1 Vakbondsafiieling (Voedings- en genotmiddelen] vierde haar 4O-jarig jubileum Eierinzameling van S. en O. weer groot succes Afscheid van zuster v. Halsema van Groene Kruis Ijlst Hetactie comité in eenimpasse VJ IJLST WYMBRITS ER A DEEL van en Olficieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, AGENDA I ÉP 114e jaargang no. 24 Maandag 23 maart 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Redaktie-adres t Kleinzand 7 Telefoon 2872 De Sportraad Sneek geïnstalleerd W. de Vries forstoarn Lezing voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling I Te weinig financiële en morele medewerking Wijzigingen in de organisatievorm en in het bestuur bepleit. SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK diens rekening werd Geen concrete plannen het voor Andere sprekers. Gelukwensen. de een vakbeweging nu meer dan ooit noodza- een enve- Dat de eier-inzameling, Pluimvee- en Konijnfokver. de en van Van Brouwer’s akkordeonschool slaag', den alhier alle leerlingen, die eksameu, deden, t.w.: Elementair: Anneke Soyer, Joke Peen» stra, Annie Wittermans, Jutrijp. Licht gevorderd: Detty Popma, Oppen, huizen, Jopie de Jong. Voor A: Annie Fritsma, Pietie Volkers, Ymie Hagen, Workum. Voorbereidend B: Anne Marie Schreit, der, Jopie Posthuma, Jan Kuipers. Voor C: Tjitse Spitse. Waar geen plaatsnaam vermeld is ww. nen de geslaagden in Sneek. De eksamens werden, wegens ziekte van de heer Frans van Capelle, afgeno men door de heer Wim de Ruiter, musi cus en technisch adviseur van de Werk» gemeenschap voor de akkordeon. Voor de leerlingen, dir. Brouwer en. zijn assistentes mej. C. Kramer en mej. W. Bakker, een mooi sukses. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Vrijdagavond kwamen de Sneker sport verenigingen in hotel Hanenburg bijeen, ter bespreking van het concept reglement voor de Sportraad, hetwelk door een daartoe aangewezen commissie was ont worpen. Van de zijde der v.v. Black Boys was een voorstel binnengekomen betref fende het aantal leden waaruit de sport raad zal moeten bestaan. Had men voor gesteld voor elke tak van sport één ver tegenwoordiger in de raad aan te wijzen, v.v. Black Boys achtte het beter voor elke aangesloten vereniging een verte genwoordiger aan te wijzen. Wanneer wij, aldus voorzitter K. Doevendans met een dergelijk, voorstel in zee zouden gaan zou dat betekenen dat de raad niet uit 15, maar uit ongeveer 40 leden zou be staan. Gezien de ervaring met sportraden elders is het beter de raad uit een zo klein mogelijk aantal mensen te doen bestaan. Na een uitvoerige discussie over dit punt, zegde de voorzitter van Black Boys toe een en ander in het eigen be stuur nader te zullen overleggen. Na enkele toevoegingen aan het regle ment ging de vergadering verder met de voorstellen accoord, zodat na de bevesti ging van de aangewezen leden de sport raad thans officieel opgericht is. In verband met een voorstel van de heer Faber (Oranje Nassau) aangaande de benoeming van een voorzitter is de tot nu toe tijdelijk optredende voorzitter de heer K. Doevendans benoemd tot de eerste algemene ledenvergadering in sep tember. Het commissievoorstel aangaan de de contributieregeling werd zonder verandering geaccepteerd. De jaarlijkse bijdrage zal 10.— per vereniging be dragen benevens 0,05 p. jaar per senio renlid. Met een woord van dank voor de ge animeerde discussie en het uitspreken van de hoop dat de geest, zo die thans onder de leden der sportverenigingen heerst, zich ook in de sportraad zal uiten besloot voorzitter Doevendans deze voor het Sneker sportleven zeer belangrijke avond. de vergadering die over 14 dagen gehou den zal worden. Het tegenwoordige bestuur: zittend v.l.n.r. .4. Brandsma, penningmeester: K. Wa genmakers, voorzitter; H.-Krot, secretaris; staande J. Bosma, J. v. d. Woude, R. Wa genmakers. welke „Sneek omstreken” nu al jaren ten bate zieken, zwakken en behoeftige gezinnen tegen Pasen in onze plaats organiseert zich nog steeds in toenemend succes mag verheugen, bleek vrijdagavond weer toen in een der zalen van hotel Hanen burg de officiële overdracht plaats had van de woensdag j.l. ingezamelde eieren. Naast het bijna voltallige bestuur van S. en O. waren tegenwoordig de dames en heren die zich met de inzameling had den belast, de afgevaardigden van Hulp in Nood, mevr. J. ObbemaVeldman en de heer S. Feenstra, de heren dokter Dethmers en A. Tromp, die resp. het Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis vertegenwoordigden. De heer Jongejans die het Groene Kruis zou vertegenwoor digen, had bericht gezonden van verhin dering. De heer F. Verf, voorzitter van S. en O., riep allen een hartelijk welkom toe en wel in ’t bizonder de heer Dirk Vol kers, erelid van S. en O., die behalve mede-oprichter van deze nuttige vereni ging, ook de initiatlef-nemer voor deze eier-inzameling was. Spr. deelde voorts mede dat men dit jaar de grote steun heeft moeten missen van het oud- bestuurslld de heer JE. Brouwer, die zich thans in 't ziekenhuis bevindt. Het be stuur heeft hem bloemen doen toeko men met de wens tot een spoedig her stel. De heer Verf bracht grote dank aan allen die hun medewerking hadden verleend aan dit nobele werk dat weer zo uitnemend is geslaagd. Naast de lof die hij toezwaaide aan de dames en heren die zich met de inzameling had den belast gold deze ook voor de Sneker ingezetenen die er voor gezorgd hadden dat niet minder dan 10.860 eieren bij- -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en kelijk is, bood hij tot besluit loppe met inhoud aan. Na de pauze met thee en gebak, spra ken nog de heren M. Steegstra als voor zitter van de S.B.B. en namens de Alg. Grafische Bond; J. de Vries namens de R.K. zustervereniging „St. Joris”; B. Bok voor de Algem. Ned. Bouwbedrijfs- bond en W. de Vries als oud-bestuurs- lid. De meeste van deze sprekers boden eveneens een enveloppe aan. Ook las de voorzitter een aantal schriftelijke geluk wensen voor en aan het einde van de re ceptie dankte hij voor alle blijken van belangstelling, de giften en de bloemen, die in de zaal pronkten. Onderscheidingen. Tot besluit hield de heer J. Wiersma, verbonden aan het P.E.B., een causerie verduidelijkt met voorbeelden en gra fieken, over de tarieven van dit bedrijf die, zoals hij aantoonde ongeveer in het midden liggen van die van de andere electriciteitsbedrijven in ons land. Ook beantwoordde hij een groot aantal vragen, waarbij hij tevens adviezen ver strekte en in tal van andere gevallen een onderzoek toezegde. De voorzitter bracht hem voor dit alles namens de vergadering hartelijk dank. Niet alleen met woorden, maar ook met de traditionele bus Drabbelkoeken. Advertentieprijl 15 et p«r mm Bij contract (handeliadv.) lager Abonnementiprij» f 3.— per halt iaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Onder de velen die op de receptie ver schenen bevonden zich de heren L. Witte en Chr. Nordberg, resp. secretaris en pen ningmeester van het Hoofdbestuur te Amsterdam, de districtsbestuurder L. Kuipers te Meppel, vertegenwoordigers (sters) van de Sneeker Bestuurdersbond •en vele van de daarbij aangesloten Vak- bondsafdelingen, van de Vrouwenbond van het N.V.V., de V.A.R.A. en t het I.v.A.O., terwijl ook de R.K. en de Chr. zusterorganisaties van hun belangstel ling blijk gaven. TOPPENHUZEN. Tongersdei forstoar de Ijear W. de Vries, yn lis doarp in bikende figuer. De alderen neamden him noch altiten polysje de Vries, hwant hy wie hjir jierren gemeentefjildwach- ter. Op sosjael terrein hat er hjir folie en baenbrekkend wurk dien. Trije for- ienings hat er hjir mei oprjochte en as ponghaider of gewoan bistjürslid j;e- n fjinne. Foar it Griene Krüs wie Herrezen. Het onderling contact bleef echter be staan en zodra de bevrijding daar was werd de draad weer opgevat. Reeds in juni 1945 werd met negen leden verga derd en in november waren er al weer 30, welk aantal zich daarna gestadig uitbreidde. Zöwel voor de bakkers als voor de sui- Tijdens de goedbezochte feestavond voerde de heer Nordberg eveneens net woord en reikte hij een aantal ere- speldjes van het N.V.V. uit. De gouden speld voor het 40-jarig lidmaatschap kregen de heren R. Wagenmakers, H. Ozinga, S. Rinsma, W. de Vries, IJ. van der Werf en H. K. Zandstra, de zil veren voor 25 jaar de heren F. de Jong, D. Endstra en G. Twijnstra. De Voorzitter zegt o.m.: Vijf jaar ge leden legde U, zuster, het werk in Nij- land neer. Wij hebben toen contact ge zocht, want we kenden U er. wisten dat U nog wel in staat was de wijk in IJlst te verzorgen. U hebt aan onze roepstem gehoor gegeven. Ik hoop dat U er geen spijt van hebt gehad. Wij zeker niet. U was geen onbekende voor ons. Voordien had U reeds 10 jaar onze vereniging diensten bewezen. U reed toen in een auto, maar toch was de dubbele wijk niet gemakkelijk. Toch hebt U nooit ge klaagd en wij zijn in onze verwachting niet beschaamd. Namens bevolking ei? bestuur dank ik U hartelijk voor wat ge in die 10 en 4 jaar hebt gedaan. In een persoonlijk woord zegt spr. o.m. nog: Ik heb het langst met U samenge werkt. Tussen ons is altijd een goede verstandhouding geweest en ik heb van de ervaring van U, zr., altijd een dank baar gebruik mogen maken. Het bestuur wil het niet bij woorden laten maar die onderstrepen door U een souvenir aan te bieden. Met de wens dat het haar ver der wel moge gaan overhandigt spr. zuster van Halsema een prachtige zil veren broodschaal met inscriptie. Oud-burgem. Oppedijk zegt o.m.: Wij hebben enkele jaren ambtelijke verkering gehad (gelach). U hebt mij nooit per soonlijk behandeld. Maar ik heb altijd gehoord: „in pür bést mins”, dat niet al leen het lichaam verzorgde, maar ook De heer Nordberg bracht de geluk wensen ovei' van het Hoofdbestuur, waarbij hij opmerkte dat de bouwstenen voor deze afdeling reeds in 1913 gelegd werden toen een aantal correspondent- leden hier het zaad voor de vakbeweging uitstrooide, waarna in 1919 ’n afdelings bestuur gevormd kon worden. De afde ling kan thans terugzien op een rijke historie waarin veel werd bereikt. Spr. wierp vervolgens een blik in de toekomst die naar zijn mening een ge heel ander economisch en sociaal beleid in ons land zal brengen en betuigde ver volgens de oude vrienden R. Wagenma kers, W. de Vries en H. Zandstra de innige dank van het Hoofdbestuur voor het vele werk dat zij voor de organisatie hebben gedaan. Na de wens te hebben uitgesproken dat de afdeling nog hechter en sterker zal worden omdat versterking van de Het bezoek aan deze vergadering was behoorlijk, waarover voorzitter Kraak man in zijn openingswoord zijn voldoe ning uitsprak. Hij verwelkomde in ’t bijzonder de nieuwe leden mej. de Ja ger en de heren Sikkes en Scheltema wie hij veel sukses in hun zaak toewens te en feliciteerde de heer v. d. Wal met de opening van zijn nieuwe lunchroom- ijssalon en de heer v. d. Meeren, de nieu we eigenaar van de zaak der firma IJp- ma, waarbij hij eveneens zijn beste wen sen voor hun bedrijf uitsprak. De heer Kraakman deelde daarna mede, dat de moeilijkheden waarmee het Co mité de laatste jaren te kampen had nog nfet zijn geweken. Wel hebben vele le den hun contributie verdubbeld, maar lang niet alle. Hopelijk zullen de nalati- gen er nog toe overgaan. Spr. beklemtoonde vervolgens dat er in Sneek, de tweede koopstad van Fries land, meer kan en moét gebeuren. Stil stand betekent achteruitgang. De aktivi- teit mag niet verslappen want in andere plaatsen zit men niet stil. Wij raken dan achterop. Ook de overheid moet daartoe medewerken en naast geldelijke steun is de morele steun van de leden een eerste vereiste. Het bestuur kan niet alles alleen doen. geen voldoende werk was, zodat er vaak maar halve weken gewerkt werd, een mooi resultaat. Aan werklozensteun werd in dat jaar door de afdeling f 500.uit gekeerd. Het was toen ook zeer moeilijk de bakkerij-arbeiders te organiseren. In 1923 waren er nog maar drie lid hoewel de toestanden in de overwegend kleine bakkerijen veel te wensen overlieten. Toch gelukte het na tien jaren van strijd in 1930 een plaatselijk collectief contract met de bakkerspatroons af te sluiten, waarin zelfs was bepaald dat de gezellen lid van een vakbond moesten zijn. Dit contract heeft tot 1936 gegolden, en in zeven jaar steeg ’t ledental tot 44. Tot aan 1940 bleef dit aantal stabiel. Daarna werd de terugslag van de bezet ting ondervonden en toen de bezetters de leden wilden dwingen lid te worden van het N.A.F. dook de gehele organi satie onder. IJLST, 17 maart. Maandag hield ons Groene Kruis een ledenvergadering. Het middenzaaltje van „Ons Gebouw” was tjokvol met 100 leden en belangstel lenden, die zuster v. Halsema en haar opvolgster met handgeklap ontvingen. Ruim acht uur opende de voorzitter, dr Goïnga, met een kort woord de bijeen komst. Hij brengt dank aan de afge treden secretaris-penningmeester voor het vele werk dat hij in het belang der vereniging heeft verzet en heet allen welkom, in het bijzonder zr. v. Halsema en haar opvolgster. Het bestuur wenst U een lange, gezonde en rustige tijd toe als ambteloos burgeres. De vac. dreig de een lijdensgeschiedenis te worden en daarom te meer heten we zr. Pruiksma van harte welkom in ons midden. Ik wil hier ook een woord van lof richten tot die bestuursleden door wier werken het ledental is gestegen van 390 tot 414. Het jaarverslag van de penningmeester leert ons dat de totale inkomsten f 7503,25 bedroegen, de uitgaven beliepen f 7739,93, zodat er een nadelig saldo is van f 236,68. Dit is echter niet geheel juist, zegt de voorz. Er is nog een re serve van f 500.—, zodat er uiteindelijk een voordelig saldo is van f 263,32. Het was dus toch een goed jaar 1958 wat de financiën betreft. We hebben goed ge boerd maar laten we niet juichen want 1959 zal stellig wat ongunstiger zijn. De kascommissie brengt bij monde van mej. Veenstra verslag uit. De penning meester wordt van z(jn verantwoorde lijkheid ontheven. Voor 1959 worden als leden der kascommissie aangewezen de heren J. Visser en E. Wouda. Periodiek aftredend zijn de bestuursleden mevr. A. NooitgedagtKeulen en de heer J. C. Cavaljé. Ze worden bij acclamtie her benoemd. Het voorstel van het bestuur de f 0,20 die per lid per jaar aan het Terlingenfonds moet worden afgedragen bij de contributie van de leden te innen, gaat vlot onder de hamer door. En zo is de weg nu vrij hoofdpunt van de avond Afscheid van en aanbieding cadeau aan Zr. G. N. van Halsema. Men schrijft ons Naar uit een in dit blad voorkomende advertentie blijkt, verzorgt de heer S. P. M. Gooi, Inspecteur van Politie, korps chef te Winschoten voor de afd. Sneek van het Inst. v. Arb. Ontw. op woensdag 25 maart a.s. in het P. J. Hüs alhier een lezing met als onderwerp; „Een praatje met een plaatje over het recherchewerk”. De werkmethoden bij de recherche zijn voor de meesten onder ons veelal in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Ve len van ons hebben ongetwijfeld een ze kere voorkeur voor een goed spannend detective-verhaal, een „Thriller”, waarin zekere rechercheurs de meest ingewik kelde misdaden 'uiteenrafelen en de da. der of daders van deze misdaden ontmas keren en daarvoor doen boeten. Zou het beeld, dat ons in deze detective-verhalen wordt voorgehouden van de recherche en de recherche-methoden, werkelijk het juiste en ware beeld zijn? Wij denken van niet. Wij verwachten, dat in deze lezing de heer Gooi een geheel ander beeld zal geven van de rechercheur en de recherche-methoden. t Het is goed eens te horen op welke wijze de recherche werkt en het gezegde waar maakt „Misdaad loont niet”. heel weinig. Maar als het Actie Comité niets meer kan organiseren blijft alleen de Sneek week over. Meer kan Sneek de gasten dan niet bieden. Nadat nog meerdere leden hun ziens, wijze hadden gegeven, was de bestuursverkiezing aan de orde. Ook hierover werd lang en breed gesproken. Met uitzondering van de hr Ris stelden n.l. alle leden zich wel herkiesbaar, echter onder bepaalde voor waarden, o.a. dat er een uniforme con tributieregeling komt en de werkzaam heden van de secretaris en de penning meester verlicht zullen worden. Om de gelegenheid te krijgen deze veranderin gen nader te bespreken en z.n. adviezen in te winnen, werd besloten de bestuurs verkiezing aan te houden tot een volgen- Tot de vele Vakbondafdelingen die direct na de eerste wereldoorlog werden op gericht, behoort ook die van de Algem. Bond van Voedings- en Genotmiddelen in onze stad, welke op 2 maart 1919 haar werkzaamheden begon. Deze af deling bestond onlangs dus veertig jaar welk jubileum zaterdag werd gevierd, ’s Middags hield het bestuur een receptie in de grote zaal van het Piter Jelles Hüs, door V. en D. stylvol versierd, en ’s avonds was er voor de leden en ge nodigden een feestavond in de toneelzaal van Hanenburg, welke verzorgd werd door het bekende Gezelschap Bennie Vreeden. kerbewerkers kwam een landelijke loon regeling tot stand die een grote verbete ring inhield. O.a. waren hierin twee we ken vacantie met 2% vacantietoeslag op genomen. Toch waren het moeilijke ja ren waarin nog hard voor meerdere ver beteringen gewerkt moest worden. Het ledental bleef echter stijgen. In 1948 bedroeg dit al 55, in het begin van 1951 75 en thans zijn 104 vakgenoten lid. Er is echter niet alleen aan de uit bouw van de organisatie gewerkt. Ook de innerlijke kracht werd versterkt dooi de leden meer ontwikkeling bij te bren gen, waartoe door het H.B. allerlei cur sussen werden georganiseerd, evenals cursussen voor de vakopleiding voor bak kers, suikerbewerkers en slagersgezel len. Na dit overzicht haalde de voorzitter nog even enige leden nagr voren die zich bijzonder actief hebben getoond, nl. R. Wagenmakers, jarenlang voorzitter; H. Kamstra, voor de oorlog vele jaren pen ningmeester en W. de Vries, geruime tijd penningm. en propagandist. Hun en ook alle niet genoemde werkers zijn wij er kentelijk voor hun trouw, aldus de heer Wagenmakers, die tot slot de hoop uit sprak, dat de nog niet vervulde wensen van de Bond een prikkel zullen zijn om vastberaden en eensgezind door te gaan. Terugblik. Voorzitter K. Wagenmakers wierp na zijn begroetingswoord een terugblik op de afgelopen veertig jaren. De afdeling startte met 11 leden, maar het volgende jaar waren daar nog maar zes van over. Er behoorde in die tijd nl. een zekere moed toe lid te zijn van een vakorgani satie. Vooral van werkgeverszijde werd veel tegenwerking ondervonden. Het kleine groepje zette echter door en in 1921 waren er al 22 leden van wie zeven thans mee jubileerden. Dit is de kern gebleven die het mede mogelijk heeft gemaakt dat er grote verbeteringen tot stand zijn gekomen. Het eerste begin daarvan kwam reeds het volgend jaar, toen na een actie voor de suikerbewer kers drie vacantiedagen werden ver overd. En dat was in die tijd waarin er een waren gebracht. Verdeeld als volgtl plm. 4000 eieren in natura, 2527 aan bonnen en voorts aan geld f 524,47. Dank werd ook gebracht aan Brand stoffenhandel fa. J. Ligthart, die een auto en chauffeur, de directie van Nor- mandia die wagens en de heer Vieleers die kisten beschikbaar stelde. De ruim 80-jarige heer S. Feenstra, administrateur van de Ver. Hulp in Nood, die in overleg met de Kruisver enigingen er zorg voor draagt dat de eieren hun bestemming bereiken, richtte woorden van dank tot allen die hun me dewerking hadden verleend om dit schitterende resultaat te bereiken eij uitte daarbij de wens dat de Ver. S. en O. met dit werk tot in lengte van jaren zal mogen doorgaan. Ook de heer D. Volkers was trots op het dit jaar verkregen resultaat, temeer als men bedenkt dat de eerste inzame ling die S. en O. organiseerde, slechts 400 eieren opbracht. De voorzitter vertelde nog het een en ander over de organisatie van de inza meling, die men dit jaar voor 't eerst met het houden van een contact-avond van bestuur en inzamelaars had inge leid, zodat een en ander een vlotter ver loop heeft gehad, zodat men deze metho de zal blijven volgen. Een extra pluimpje kreeg nog de 74-jarige heer Jan Rozema die al de jaren dat S. en O. nu al een eier-inzameling houdt, zijn krachten hieraan heeft gegeven. Vervolgens sloot de heer Verf deze in zeer prettige sfeer gehouden bijeenkomst. Op de mededeling dat het bestuur voor dit .jaar om de genoemde redenen geen concrete plannen heeft, volgde een zeer uitvoerige discussie, waarbij de heer I Baarda o.m. betoogde, dat er een ver- nieuwing en een nieuwe stimulans in het comité moet komen. Een groot aantal le den betaalt wel trouw zijn contributie maar gelooft het verder wel. De mislukte dinsdag-koopjes aktie is daarvan een be wijs. Ook'moet de organisatie op een andere leest geschoeid worden. Hoed af voor he. verleden, maar de jas uit voor de toe komst. Zoals het nu gaat, loopt het mis. De penningmeester luchtte eveneens zijn hart. Er is veel te weinig medewer- king van de leden en V.V.V. doet ook j it 45 jier, de bigraffenisfoilening 27 en it sikefüns 50 jier. Inkelde jierren forlyn krige er foar al syn krewearjen de earemedalje yn sulver, forboun oan de Oarder fan Oranje Nassau. Ek par- tikulier stie de Vries mei rie en die foar elk klear. Foaral op administratyf ge- biet holp er faek de minsken dy’t seis net sa goed mei de pinne oer ’e wei koe ne. De doarpsmienskip sil dizze markan te figuer noch wol faek ris yn ’t om tinken hAlde. Jaarverslagen De secretaris de heer D. Martens schreef in zijn jaarverslag dat er verleden jaar wel suksessen zijn geboekt maar dat er ook veel achterwege moest blijven, o.a. de Wipfeesten. De lasten waren te hoog. In de plaats daarvan is een Brabantse avond gehouden en werd de Waterpoort tijdens de Sneek-Week verlicht. De actie voor dinsdagkoopjes is door gebrek aan belangstelling doodgebloed. Het aantal leden daalde van 117 tot 115. Het verslag van de penningmeester de heer D. v. d. Werf werd op papier aan de bezoekers uitgereikt. Het nadelig sal do over het boekjaar 1957-’58, groot 1.021,24 is weggewerkt en thans sloot de rekening die aan ontvangsten 8.596,18 en aan uitgaven 8.489.05 vermeldde, met een voordelig saldo van 107.13. Aan de Ver. van Sneker Zakenlieden moet ech- ter nog 250,aan contributie over 1958 en 1959 worden betaald, zodat er in feite een nadelig saldo was van 142,87. De heer v. d. Werf lichtte naar aanlei ding van vragen uit de vergadering ver schillende posten uitvoerig toe, waarna de heer J. Olij naméns de kascommissie verslag uitbracht van haar bevindingen. Zij hadden alles prima in orde bevonden en zwaaiden de penningmeester veel lof toe voor het zeer vele werk dat hij voor het comité verricht. Verder maakte de commissie nog enige opmerkingen. Een uniforme contributie regeling, waarvan nog niets gekomen is, is toch van groot belang. Bij invoering daarvan zou zij de contributie in drie termijpen willen laten betalen. Het Actie Comité doet veel werk waar van ook de gemeente in de vorm van be lasting groot voordeel heeft. Als voor beelden werden genoemd de verlichting van het Wilhelminapark en de Water poort en de Brabantse avond. Maar slechts een klein deel daarvan is aan het Comité zelf ten goede gekomen. De ge meente zou daarom het Actie Comité ook wel wat meer kunnen helpen. De voorzitter sloot zich aan bij de dank welke de commissie de penningmeester AMICITIA THEATER. Donderdag 26 maart ’s avonds 8 uur film: De onvergetelijke melodie. wel een geestelijk steuntje gaf. Ik wens U nog vele prettige jaren. Burgemeester Cavaljé spreekt nu niet als secr.-penningm. maar als burge meester. Al ben ik, aldus spr., nog niet lang Ijlster, ik weet toch al dat men zeer dankbaar is dat U hier zo lang ge weest bent. Het gemeentebestuur wil die dank onderstrepen door U iets aan te bieden. Het is de vervulling van een door Uzelf geuite wens. (Spr. overhan digt de zuster een exemplaar van het boekwerk „Groningen”). Mevr. SpieksmaWalinga, een van de dames-bezoeksters van het consultatie bureau, biedt een fraaie stoel aan na mens de moeders van de vele babies, die de zuster liefderijk heeft verzorgd. Gemeentesecretaris Goelema sprak namens oud-patiënten tot zuster van Halsema en dankte haar in gevoelvolle bewoordingen hartelijk voor al de zorg door haar aan hen besteed. Zuster van Halsema dankte tenslotte geroerd voor alle goede woorden tot haar gericht en voor de haar aangeboden ca- deaux. Zij had haar taak hier in IJlst graag gedaan en was steeds getroffen door de grote hartelijkheid waarmee men haar tegemoet trad; moge haar opvolg ster hetzelfde van de Ulsters ervaren. De heer J. Visser vertoonde tenslotte nog enige mooie films, waarna dokter Goïnga de bijeenkomst sloot. (Door een misverstand ontvingen wij dit verslag van onze correspondent te IJlst te laat voor ons vorig nr. Red.) Het Actie Comité van Sneker winkeliers dat in de acht jaar van zijn bestaan vele festiviteiten in onze stad heeft georganiseerd en daardoor de naam van Sneek als zeilstad en koopcentrum mee heeft helpen uitdragen, heeft verleden jaar zijn aktiviteiten om financiële redenen belangrijk moeten inkrimpen. Zowel financieel als moreel werd van de leden te weinig medewerking ondervonden en ook de financiële medewerking van de gemeente liet te wensen over, zoals door verschillende sprekers werd opgemerkt in de vergadering welke vrijdagavond in de bovenzaal van „Onder de Linden” werd gehouden en waarin de impasse waarin het Comité is geraakt, uitvoerig werd besproken. Dinsdag 24 maart ’s avonds 8 u, in Zaal Piso. 4e Lezing Natuurk. Genoot schap Sneek. Spreker Dr J. P. Otto, Sneek over „Mens en hond”. Dinsdag 24 en woensdag 25 maart. 8 uur Gymnastiek-uitvoeringen Thusliel- daGreate Pier in Amicitia. Woensdag 25 maart 's avonds 8 uur Open Deur Lijdensdienst voor ieder een in de Martinikerk. Woensdag 25 maart. Contactdag Slump’s Naai- en Breimachinezaak Hoek O. KoemarktHoogend van 1417 en 1922 uur. Woensdag 25 maart 8 uur Piter Jelles Hüs I.v.A.O. „Een praatje met een plaatje”, door S. P. M. Gooi, korps» chef-inspecteur van politie Win schoten. Donderdag 26 maart ’s avonds 7 uur Martinikerk Bolsward. Uitvoering van de „Matthaus Passion’’. Donderdag 26 maart. Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen. Verga dering in zaal Piso. Aanv. 8 uur. Vrjjdag 27 maart 's middags 2 uur. Gro te Kerk Sneek. Uitvoering van de „Matthaus Passion”. Dinsdag 31 maart. 8 uur Filmavond Ned. Reisvereniging in zaal Piso. Woensdag 1 april. Alg. Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank Hom* merts in het Geb. v. Chr. Belangen te Hommerts. Aanv. 7.30 uur. Woensdag 1 april. Modeshow Erings» Sneek in „Ons Gebouw”, Westersin* gel. Showtijden: 24 en 810 uur. bracht, waarna goedgekeurd. Bij de mededelingen van het bestuur herhaalde de voorzitter, dat vele activi teiten van vorige jaren niet herhaald kunnen worden wegens gebrek aan fi nanciën. Toch kunnen de Wipfeesten Én de Zeilkoningin eigenlijk niet gemist worden. Zij zijn van grote toeristische waarde. V.V.V. en het gemeentebestuur zouden daarom ook wel wat meer kun nen doen. Als de mensen naar Sneek komen moeten wij ze ook wat kunnen aanbieden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1