1 Finale berne-toardrachtkriich f Sun I balm V erkiezingsvergadering A.R. Partij Zakennieuws A G t O A Lezing met films DINSDAG 17 FEBRUARI Stijve nek j I WripiCTi met de uerwarrnmde. I I lenigmakende Klnosterbalsem heeft een weldadige werking ECloosterbalsem Lezing met films DINSDAG 17 FEBRUARI In één nacht Uw handen gaaf en zacht MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD 1 Benoemd Lastechnische voorlichtings avond Openbare vergadering V.V.D. te Ijlst Ijsclub IJsbrechtum en omstreken Jongens-hardrijderij Avond-Estafette te Heeg Parenwedstrijd te Ijlst Estaf etterijderij Ijlst Langebaanwedstrijden Bozum Hurdriderij fan manlju Hardrijderij schooljeugd Oppenhuizen-Uitwellingerga Hardrijderij van jongens en meisjes te Heeg Hardrijderij Schoolkinderen Nijland Ijlster jeugd hield wedstrijd Aanbestedingen nieuw postkantoor te Sneek Ook H.SC. hield een hardrijderij Groene Kruis Heeg Sneker orgel weer een stap dichterbij Hardrijden te Nijezijl Correspondentie Politieke vergaderingen AMICITIA THEATER. 8 uur Rede van Dr Bruins Slot. 2. Problemen A:IV lil - 597.340 Wer bést. 2. 2. 2. 2. Adv. I.M. Adv l.M Instituut v. Arb.Ontwikkeling Zie agenda. Piek, Bozum; 3e S. Schuurmans, Bozum; 4e J. Hoekstra, Britswerd. Bij de dames was de uitslag: le IJfke Fijn ja, Weidum; 2e Sip Wiersma, Wieu- werd; 3e Klaske Huitema, Bozum, 4e Berendje Sijbrandij, Bozum. liet was een geanimeerde wedstrijd. NIJEZIJL. Zaterdagmiddag hield de ijsclub Nijezijl en Omstreken een hard rijderij voor jongens tot en met 16 jaar. Er waren 19 deelnemers. De uitslag was: le prijs O. Lycklama a Nijholt, Oosthem; 2e W. H. Oppedijk, Nijezijl; 3e D. Smit, Abbega; 4e A. Veninga, Oudega-W.; 5e S. Groenveld, Abbega. Ondanks de mist was er nog heel wat publiek op de baan aanwezig. HEEG. Donderdagavond werd hier een estafette-rijderij gehouden waaraan 22 parturen uit Hommerts, Heeg, Gaastmeer en Oudega deelnamen. De mist was een geduchte handicap, De rijders gingen als schimmen over de baan, maar aan de strijd deed dit geen afbreuk. Er werd geen duimbreed toegegeven en telkens als er een derde, beslissende rit gemaakt moest worden, stond het talrijke publiek reikhalzend langs de touwen. De uitslag van deze rijderij die zowel het bestuur van de ijsclub als de leden weer zeer goed heeft voldaan, is: 1. M. Bergstra, mevr. R. v. d. Pol-Homma, W. de Jong, Oudega-W.; 2. F. Attema, Gaast meer; IJfke Jorritsma, T. Bootsma, Hom merts; 3. J. H. Visser, IJmkje A. Speer- stra, S. van Scheltinga. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wo nen de winnaars in Heeg. De prijzen be droegen resp. 15.12.en 9. wrijft de pijn weg J Adv 1 M Instituut v. Arb.Ontwikkeling Zie agenda. IJLST. Zaterdagavond had de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie een open bare vergadering belegd in „Ons Ge bouw” waar het kamerlid R. Zegering Hadders zou spreken over „Waar het om gaat”. Door de dichte mist, nog geen twintig meter zicht, was de spreker ver hinderd. In zijn plaats gaf dhr Hovinga, regionaal propagandist, een overzicht van doel en streven der partij. Een klein ge tal aanwezigen luisterde met aandacht naar zijn betoog evenals naar dat van de voorzitter van deze avondvergadering. Getracht zal worden een afdeling in IJlst op te richten. Zaterdagmiddag hield de A. R. Partij een openbare vergadering in de Ooster- kerk. Nadat gemeenschappelijk, met be geleiding van Excelsior uit Scharnegou- tum, dat ook verder voor de muzikale omlijsting zorgde, was gezongen Ps. 68 14, 16 en 17, ging de heer M. Knol voor In gebed en las Jes. 41 8 tot 13. Vervol gens sprak hij een welkomstwoord, in het bijzonder tot de sprekers de h.h. dr. J. Bruins Slot en H. Algra. In de a. r. fractie van de Tweede Earner zit thans geen afgevaardigde meer die in Friesland woont en daarom maakt spr. van deze gelegenheid gebruik de heer Bruins Slot als Tweede Kamerlid de speciale belangen van deze provincie aan te bevelen; in de senaat heeft Friesland wel een vertegenwoordiger, nl. de heer Algra en ook hem heet spr. van harte welkom. IJLST, 14 febr. „De Ulster schaats” heeft de smaak te pakken. Van de wed strijden bedoelen we. Vanavond weer een krachtmeting, nu van paren. Ook de Ul sters worden enthousiast. Ondanks het minder mooie weer namen 28 paren aan de wedstrijd deel, die op de verlichte baan een bijzonder vlot verloop had. De uitslag was: le prijs 2 x 10.— Sake Westerdijk en Yda Hoomans; 2e 2 x 7.50 Anne Schilstra en Anna Wybenga; 3e 2 x 5.Henk Schraa en mevr. v. d. Schouw; 4e 2 x 2.50 Joh. IJ. de Vries en Pietje de Boer. Donderdagmiddag hield de ijsclub IJs- brechtum en Omstreken een rijderij voor kinderen van leden op de baan van Epe- ma State. Er werd fel om de prijzen ge streden. De uitslag was: Jongens en meisjes tot en met 6 jaar: le prijs Hans Jillings; 2e Hotze Sieperda; 3e Ids de Boer. Jongens 7 en 8 jaar: le Johannes v. d. Meer; 2e Jelle Jan Schrale. Meisjes 7 en 8 jaar: le Joke Bakker; 2e Jeltje Meindersma. Estafette jongens en meisjes 9 en 10 jaar: le Willem Jillings en Lena de Boer; 2e Rink Visser en Willie v. d. Meer. Jongens 11 en 12 jaar: le Anne Tam- minga; 2e Klaas Visser. Meisjes 11 en 12 jaar: le Ineke Bakker; 2e Ellie Bruinsma. Estafette jongens en meisjes 13, 14 en 15 jaar: le Geert Westra en Roelie de Boer; 2e Albert Koopman en Anneke v. d. Tempel. Na afloop werden de prijzen in de school door de voorzitter aan de winnaars uit gereikt. dien wurdt en wy hoopje dat dit fjirder ütdije mei. Folie wurdearring hie sprek- ker foar de foarsitter dy’t wol altyd jong liket to bliuwen. Boargemasters wurden gyngen mank mei in slüfke mei ynhaid üt it kulturele füns. In de bovenzaal Hanenburg gaf Dou- ma’s Ijzerhandel N.V. te Sneek in sa menwerking met Willem Smit Co N.V. transformatorenfabriek te Nijmegen een lastechnische voorlichtingsavond voor de staalverwerkende bedrijven in Sneek en Omstreken. Deze zeer goed bezochte en ve’zorgde avond, gaf een indruk van wat men te genwoordig kan lassen met de moderne las-systemen. Men kon werkstukken be kijken die gelast waren met Argon-Arc (aluminium), Union-Melt-lassen, Sigma lassen, zowel voor aluminium als staal en handtassen Deze instructieve avond werd verzorgd door de heren H. Wapperom en C. Wis- sink, die achtereenvolgens bespraken: kostprijsberekening van gelaste werk stukken en het electrisch lassen van ver schillende soorten gietijzer. Uit beide lezingen bleek, dat het elec- trisch lassen een dynamisch verbindings- systeem is en dat, wil men op de hoogte blijven, deze voorlichtingsavonden zeer nuttig zijn. De met verschillende las-systemen uit gevoerde werkstukken blijven nog 10 da gen voor de belangs' ellenden tentoonge steld in de etalage of showroom van Douma’s Ijzerhandel N.V. te Sneek. IJLST, 11 febr. Het bestuur van onze ijsclub hield een estafette-rijdery. Deel name 16 parturen (heer-dame-heer). De uitslag was als volgt: le prijs J. Feenstra jr, mej. Ida Hoomans, J. Schilstra; 2e Roel Schilstra, F. Meijer, H. Schraa; 3e J. v. d. Kooij, A. Wiebinga, Sake Westerdijk; 4e P. Kroeze, M. v. d. Velde, G Zwaan. In café Jelsma werden door de heer v. d. Woude de prijzen uijgereikt. De ijs club kan op een geslaagde dag terugzien. haar wer(j een verrassing door het be- BOZUM, 12 febr. Uitslag langebaan wedstrijden voor dames en heren: le prijs heren sen. G. de Vries, Brits werd; 2e S. de Vries, Jellum; 3e H. v. d. Werf, Bozum. In de juniorenklasse waren 4 prijzen beschikbaar gesteld. Maandag 16 febr. ’s avonds 8 uur film: Met de dood voor ogen. Dinsdag 17 februari ’s avonds film: Morgen zal ik huilen. Donderdag 19 februari film: „The wrong man”. A. P. Wiersma, Leeuwarden H. A. Boomsma, Sneek Fa. J. Jorritsma, Bolsward N.V. T. Frölich, Harlingen N.V. Aannemingsmij „Friso”, Sneek Voor het schilderwerk waren vijf be drijven uitgenodigd. Hoogste was Fa. P. Brinkman en Zn., Leeuwarden f49.726; laagste Fa. H, Sluyter, Sneek f 43.135. De gunningen zijn aangehouden. De lisklub „lendracht” to Jutryp Hommerts hat tongersdeitomiddei m hurdriderij fan manlju halden. 29 diel- nimmers diene oan dizze wedstriid mei en nei mannich spannende rit wie de üt- slach: 1. Joh. Steunebrink, Langswea- gen f40.—; 2. KI. Poepjes, Makkum f20.—; 3. S. Martens, Riis f 10.—4. S. Kingma, Snits, f5. Tot eerste kaasmaker aan de Coöp Zuivelfabriek „De Lege Geaen” te Sij- brandaburen is benoemd de hr A. Zwier van Weidum. Mede op het drietal ston den de heren H. Heidstra van Bergum en Th. de Leeuw van Oldeberkoop. BOWNTBEt N.V AMslEBOAM j Maandag 16 februari. Tippeltocht M.A.C. „J. C. Visser”. Start Hotel Hanen burg, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 17 februari. 8 uur Piter Jelles Hüs. I.V.A.O. B.P.M. over „Win ning en verwerking van aardolie in Nederland vergeleken met die in Venezuela”. Woensdag 18 februari. Koncert Frysk Orkest in Amicitia. Aanv. *s avonds 8 uur. Woensdag 18 februari ’s avonds 8 uur Schutjassen in café B. Westra t« Heeg. Woensdag 18 t/m zaterdag 21 februari ’s avonds van 79 uur Tentoonstel ling over persoon, leven en werk van Vincent van Gogh, in de Jeugd herberg aan de IJlsterkade. Woensdag 18 februari van 1920 uur Gerechtsgebouw, Marktstr., Voor lichting Kon. Marine. Woensdag 18 februari. Schutjassen in Café B. Westra te Heeg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Donderdag 19 febr. Openbare Voorlich tingsvergadering der Chr. Emigra tie Centrale in Restaurant „Onder de Linden”. Aanvang 8 uur. Donderdag 19 februari ’s avonds 8 uur Zaal Hanenbrug. Propagandafeest- avond Bond v. Staatspensionnertng afd. Sneek. Vrijdag 20 februari. Chr. Hist. Jonge rengroep „Sneek e.o.” Voorlicn- tingsavond over Nieuw Guinea. Spreker de heer F. H. van de Wete ring. Ons Gebouw. 19.45 uur. Vrijdag 20 februari. Openbare vergade ring Pacifistisch Socialistische Par tij in Rest. Piso, ’s avonds 8 uur. Sprekers Ds M. C. Postema en W. de Jong. Maandag 23 februari. Van der Meulen’s Boekenspaarclub. Lezing door Lucie Schouten in de foyer van Amicitia. Aanvang 8 uur. Begunstigd door prachtig weer werd vrijdagmiddag de hardrijderij voor schoolkinderen, georganiseerd door de ijsclub „Rept U”, gehouden. De medewer king van de burgerij was weer bijzonder goed. De rondgang m de dorpen leverde 290.op. Er werd ongeveer 180, voor prijzen besteed en van het overblij vende werd de jeugd, dat wil zeggen alle kinderen op de baan, royaal getrac- teerd. De dames Folkertsma, v. d. Zee en Visser stelden zich belangeloos beschik baar voor de melkschenkerij en hun klanten lieten zich niet onbetuigd. Er namen 150 kinderen aan de rijderij deel, die in twee ploegen tegelijk reden zodat oni half vijf de laatsten klaar waren. Na afloop dankte voorzitter G. W. Atsma voor de spontane medewerking die van alle kanten bleek. De publieke belang stelling op de bijbanen was ook flink zodat het voor de kinderen een waar feest was. Ook was men vol lof voor het ijsclubbestuur dat dit alles zo prima or ganiseerde. De uitslag was: Meisjes 6-7 jaar: le Deli G. Wijnja; 2e Teatske Salverda, 3e Aaltje J. Douma, 4e Akke Riemke Schraa. 8-9 jaar: le Eeuwkje Hettinga; 2e Dine v. d. Meer, 3e Afke de Jong, 4e Jeanette Walsweer, 5e Geeske A. Wind, 6e Han- neke Feenstra. 10-11 jaar: le Antje Hoogland, 2e Riem, ke Hettinga, 3e Sjoukje Brouwer, 4e Doetje Dijkstra, 5e Fogeltje Douma, 6e Hanneke Feenstra. 12-13 jaar: le Deuke Douma, 2e Mieke Rijpkema, 3e Janke Schriemer. 14 jaar: le Akke Hazenberg, 2e Neeltje L. Atsma. Jongens 6-7 jaar; le Gerrit H. de Jong, 2e Tj. Folkertsma, 3e Jakob G. Wijnja, 4e Bertie Leeraar. 8-9 jaar: le Uiltje G. de Jong, 2e Anne J. Douma, 3e Jeen Hoogland, 4e Klaas Salverda, 5e Joh. Fekkes, 6e P. M. v. d. Meer, 7e Doekle de Jong. 10-11 jaar: le Tiemen Wijnja, 2e Doede Rijpkema, 3e Jacob v. d. Leij, 4e Romke Hofstee, 5e Herre Wijnja, 6e Herman Epema, 7e Anne Waslander. 12-13 jaar: le Douwe de Jager, 2e Jo hannes Wijnstra, 3e Jakob 17. Atsma, 4e lede Hettinga, 5e Aand Reitsma. 14 jaar: le Gosse Douma, 2e Th. Het tinga. Medicinale handcrême Aan deze rijderijen, die zaterdag ge houden werden, namen 32 jongens en 20 meisjes t.e.m. 16 jaar deel. De eerste omloop bij de jongens bracht weinig spanning, maar daarna brachten F. de Groot, Mantgum; G. Bootsma, Hinde- loopen; G. Bootsma, Uitwellingerga; Roeli de Vreeze, Bakhuizen; Minne Berg stra, Heeg meer leven in de brouwerij. Herhaalde malen kwamen kampritten voor zodat het publiek volop genoot. Alleen was ’t jammer dat het starten soms veel te lang duurde. De meisjes waren in dat opzicht veel vlotter. Ze stonden steeds op tijd klaar en bezorgden de starter weinig moeite, ook waren ze sportiever dan de jongens. De uitslagen waren: Jongens: le, f20.-|- f5.aange boden door de firma’s Piso en Nautn. Minne Bergstra, Heeg; 2e, f15.Fr. de Groöt, Mantgum; 3e Gauwke Boot sma, Hindeloopen; 4e Gosse Bootsma Uitwellingerga. Meisjes le, f 20.f 2.50, aange boden door de fa. Nauta, Agatha de Winter, Sneek; 2e, f 12.50, Pietje Prulk- sma, Plngjum; 3e, f10.Griet Jorrit sma, Jutrjjp; 4e, f5.Boukje Miede- ma, Plngjum; 5e, f2.50, Anna Nijdam, Jutrijp. Na het tweede optreden van Excelsior sprak de heer H. Algra, lid van de le Kamer, die iets wilde zeggen over de toekomst van ons volk, dat daarin voor ontzaglijke problemen geplaatst zal worden. Hij wees daarbij eerst op de grote bevolkingsgroei. Geen enkel land in W. Europa heeft zo’n talrijk opgroei end geslacht als ons land. Een bewijs dat wij door Gods genade een gezonde natie vormen, maar dat ons voor zeer speciale verantwoordelijkheden stelt. Om met de economische kant te beginnen moet er ieder jaar voor een grote schare jonge mensen werkgelegenheid zijn en voor een toenemend aantal jonge mensen een woning. Het aantal gezinnen neemt hier per jaar n.l. met 50.000 toe. Werk voor zoveel jonge mensen vereist een industri ële investering van miljarden, waarbij we misschien over tien jaar al moeten komen tot het gebruik van atoomenergie, opdat onze industrie niet achterop zal raken. Het is daarom onverantwoordelijk, nu wij na dé bestedingsbeperking het weer even over de rand van de put ge klauterd zijn met een verkiezingspro gramma te komen waarin de ene belofte na de andere wordt gedaan. Door zulk een politiek werkt men in de richting van een steeds naderbij sluipende infla tie, waarvan vooral de kleine man het slachtoffer zal worden. De toekomst van ons volk vraagt daar om een politiek waarbij men voorzichtig moet zijn met wensen die kapitalen kos ten. De door spr. geschetste ontwikkeling vraagt ook vele honderden miljoenen voor wegenaanleg, havens, tunnels, tran. sportmiddelen enz., maar daarnaast zal ook de uitbreiding en verbetering van het onderwijs waardoor alle kinderen van ons volk de gelegenheid krijgen zich beter te ontplooien veel geld kosten. Spr. TOPPENHUZEN-TWELLEGEA. De finale fan de bernefoardrachtkriich dy’t de Fryske krite alle jierren foar de skoalbern haldt, waerd tongersdeitojoun yn it lokael hélden. Foarsitter master de Boer hjitte yn’t blsünder de Tièrn, boargemdster van Hout mei nefrou en de jury, juffer R. Falkena fan Snits en de hear R. Heerin- ga fan Skearnegoutum, wolkom. Hy lies doe in artikel üt it wykblêd „Timotheus” fan 1917 oer it Fryske taelgebiet, hwer- nei hy mei de wurden fan P. J. Troel- stra: „It béste hwat wy üs bern mei- jaen kinne is de moaije krêftige en sjongsume tael”, de gearkomste iepene. Nei’t de jongsten foardroegen hiene naem boargemaster van Hout efkes it wurd. It gemeintebistjür wurdearret dit wurk tige, sei er. Der binne nou fjouwer plakken yn Wymbritseradiel hwer’t dit De bern spanden har der tige foar. It foardragen wie wer bést. It wie foar de jury in hiele toer om der üt to kom men, forskate prestaesjes lelne ticht by elkoar. Foardat de ütslach bikend mak ke waerd traktearre juffer Falkena de oanwêzigen ek noch op twa foardrach- ten. En sy kin it. Wy hearden „De reed- rider”, fan dr Y. Poortinga en de ballade fan „Mata Hari” fan D. A. Tamminga. De ütslach fan de kriich wie le en 2e klasse: 1. Aeltsje Salverda 76 pnt.; 2. Akke Riemke Schraa 75 pnt.: 3. Hermientje Fabriek 74% pnt.; 4. Ti neke v. d. Meer 73% pnt.; 5. Lolkje Feenstra 70% pnt.; 6. Anneke Njjdam 70 pnt.; 7. Teatske Salverda 69% pnt. 3e en 4e klasse: 1. Fokje Fopma 80 pnt.; 2. Wiesje Spoelstra 75 pnt.; 3. Ine ke Dijkstra 74% pnt.; 4. Boukje Postma 71% pnt.; 5 en 6. Margje v. d. Zee en Klaes Salverda 71 pnt. 5e, 6e en 7e klasse: 1. Antje Hoogland 79 pnt.; 2. Wiebe Fabriek 76 pnt.; 3. Foppe de Jong 75 pnt.; 4. Geart de Ja ger 71 pnt. De publyksprizen wiene foar Aeltsje Salverda, Fokje Fopma en Antsje Hoog land. De prizen bistiene üt Fryske boe ken. Sa kaem der wer in ein can dizze goed slagge en goed bisochte kriich. Nei in hertlik „wol thüs” fan de foarsitter stiek elk om goed healwei alven wer op hüs oan. noemde hierbij in het bijzonder het voortgezet onderwijs en het technisch on derwijs, maar, noemde het verontrustend dat hierbij de oude schoolstrijd weer ont brand is. Naar aanleiding van het radiodebat tussen prof. Oud en prof. Samkalden be paalde spr. zich vervolgens tot het wezen van de democratie. Wat deze beide heijen daaronder verstaan is zuiver de souverei. niteit van het volk. Volgens de Anti Revolutionairen echter berust ze op ge zag en vrijheid, die beide geworteld zijn in de H. Schrift. Zonder gehoorzaamheid aan het Woord van '”od kan de demo cratie niet bestaan. Dat kwam bij het debat echter niet aan de orde. Op dat punt zijn de V.V.D. en de P.v.d.A. het nl. roerend eens. Als partij aanvaarden ze geen van beide het koningschap van Je zus Christus en het gezag van Zijn Woord. Daarom moeten wij ons niet van de wijs laten brengen door de sterke verhalen van Oud dat zij de kampioenen van de vrijheid zijn. In het slot van zijn rede sprak de heer Algra Fries. Daarin verdedigde hij n.l. de Friese A.R. minister Zijlstra tegen de venijnige aanvallen van de socialisten Mansholt en Vondeling als zou het zijn schuld zijn dat de boeren niet meer krij gen, terwijl iedereen wel weet dat als ’t er op aan kwam de heer Drees zeer op de penning zat. Minister Hofstra daaren tegen gaf hoog op van zijn collega Zijl stra, die hij stelde tegenover de wat hij noemde zeer conservatieve Dr Bruins Slot. Daarom achtte spr. de houding van Vondeling niet ridderlijk. In wezen staat de minister van Economische Zaken op het standpunt dat hij de gehele industrie en industrialisatie in het Noorden bevor deren wil, maar niet zonder dat de pro vinciale besturen daarvoor de geschiktste gebieden hebben aangewezen. De P.v.d.A. is door de verkiezingsstrijd wat overal geraakt, wat naar spr. meent komt omdat zij in minister Zijlstra een van de sterkste hoekstenen zien in het kabinet die steeds stand heeft gehouden tegen de eisen welke de socialisten op economisch gebied stelden. Spr. hoopte dat vele Friezen hem in deze positieve houding zullen steunen door hun stem op de A.R. lijst uit te brengen. Na een kort dankwoord van de voor zitter werd nog Ps 118 8 gezongen waarna de heer Algra voorging in dank gebed. NIJLAND. Onder auspciën van de sport vereniging O.T.I.B. en met volle mede werking van het onderwijzend personeel der Chr. school alhier, werd vrijdagmid dag een hardrijderij gehouden van schoolkinderen. Uitslag: Meisjes klas 1: L Hermanna Rypkema, 2. Jettie de Boer, 3. Wiepie Hiemstra. Jongens klas 1: 1. Hantje Zijlstra, 2. Tiedo Vellenga, 3. Appie Oppenhuizen. Meisjes klas 2: 1. Wijtske Twijnstra, 2. IJtje Gerbrandij, 3. Wiegertje de Vries. Jongens.klas 2: 1. Pieter Kooistra, Rouke Adema, 3. Hans de Boer. Meisjes klas 3: 1. Jeltje Rypkema, Akkie Hoekstra. 3. Akke Boersma. Jongens klas 3: 1. Nanne de Boer, Anne de Vries, 3. Anne Haringa. Meisjes klas 4: 1. Alie Bethlehem, Corrie Clifford, 3. Aukje de Boer. Jongens klas 4: 1. Henkie Breeuwsma, 2. Bram v. Gosliga, 3. Enne Hiemstra. Meisjes klas 5: 1. Beppie Jongema, 2. Willemke Wiersma, 3. Anneke de Boer. Jongens klas 5: 1. Klaas Vellinga, 2. Alex Feenstra, 3. Pais Boersma. Meisjes klas 6: 1. Klaske Tjalsma, 2. Geertje Haringa, 3. Maaike Karsta. Jongens klas 6: 1. Gerben Reitsma, 2. Rinke Hiemstra, 3. Simon Bonnema. Vele ouders waren naar de Nijlander- zijl gekomen om de verrichtingen hunner kinderen gade te slaan. Deze sprker antwoordt de heer Knol dat hij in deze provincie geboren is en ook burgemeester in het Noorden Is ge weest, de speciale Noordelijke proble men zyn hem dus niet vreemd en hij kan de voorzitter verzekeren dat deze proble men steeds de aandacht van zijn Kamer fractie hebben en zullen hebben. Tot zijn eigenlijke rede komend zegt spr. dat Ce a. r. partij christelijke politiek wil voe ren. Zij weet dat dit eén enorme preten tie is. Zij wil politiek naar Christus’ woord en wil voeren en dat moet door zondige en zwakke mensen gebeuren. En toch doen we dit omdat het ons door de nood is opgelegd. De technische ont wikkeling Is met de wereld op de loop en wat zal er dan van die wereld te recht komen als we ze niet stellen on der Christus’ wet en haar voorhouden da het gebod Gods het een en het al ook in de politiek moet zijn? Dit is dan de achtergrond waartegen u ons doen en laten in de politiek moet bekijken en waartegen ook u uw eigen doen en laten moet bekijken. Geconcre tiseerd in de huidige situatie betekent dit alles het probleem van de verhou ding tussen gezag en vrijheid, en daar ligt in ons volk de verdeling der geesten. De vraag is hoe op verantwoorde wijze de verhouding geregeld zal worden tus sen overheidsgezag en burgervrijheid op dat een goede maatschappelijke orde worde verkregen. De breuk van 11 de cember nu hangt samen met het ver schillend antwoord dat de chr. partijen en de socialisten op deze vraag geven. Spr. gaat ten bewijze daarvan de par lementaire geschiedenis na de oorlog na, toen aanvankelijk de a. r. bulten het kabinet bleven; eerst later, toen de roomsen inzagen dat er in de alléén rooms-rode samenwerking een nadeel school en de socialistische invloed te groot werd, kregen liberalen, c. h. en de a. r. een kans. Nu zegt de heer Oud dat de opneming van prot. chr. en li berale ministers maar franje en gevel- versiering is geweest. Wat de liberale minister Stikker betreft heeft de heer Oud misschien wel gelijk, de V.V.D. ver kondigde destijds de leus dat het roer om moést in de Indië-politiek, maar minis ter Stikker voerde ten deze niet de V.V.D.-politiek maar de s.d. politiek uit. Maar is minister Zijlstra ook slacnts franje aan het rooms-rode kabinet? Hij is zolang hij minister was voortdurend in de clinch met de socialisten. Deze wil den de vrijheid aan banden leggen en de overheid overal grote invloed geven, ze wilden banken en verzekeringsmijen na tionaliseren, een sterke prijsbeheersing en de belastingen zo hoog opvoeren dat de bedrijven ze slechts met aandelen zouden kunnen betalen, zodat het gehele bedrijfsleven onder invloed van de over heid zou komen te staan. Maar ze heb ben daarvan niets gekregen. Minister Zijlstra heeft van de volledige prijsbe heersing een globale prijsbewaking kun nen maken en we gaan een liberalisatie van de prijzen tegemoet. De Sodafa- briek te Delfzijl wilden de socialisten tot een staatsbedrijf maken, maar mi nister Zjjlstra wilde dat niet en zijn standpunt won het. Onmiddellijk na de oorlog, in de totale ontreddering van ons land door de Duitsers, was staats inmenging een naar ons inzicht noodza kelijk kwaad, de socialisten vonden het een ideaal. Naarmate nu dat kwaad min der noodzakelijk en meer vrijheid mo gelijk bleek nam de spanning tussen chr. partijen en socialisten toe en op 11 december kwam de breuk. Was deze niet vanwege de belastingontwerpen ontstaan, dan zou die wel over een an dere kwestie zijn gekomen. Men kon ’t niet meer eens worden over de plaats waar de grens tussen overheidsgezag en vrijheid moest liggen. Die grens kan wel eens verschuiven maar in de kwes tie van de overheidsinmenging zien wij niet in de eerste plaats naar de doel matigheid, maar naar het principe. Als men alleen op de doelmatigheid zou let ten doen de Russen het ’t best. Maar toch hebben zij ongelijk en het a. r. beginsel gelijk. Dr van Rhijn van de IJLST, 11 febr. Nog nooit was er eer,. dergelijke massale deelname. Er waren 180 adspiranten voor de prijzen. Ze heb ben gereden in 8 klassen, 4 voor de jon gens en 4 voor de meisjes. De le en 2e prijzen waren beschikbaar gesteld door fa J. Nooitgedagt en Zn, terwijl mevr. I. v. d. Kooi voor de groep oudste meisjes nog een derde prijs beschikbaar stelde. Het weer, hoewel wat mistig, was prach tig windstil. De kinderen werden getrac- teerd op chocolademelk, koek en appels. De uitslagen Leeftijd 6 en 7 jaar, jongens: le Chris v. d. Burg; 2e IJco Wijbinga; 3e IJpe Wiebinga; meisjes: le Ali Kloostra; 2e Wiepie Bakker. Leeftijd 8 en 9 jaar, jongens: le Jelle Langeraap; 2e Willem Beetstra; 3e Janco Schraa; meisjes: le Maria Woudstra; 2e Jannie Kooistra. Leeftijd 10 en 11 jaar, jongens: le Siet- se Hille de Jong; 2e Jan Plantinga; 3e Wim Dijkstra; meisjes: le Sillie Tieleman; 2e Antje Heeringa; 3e Geke Doele. Leeftijd 12 en 13 jaar, jongens: le Jan Sijsling; 2e Corn. Sijsling; 3e Br. v. Brug; meisjes: le Houkje Heeringa; 2e Doetje Schilstra; 3e Ali de Boer. Om ongeveer 5.30 kon voorzitter v. d. Woude, met een leuke speech voor elke winnaar en winnares, de prijzen laten overhandigen door de heer J. A. Nooit gedagt. De door de firma beschikbaar ge stelde 16 paar prachtige schaatsen vielen bij de jeugd geweldig in dé smaak. Ook dankte de heer v. d. Woude de heren Speerstra en Jelgerhuis en mej. Visser voor hun spontane medewerking bij de organisatie van dit voor de jeugd (en de ouders) zo belangrijke evenement. Door het architectenbureau Ir J. J« M. Vegter te Leeuwarden werd heden morgen aanbesteed de bouw van het nieuwe postkantoor met directeurs woning aan de Westersingel alhier. Voor het bouwwerk werd als volgt in geschreven D. Ringnalda en Stenekes, Sneek f 617.000 -614.485 - 610.000 - 609.000 - 599.500 Enige berichten en een ingezonden stuk komen in het volgend nummer. Red. Er waren gistermorgen ruim veer tig liefhebbers op de Oudvaart voor de hardrijderij, die de S.H.C. voor haar leden hield. Menig duel had een span nend verloop. Zo waren er bijv, bij de heren senioren vijf ritten nodig eer de beslissing viel t.g.v. K. Bootsma. De uit slagen waren tenslotte: Meisjes adsp.: 1. M. van der Zwaag. Jongens adsp.: 2. W. Cnossen. Dames jun.: 1. A. Steenbeek; 2. T. Piersma. Heren jun.: 1, M. Cnossen. Dames seniores: 1. H. Dijkstra; T. Couperus. Heren senioren: 1. K. Bootsma; 2. J. Visser. HEEG. Voorzitter Poepjes had een vrij gemakkelijke taak toen hij op de jaar vergadering van Het Groene Kruis het bestuursvoorstel moest verdedigen om de minimumcontributie van 4.50 tot 7.50 te verhogen. De cijfers van de begroting voor 1959 en de staat van ontvangsten en uitgaven over 1958 waren dermate overtuigend dat de vergadering wel niet anders kon dan aannemen. In 1958 werd 229.47 meer uitgegeven dan ontvangen, zodat de kasmiddelen slonken tot 128,47 terwijl op de balans nog een schuld ad f 700.wegens onderhoud wijkgebouw staat. Dit gebouw is overigens niet de schuld van de deplorabele toestand van de kas. Over 1958 was er op de exploi tatie de schuld ad 700.— niet mee gerekend nog een overschot van 150 en voor 1959 wordt het tekort op 200 geraamd, terwijl bij de baten helemaal geen rekening gehouden is met de huur waarde van het woongedeelte van de concierge en het gebruik door de ver eniging zelve ook niet in rekening is ge bracht. Overigens zou dit gebouw wel een offer waard zijn. Gewezen werd op het consultatiebureau voor zuigelingen. Op de zittingen van de twee tandartsen, waardoor de Heger patiënten tijd en geld bespaard wordt. De contributieverhoging is vooral ur gent geworden doordat de vereniging voor Wijkverpleging van het Groene Kruis uit Heeg, Oudega en Gaastmeer met een behoorlijk exploitatie-tekort zit. Dit tekort moet weggewerkt worden door de deelnemende verenigingen. Be sloten werd dat voortaan geen afzonder lijke bijdragen voor Groene Kruis en Wijkverpleging geheven zullen worden, maar dat de contributie in twee termij nen op naam van het Groene Kruis ge ïnd zal worden. De heer P. Schuurmans, de ruim 70 jarige secretaris, plaatste alle bedenkingen en zakelijke argumenten in het juiste licht door nuchter maar aan grijpend te wijzen op de ideële doelstel ling van de Kruisverenigingen: „Een voor allen, allen voor een”. Dankbaar moet men zijn als men persoonlijk nooit voordeel van zijn contributie gehad heeft. De heer Schuurmans geniet het grootste vertrouwen van de leden getuige zijn herverkiezing met overgrote meerder heid van stemmen. In plaats van wijlen de heer P. de Vries, die met piëteit werd herdacht, koos men als bestuurslid de heer A. J. Visser van Osingahuizen. Na het huishoudelijk gedeelte drèaide de penningmeester de heer B. F. Hijlke- ma nog enige schoolfilmpjes over de strijd van de mens tegen ziekte en bac teriën. p.v.d.a. wil de belastingpolitiek gebrui ken om te komen tot een betere ver deling van het nationale inkomen, dat is een volkomen averechts standpunt; met bezitsvorming, loonpolitiek moet men dit vraagstuk onder ogen zien, het is een taak van de vrije maatschappij en niet van de staat via de belastingwet geving en een gemeenschappelijke loon- pot. De band tussen werkgever en -nemer, het bedrijf als gemeenschap, gaat daardoor ook verloren. Dit is dan de achtergrond van de breuk van 11 de cember, die door de chr. partijen ver oorzaakt is en waarover spr. blij is. Door samenwerking van R.K., A.R. en C.H. ging men niet onder het juk van de P.v.d.A door. De liberalen hadden aan deze breuk geen deel, want zij wa ren in de oppositie en minister Hofstra zou om hun tegenstemmen niet zijn heengegaan. De V.V.D. heeft wel voort durend kritiek op minister Zijlstra ge oefend, maar waar is de liberale econo mische politiek? In eerste en tweede kamer is daarnaar herhaaldelijk ge ïnformeerd maar voor ’n antwoord ver wijst de een naar de ander; de heer Oud zei dat men bij de heer van Leeuwen moest zijn, de heer v. Leeuwen verwees naar de heer van Riel, maar men tast ook nu nog in het duister. De heer van Riel, vlce-voorzitter van de V.V.D. heeft ook mildheid en wijsheid typische eigen schappen van het liberalisme genoemd, maar als hij daarnaast verkondigt dat het egoïsme de mens is ingeschapen, zijn we volkomen in de sfeer van het oud liberalisme. Als men zegt dat het ego- isme tot het mensbeeld behoort, maakt men God tot auteur van het kwaad en spr. concludeert daaruit dat de V.V.D, een beslist anti-christelijke partij is. Spr. sloot met te betogen dat hij en kele zakelijke dingen in het licht van een chr. politiek heeft willen stelen en tegen de achtergrond van Gods gebod. Dat gebod stellen wij centraal en wij wekken u op te stemmen op de partij, welke met volledig bewustzijn van ei gen gebreken, wil proberen dat gebod in de staatkunde te verwezenlijken. De commissie van Orgelvrienden gaat ijverig voort gelden in te zamelen en do nateurs te winnen om onze stad weer een draaiorgel te schenken. Dit doel is thans weer een stap dichterbij gekomen. Er is n.l. een orgel. Noch wel niet van de commissie, maar van het lid de heer R. Kooistra aan de Korte Veemarktstraat een van de stuwkrachten, die het instru ment voorlopig voor eigen rekening heeft aangekocht maar er op vertrouwt dit of eventueel een ander binnen niet al te lange tijd aan de commissie te kunnen overdragen. NIJEZIJL. Op de ijsbaan te Nijezijl werd een ledenhardrijderij voor vrouwen gehouden om het kampioenschap. Er hadden zich 18 dames opgegeven die al len flink haar best hebben gedaan. De uitslag was: kampioene méj. F. Osinga, Oudega-W.; 2e mej. A. H. Gerbran.iij, Nijland; 3e mej. Tj. de Vries, Oudega-W.; 4e mej. P. de Groot, Abbega; 5e mej. A. Abma, Nijezijl. Mevr. J. Boschma—-Jor ritsma was de enige gehuwde rijdster; stuur aangeboden *Er was veel publiek aanwezig. Wij worden thans door onze correspon denten op de dorpen overstelpt met uit voerige verslagen van politieke vergade ringen. Wij kunnen deze onmogelijk - plaatsen en verzoeken hun dus alleen le prijs Andr. Dijkstra, Bozum;^2e Tj. een kort bericht van deze vergaderingen te zenden, tenzij wij hun een speciale opdracht tot het maken van een verslag hebben gegeven. Red.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2