Leven en werken van Vincent van Gogh r 1958 was voor „S. en O. een zeer goed jaar Waterpoortshow was de grootste in IJLST van en Officieel Orgaan BUITENLANDS OVERZICHT de gemeenten SNEEK, W Y M BR IT S E R A D E EL Donderdag 19 febr. 1959 114e jaargang no. 15 Redakteur: L. KIEZEBRINK 9 5J het Noorden i Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Jaarvergadering N.C.L.B. Gauw Cyprus kwestie naar een oplossing V oorjaarsbeurs te Rijs Honderdvijftig kuikens bij brandje omgekomen Nummering kandidatenlijsten Gymn. Ver. O.S.O. kreeg vlag Jongensrijdcrij te Rauwerd m |M«mbiiwerde NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Jongereinleden op ekskursje Kr. PI. Fr. boun ófd. Aldegea (W.) SNEEKER NIEUWSBLAD 8. 9. 10. 11. 12. Jaarverslagen. B. 't Het Sneeker Nieuwsblad is Sprekende merkte de 5. 6. 7. zodanig heeft het diensten bewezen. Vertchijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 5005 (K 5150) 1. 2. 3. 4. GESCHENKEN VOOR JARIGE PRINSES MARIJKE Woensdag heeft een deputatie van de verbindingsdienst van de Koninklijke Landmacht op het paleis Soestdijk aan de jarige prinses Marijke een kampeertent en een draagbare radio aangeboden. Deze foto laat zien hoe prinses Marijke bij haar nieuwe tent het radiotoestel bekeek. Rechts ma joor W. Koehler, staf 101 verbindings- groep Advertentieprijs 15 ct per Bij contract (hai Abonnementsprijs verzets- en aansluitingsbeweging inge laten om de persoon te zijn, die een re gime zou moeten leiden dat de Griekse en Turkse bevolkingsdelen met elkaar moet verzoenen. We zjjn ook nieuws gierig uit welke zak, als Cyprus niet in het Gemenebest blijft, het geld zal ko men om de zelfstandige republiek op de been te houden. Uit het jaarverslag ris de heer C. Bosma, Naar aanleiding van de, momenteel in de Jeugdherberg alhier opgestelde, in structieve tentoonstelling een reizen de expositie, gelanceerd door het De partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en provinciaal geregeld door de Friese Kultuerrie hield de heer Dick Osinga dinsdagavond in de kleine raadszaal van het stadhuis een lezing over leven en werk van Vincent van Gogh. Ingeleid door de heer Oljans, die na mens het Gemeentebestuur de genodig den welkom heette, vertelde de spre ker ruim een uur lang op boeiende wijze over de, ietwat uitzonderlijke, figuur van Vincent en de manier waarop deze zich onder zjjn medemensen bewoog. Op rustige en degelijke wijze schetste de spreker de, zichzelf en anderen ver moeiende, schilder. Het hele leven van Vincent is, voor hem zelf vooral, een doorlopende strijd geweest met allerlei problemen en op de vele vragen die hem telkens bestormden en waarmee hij worstelde, heeft hij eigenlek nooit een bevredigend antwoord gekregen. Dit en nog veel meer heeft de heer Osinga wei duidelijk in zijn lezing laten blijken: dat van Gogh was een gegrepene die nu pas ruim zeventig jaar na zjjn dood, begre pen wordt door een grotei’ aantal men- Een tragisch geval heeft zich maan dagmiddag op de Woudvaart afgespeeld. Daar is de driejarige Trudie, het enige dochtertje van de fam. Steenwijk uit de Anna van Burenstraat in een onbe waakt ogenblik ter hoogte van de woon ark „Frederica” op het ijs gestapt. Mid den op de vaart zakte ze er door en ge raakte onder het ijs. Toen de moeder het kind miste ging men op zoek en werden de klompjes van het slacht offertje drijvend in het water ontdekt Het kind werd toen vrij spoedig op net droge gebracht, maar hoewel terstond kunstmatige ademhaling werd toege past en het ook nog naar het St. An- tonius ziekenhuis werd vervoerd, geluk te het niet de levensgeesten weer op te wekken. De pogingen van de altijd aktieve Commissie „Riis Foarüt” om wederom een voorjaarsbeurs te organiseren, heb ben succes gehad. Het aantal deelne mende firma’s is groot genoeg, al kun nen nog wel meerderen aangenomen worden, zoals blijkt uit de in dit blad opgenomen advertenitie betreffende de standruimte. Men boude echter rekening met de korte tijdsduur. De ervaringen opgedaan met vorige beurzen waren voor de betrokken firma’s, voorzover ons bekend dikwijls zeer bevredigend. Men kon dus verwachten dat zij weer van de partij zouden zijn. Voor de Zuidwesthoek is een derge lijke beurs te Rjjs van groot belang. Men behoeft er dan geen grote reis voor te maken en het is nu eenmaal zo dat men graag naar Rjjs komt, het is veelal een trefpunt zowel voor zakelijke als cultu rele doeleinden. Naast de firma's uit de lezerskring van dit blad zullen er zeker nog zijn die tot nu toe geen besluit namen. De advertentie in dit nummer geeft hun de gelegenheid om alsnog in te schrijven voor standruimte. Secr. Schaap zal gaar ne de formulieren voor aanvraag stand ruimte toezenden. De gebondenheid van de Franse aan dacht en de Franse strijdkrachten aan Noord-Afrika wekt in het Westen ook bezorgdheid omdat dit Parijs belemmert in zijn taak in Europa. Een taak, welke op zich zelf al zwaar is nu vrjj spoedig door de Westelijke Grote Drie met Rus land zal moeten worden onderhandeld over de Duitse kwestie. De Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en ook W. Duits land hebben thans geantwoord op de Russische nota inzake W. Berlijn. De antwoorden lopen iets uiteen doch ko men er op neer dat men met Moskou wil onderhandelen over de gehele Duit se kwestie; de Grote Drie menen dat op een conferentie met Rusland over deze zaak, ook Duitsland in een of an dere vorm zal vertegenwoordigd moeten zijn. Haast wel zeker is het dat minister Dulles Amerika niet op deze conferentie zal vertegenwoordigen, hij zal door zijn ziekte kanker waarschijnlijk ge noodzaakt zijn zijn ambt op te geven. Een zwaar verlies is dit voor het Westen zeker. Dulles moge dan in veler ogen fouten gemaakt hebben, zijn onverzette- lijke houding jegens de Russen is waar schijnlijk de enig juiste. En het is niet zeker dat deze houding door zijn even tuele opvolger zal worden gehandhaafd, gezien de stemming in de Senaat, waar men ons te veel praat over een gede militariseerde zóne in Europa. Dulles kon uitstekend met de even hardnekkige 1. Wietze Couperus, Sneek, f 20. 2. A. Brouwer, Akmarijp, f 10.3. A. zijn, hij heeft zich te veel met deJepma, Mantgum, f 5. dat bijna één jaar bestond, groeit te langzaam; er zal naar andere middelen worden gezocht. Het fonds heeft thans f 100.in kas, terwijl er f 10.000. nodig is Het bestuur zal trachten door renteloze leningen en/of een verloting aan het benodigde bedrag te komen. Zondagavond werd brand ontdekt in het perceel aan de Balthuskade, be woond door de heer W. Hofstra. De ge alarmeerde brandweer moest zich door een ruit stuk te slaan toegang tot het huis verschaffen, daar de familie afwe zig was. De brand bleek op de zolder te zjjn, waar een petroleumstel, dat als kunstmoeder dienst deed, oververhit was geraakt. 150 eendags-kuikens werden er het slachtoffer van. Het brandje zeli was spoedig geblust, maar er was vrij veel waterschade aan inboedel en be nedenhuis. De Cyprus-kwestie schjjnt een op lossing nabii. Dat is goed nieuws voor de Cyprioten, of zij dan van Griekse of Turkse origine zijn, goed nieuws ook voor Griekenland en Turkije, welke lan den haast op voet van vijandschap ver keerden vanwege deze kwestie. En goed nieuws ook voor het Westen. Grieken land en Turkije zijn beide lid van de Navo, maar het uitblijven van een oplos sing van de Cyprus-kwestie, wekte te Athene een zodanige onlust jegens Tur kije en Engeland, dat ze als een sterke verzwakking van het Westelijk bondge nootschap moest worden gezien. En van daaruit krijgt de Cyprus-kwestie ook het grote belang voor de wereld. Natuurlijk is het voor de enige honderdduizenden tellende bevolking van Cyprus gelukkig dat de periode van de verschrikkelijke terreur achter de rug is en dat de Griek se en Turkse inwoners er nu waarschijn lijk in vrede zullen samenleven, maar voor de wereldpolitiek is van veel meer betekenis dat de zuidelijke schakels van de Navo nu weer hecht kunnen worden samengesmeed, terwijl bij de getroffen regeling Engeland zijn militaire bases op het eiland behoudt, en nu temidden van een bevolking welke Londen niet meer vijandig gezind zal zijn. Griekenland en Turkije hebben blijkbaar ingezien dat hun positie in wereldpolitiek opzicht te gevaarlijk verzwakt zou worden bij het voortwoekeren van het gezwel en bij de regeringen te Athene en Ankara heeft het gezond verstand het dus gewonnen van het chauvinisme. Dinsdagmorgen heeft het Centraal Stembureau de voor de verkiezing der Tweede Kamer ingediende kandidaten- Opmerkelijk is overigens dat een kwestie, welke principieel eigenlijk deze beide landen niet aanging, doch in we zen er een was tussen Engeland en de bewoners van zijn kolonie Cyprus door hen moest worden opgelost. Dat kwam om twee redenen: in de eerste plaats omdat het eiland bewoond wordt door een meerderheid van Grieks orthodoxe Cyprioten, wier liefste wens is aanslui ting bij Griekenland en een minderheid van Mohammedaanse Cypriote die zich met hand en tand tegen deze aanslui ting wilden verzetten; het is duidelijk da* deze situatie moest leiden tot de bemoeienis van Griekenland en Turkije met deze zaak, temeer omdat Cyprus een strategische positie inneemt. Het ligt vlak voor de Turkse kust en het spreekt dat de Turken het daarom niet in handen van Griekenland wilden zien. Zjj wisten dat zij van Engeland niets te vrezen hadden, maar waren niet zo zeker van Griekenland. Toen zich op het ei land een ondergrondse beweging open baarde, die door terreur de aansluiting van Cyprus bij Griekenland van Enge land trachtte af te dwingen kwamen ook de Turken in het geweer. Sedert dien in het eiland aan onlusten ten prooi geweest. De Griekse verzetsbeweging, onder geestelijke leiding van de Gr. or thodoxe bisschop Makarios, spoedig door de Engelsen van het eiland verbannen, en militair door Grivas, een Grieks officier, voerde een gruwelijke terreur en de En gelsen namen daartegen harde maatre gelen. Maar Londen trachtte aanhou dend door overleg tot een oplossing te komen doch telkens liep dat uit op een mislukking omdat Griekenland nu eens, en dan weer Turkije niet accoord kon den gaan met de Engelse voorstellen. Het moet dan ook een zwaar te ver teren brok voor Londen zijn dat, terwijl het zelf geen oplossing kon bereiken, vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije te Zurich bijeengekomen, nu de Engelsen een oplossing voor een Britse kolonie op een presenteerblaadje aanbie den. Enige Engelse nationalistische bla den zjjn daarover dan ook allerminst te spreken, maar we vermoeden dat de En gelse regering tenslotte maar blij zal zijn van de kwestie af te komen. Hele maal zeker is dat trouwens, terwijl we dit schrijven, nog niet, want er is thans een conferentie van alle betrokken par tijen te Londen gaande om de zaak hele maal in kannen en kruiken te gieten. Het plan beoogt dat Cyprus een repu bliek zal worden, welke zich nimmer zal mogen aansluiten bij Griekenland of Turkije, president van de republiek zal een Grieks Cyprioot zijn, vice-president een Turks Cyprioot, die een recht van veto krijgt op besluiten welke schadelijk zouden kunnen zijn voor de Turkse min derheid. De Grieks-cypriotische en Turks-cypriotische bevolkingsdelen krij gen elk een soort parlement en daar boven komt dan weer een parlement van de gehele bevolking waarin dus de Griekse Cyprioten een meerderheid zul len hebben. Het lijkt nogal ingewikkeld. De onafhankelijkheid van het eiland zou gegarandeeru worden door Engeland, Griekenland en Turkije, waaruit we af leiden dat Cyprus volgens het oorspron kelijk plan niet binnen het Gemenebest zou blijven; was dat wel het geval dan zou een Griekse en Turkse garantie te Londen als iets vernederends gevoeld worden. Zoals hierboven reeds is gezegd mag Engeland zijn militaire bases op het eiland houden, maar er schijnen nog moeilijkheden te zijn over de kwestie of deze bases onder Engelse souvereiniteit zullen vallen dan wel onder Navo re gime. De Turken zouden er ook nog op aandringen dat Cyprus in het Gemene best zal bljjven, terwijl de Grieken daar tegen schijnen te zijn. Aanvankelijk eet- te het de bedoeling dat Makarios de eerste president van Cypn s zou worden, maar dat schijnt nu ook twijfelachtig en het zou ook beter niet het geval kun nen RAUWERD. Alhier gaf de plaatse- lijke gymnastiekvereniging O.S.O. haar jaarlijkse uitvoering o.l.v. de heer J. Riemersma. De uitvoering en de avond waren zeer geslaagd. De voorzitter de heer F. K. de Haan opende de avond en de heer J. Venema bood O.S.O. een ver- enigirgsvlag aan, die op zijn voorstel door het publiek direct na de uitvoering financieel bijeengebracht werd. Er kwam uit de zaal zelfs meer geld binnen dan de vlag kostte. Het meerdere zal ge bruikt worden voor aanschaffing van een goede vlaggestok. The Frisian Band uit Workum verzorgde het muzikale ge deelte van deze gezellige avond, die met een dansje besloten werd. e:. onverzettelijke Adenauer en zelfs de Duitse soc. dem, die een andere politiek dan die van de Navo ten opzichte van de Duitse kwestie en Moskou willen, tonen toch wel enige schichtigheid voor een mogelijke verandering van de Ameri kaanse politiek. Het is overigens nog te vroeg op deze zaak in te gaan. Gaan we even naar België, dat te kampen heeft met stakingen. In de eerste plaats van de Belgen, die dagelijks over de Franse grens trekken om er te werken, maar door de devaluatie van de Franse frank minder geld thuis brengen. On- derhandelingen tussen Parijs en Brus sel voor een extra toeslag van Franse zijde op deze lonen schijnen mislukt, deze Belgische arbeiders werken nu niet en krijgen van hun vaderland werklozen steun. En voorts staken de mijnwerkers in de Borinage en de Kempen, omdat Bel gië volgens een overeenkomst in de Kolen en Staal Gemeenschap gesloten, een aantal onrendabele mijnen moet sluiten. De arbeiders uit deze mijnen krijgen wel een werklozen-uitkering maar vrezen dat hun werkloosheid per manent zal zijn, wat door de Kolen- en Staalgemeenschap wordt ontkend; vol gens het hoofdbureau in Luxemburg zul len zij spoedig werk krijgen in naburige mijnen. De zaak is echter extra moeilijk omdat er thans overproductie van steen kool in Europa is en de stakers aandrin gen op stopzetting van alle koleninvoer, wat echter voor de andere landen van de K.S.G. niet kan, daar dan deze ge hele gemeenschap haar basis zou worden ontnomen. In Italië heeft Segni, die al eens premier is geweest, een nieuw ka binet gevormd uitsluitend bestaande uit chr.-democraten. Hij schjjnt steun te verwachten van liberalen en monarchis ten maar gaat een moeilijke tijd tege moet. Ten slotte Indonesië. De minister van buitenlandse zaken Subandrio is in Australië op bezoek geweest en heeft er over allerlei zaken gesproken. Natuur lijk ook over Nederlands Nieuw Guinea. Uit het uitgegeven communiqué blijkt dat Australië de Ned. souvereiniteit over dat gebied blijft erkennen, maar geen bezwaar zou hebben tegen overgang naar Indonesië als dat land en Neder land door vriendschappelijk overleg tot een andere regeling kwamen. Als we het goed hebben zit hierin een winstpunije voor Djakarta. Vroeger is van Austra lische zijde wel gezegd dat Australië onder geen beding de souvereiniteit van Indonesië over Nieuw Guinea zou goed keuren, ook niet als Nederland er ten behoeve van Djakarta afstand van deed. Voorts heeft Indonesië besloten de on der beheer gestelde Nederlandse onder nemingen te nationaliseren. Kennelijk een poging om de moeilijkheden te ont gaan welke de af zet van de producten dezer ondernemingen anders zou ondervinden als ze op de markten buiten Nederland worden aangeboden, ze zou den dan door de directies van de onder nemingen in beslag kunnen worden ge nomen. Nationalisatie is echter volken rechtelijk erkend mits tegen schade loosstelling. Hier zit de juridische knoop, nl. de vraag: is nationalisatie tegen een schadeloosstelling, waarvan de betaling afhankelijk is gesteld van een voorwaar de waarop de onteigende geen invloed kan oefenen, nl. de overgave van Nieuw Guinea, volkenrechtelijk geoorloofd? Maar hoe dat ook zij, het zal voor het Westen een geluk zijn als de rust hier weerkeert. In het bijzonder omdat in deze hoek der wereld rond de Middel landse zee weer stormkoppen aan de hemel zijn verschenen. Moskou heeft zeer dreigende taal tegen Perzië gespro ken, dat Russische pogingen afwees om tot een vriendschaps- en non agressie pact met dat land te komen, en het los te weken uit het Bagdadpact en onder het mom van economische hulpverlening vaste voet in Perzië te krijgen. Zoals be kend is Teheran wel doende een hechter’ band op militair en economisch gebied met Amerika te sluiten. Tegenover dit voor het Westen niet ongunstige nieuws staat dat het olierijke Irak wel degelijk een flink brok Russische economische hulp en wapenleveranties heeft aan vaard plus een zending instructeurs. Al verzekert premier Kassem dat zjjn land neutraal naar beide kanten wil zijn en ook van de V.A.R. van Nasser onaf hankelijk wil blijven, het zal hem toch steeds moeilijker vallen zich de commu nisten van het lijf te houden, die sterke aanhang in zjjn land hebben. Maar ook Nasser heeft die in Irak en het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd zich tussen deze groeperingen een worsteling om de macht zal ontwikke len welke ook het Westen niet onver schillig kan laten. Het is wel heel jam mer dat onder deze omstandigheden de Westelijke betrekkingen met de Ara bische landen zo ongunstg beïnvloed worden door de Franse politiek ten op zichte van Algerië. Op een verzoening van de Gaulle’s regime met de opstan delingen lijkt het niet, de oorlog woedt voort. De extremistische Franse kolo nisten in Algerië hebben premier Debré bij zijn bezoek echter met scheldwoor den overladen omdat de Gaulle zich niet duidelijk voor oplossing van Algerië in het moederland heeft uitgesproken en de generaal heeft het ook maar moeilijk met echte binnenlandse vraagstukken. Hij is nogal koel door de bevolking van Zuid-Frankrijk ontvangen, bij zijn be zoek daar, vanwege de sterke stijging dei’ prijzen sedert de devaluatie van de frank. Het regime-de Gaulle schjjnt aan populariteit in te boeten en sommige commentatoren menen zelfs dat de Franse regering moeilijkheden zoekt met Tunesië om de aandacht van het volk wat af te leiden. Er zijn weer al lerlei incidenten tussen Tunesië en de Fransen geweest, wie het een doorn in het oog is dat veel Algerijnse rebellen op Tunesische bodem worden uitgerust. Ijjsten genummerd. Deze nummering is als volgt Partij van de Arbeid (P.v.d.A,) Katholieke Volkspartij (KVP). Anti-Revolutionaire Partij (A.R.) Partij voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.) Christel. Historische Unie (C.H.U.) Lijst Wagenaar (Brug-Groep). Staatkundig Gereformeerde Partij (S.G.P.) Communistische Partij Nederland (C.P.N.) Boerenpartij en Partij voor Land bouw en Middenstand (Boeren en P.L.M.) Gereformeerd Politiek Verbond (G.P.V.) Pacifistisch Socialistische Partij (P.S.P.) Positief Christelijk Nationale Unie (P.C.N.U.) De partijen 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10 en 11 hebben in alle kieskringen lijsten inge diend. Lijst 6 is niet ingediend in de kies kringen Tilburg, ’s-Hertogenbosch en Middelburg. Lijst 9 is een zgn. verbonden lijst van de Boerenpartij met de Partij voor Land bouw en Middenstand. De Boerenpartij komt niet uit in de kieskringen 's-Hertogenbosch, Tilburg, Den Helder, Leeuwarden en Maastricht. De Partjj voor Landbouw en Midden stand heeft alleen in de kieskring ’s-Hertogenbosch een Ijjst ingediend. Lijst 12, de Positief Christelijke Na tionale Unie (naam is niet geregistreerd) heeft in de kieskringen Amsterdam en Utrecht een lijst ingediend. Deze lijsten zijn niet verbonden. (Alg. Handelsblad). van de secreta- bleek eveneens dat S. en O. werkelijk een zeer goed jaar achter de rag heeft en het leden tal nog steeds stijgende is. 31 nieuwe leden meldden zich aan tegen slechts 9 bedankjes. Met een ledental van 253 behoort S. en O. tot de grootste vereni gingen in het land. Het keurige verslag werd onveranderd onder dank aan de secretaris vastgesteld Daarna was het woord aan de pen ningmeester, de heer W. Jonkmans. Uit zijn verslag viel op te merken dat de fi nanciële toestand van de vereniging ook goed is, hetgeen door de kascommissie, bij monde van de heer M. Bosma, werd bevestigd. Op zijn voorstel werd de penningmeester décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de penningmeester en de heer H, de Jager herkozen. Beide namen deze herbenoe ming aan. Ook de tatoueerder, de heer J. Ruiter, bracht verslag uit. Er werden vorig jaar 752 dieren van een oormerk voorzien. Dat is 200 konijnen meer dan in ’t jaar daar voor en dat wil wat zeg gen. De heer Ruiter zegde toe ook in 1959 samen met J. Nowee de tatouëring te zullen verzorgen. Het kooienfonds mm contract (handelsadv lager ,1 t 3.— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten nam* van Sneeker Nieuwsblad. sen dan bij zijn leven. Na de pauze werden dan nog verschil lende lichtbeelden, zowel in kleur als in zwart-wit vertoond, die het betoog van de spreker op vaak uitnemende wijze on derstreepten. Een hartelijk applaus na afloop gaf, evenals het slotwoord van de heer Oljans, duidelijk de ingenomen heid van de aanwezigen weer met het gebodene. Aansluitend op deze lezing kunnen wij de tentoonstelling in de Jeugdherberg, die een goed beeld geeft over persoon en oeuvre van de beroemde schilder, ten sterkste in de aandacht van belangstellenden aanbevelen. Gezien de vrij kleine ruimte welke beschik baar is, heeft de overzichtelijkheid van het geheel wel enigszins geleden, maar dit kon helaas niet anders, omdat in onze stad momenteel nog geen betere lokaliteiten beschikbaar zijn en het stad huis, zoals de heer Oljans opmerkte, ook nog beschikbaar moet blijven voor n- dere doeleinden. Niettegenstaande deze handicap menen wij te mogen constate ren dat een en ander met veel zorg en toewijding is geplaatst en zouden wij tenslotte nogmaals met klem willen aandringen op een bezoek. Een bezoek dat ieder die geïnteresseerd is in de persoon van van Gogh, een nog betere kijk op de, uit al zijn werken spreken de, bezieling kan géven. B. De ófdielingen Snits e.o. en Heech fan de Jongerein haldden moandei in ekskursje. De moarns om 8 üre gyngen hja üt Snits wei mei as earste doel de Proefbuorkerij fan de C.B.T.B. (Sel- mien) to Ureterp. De middeis waerd earst it fokbidriuw fan A. v. d. Sijp yn Rottum bisocht en dêrnei noch de Rotan-yndustry yn Noardwolde. Op ’e weromreis waerd yn 't Fean noch efkes oanstutsen en doe gyng it wer nei Snits ta. Healwei sawnen wie it selskip wer werom by Hotel Hanenburg. It hat in tige slagge dei west. De ófdieling Aldegea (W.) fan de Chr. Pl.Vr. Bond haldde okkerdeis har jier- gearkomste, in fleurige gesellige joun dêr’t in great tal leden op bywêzlch wie. De lieding wie in hannen fan de presi dente mefr. de VriesMiedema, dy’t nei mienskiplik sjongen fan Ps. 150 fers 1 iepene mei gebet, Skriflêzing en medi- taesje. Neffens de jierforslaggen wie it óf- roune jier goed west. It ledental is nou 77. Der wiene sawn gearkomsten bal den en de programma’s wiene tige óf- wikseljend. Om’t de presidente en de skriuwster óftredend wiene en net wer kiesber, waerden as nije bistjürsleden keazen juffer W. Verloop en mefr. Hogeterp v. d. Sluis. De kas stie der net al to bést foar, mar in Onderlinge forlotting joech üt- komst. It feestprogramma waerd forsoarge troch in groepke dames-leden, „de Klok- hüster goezzen”. Hja hiene op originele wize in non-stop programma gearstald mei sjongstikjes, musyk, foardrachten en toanielstikjes. len en oar waerd troch de oanwézigen tige waerdearre en mei tige applaus bileanne. It wie al moai let, do’t mei de joun- sang en tankbea de gearkomste sletten waerd. GAUW. Dezer dagen kwam de afd. Gauw van de N.C.L.B in jaarvergade ring bijeen. Volgens het jaarverslag van. secretaris S. Talsma is het ledental 23. De penningmeester J. Wijngaarden had een flink batig saldo, zodat besloten werd f 20.af te staan aan het fonds „Bijzondere noden” van de N.C.L.B. Ds Schipper hield een mooie rede over „De Chr. landarbeiders en de cultuur”. Hier op volgde nog een geanimeerde bespre king. Verder werd de avond gevuld met verschillende spelen, waaraan men'g prijsje was verbonden. De afgevaardig den van Terzool (Land) en Gauw (Zui vel) brachten nog de beste wensen van hun afdelingen over, waarna de voor zitter J. Ypma deze gezellige vergade ring met dankgebed sloot. Tot bestuurs leden werden herkozen H. Postma en H. de Groot. De Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „S. en O.” hield maandagavond haar jaarvergadering bij Leeuwen In zijn openingswoord constateerde voorzitter F. Verf dat 1958 ondanks al les een zeer goed jaar voor S. en O. ge weest is. Een jaar met goed bezochte vergaderingen en andere bijeenkomsten, een geslaagde Eierdag en een zeer goed geslaagde Tentoonstelling. Alles is bo ven verwachting verlopen, over het eigen maandblad voorzitter op dat dit bedoeld is om het onderlinge contact tussen de leden te versterken en tevens als mededelingen blad voor de Waterpoortshow, waardoor dus ook Balk en omstreken medelezer is. Het maandblad is derhalve niet be doeld als vervanger van de andere bla den, maar als verenigingsblad en als reeds uitstekende De aardige geste van een Hangoor- fokker leverde f 32.25 voor het fonds op. De secretaris-penningmeester van de Waterpoortshow II, de heer F. Verf, bracht daarna verslag uit. Er is heel wat te doen geweest voor, tijdens en na deze tentoonstelling. Gebleken is dat de show de grootste in het Noorden was en kon wedijveren met tentoonstellingen als Utrecht, Enschedé en Den Haag. Dat wil heel wat zeggen. Ondanks de geweldige uitgaven was er toch nog een bescheiden batig saldo, nl. f 45.81. Gezien het grote bezoek aan de show en de geweldig goe de naam die de Waterpoortshow bij de he ren fokkers in heel het land verkregen heeft, is besloten zo mogeljjk de derde Waterpoortshow op 26, 27 en 28 novem ber te houden. Men rekent wederom op de medewerking van alle leden, evenals op die uit de Zuidwesthoek, die nu reeds hun volle medewerking aan de derde show toezegden, terwijl verder weer op de bekende wijze de zo nodige steun zal worden gevraagd. De traditionele Eierdag werd vastge steld op 18 maart. Hiervoor zal binnen kort met alle medewerkers een bespre king worden gehouden. Tot slot zij nog vermeld, dat de voor zitter de heren J. Schipper en J. Jager van Langweer en J. Ruiter alhier van harte gelukwenste met hun schitterende resultaten op de kampioensshow te Gro ningen. De heer Schipper werd kampi oen bij de Vlaamse reuzen en tevens re- serve-landskampioen; de heer Ruiter be haalde een zelfde resultaat met zijn Kleine Zilver en de heer Jager werd met Kleurdwerg eveneens kampioen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1