Jong Sneek exposeert Wat doen wij met de kinderen tijdens het winterseizoen? Sneek sleepte een punt in de wacht maar L.S.C. verloor IJLST Bioscoopnieuws WYM BRITS ER A DEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 'wl ai 114e jaargang no. 22 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Voordracht Joh. Miedema De verkiezingen A Zeepost Gezelligheid door kleur Zaterdagvoethal Over een onderschrift onder een plaatje Scheidsrechter Epema zond wél bericht Kynologenclub Sneek en omstreken Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Barkas voor Hamburg Orgelconcert Gezinus Schrik O.N.S. schakelde D.W.P. uit vr Concours Internfeor/C -Ni' de Rsno Frederic Chopin ^3 Maandag 16 maart 1959 O.N.S. won zonder veel moeite van D.W.P. (5-1) namt van bracht aan het stadhuis en Hotel de Wijnberg en het uitgestalde bewonderd. Voor de competitie DrogehamQVG vierde L.S.C. verloor opnieuw. 4. In de derde klasse A gebeurden en De drift in het bloed men Leiders. De ONS versloeg DWP (5—1). ONS ESCA verpletterde ZAC (73). de De officiële uitslag van de verkiezingen wijkt in zoverre af van de officieuse dat het Geref. Pol. Verbond toch geen zetel krijgt en de P.v.d.A. één meer, zodat dez met 48 leden in de nieuwe Kamer terug keert. H.M. de Koningin heeft Prof. Beel tot informateur wat de kabinetsformatie betreft, benoemd. schenken, renteloze voorschotten ver strekken of op andere wyze hun mede werking verlenen. BEKROONDE ONTWERPEN VOOR CHOPIN JAAR Friso Freno 16 28 17 21 18.21 14 16 15 16 14 15 14 21 17 21 15 20 16 17 14 16 16 15 18 24 16 23 16 21 18 20 17 19 17 18 Bakhuizen Oldeboorn Udiros Niieuwesch. voorbe- omvatte 9 9 9 5 9 7 uitmaken, wie er overgaat n”.ar de vol» gende ronde. was de enige ontmoeting in de klas. Het werd een 22 gelijk spel en daardoor is de stand nu 10 16 10 15 10 12 10 10 10 10 6 3 9 8 2 Rood Geel Jubbega Achilles Haren GRC FVC Hengelo ESCA WW Quick '20 Quick (N.) Alcides Borne Zw.w.einde ZAC 16 13 12 12 15 11 13 10 13 10 15 10 O.N. (Gr.) BI. Wit ’34 ONS Heeg VVT. Lw. Zwal. Klazienav. ACV Drenthina Zeerobben Delfstrah. DWP Balk Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Olyphia Steenwijk Emmeloord RES Nicator GAVC Frisia LSC VAKO Gruno Harlingen Friesland WZS DOG MSC Stanfries O.wolde Bergum Wij ontvingen een met veel illustraties verluchte brochure van de Flexafabrie- ken, getiteld „Gezelligheid door kleur” waarin ook de leek duidelijk gemaakt wordt wat hij zoal met de Flexaproduc- ten kan bereiken. Er wordt alles over kleur in verteld en van het schilderen van houtwerk, muren en plafonds en me taal. Er worden schildertips in gegeven, een overzicht van de Flexa-producten is opgenomen en een beschouwing over het schilderen en decoreren van kleine voor werpen. Bij de Sneker Scheepsbouw Unie N.V. te Sneek werd donderdag j.l. met goed gevolg te water gelaten een havenbar kas, welke wordt gebouwd voor rekening van de heer P. Alm te Hamburg. Het schip (bouwnr 7) heeft de volgen de afmetingen: lengte 18 m„ breedte 4.25 m. en holte 2.05 m. De voortstuwing zal geschieden dooi een 100 p.’-. Deutz motor, luchtgekoeld Het schip zal dienst doen voor het ver voer van havenarbeiders (80 personen) er tevens woiden gebruikt voor rondvaai- ten in de Hamburgse havens. Advertentieprijs 15 ct per Bii contract (hai Abonnementsprijs jaar. Frai half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Naar wij vernemen heeft de heer Joh. Miedema zich bereid verklaard de voor dracht, welke hij in het vorige wintersei zoen vooi’ het departement Sneek van de Mij tot Nut van het Algemeen heeft ge houden over de ontwikkeling der Cine matografie en zijn persoonlijke ervarin gen gedurende een ruim 40-jarige werk zaamheid in het filmbedrijf, te herhalen. Deze herhaling zal plaats vinden op maandag 23 maart a.s. ’s avonds 8 uur in Amicitia. In verband met het algemeen karakter van deze voordracht wil de heer Miedema deze echter nu ook toeganke lijk stellen voor ntet-leden van het Nut. Daarom besloot hij ditmaal zijn causerie te houden in de grote zaal van Amicitia De entreeprijs bedraagt 1. De totale opbrengst van deze avond wordt door de heer Miedema aan burge meester Rasterhoff ter beschikking ge steld om hieraan een bestemming te ge ven voor een sociaal doel in Sneek. Woensdag draait in het Amicitia Thea ter als h .fdnummer een Franse film on der bovengenoemde titel, waarin Fran- $oise Arnoul, Raymond Pellegrin en Phi lippe Lemaire de hoofdrollen hebben Franpoise Arnoul speelt het meisje Clara, dat geheel op haar instincten leeft en slechts gelukkig is als zij weer een man heeft veroverd, die zij dan spoedig weer vergeet. Tot zij Tonio ontmoet, die zij werkelijk liefheeft en met wie ze dan ook trouwt. Maar hoewel zij er tegen vecht, dreigt haar driftleven haar weer de baas te worden; complicaties ontstaan met een andere man en haar huwelijk zou daaraan kapot zijn gegaan ware het niet dat een psychiater haar van haar fatale neurose weet te verlossen. Een gedurfd onderwerp met grote openhartig, heid verfilmd. Men staat bij de Nuso op het stand punt dat op een speeltuinterrein ook een clubhuis behoort te staan en men ziet hier een taak voor de gemeentebesturen die de gelden voor zo’n clubhuis moeten Onze stadgenoot, Gezinus Schrik, geeft a.s. donderdag 19 maart ’s avonds van 10.1010.40 uur een concert op het orgel van de Martinikerk te Bolsward voor de N.C.R.V.-omroep. Hij speelt orgelwerken van Joh. Pachelbel, J. S. Bach en Hen- Marita Loots was van de 10-12 jarigen de drik Andriessen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Yapeyu (16/3); s.s. Co- racero (18/3); Australië: s.s. Orcades (19/ 3); m.s. Arendskerk (20/3); Brazilië: m.s. Uruguay Star (16/3); Canada: m.s. Noor dam (19/3); Chili: via New York (19/3); Indonesië: m.s. Bantam (19/3); Ned. An tillen: s.s. Triton (18/3); Nieuw Zeeland s.s. Carnatic (21/3); Suriname: m.s. Solon (18/3); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. Winchester Castle (21/3). Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren. Wil men met deze clubs beginnen, dan zijn er natuurlijk in de eerste plaats lei ders nodig. De Nuso kan hierin wel de helpende hand bieden. Doordat men con tact heeft met o.a. de Ver. v. Handen arbeid, de Stichting Sport en Spel, kan men plaatseljjke cursussen voor leiders organiseren die zeker niet duur zijn. De resultaten zijn buitengewoon goed en de meerdere kosten kunnen weer gedeelte lijk opgebracht worden door de kinde ren die een lage contributie betalen voor de clubs. Natuurlijk moet van dit geld ook het materiaal betaald worden. Voor het houden van de clubs is een lokaal nodig. nog niet kan worden opgenomen, volgorde is hier: 15 14 12 10 12 14 Workum Nijland QVC Dr. Boys Drogeham 11 11 12 11 12 11 12 12 11 10 10 10 11 won zaterdag haar eerste wed strijd om de beker met 51 van het vrij zwakke DWP en het gaat nu met DESZ 11 18 11 15 11 13 11 13 Hark. Boys 12 13 SNEEKER NIEUWSBLAD De meeste onzer lezers zullen zich heb ben afgevraagd waarom onder het plaat je op de voorpagina van ons vorig num mer een brede blanke strook voorkwam. Ons antwoord moge zijn dat die strook was schoongewassen met de tranen der redactie. Er was per abuis een verkeerd onderschrift onder de foto, welke de aan bieding van het eerste kievitsei aan H.M. de Koningin voorstelde, terechtgekomen, een onderschrift betreffende een andere foto welke iets te maken had met nieuwe zebra-oversteekplaatsen ergens in Italië. Er is een heel boze brief binnengekomen van een lezer, die nog een exemplaar van de krant had ontvangen, waarin het ver keerde onderschrift voorkwam, maar toen was onze voorraad tranen al uit geput. We hebben ons echter voorgeno men nooit meer te lachen als zoiets onze gehaaste collega’s van de dagbladpers, waar dergelijke misgrepen herhaaldelijk voorkomen, weer overkomt. van verhindering gezonden KNVB, doch de Bond heeft doorgegeven aan LSC. He blijkt dus dat ditmaal het grote bonds-apparaat niet feilloos heeft ge werkt en drt de heer Epema geen enke le blaam treft Hei Sneeker Nieuwsblad is Mn gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en De Kynologenclub hield op 12 maart j.l. een algemene vergadering in „Onder de Linden”, onder voorzitterschap van Dr Otto. De opkomst had wel beter ge kund maar de stemming was gezellig. De voorzitter stelde voor, de leden die na herhaalde aanbieding van de kwitantie voor het lidmaatschap nog steeds in ge breke bleven deze te voldoen, van de ledenlijst af te voeren en hun namen te publiceren in het mededelingenblad van de Kynologenclub, met alle gevolgen van dien. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna laS*' de secretaresse de notulen van de vorige vergadering, gevolgd door voorlezing van het jaarverslag 1958. Keu rig en uitvoerig had mevr. Otto een en ander op schrift gesteld. Bij monde van de heer Breuker werd de vergadering medegedeeld dat de bescheiden van de penningmeester volkomen in orde waren bevonden, zodat de heer Meyer gaarne décharge werd verleend. Als leden van de nieuwe kas-commissie werden de he ren Breuker en Abma benoemd. Dan volgde de bespreking van de clubmatch op Hemelvaartsdag, 9 mei a.s., in „Ons Gebouw”. Dit belooft een prachtige dag te worden en reeds schreven 30 eigenaars hun honden in. Als keurmeesters zullen de navolgende heren fungeren: A. Au- kema Sneek, J. de Jong Idskenhuizen, Kieftenbelt Almelo, T. v. Dijk Amster dam en Schuppen Veenendaal. Op een vraag van een lid of voor elk ras wel een bevoegd keurmeester was aangezocht moest Dr Otto wel ontkennend antwoor den, omdat zulks vanzelfsprekend gewel dige kosten met zich mee zou brengen; zoiets gebeurt trouwens op een club- match nooit. En daarna gingen de lich ten uit en kon men nog enige tijd ge nieten van mooie hondenfoto’s, welke de heer Meyer op het doek bracht. Dit was een heel aardig slot van een gezellige leden-vergadering. Kwart voor elf sloot Dr Otto, hij rekende op veel belangstel ling voor Hemelvaartsdag. In onze krant van maandag 9 maart j.l. vermeldden wij, dat de wedstrijd LSC Rood Geel niet kon doorgaan, aange zien scheidsrechter Epema zonder ken nisgeving was weggebleven. Naar ons echter werd meegedeeld heeft de heer Epema wél tijdig bericht aan de dit niet die mét handenarbeid werktuigen aan- wezi is. De burgemeester, overgaande tot de eigenlijke opening van de tentoonstel ling, geloofde dat men momenteel een historisch feit beleefde. Hij heeft gezien hoe het stadhuis volgedragen werd met producten door de jeugd gemaakt en is heel big deze tentoonstelling te mogen openen. Eerst vraagt men zich af of 12 maart, de verkiezingsdag, wel een pas sende datum is om deze tentoonstelling te openen die geheel aan de jeugd is ge wijd. Dan komt men tot de conclusie dat het juist heel goed is op deze dag ook aandacht te schenken aan de jeugd die een geheel eigen leven en een eigen activiteit heeft. Eerst denkt men met pessimisme: wat moet zo’n tentoonstel ling worden Maar als men dan de jeugd vol animo door de stad ziet sjouwen met de gemaakte werkstukken, wordt men toch wat hoopvoller gestemd en men krijgt veel meer vertrouwen in de jeugd aan welke schijnbaar zo veel mankeert. Als deze jeugd met zoveel toewijding kan werken, kan men ze later ook vol vertrouwen naar de stembus laten gaan. Handenarbeid is een prachtige vrije tijd besteding en het is goed dat de S.J.A. dit heeft willen stumuleren. De burge meester wilde de hoop uitspreken dat de organisatoren deze stimulans zullen willen herhalen, waar men immers steeds weer met nieuwe jeugd te maken heeft. Hij .rilde de S.J.A. feliciteren met dit initiatief, h t verheugt het gemeente bestuur dat men dit streven enigszins heeft kunnen steunen. Met de wens dat het succes en het resultaat van deze tentoonstelling aan het pubiek het vol ledige vertrouwen in de jeugd weer zal kunnen geven, verklaarde'de burgemees ter de tentoonstelling voor geopend. In samenwerking met de Sneker Speel tuin Centrale, waar alle zes speeltuinver enigingen in onze stad bij zijn aangeslo ten, hield de Ned. Unie van Speeltuin- organisaties vrijdagavond in zaal Pi so een streekconferentie. Voor een aan dachtig; gehoor dat gedeeltelijk afkomstig was uit omliggende plaatsen, sprak de her F. Oostrom, bestuurslid van de N.U.S.O. over het onderwerp: Wat doen wij niet de kinderen tijdens het winter seizoen werden slechts twee wedstrijden ge speeld. Harkem. Boys wonnen in Assen met 24 van ACV en Lw. Zwaluwen speelde thuis gelijk tegen Klazienaveen (33). Door deze vrij regelmatige uit- De depressie, die gisteren in vrijwel het hele land een miezerige regen bracht, heeft blijkbaar ook invloed gehad op de prestaties an LSC, want de blauwhem- den, die dit seizoen zo voortreffelijk van start waren gegaan, wisten de inzinking niet te boven te komen en gingen nu met 32 ten onder tegen het heus niet Z' sterke Frisia. Sneek zorgde zondag voor het enige Sneker puntje met een gelijk spel tegen Quick ’20 en ONS had zaterdagmiddag reeds succesvol ge bekerd tegen DWP, dat met een 51 nederlaag naar huis werd gestuurd. De beide andere Sneker clubs, WZS en Black Boys, kwamen niet in het veld. Voor de zwartjes was geen wedstrijd vastgesteld en de ontmoeting RES WZS werd op het laatste moment afge last. De heer H. J. de Vries, voorzitter van de Sneker Centrale, die de wegens ziek te verhinderde voorzitter van de confe rentie, de heer Schreuder, verving, sprak er zijn spijt over uit dat geen van de uitgenodigde gemeentebesturen aanwe zig was. De conferentie werd overigens later nog bijgewoond door wethouder Blok. Wat doen wij met de kinderen in het winterseizoen? De heer van Oostrom vertelde dat in 1900, toen in Amsterdam een begin gemaakt werd met het speel tuinwerk, deze gedachte de initiatiefne mers al bezig hield. Zij die dit werk wil len aanpakken, hebben natuurlijk in de eerste plaats een lokaliteit nodig daarnaast leiders en leidsters. De schoolplichtige jeugd wil voornamelijk opvangen, maar ook aan de kinderen beneden de zes jaar schenkt men de nodige aandacht, zoals men toch ook in de speeltuinen een kleuterhoek- je heeft. Verteluurtjes, plak- en klei- werk zullen bij de kleuters wel het meest in de smaak vallen, en voor de leidsters is het ongetwijfeld dankbaar werk. Voor de grotere kinderen van 6 14 jaar is er een grote verscheidenheid van clubs. Spreker noemde een onbe grensd aantal mogelijkheden, variërend van handenarbeid tot muziek- en toneel clubs. Verder dammen en schaken. Er is al een competitie-wedstrijd onder de verschillende speeltuinverenigingen. De burgemeester opende dan donder dagmiddag de tentoonstelling. De presi dente van de S.J.A., mevrouw E. Post huma sprak woorden van welkom tot de heer Rasterhoff, de gemeente-secretaris de heer Koster, hoofden van scholen, lei ders van jeugdbewegingen, de pers, an dere genod gden en de dames en heren en jeugdige helpers die in de afgelopen dagen ontzaglijk veel werk hebben ver zet. „Wat is de S.J.A. eigenlijk?” vroeg mevr. Posthuma. Een overkoepelings- orgaan van bijna alle jeugdbewegingen in Sneek. We kunnen dit met enige trots zeggen omdat onze jeugdraad misschien de enige in ons land is waarbij inder daad bijna alle jeugdbewegingen aange sloten zijn. Moeilijk is het een activiteit te vinden waaraan alle verenigingen kunnen mee doen en de S.J.A. heeft het in dit seizoen willen proberen met han denarbeid, die ongetwijfeld ook een op voedkundige achtergrond heeft. Deze tentoonstelling is maar niet zo maar ge groeid, er is veel voorbereiding geweest. De heer Combrink, redacteur van het maandblad „Na Vijven”, heeft een cur- sus-avond voor de verschillende groepen gegeven; mej. Walewrjn, lerares, heeft met de jongeren gewerkt en ze gestimu leerd en tenslotte had men veel mede werking van de heer Speur uit Alkmaar waar een dergelijke tentoonstelling al voor de tiende keer gehouden wordt. Nadat folders aan de verenigingen ver zonden waren kwamen de toezeggingen voor deelneming binnen, eerst zeer traag, toen wat sneller en de laatste da gen zijn de inzendingen zo binnenge stroomd dat het stadhuis en de Wijnberg te klein bleken te^ijn. Gelukkig stelde de directie van de Wijnberg meer ruim te ter beschikking, zodat alle ingezon den werkstukken toch een, zij het soms een beetje krap, plaatsje konden vin den. Dank bracht mevrouw Posthuma aan de heren Feenstra en de Vries en aan de demonstrateurs: de heren Steen stra, pottenbakker, Piersma, Attema, Dijkstra, koperkunst en firma Geertsema Donderdagmiddag opende burgemeester Rasterhoff in Hotel de Wijnberg een tentoonstelling bij het licht van een vuurtoren. Achter zijn rug voer de Neder landse koopvaardijvloot uit, naast een praktisch ingedeelde bungalow die naar eigen ontwerp gebouwd was. Het klinkt een ietsje vreemd, maar als ik U zeg dat het modellen waren, gemaakt door jeugdige handen, dan zult U direct weten: tentoonstelling.Jong Sneek exposeert. Natuurlijk; deze woorden zjjn in Sneek de laatste dagen een begrip geworden. Velen hebben een bezoek ge- De aanwezigen maakten daarna een rond ang langs het tentoongestelde in de Wijnberg en het stadhuis en hadden dikwijls de grootste bewondering voor de kunstzin en de vaardigheid van hun jeugdige stadgenoten. De deskundige jury’s stonden dan ook voor een zeer moeilijke taak toen zij moesten beslissen welke inzendingen voor een prijs in aanmerking kwamen. Hier volgt hun beslissing Tjitske Veenstra won de medaille door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld voor de origineelste inzending, terwijl T. Zwigt beslag legde op de tweede me daille met haar handbedrukte rok. Tjits ke ziet in de natuur goed rond en had op een vreemd gevormde boomtak een bosfiguurtje laten neerdalen, waar veel mensen geboeid naar hebben staan kij ken. De kinderen van de beide B.L.O.-scho- len hadden prachtige uitgebreide inzen dingen ingezonden: een heel dorp, hou ten schaaltjes, houtfiguurtjes, met zoveel toewijding gemaakt dat beide scholen de eerste prijs werd toegekend. De hoofden van de scholen namen de medailles in ontvangst. De „Greate Pier” Horde kreeg even eens een eerste prijs voor het keurig uit gevoerde kamp, terwijl de Vrije Jeugd Beweging voor de geestige markt de tweede prijs kreeg. In de afdeling Handwerken waren de prijzen voor S. Dijkstra le prijs, Jannie Stok le prijs, S. v. d. Meulen 2e prijs. Voor Kleiwerk kreeg J. Betsema van de 8-9 jarigen een le prijs. P. Haagsma won van de 13-16 jarigen, de hondenkop van Siepie Groenhout kreeg de 2e prijs en A. Veenstra won in deze afdeling de 3e prijs. De zittende figuur die Winston Bakker maakte is door velen met bewon dering bekeken, Bakker werd de eerste prijs toegekend in de afd. van de 17-23 jarigen. Er waren vele poppen ingezon den. De twaalfjarige Cobi Doevendans, zij is trouwens zeer veelzijdig en stuur de ook ander mooi werk in. spande hier de kroon en zij kreeg de eerste prijs. S. van Delden, L. de Vries (met de mooie Koningin van de nacht) T. Dikkerboom en Marijke Makken wonnen resp. de 2e, 3e. 4e en 5e prijs in deze afdeling. Schilderijen: H. Hartkamp met zijn „Fjord” eerste prijs en R. Hartwig de tweede prijs met „Bloemstuk”. J. de Jong, Troelstrakade, won met zijn teke ning van de 8-9 jarigen een eerste prijs. 14 14 15 14 14 12 14 10 17 14 MKV bijna kampioen. MKV heeft in de vierde klasse A ook met haar laatste concurrent afgere kend! CAB werd in Leeuwarden met niet minder dan 50 in de pan gehakt en de titel kan de roodwitten nu prak tisch niet meer ontgaan. De andere wedstrijd, OldeboornUdi ros, werd bij de stand 00 wegens de regen gestaakt, zodat deze ontmoeting slagen deden zich geen veranderingen voor op de ranglijst. Deze ziet er dus als volgt uit MKV 14 20 CAB 15 17 Black Boys 13 15 13 14 13 14 Sneek 16 17 WVC 18 17 Be Quick Z. 17 15 16 12 17 16 mm Bii contract (handeliadv.) lager j f 3.— per half raar. Franco per poat f 3.75 per weinig schokkende dingen. De drie topploegen wonnen alle. Lijst aanvoerder Olyphia had nog de meeste moeite met Oosterwolde (10), maar Steenwijk gaf GVAC geen kans (41) en Emmeloord rekende af met MSC (52). Stanfries wist zich met een 32 overwinning op DOG weer enigszins van de fatale laatste plaats te distanciëren en de stand is nu: beste. A. Bootsma van de 13-16 jarigen. Een tweede en derde prijs wonnen O. Haitsma en T. Zeilstra. F. Lindeman kreeg voor zijn tekening de eerste prijs in de afd. van de 17-23 jarigen. In de Diversen afdeling kwamen de prijzen terecht bij: 10-12 jarigen C. de Jong, le prijs; G. Eppinga 2e prijs; K. de Vries 3e prijs. 14-16 jarigen P. Boer- sma le prijs; B. Terpstra 2e prijs; W. Kuipers 3e prijs. 17-23 jarigen G. Zeilstra le prijs; G. Berga 2e prijs; M. Oppen huizen 3e prijs. Tot slot nog de uitslag van de model- bouwinzendingen, waar veel fraais te be wonderen viel. 13-16 jarigen T. Smid, won met een prachtige coaster de eerste prijs. M. v. d. Werf met een B.M.er de tweede prijs, D. Muurling kreeg voor zijn kruiser een derde prijs. De vierde prijs was voor een zweefvliegtuig de naam van de maker werd ons per abuis niet opgegeven. J. W. Bakker won met zijn jacht in de afd. 17-23 jaar de eerste prijs. Zo was het zaterdagmiddag een geani meerde prij suitdeling. Mevr. Posthuma reikte de prijzen uit, veel medailles, en kele boekenbonnen en andere prijsjes en had voor alle prijswinnaars een persoon lijk woord. Laten we nog vertellen dat er bovendien nog een 50 tal eervolle ver. meldingen werden toegekend. „Fijn dat er volgend jaar weer zo’n tentoonstelling komt”, zei een meisje dat deze keer geen prijs gewonnen had. We hebben dan meer tijd om iets te maken”. In de zaal verdrongen de mensen zieh om de inzendingen en alleen over de hoefden van velen heb ik het boeiende werk van de pottenbakker kunnen aan schouwen. „Machtig”, zei een meisje, en een jongen betreurde het dat de potten- i bakker zijn mooi gevormde vaas weer in elkaar drukte met de nuchtere woorden: „en nu is het weer klei”. Wat een belangstelling heeft de jeugd getoond voor het eerlijke expressie werk, waarin zo veel uitgedrukt kan worden. ONS heeft haar eerste bekerwedstrijd van dit seizoen vrijj gemakkelijk in winst omgezet. Het bezoekende DWP, dat in de vierde klasse uitkomt en met twee invallers aantrad, bleek nl. geen partij voor de oranjehemden, die, wanneer zij niet zo verkwistend met de talloze kan sen hadden omgesprongen, de score stellig tot dubbele cijfers hadden kunnen opvoeren. Nu bleef het dus bij vijf tref fers van Bosma (2 x), Cnossen, Fer- werda en Steenwijk. Er was nauwelijks vijf min. gespeeld, toen Cnossen de score opende met een bekeken schot in de hoek (10) en al spoedig werd het duidelijk, dat het niet bij deze ene goal zou blijven. De groen witte bezoekers vochten weliswaar met veel élan, maar dit zette toch té weinig zoden aan de dijk om de technisch betere oranjes in bedwang te houden. In de 15e minuut strafte midvoor Bosma een wei feling in de DWP-defensie af en dit doelpunt stelde Blok c.s. kennelijk zo op hun gemak, dat zij in lauw en nonena- lant spel vervielen. Dit werd hun na een half uur bijna noodlottig. Bij een knap pe aanval over rechts kreeg l.buit.-n Mulder de bal toegespeeld, maar z’n harde schot belandde tegen de lat. Doch zoals zo vaak, kwam het doelpunt aan de andere kant. Het was alweer Bosma, die doelman de Jong met een vrij tam schot verraste (3—0). Ongeveer een kwartier na rust maak te l.buiten Ferwerda, die de plaats had ingenomen van Delgrosso, het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Uit een voor zet van Beswerda joeg hij de bal ineens langs keeper de Jong (40). Het tem po lag nu, hoe kon het ook anders, aan merkelijk lager, vooral bij de thuisclub. De combinaties waren veelal wel aar dig van opzet, maar er zat geen gang in en het duurde allemaal net iets te lang. Wel I.wamen er nog vele doelrijpe kan sen, maar de ONS-aanvallers weigerden hardnekkig hiervan gebruik te maken. Uit een penalty voerde l.half Steenwijk de stand nog op tot 5—0, maar toen vond de thuisclub het blijkbaar welle tjes. Het was tenslotte de DWP-r.buiten Akkermans die vijf minuten voor tijd de eer redde. Hij verraste met een boogbal de ver voor z’n doel opgestelde Bosma en bracht daarmee de eindstand op 51, In 1960 wordt in Warschau een Cho- pin-jaar gehouden. Het Poolse orga nisatiecomité had een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een passend aanplakbiljet. Uit 25 landen kwamen 380 ontwerpen binnen. De fotocombinatie toont de bekroonde voorwerpen, v. I. n. r.: Eerste prijs voor Mannfred Kruska uit Berlijn, tweede prijs voor Joseph McGrath uit Engeland, derde prijs voor Eril Falk uit Zweden. V Het (gewijzigde) programma in eerste klasse B, dat wij wegens uitste- digheid helaas niet in onze schouwing konden opnemen, ditmaal slechts een drietal wedstrijden. Twee hiervan eindigden in een gelijk spel. Sneek speelde, zoals gezegd, een on besliste strijd tegen Quick ’20 (22) en Borne wist het leidende Hengelo een punt af te snoepen (00). Dit resultaat kwam ESCA bijzonder goed van pas. De Arnhemmers wonnen zelf nl. liefst met 73 van het zwakke ZAC en zij behouden dus de beste kans. De stand in deze klasse is nu: Het zit LSC de laatste weken niet mee De goede vorm van het begin van het seizoen is volkomen zoek en na de nederlaag van veertien dagen geleden volgde er deze week alweer een „nul”, nu tegen Frisia (32)De positie van Bou- ma c.s. is aanmerkelijk verslechterd, ook al omdat het onderaan staande Friesland van Haren won (40) en FVC gelijk speelde tegen VAKO (1—1). Rood Geel kwam weer aan de leiding door een 3—0 overwinning op Gruno en het gelijke spel van Jubbega tegen Achilles. (11). De juiste volgorde is hier: Stappen om dit doel te bereiken, zijn genomen en men heeft in deze ook al heel wat bereikt en medewerking van ge meentebesturen gekregen, hoewel het ideaal, een wettelijke regeling, nog lang niet is bereikt. Na deze duidelijke uiteenzetting van de heer Oostrom volgde een uitvoerige gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp en de werking van de Nuso, waarna de heer de Vries de bijeenkomst sloot. V v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1