Daar zit muziek in Rjocht fleurige Kritejoun I KJ. Vereniging ,,‘t Heale Bislach" werkte weer tot tevredenheid van de leden IJLST BUITEN LANDS OVERZICHT van en I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 5 maart 1959 114e jaargang no. 19 Redakteur: L. KIEZEBRINK r/ Macmillans reis naar Moskou Branden Kerknieuws Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 M.A.C. „J. C. Visser” Exterieur en productie>afstamming stieren belangrijk boven het gemiddelde van het F. R. S. •r DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oranjewoud verkocht Een jubileum bij de Gemeentebedrijven De heer Algra sprak in Ijlst i.-== Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT SNEEKER NIEUWSBLAD mm op „Beits”, Jaarverslagen. WEER THUIS financiën. kondigde reid verklaren af te zien van deelneming aan de conferentie. sloot Ont- Geref. Kerken. Beroepen te Avereest, Ds W. Dekker te Ijlst. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROGTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) „de een S. Hiemstra won de kampioensbeker In de gemeente Aagtekerke op Wal cheren is maandag een grote landbouw schuur, toebehorend aan de 67-jarige J. Moens, een prooi der vlammen geworden. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat zeventien koeien niet meer konden wor den gered en in de vlammen omkwamen. Dinsdag is een grote schuur, waarin ongeveer 100.000 kg stro was opgeslagen behorend aan de familie P. Schudde te Scheemdermeer verbrand. De brand ont stond toen kindbren met lucifers speel den. De schade bedraagt ongeveer 30.000,zo meldt de N.R. Crt. Na een zeer spannende strijd met de heer T. Koopman heeft S. Hiemstra uit Nijland maandagavond j.l. eindelijk be slag weten te leggen op de kampioens beker! In de laatste tippeltocht van dit seizoen eindigde hij n.l. vóór z’n concurrent op de tweede plaats en leverde daarmee de beste prestatie in deze tippeltochtencom- petitie. Ruim zestig dames en heren na- m endeel aan deze tocht, die door de heren Faber, GeSaitsma en De Boer vak kundig was uitgezet. De uitslag was: Dames: 1. mevr. Hanenburg, Sneek, 4 strafp.; 2. mevr. Wielinga, Heeg, 4 strafp. 3. mevr. Troelstra, Sneek, 4 strafp.; 4. mevr. Visser, Sneek, 4 strafp. Heren: 1. H. Wielinga, Heeg, 3 strafp.; 2. S. Hiemstra, Nijland, 3 strafp.; 3. A. Schuurmans, Sneek, 4 strafp.; 4. J. Wie linga, Heeg, 5 strafp. Paasmaandag worden de auto’s en mo toren weer „van stal” gehaald. Op die dag organiseert de M.A.C. „J. C. Vis ser” n.l. de openingsrit van het nieuwe seizoen. Ongetwijfeld zal de deelname bijzonder groot zijn! De Algemeene Friesche Levensverze keringsmaatschappij en de Vereeniging van levensverzekering en lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845”, ge vestigd te Amsterdam, zijn koper gewor den van het 600 ha grote landgoed „Oranjewoud”, tot nu toe eigen aan jhr M. de Blocq van Scheltinga. Het bezit komt op naam van de Groot-Noordhol landsche, een neveninstelling van de Al gemeene Friesche, waarmee zij door een belangengemeenschap verbonden is. Deze instellingen hebben het landgoed ge kocht als beleggingsobject, waarbij men de aanwezigheid van veertien boerde rijen een belangrijke factor acht. De re creatie en het behoud van natuurschoon komen op de tweede plaats, aldus de Leeuwarder Courant. Het ligt wel in de bedoeling de bossen Tuimelaarsbos en Pauwenburg voor het publiek open te stellen, maar men wil, zo vernemen wij, in elk geval voorko men, dat dit natuurschoon het slachtof fer wordt van het massale vermaak, dat zich meer westelijk op enkele punten van Oranjewoud concentreert. anderen plezier mee doen. Wat er verder te horen was? Truus Selva zong, de Danny Boys en de Mau- nalea Hawaiians speelden en de stem ming was allerplezierigst in de zaal. Een grote verrassing was dat Sinter klaas als verstekeling op de boot van de Danny Boys meegekomen was. Hij dank te de heer Miedema die de zaal voor een klein prijsje beschikbaar stelde, had lof voor het streven van al deze amateurs die zich ingezet hadden voor het zwakke kind en beval de loterij in de pauze nog eens extra aan. Ook donateurs waren van harte welkom, en Sinterklaas noemde de namen van de bestuursleden bij wie men zich kan opgeven. Met Uw hulp kunnen meer plaatselijke bleek neusjes worden uitgezonden, aldus Sint, die daarna een prachtig lied ten gehore bracht, zich verkleedde achter een denk beeldig scherm en vervolgens veel suc ces oogstte als Corry Brokken Het optreden van Sint heeft de lotenverkoop wel gestimuleerd Na de pauze rolde de avond plezierig naar het einde, waar Joop Doevendans de medewerkers hartelijk dankte en op zijn beurt ook bedankt werd voor het in derdaad zeer grote aandeel dat hij in deze zeer feestelijke avond had. De man achter de schermen en de man aan het licht werden ook bedankt voor hun werk en verder werd nog een prachtig ingezonden gedicht voorgelezen dat gemaakt was door de bij ons allen welbekende Jelle Postma Joop Doevendans dankte voorts nog de middenstand die vele prijzen voor de verloting ter beschikking gesteld had. Mede door dit royale gebaar werd de Zaterdagochtend 28 februari werd het feit herdacht dat de heer A. H. Ring- nalda adj. commies A 40 jaar in dienst was bij het gas- en waterleiding bedrijf te Sneek. Bij deze herdenking ten kantore der gemeentebedrijven waren tegenwoordig: het gemeentebestuur, en kele leden van de commissie van bij stand, de gemeente-ontvanger, directie en personeel der gemeentebedrijven. Als eerste spreker merkte de burge meester op, dat het niet een ieder ge geven is een dergelijke mijlpaal te berei ken; er moet daarom bij U en bij ons dankbaarheid zijn. In de afgelopen ja- ren zullen belangrijke veranderingen in Uw leven plaats gevonden hebben, zoals dat ook het geval is bij de gemeentebe drijven. Vooral in de laatste jaren is van het personeel der bedrijven bijzonder veel energie gevraagd en het gemeente bestuur wil deze gelegenheid aangrijpen het personeel hiervoor te bedanken en in dit geval dan speciaal de heer Ring- nalda. De burgemeester besloot zijn toe spraak met het aanbieden van zijn ge lukwensen aan de jubilaris, zijn echtge note en zijn kinderen, waarbij de burge meester tevens de gebruikelijke gratifi- katie overhandigde. De heer Ek, directeur der gemeente- drrjven stelde het bijzonder op prijs hier zijn gelukwensen te mogen uitspre ken en zeide: U hebt vele directeuren en hoofden der administratie meege maakt en hier is veel aanpassingsver mogen voor nodig geweest. In het be drijf bent U steeds een rustpunt ge weest, iemand op wie gerekend kon wor den en die zich veel van het bedrijf wist I te herinneren. Vervolgens gaf de direc teur een kort overzicht van de grote groei der bedrijven. Ook de administra tie is in de laatste jaren gegroeid door het overnemen der administraties van Veel jongelui, en natuurlijk ook oude re mensen, hebben dinsdag in Amicitia het nuttige met het aangename ver enigd. Ze hebben een hele avond naar plezierige muziek geluisterd en er aan meegeholpen dat het zwakke Sneker kind deze zomer een paar weken naar buiten gestuurd kan worden. Hoe nodig zulke hulp is vertelde Dr Ubbink als voorzitter van het Centraal Genootschap afd. Sneek. De uitzending van één kind voor zes weken gezond heid aan zee of in het bos, kost tegen- De Engelse eerste minister Harold Macmillan en de minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn, na een bezoek aan de Sowjet-Unie, weer in Londen teruggekeerd. Tijdens een persconferentie, welke direct na aankomst op het Lon- dense vliegveld werd gehouden, verklaarde Macmillan, dat hij hoopte', president Eisenhower persoonlijk verslag uit te kunnen brengen van zijn besprekingen met de Russische leiders. bern mei great brocht hat en har nou tige wart om de dwerse ald-boer ta oar ynsjoch to bringen, hwat har fansels mei help fan Boorsma, in saekwacmim- mer en master Tuninga ek slagget. It Krite-toaniel hat lokkich tige goe de spylsters en spilers, dy’t dit stik hiel flot en mei faesje oer de fuotljoch- ten brochten. Sadwaende hie it publyk der syn wille wol oan. De haedrollen binammen waerden hiel goed spile. De hear Jaspers joech in krekte fortolking fan de stive en dwerse Wobbe Fennema. Prachtich spile mefrou Tamminga de rol fan Hylkje, de sêfte en goedlike boerinne. Juffer Bruinsma hie mei har rol fan Beits wol sukses by it publyk. De skoalmastersrol waerd troch de hear R. Ferwerda hiel goed nei foaren brocht, wylst de hear H. Ferwer da de rol fan Boorsma, as saekwaernim- mer, o sa natuerlik spile. Fan de bij rollen moatte wy noch neame Rinse, spile troch de hear J. Bollema, dy’t dat tige knap die. De oare rollen, spile fan juffer Bosgraef, juffer Van Foeken en de hear Bouma, kamen net sa goed üt de ferf. Nei it skoft kamen de Jounpraters, de hear L. Popma en juffer T. Winters» noch oan it wurd. Sy haldden de oan* wêzigen noch in ürke noflik oan de praet mei harren libbenslietjes, mar bi nammen mei de koarte sketskes. len mei oar hawwe de leden fan de Krite in rjocht fleurige joun hawn, mei efternei noch dounsjen. Toanieloanklaeijing (Sytsma) en it kapwurk (Hamersma) wiene ek tige yn oarder en it mesyk fan G. Schuil fleure de joun op mei Fryske en oar« sangen. A.V!, DRYLTS. Freedtojoun spriek foar de A.R. Kiesver. yn ’e mande mei de A.R.J.O.S. to Drylts de hear A. Algra fan Ljouwert oer de oansteande forkie- zingen. Hy wist it gehie] tige smout nei foaren to bringen, sadat er mei nocht biharke waerd. Ek biandere hy inkelde fragen. Neidat de foarsitter, de hear T. Nooitgedagt him, de fragestellers en de oanwêzigen tank brocht hie, slute de sprekker dizze gearkomste mei tankbea. woningbedrijf, slachthuis- en reinigings- bedrijf, terwijl mechanisatie heeft plaats gevonden. Het hoofd van de centrale boekhou ding, de heer Capelle, zeide dat hij slechts enkele van de 40 jaren de heer Ringnalda heeft meegemaakt, maar hij vermoedt dat deze jaren niet de gemak kelijkste zijn geweest voor de jubilaris in verband met de grote veranderingen die in de administratie hebben plaats ge vonden, maar thans is de rust weerge keerd. Namens het gezamenlijks personeel der gemeentebedrijven bood de heer Capelle een stoel aan, waar bij hij de wens uitsprak dat de jubilaris nog vele genoeglijke uren in deze stoel zal doorbrengen en verder met dezelfde werklust en animo de laatste jaren tot aan de pensioengerechtigde leeftijd zal volmaken. Mej. Atsma bood hierbij mevr. Ringnalda bloemen aan. Als laatste spreker bood de heer Dees- ker, gepensioneerd boekhouder der be drijven, zijn gelukwensen aan. Hij rele veerde hierbij de prettige samenwerking van vroeger en haalde enkele herinne ringen op uit voorgaande perioden. Hierna dankte de heer Ringnalda alia sprekers voor hun waarderende woorden en de personeelsleden voor hun prach tige cadeau. Of men nu de Russische bereidheid om nog eens te praten beschouwt als een vrucht van Macmillans bezoek aan Mos kou of niet ons lijkt het twijfelachtig zonder resultaat is die reis toch niet helemaal geweest, al was dat voor Mos kou min of meer negatief. Men krijgt de indruk dat de Westelijke mogendheden door het wedervaren van Macmillan in Moskou onderling dichter bij elkaar zijn gekomen. Parijs en Bonn hebben nooit geloofd dat Macmillans bezoek iets van betekenis zou kunnen opleveren. De En- gelsen zijn nu ook overtuigder dat het verder praten met de Russen moeilijk zal zijn, al gelooft de Engelse labour- leider Gaitskell dat een topconferentie nog uitkomst zal brengen. In Amerika schijnt juist de overwegende indruk dat daarvan heel weinig is te verwachten. Een aantal Amerikaanse senatoren heeft direct nadat Chroesjtsjew zijn deprime rende redevoering hield er op aange drongen dat de Amerikaanse regering Volgens het 7e jaarverslag, uitge bracht door de secr.-penningmeester de heer K. Heerschop te Nijland, werden in het afgelopen boekjaar zes bedrijven op geheven, maar traden 22 nieuwe leden toe. Na 1 november kwamen er nog ne gen bij, zodat de vereniging thans 278 leden telt met een gemiddelde van 22 runderen. In dit boekjaar werden geen nieuwe stieren aangekocht. De proefperiode van Homme heeft langer geduurd dan ver wacht werd. Deze stier werd eerst op 30 mei definitief goedgekeurd. De in het Het bezoek van Macmillan aan de Sovjetunie is geëindigd. De meeste da gen van zijn visite moeten pijnlijk voor de Britse premier geweest zijn. Midden vorige week hield zijn Russische collega Chroesjtsjew zeer onverwacht een ver- kiezingsrede waarin hij het denkbeeld Verwierp een minister-conferentie over het Duitse vraagstuk te houden; hereniging van Duitsland was kwestie van de Duitsers zelf” zeide hij, elke schending van de Oost Duitse grens te land, te water of in de lucht zou door de Sovjetunie als het begin van een oorlog worden beschouwd. Rusland zou de socialistische verworvenheden in Oost Duitsland blijven steunen. Adenauer werd door hem scherp aangevallen als een der grootste tegenstanders van de Russische plannen. Chroesjtsjew zei voorts dat de Sovjetunie bereid is met Engeland een vriendschaps- en niet aan valsverdrag te sluiten voor twintig, vijf tig of nog meer jaren enz. enz. Men vraagt zich af wat er gedurende de eerste dagen van Macmillans bezoek is voorgevallen, dat de Rus zo kwaadaar dig uit zijn slof schoot, kennelijk was Chroesjtsjew teleurgesteld over zijn eerste gesprekken met de Brit. Is het ’t feit geweest dat Macmillan zich beslist heeft gehouden aan zijn rol van verken ner en geen neiging toonde tot aparte EngelsRussische onderhandelingeu over Duitsland nu hij geen opdracht had voor de Westelijke geallieerden samen te spreken? Heeft Chroesjtsjew werkelijk gedacht, dat de geschiedenis zich zou herhalen en Macmillan als eenmaal Chamberlain tegenover Hitler, door de knieën zou gaan? We weten het niet. Men heeft wel gezegd dat de Russen er op uit waren door voor Engeland zeer voordelige handelsaanbiedingen dit land te bewegen zijn streven naar een vrij handelszone, waaraan de Russen een broertje dood hebben, op te geven. Heeft Macmillan ook op dit gebied Chroesj tsjew teleurgesteld? Chroesjtsjew, die vrij is in zijn handelen, in zijn politiek ten opzichte van het Wes ten elastischer en tactischer kan zijn dan als hij onder dwang werkt. Als ove rigens Chroesjtsjew of degenen die hem drijven tot zijn scherpe politiek zouden menen dat een militair conflict om Ber lijn binnen lokale grenzen zou kunnen worden gehouden zoals dat in Korea, spelen zij wel een uiterst gevaarlijk spel; de Russen zouden daar met gewone strijdkrachten stellig het sterkst zjjn en dus gemakkelijk een succes kunnen behalen, maar dit zou het Westen nood zaken kernwapenen te gebruiken en tegen Rusland zelf op te treden. In het algemeen is het oordeel van Westelijke militaire deskundigen dat de Russen dit zelf ook wel weten en daarom wel tot het uiterste hun spel zullen voortzetten maar niet tot het „alleruiterste”. Mili taire deskundigen achten het moment voor een grote oorlog in Europa binnen de eerstvolgende maanden ook niet gunstig. Zij menen dat de Russen, zelfs als ze in die richting plannen koester den, zo’n oorlog zeker niet zouden ris keren zolang de oogsten in de Sovjetunie te velde staan en eventueel bloot zouden staan aan radio-actieve besmetting. Daartegenover staat dat de politieke omstandigheden de Russen wel in de kaart spelen om te trachten alles uit de situatie te halen wat er in zit% Met Frankrrjks aandacht gebonden aan het Algerijnse conflict en het oplaaiend neger-nationalisme in geheel Afrika, zijn de zorgen van het Westen zo groot, dat Moskou een kans kan wagen om te pro beren te ontdekken of er onder de Wes telijke grote mogendheden ook een zwakke broeder is die zou willen toe geven aan de Russische druk. In dit ver. band moge ook nog vermeld het denk beeld van Bourguiba, een vriend van het Westen, om een rondetafelconferentie te doen houden tussen alle nog in Afrika koloniserende mogendheden en de diver se richtingen van Afrikaans nationalis me om gemeenschappelijk een oplossing te zoeken. Dat onder de dreiging van een crisis in Europa, zowel van Oostelijke als Westelijke zijde speciale aandacht wordt geschonken aan de randgebieden spreekt vanzelf. De Ver. Staten gaan thans afzonderlijke veiligheidsverdra- gen sluiten met Turkije, Perzië en Pa kistan, drie landen van het Bagdad- pact, dat veel van zijn betekenis heeft verloren sinds Irak er niet meer actief aan deelneemt. Op het einde van het bezoek van Mac millan klaarde het weer iets op. Maaii- dag immers werd de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en W.- Duitsland te Moskou de Russische nota overhandigd waarin het antwoord van Moskou vervat was op de voorstellen van Westelijke zijde over het houden van een ministerconferentie over Berlijn en de Duitse kwestie. Daaruit bleek dat de Russen een dergelijke conferentie toch niet zonder meer verwierpen. Ze waren bereid een dergelijke conferentie te aan vaarden, doch zouden haar willen doen volgen door een topconferentie. De mi nister-conferentie zou niet langer dan 2a 3 maanden moeten duren. Voorts eiste Moskou dat de conferentie pari tair zóu zijn, tegenover de drie Weste lijke geallieerden wensten de Russen naast een eigen vertegenwoordiging ook een van Polen en Tsjechoslowakije. Een groot gedeelte van het Russische voor stel is een jaar geleden ook al gedaan en het is dus niets nieuws. De herhaling betekent ongetwijfeld een verzwakking van Chroesjtsjews abrupte afwijzing van een minister-conferentie; ook het Krem lin heeft blijkbaar niet de bedoeling ge had alle verdere discussie tussen West en Oost onmogelijk te maken, wat men aan Westelijke zijde uit de houding van de Russische premier had geconcludeerd. Opvallend is echter dat men Macmillan niet de voldoening heeft geschonken zelfs dit magere nieuws mee naar huis te ne men en daar bekend te maken. De Rus sen hebben de nota’s langs de gewone diplomatieke weg aangeboden en de in- houd gepubliceerd toen de Engelse pre mier nog in Rusland was. Men heeft hem min of meer genegeerd en dit ge voegd bij de bruuske wijze waarop Chroesjtsjew tegen Macmillan optrad wettigt het vermoeden dat men Enge land op grove wijze nog eens duidelijk heeft willen maken dat de Russen het ook maar als een tweederangs mogend heid beschouwen; wat de Russen eigen lijk verlangen is een topconferentie, waar ze direct met de hoogste leiding van de Ver. Staten te maken zullen krij gen, met wie ze nog het liefst alleen de zaken zouden willen regelen. Men zou niet verbaasd moeten zijn, als, wanneer het Westen bezwaar maakt tegen de aanwezigheid van Polen en Tsjecho slowakije ter conferentie, zoals verleden jaar het geval was, de Russen zich be reid verklaren deze eis te laten vallen, vorig jaar aangekochte kal verstieten hebben zich dusdanig ontwikkeld, dat de oudste opgenomen is met 73 punten. De andere werd afgekeurd, maar weer aan gegeven. De stier Goatt. Olfert, die lij dende was aan de zgn. Elzo-hak is voor f 10.350.door de verzekering overge nomen. De balanswaarde bedroeg f 11.125— De oud-gediende Folkertjes Lind bergh, waarvan de bevruchtingsresulta- ten beneden het gemiddelde lagen, is ook opgeruimd met een winst van f 1000. Het totaal aantal stieren bedraagt thans zes. Op 8 september werd een geslaagde keuring van de afstammelingen der stie ren gehouden. De inzendingen konden de toets der kritiek doorstaan. Alleen had de deelname wel wat groter kunnen zijn. In totaal werden 6454 dieren geïnse- mineerd, waarvan 6043 93.63 drachtig werden. Na de le inseminatie bedroeg dit aantal 4017 62.28 Het aantal le inseminaties bij eigen leden bedroeg 6276. Drachtig 3940 62.7 In totaal werden 10103 inseminaties bij leden verricht, dat is per drachtige koe 1.67. Van de 6543 dieren bij leden en niet- Fden werden 6130 (93.6 drachtig. Na de le inseminatie was dit 4068 —62.1%, na de 2e 1342 20.5 na de 3e 497 7.5 en na de 4e 155 2.3 Bij de 5e, 6e en 7e behandeling bedroegen deze aantallen resp. 48, 12 en 8. Het aantal geregistreerde geboorten bedroeg 2250 koe- en 2311 stierkalveren, waarvan totaal 22 een afwijking ver toonden. Zowel wat het exterieur- als de pro- ductie-afstamming betreft, gaan de stie ren van de vereniging belangrijk uit bo ven het gemiddelde van de in het F.R.S. ingeschreven dieren. Er gaan stemmen op welke er voor pleiten de kwestie, als verdere conferen ties mislukken, voor de Ver. Naties te brengen, en Hammarskjoeld schijnt be reid daartoe zijn bemiddeling te verlenen als hij daartoe aangezocht wordt. Dat zou dan van Westelijke zijde moeten ge beuren. maar het probleem is daarvoor niet rijp. Officieel staat er nog niets van de Russische bedoelingen vast en het is de vraag of de Ver. Naties zich zouden kunnen bemoeien met een eenzij dig Russisch—Oost Duits vredesverdrag. Eerst als de Oostduitsers de Westelijke geallieerden de toegang tot W. Berlijn zouden beletten zou een conflictsituatie ontstaan, ter beslechting waarvan de Westelijken een beroep zouden kunnen doen op de Veiligheidsraad en bij een Russisch veto op de Assemblee der V.N. En het resultaat daarvan kon wel eens zijn dat de V.N. West-Berlijn onder hun zorg namen en er V.N.-troepen legerden, een toestand welke niet zo ver verwij derd ligt van het Russische voorstel om van W. Berlijn een vrijstaat te maken. Terecht is er dan ook door diverse com mentatoren op gewezen dat Moskou, hoe scherp het de kwestie ook stelt, nog alle kanten uit kan èn via de V.N. èn door het Oost Duitse regime eventueel te ge lasten soepel te zijn ten opzichte van de toelating der Westelijken tot W. Berlijn, een verbod eventueel in stadia toe te passen of alleen als er een situatie ont staat, welke de Russen opnieuw aanlei ding zou kunnen geven het Westen on der druk te zetten. Er is ook wel ge zegd dat Chroesjtsjew de kwestie-Berlijn zo op de spits heeft gedreven omdat bin nenlands politieke redenen hem daartoe zouden dwingen; de stalinistische scherp slijpers zouden in hef Kremlin nog steeds meer aan invloed winnen en dat zou de Russische premier nopen een scherpe koers in de buitenlandse politiek te va ren. Als dat zo zou zijn, zou het de toe stand nog somberder maken omdat een herbenoemd als lid en de heer J. Wiarda te Rauwerd als reserve-lid. De heer A. L. Cnossen te Hommerts gaf een algemeen overzicht van de K.I.- keuring en bracht daarna verslag uit over het bezoek van de aankoop-commis- sie aan de bedrijven waar ze afstam melingen van twee stieren der vereni ging in ogenschouw nam. De heer J. Landman, Sneek, bestuurslid en de heer S. A. Jacobi, Oosterend, eveneens lid van de Aankoopcommissie, rapporteer den over soortgelijke bezoeken. De heer Landman gaf daarbij ook opbrengstcij- fers, welke voortaan schriftelijk aan de leden zullen worden toegezonden. Uitvoerige discussies werden gevoerd over de stier Dr Paul Richard, over wiens fokwaarde de meningen verdeeld waren. Het bestuur en de dierenarts adviseur Dr H. Hofstra willen de verde re resultaten van dit dier van prima af stamming (stal-Wassenaar) afwachten, alvorens een beslissing te nemen. ne voorgestelde aanvulling van het Huish. Reglement met de arbitragerege ling inzake inseminatie-geschillen werd zonder discussie goedgekeurd. Naar aanleiding van desbetreffende vragen bij de rondvraag deelde de voor zitter o.a. mede, dat het niet in de be doeling van het bestuur ligt direct weer een andere stier aan te schaffen. Alleen stier te De balans per 1 november 1958 wees een totaal bedrag aan van f 336.952.59. Het verliessaldo bedraagt f 5.455.06. Dat is iets hoger dan verleden jaar, maar toch is het bestuur niet tot een nahef- fing of verhoging van het dekgeld over gegaan, zo deelde de voorzitter mede. Het hoopt nl. dat de uitkomsten dit jaar beter zullen worden. Het K.I.-station met aangebouwde woningen staat thans voor f 153.121.22 op de balans, de 3.33.50 ha. land voor f 33.792.48. De Verlies- en Winstrekening met een verlies van f 2151.31. vangsten f 122.595.78, uitg. f 124.747.09, Beide stukken werden op voorstel van de controlecommissie goedgekeurd met décharge voor de penningmeester. De begroting werd vastgesteld op een bedrag van f 120.733.84. Benoemingen. Tot lid van de financiële commissie in de plaats van de heer P. L. Hylkema te Gaastmeer, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer S. Reitsma te als er eventueel een goede Sandfirden. In de aankoopcommissie! koop mocht zijn zal aankoop overwogen werd de heer H. Ydema te Greonterp I worden. Advertentiepriji 15 ct per Bi: contract (handeliadv.) lager Abonnementsprij» f 3.— per half jaar. Franco per poit f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In de gistermorgen bij Hanenburg ge houden jaarvergadering van deze ver eniging voor Sneek en omstreken deel de voorzitter H. Wielinga uit Heeg mede, dat de stier Hiltjes Adema A voor f 8000.verkocht is aan de zus- tervereniging te Almelo. In deze som zijn nog 200 inseminaties begrepen. De stier stond voor f 1000.op de balans. Dit voorjaar zal een hulp-inseminator, de heer Ketelaar te Nijhuizum, worden aangesteld, waardoor het aantal insemi- nators tijdelijk zal stijgen tot vijf. nu snel maatregelen zal nemen voor een uiterste paraatheid. Zij hielden nog re kening met het feit dat Moskou vasthield aan de ultimatieve datum van 27 mei, waarop het de macht in Berljjn aan het Oost Duitse regime zou overdragen. Aan die datum kunnen de Russen moei lijk vasthouden, als het hun ernst is met een minister- en bovendien nog een top conferentie, maar deze groep Ameri kaanse senatoren was van oordeel dat Moskou toch van geen concessies zal willen weten en dat de Russen in een blufspel alleen voor machtsvertoon zul len wijken. Chroesjtsjew is, terwijl wij dit schreven, in Oost Duitsland, officieel voor een bezoek aan de Leipziger Messe maar waarschijnlijk om over het afzon derlijk vredesverdrag te spreken dat Moskou met Oost Duitsland dreigt te zullen sluiten en waarover binnenkort de landen van het pact van Warschau nog zullen vergaderen. Dat verdrag zal Oost Duitsland naar Russische opvattin gen tot een souvereine staat maken, waarmee het Westen dan maar verder moet praten over de toegang tot West- Berlijn. Het Westen zou door daarop in te gaan ook de souvereiniteit van Oost Duitsland erkennen en de permanente deling van het Duitse rijk zou een feit zijn. Het lot van West-Berlijn, enclave op Oost Duits gebied, zou binnen afzien bare tijd waarschijnlijk bezegeld zijn, het zou worden opgeslorpt door Oost Duitsland. Dit risico kan het Westen zich niet veroorloven: zelfs de regering Van Canada, voor welk zover verwijderd land een kwestie als die van Berlijn toch weinig heeft te zeggen, heeft verklaard dat men de 2% millioen Duitsers van W. Berlijn niet aan het communisme kan overleveren. I clU Vvl xAldl vil t|vZ*v- vlS Lv lalvll V <111 vil, t tvi— i j als ook Frankrijk en Engeland zich be- woordig al1 f 200- Dr Ubbmk was dan ook dankbaar dat zovelen zich voor deze avond hebben ingespannen, hij wenste de uitvoerenden veel succes en beval van harte de loterij in de pauze aan. De heer Joop Doevendans daarna het eerste nummer van het pro gramma aan, dat al direct hevig in sloeg: het optreden van het Golden Lion Jazz-Sextet. Een debuut van zes spelers, die daverende reacties uit de zaal kregen, ook na de pauze veel suc ces hadden en die ongetwijfeld zich nog dikwijls zullen laten horen. Ook de Everly girls, twee zingende vriendinnen bij de guitaar, hadden zich nog niet eerder in een zo grote zaal als Amicitia laten horen ze doorstonden de proef glansrijk. De man aan het licht was haar wel heel goed gezind, en ze werden zeer flatteus in het zonnetje ge zet. Het optreden van de Truffel Swingers was een vreugde op zich zelfVier jonge Oosterdrjkers gaven met grote muzikaliteit en een fikse dosis humor een stuk heerlijke muziek op eigenge maakte instrumenten. Een prachtige vrijetijdsbesteding, waar ze zichzelf en verloting een succes. De Krite Snits haldde woansdei- tojoun de earste fan syn tredde sery bütengewoane gearkomsten. De foarsitter, de hear Sytsma, dielde yn syn iepeningswurd mei, dat de jier- gearkomste fan de Krite fêststeld is op freed 20 maert. Dér sil dan in film for- toand wurde fan it Fryske gea, dat hy trune de leden oan dizze gearkomste by to wenjen. Nei it sjongen fan it Frysk folksliet fierde it Krite-toaniel op „Beits”, in fleurich stik yn trije bidriuwen fan O. Veenstra. Dit stik jowt it oeralde thema: in stive en dwerse rintenier-boer, Wobbe Fennema, leit it near op ’e forkearing fan syn soan Rinse mei de dochter fan in earme skoalmaster, Aafke, en is al- hiel op ien ein, do’t er fornaem, dat syn dochter Klaske it oanlei mei de soan Hindrik fan dy skoalmaster. Syn frou Hylkje is fansels in tige goedlik minske, hat jierren omsukkele, hwêrom der in hüshaldster yn ’e hüs is: Beits, dy’t de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1