeente in eigendom te mogen ont vangen een perceel bouwterrein, ter grootte van 8250 m2, liggende aan het einde van de Meeuwenlaan langs het z.g. spoorkanaal, alhier. Het bestuur heeft de bedoeling op het aan te kopen terrein een gebouw voor de huisvesting van leerling-verpleegsters te stichten. Hoewel het uitbreidingsplan der ge meente niet de gelegenheid biedt in deze omgeving een dergelijk gebouw te plaat sen, achten ook B. en W. het terrein waarop de keuze van het bestuur is ge vallen, voor het beoogde doel zeer ge schikt. In afwachtnig van het door de raad te nemen besluit tot eigendoms overdracht van de grond, hebben B. en W. daarom de stedebouwkundige dezer gemeente bereids verzocht een wijzig'ng van het uitbreidingsplan waarbij op het terrein de bestemming „bijzondere be bouwing” wordt gelegd, voor te berei den. Deze wijziging zou kunnen wor den opgenomen in die, welke voor stadsdeel gelegen tussen Hemdijk spoorkanaal reeds in bewerking Laatstbedoelde wijziging is nodig worden nu uit een door B. en W. maakte kostenberekening is dat bij uitvoering van het geldende plan te hoge bouwterreinprijzen zullen moeten worden gevraagd. Getracht wordt thans door een gewijzigde straataanleg en ver kaveling een meer aanvaardbare prijs te verkrijgen. Uit een voorlopige opzet 's reeds gebleken, dat een bebouwings- wijze als voor het verpleegstershuis Betreffende de botsing van de bestel auto van de Oliehandelaar H. Tichelaar tegen het huis van de heer E. Toonstra op de hoek van de Boeierstraat, waar over wij verleden donderdag een bericht publiceerden, waren wij niet geheel juist ingelicht. De bestelauto is nl. niet ge slipt, zoals wij daarin vermeldden, maar werd aangereden door een veertig tons vrachtwagen die van links kwam en de brug naar het eiland wilde oprijden. Hij is daarbij echter geslipt en reed de be stelauto, die van het eiland kwam, in de flank aan, waardoor deze over het trot toir gedrukt werd en tegen de gevel van het hoekhuis opbotste. Nadat de heer en mevrouw Nauta als blijken van waardering passende ge schenken waren aangeboden, sprak de heengaande dirigent zelf. Een koor of korps kan in het leven van een musicus veel betekenen, zei hij. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is op rijksweg 43 tussen Nijland en Sneek de 58-jarige bromfietser F. Poorte, wonen de in de W. de Zwijgerstraat alhier, door een scooter, bestuurd door de heer G. H. uit IJlst, aangereden. De heer Poorte sloeg met z’n brommer over de kop en daarna met z’n hoofd op het betondek. Dokter Hoogwater uit Nijland consta teerde een schedelbasis-fractuyr. Hij liet het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier overbren gen, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Poorte was op weg van Bolsward naar Sneek. Toen hij achter Nijland van de oude weg op de rijksweg kwam, nam hij niet het fietspad aan de linkerzijde van deze weg, maar stak hij over. Juist op dat moment passeerde de heer H„ die niet meer kon uitwijken en bromfiets in de flank aanreed. wordt geëist, de exploitatiemogelijkheid gunstig beïnvloedt, zodat voor de onder havige grond een lagere prijs kan wor den vastgesteld dan bij het oorspronke lijke plan mogelijk was. B. en W. hopen binnenkort het ontwerp van een herzie ning van het uitbreidingsplan ter vast stelling te kunnen aabieden. Een beslissing over de verkoop van het door het bestuur van de stichting Sint Antonius Ziekenhuis gevraagde terrein kan zonder bezwaar reeds thans worden genomen. De bebouwing van dit terrein- gedeelte met een verpleegstershuis zal naar het gevoelen van B. en W. ongetwijfeld passen in het gewijzigde uitbreidingsplan. Voor het bouwrijp maken is de aanleg van een ge deelte straat noodzakelijk. De kosten van de straataanleg, met inbegrip van rioleringen en hoofdleidingen voor gas en water kunnen worden gesteld op f 43.100. De financieringsmiddelen voor de uitvoering van dit werk zijn voor handen. Zowel in het bestaande uitbreidings plan als in het wijzigingsplan, dat reeds in bewerking was, is het onderhavige terrein bestemd voor woningbouw. Wordt het terrein voor de bouw van een zuster huis gebruil.t, dan kan met aanzienlijk minder straataanleg worden volstaan en blijft naar verhouding meer bouwgrond beschikbaar. Naar de mening van B. en W. is het billijk deze omstandigheid in aanmerking te nemen bij het bepalen van de aan het Sint Antonius Ziekenhuis in rekening te brengen bouwterreinprijs. Het samenstellen van een volledige opzet van de grondexploitatie der terreinen tussen Hemdgk en spoorkanaal is bij de huidige stand van zaken nog niet moge lijk. Voorlopig zal van geval tot geval de verkoop van bouwterrein kunnen worden geregeld, tei-wijl later, als de situatie beter kan worden overzien, de prijzen van het geheel van de uitbrei ding kunnen worden vastgesteld. Te zij ner tijd zullen de raad voorstellen dien aangaande bereiken. Op grond van een voorlopige becijfering waarbij rekening is gehouden met de hiervoor genoemde gunstige omstandigheden, achteh B. en W. overdracht van het onderhavige ter rein in onopgehoogde toestand tegen een prijs van f 8.per m2 c.q. tegen een jaarlijkse grondrente van f 0.40 per m2 redelijk. In 1947 werd besloten het weer eens te wagen op een bondsconcours. Uit Dok- kum werden toen twee eerste prijzen meegebracht. Eén behaald in de afde- lingsronde van de le afdeling en één be haald in de ere-wedstrijd. In 1948 werd te Woudsend in genoemde afdeling even eens een eerste prijs behaald. In 1949 werd voor het eerst gezongen in de afd. Uitmuntendheid met als resultaat al da delijk weer een le prijs. Dit concours i werd gehouden te Zwartewegsend. Ook in 1950 en 1951 werden in deze afdeling, resp. te Wommels en Surhuisterveen, le prijzen verworven. Deze successen brach ten Excelsior in de Ere-afdeling. Het eerste optreden in deze super-klasse in 1952 te Driesum, werd beloond met een 2e prijs. Daarna besloot de vereniging niet weer aan openlucht-concoursen deel te nemen. Het intussen te Leeuwarden ingestelde bonds-zaalconcours kwam steeds meer in de belangstelling te staan en ook Excelsior vond de weg er heen. In 1954 en 1956 werden daar resp. een eerste en een tweede prijs gewonnen. Ook nam het koor enkele malen deel aan het ..Priis-sjongen” te Leeuwarden, n.l. in 1948 en 1949. Ook hier kwamen eerste prijzen uit de bus. Ook het deel nemen aan het nationaal-concours te Apeldoorn in 1955 bracht het hoogste sue- ces. En als we dan ook nog vermelden het deelnemen aan het „vrije” concours te Sneek in 1947 met evenveel succes, dan is de glorie van Excelsior’s medaillekastje zeker voldoende in ’t licht gesteld. Al de bovenomschreven gebeurtenissen gleden als een film aan onze herinnering voorbij toen de voorzitter in z’n toe spraak het verleden even deed herleven en de heer Nauta dankte voor al zijn diensten voor de vereniging verricht. Ook zijn zoon de heer B. Nauta die ook Nelly Wagenaar, piano Vrijdagmorgen was de grote zaal van „Ons Gebouw” twee maal achtereen ge heel bezet met leerlingen van het ULO-, middelbaar- en nijverheidsonderwijs om te luistere i naar de pianiste Nelly Wa- genaar, de dochter van wijlen dr Johan Wagenaar, de bekende toonkunstenaar en componist. Nelly Wagenaar, die met een Chopin- 1 programma kwam, begon met iets te ver tellen over het leven en het werk van de componist Fr. Chopin (1810-1849) en gaf voorts van elk nummer een korte be schrijving. Waar nodig, werd eerst een fragment voorgespeeld, waarna het werk in zijn geheel volgde. Nelly Wagenaar verstond de kunst een en ander vlot on der woorden te brengen maar was soms wel wat lang van stof. Of het goed gezien was met een Cho- pin-programma te komen? Wij geloven van wel maar zijn tevens van mening dat het programma, met alleen de 24 Prelu- dus (Opus 28) te eenzijdig was opgezet, vooral waar het hier een concert voor da jeugd betrof. Een dergelijk programma past beter in een concerten-serie, waar bij het gehele oeuvre van de componist wordt uitgevoerd. Bovendien zijn de 24 Preludus nu eenmaal niet alle even boei end. Een gevarieerd Chopin-programma, met een keuze uit zijn etudes, mazurkas, nocturnes, polonaises, walsen, enz., zou stellig aantrekkelijker geweest zijn. Aan de andere kant was het zeker in- tere--ant te luisteren naar de vertolking van deze Preludes die alle majeur- en mineur-toonsoorten, volgens de kwinten en kwartencirkel, doorlopen. Nelly Wagenaar speelde met veel be grip, muzikaliteit en technische vaardig heid. Vooral haar vertolking van de Preludes in G, b, fis, B, Fis, Des, bes, Es, c en F was bijzonder mooi. De jeugd reageerde met een spontaan applaus. Dit programma dat door de Ned. Radio Unie werd opgenomen, wordt door de VARA gedeeltelijk uitgezonden op woensdag 11 februari a.s„ van 14.00-14.45 uur, over Hilversum 1. J.N. Op initiatief van de Commissie voor Jeugdvoetbal werd zaterdagavond in het Gebouw te Nijland een goed bezochte culturele avond gehouden, waaraan het gezelschap „Show Parade” van Sneek medewerking verleende. In zijn ope ningswoord, waarin de voorzitter van de Commissie voor Jeugdvoetbal, de heer IJ. Sandstra, allen welkom heette en er zijn voldoening over uitspra.,, dat een flink aantal bezoekers was opgekomen, stond deze stil bij de sportbeoefening in ons dorp in het algemeen en bij het voet ballen in het bijzonder. Hierna bracht het gezelschap uit Sneek zijn nieuwe revue „Heel de wereld in 'nover het voetlicht, welke zeer in smaak van het publiek viel en welke herhaaldelijk een daverend applaus oogstte. In zjjn slotwoord bracht de leider van deze avond dank aan allen die mee hadden gewerkt deze avond te doen slagen en wel zeer in het bijzónder aan het gezel schap „Show Parade”, leider de heer J. voor het gebodene. Hierbij Vrijdagochtend had dichtbij het dorp Nijland op Rijksweg 43 een aanrijding plaats. Toen de heer A. v. d. M. uit Drachten, komende uit de richting Bols ward in de dichte mist een andere auto wilde inhalen en passeren, moest hij plotseling afremmen voor een tege moetkomende auto, bestuurd door de heer H. S. W. van Nijland. De auto van de heer v. d. M. slipte bij deze manoeu vre op het gladde wegdek en botste daarbij tegen de auto van de heer W. Gelukkig bleef het hier bij materiële schade. en En foar eigen Ontwikkeling. Lju fan de Hom merts jimme binne sa’n kursus wurdich! De joun waerd tige opfleure troch musyk fan Wytmarsum. De akkordeo- nist en de man fan it slachwurk koene der hwat mei. Hja lieten de Fryske san- gen klinke en daverje yn it roun 1 A.V, Reeds enige jaren geleden heeft de heer J. Molenaar, exploitant van autospuit- en uitdeukinrichting aan IJlsterkade alhier, verzocht de achter zijn bedrijf gelegen grond met de zich daarop bevindende loods van de gemeen te te mogen kopen. Op dit verzoek kon destijds niet worden ingegaan, omdat het terrein met de loods bij de dienst van gemeentewerken in gebruik was ais opslagplaats. De situatie heeft zich in tussen echter gewijzigd, doordat de dienst van gemeentewerken binnenkort het terrein en de loods gaat ontruimen, o^u<xp „ohum wegens het in gebruik nemen als opslag- i Doevendans, plaats van een gedeelte van de voor- i werden de beide medewerkende dames malige kolenloods van de gasfabriek, i bloemen angeboden. Het was een in alle opzichten geslaagde avond. Carl Otto Ehrenfried, gewoonlijk Overigens was de begeleiding accuraat O 11 o Nicolai genoemd, was in zijn tijd en ad rem, maar de samenwerking met (18101849) een bekend Duits compo-de uitvoerenden op het toneel rommelde „uf nogal eens, vooral in de eerste twee be drijven, doch de geroutineerde dirigent Paul Pella wist verder alles in goede banen te leiden. De verschillende koorgedeelten waren doorlopend fraai van klank, waarvoor Max van Doom gecomplimenteerd mag worden. Ook nu weer was het werk van Wim Vesseur (costumes en décors) bo ven alle lof verheven en de verzorgde verlichting was kleurig en zeer effect vol. Het solisten-team was uitnemend op dreef. Zij gaven, zonder uitzondering, veel moois te zien en te horen. Aller eerst noemen wij Cora van Doesburg, sopraan, Annie Steiner, alt en Anneke v. d. Graaf, sopraan, die, ons inziens ook nu weer aan de top stond. Verder kunnen wij met grote lof ge wagen over de prestaties van de bassen Anton Eldering, Antoni Wink, Jaap de Vries en Jan Duiveman. Laatstgenoem de gaf bovendien een kostelijke typering van Sir John Falstaff. De tenoren Har ry France en Carel Swagerman maakten zich tevens uitermate verdienstelijk. De vry talrijke aanwezigen toonden zich zeer voldaan, getuige het gulle ap plaus. Aan dirigent en uitvoerenden werd tenslotte nog een fraaie bloemenmand aangeboden. j.n. so

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1