Met de Chr. Emigratie Centrale naar Australië en Canada Match van Staby en Wetter- hounen in Veenwouden Sneek dwong W. V. V. een punt af, maar Black Boys verloor Russische ballingen zongen in de Grote Kerk Bernefoardrachtkriich Krite „It Pompeblêd” WYM BRITS ER A DEEL IJLST van en NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan Het Sneeker Nieuwsblad is de gemeenten SNEEK, ■Mitei - AGENUA Redakteur: L. KIEZEBRINK 542e Zeepost 16 M2 groep „Hendrik Bult huis wil reguleerlijntjes verbieden Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 40 jaar in Gemeentedienst Maandag 23 februari 1959 .-J Ernstig auto-ongeluk bij Deersum B. v. O. L. Sneek en Omstr. Na ruim 40 dienstjaren met pensioen Mn gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 114e jaargang no. 16 Kerknieuws Olyphia Sneek houdt WW in evenwicht. ZATERDAGVOETBAL. Bekerwedstrijden. (Dr.) bedankt. In de tweede klas is het zondag- een glorieuze dag gewor- De stand AMICITIA THEATER. 11198; OP WEG NAAR VENEZUELA de eerste verzorging van hen die Austra lië tot hun nieuwe vaderland kiezen. uit die De is Met de volgende schepen, kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet 12 17 12 17 14 16 13 15 12 13 10 12 (26 (24 9 8 7 SKEARNEGOUTUM. Dizze gearkomste waerd iepene mei it sjongen fan „It Hei- telan. Dêrnei gie de foarsitter yn bea foar en lies hy m gedielte üt’e Hillige His- toarje. Fierders waerden wolkom hjitten de jury, it persoaniel fan de skoallen, êlders fan de bern, de bern seis, de bü- tengewoane leden en kriteleden. Doe wie it wurd oan de foardragers üt groep I. Mei nocht is der nei harren harke. Neit it skoft, hweryn de bern op sükela- demolke traktearre waerden, waerd boar, gemaster van Hout en syn frou noch it wolkom taroppen. Dêrnei kamen de oare groepen oan bar. Yn groep II sieten seis Tongersdei 26 febrewaris de jouns heal- wei achten yn it lokael to Jutryp Toanielklub „De Spegel” mei it toa- nielstik „In ynspekteur skillet oan”. Donderdag 26 februari 's avonds 8 uur Zaal Piso. 3e Lezing Natuurkundig Genootschap Sneek. Spreker de heer T. de Groot uit Utrecht over „Kunst manen”. Dinsdag 8 maart. Buitengewone alge mene vergadering van de Ver. tot het Bouwen van Woningen te Sneek in Rest. Piso, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 24 febr. Sportcafé De Kroon. Clubwedstrijd B.C. De Kroon—B.V. „Leeuwen”. Aanvang 7.30 uur. Maandag 23 februari. Van der Meulen's Boekenspaarclub. Lezing door Lucie Schouten in de foyer van Amicitia. Aanvang 8 uur. Bakhuizen Freno Udiros Nieuwesch. Contact-dag Breimachine- Koemarkt 9 8 6 5 Rood Geel Achilles Jubbega Haren GRC LSC WW Hengelo ESCA Alcides WVC Quick (N.) Quick ’20 Sneek Borne Zw.w.einde ZAC Steenwijk Nicator DOG RES CAB Friso Oldeboorn Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Nicator (31). De nu 9 9 (12). De drie andere wedstrijden in deze klas werden afgekeurd, is 8 6 13 10 12 10 10 13 Op de vrijdagavond in hotel Bonnema ge. houden vergadering werd de uitslag be kend gemaakt van de gehouden enquête over de ronding van de achterlijken van het grootzeil bij het gebruik van Dacron of Nylon en over het gebruik van regu leerlijntjes. Verreweg de meeste wed- strijdzeilers in de 16m2 klasse waren voor een verbod van reguleerlijntjes. Over de ronding (vaste afmetingen) liepen de me ningen uiteen. De voorzitter de heer S. v. d. Steeg te Leeuwarden, die lid is van de Techn. Commissie van de N.N.W.B., zette uiteen dat bij aanneming van het voorstel om reguleerlijnen niet meer toe te staan de rondingen aan het achterlijk vanzelf binnen bepaalde grenzen blijven, aangezien zonder deze reguleerlijnen te grote rondingen eerder nadeel dan voor deel opleveren. Besloten werd aan de Techn. commissies van de N.N.W.B. en het K.V.N.W.V. te berichten dat de groep de reguleerlijntjes wenst te verbieden, doch tegen het vaststellen van vaste af metingen voor de rondingen is. Verzocht zal worden dit verbod z.m. reeds dit jaar te laten ingaan. Tegelijk zal het verzoek worden gedaan in het vervolg weer op het certificaat het gewicht van de boten te vermelden en geregeld controle op de verplichte inventaris uit te oefenen. Wedstrijddata Als wedstrijddata voor de te verzeilen wisselbekers werden vastgesteld: 18 mei Grouw, 7 juni Heerenveen (wedstrijd terrein nabij Terhorne), 28 juni Sneek (zomerwedstrijd S.Z.C.), 18 juli Workum en 30 augustus Langweer waar ook de reünie zal worden gehouden. Het nieuwe wedstrijdreglement dat in belangrijke mate afwijkt van het huidige zal in de komende maanden worden be handeld. Gruno Harlingen Frisia FVC VAKO Friesland 15 15 15 15 13 14 13 15 13 Donderdag 26 februari. Bijeenkomst in de Baptistenkerk aan de W. Lode- wijkstraat. Spreker Ds G. W. Tij man. Aanvang 8 uur. 11 12 12 10 11 14 11 12 12028, 12227, 14846, 15012, 16693, 17700, 21953; 400 3665; 200 20508. Op 1 maart a.s. zal de heer A. H. Ringnalda 40 jaar werkzaam zijn bij de administratie van de gemeentebedrijven alhier. Dit heuglijke feit zal worden her dacht in een bijeenkomst met het ge meentebestuur, belangstellenden en het personeel der gemeentebedrijven op za terdagmorgen 28 februari in het kantoor van de dienst. Vrijdag 27 februari ’s avonds 8 uur Za len Schaaf te Leeuwarden. Propa ganda vergadering K.V.P. Sprekers: Prof. mr. C. P. M. Romme, Dr L, A, H. Albering en Tj. de Jong. 14 19 15 19 13 17 15 17 16 17 Be Quick Z. 15 15 14 24 Emmeloord 15 18 14 17 14 16 12 14 12 13 SNEEKER NIEUWSBLAD In de eerste klasse B leverde Sneek een knappe prestatie door WW in ei gen huis een punt te ontnemen (22). Stuut c.s. houden hierdoor de kansen in eigen hand, ook al nemen zij op de rang lijst pas de negende plaats in WW bleef aan kop, doordat Alcides enigszins verrassend van Quick '20 ver loor (12) en ESCA niet speelde. Hen gelo heeft zich nu op de tweede plaats gevestigd door een stevige 14 over winning op Be Quick (Z.) en ook WVC werkte zich op met een krappe 32 zege op Zwaagwesteinde. Voor de Frie zen was het wel een heel slechte dag, want ZAC won met dezelfde cijfers (3 weer Trekkingen eerste week Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Na de opening van de voorlichtings avond in Restaurant „Onder de Linden” op donderdag j.l. werd door de voorzit ter, de heer A. Sj. Sijbrandij, een gedeel te van Psalm 127 „Aan 's Heren zegen is 't al gelegen” voorgelezen, waarna ter inleiding van de causerie van Ds Bonting door de heer Hessels, adviseur van de Chr, Emigratie Centrale te Leeuwarden, een kleurenfilm, opgeno men te Leonghata in Australië, werd vertoond. Gesprekken met .geëmigreerde!!. Gezien de vele ervaringen, zo begon Ds Bonting, welke men in een aantal jaren in een emigratie-land opdoet, is het niet mogelijk om in één inleiding al les tot in de finesses te vertellen. Het is daarom dat wordt volstaan met een overzicht van enkele problemen en dan in grote lijnen. Het is gebleken dat veel emigranten wanneer zij eenmaal op de plaats van bestemming waren gearri veerd eigehlijk wel wat teleurgesteld werden door een wat al te zonnige voor lichting in hun vaderland. Wanneer een gezin emigreert dan maakt men zich een bepaalde voorstelling van de toekomst. Vaak is een dergelijke voorstelling te optimistisch gebleken, waarna dan on vermijdelijk de teleurstellingen volgden. Wie naar Australië wil emigreren be denke dat hij of zij naar een land gaat waar geheel andere normen gelden en een andere levensopvatting heerst. Ik ben, aldus Ds Bonting, steeds weer op nieuw getroffen geweest door de enorme afstanden van het land en het zijn ook deze afstanden die de nieuw aangekome- nen, vooral wanneer zij op het platte land gaan werken, een gevoel van een zaamheid geven. Naast de oerbewoners, de Australische negers, bestond de eer ste blanke bevolking oorspronkelijk onderdanen van Groot-Brittannië, als gestraften waren gedeporteerd, van oorsprong Engelse mentaliteit dus in het volk blijven bestaan en deze is anders dan de Nederlandse. De Australiërs die over het algemeen gedis ciplineerd leven leggen een grote mate van behulpzaamheid aan de dag. Mede door het klimaat is de Australiër zor geloos van aard en brengt een groot gedeelte van z’n leven buitenshuis door. Bij al deze dingen moet de Nederlandse emigrant zich aanpassen, iets wat ook zonder meer van hem verwacht wordt. Spreker waarschuwde voor al te groot optimisme omdat ook daar vaak moei lijkheden op de loer liggen, waarbij voor al in 't begin de taalbarrière een rol Dit Russisch studentenkoor dat mo menteel een tournée door ons land De „Atlas”, een drijvende bok met een hefvermogen van ruim 400 ton, gefoto grafeerd in het Noordzeekanaal op weg naar de plaats van bestemming: Vene zuela, waar hij gebruikt zal worden bij de oliewinning op het meer van Mara caibo. De „Atlas” kan een complete boortoren of een compleet meetstation in een keer vervoeren, zonde: dat demontage van een en ander noodzakelijk wordt. De twee-armige kraan staat op een ponton van 40 x 22 meter; iedere arm heeft een vermogen van 120 ton en in combinatie gebruikt 400 ton. Bovendien zijn aan boord nog vier hulptakels aangebracht met een capaciteit van 24 ton. Deze zün bestemd voor de zijdelingse beweging van de last. Bottema uit Boornzwaag, eveneens met een „zeer goed” de ring verliet; deze beide teven zijn zeer mooi en fors ge bouwd. Beste hond van de match werd de prachtige Wetterhoun-reu „Berend fan de Otterhounen”, eig. de heer R. Va- lie uit Landsmeer. Tot slot kwamen twee kampioen-honden tegen elkander uit en wel de stoere Wetterhoun-reu „Piebe fan 't Blommenhof” en de prima gebouwde Staby-reu „Staby”, eig. mevr. T. Smit Plantinga uit Drachten; inderdaad twee zeldzaam mooie honden; „Piebe” zege vierde uiteindelijk over „Staby”. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze match voortreffelijk georganiseerd was en dat het bestuur een woord van lof toekomt. De secretaris-penningmeester de heer O. Moning uit Bergum, steken wij gaarne een extra pluim op zijn hoed. Oud emigranten-predikant Ds Bonting, thans te Nijland, vertelde op boeiende wijze van het leven der emigranten in West-Australië. Dank zjj een ruim vijf jarig verblijf in Perth aan de westkust van Australië heeft Ds Bonting veel indrukken opgedaan van het leven van de geëmigreerde gezinnen aldaar en hij gaf een onopgesmukt verhaal, waarbij ook de moeilijkheden en tegenslagen niet werden verzwegen. Ds Israël van St. Nicolaasga, die vorig jaar als boord- predikant een trip naar Canada maakte, gaf in een onderhoudende causerie een beeld van de vele indrukken die hij op zijn reis door het vasteland van Canada had opgedaan. Eindelijk is het er dan weer eens van gekomen Na een voetbalioze periode van enkele weken weer eens een bijna volledig afgewerkt programma, ook bij de amateurs. Van de plaatselijke clubs kwamen zowel Sneek als Black Boys tussen de lijnen. Sneek in Winschoten, waar het koploper WW een pont afsnoepte en de zwartjes aan de Noorderhoek in een duel met concurrent M.K.V. Overigens was er weinig succes voor v. d. Laan c.s. weggelegd, want met 03 moesten zij de vlag strijken. Jammer was dat de belde Sneker sportparken werden afgekeurd. Dat er op het WZS-veld niet gespeeld zou wor den, lag voor de hand, maar dat het nog pas verbeterde sportpark aan de Leeu- warderweg onbespeelbaar was, lijkt ons onbegrijpelijk In leder geval was het een lelijke streep door de rekening van L.S.C., dat nu al twaalf weken lang „voetbal”-loos Is. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is op de straatweg SneekLeeuwarden even voor Deersum een personenauto, bestuurd door de 61-jarige heer G. Muurling, oud- directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Heeg, daarna wonende te Scharnegoutum door een olie-tankauto aangereden. De heer Muurling was op slag dood, zijn 20- jarige dochter A. G. Muurling, werkzaam bij de fa. Schaap te Deersum, die bij hem in de auto zat, werd zwaar gewond naar het St Antonius ziekenhuis alhier over gebracht. De auto, een Opel Kapitan, werd zwaar beschadigd. Dezer dagen werd in hotel Hanenburg de jaarvergadering gehouden. De secre taresse, bibliothecaresse en penning» meesteresse brachten successievelijk ver» slag uit over het afgelopen jaar. Mej. A. Tijsma te Sneek werd benoemd als lid van het bestuur. Het aantal leden bedraagt thans 116, het batig saldo f 88.76. De vergaderingen hadden een be hoorlijke belangstelling en de exursies naar de Rivella-fabriek te Wolvega en naar de Hoge Veluwe waren een succes. De financiële commissie bestaat thans uit de dames mevr. Schilstra en mevr. Wouda, beiden te IJlst; mej. M. de Vries van Sneek trad af. Na de pauze volgde de vertoning van de geluidsfilm „Een dag in de week”, aangeboden door de Stichting Wasserij» voorlichting voor de Ned. Huisvr., Afd« Noord-Nederland. omvattende een ze» ventiental wasserijen, waarvan twee ge vestigd te Sneek. De geestige film, zowel als de aardige voorfilm vonden grote waardering. De propagandist der vereni ging was goed op de hoogte van de be zwaren welke bij diverse huisvrouwen tegen de wasserijen bestaan en ontze nuwde deze reeds bij voorbaat. Verder werden enkele vragen en opmerkingen zeer bevredigend beantwoord. Tot slot was er nog een verloting van een viertal waardebonnen. Na de rond vraag sloot de presidente de vergade ring met een woord van dank aan de spreker en zijn collega, die ons het be» wijs hadden geleverd dat bij een moder ne wasfabriek de was veilig en zeer des kundig wordt behandeld. Naar wij vernemen zal de heer S. F. Bok, besteller le klasse der P.T.T. al hier op 1 maart a.s., na een dienstver band van ruim 40 jaar, de dienst bij het Staatsbedrijf der P.T.T. eervol met pen sioen verlaten. I gaf. Het programma vermeldde liturgische muziek, vesper-, lijdens- en Paasliede- ren. De melodieën van deze liederen, die afkomstig zijn uit de kloosters, zijn zeer oud. Karakteristieke, strakke kerk muziek, waaronder vele stukken met zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Montferiand febr.)Australië: s.s. Rempang febr.); s.s. Orontes (26 febr.); Brazilië: s.s. Alioth (24 febr.); s.s. Andes (28 febr.)Canada: s.s. A verdijk (25 febr.) s.s. American Forester (28 febr.); Chili: via New York (25 febr,); Indonesië: s.s. Atreus (24 febr.); m.s. Talisse (26 febr.); Ned. Antillen: m.s. Daphnis (24 febr.)Nieuw Zeeland: m.s. Southern Cross (25 febr.); Suriname: m.s. Oranje stad (25 febr.); Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: s.s. Limburg (25febr); Brits Oost Afrika: s.s. Africa (26 febr.) Inlichtingen betreffende de verzen- digsdata van postpakketten geven de postkantoren. Maandag 23 februari 's avonds 8 uur film Stella’s sleutel. ook verschillende geestelijke problemen ter ore gekomen, waarvan vaak de fi nanciële positie van een gezin de oor zaak was. Evenals in Australië leeft ook de Canadees vlotter en lichter lan de Nederlander, hetgeen van de emigrant de nodige aanpassing vergt. Wie een harmonisch en gelukkig gezin heeft komt deze moeilijkheden vast te boven. In tegenstelling tot hier behoort in Ca nada ieder tot een kerk. Het ligt daar om ook voor de hand dat er dan ook van kerkelijke zijde veel voor immigran ten wordt gedaan. De kerk vormt de plaats waar men na een week van wer ken elkaar zondags ontmoet en waar men na de dienst nog gezellig bijelkaar blijft. Een dergeljjke binding is van een niet te onderschatten waarde. Speciaal ten behoeve van de immigranten bestaan in Canada Nederlandse kerken, waar de van huisuit Ned. Herv. gezinde wordt aangetrokken door de Reformed Church, terwijl de leden van de Gereformeerde Kerk zich bij de Christian Reformed Church aansluiten. Ik heb, aldus spre ker, bij mijn reis door dit land de erva ring opgedaan dat de kerk in Canada, ondanks een geheel andere levensopvat ting van het Canadese volk, leeft en werkt. Na woorden van dank aan de beide sprekers en het vertonen van een kleu renfilm over Nederlandse gezinnen in Canada werd deze goed bezochte en ge slaagde avond door Ds Bonting met I naar de Ned. Herv. Gemeente te Borger dankgebed gesloten. Zaterdagmiddag werden er wederom enkele wedstrijden gespeeld voor de KNVB (zaterdag)-beker, ONS zag de „wintervakantie” met een weekje ver lengd, want het terrein van DES in Zwartsluis werd al wee.- afgekeurd. Nij land en Heeg kwamen wel tussen de lij nen en wel tegen elkaar. Heeg trok hier met 24 aan het langste eind. Poolster versloeg verder Harkemase Boys met korfbalcijfers (85), Voor de competitie was op het laatste ogenblik de wedstrijd DrenthinaBlauw Wit ’34 vastgesteld. Geheel volgens de ver-wachting wisten de Leeuwarders het pleit met 03 in hun voordeel te beslechten. Enige verande ring op de ranglijst bracht deze uitslag overigens niet met zich mee. Woensdag 25 februari ’s avonds 8 uur Openbare Vergadering V.V.D. in Zalen Schaaf te Leeuwarden. Spre ker Prof. mr. P. J. Oud. Eigen gelden: 4376, 4383. 4387, 4395, 9210, 9211, 11198 JJ227, U563’ 14737’ 14753- 14760. 20456, en yn de léste sawn bern. Hjirnei naem boargemaster van Hout efkes it wurd. Hij tanke foar de ütnoeging, en rikte in slüf mei ynhald oer, net allinne as in bijdrage ta de kosten, mar ek as in blyk fan meilibjen en bilangstelling. Wylst wie de jury klear kommen mei har wurk, hwerfan Master de Boer forslach joech. De ütslach wie: Groep I: 1. Joke Posthuma 80 pnt; 2. Henkie Veenstra 76% pnt; 3. Hannie Bleeker 71 pnt; 4. Sybe Zeilstra 70% pnt. Groep II: 1. Reino van der Molen 83 pnt; 2. Aukje de Boer 82% pnt; 3. Symen Jansma 79 pnt; 4. Tjitske Wiarda 78% pnt; 5. Sippie Bouma 75% pnt; 6. Jaap de Vries 73% pnt. Groep III; 1. Tineke Zijlstra 85 pnt; 2. Magda van der Molen 84% pnt; 3. Griet je de Jong 83% pnt; 4. Jeltje Feenstra 82 pnt; 5. Klaske Dijkstra 82 pnt; 6. Houkje de Vries 80% pnt; 7. Anneke Wester 79% pnt; 8. Arend de Schiffart 75 pnt. De jury-leden juffer A. Heeringa en de hear J. van der Meer krigen elts in boek en master de Boer in doaze sigaren mei nei hüs. Dat it publyk de foardrachten wer hiel oars wardeart, die bliken üt syn bioar- dieling. De publyksprizen wiene n.l. yn groep I foar Henkie Veenstra, yn groep II foar Reino van der Molen en yn groep III foar Anneke Wester. Hja krigen elts in foardrachtboekje. Boppedat krigen alle 18 bern, dy’t dizze joun yn „Elim” wiene, elts in Frysk boek, hwermei hja greatsk op hüs ta set- ten. As léste waerd noch in tankwurd brocht oan 'e bern, hwernei de foarsitter dizze moaije joun mei tankbea slute. Advertentieprijs 15 ct per mm Bil contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. den voor de Leeuwarder teams. Voor de grootste verrassing zorgde ongetwijfeld hekkesluiter Friesland, dat het thuis- spelende Jubbega zeer gedecideerd met 14 klopte. Trouwens ook de dikke 05 overwinning van Frisia op Harlingen was niet „volgens het boekje”. FVC maakte het hoofdstedelijke suc ces compleet door in Haren net één doel punt meer te scoren dan de thuisclub EmmeloordOlyphia 11. Emmeloord is erin geslaagd het fier leidende Olyphia in de polder een gelijk spel af te dwingen. Zonder twijfel een prestatie die er zjjn mag. De positie van de Friezen blijft evenwel onaantast baar, want de voorsprong op de rest be draagt nog steeds zes punten. Steenwijk kwam weer dichterbij. Met 12 bleven de roodwitten de baas over Oostei-wolde, dat daardoor gevaarlijk dicht bij de rode lantaarn komt. Bergum, dat met 10 10 11 10 13 10 13 10 12 12 23 van RES verloor, blijft voorlopig in het bezit van dit weinig eervolle voor werp, maar het heeft gezelschap van Stanfries. De Z.O.-Frlezen konden het in Leeuwarden nl. niet bolwerken tegen juiste volgorde is GAVC WZS MSC O.wolde Stanfries Bergum M.K.V. nam leiding over. De grote strijd om de hegemonie in de vierde klasse A tussen Black Boys en MKV werd met een 03 overwinning duidelijk in het voordeel van de Leeu warders beslist. De roodwitten namen daardoor de leiding van onze stadgeno ten over en lijken nu vrijwel zeker op het kampioenschap af te stevenen, want ook Friso viel af, De Jousters bleken in Franeker niet bestand tegen de op mars van Freno en verloren met 21. CAB won tenslotte vrij regelmatig van Nieuweschoot (40), dat nu de rij sluit. De stand is hier Woensdag 25 februari. in Slump’s Naai- en handel, hoek Oude Hoogend, van 14—17 en van 19 22 uur. MKV 11 16 Black Boys 12 15 12 13 11 12 10 10 50.000 15874; 10.000 12166; 5.000 18482, 20841; 1.500 8153, 9512, 11360,12597,15677,16444, 17169; 1.000 2252, 2817, 5457, 6225, 7452, 7467, 8916, 9515, 9811, 11127, 11203, 11636, 11765, 12875 12g94 13773 13945, 15059, 15715, 15816, 16591, 18406, 18791, 20204, 21343, Het Russisch-orthodoxe seminarie in Parijs, waar de studenten worden opge leid tot priesters, en dat onejer leiding staat van rector Cassian, telt momen teel 29 leerlingen. De ouders van deze studenten zijn tij dens de revolutie naar het westen ge vlucht en leiden nu, hoewel in vrijheid, een zorgelijk bestaan. Waren zij in het vroegere Rusland graaf of hertog of bezetten zij in het burgerlijk leven een vooraanstaande post, in Parijs komen velen van hen als krantenverkoper of nachtportier aan de kost. Daar de stu denten evenals het seminarie arm zijn moeten zij in hun eigen levensonderhoud voorzien door het aanpakken van aller- - lei werk. Hun studiekosten trachten zij speelt Wie echter van dóórzetten weette verdienen maken van conceri. zal. al is de weg lang uitemdehjk sla- rej2en. Het oudste koorlid de bariton gen want de mogelijkheden zijn groot- >>vader Baslr, (67) is van adel en be. Naast de geestelijke vorzorging neemthoorde tot Ieden vroe. de kerk m de havensteden een belang-gere Tsaristische bof. Toen aIs be. rooide balling in Parijs aankwam werd hij fabrieksarbeider. Thans is hij diaken bij één van de 25 Russische kerken die deze stad rijk is. De baszanger Michael Storoschenko is nu ook diaken, maar aanvankelijk was hij als huisschilder werkzaam. Hij is afkomstig uit de Oe kraïne, studeerde theologie en vluchtte responsoriale indeling. De koorklank was doorlopend fraai en het geheel werd ste vig gesteund door de prachtige diepe bassen. Van de vesperliederen was voor al no. 2 zeer mooi van klank en de weer gave van de „Hymne der Cherubijnen” was bijzonder fijn van stemming. Een indrukwekkend geheel. Bij deze zeer beheerste zang (met voorname rust en groot gemak kweten de koristen zich van hun taak) kwam de zuiverheid nimmer in het gedrang. De voordracht bleef uiterst sober, be halve in een fragment van Psalm 68, waar de tenoren (met borststem) iets teveel forceerden, hetgeen de overigens stabiele koorklank even nadelig beïn vloedde. In de overige Paasliederen was de eenheid echter weer volkomen. Het koor besloot met een ontroerende ver klanking van het „Onze Vader”. Tijdens de pauzen werd het orgel be speeld door de heer J. W. Boeijenga. Hij bracht op zeer verdienstelijke wijze ten gehore het in 1878 gecomponeerde „Pièce heroique” van César Franck en uit opus 67 van Max Reger: drie orgelkoralen, n.l. „Jesu Leiden, Pein und Tod”, „O Lamm Gottes, unschuldig” en „Wachet auf, ruft uns die Stimme”. Opvallend was de goed gekozen regi stratie waardoor beide componisten zeer voordelig belicht werden. J.N. Zaterdag werd deze match door de Nederlandse Vereniging van deze rassen gehouden. Dat was weer een echt Fries festijn; niet anders dan onze erkende Friese rashonden waren ter keuring aan wezig in de zaal Plantinga. Meer dan 60 stuks Staby- en Wetterhounen, uit Fries- I land, Groningen, Utrecht en Noord Hol- ■and kwamen de zaal binnen. Er waren .eel mooie exemplaren, welke wij, voor- 'at de keuring begon, rustig konden be- ij ken. Ruim 2 uur opende de voorzitter, de heer F. Haven uit Leeuwarden met een hartelijk welkom tot de aanwezigen en gaf daarna het woord aan de keur meester. Onze Sneker Kynologenclub loeg weer een zeer goed figuur. „Her- tha” Staby-teef eigenaar de heer G. v. Wessem, ging met „zeer goed” naar 1 Sneek terug; de forse Staby-reu ..Hed- sert” eigenaar de heer H. Hanenburg kreeg eveneens „zeer goed”. De Wetter houn-reu „Donald” eigenaar mevrouw F. v. Wieren—Krikke. kon nog juist de hoogste kwalificatie „uitmuntend” mee naar huis nemen, wat deze hond te dan ken had aan zijn mooi hoofd en prima beharing, de Wetterhoun-reu „Kroes” eig. Dr v. d. Zijpp. met minstens zo’n mooi hoofd, moest zich, vanwege de beharing, welke na een ziekte nog niet geheel in orde was, met „zeer goed” tevreden stel len. De Wetterhoun-teef, „Welmoed” eig. mevr. A. Zuidenveld, kreeg „zeer goed”, terwijl „Wardy” eig. mevr. Zandstra len, want de mogelijkheden Naast de geestelijke vorzorging neemt i de kerk in de havensteden een belang- rijke plaats in als opvangcentrum bij de I emigratie. Australië kent naast de An glicaanse kerk, waarbij plm. 40 der bevolking is aangesloten, nog een drietal protestantse kerken, waarvan de Pres byteriaanse is te vergelijken met de Ned. Herv. Kerk en de Reformed Church met de Gereformeerde Kerk. Al deze i kerken houden zich intensief bezig met in 1949 De dirigen(. Ossorguine j is docent aan het seminarie, maar daar- i naast ook straatfotograaf Als boordpredikant naar Canada. j menteel een tournée door ons 1 Ds Israël vertelde enige ervaringen j maakt, trad vrijdagavond ook in Sneek van zijn achtweekse reis door Canada. op. De Grote Kerk bevatte een 350-tal In de vele gesprekken welke hij met ge- bezoekers dit geboeid hebben geluisterd emigreerde Nederlandse gezinnen heeft naar de schone zang van dit kleine koor, gehad bleek ook hier dat er soms veel bestaande uit 6 personen, onder wie de moeilijkheden te overwinnen waren ge- dirigent, die met sobere gebaren leiding weest. Het land dat een grote levens-1 ruimte biedt, kan werk aan velen geven. Door te lange en strenge winters is Ca nada echter erg gevoelig voor seizoen- werkloosheid. Naast de meer maatschappelijke pro blemen, zo vertelde Ds Israël, waren hem 11227, 20482, 20485, 2049L 20502 20512’ 20514* Nieten 4374, 4389, 4392, 4407, 4410, 4414, 4418 6052, 6053, 6063, 6065, 6083, 9156, 9162 9176* 9180, 9182, 9183, 9192. 9208, 11565, 13800, 14715, 14728, 14733, 14738, 14746, 14751, 14764, 20459, 20460, 20478, 20489, 20494, 20503, 20501 IJSBRECHTUM. Ds G. R. Brink heeft voor de toezegging van beroep 2) van Quick (N.) en komt nu dicht in de buurt van de „readtsjes”. De stand is nu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1