35 jaar aan de draaibank In- en uitvallen van een oude muzikant De lente begint zaterdag officieel ik IJLST WYMBRITSERADEEL en R11 - Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Leerlingenavond Sneker Accordeon Orkest 114e jaargang no. 23 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK voor 11 Finale verkoping Schaken in Gauw o—i Opbrengst collecten Meer dan 10.000 eieren ingezameld Ouderavond C.V.O. school Gauw Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2871 Geslaagd Benoemd Zetelwinst voor hogedrukgebieden Modeshow Chr. PI. Vrouwen en Meisjesbond Donderdag 19 maart 1959 Ring zoek De Snitser Skotsploech trad op in Frittemahof Met Vlag en Wimpel „De Jongerein” Snits e.o. kaem gear Uitvoering „Euphonia” Feestavond Ijsvereniging „Nijezijl en omstreken” Het eerste kievitsei in Wymbritseradeel j Betere vooruitzichten boterafzet Soms al zomers. Bennie Spoelstra wordt morgen 12 jaar. De Sneker drieling Jaap, Herman en Om vijf vóór tien! III Twee organistenplaatsen verkocht F.C.v.d.Z. lil SMEEKBEDE AAN ALLAH OM REGEN De a.s. jubilaris aan de draaibank 61/2- lust en in gezondheid zjjn arbeid te ver richten. V2 Vz—Vz, 1—0 1—0 SCHARNEGOUTUM. Voor het diploma bedrijfscontroleur Bond v. Coöp. Zuivel* fabrieken, slaagde de heer Jan Deelstra, alhier. '*$1 Een enkele keer gaat de lente op 21 maart ook al zomers van start Dit ge beurde in 1938 met een temperatuur, die in een groot deel van ons land tot ruim 20 graden C. steeg. Er werd toen al vroe- ge spinazie van de koude grond gesneden en ook al rabarber geplukt. Maar dit zijn uitzonderingen. Ook al komen er nog vorstdagen en sneeuwbuien het rijmpje „Maartse buien zij willen beduiden, dat de zomer aan komt kruien”, kan ons zaterdag op de eerste lentedag hoopvol stemmen. OUDEGA-W. Met ingang van 1 mei is benoemd bij de Coöp. Vereniging voor K.I. te Nijeholtpade de heer J. C. Witte- veen alhier. De t.b.c.-collecte en de collecte voor het Hoogeland hebben te Oppenhuizen en Uitwellingerga resp 98,— en 125,10 opgebracht. Het woonhuis met veestalling op Uilen burg 14 te IJlst, ingezet op 3917,is na 33 verhogingen voor 5300,ver kocht aan de heer A. Stapérsma te IJlst. De eierinzameling van S. en O. gisteren gehouden, is weer een groot succes ge worden. De 30 dames en 10 heren die er in 5 ploegen met 2 auto’s en 3 handwa gens op uittrokken verzamelden ruim 10.000 eieren, een record, vorig jaar wa ren het er totaal 9642. De eieren worden via de Kruisverenigingen en Hulp in Nood onder de daarvoor in aanmerking komenden verdeeld. ten maken, ende syn dienst ook daar op te doen, conform 's Magistraats beraam de ordres, sonder enig meer tractement daarvoor te genietenenz. So sal hij G. Overing gehouden wesen voor het bekomen van dit organistplaats tot profijt van de stad aen de Rentmr. uit te keren de somma van Het bedrag is jammer genoeg niet in gevuld en was misschien nog het onder werp van loven en bieden, een soort koehandel dus. Wij vernemen hieruit dat er nog geen or gel in de Kleine Kerk was en de organist zonder verhoging van salaris verplicht zou kunnen worden deze functie ook waar te nemen. Ongetwijfeld heeft Overingh zijn in vloed doen gelden bij de aanschaffing van het nieuwe orgel in de Martinikerk van 1710/1711. Dit aangaande moge ik verwijzen naar de zeer uitvoerige stukken hierover. Dat van 1708 waarin een ontwerp en kosten opgave door Arp Snitger worden behan deld. Dat van 1709 waarin veranderingen worden voorgesteld tengevolge de be schikbare ruimte. Dat van 1710 waarbij besloten wordt tot een grote uitbreiding van het geprojecteerde orgel met acht stemmen, waardoor 't geheel 539 pijpen zou komen te bevatten. Welke uitbrei ding 1000 caroliguldens extra zal kosten. Dat van 1711 waarin Johannes Raedeker uit Groningen optreedt als verzorger van het onderhoud van „hetgene de Organist weet aan te wijsen wat er aan manqueert aan pijp of tóngwerek en 't gene verder aan ’t orgel dependeert met alle ernst en vlijt te corrigeren en verbeteren, uitgeno men netgene door Gods weer en wint met gewelt ontramponeert wort”. Hiervoor zou Raedeker 18,'s jaars genieten. In de 19e eeuw is dit kostelijk instru ment deerlijk verknoeid, maar in de tijd die ons hier bezig houdt behoorde het tot de schoonste orgels van de toenmalige wereld. Ook voor die tijd mag gelden: Sneek, Drie kronen met ere. Jac. N. D. H. Aan den Heer J. L. de Jong, musicoloog te Heerenveen dank ik een groot gedeel te van bovenstaande gegevens. Het komt ons voor, dat er ook bij „het weer” verkiezingen hebben plaats gehad waarbij de hogedrukgebieden een niet onbelangrijke zetelwinst hebben weten te boeken. Hun activiteit is bijzonder groot enwas ook oorzaak van de totaal mislukte weersverwachting voor zondag j.l., toen er tot zaterdagavoad laat nog droog en zonnig weer was verwacht voor de zondag, maar de werkelijkheid vrijwel lOO°/o anders was, want het regende een groot deel van de dag, plaatselijk onge veer 10 mm. Dit kwam omdat van een bijna statio nair’ regenfront boven Engeland niet vóór maandag of zondagavond enig kwaad werd verwacht. Plotseling ontwikkelde er zich van zaterdag op zondag bij Ier land een hogedrukgebied, waardoor het regenfront in de rug werd geduwd en in versneld tempo de Noordzee en onze om geving passeerde. Maar de lente breekt aan. Dat wil zeg gen volgens de kalender en de Sterren - gids, want, zo lezen wij, zaterdagmorgen om vijf minuten vóór tien bereikt de zon het lentepunt, precies boven de evenaar en dat betekent in maartLente, zoals dit in september het begin van de herfst voorstelt. Het betekent niet, dat het nu van za terdag af bjj de dag warmer en groei zamer wordt. Dit zou wel zo moeten zijn maar jammer genoeg worden de perioden met lenteweer dikwijls door koudegol ven afgewisseld, welke niet zelden ook in de lente nog hagel- en sneeuwbuien (maartse buien!), brengen. Verleden jaar vroor het op 23 maart ook nog 5 tot 7 graden in ons land. Heel bar was het in 1899 toen het in de nacht van 23 op 24 maart in De Bilt nog 12 graden vroor.. Doordat de hogedrukgebieden actief zijn en mogelijk ook nog enige tijd blij ven. moet de kans op nachtvorst groot worden genoemd. De temperatuur kan dan in*het voorjaar een grote zogenaam de dagelijkse gang te zien geven. Dat wil zeggen een groot verschil tussen het ma ximum (soms 15 graden) en het mini mum (soms -5 graden G.), hetgeen een verschil van 20 graden is. In maart kan dit schrale en nachtvorst rijke weer nog niet zoveel kwaad als in de grasmaand april. Het lijkt op een sensationele kop zoals wij die geregeld in onze kranten kunnen lezen, maar ’t valt wat mee. De organist Friese (wellicht van origi ne een Noord- of Oostfries?) van de Ja- cobikerk te Hamburg was gestorven, 1720 Erdmann Neumeister, predikant aldaar en schrijver van Bachse cantateteksten had Bach uitgenodigd voor deze open ge vallen plaats te solliciteren. Bach had er niet veel zin aan, want hij was tevreden met zijn positie te Cöthen en kon het met de kunstminnende vorst van Anhalt- Cöthen, Leopold, goed vinden. Nochtans gaat hij op aandringen van Neumeister naar Hamburg en doet er officieus proefspel op het fameuse orgel in de Jacobikerk, want het officiële proefspel kon hij niet afwachten, omdat zijn werk te Cöthen, vlak vóór de Kerst, dit niet gedoogde. Op 19 december 1720 wordt als opvol ger van Friese benoemd J. J. Heitmann die, daartoe uitgenodigd 4000 Mark 15.000,huidige waarde) in de ker- kekas stort. Eerder was er al tegen het onbehoorlijke van een zodanige storting in de consistorie bezwaar gemaakt, maai omdat men het geld niet kon of wilde missen had men er deze vorm aan gege ven. Bach heeft deze verplichting bepaald gekend en dit zal hem te meer van een serieuze sollicitatie hebben afgehouden. Neumeister (en men kan. dunkt mij aan zijn gezicht wel zien dat hij hiertoe in staat was) was zeer ontstemd dat Bach voor zijn kerk verloren ging. Hij uitte dit door in zijn kerstpreek de volgende passage op te nemen: ,.er glaube ganz gewiss, wenn auch ei- ner von den bethlehemitischen Englen vom Himmel kame, der göttlich spielte und er wollte Organist zu Jacobi wer den, hatte aber kein Geld, so möchte er nur wieder davon fliegen”. Dat was raak Hoe en waar hij dit in Lucas 2 en vol gende had ingevlochten is onbekend en het lijkt moeilijk te rijmen met het „Vrede op aarde”, ook al begrijpen wij zijn verstoordheid. Maar dat het zó ge zegd is kunnen de archieven getuigen, wat wel bewijst welke indruk dit optre den gemaakt moet hebben. In ’t Raadsresolutieboek van Sneek vindt men op 2 januari 1706 het volgende be sluit: Georgius Overing Organist tot War- raga wort aengestelt tot Organist, tot Schrijfmeester en tot Rekenmeester op een Tractement jaarlijx van twee hon- dert vijftigh caroliguldens en daer te bo ven jaarlijks vijf en twintig gelijke gul dens, mits daar oor te moeten doen en hoeden alle de reparatiën die nu en na- maels gedaen sullen moeten worden en vereyscht en nodig bevonden worden aen ’t orgel in 't generael en enige stucken van dien in ’t particulier, mitsgaders het suiveren, schoonmaken en schoonhouden van ’t selve inalles bequaem te maken en ’t onderhouden tot syn last en kosten, sullende alleen tot laste van de stad of geestelijke staat (een .afzonder lijke rekening) komen, so daar enige nieuwe Pijpen of enige andere nieuwe leden van dien vereyscht wierden, sul lende syn dienst als organist moeten doen in de. grote kerk na de voet en ordre rede gebruikelijk, en so de Magistraat namaels bevinden die te beramen ofte te veranderen, seis (echt Snekers) ook in cas de Magistraat mochte goedvinden een orgel in de Kleyne Kerk te stellen en la in het gebied van Antalyah in Turkije, wel eens de Turkse Riviera genoemd, is sinds het begin van dit jaar geen druppel regen gevallen. De droogte begint nu de vorm van een ramp aan te nemen. In het afgelopen weekeinde hebben dorpe lingen uit alle windstreken zich in het gebied verzameld om, zoals deze foto laat zien, Allah om regen te bidden OOSTHEM. Dinsdag werd in het Him* sterhüs voor de Chr. PI. Vr. en M. Bond een modeshow gehouden door mej. Ve* nekamp en Maison de Jager van het Grootzand, Sneek. Nadat mevr. Kaastra op de gebruikelijke wijze geopend had, werd door deze dames met hun staf van medewerksters een prachtige show ge* geven, van voorjaars-, zomer- en regen* kleding, voor jongere zowel als voor oudere dames. De mooie tassen en para* plu’s waren door de firma Wielinga be schikbaar gesteld. De accessoires van kapsalon Gersi vormden met een en an* der een prachtig geheel terwijl de vloer bedekking door firma Wester was be schikbaar gesteld. In de pauze mocht er door de aanwezige dames geraden wor den naar de totale leeftijd van de 6 man. nequins. Drie dames hadden de juiste leeftijd geraden, welke alle drie voor een prijs in aanmerking kwamen. Aan het slot van deze prachtig verzorgde show werden nog wat lieve bruidjes getoond met 2 bruidsmoeders. Het was een schit. terend geheel. Tot slot sprak mevrouw Kaastra nog woorden van dank tot de dames voor het vele moois dat ons deze avond getoond werd, waarna deze zeer geslaagde avond met dankgebed werd ge sloten. Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per mm Bit contract (handeludv.) lager Abonnementsprijs t 3.— per halt jaar. Franco per pon f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. IJLST. 24 maart 1924 kreeg onze stadgenoot L. ter Hei de een briefkaart van d* Naaml.Venn. D. Woudstra c Zn. alhier met het verzoei bij haar in dienst te treden En zo kwam het gezin tei Heide van Steenwijk naai IJlst. Dat is nu dus al 31. jaar geleden. In die vijf-en- dertig jaar heeft hij het lie. en leed van de firma ge deeld. Ups en downs meege maakt, wel eens korte tijc werkloos, ja zelfs eens eei staking Dat was in 1928 Maar toch alles bijeen geno men heeft hij steeds met ge noegen gewerkt. Er ont stond een band met het be drijf in dubbele zin. Ei kwam een eenheid van be langen en wanneer men 35 jaar aan de draaibank heeft gestaan, dan heeft het vak niet veel geheimen meei voor je. En anderzins ston de tijd ook niet stil. Eerst kende men geen vakantie; toen werd het twee dagen: nu is het tien. Moge het de jubilaris ge geven zijn nog tot zijn pensionering met Een kostbare gouden ring afgezet met safieren en een waarde van 7.000,— vertegenwoordigend, is dinsdag zoek ge raakt in de trein van Hilversum naar Bussum. De eigenares, een Hilversumse dame, was enkele minuten na het ver trek van de trein naar het toilet gegaan. Bij het handenwassen vloog de ring van haar vinger en was nergens meer te vin den. Aangenomen moet worden, dat het kostbare kleinood door de afvoer op de spoorbaan terecht is gekomen. De op de hoogte gebrachte hoofdconducteur stelde bij aankomst in Bussum het station Hil versum in kennis van het gebeurde Spoorwegarbeiders hebben een gedeelte van de spoorbaan afgezocht, maar tot dusver zonder resultaat. De Snitser Skotsploech bezorgde de bejaarden van het rusthuis Frittemahof alhier thans al voor de derde keer een genoeglijke avond. Daarvoor vond dit plaats in 1954 en 1956. Hoe dit in de smaak schijnt te vallen, bewees wel net verzoek om in weerwil van de hoge leeftijd van enkele bewoners het pro gramma maar zo lang mogelijk te ma ken, zodat "t slotnummer wel na twaal ven mocht vallen. Aan dit verlangen is dai ook ruimschoots door de dansgroep tegemoet gekomen. Het slot van een 20- tal nummers kwam dan ook inderdaad ruim kwart over twaalf, waarbij zoals meerdere keren tfldens de avond, perso neel en menig oudje welgemoed en enthousiast met leden van de Skots ploech op de vloer verschenen om tot vreugde van deelnemers en toeschouwers enige dansjes mee uit te voeren. Zoals de directrice, mevr. Gaastra, die bij ge voelvolle en sympathieke dankwoorden de Skotsers voor hun belangloos optre den ieder een aardige surprise aanbood, opmerkte, werkt een dergelijk opreden hartverwaï-mend voor de bewoners en doet dezen steeds uitzien naaf een her haling. Ook door de groep zelf wordt een optreden in een rusthuis steeds weer op nieuw ervaren als een dankbare actie, zoals in andere rusthuizen in Sneek, Bolsward, Joure, Heerenveen, Drachten en o.a. in een groot rusthuis in Amster dam, waar zij zich voor en na presen teerde. Zij verleent op verzoek gaarne een dergelijke medewerking. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Dnif hout Kierebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Borst(comm) deelt minister Staf mee, dat hij geen aanleiding ziet om boter aan de Neder landse militairen beschikbaar te stellen. Er doen zich thans enige omstandig heden voor, zo zegt de bewindsman, die het vermoeden wettigen, dat de afzet van boter gedurende 1959 op minder moeilijkheden zal stuiten dan in het voor afgaande jaar. Immers, de voorraad koelhuisboter bij het voedselvoorziening in- en verkoopbureau was per 1 januari 1959 4000 ton, terwijl op de overeen komstige datum van het vorig jaar nog een hoeveelheid van 10.650 ton in de koelhuizen was opgeslagen. Op dit mo ment is de voorraad koelhuisboter met uitzondering van geringe hoeveelheden bij de handel geheel geruimd. De binnenlandse boterconsumptie is belangrijk gestegen in vergelijking met de consumptie in de voorafgaande jaren. Weliswaar zal deze zomer weer boter in de koelhuizen geplaatst worden, maar dit moet gezien worden als een nor male opslag voor die periode in de win ter waarin de produktie van boter niet toereikend is. De minister bevestigt, dat in 1958 aan Belgische militairen boter tegen mar- garineprijs is verstrekt. Dit was echter een zeer tijdelijke maatregel, waaraan inmiddels een einde is gekomen. In 1936 verscheen voor de eerste maal het boekje ..Met Vlag en Wimpel”, een uitgave van Sikkens lakfabrieken N.V. te Sassenheim en bestemd voor allen, die zich op het water thuis voelen, voor het eerst. Het werd door de watersporters zo goed ontvangen dat reeds in 1938 een herdruk nodig bleek. Na de oorlog zag in 1949 een geheel nieuwe uitgave onder dezelfde titel het licht. Zo groot was ook thans weer de vraag naar een herdruk van dit bekende boekje dat men besloot over te gaan tot het samenstel len van een geheel nieuwe uitgave waar in overigens de bekende rubrieken (bijv. Vlaggen en Wimpels, Stekén, Scheeps termen e.d.) gehandhaafd bleven. Tevens is in „Met Vlag en Wimpel” nummer 4 weer het Binnenaanvaringsreglement op genomen, dat, zoals bekend, aan boord van elk vaart ig aanwezig dient te zijn. Ditmaal is de uitgave verzorgd door Sik kens lakfabrieken, die al jaren Rubbol Jachtlak in kleuren maakt en de FleXa- fabrieken gebr. Tjallema n.v. te Sneek die ook lakken voor schipperij en water sport maakte, welke beide bedrijven thans nguw samenwerken en hun kennis opgedaan bij de vervaardiging van deze producten, o.a, hebben verenigd bij de samenstelling var. een nieuw product Ruwa bootlak. Over het lakken van een boot, de materialen welke men nodig heeft, werkschema’s, onderhoud zeilen enz. enz. vindt men dan ook talloze wen ken in dit boekje. GAUW. De voorzitter, de heer A. Kor- nelis, opende deze in „Us Gebou” gehou den avond met het laten zingen van Ps. 103 1 en ging voor in gebed. Hij heette allen hartelijk welkom en zeide o.m. dat dit de laatste keer was dat men als leden van het C.V.-onderwijs bijeen kwam, daar het nu een Chr. Nat. school wordt. Verder deelde hij mede dat in ce gecombineerde bestuursvergadering was besloten de contributie van de leden vast te stellen op f 2.50 per lid. Hij bracht dank aan de aftredende bestuurs leden de heren M. Jansma en B. Dijk stra voor het vele werk dat zij in al die jaren hadden verricht in het belang van C.V.-onderwijs. Voorts deelde hij mede dat er in het bestuur over een kleuter school is gesproken. De notulen en het jaarverslag van de secretaris de heer P. de Jong werden goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester de heer H. Bootsma bleek dat er nog een batig saldo is. Daarna kwam het onderwijzend personeel aan het woord. Het Hoofd der school de heer J. Boersma hield een lezing over Natuurkunde van vroeger en nu; Juffrouw Tiemersma hield een le zing over Tekenen op school en de heer G. Bootsma een over Geschiedenis. Deze onderwerpen werden leerzaam en boeiend naar voren gebracht. Bij de rondvraag kwam nog even de kleuter school ter sprake. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de bijeen komst met het laten zingen van Gez< 282 1 en 3 en ging heLH.d.Sch., de heer Boersma. voor in dankgebed. Yn syn iepeningswurd dielde de foar- sitter Tj. Hoekstra mei, dat de kursus „Sprekken yn "t iepenbier”, organisearre troch de Jongerein, tige slagge is. Goed 20 leden diene hjiroan mei. It lid J. Ab- ma spriek doe oer büthüsfentilaesje. De ynlieder lei binammen de klam op in konstante temperatuer, de lucht moat oanhaldend wei forfarske wurde. In tem- peratuer-opnimmer is tige winsklik. Dizze mei nocht oanharke ynlieding joech oanlieding ta in libben neipetear. Der sil fierders bisocht wurde om mei- koarten ek yn Snits in ófdieling fan Plattelansfammen op to rjochtsjen, hwat ek de üntjowing fan de jongerein ta goede komt by it mienskiplik orga- nisearjen fan kursussen, lêzings, ekskur- sjes ensfh. Fan "t neisimmer sille foar de Jongerein sprekkers frege wurde oer koöperaesje en spekulaesje. IJLST. De Chr. Zangver. „Euphonia” alhier, direkteur Tj. v. d. Velde, gaf dinsdagavond een uitvoering voor haar begdnstigers. Een achttal nummers werd ten gehore gebracht waarvan op ver zoek „Zangersmars” nogmaals werd ge zongen. Het geheel werd afgewisse’d door ’t optreden van de declamator „Lytse Sjoerd”, de heer S. de Vries van Molencnd, wat bij de aanwezigen ook zeer in de smaak viel. Zowel de zang nummers als ’t optreden van de voor drager werden beloond met een krach tig applaus. Jammer dat de zaal niet beter bezet was. De avond stond onder leiding van de oud-voorzitter J. Wasse naar, die nog een opwekkend woord sprak om lid te worden van „Euphonia maar net of ook in deze winter kon de ijsbaan al we„r gebruikt worden en hoe wel er maar weinig vorst kwam, zijn er toch nog zes hardrijderijen gehouden. De leden wonen bijna over geheel Wymbrit- seradeel verspreid, waaruit blijkt dat het er altijd prima in orde is. Hulde aan het ijverige bestuur. De voorzitter reikte daarna de prijzen aan de winnaars uit. De wisselbeker voor de langebaanwed- strijd kwam weer In het bezit van S. Osinga van Oudega (W.), die tevens kampioen werd en daarvoor nog met een krans beloond werd. De overige pre zen bestonden uit luxe voorwerpen en medailles. Vervolgens voerde de toneel vereniging „Nim "t sa "t is” van Oost* hem het toneelstuk „Oan de kant fan "e Mar” op. Alle spelers vertolkten hun rol prima en werden daarvoor door het pu bliek met daverend applaus beloond. Aan het eind van de avond sprak de ve orzitter nog woorden van dank tot een van de spelers die de vereniging gaat verlaten, voor het vele mooie werk dat hij voor haar gedaan heeft. Zjjn vertrek, is dan ook een groot verlies. Deze ge zellige avond werd daarop met een woord van dank tot de aanwezigen voor de goede opkomst en hun aanacht door de voorzitter gesloten. OOSTHEM. Deze Ver. hield maandag een feestelijke prijsuitdeling in het „Himster- hüs”. Voorzitter Hof zei in zijn ope ningswoord dat dit eerste keer was in de historie dat een avond als deze in Oost-, hem gehouden werd. Omdat er in Nije zijl, waar de ijsbaan ligt, geen geschikte plaats is voor het uitreiken van de prijzen, werd op de jaarvergadering besloten dit gezamenlijk aan het einde- van het seizoen te doen. Het vroor nog Maandagavond j.l. hield het Sneker Accordeon Orkest o.l.v. de heer Marten Brouwer zijn tweede leerlingenavond in de foyer van Amicitia. Het doel van deze avond was o.m. te laten zien hoe het onderwijs gegeven wordt. Zo liet Henk Roosjen het allereerste begtn zien: vin geroefeningen op de tafel, noten lezen en vervolgens toonladders. Is men hiermee klaar, dan kan met de eerste eenvoudige stukjes Worden begonnen. „Mijn eerste wals” werd gespeeld door Anneke Soyer, Annie Wittermans en Joke Peenstra speelden „Vakantiewals” en „Spelende vingers” werd uitgevoerd door Detty Popma en Jopie de Jong. Het volgende duet „Heisza, saust der Konrad los” was voor meer gevorderde leerlingen en Tjitse Spitse en Jan Kuipers brachten dit keurig naar voren. Als laatste deel van dit programjpa-onderdeel speelde Tjitse Spitse de Boheemse Polka van Crossman. Buitengewoon knap, maar niet overal even maatvast. Het Sneker Accordeon Orkest dat daarna aan de beurt was, is op de goede weg. Dit bleek uit de drie nummers die gespeeld werden. „Marche des mineurs” van Yvette Horner, „Unique” van Jacq Tiebosch en 't bekende Nonnenkoor in een bewerking van de hoofdleraar 1^- Boonstra. Het samenspel was soms nog wat ongelijk, maar toch heeft dit orkest al veel bereikt in ruim een jaar, wat vooral te danken is aan de dirigent de heer Brouwer, die al ruim twintig jaar bezig is het accordeonspel op hoger peil te brengen. Door het instellen van examens, die door bekwame musici worden afgeno men, het houden van leerlingenavonden, duo-avonden en openbare uitvoeringen probeert de heer Brouwer dit doel te be reiken. Op het ogenblik heeft hij zeven orkesten in Friesland. Uit deze orkesten is een keurploeg samengesteld van onge veer vijftien leden, die allen het solisten diploma hebben. Deze vijftien vormen het schoolorkest, dat na de pauze optrad. Wat de heer Brouwer met dit orkest weet te bereiken, is werkelijk buitenge woon. Phrasering, dynamiek en agogiek waren tot in de puntjes verzorgd en af gewogen. Ook de klank was uitstekend (alle instrumenten zijn van hetzelfde merk) en van de registratiemogelijkheden was een volkomen juist gebruik gemaakt. De werken die gespeeld werden, „Son- nenfunken” van Curt Herold, „Aus ga lanter Zeit” van Friedrich Haag, „Ave Cantora” van Malando, „Fryske Wetter- sankjes” van W. Boonstra. „Abschied der Gladiatoren” van Blankenburg en als ex tra nummers het „Intermezzo” uit de ballet suite van Hans Brehme. gevolgd door een soort draaiorgel-imitatie en de „Florentine!- mars”, werden allen voor treffelijk ten gehore gebracht. Het mu zikale hoogtepunt was ongetwijfeld het intermezzo van Hans Brehme. De heer Wim de Ruiter, die de exa mens had afgenomen, reikte vervolgens de diploma’s uit, waarna de heer C. Soyer. die de avond ook geopend had. deze gezellige en drukbezochte bijeen komst sloot. B. N. De 15-jarige Cornells Mollema te Scharnegoutum vond 'dinsdagmorgen 9 uur een kievitsei direkt bij zijn huis, nl. aan de spoorbaan. Hij heeft het ei. dat het eerste in dit seizoen in Wymbritse radeel gevondene was, direct aangebo den aan burgemeester van Hout. Maandagavond kwam de schaakclub uit Oudega (W.) op bezoek in Gauw om daar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. De uitslag was 5% tegen 4% in het voordeel van Gauw. Gauw Oudega W.) M. MiedemaK. Elzinga G. MiedemaS. D. de Vries Tj. Dotinga—Sj. Abma Tj. DijkstraC. Broersma K. L. JellemaJ. Bakker T. de BoerH. Boonstra Tj. MiedemaJ. Schoonhoven S. JansmaJ. Verbeek C, DotingaC. de Hoop W, de BoerS. Saadstra Joh. van TuinenS. F. de Jong 10 1 - - -•

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1