1 1 II JFb Strooit de graslandboer zich arm aan kunstmest? De deur op een kier Verkiez'ngsvergadering V.V.D. Zakennieuws KANTONGERECHT SNEEK P.vd.A. VONDELING ABDIJSIROOP^ MAANDAG 9 MAART 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Tweede blad M. Ver. „Laatste Eer” Tirns LIJST 12 MAART LIJST Looper’s Rijwielhuis bestaat 25 jaar Voor Uw toekomst Tegen een rechts kabinet Kerknieuws Werkzaamheden aan de overweg Schrans te Leeuwarden Nog eventjes Jaarfeest Herv. J. en Woudsend Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is’t zó over! Hoekema’s Verfwinkel geopend Burgerlijke Stand ’t Huis met de Notenbalk Onderlinge wedstrijden van ,,’t Filter” Opening Antiek- en Kunst handel Scheltema Openbare Leeszaal en Bibliotheek Adv LM i Er zijn echter vele bedrijven Dure voetzoeker. LM. Adv. de doch willen niet nivelleren, prikkel tof eigen initiatief blijft: omhoog gaat trekt anderen mee. zwakken kan men niet sterk door de sterken zwak te maken. Mr A. van der Werf, die bij ontsten tenis van de voorzitter, de heer J. Nau- ta, presideerde, bracht aan ’t einde van de avond dank aan de spreker en de vragenstellers, die door de heer Visser zeer uitvoerig werden beantwoord. Mr van der Werf sprak tenslotte zijn hoop en verwachting op een grote stembus overwinning van de V.V.D. uit. WOUDSEND. Ds W. A. Jelsma, Geref. predikant alhier is beroepen bij de Ge reformeerde Kerk te Midsland. Index in 1932 in 1939 in 1947 in 1954 melkvet 100 125 380 501 kalizout 40 100 80 221 207 en we zijn weer in de tijd van Goede Vrijdag en Pasen. De tijd van de Matthaus Passion... De Matthaus Passion die U thuis kunt beluisteren wan neer U maar wilt, dank zij de prachtige grammofoon-opna- men die te krijgen zijn in Op de weldebedrjjven bedragen de voerkosten ruim 1/3 van de totale kos ten. Zeer terecht wordt hierop gewezen. Het is van invloed voor het bedrijfsre sultaat. Nu het groeiseizoen aanbreekt, is het tijd aandacht te schenken aan de voederwinning voor het volgende stal- seizoen. Dr Frankena drukte het onlangs op de graslanddag te Sneek zó uit: „Zorg i voor voldoende ruwvoer van uw eigen bedriif. Krachtvoer is er alleen maar om De kleurenfotografie blijft zich nog steeds in een toenemende belangstelling verheugen. Vandaar dat ook de Sneker amateurfotografenvereniging ,,’t Filter" dit jaar in haar winterprogramma enke le kleurendia-wedstrijden meer heeft op genomen dan tot dusver gebruikelijk was. Om aan de motiefkeuze der opna men geleidelijk wat meer richting te geven was by de laatste wedstrijd als eis gesteld dat de opnamen binnenshuis moesten zijn gemaakt. Met voldoening kon worden vastgesteld, dat vele Inzer- de-s doelbewust hadden gezocht naar niet alleen-maar-kleurige, doch ook naar uitdrukkingsvolle motieven en deze vaak op een treffende manier hadden weten weer te geven. Men is zich niet alleen oe- wust geworden dat de kleurenfotografie ook haar eigen taal bezit dm bepaalde artistieke uitingen mee te vertolken, maar men gaat zich tevens vaardiger van dit uitdrukkingsmiddel bedienen. De uitslag van de kleurendia-wedstrtjd van 21 januari j.l. was als volgt: Klas se B: 1. B. Roosenstein (78 en 66 p.); 2. H. W. Mauser (73 en 72 p.)3. J. Baanstra (70 p.) Klasse A: 1. J. Pop (80 en 71 p.)2. B. Weissenbach (80 en 61 p.)3. S. Stallinga (75 en 68 p.)4. J. T. Hendriksma (73 en 69 p.) Op 3 februari volgde de maandelijkse wedstrijd, ditmaal met het verplichte onderwerp „Beweging’*. Een onderwerp, dat de fantasie van de deelnemers in hoge mate vermag te prikkelen en aan leiding kan geven tot zeer originele fo tografische vondsten. Dit bleek ook bjj deze wedstrjjd, al waren de resultaten van menige prijzenswaardige inspiratie niet altijd op even geslaagde wijze uit gewerkt. De uitslag vermeldde in klasse B: 1. S. van Buren (77 en 72 p.)2. J. Baanstra (77 p.); 3. A. Ooms (73 en 71 p.) en in klasse A: 1. S. Hemmes (80 p.,; 2. J. Pop (77 en 75 p.)3. J. Koop- mans (76 p.) Behalve met wedstrijden blijft ,,’t Fil ter” actief o.a. met het houden van werkavonden. Hieraan zullen in de ko mende periode meerdere bijeenkomsten besteed worden. Bravour gestraft. Een niet alledaags feit deed zich in de Oudejaarsnacht in Warns voor. Bij wijze van oudejaarsavondlol had een aantal onbekenden enige onverlichte boerewagens op de rijbaan van de Hoofd straat geplaatst wat natuurlijk ernstig gevaar voor het verkeer opleverde. Op 't nippertje kon nog voorkomen worden dat een motorrijder er boven op vloog. De wachtmeesters Kaspersma en Wler- da vroegen een zevental voorbijgangers hen te helpen de obstakels op te rui men. Ze weigerden dit echter, ook na dat wachtm. Kaspersma het hun gelast had, waardoor zy zich aan een straf baar feit schuldig maakten. Van het zevental waren alleen de expeditieknecht Jan van D. te Warns en diens dorpsge noot de boerenknecht U. de V. versche nen, die beide als motief voor hun wei gering aanvoerden dat ze hun zondagse kleren aan hadden en die niet vuil wil den maken. De Kantonrechter bracht hun even- Donderdagavond in zaal Hanenburg: veel mensen, één man op het podium, die al die mensen in ademloze spanning laat luisteren. Waarnaar? Een overbekend liedje van Adema van Scheltema, een onbegrijpelijk gedicht van Lucebert dat we zelf schouderophalend zouden hebben gelezen. Nu de figuur op het toneel het voordraagt voelen we de spanning van de man die het neerschreef en we ballen zeli onze vuisten in een machteloosheid tegenover het leven de dood. Hoe ken dat alles? Hoe kunnen we zo geroerd worden door „Het Schryverke” van Guido Gezelle Omdat de man op het to neel is: Pater Henri de Greeve een bezielde, een gedrevene. Bezield door de schoonheid, gedreven door de idee dit gevoel voor schoonheid door te moeten geven aan de mensen. Pater de Greeve brengt zijn voor dracht onder de titel: „De deur op eer. kier”. Wat wil dat zeggen, vraagt hy. De mens werkt, alle dagen hetzelfde en dan gaat zo spoedig het geld een te grote rol spelen. Dat geld wordt iets lelijks, iets smerigs, er kan ruzie van komen oorlogen. Een mens moet eens kunnen los komen van de aarde. Natuur lijk ligt daar op het allerhoogste vlak het godsdienstige. Tussen dat allerhoog ste en het allereenvoudigste is de boog van de Schepping, en daar vindt een mens alles wat er in het leven te be leven valt. Pater de Greeve ziet op vele dingen in de Schepping de afdrukken van de vingertoppen van God, zoals een potten bakker zijn vingerafdrukken achterlaat op zijn producten. God heeft in Zijn grote goedheid zo veel schoons gescha pen, dat we ons zelf schandelijk te kort zouden doen als we dit niet zouden wil len zien. Op dit „zien” komt het aan. We moeten niet „kijken” in de wereld, maar „zien” en als we dit hebben geleerd, dan weten we ook hoe we ons leven innerlijk kunnen verrijken en wat we onze kinderen in het leven mee moe ten geven: een goed gevormde smaak, mevr, de Vries terecht kwam. Hij zei nog tegen hem: „dat had je niet moe ten doen”, maar kreeg ten antwoord dat anderen het toch ook deden en het best een van hun voetzoekers geweest kon zijn die de mantel van mevr, de Vries trof. De Officier achtte het ten laste geleg de volkomen bewezen. Gooien met voet zoekers gebeurt wel meer, maar het kan misselijk worden als er mensen in de buurt zijn. En nog onaangenamer als men weigert de schade te vergoeden welke men er door veroorzaakt. Deze verdachte heeft zich aan zijn fatsoen- verplichting onttrokken en om hem dat te laten voelen eiste hij een boete van f 25.subs. 5 d. h. plus toewijzing van de civiele vordering ad f 40.te be talen vóórdat verdachte naar Canada vertrekt. De Kantonrechter was er blij om, dat P. emigreert. Mensen als jij kunnen wij hier best missen. Ook legde hij nog een schepje bij de eis op en veroordeelde de jongeman tot de maximumstraf van f 30 subs. 6 d.h. plus betaling van f 40.aan mevr, de Vries, waarbij hij er nog zyn spijt over uitdrukte niet hoger te kunnen gaan. Zaterdagmiddag kon de fam. Hoekema de nieuwe zaak met artikelen op het ge bied van zelfschilderen en schoonmaak in het pand Oppenhuizerweg 3 openen. Het is voor de heer Hoekema niet alleen een uitbreiding van z’n bedrijf geworden, maar tevens een enorme verbetering doordat thans de werkplaats welke voor heen op het Oud Kerkhof gevestigd was, nu bij de zaak thuis is getrokken. In een gezellig onderonsje van familie en rela ties werd de officiële opening van de nieuwe tak van het bedrijf door de va der van de eigenaar, de heer Hoekema Sr met een speechje verricht. Het was, al dus de heer Hoekema, op 10 februari 1910 dat ik mij als zelfstandig schilder te Gaast vestigde, waarna op 8 januari 1916 het bedrijf van de heer Oosterhof aan de O. Koemarkt alhier, werd overgenomen Na een aantal jaren is daarna het bedrijf door de zoon, de tegenwoordige eigenaar weer overgenomen. Het zal dus volgend jaar 50 jaar geleden zijn dat de naam Hoekema met een schilderszaak verbon den is geweest. Hoewel men vroeger als schilder nogal sceptisch stond tegen over de verkoop van verf aan particulie ren, is in de loop der jaren toch wel ge bleken dat dit een eis van de tijd zou worden. Spreker is dan ook van mening dat, wil men met zijn tijd meegaan, men naast het uitvoeren van schilderwerk ook de verkoop van schildergrondstoffen dient te verzorgen. Met woorden van dank aan de aan nemer T. IJtsma die van dit woonhuis een up to date ingerichte winkel maakte, installatiebedrijf J. Baanstra voor de ver- lichtingswerkzaamheden, fa. J. W. Hou- wink voor de prettige medewerking bij de glasleverantie en fa. Metz voor de verzorging van de vloerbedekking besloot spreker z’n toespraak en wenste bij de opening z’n zoon en diens echtgenote veel succes in de toekomst. De winkel kreeg door het gebruik van heldere pas teltinten een zeer modern aanzien. Prak tische wandstellages en een leuk modern vitrinetoonbankje gemaakt door de heer IJtsma completeren het geheel. Het grote royale etalageraam vestigt al direct de aandacht op deze winkel. Een groot aantal bloemstukken getuigde van het medeleven der vele relaties van familie Hoekema. TIRNS. Bovengenoemde vereniging hield haar jaarlijkse algemene vergade ring bij J. de Jong. Aanwezig waren slechts 9 leden. Voorzitter R. Schaap opende met een kort welkomstwoord waarna secretaris J. Leyenaar de notu len en het jaarverslag las. Hieruit bleek dat de vereniging *t afgelopen jaar een maal dienst had gedaan voor een lid. Penningmeester S. Schaap had aan in komsten (inclusief vorig batig saldo) f426.03, uitgaven f 119.15, saldo januari '59 f 306.88. De aftredende bestuursleden S. Schaap en Tj. de Jong werden herko zen en namen de benoeming weer aan. Bij 'de bespreking personeel deelde de secre taris mee dat er thans voldoende dragers zijn en 't afleggen door de wijkzuster geschiedt. Wegens bedanken als bode door K. Pranger moest er een nieuwe bode komen en werd D. Leyenaar be noemd. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt waarna de voorzitter dank bracht aan de opgekomen leden voor ’t vlugge afwerken der agenda en de wens uitsprak dat dit jaar voor leden en vereniging een voorspoedig mocht z\jn. Wij hebben zaterdagmorgen na de ope ning cm 11 uur ook een kijkje genomen in de nieuwe zaak van dhr. P. S. Schel tema op het Schaapmarktplein, gevestigd inhet pand waarin voorheen de heer Andela zijn schoenhandel dreef. Door de verbouwing heeft de winkel echter een heel wat aantrekkelijker aanzien gekre gen, wat nog verhoogd wordt door de fraaie collectie oudheden en producten van Friese volks- en ambachtskunst wel ke in de open etalages en in de winkel is uitgestald zoals oude Friese klokken, tin-, koper- en zilverwerk, oud porselein, wandborden, tegels, oude meubelen, Hin. delooper artikelen, enz. Een gedeelte hiervan is ondergebracht in een wandkast, die met zijn bovenstuk van een oud kabinet uitstekend past in de sfeer van de winkel, waarin de heer Scheltema heeft willen aantonen en daarin o.i. ook geslaagd is dat antiek ook in een minder oude of zelfs moderne omgeving past. Met uitzondering van ge noemde kast en de lambrisering van oud eikenhout, is de winkel n.l. modern uit gevoerd en in een lichte kleur geschil derd. Onder de vele belangstellenden be vonden zich ook de heer A. Jansen na mens de Ver. van Sneker Zakenlieden en de heer D. v. d. Werf, die het Actie Co mité vertegenwoordigde. Eerstgenoemde wenste de heer Scheltema geluk met de opening van zijn zaak die ongetwijfeld in een behoefte voorziet, daar een groot deel van het publiek nog altijd veel be lang in oudheden stelt. Verder verwel komde hij hem als nieuw lid van de ver eniging en als buurman op het Schaap marktplein, waar het hart van Sneek klopt, zoals de heer Jansen het uitdrukte Een aantal bloemstukken verhoogde de feestelijke stemming op deze openings dag. Spr. wees er op dat de heer Evert Vermeer nog in februari 1958 in Zwolle had gezegd dat als de P.v.d.A. haar zin niet kreeg inzake de belastingwetgeving, zij niet zou aarzelen een beroep te doen Op drie achtereenvolgende zaterdagavon den en -nachten (7, 14 en 21 maart) zul len door de Nederlandse Spoorwegen herstelwerkzaamheden worden uitge voerd aan de bestrating van de overweg bij de Schrans te Leeuwarden. De eerste fase van dit werk (zaterdag 7 en zondag 8 maart) zal weinig moei lijkheden voor het verkeer opleveren, want dan wordt slechts de helft van de bestrating verwijderd, zodat de halve straatbreedte voor het passeren van de overweg overblijft. Het werk begint op zaterdagavond om tien uur en eindigt op zondagmorgen om ongeveer acht uur. Bij de tweede en derde etappe der werkzaamheden (14-15 en 21-22 maart) wordt de overweg geheel afgesloten ge durende de tijd van ’s avonds tien uur tot, 's morgens acht uur. Voetgangers kun nen dan passeren langs het met kleine bomen afsluitbare deel van de overweg, maar het rij verkeer kan niet van de overweg gebruik maken. Voor personen auto s bestaat dan gelegenheid over een geïmproviseerde spoorwegovergang te rijden. In de richting van binnenstad naar Schrans moet men daartoe de toe gang tot het perron tussen het station en het stationspostkantoor gebruiken, waarna men, via een overgang, de zuid kant van het emplacement bereikt. Van daar kan naar de Schrans worden ge reden. Deze overgang kan niet voor vrachtauto’s en bussen worden gebruikt. Deze voertuigen moeten buiten de stad omrijden: via Weidum en Marssum. Op de hoofdwegen zal dit door borden wor den aangegeven. een maatstaf: dat is mooi, waaruit dan vanzelf het gevoel spruit: maar dan is dat lelijk, vuil en afstotelijk. Ingeleid door prachtige pianomuziek van mevrouw Corry ExWillems uit Nijmegen, vertelde Pater de Greeve daar na in waarlijk gloedvolle, meeslepende woorden hoe hij zelf als kleine jongen in Amsterdam in aanraking kwam met de schoonheid die er kan zijn in muziek, schilderijen, oude boeken. Hoe hy door zijn familie tot deze wereld van schoon heid gebracht werd, en nu op zijn beurt andere mensen hier ook wil brengen. Om dit doel te bereiken gebruikt hjj kunstenaars, die hy de grote kinderen in Gods schepping noemt. Zy zyn als grote bolle spiegels, waarin terugge kaatst wordt wat zy zelf hebben gezien en doorleefd. Pater de Greeve liet ons dan zien door de ogen van deze kunstenaars by de gratie Gods en hij deed dit op een zeer bezielde wijze die alle aanwezigen mee sleepte. Een gedeelte van de Mei van Gorter, Willem Kloos, Vondel, Lucebert, Tolstoi, waarbij hij een ongelooflijk mooie gravure van Aart van Dobbenburg liet zien. Afgewisseld door pianomuziek van mevrouw Ex werd het inderdaad een avond vol schoonheid, waarin ook de humor nog een plaats vond. „Wy kunnen niet bulten deze schoon heid”, betoogt Pater de Greeve harts- tochtelijk. „In vreugde en smart heb ben wij dit nodig. Geeft U dit uw kinde ren mee. Ik heb de deur voor U op een kier gezet, ik hoop dat U hem wilt open gooien”. Met een mooi gespeelde valse d’amour „als een explosie van verruk king over alle schoonheid die God ons gegeven heeft”, eindigde deze byzondere avond. De heer de Grys dankte Pater de Greeve en mevrouw Ex, wie hij bloemen overhandigde. De avond werd georgani* seerd door de K.A.B., de Kath. Vrou wengemeenschap en de Kath. midden standsbond. men wel eens ver plichtingen tegenover dé gemeenschap heeft waarvoor zelfs de zondagse kleren moeten wyken. Doch volgens wachtm. Wierda was het maar larie, dat hun kle ren vuil zouden worden. Wy hebben dat ook tegen de verdachten gezegd zei hy, onze kleren werden immers ook niet vuil. De Officier concludeerde dat de vle gels een gevaariyke situatie lieten voort bestaan en zich daardoor aan hun ver plichting jegens de gemeenschap hebben onttrokken. Hy noemde het een bravo ur- houding dat deze verdachten de gezags dragers niet wilden helpen en geloofde daarom niets van hun kledingverhaal. De politie en andere burgers hebben er geen last van gehad. Maar zy vreesden uitgelachen te worden en hebben daar door hun eenvoudigste fatsoenplicht ver zaakt. Hij requireerde daarom tegen alle verdachten (de overige vyf waren K. H. zuivelbewerker te Balk; J. de V., tim merman te Warns; W. A„ houder van een loonbedrijf te Warns; D. de V., ge meentewerkman te Amsterdam en H. S., expediteur te Warns) een boete van f 20.— of 4 d. h. De Kantonrechter, van oordeel dat verdachten in stryd hebben gehandeld met de wet, sloot zich by deze eis aan en adviseerde verdachten er een keurige nota van te maken en die te presen teren aan de heren die de wagens er hebben neergezet. Want hij geloofde er niets van dat zy niet weten wie de da ders zyn. Het was in augustus 1933 dat de heer A. Loopar als gevolg van de zich toen steeds i ’f. reide;: de crisis bij de Machi- nehandel Pyttersen werd ontslagen. Na verschillende baantjes te hebben gehad begon hij tenslotte door bemiddeling van een vriend met de verkoop van rijwiel- onderdelen aan particulieren. Na ver loop van een half jaar, in maart 1934, kwam het pand Singel 53 leeg en dit werd door de heer Looper gehuurd. Na een interne verandering, waarby de woonkamer in winkel werd veranderd, startte hij als rijwielhersteller met een winkelvoorraad ter waarde van f 360. Hoewel er ook toen in die beginperiode al naar gestreefd werd goede artikelen voor de laagste prös te verkopen, bleek het niet zo eenvoudig direkt een volledig bestaan te veroveren, waarom hy naa it het bezoeken van de vaste markten te Leeuwarden, Bolsward en Sneek, tevens nog markthandel deed in verschillende dorpen, wat dan per dorpsomroeper be kend gemaakt werd. „Omdat", zo vertel de de heer Looper, „ik overdag verschil lende markten afreisde, moest dan avonds na thuiskomst het reparatie- werk nog worden gedaan”. Juist voor het uitbreken van de oor logen Nederland werd het bedryf in april 1940 verplaatst naar het tegen woordige pand Kruizebroederstraat 85. Ook hier moest direkt worden getim merd, daar aan een winkel voor rywie- len nu eenmaal andere eisen worden ge steld dan aan een groentezaak. Na een tussentydse verandering in 1951 werd vorig jaar het gehele benedengedeelte van het pand grondig gemoderniseerd en uitgebreid. Met de verbouwing in 1951 had de heer Looper zelfs al z’n woonruimte aan de zaak prijs gegeven en hij heeft toen nog 2 jaar in de Noorderhoek gewoond totdat de bovenwoning van het pand vrijkwam. Ook de werkplaats heeft in deze jaren belangryke verbeteringen en uitbreiding ondergaan. Zo werd vorig jaar nog een plaats achter het huis overdekt en by de werkplaats aangetrokken. Deze afdeling is thans geheel voor de bromfiets-repa- ratie ingericht. Zo is het dan deze maand 25 jaar ge leden dat de zaak werd opgericht en de familie Looper kan-met trots terug zien op deze periode, die er een is geweest van hard werken en aanpakken en waar van het resultaat zich manifesteert in een aan de eisen des tyds ingerichte zaak die èn by het publiek én by de col lega’s een goede naam heeft. Voor de zoon Klaas, die onlangs in het bedrijf is opgenomen, een reden te meer de voet sporen van z’n vader te volgen. Hoewel er geen feesteiykheden plaats zullen hebben, worden er in het kader van het jubileum verschillende fraaie pryzen voor het pubiek beschikbaar ge steld. RAUWERDERHEM, van 15 t/m 28 februari 1959. Geboren: Everhardus, z. v. Dirk van der Sluis en Anna Tjitske Jaarsma te Poppingawier. Gehuwd: Jitze Riemersma 33 jr. te Irnsum en Tröntje de Jonge 29 jr. te Emmercompascuum. Overleden: Taeke Broer Haringsma 40 jr. te Irnsum; Gerrit Muurling 61 jr. te Schamegoutum, echtg. van Jetske van der Bank. Er zijn echter vele bedrijven waar men in het voorjaar te weinig ruwvoer ter beschikking heeft en waar men dan hooi moet kopen voor byvoorbeeld f 125 f 150 per 1000 kg. Of, wat maar al te vaak gebeurt, men gaat krachtvoer voe ren omdat men te weinig voer heeft. In voederwaarde kan 2 kg goed hooi ongeveer gelyk gesteld worden met 1 kg krachtvoer (±16% v.r.e.) dat 35 cent per kilogram kost. In verhouding heeft 1 kg hooi dus een waarde van 17% cent. Deze vergelijking gaat alleen op, wanneer men hooi in het rantsoen als basisvoeder opneemt. Uit de gegevens van een grasland- proefveld op klei op veengrond bleek byvoorbeeld dat, by enkel maaien, één kg zuivere kali (±45 cent) een meer opbrengst leverde van ruim 10 kg droge stof. Dat is dus, rekening houdend met verliezen, ook 10 kg hooi. De kosten zyn, uitgezonderd andere kosten, door kalibemesting 4,5 cent per kilogram hooi. Het zal van de opbrengstverho- ging door kalibemesting afhangen hoe duur deze kilogram hooi zal zijn. Maar 4,5 cent per kg hooi is altijd belangrijk lager dan 12.5 k 15 cent Het is wel duidelijk, dat kunstmest in verhouding goedkoper is dan krachtvoer. Men kan voordeliger binnenkort de juiste bemesting toedienen dan volgend jaar voer te moeten aankopen, wat niet noodzakelijk was geweest. Krachtvoer is nodig voor de variatie in het rantsoen en voor het verhogen van de concentra- De speciaal grammofoon- en muziekzaak WOUDSEND. De Hervormde Jonge- lings- en Meisjesvereniging alhier vier den in het gebouw van de Hervormde Kerk gezameniyk hun jaarfeest. De avond stond onder leiding van Ds Meye- ringh. Er werd voor de pauze o.a. een revue over het verenigingsleven van beide clubs opgevoerd en na de pauze het toneelstuk „Sa ’t de aiden songen”. Ook werd de traditionele verloting ge houden. I bedryf. Krachtvoer is er alleen maar het rantsoen in orde te maken”. i Er moet dus voldoende hooi en kuil worden gewonnen van het eigen bedryf. Dit betekent, dat men ook by de bemes ting hiermee rekening moet houden. Want, zoals Ir C. Wind (Ryksland- bouwconsulent voor Zuidwest Fries land) zei: „1 gld, bezuiniging op kunst mest kan 10 gld. aan krachtvoer kos ten”. De kunstmestkosten als zodanig hebben in verhouding weinig invloed op de totale kosten. Voor de kalimeststof- fen zijn deze kosten verhoudingsgewys zeer gering: op de zandgraslandbedrijven 2% en op de veenweidebedryven 0.5 tot 1 ‘,b van de totale kosten. Toch meent men, bij de steeds voort schrijdende kostenstyging, dat men wel- eens moet bezuinigen op de basismest stoffen. Hierby heeft men dan de om standigheden en de prysverhouding van voor de oorlog in gedachten. Men moet echter bedenken dat de omstandigheden nu wel volkomen anders zyn. In het boekjaar 1936/1937 (dus 20 jaar geleden) werd op de graslandbedryven in de veenweidestreek gemiddeld f 40.per koe aan voerkosten uitge geven. Thans is dit ongeveer f 190. Voor de kunstmestkosten per ha zijn deze cyfers: in 1936/1937 rond f7.— en thans f 115. De styging van de bemestingskosten is dus toch belangryk hoger dan die van de voerkosten, maar dit komt door de grotere hoeveelheden. Vooral het hogere N-gebrulk is hier belangrijk. De kaliprys, tegenover de pry’s van het melkvet, is toch gunstiger gewor den. Dit leert ons de volgende pryzen- index. Het melkvet is vyf keer zo duur geworden, het kalizout twee keer zo duur In de afgelopen maand februari telde de Leeszaal 1372 bezoekers, onder wie 137 vrouwen en bedroeg het aantal uit geleende banden 8921. Adv I.M. Voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie sprak vrydagavond in res taurant Piso het Tweede Kamerlid de heer M. Visser over „De politieke toe stand in Nederland”. De spreker betoogde dat deze verkie zingen wel eens een keerpunt in de poli tieke toestand in Nederland kunnen zijn. Ten bewyze daarvan ging spr. de ge beurtenissen van de laatste jaren na. Het uittreden van de ministers van de P.v.d.A. uit het kabinet heeft geleid tot ontbinding van de Tweede Kamer, de resterende ministers bleven onder leiding van minister Beel, voor wie spr. diep respect heeft dat hy zich weer beschik baar stelde, slechts om de zaken gaan de te houden tot na de verkiezingen een nieuw ministerie zal zyn gevormd. De spanningen in het oude kabinet wat en niet van vandaag of gisteren. Al leek in 1956 by de kabinetsvorming de basis nog stevig, toen het bleek dat het eco nomisch niet meer zo goed ging, wat trouwens ook al enige ministers hadden zien aankomen, terwyl ook de V.V.D. herhaaldelijk al op minder gunstige perspectieven had gewezen, traden de spanningen op. In de zomer van 1958, na de staten- en radenverkiezingen, die zeker onbehagen veroorzaakten, open baarden die spanningen zich sterker, o.a. by de wet vervreemding landbouw gronden en de subsidiepolitiek. Er ble ken by de regeringspartijen meningsver schillen over die wet, waar A.R. en K.V.P. bezwaren tegen hadden maar bakzeil haalden voor de dwang van de P.v.d.A. Spr. heeft groot respect voor het feit dat de P.v.d.A. uit het na oorlogse regeringsbeleid meer haaide dan haar feitelijk op basis van haar aan hang onder het volk toekwam en haar stempel op het regeringsbeleid heeft ge drukt. Maar als daarop kritiek wordt geoefend past dat niet de confessionele partyen, want zij juist maakten het mc- geiyk dat de P.v.d.A. meer kreeg dan haar normaal toekwam. In het a. r. ver- kiezingsprogram b.v. wordt sterk de na druk gelegd op de vrijheid van individu en onderneming terwyl uit een boek van oud-minister Hofstra duidelijk blijkt hoe zeer de- P.v.d.A. de belastingheffing wil gebruiken voor socialisatie. Het is dui delijk dat dergelijke principiële menings verschillen aanleiding moesten geven tot wryvingen in het kabinet, maar ook dui delijk dat alleen de liberalen het recht toekomt hier kritiek te oefenen; de V.V.D. stelt de vrijheid van de mens, zy het individueel, in bedrijf of in groep centraal en houdt zich daaraan in haar jjolitiek. De spanningen leidden tot een breuk in het kabinet door de belasting - wetjes, nadat de regering enige maan den tevoren het advies van de S.E.R. had gevraagd over de subsidiepolitiek. De S.E.R. kon dat advies niet op korte termyn geven over een probleem, waar mee de regering geen weg wist, maar beloofde een advies uiterlyk in mei van dit jaar. En wat was logischer dan dat de meerderheid van de Kamer nu be sloot de verlenging van de belastlng- wetjes slechts voor 1 jaar toe te staan, door de motie-Romme aan te nemen, waarby werd bepaald dat ulterlijk in juni 1959 zou worden beslist of de wet jes ook voor-J.960 zouden worden ver lengd. Het kon immers zijn dat de S.E.R. tot een belangryke subsidieverlaging zou adviseren zodat de verhoging der belas tingen slechts voor 1959 behoefde te gel den. Minister Hofstra zou dan nog 6 maanden voor 1960 weten waaraan hij toe was, terwijl hy zelf zyn voorstellen inzake de verlenging van de belasting- wetjes in december 1958 indiende, dus slechts 1 maand vóór 1959, in welk jaar hy die wetjes in ieder geval nodig had. Maar de P.v.d.A. kwam het moment om Uit de regering te treden goed te pas, zy had belangrijke verschuivingen by staten- en raadsverkiezingen geconsta teerd en grote winst voor de V.V.D.; zy concludeerde dat zy bij de massa de schuld van de bestedingsbeperking kreeg, voelde zich daarover onbehaag- iyk en hoopte in 1% jaar oppositie het verloren terrein weer terug te zullen winnen. Daarom wilde de P.v.d.A. nu geen kamerontbinding maar onder het jtaotto „Wie breekt, betaalt” een kabi- fiet-Romme dat nog 1% jaar zou re geren. tie, maar niet om ruwvoer te vervan gen Met deze punten zal men nu reeds rekening moeten houden en de gestelde vraagstrooit de graslandboer zich arm aan kunstmest, moet beantwoord worden met„neen” Daarom is het gewenst dat binnenkort de juiste stikstof-, fosfaat-, kali- en kalkbemesting wordt toegediend. Wat kali betreft zal men, voor grasland dat bestemd is om de eerste keer gemaaid te worden, by een normale kalitoestand 300 kg kalizout 40% per ha moeten geven. Wacht hiermee vooral niet te lang op dat 1. de toegediende kallmeststof zich zo goed mogelyk door de grond kan verdelen; 2. de bemesting is toegediend voor de vele voorjaarswerkzaamheden ver richt moeten worden; 3. het kunstmestdlstributie-apparaat (uw leverancier) niet te zwaar wordt belast waardoor u de mest stoffen niet op tyd ter beschikking zou krygen. Strooi kali volgens het grondonderzoek en naar het gebruik Landbouwkundig Bureau Noord N.V. NEDERLANDSCHE KALI-IMPORT MAATSCHAPPIJ. I wel onder het oog dat I nlichtineen tegenover Het werd een dure voetzoeker die de 20-jarige bakkerszoon J. P. te Idsken- huizen in het prille begin van het nieuwe jaar afstak. Het plofding kwam nl. op de rug van mevr, de Vries terecht en maakte twee grote schroeigaten in haar mantel. Ze had het kledingstuk als be wijsstuk meegebracht en spreidde liet op de groene tafel uit. Vakkundige re paratie vertelde ze zou honderd gulden kosten. De mantel had verleden jaar echter f 69.75 gekost en daarom zou ze met dertig gulden schadevergoeding te vreden zyn geweest. Ze had P. zelf zien gooien, maar die wilde daar niets van weten. Om de schade te kunnen vaststellen vroeg de Kantonrechter of er misschien nog een kindermanteltje uit gemaakt kon worden. Dat kan wel, bevestigde mevr, de Vries, maar dan moet ze het laten doen wat op 12 gulden komt. De Officier mr Kalthoff maakte een reken sommetje en kwam op een schadebedrag van veertig gulden. De tweede getuige, de afscheper Sie- be Neef uit Krommenie, die de Kanton rechter eerst uitlegde waaruit zyn werk zaamheden bestaan, verklaarde ook ge- j zien te hebben dat verdachte de voet- op het kiezerscorps. En nu staan we dan j z *er afstak en deze op de mantel van voor de verkiezingen; elke partij be- looft een paradijs op aarde, bezitsvor ming, allerlei voorzieningen; maar laat ons met beide voeten op de grond blij ven. De P.v.d.A. wil een geleide econo mie; in tijden van hoogconjunctuur zul len dan grote bedragen uit de belastin gen worden gereserveerd, waarmee in tyden van neergang het bedrijfsleven in jecties zullen worden toegediend waar door crises en werkloosheid h.i. zullen worden voorkomen. Maar we zyn geen supermensen, als mensen maken we fou ten; we hadden een belangrijke periode van hoogconjunctuur achter de rug toen de recessie kwam, maar zelfs de meer opbrengst van de belastingen boven de ramingen bleek verdwenen, er was dus geen geld voor injecties en we kregen de bestedingsbeperking en inplaats dat er werd bezuinigd op het regeringsappa raat ging de staat zijn eigen werken be perken, o.a. de wegenaanleg en droeg daartoe nog by tot de werkloosheid. De theorie van de geleide economie misluk te. Nu heeft de heer Burger te Gronin gen gezegd dat men zich op het Noorden had verkeken en beloofd dat dit anders zal worden en aandacht zal worden ge schonken aan een structuur-politiek voor het Noorden, maar 13 jaar lang heeft een regering, waarop de P.v.d.A. haar stempel drukte dat niet gedaan. Laat men nu tegen de P.v.d.A. zeggen: we proberen het nu niet meer met u. De heer Romme blijft echter de voorkeur geven aan een regering op brede basis, als de P.v.d.A. wil afzien daarin te stre ven naar een overwegende positie. Wan neer men dus meent dat het beleid se dert 1952 gevoerd, moet voortgezet moet men beslist zyn stem geven aan een der partijen welke tot nu vertegenwoordigd waren in de regering. Als men echter meent dat deze verkiezingen een keer punt moeten brengen en dat de overheid zich moet distanciëren van het dirigis me en mens, groep en instelling hun vrijheid moet laten, steune men de V.V.D., de enige party welke reeds thans verklaard heeft dat zy niet bereid is samen met de socialisten in een kabinet zitting te nemen. Als wy invloed in de regering zouden krijgen zouden wy de sociale voorzieningen niet afbreken, doch afbouwen; maar wij verwerpen de staatsbemoeiing buiten zyn eigenlijke terrein; de staat heeft alleen een con trolerende taak. Wy erkennen dat er een minimum bestaan voor allen moet zyn, opdat de wie De maken,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5