Veertig jaar brugwachter Stuk oude romantiek blijft voortbestaan door landelijke ruiters Ouderavond Hervormde School Ijlst By ütstek slagge ütfiering fan „Simson” IJLST WYM BRITS ER A DEEL van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Skoalforiening l „De Lichtboei'' 55 114e jaargang no. 17. Donderdag 26 febr. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK N.C.V.B. Hommerts-Jutryp Kerknieuws Sneker Damdag Veel inzendingen op ..jong Sneek exposeert” Studiefonds Provincie Friesland Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 4 0F' II i -T- Hei Sneeker Nieuwsblad is «en gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT «n Suikerprijs daalt misschien De vogelvrienden vergaderden SNEEKER NIEUWSBLAD i dat it jin mcinimt fan de earste ta de als VIER GESLACHTEN Afscheid penningmeester M. Fylstra. de en Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) OUDEGA (W.) Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds J. W. van deu Heide te Ooster-Nijkerk. Zaterdag a.s. is het weer zover. Uit alle delen van onze provincie en ook daarbuiten zullen de dammers weer naar Sneek trekken, om aan deze tradi tionele Sneker damdag gestalte te geven. Dat Sneek, de bakermat van de Friese dambeweging, bij de dammers in een goede reuk staat, moge blijken uit het feit, dat sinds deze damdag in 1946 voor het eerst werd georganiseerd, het met de deelneming steeds Crescendo is gegaan. Het vorig jaar, toen er 275 deelnemers waren, moesten alle zalen van hotel Ha nenburg worden gebruikt om hen een goed heenkomen te verschaffen. Alles wijst er op, dat ook deze veertiende damdag een overweldigende deelneming te zien zal geven. Bekerhouders van 1958 waren: Hoofdklasse: R. Bergsma, Terhorne en M. Winters, Heerenveen (laatstgenoemde voor de tweede achtereenvolgende maal). Eerst klasse: D. Tjerkstra Jr Wor- kum, Joh. de Vries, Wons. Tweede klasse: Th. Westendorp, Hei denschap» J. de Vos, Akkrum, M. Bijsma, Idskenhuizen. Derde klasse: F. Dijkstra, Leeuwarden, D. v. Althuis, Oldeboorn, R. Agema, Joure. Jeugdklasse: R. Schotanus, Sloten. De verenigingsprijs, een wisselbeker, aangeboden door het Gemeentebestuur van Sneek, moet verdedigd worden door de damclub Rauwerd. Omstreeks driehonderd landelijke ruiters in Friesland zien momenteel met verlangen het komende voorjaar tegemoet, want in grote delen van Friesland is het terrein een groot deel van het jaar ongeschikt voor de ruitersport, zodat ettelijke rij verenigingen in dit gewest gedurende de wintermaanden de praktijk maar een beetje moeten vergeten, omdat er geen binnenmaneges zijn. Eind april begint in Friesland het ruitersportseizoen en dan gaan de omstreeks twintig Friese landelijke rijverenigingen er weer op uit om hun sport te beoefenen, die meer is dan alleen paardrijden en waarmee een brok oude romantiek voortleeft tot in het tijdperk van rusteloos voort jagend verkeer en gierende straaljagers. de scheepvaart op het Prinses Margriet- kanaal zich boven verwachting ontwik keld heeft en er ruim 30.000 schepen per jaar Vissers brug passeren, behoefde hij deze toch maar 10001100 keer in het jaar te openen voor werkvaartuigen, coasters, zeilschepen met hoge masten e.d. Zijn opvolger zal dat in de toekomst dies meer zij. Daarom zijn de steeds be tere prestaties van de Friese ruiters op streekwedstrijden en provinciale en na tionale kampioenschappen, feiten, waar op men dubbel trots kan zijn. En ook in Friesland wordt evenals op vele andere plaatsen, met succes getracht om ook de jongsten onder de jongeren te interesse ren. Zo heeft mevrouw J. KeyAlta in Gaasterland een jongerenclubje dat op haar New Forestponies rijdt. In april kunnen de landelijke ruiters in Friesland weer nieuwe activiteiten ontplooien om een brok oude, ma .r zeer nuttige roman tiek, levendig te houden. Gedeputeerde Staten zijn voornemens over te gaan tot het verlenen van bij dragen uit het Studiefonds der provincie Friesland voor het studiejaar 1959/1960. De bijdragen worden verleend aan on bemiddelde jonge mensen van goede aan» leg, die in de provincie Friesland woon, achtig zijn en aldaar gedurende de twee voorafgaande jaren woonachtig geweest zijn. Er kunnen zowel bijdragen worden verleend voor een vakopleiding in verschillende takken van landbouw nijverheid, als voor andere studiën. Zij die menen voor een bijdrage in aanmerking te komen, moeten zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 april 1959 een daartoe strekkend verzoek bij Gedeputeerde Staten (Tweebaks- markt 52, Leeuwarden) indienen. Aan. vraagformulieren zijn ten provinciehui zen (bodenkamer) verkrijgbaar. Ook zij. die voor het studiejaar 1958/ 1959 in het genot van een bijdrage zijn gesteld, moeten, indien zij voor het ko mende studiejaar opnieuw in aanmerking wensen te komen, een verzoek indienen. Aanvragen, die na 15 april a.s. worden ingezonden, blijven buiten behandeling. HOMMERTS-JUTRYP. Op 23 febr. draeidè de hear A. Veenhof fan Ljou- wert foar üs de film „Een leven staat op het spel”, in kleurenfilm, ütgeande fan de Epilepsy-bistriding, ütbrocht troch „de Macht van het kleine”. Veel veranderd. Voor de brugwachters is er in deze veertig jaar veel veranderd. Toen Vis ser begon waren er nog zeer veel zeil schepen en vooral in die tijd werd er van zijn praktische kennis van de vaart veel gevraagd. Bij het passeren van een brug kwam het nl. niet alleen op de vakken nis van de schipper aan, maar ook op die van de brugwachter, die verantwoor delijk was voor de brug en voor de gang en de ligging van de schepen. Hij moest daarom weten wat de schippers in bepaalde omstandigheden konden en moesten doen. Vooral Ritsumazijl was in dat opzicht een moeilijke brug. Die had nl. maar één, en een lastige, door vaart, zodat de brugwachter geregeld met de seinvlag klaar moest staan om het passeren vlot en zonder brokken te laten verlopen. Een gemakkelijke betrekking was het toen dus niet, temeer nog omdat de bruggen geheel met de hand gedraaid en bediend werden en de werkzaamheden vaak bij slecht weer en koude verricht moesten worden. Een groot verschil bij tegenwoordig nu Visser in zijn gezellige en 's winters heerlijk warme brugwach- tershokje waar hij ook nog een riant uit zicht heeft, alleen maar aan een paar handels en knoppen behoeft te draaien. Goed voldaan. IJLST, 23 februari. Ais Ds Korporaal opent met gebed, laat zingen Ps. 150 1 en voorleest Efeze 2 19 e.v. zitten aan de keurig gedekte tafels een vijftigtal gasten van het bestuur. De voorz. heet allen welkom, inzonderheid de spreker van de avond, de heer den Duik, direkteur van de stichting Kinderzorg der Herv. Kerk te Leeuwarden. Hij feliciteert meester Schraa met zijn herstel en her denkt in enkele gevoelvolle woorden de de vorige week overleden heer Hage man. oud-hoofd der school. De heer den Duik hield een uitvoerig betoog dat eindigde met een appèl op de ouders: let op uw kinderen. Een harmo nieus gezin, een liefdevolle verstandige moeder zijn de beste waarborgen dat uw kind in het rechte spoor blijft. Het zijn lang niet allen kinderen uit a-sociale gezinnen die schipbreuk lijden en haast altijd is het begin der afwijking al te vinden in de eerste levensjaren thuis, waar dan iets niet klopt. Ds Korporaal dankte de spreker heel hartelijk voor zijn verhelderende cause rie en gaf gelegenheid tot vragen, waarvan door enkelen gebruik werd ge maakt. Inleider beantwoordde die tot genoegen. Folkert Bakker, geb. 18 juli 1872 te Oudega W„ 86 jaar; Sieds Bakker, geb. 27 mei 1897 te Oudega W„ thans wonende te Caynga Ontario, Canada, 61 jaar; Folkert Bakker, geb. 24 sept. 1923 te Gaastmeer, thans wonende te Leiden, 35 jaar; Sieds Bakker, geb. 12 juli 1956 te Leiden, 2 jaar. De oude heer Bakker, die vroeger zitting heejt gehad in de Gemeenteraad van Wymbritseradeel, kreeg 16 kinderen, van wie er nog 15 in leven zijn. Verder heeft hij 76 kleinkinderen en 51 achterkleinkinderen. Ds Korporaal wilde de oud-penning- meester hartelijk danken voor het vele dat hij in die lange tijd voor de school heeft gedaan. Hij was in de eerste plaats accuraat maar daarnaast, ja daarboven deed hij zijn werk met al de liefde van zijn hart. Het is nu een wat ruimer tijd, maar er zijn jaren geweest dat er strijd moest worden gevoerd, ook finantieel. Br. Fijlstra heeft veel wisselingen, ook personeels-wisselingen meegemaakt, maar bleef op zijn post en diende de school met zijn rijke ervaring. Hij was de vraagbaak voor bestuur en perso neel. We hebben nu een opvolger geko zen: br. A. Vlieger. Wij hopen en ver trouwen dat hij de taak op zijn schou ders gelegd evengoed zal vervullen als zijn voorganger. We willen niet een per soon bewieroken maar toch onze dank baarheid tonen en niet alleen met woor den. Het bestuur heeft gemeend dat net best te kunnen doen met een boekwerk. Spreker overhandigde de heer Fijlstra de Encyclopedie van Friesland en eindigde: Moge u daarin voelen de dankbaarheid van ouders, bestuur en personeel (Ap plaus). Het hoofd der school, de heer Schraa, sprak in het Fries en getuigde in war me bewoordingen van de waardering van het werk van de heer Fijlstra door bet personeel. Hij bood voor mevr. Fijl stra een fraaie Azalea aan; meester Dokkum sprak als vriend, waarna de heer Fijlstra een woord van dank sprak. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Bouma. Nadat de kascommissie omtrent de rekening had verklaard dat alles in orde was bevonden, werden tot nieuwe leden dezer commissie aangewezen de h.h. J. Wiebenga en M. Fijlstra, reserve de heer Tj. Bakker. Na gezai ..e zang van Gez. 280:1 sloot Ds >- raai de bijeenkomst. léste bledside. By it oer de fuotljochten bringen fan dit stik komt it yn it earste plak net Dochs hat it einen dy’t swier dramatysk oan op de handeling en de dramatyk laden binne as bygelyks it forrie fan Delila yn de tredde ütkomst en de scène by it grêf fan Simson yn de fjirde üc- komst. Né. de oanklaeijing, de toaniel- skikking. it skeppen fan de easterske sfear, mar binammen ek de diksy fan de tekst moatte dit stuk ta it sukses drage. Gjin lytse opjefte foar jonge amateurs It casket in by ütstek knappe regy en in ütkard stel spilers. Hjir wie de hear M. Baaijens, de regis seur foar it yn mise- en scène setten fan it stik, wylst de hear D. v. d. Ploeg de soarch hie foar de tael en diksy. En it moat mar daliks sein wurde: hja kamen mei de jonge spilers ta m by ütstek slagge ütfiering. De dékors fan de ünderskate toanielen, üntwurpen eri ütfierd fan de hear S. de Vries, wie- ne fan in bitsjoenende pracht, wylst dit mei de skitterende kostuems fan de op- fierenden oan it gehiel in wier Eastersk karakter joech. Men kin fan tinken wol hawwe dat dit stik hiel hwat ferge hat oan stüdzje en der gans hwat rippe- tysjes foar nedich west binne. Mar wy binne oertsjüge, dat eltse nije bisprek- king en rippetysje de meidoggers in ge niet west hawwe; ommers eltse kear kamen grif nije facetten fan de forbyl- ding en de rike tael fan de dichter nei foaren. Hwat hat dit bisykjen, in stik fan sokke greate kwaliteiten yn stüdzje to nimmen, in greate waerde foar üs Fryske tael De oankommende ünder- wizers en ünderwizeressen by hwa sa de leafde ta üs sprake opbloeit, sille dizze leafde straks grif oerdrage op e bern en dat kin üs net oars es ta greate blidens wêze Mochten mear Kweekskoallen, mar ek Middelbiere skoallen de moed ris op- bringe it foarbyld fan „De Lichtboei” to folgjen en harren to jaen oan ütfierin- gen yn eigen tael. Simson is wier net de ienige blom dy’t op dizze wize ploait- se wurde kin üt de Fryske lettertün. It spyljen. Ut it foarige hat al bliken dien, dat wy dér tige mei ynnommen wiene. Hwat is der troch alle dielnimmers mei ynmoed en greate oerjefte spile Hoe prachtich fortolke Henk v. d. Meer eigen clubblad uit te geven. Waar ech ter na een bespreking alléén de afdelin gen Leeuwarden en Sneek overbleven, moest om financiële redenen dit plan worden opgegeven. Naar aanleiding van vrtgen van leden heeft het bestuur thans toegezegd nogmaals pogingen te zullen doen om tot uitgave van een blad te komen. Onder leiding van de heer J. Bakker werden de officiële en specifiek Friese vogelnamen onder de loupe genomen. Na de pauze vertelde „meester” Boer- sma van Gauw veel bijzonderheden van verschillende tropische vogels en deze vogelkenner bij uitstek deed dat zeer boeiend. Op voorstel van de heer Schuurmans werd besloten om ter gelegenheid van de opening van het Gemeentelijk Bejaar dencentrum „Nij Nazareth” de aldaar gebouwde binnen-volière met vogels te bevolken. Verschillende leden stelden spontaan één of meer vogels beschik baar, zodat ook de toekomstige bewo ners daar kunnen genieten van een stuk je levende natuur. „Moge het zo zijn”, aldus de heer Muurling, „dat wij met deze daad bij an deren belangstelling wekken voor alles wat leeft en groeit”. Het paard heeft sinds overoude tijden i een zeer grote rol in de menselijke his torie gespeeld, en dan niet slechts als i vervoermiddel of als trouwe hulp in de harde strijd, maar ook in andere zin. i Het paard was een trouwe kameraad, het paard diende, als men de overleve- ringen geloven wil, als schatbewaarder, en de grijze merrie liet soms de mensen verdwalen. Paardemelk was een goed 1 wasmiddel voor een blanke huid zonder vetwormpjes, slapen onder een bezwete paardedeken hielp uitstekend tegen lui zen, een stukje paardehoef beschermde de mens tegen steenpuisten en (met per missie): paardevijgen in melk gekookt, leverden een drank, die uitstekend hielp tegen verstopping en keelontsteking. Dit alles behoort ook tot de romantiek rond het paard, die eigenlijk alleen nog maar voortleeft in de ruitersport van vandaag de dag. In eerste aanleg mag het ver bazing wekken, dat de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Landelijke rij verenigingen in ons land nog bijna twee honderdentwintig afdelingen heeft, die samen omstreeks 3400 leden omvatten, en dat er bijvoorbeeld in Friesland nog een twintig afdelingen zijn met ongeveer 300 leden. Het is nog merkwaardiger, dat bij de geregelde achteruitgang van het aantal paarden in ons land, het aantal landelijke ruiters niet daalt, maar juist stijgt. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen, de heer P. K. Kistemaker, zei ons desgevraagd, dat men wellicht door de mechanisatie in de landbouw meer tijd krijgt voor andere dingen, maar daarnaast schrijft hij een en an der toe aan een wellicht dikwijls onbe wuste drang naar romantiek of naar iets, dat een stukje cultuur in stand houdt. Er zijn voorbeelden bekend van boeren zoons in Friesland, die met de tractor zijn opgegroeid, maar wier zoons nu (voor- de sport) terugkeren tot het paard. „De boerenzoon op het boerenpaard” om van de boerendochter nog maar niet eens te spreken; dat is een van de oude gulden regels in de landelijke ruiter sport. In 1926 werd de landelijke fede ratie gesticht, die nu contacten in heel West Europa heeft en altijd is het doel bij de landelijke ruitersport meervoudig geweest. In de eerste plaats brengt men de mens tot het paard en bovendien wordt door de ruitersport het paard veel- zijdiger. Als een paard voor een kar loopt, en het is bij de rijverenigingen een eis, dat het paard ook in het ge wone werk gebruikt moet worden. dan gebruikt het dier bepaalde spieren niet, die het wel nodig heeft, als het door een berijder wordt gereden. Het paard leert door de ruitersport nauwkeuriger lopen en wordt leniger, wat het bedrijfsgebruik uiteraard ook ten goede komt. De tijd, dat de boeren de ruitersport alleen maar zagen „zinloos gejakker”, is dan ook wel voor bij. Ruitersport is gymnastiek voor paard en berijder en ruitersport is ook een stuk sfeer. Eigenlijk is Friesland groten deels ongeschikt, omdat ruitersport op vette en gladde klei niets waard is. Noch tans zijn er vooral ook op de vette Friese klei welvarende afdelingen van de Friese Bond van Landelijke Rijverenigingen, die bij de federatie is aangesloten. Ook in dit gewest is ruitersport langs of op de wegen vrijwel onmogelijk en zo zijn er verenigingen van landelijke ruiters, die zich gedurende herfst en winter bin nenshuis bezighouden met theorie en wat Maar ondanks alles wat voorheen minder prettig was, heeft het baantje hem altijd goed voldaan. Vooral de laat ste tien jaren waren kostelijk. Ik zou het nog wel veertig jaar willen doen, vertelde hij ons. Ook al omdat ik altijd zo goed met mijn superieuren kon óp schieten. Het zal straks een leegte in mijn leven geven als ik er uitgestapt ben. Maar gelukkig krijgen Wij een nieuwe woning in Uitwellingerga, dicht, bij het kanaal, zodat ik de schepen dan toch nog kan zien varen. (En ook nog wei eens bij zijn opvolger op de brug kan kijken, dachten wij er bij). Boven dien zijn Visser en zijn vrouw helemaal ingeburgerd in Uitwellingerga Vis- De sea;lr wiejta It lêste_plak biset.jio’t Delila op it toaniel. Har kréaesje fan de M. Vierstra, iepene mei gebet en de oanwêzigen it wolkom taróp, binammen de folie genoadigden, ü.o. boargemaster Rasterhoff, boargemaster Van Hout, de fortsjinwurdigers fan Kweekskoalle, Ly ceum, Gymnasium en learskoallen, de skriuwer Fedde Schurer, de componist de hear Folkertsma, allegearre mei hun dames, offurdigen fan susterforieningen üt Drachten, Dokkum, ensfh. De foar- sitter fomijde, dat der yn de hal in lytse tentoanstelling wie fan wurkstik- ken fan de „Handenarbeid”, dy’t it bi- sjen wol wurdich wie. Hjirnei brochten de leden fan de „Lichtboei” „Simson”, it toanielstik yn fjouwer ütkomsten fan Fedde Schurer oer de fuotljochten. Dit stik hat Fedde Schurer skreaun yn de tiid fan de bi- setting. De njoerens en wredens fan de bisetter en de striid fan it delsleine folk dér tsjin krige syn stal yn de striid fan de richter Simson tsjin de Filistijnen: it waerd in skreau foar frijdom, gerjocn- tigens en fornijing. It is in drama sa ryk fan tael en sa sterk fan ütbylding, De Sjaerdemaruiters van Franeker, tijdens een bij Tzummarum gehouden cross country, waarbij de ruiters als op een plaatje uit vervlogen dagen, over floten en akkers en door een poel snelden, op de rug van hun edele viervoeters, voor wie in deze tijd nauwelijks plaats meer schijnt. t Zondag is de heer Klaas Visser te Uitwellingerga de jubilaris. Hij is dan veertig jaar brugwachter in dienst van de Provincie, waarvan de laatste tien jaar op zijn tegenwoordige grote bas- culebrug over het Nieuwe Kanaal. Lang zal hij deze brug echter niet meer be dienen. Half mei wordt hjj nl. 65 jaar en dan is het op 1 juni afgelopen. Pen sioen Advertentiepriji 15 et per mm Bii contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half iaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim heeft de voor de oogst-1959 ten behoeve van de suikerbietenverbouwers gegarandeerde suikerprijs vastgesteld op 61 per 100 kg witsuiker, onveraccijnst en exclusief om zetbelasting, af fabriek. Deze garantie prijs zal gelden voor de hoeveelheid suiker die voor binnenlandse consumptie kan worden af gezet. Voor het oogstjaar 1959 is deze hoeveelheid gesteld op ten minste 465.000 ton witsuiker. Het ministerie wijst erop, dat de voor de oogst-1959 vastgestelde garantieprijs bijna twee cent per kg lager is dan in 1958. Zulks betekent, dat indien niet uit anderen hoofde een wijziging nood zakelijk is de consumentenprijs voor suiker dit najaar met twee cent per kg kan worden verlaagd. Een dergelijke verlaging zal evenwel zeker niet voor oktober 1959 worden toegepast. Na het vertrek van de heer den Duik werd het huishoudelijk gedeelte verder afgewerkt. Hieronder viel het tweede hoogtepunt van de avond: het afscheid van de nu oud-penningmeester en admi nistrateur van het schoolbestuur, de heer M. Fijlstra. Twee-en-dertig jaar lang heeft de heer Fijlstra zijn functie vervuld. Hij zelf vertelde daarvan in een Friese speech onderhoudend en met hu mor. De Handenarbeidtentoonstelling „Jong Sneek Exposeert” die georganiseerd wordt dooi’ de Sneker Jeugd aktie be looft een groot succes te worden. Niet minder dan 160 jongelui doen met ruim 300 inzendingen mee! Deze tentoonstel ling zal gehouden worden 12, 13 en 14 maart a.s. in het stadhuis en de nieuwe zaal van hotel de Wijnberg. De openings tijden worden nog in komende adver tenties en op de raambiljetten bekend gemaakt. Tijdens de tentoonstelling zal de Fa. Geertsema Ijzerhandel demonstraties ge ven met handenarbeidgereedschappen waarmee de bezoekende jongelui zelf ook mogen werken. Verder zullen de fir ma’s Dijkstra en Hamer demonstraties geven in resp. Koperkunst en Potten- bakkersdraaiwerk, ongetwijfeld een zeer interessante attractie De heer Piersma uit Heeg zal aanwezig zijn om verschil lende Handenarbeidtechnieken te demon streren en dan zal men op deze expo sitie ook nog vinden de Veron, Vereni ging Experimenteel Radio Onderzoek Nederland. Wat de Veron hier zal bieden zullen wij nog niet onthullen. Er moet ook iets te raden blijven! ser is o.a. ouderling in de Nederl. Herv. Kerk zodat ze er ook graag willen blijven wonen. Wij spraken ook nog met de a.s, jubi laris over de vele andere veranderingen welke zich in de scheepvaart hebben vol trokken. Waren het vroeger vrijwel al leen kleine schépen, die de vaak nauwe en grillig lopende vaarwaters bevoeren, nu ligt er een net van prachtige, brede en diepe kanalen en zijn de schepen veel groter geworden. Schepen van boven de duizend ton zijn nu geen uitzondering meer. Voorts is de scheepvaart nu ook in ternationaal geworden, gezien de vele Duitse, Belgische en ook wel Deense schepen die thans de Friese kanalen be varen, waarvan een groot percentage de brug te Uitwellingerga passeert. En in de toekomst worden zelfs nog grotere van 2000 ton verwacht, waarvoor de ka nalen nog dieper uitgebaggerd en hier en daar ook verbreed zullen worden. Die grotere schepen zullen meer wei« meebrengen voor de brugwachters op de grote provinciale bruggen. Hoewel wel vaker moeten doen. „De Lichtboei”, skoalforiening fan de de rol fan Simson yn halding en tael, Kristlike Kweekskoalle to Snits joech hy suggerearre wol tige de oerkréft, de tiisdei-to-joun in ütfiering yn „Amici- bigeestere oanfierder, de faeks ta lyts tia”. man slim sleine Simson. Net minder goed brocht Imkje Snijder De seal wie ta it léste plak biset, do’t Delila op it toaniel. Har kréaesje fan de de foarsitter fan de foriening, de hear Fiüstynske kourtisane yn har agressie- veng tsjin de keningen, yn har forrie tsjinoer Simson, yn har tognydzjend bi- rou by it grêf van Simson wie sa suver, sober en wier. Harry Schram spile de rol fan Nahath, de profeet, mei in oertsjügjende krêft en binammen yn it slotbidriuw wie syn handeling en diksy fan greate allure. En dan wie it Samtna (Siep Terpstra) as wy üs net forsinne, dy’t yn it léste bidriuw in treflike skildering joech fan de ündergong fan Simson yn in foar- dracht sa libben fan ütbylding as wiene wy tsjügen fan dat skrikelike barren dér yn it Filistynske keningspaleis. Mar ek al dyjingen dy’t de byrollen spilen, hawwe der harres ta bydroegen, dat it stik in ütfiering krige, dy’t yn de earste ütkomst fan in soms hwat taes- tend bigjin liede ta in allesoerweldigjend slot yn de fjirde ütkomst. Ek de koaren en de musyk, alhiel komponearre yn de sfear fan de tiid, hweryn it stik spilet, wiene tige to rom- jen. Noch rêst üs it treflike kapwurk fan de hear Wolthuizen to neamen. Wy binne der fan oertsjüge dat alle oanwêzigen dit in joun foun hawwe fan great ge- nietsjen, in joun dy ’t üs allegearre noch lang by bliuwe sil. Litte wy dêrom einigje mei in wurd fan greate tank oan lieding en al de meiwurkers. A. VI. A. F Maandagavond kwamen de leden van de Volièrevereniging „Sneek” onder voorzitterschap van de heer D. Muur ling in restaurant Leeuwen in vergade ring bijeen. Ondanks het feit, zo zei de voorzitter o.m. in zijn openingswoord, dat de Volièrevereniging elke maand een bijeenkomst bélegt, is het een verheu gend feit dat de belangstelling voor deze avonden steeds weer groot is. Om tot ’n nog vastere binding van de leden te ko- vat om voor de Friese verenigingen een de in dat Jaar in gebruik gestelde nieuwe Voordat de heer Visser op 1 maart 1919 ais hulp-brugwachter op de tolbrug Ritsumazijl stapte, was hij evenals zijn vader melkvaarder, zodat hij een groot deel van zjjn jonge leven, dat in Hem- pens bij Leeuwarden begon, op het wa ter doorbracht. De ervaring daar opge daan kwam hem in zijn nieuwe functie goed van pas. De brugwachter en ook de hulpwachter, moest nl. niet alleen de brug draaien electrische bediening was er nog niet maar hij was tevens belast mét het toezicht op de naleving van het Binnenaanvaringsreglement, de contröle op de snelheid en op het ijk- merk van de schepen, maai- vooral ook met het innen van de kanaalgelden, die jaarlijks een flink bedrag in de kas van de provincie brachten. In 1930, elf jaar later dus, werd hij hulpwachter op Schuilenburg tussen Oostermeer en Eestrum. Ook een tol brug over het toenmalige Kolonels- of Caspar de Roblesdiep. Zijn verblijf daar was echter maar van korte duur. Reeds het volgende jaar volgde zijn benoeming tot brugwachter op Irnsumerzijl, een zeer drukke brug in de straatweg LeeuwardenHeerenveen. Hier heeft hij met een korte onderbreking in 1940 toen hij vier weken op Bergumerdam werkte. 18 jaar dienst gedaan, en van daar vertro!: hij in 1949 als brugwach- ter le klas naar zijn tegenwoordige mén had men’vorig jaar heCplan "opge- standplaats, waar hem de bediening van voi- Am de in dat iaar in aebruik nestelde nie brug werd toevertrouwd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1