Ro ode Kruis was verleden jaar weer zeer actief Belangstelling voor de Vogelwachten wordt steeds groter Ook in Friesland wordt gewerkt aan de beveiliging van het land tegen de zee van en Revolutie IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL L14e jaargang no. 21 Rcdakteur: L. KIEZEBRINK Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Ledental stijgt nog steeds Causerie en film voor K. N. M. B. Ledental en oplage van het Bondsorgaan belangrijk toegenomen Donderdag 12 maart 1959 öliMi en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Wed. S. v. d. Wal te Gauw 95 jaar Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Paasveetentoonstelling Jaarfeest Bapt. Meisjesclubs Opbrengst kinderpostzegelactie J aarvergadering Oranjever. Oosthem Paarden beoordelingswedstrijd ras dit jaar in Workum com- Jaarverslagen. een Vogelverzorgingsfonds. PHILIA. Verichijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drufhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) leden opwekte propaganda te maken on der hun vrienden en kennissen en hen uitnodigde eventuele suggesties voor op voering van het ledental in Sneek ter kennis van het bestuur te brengen. Tot slot memoreerde hij nog de benoe ming van de nieuwe districtscommissa ris, de heer Kolf te Leeuwarden, die in de plaats is gekomen van de zo tragisch om het leven gekomen mr. Krijger. Financiën. de uitslag de heer I. commissie, Die grote revolutie Ontgaat ons, mannen, niet; Vrouw vormt met werkster samen Een duo: ’t hoogste lied. Dit is de revolutie, Die elke vrouw begeert; De schoonste dingen ziet zij Als „ergerlijk versmeerd” De „zwakke sekse”, mannen, Betoont haar energie, Aanvaardt ’t onderdanig En staakt uw rebellie en lopen jaar maatregelen genomen om net laatste stukje van het varende eiland Griend, voor de totale ondergang te behoeden. Ook op de Wadden-eilanden zijn er nog altijd mannen, die planten, maar niet oogsten. Zij planten duinhelm om ver stuiving van de duinen tegen te gaan; in het belang van de veiligheid Misschien is zelfs in Irak De rust weer t’ruggekeerd, Als in de lage landen Nóg wordt gerebelleerd Dè grote revolutie Groter dan welke ook Brengt dicht bij huis (zelfs héél dicht) Miljoenen van de kook De vrouwen dragen schuld aan Het huiselijk conflict. Dat „uitbreekt” als het voorjaar Haar in de harten tikt. SNEEKER NIEUWSBLAD lijke eenden en er op gewezen, dat de woerden ook veel jonge eendjes ver moorden. De voorzitter zegde toe wat het eerste betreft zich tot de politie te zullen wenden. Als men ziet dat kinde ren doen wat hier gezegd werd, doet me.il ’t beste direct de politie op te bellen, die dan zeker zal optreden. Het uitdunnen van het aantal woerden is geen gemak kelijke zaak, maar zal wederom in het bestuur besproken worden. Na de pauze hield de heer J. T. Hen- driksma een praatje over het fotogra feren van vogels en vertoonde hij fraaie dia’s uit het vogelleven. In de zaal wa ren daarvoor eveneens prachtige foto’s opgehangen, die ook een grote belang stelling trokken. De voorzitter deed vervolgens enige mededelingen over het vogelverzorgings- fonds, dat in de strenge winter van 1956 werd ingesteld. Hoewel de winter dit jaar vrij zacht was viel er veel sneeuw, zodat er toch weer heel wat graan (o.a. in het Welhelminapark) en ander voed sel moest worden uitgestrooid. Dit be tekende een flinke aderlating voor de kas van het fonds, waarom spr. in het bestuur zal voorstellen een bedrag voor dit doel af te staan en hij ook de leden opwekte af en toe het fonds te steunen. Dit werk mag nl. niet verslappen, wat in een zachte winter gemakkelijk kan gebeuren. Er moet een behoorlijke reser ve zijn. Teneinde de zekerheid te hebben, dat de gelden steeds alleen voor het beoog de doel gebruikt zullen worden, zal het fonds worden omgezet in een stichting. Bij de rondvraag werd in ’t midden ge bracht, dat op de opgespoten terreinen in de Noorderhoek kinderen met pijl en boog op de eenden schieten en weder om het gevaar dreigt dat het nest van de zwanen in het Wilhelminapark wordt belaagd, zoals ook verleden jaar is ge beurd. Ook werd geklaagd over het veel te grote aantal woerden in de stad en in het park in verhouding tot de vrouwe- Maandag a.s. zal voor de afd. Sneek van de Kon. Ned. Middenstandsbond de heer J. Koster uit Hilversum spreken over de overdracht van een zaak van va der op zoon of een derde, het omzetten van een zaak in een firma als de zoen meerderjarig wordt, goodwill-berekening enz. Voorts wordt er een zeer interes sant filmprogramma afgedraaid, o.a. over de tocht van de atoomduikboot Nautilus onder het Noordpoolijs, de ge kleurde Zuiderzeefilm van Bert Haan* stra etc. De penningmeester de heer M. D. Ringnalda bracht een uitvoerig fianci- eel verslag uit over 1958. De ontvang- Middagen voor bejaarden werden ge houden in Workum en Oosthem. Het Hgt in de bedoeling meer van deze middagen in de dorpen te houden. In april is Scharnegoutum aan de beurt en in ’t na jaar Woudsend. Dit deelde dr. J. P. Otto, voorzitter van de Vogelwacht Sneek e.o., dinsdag avond mee in de jaarvergadering bij Piso, die vrij goed bezocht was. Hij ver telde verder, dat ook de oplage van het bondsorgaan „Vanellus” flink is geste gen. Begonnen met 700 ex. worden er thans al plm. 2300 gedrukt. Het is ech ter moeilijk zo’n goed verzorgd blad voor f 2.75 per jaar uit te geven. Daarom is nodig het aantal abonné’s nog meer op te voeren, waarvoor spr. de medewer king van alle leden inriep. Wijzigingen in het bestuur. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur is uitgebreid met de heer J. Ok- ma te Woudsend, die het zuidelijk deel van Wymbritseradeel vertegenwoordigt. Als opvolger van wijlen de heer v. d. Berg stelde het bestuur de heer H. Slob alhier voor en als secretaresse in de plaats van mej. M. Groeneveld, die op doktersadvies haar functie moest neerleggen, mevr. GerritsmaBruins. De vergadering kon zich ook met deze be noemingen verenigen, waarna de heer Simon mej. Groeneveld dankte voor al les wat ze in de zeven jaar dat ze secretaresse was voor de afdeling heeft gedaan. Vervolgens deelde hjj nog mede, dat de internist L. Feenstra dr. Schreuder Vliehors, de Sahara van het Noorden, niet maandenlang een stuifdijk en spr igt dan niet plotseling de zee op om er een gat in te slaan? De zee is onbereken baar en daarom is het verheugend, dat de technici het niet op verrassingen la ten aankomen, en dat men nu ook in Harlingen is begonnen met de uitvoering van het sassenplan, dat voer de bevei liging van Friesland van zo grote be tekenis is. GAUW. Dinsdag 17 maart a.s. hoopt de wed. S. van der Wal te Gauw haar 95ste verjaardag te vieren. Zij is de oud ste der inwoners en hoewel geen gebo ren Gauwster, woont zij al bijna 40 jaar aldaar. In die trjd heeft zij heel wat ken nissen verworven, van wie enkelen haar trouw bezoeken en terzijde staan. Mo menteel is zij lichamelijk aardig goed, voor twee jaar was het met haar min der goed gesteld; toen bracht een gal blaasontsteking haar in het ziekenhuis, waar zij toen haar verjaardag vierde. Van haar zintuigen is het gezicht wel het minste, zij kan moeilijk meer lezen. Dit vindt zij zelf vreselijk jammer, daar zij zich vooral des -ondags zo in een geestelijk boek verdiepen kon. Gelukkig wordt een en ander vergoed door de ra dio die zij heeft, waardoor zij nog veel kan horen. Ook is vrouw v. d. Wal wat haar verstandelijke vermogens betreft nog goed bij. Zij mag, zoals alle oude mensen, gaarne bij 't verleden stilstaan, maar ook van het tegenwoordige neemt zij nog goed notitie. De nieuwsberich ten op de radio ontkomen haar niet ge makkelijk. Verleden week zei ze nog: „hoe zou het met de kwestie Berlijn ko men?” Dit typeert haar wel. Uit een en ander blijkt dat vrouw v. d. Wal nog heel flink is voor haar leeftijd. Een bij zonderheid is det zij nog een oudere zuster heeft, de wed. W. Pruiksma te Ijlst. Deze werdt straks 98 jaar. Zij komen nog dikwijls bijelkaar en onge twijfeld zal ook Reinskje, zo is de voornaam van vrouw Pruiksma, 17 maart bij haar zuster Alida te Gauw gelogeerd zijn. En dan kan het een hoogst gezellige dag voor deze twee oudjes worden. Het zal vrouw v. d. Wal op 17 maart stellig niet aan belangstel ling ontbreken. Toen wij elf jaar geleden begonnen, was het moelljjk de mensen bji elkaar te krijgen. Nu hebben we al bijna 170 leden. Een bewijs dat er perspectief in zit. Het ledental van de Friese Bond loopt al naar de 8000. Deze bond trekt nl. ook veel belangstelling, maar de organisatie van de eierzoekers is heel moeilijk. Vooral in de kleine dorpen. Vandaar dat het hoofdbestuur het initiatief heeft genomen contact-avonden voor de bestuursleden van de diverse Vogelwachten te houden. Maandag is hier voor de eerste maal zo’n avond gehouden, maar het bezoek was nog niet groot. Het welfare-werk wordt ook hier ge regeld beoefend. Een 20-tal dames be zoekt regelmatig een aantal patiënter om ze te helpen met handenarbeid, handwerken enz, De voorzitter releveerde daarna de in de aanhef vermelde stijging van het le dental waarbij hij de aanwezige Sneker Dit deelde de voorzitter dokter W. J. Simon maandagavond mede in de jaar lijkse ledenvergadering van de afdeling, die in de toneelzaal van Hanenburg ge houden werd en ook drukker bezocht was dan verleden jaar. Na zijn wel komstwoord, in 't bijzonder tot de heren G. v. d. Koog, kringsecretaris in Fries land en J. Lassche, die de vergadering opluisterden, memoreerde de voorzitter de werkzaamheden van de afdeling in t afgelopen jaar, waaruit bleek dat deze weer zeer actief is geweest. De dagboot- tocht in juli was als altijd weer een ge slaagd festijn voor de oude mensen uit de afdeling en hetzelfde kan gezegd worden van de week-boottocht voor de chronische zieken, waaraan ook enige patiënten uit het rayon van de afdeling deelnamen. Verder brachten enige zieken uit de afdeling een week door in het Henri Dunant-huis. De jaarlijkse collecte bracht ondanks de bestedingsbeperking toch weer iets meer op dan het jaar daarvoor. Sneek komt daardoor hoe langer hoe dichter bij het streefgetal dat door het H.B. is vastgesteld. Daarom hopen wij dit jaar op een nog grotere opbrengst, aldus de heer Simon. Ook de bioscoop-collecte in november bracht weer meer op. Lectuurvoorziening. Het Lectuurhuisje op Leeuwenburg (dat helaas nog veel van de jeugd te verduren heeft) werd door de burgerij al tijd goed voorzien. Het kastje in Wor kum, vorig jaar geplaatst, deed het di rect ook goed. Het werd zelfs derde over ’t gehele land. Sneek was 28e. Het ledental van het Nederlandse Roode Kruis is na de oorlog verdriedubbeld. Aan deze groei heeft ook de afd. Sneek hard meegewerkt. Voornamelijk door haar goed georganiseerde filmdienst, die in haar gebied (Sneek, Wymbritsera deel, Ijlst en Workum) geen dorp, hoe klein ook, overslaat. Het aantal leden van de afdeling vertoont dan ook een voortdurende groei. Verleden jaar weer van 3300 tot ruim 3600. Jammer is t echter dat Sneek zelf daar ’t minst toe bijdraagt. Het bestuur durft hier nl. haast geen filmavond te beleggen omdat deze altijd slecht bezocht worden. Advertentiepriji 15 ct pet mm Bij contract (handetad*lager Abonnementaprija f 3.— per halt jaar. Franco per port f 3J5 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 tan nauw van Sneeker Nieuwrblad. sten bedroegen totaal f 16.598.82, de uit gaven f 14.983.40, zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van f 1615.42. De jaarlijkse inzameling bracht f 5582.48 op. De uitgaven vermeldden o.a. een bijdrage van f1250.voor de inventaris van het in aanbouw zijnde Roode Kruisschip, dat de Kasteel Sta- verden zal vervangen, die gehuurd werd maar gedurende de zomermaanden niet beschikbaar was. Het nieuwe schip, waarvan het Neder landse bedrijfsleven en het Rampenfonds de bouwkosten betalen, wordt 1 juni in gebruik genomen. Op 28 mei zal net ’s avonds in Lemmer te bezichtigen zijn. De administratie was door een Ac countantskantoor gecontroleerd en in orde bevonden en ook de vergadering verleende haar fiat. Voor de 8e maal wordt in Sneek de Paasvee-Tentoonstelling gehouden. Dit jaar is als datum gekozen dinsdag 17 maart. Het aantal koeien, dat reeds is aangemeld belooft een goede deelne ming, zodat de show van slachtvee zeker grote belangstelling verdient. Naast het zwartbontvee wordt ook weer deel genomen door een aantal roodbonten. Speciaal uit de Noord-Oost Polder is de aanvoer dit jaar groot. Wij hopen dat vele kopers en kijkers deze tentoonstelling zullen bezoeken. Geen van de werken, die momenteel in Friesland onderhanden zijn, is zover ge vorderd als de verbetering van de dijk op Vlieland, die nagenoeg gereed is. Het dorp van Vlieland, dat gedrongen ligt tussen de duinen en de Waddenzee werd tegen de zee beschermd door een omstreeks 1100 meter lange djjk, die in 1932 was verhoogd tot vier meter boven N.A.P. in verband met de verwachte hogere vloedstand door de afsluiting van de Zuiderzee. Tijdens de rampnacht van 1953 en ook daarna, bleek die dijk weer te laag. In verband met de door de Deltacommissie voor Vlieland aange geven maatgevende vloedhoogte van 4,70 meter boven N.A.P. is die dijk nu verhoogd tot vijf-en-halve meter. Ver heugend is hierbtf, dat Rijkswaterstaat niet alleen rekening heeft gehouden met de veiligheid, maar ook met het aanzien van Vlielands dorp voor het toerisme. De verzwaring van de dijk is uitgevoerd aan de Waddenzeekant, waarmee werd bereikt, dat de tuinen van de percelen aan de Dorpsstraat onaangetast bleven. Die tuinen, die dikwijls behoren tot pen sions, spelen namelijk een rol bfl het toe risme. Het pad over de kruin van de dijk, dat mogelijkheden biedt tot een fraaie wan deling langs het Wad, is aanmerkelijk verbreed en zelfs voor auto’s berijdbaar geworden. Dat laatste maakt trouwens niet veel uit, want het gemeentebestuur wi’ de rust bewaren en er worden op Vlieland slechts auto's toegelaten vaar- voor schriftelijk toestemming is verleend. Slechts de ingang van Vlielands dorp kreeg een ander aanzien, door verhoging van een coupure, maar daaraan viel niet te ontkomen. Overigens wordt er ook aan de andere kant van het eiland ge werkt. Daar is een complete bitumen- fabriek in werking, die het materiaal levert voor de afdekking xan een erie strandhoofden, die moeten voorkomen, dat het strand van Vlieland veel smal ler zou worden of dat wellicht eerlang de zee door de duinen bij het Posthuis zou breken. De vijf nieuwe stru.ndhoof- den, die het totaal aantal hoofden langs Vlieland op bijna zeventig brengen, zul len 4% miljoen gulden kosten, aan de verbetering van de dijk is f587.500,— besteed. Ook op Ameland laat de zee niet af. De afslag aan de zuidwestpunt zette m 1958 door, ondanks uitgebreide en kost bare maatregelen, die hier gedurende de afgelopen jaren werdén getroffen. Zo werd het noodzakelijk om opnieuw een bezinking van ongeveer 23.000 vierkante meter en voor een bedrag van f 870.000 te leggen. Het vlechten van zinkstukken is zo langzamerhand op Ameland en ook op Vlieland, een vertrouwd beeld gewor den. Zonder zinkstukken doet men aan de zeekant niet zoveel en een van de Sliedrechters, die regelmatig op de ei landen werken, antwoordde ons eens op de vraag of de werkstukken van Slie- drechtse faam de oplossing zouden vor men: „Ach, ge kunt nooit weten, wat de zee doet Dat weet men ook eigenlijk nergens beter dan op de eilanden. Immers, ligt er nu niet een zandbank, waar enkele tientallen jaren geleden een diepe geul voor het strand golfde En, groeit op de Dinsdagavond vierden de meisjesclubs „Ora et Labora” I en H en „Viooltjes” I en II van de Baptisten Gemeente al hier hun jaarfeest, bij welke gelegenheid vele ouders van de meisjes, alsmede andere belangstellenden aanwezig wa ren. Het kerkgebouw aan de Willem Lodewijkstraat was geheel bezet. Vooraf werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de goederen te bezichtigen, welke in de loop van het jaar door de leden van deze clubs tijdens de vereni- gingsuren waren gemaakt. Uiteraard bestond hiervoor grote belangstelling. Het aantal meisjes, dat lid is van deze clubs, bedraagt ongeveer 100. Meisjes in de leeftijd van 612 jaar en van 1216 jaar. Het programma dat ze deze av'-nd aanboden was zeer gevari eerd en werd op een vlotte en prettige wijze naar voren gebracht. De Voorganger der Gemeente, Ds Ph Lindeman, vertelde op uitnemende wijze de geschiedenis van de zalving te Betha- nië. Er werd met grote aandacht naar hem geluisterd. Tijdens de pauze werd een kleine ver loting gehouden om aardige prijsjes, welke door de leidsters der clubs zelf waren vervaardigd of voor dit doel aan gekocht. Met behulp van de geluids-installatie van de Gemeente was het mogeijk zang, voordracht of samenspraak, waarin zelfs de kleinste meisjes hun bijdrage lever den, voor een ieder verstaanbaar te ma ken. Het v.as een goede gedachte deze installatie hiervoor in te schakelen om dat het geheel daardoor beter tot zijn recht kwam. In zijn slotwoord zeide Ds Lindeman, dat het verenigingswerk, waarvoor de Gemeente verantwoordelijkheid draagt, een belangrijke plaats in deze Gemeente heeft ingenomen, wat slechts tot dank baarheid kan stemmen. In het bijzonder bracht hij dank aan de leidsters van de clubs vcir haar liefde tot deze arbeid en de opofferingen welke zij zich hier voor getroosten. Bijgestaan door de verschillende leid sters werd dit jaarfeest geleid door mej. F. J. Vegter, die zich Uitstekend van deze taak kweet. De kinderpostzegel-actie 1958 heeft ditmaal het recordbedrag opgebracht van netto f 2.050.000, ruim een ton meer dan de actie van 1957. Aan deze op brengst hebben niet alleen de plaatse lijke afdelingen met de verkoop op de postkantoren etc., doch ook de school jeugd in de actie „Voor het kind door het kind” meegewerkt. Ruim een half miljoen leerlingen van ongeveer 7400 scholen brachten meer dan 80 procent van dit bedrag bijeen. OOSTHEM. In het „Himsterhüs” hield de Oranjevereniging haar feestelijke jaarvergadering. Na het gezamenlijk zin gen van 2 coupletten van het Wilhel mus, gevolgd door gebed, heette de voor zitter allen hartelijk welkom, in het bij zonder de muziekver. „Hald Moed”. Spr. zei dat een Oranjever. niet buiten mu ziek kan. Het gezelschap Friso van Leeuwarden zou deze avond optreden, omdat de Oranjever. gemeend had dit jaar eens met wat anders te komen dan een toneelstuk. Op de agenda stonden verder de verslagen van secretaris en penningmeester, waaruit bleek dat het batig saldo nog f 11.67 was. Van het dubbeltal dat door het bestuur was voor gesteld werd R. Feenstra gekozen als bestuurslid. Na nog wat muziek van „Hald Moed” trad het gezelschap Friso op met het programma „Nim it sa’t is, der is oeral wol hwat” met liedjes en schetsen. Aan het slot van het program ma zong Henk van der Heide, begeleid door mej. Steunebrink op accordeon, op voortreffelijke wijze nog wat bekende liederen, wat bij het publiek zeer in de smaak viel. Op verzoek van v. d. Heide aan een dame in de zaal om een refrein van het „Dokkumer lokaaltje” met hem te zingen trad mevr. T. BergstraPost op het podium; zij werd beloond met een grammofoonplaat. Hierna bracht de voor zitter dank aan het gezelschap en sprak de wens uit dat het niet een afscheid maar een tot weerziens mocht zijn; ook werd dank gebracht aan het aftredend bestuurslid Dijkstra voor de grote mede werking altijd betoond, waarna deze dank bracht aan het bestuur voor de prettige samenwerking. Tot slot werd nog het Fries Volkslied gezongen, waar na de voorz. deze gezellige avond met dankgebed sloot. is opgevolgd als leider van de Bloed transfusiedienst voor de Z.W.hoek, en maakte hij van deze gelegenheid ge bruik een oproep te doen voor nieuwe donors (er zjjn thans plm. 700 in Sneek) daar er elk jaar meer bloed nodig is en het aantal donors niet in verhouding daarmee toeneemt. Het officiële gedeelte van de vergade ring was daarmee geëindigd. Na de pauze waarin onder leiding van Henk Stuurop een aantal van de welfare- artikelen, uitgestald aan de ingang van de zaal, vlot werd verloot, hield de heer v. d. Kooij een interessante causerie over zijn tocht met een konvooi levens middelen e.d. naar Oostenrijk in novem ber 1956, bestemd voor de vluchtelingen uit Hongarije en een zeer recent bezoek aan de vluchtelingenkampen in West- Duitsland. Uit de toestanden daar bleek duidelijk, dat hulp aan vluchtelingen nog altijd zeer nodig is, wat ook de kleurendia’s, waarmee spr. zijn betoog aanvulde, aantoonden. Verder vertelde de heer J. Lassche, oud-gezagvoerder bij de Maatschappij Nederland, op de hem eigen bescheiden maar sympathieke wijze over zijn erva ringen met het Roode Kruis tijdens de oorlog en over het leven aan boord van het mailschip „Oranje”, waarna hij tot slot nog een film over een reis van dit fraaie schip van Amsterdam naar Dja karta vertoonde. Gisteren werd op de veemarkt alhier een paardenbeoordelingswedstrijd gehou den welke georganiseerd werd door de Techn. Commissie Landbouwjongeren- werk uit de drie jongerenorganisaties in Friesland. De deelnemers hadden eerst een theoretische cursus gevolgd onder leiding van de heer W. Spoelstra te Leeuwarden, en werden thans getest op hun praktische kennis. Van de veertig cursisten namen' echter maar 21 aan de wedstrijd deel, 13 voor het Bovenlandse- en 9 voor het Friese ras. De anderen hadden het blijkbaar te druk op de boer derij. De paarden moesten worden beoor deeld op het exterieur en op hun ver richtingen voor de boerewagen, waarna voor beide rassen een afzonderlijke jury de beoordelingsrapporten onder de loupe nam. Voor het Bovenlandse bestond deze uit de heren Ir W. D. Oosterbaan, Tzum- marum, J. S. Boelstra, St Jac. Parochie en F. G. Semplonius, resp. voorzitter, sekretaris en bestuurslid van het Stam boek, voor het friese ras uit de heren C. D. Faber, Langweer; A. G. de Groot, Wolvega en J. M. Jansma, IJlst. Volgens leden van de Techn. missie was het een mooie en sportieve wedstrijd waarvoor ook behoorlijk be langstelling bestond. Van de fokkers werd ook veel medewerking ondervon den, maar de deelname was niet geheel volgens de verwachting. Na het bekendmaken van voor het Friese ras betoogde Veldhuis, voorzitter van de aog, dat het goed is z’n kennis van het paard te verrijken. En hoewel men vaak genoodzaakt is een trekker aan te schaf fen, is het paard waard in ere te worden gehouden. En mocht het aantal dan klei- ler worden, dan moet getracht worden le kwaliteit te verbeteren. De uitslagen waren: FRIES RAS: le F. Bouma, Hidaard, 284 unten; 2e H. Bouma, Hidaard, 281 pun- en; 3e T. Roorda, Wijtgaard 272% punt. Verleden jaar was J. Bouma, een broer /an de winnaar, eerste. Nu deed hij niet nee. BOVENL. RAS: le O. v. d. Ploeg, Buiten post, 279 pnt; 2e S. de Boer, Kortezwaag, 256 punten; 3e A. Hiemstra, Twijzel. 254 punten. Namens de beide jury’s gaven de heren de Groot en Ir Oosterbaan een korte be schouwing over de beoordeelde paarden. Paardenfokdag Bovenlands De Paardenfokdag voor het Boven landse ras, zal dit jaar door de Paarden- fokvereniging Sneek op 13 augustus in Workum worden gehouden. Deze dag wordt dus niet meer zoals voorheen in samenwerking met de vereniging „It Fryske Hynder” gehouden. Voor de jaar lijkse hengstenmonstering wordt de sa menwerking echter voortgezet. Deze zal plaats vinden op dinsdag 7 april op de veemarkt te Sneek. Niet alleen in het zuiden van ons land wordt hard gewerkt om het land te be veiligen tegen de zee. Ook in Friesland is dat het geval, maar in dit gewest zijn de activiteiten van Waterstaat minder spectaculair. Op de eilanden zijn er nog altijd mannen die planten, maar niet oogsten. Zij poten duinhelm opdat de duinen niet zullen verstuiven. Op Vlieland en Ameland wordt nog altijd ge manipuleerd met bazaitblokken en in Harlingen is een bouwput gemaakt die het begin vormt van de versterking van de zwakste schakel in de Friese zee wering, die werd gevormd door de veel omstreden oude sluizen. Op Terschel ling wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de verhoging van de polderdijk midden in de Waddenzee, tussen Harlingen en Terschelling zijn in het afge- eens zo wel- Evenals de voorzitter in zijn ope ningswoord memoreerde de secretaris de heer R. Rienksma in zijn jaarverslag de oprichting van het vogelreservaat aan de weg naar Offingawier in het afge lopen jaar. Verder herinnerde hij aan de goed geslaagde excursie naar het Zwanenwater bij Callantsoog in mei. Het ledental ging weer vooruit, maar het is noodzakeiijk dat dat in geheel Friesland nog hoger moet worden. De penningmeester de heer H. West- hof sloot de jaarrekening af met een voordelig saldo van f 68.29 (v. j. f 48.23». De ontvangsten waren nl. f 297.73, de uitgaven f 229.44. De kascommissie, namens welke de heer G. de Boer verslag uitbracht, had alles in orde bevonden en veel waar dering voor het omvangrijke werk dat de penningmeester met grote toewij ding verricht en bracht ook een ere saluut aan de redactie van Vanellus voor de wijze waarop zij haar taak vervult. De heer D, Hoeksema bracht namens de beheerders-controleurs verslag uit over het Vogelreservaat. Voor dit be langrijke werk werd van alle zijden me dewerking ondervonden zodat er geen sprake van was, dat onbevoegden het terrein konden betreden. Er werden o.a. nestbeschermers geplaatst en diverse soorten jonge vogels geringd en gere gistreerd. Veel verscheidenheid is er echter (nog) niet. De voorzitter noemde het werk van deze leden een geweldige presatatie en hij hoopte dat het in de komende jaren met evenveel animo gedaan zal worden. De heer Hoeksema las daarna ook het programma voor dit jaar voor, maar hij achtte het noodzakeiijk dat daarvoor meer controleurs komen. Spontaan ga ven zes leden zich daarvoor op. K'/ Kr h.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1