Amicitia AUKEMA ay Srovinciale Bondsdag C.J.V. Het Paasprogramma van het Theater C&A I BUITENLANDS OVERZICHT BOSSCHA TELEVISIE Rijk gevarieerde gym- nastiekuitvoering T. G. P. Hi - X* DONDERDAG 26 MAART 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Tweede Wad Het geheimzinnige Thibet in het nieuws naar Afscheid Ds. C. P. van Andel A Ouderavond Slagge Kruizebroederstraat 63-65 BLAUPUNKT - PHILIPS N.C.V.B. Hommerts-Jutrijp Paasmaandag weer in Sneek School met den Bijbel Gauw Zeldzaam Fries tin Nijmegen 5 c (Adv.) I.M. De uitvoering. Ds C. P. van Andel neemt zondag 29 (Adv.) I.M. Adv. I.M. Het doel geljjk. Daarom ook nu de Bondsdag. bov.engc- Laiia. Advertentie I.M. Afscheid van het Paradijs. Carson City. ge- OOSTERDIJK 8 - KLEINZAND 13 SNEEK Duivels te paard. Maandag om 4 uur weer een Randolph als hun vuisten. Soms echter maken die vuisten plaats voor revolvers. Randolph Het Paasprogramma van bovenge noemd theater is weer rijk voorzien en biedt elk wat wils. Scott-film. Nu moet „Scherpschutter no. 1” er aan te pas komen om te verhinde ren dat een oude man overigens zijn vroegere vijand van zijn land beroofd wordt. Hij raakt in een doldriest avon tuur verzeild dat een spannend verhaal oplevert, bekroond met een opwindende „land-rush” en de verzoening met zijn vroegere verloofde Corinne (Dorothy •Ma lone). 1.30 uur afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Scharnegoutum. ciële lichamen op hun grondvesten doet wankelen. Zij heeft een prachtige part ner in Paul Douglas en samen zorgen zij voor superieure verstrooiing. het leven van de jeugdige muzikale bo hème. Met Caterina Valente spelen Pe ter Alexander en Silvio Francesco. DE HOMMERTS. Oan de Ryks-univer- siteit to Grins is slagge foar it kandi- daets-eksamen yn ’e wis- en natuerkunde de hear G. J. Stavenga. Ml Een BANKSTEL of 4 CLUBS. Wij hebben een pracht collectie. Komt U eens vrijblijvend kijken. Het kan nog net voor de Paas dagen. iets nieuws in huis. Scott speelt de held van het verhaal. Lucille Norman de heldin. Bonjour Kathrin. De hoofdfilm, welke maandag te 6.45 en 9.15 draait brengt Caterina Valente, de internationale „Schlagerkoningin” in ■hier het lastig blondje, dat grote finan- haar eerste grote kleurenfilm. Een Duit se muziek-showfilm vol sprankelende melodieën en dansfantasieën in een ge durfde choreografie, met als achtergrond Zaken zijn 'Zaken. Maandag om 2 uur deze vrolijke ge schiedenis met Joe E. Brown in de hoofd rol van Alexander Botts, een handelsrei- ziger die allerlei dwaze avonturen be leeft als hij van de verkoop van onbe nullige snuisterijen overschakelt op die van tractors, maar tenslotte toch in de armen van een lief meisje belandt, dat gespeeld wordt door June Travis; ook Carol Hughes heeft echter een belang rijke rol. Van vrijdag t.e.m. zondag draait als hoofdnummer „Laila”, het verhaal van een verboden liefde. Het is de geschie denis van een meisje dat, nadat op een vreselijke tocht in het Poolland haar Scandinavische ouders zijn omgekomen, door een Lappenfamilie wordt opgeno men en geadopteerd. Als zij is opge groeid strijden twee mannen, uit ver schillende werelden, een Lap en een Noor jom de gunst van de mooie Laila. De schoonheid van Lapland vormt de ach tergrond van een emotioneel liefdesver- Foar üs ófdieling spriek op 24 maert Ds G. H. Dekker fan Easter-Nijtsjerk oer: „Sexuele voorlichting”. Ta skalhaldster waerd keazen frou L. HuitemaBreeuwsma. Het moge een bekend feit zijn, dat de vrije jeugdvormlng het moeilijk heeft in deze tijd, die we als „modern” aanmer ken. Er zijn vele dingen, die de jeugd in beslag nemen, zo zeer zelfs, dat er geen tijd is voor de jeugdvereniging. Van welke levensbeschouwing of confessie de jeugdorganisaties mogen zijn, de mees te lijden aan een bepaald gebrek aan jeugdige leden. Dat dit jammer is ligt voor de hand._Vooral ook, omdat hier door een geweldige mogelijkheid tot vorming van persoonlijkheid onbenut blijft. Vlak na de oorlog ’40'45 was er een grote toeloop naar de jeugdclubs; er werden piekcijfers behaald. Er was nog niet zoveel te doen en alles lag nog in de sfeer van krapte. Maar allengs werd er er kwameii meer goederen aan de markt; ae schaarste werd overvloed op velerlei ter rein; de toenemende welvaart stelde in staat te genieten van zaken, waar vroe ger niet aan te komen was. Dit proces moet van grote invloed zijn geweest op het verloop van de jeugdorganisaties, want zij verloren terrein, langzaam, maar voortdurend, soms leidend tot op heffing of tot radicale verandering van methodes. Achter deze titel gaat schuil een nieuwe verfilming in fraaie kleuren van „Immensee”, de novelle van Theodor Storm. Het verhaal van de jeugdliefde welke Ursula Benthien en Gerhard Meyen samenbindt tot ogenschijnlijk on- afscheidelijken, zodat Peter Hansen, die Ursula eveneens lief heeft, geen toena dering tót het meisje durft zoekeh. Tot het leven ook hier wonderlijke paden gaat en wonden worden geslagen welke de genezende tijd niet altijd kan helen. Maj Britt Nilsson, Claus Biederstaedt, Paul Hörbiger en Margit Saad hebben de hoofdrollen in deze film, welke dins dag en woensdag a.s. draait. The solid gold Cadillac. Donderdagavond 2 april een heel amu sante film met Judy Holliday en Paul Douglas in de hoofdrollen. Judy speelt Hoofdleider was nu de heer J. C. Kan en onder diens deskundig toezicht kre gen de aanwezigen een aantrekkelijk en rijk gevarieerd programma voorgescho teld, dat met gratie en souplesse in een vlot tempo werd uitgevoerd. Voor de pauze was de daad aan de jongere T.G.P.’ers, die met veel enthou siasme de attractieve en vaak zeer ori ginele nummers naar voren brachten. Daarna kwamen de adspirant-meisjes en -jongens en de dames en heren voor het voetlicht met oefeningen op de evea- wichtsbalk en aan brug, ringen, rek stok e.d. Vooral het turnen aan brug en rekstok stond op een uitzonderlijk hoog peil. Ook werden er enkele vrije oefeningen, een knots- en een hoepel- oefening uitgevoerd, bestemd voor de Betoging van de Turnkring Friesland. Zeer spectaculair was tenslotte het kastspringen en het werk op de lange mat van de jongens-keurploeg en de heren. De uitvoering werd besloten met een bijzonder gracieuse hoepeloefening door een groepje dames van de afdeling rit mische gymnastiek. Het bijna ovationele applaus, dat na afloop uit een enthousiaste zaal opsteeg, was dan ook volkomen verdiend. slappen, maar aanpakken. Wjj hebben de ruimte om te werken, waarin ons leven een loflied mag zijn. Dat kan alleen in gemeenschap met anderen. Een leven dat afgesloten is, kan geen vruchten dragen, doet afbreuk aan zijn bestem» ming: tot zegen te zijn voor anderen. Daar is altijd de nadruk op gelegd: je staat in het leven voor de ander. Dat is de boodschap die Paasmaandag weer ge zegd zal worden; daarvan zullen de lie deren zingen. Als de Bondsdag voorbij is en de twee duizend C.J.V.’ers naaar hun dorpen en steden terug gaan, dan weten zij dat hun werk in de afdeling, hoe eenvoudig van opzet, een rijke bijdrage mag en kan zijn aan het grote doel: behartiging van de geestelijke, verstandelijke en lichamelij ke belangen van de Nederlandse jonge ren. De Sneker regelings-commissie hoopt dat het een goede dag zal worden, waar aan ook het weer een steentje moge bij dragen. GAU, 20 maert. De Ver. tot Stichting en Instandhouding van een „School met de Bijbel”, gevestigd te Gauw, kaem yn algemiene gearkomste bijien. De foars. G. Miedema iepene de gearkomste, liet sjonge Ps. 89 1, gyng foar yn gebet, lies foai’ Joz. 4 en spriek in ynliedend wurd, hweryn hy nei foaren brocht dat fanwegen de kombinaesje fan de beide skoallen dizze gearkomste wol de leste wêze soe yn dit forban. Hy lies de pre- sintylist foar, hwer’t üt bliek, dat der 24 leden bywêzich wiene. Ek wiene by- wêzich 20 froulju. De skriuwer F. Vis ser lies de oantekens fan 'e foarige gear komste en it jierforslach. De skathalder K. Bakker die forslach fan ynkomsten en ütjeften oer 1958 en die meidieling fan ’e bigreating foar 1959 (1 jan. oant 1 sept.) Ut namme fan de kommisje foar it neisjen fan ’e boeken rapportear- de P. Kalteren, dat alles tige ynoarder bifoun wie. Op ütstel fan it bistjür waerd bisletten it ófgeande lid syn sit yn it bistjür halde to litten oan ’e tiid fan ’e opheffing fan de foriening ta. Doe waerd halden in bisprek oer de moog- likheit it skoalgebou fan ’e foriening vn it forfolch to brüken as beukerskoalle; ünderskate alden wiene der wol foar. Yn it skoft dat nou folge koe it wurk fan ’e learlingen bisjoen wurde. Nei it skoft hold S. D. Bakker in ynlieding oer it Onderwerp „Fortrouwen”, dêr’t in moai bisprek op folge. Bihannele waerd de üntslachoanfrage fan it haed fan,, ’e skoalle, W. Bekius, yn forban mei syn pensionearing. Hy krige earfol üntslach. Under it punt rounfrage waerden noch in pear saken bisprutsen. Op forsyk fan ’e foarsitter gyng de ynlieder foar yn tankgebet en dêrnei slüt de foarsit ter de gearkomste. Hoewel de beide Verbonden zich heb ben gevormd tot een nieuw Verbond be tekent dit nietgdat al het oude nu ook maar meteen overboord gegooid is. Het C.J.M.V. bestemde indertijd de tweede Paasdag tot toogdag, Bondsdag. Zo n twintig keer kwamen de Friese jonge mannen jaarlijks in Sneek bijelkaar; het was geen specifieke jongemannen-bonds- dag, want ook vele meisjes kwamen mee en voelden zich thuis in dit manlijk ge zelschap; maar zij waren gasten Nu, dit jaar, is het ook hun Bonds dag en hebben zij een stem in het kapit tel. Dat is niet aan de indeling van de dag te merken. De stijl en inhoud zijn gelijk aan andere jaren; behalve: de helft van de vergadering wordt geleid door een presidente en dat wijst er op dat het dit jaar tóch anders is. Vooruit, omhoog 1 Het zal ook nu weer worden een appèl om voort te gaan; niet de kracht ver- Heeft president Nasser van de Ver. Arabische Republiek door het wroeten van de Sovjetunie in Irak ervaren wat het „communistisch imperialisme” be tekent, Sis hij het niet al lang geweten had, dan heeft de leider van de grootste neutralistische staat, premier Nehroe van India daarmee nu ook kennis ge maakt. In de afgelopen week is er een opstandige beweging gemeld uit Thibet, het bijna ontoegankelijke en geheimzin nige bergland dat vroeger als een soort bufferstaat tussen India en China kon worden beschouwd maar in de laatste tien jaar onder het juk van de Chinese communisten is gekomen. In 1951 heeft rood China van de Thibetaanse regering, die onder leiding staat van de geestelijke leider de Dalai Lama een overeenkomst afgedwongen waarbij de leiding van de Thibetaanse defensie en van de buiten landse betrekkingen in handen van Pe king kwam. Er zijn veel Chinese mili tairen in Thibet en er is een belangrijk Chinees hoofdkwartier gevestigd. Het ongeveer zes miljoen zielen tellende Thi- betaanse’volk heeft het hoofd moeteil buigen voor de Chinese overmacht. In de tijd dat de Engelsen in India de la kens uitdeelden is er ook herhaaldelijk wrijving geweest tussen de Engelsen en Chinezen over Thibet, men duldde ei kaars invloed niet in een land dat en kele belangrijke toegangswegen tot In dia beheerst, maar Nehroe heeft zonder veel diplomatiek verzet de Chinese over weldiging van Thibet geduld. Thans is hij echter in een enigszins lastig parket geraakt door het feit dat de stammen in Thibet, die opgestaan zijn tegen de com munistische overheersing van hun land, een beroep op hem hebben gedaan om tussenbeide te komen en Thibet te hel pen zijn status van onafhankelijkheid te herwinnen. Wat precies de oorzaken zijn geweest van de opstand weet men niet. Volgens enkele berichten is deze uitge broken omdat de Chinese regering te Peking heeft geëist dat de Dalai Lama naar Peking zal komen. De opstandelin gen zouden vrezen dat hun geestelijke leider dan niet meer zou terugkeren om dat de communisten menen de Thibeta- nen beter in bedwang te kunnen houder; als zij de Dalai Lama te Peking vasthou den. Dat kan best waar zijn. Het is na tuurlijk uitgesloten dat India gehoor zal geven aan de wensen.van de Thibetanen; als het zich tegen de Chinese penetratie had willen verzetten had het dit eerder moeten doen en er alle gelegenheid voor gehad. Maar het is frappant dat enige der staten, die prijs stellen op een neu trale houding in de geschillen tussen Oost en West, in een korte tijdsperiode beide nog eens kennis maken met de communistische expansiezucht, uit vrees waarvoor het Westen in blokvorming en krachtige bewapening zijn toevlucht zocht. WOUDSEND. De ouderavond van de Meester van der Brugschool, welke on der leiding stond van Ds Meijeringh, Ned. Herv. predikant, was goed be zocht. Na de gebruikelijke opening en een kort inleidend woord werden de aanwezigen, in het bijzonder de spreker van deze avond Dr Hofer, hartelijk ver welkomd, Daarna werd het woord ver leend aan het hoofd der school, de heer Winters, die sprak naar aanleiding van een boek van Prof. Waterink over; „De eerbied van de kinderen voor hun op voeders”. Met volle aandacht werd naar hem geluisterÖ. Na de pauze sprak Dr Hofer, directeur van het Laboratorium voor toegepaste Psychologie van de Christelijke Stich ting voor School- en Beroepskeuze in Friesland. De aanwezigen hebben tot het einde onder ademloze stilte naar zijn be toog geluisterd en van de gelegenheid hem vragen te stellen maakten velen ge bruik, waaruit eveneens bleek dat het gesprokene zeer boeiend was geweest. Dr Hofer kreeg een hartelijk dank woord, waarop, na gemeenschappelijk zingen van Ps. 138 1, Ds Meijeringh deze zeer geslaagde en vruchtbare bij eenkomst sloot. Overigens, men weet het, wordt aan de eenheid van het Westelijk blok aan allerlei zijden geknaagd. We hebben daarover in een vorig overzicht geschre ven en hoezeer het te bejammeren is dat dit juist thans, met de belangrijke be sprekingen met de Russen over Berlijn en Duitsland in het vooruitzicht, vooral op de voorgrond treedt. Het besluit van de Franse regering haar Middellandse zee-vloot ook in tijd van oorlog onder eigen commando te houden en waarin de Gaulle eigenlijk benadrukt dat i j' Frankrijk een grotere rol in het Weste lijk bondgenootschap wil doen spelen dan het kreeg toegewezen en toekomt is er een der verschijnselen van. Ook het resultaat van het bezoek der Itali aanse staatslieden aan Parijs wijst in de richting dat de Gaulle de Franse „gran deur” wenst te handhaven. Wat er pre cies is besproken weet men niet, maar na afloop van het gesprek tussen de Gaulle en de Italiaanse premier Segni werd bekend gemaakt dat Frankrijk en Italië het volkomen eens waren over de buitenlands politieke vraagstukken en als men zich herinnert dat na het ge sprek van de Gaulle met Macmillan werd gezegd dat men het „in hoofdzaak” eens was, dan begrijpt men dat Londen door dit nuanceverschil wat argwanend kijkt naar het Italiaans'FransWest Duits overleg dat zich in deze overzichtsperio- de afspeelde. Franse bladen schrijven reeds over „de driehoek BonnRome Parijs” en ze merken op dat Macmillan minder reden dan ooit heeft zich als de woordvoerder van Europa op te werpen nu Parijs, Bonn en Rome het er over eens zijn dan het Westen tegenover de Sovjetunie een krachtiger houding moet aannemen dan Macmillan schijnt te wen sen. Zoals bekend heeft de Engelse pre mier na zjjn bezoek aan Moskou het idee dat er met een „bevriezing” van het militaire apparaat in Midden Euro pa op het huidige peil iets met de Rus sen is te bereiken. Een idee dat ook bij- de W. Duitse socialisten die Moskou be zochten, leefde, omdat zij meenden dat dit, wat vergezeld zou gaan van een uittre den van West Duitsland uit de Navo, de Russen zou kunnen bewegen tot de her eniging op basis van vrije verkiezingen. De West Duitse regering van Adenauer verwerpt echter dit denkbeeld. Deze Duitse socialisten moeten echter teleur gesteld geweest zijn toen zij uit Chroesj- tsjews eigen mond vernamen dat er geen belangstelling bij Rusland bestaat voor de Duitse hereniging; bij wie, vroeg Chroesjtsjew zich af, eigenlijk wel be halve bij de Duitsers zelf? De Russen hebben in ieder geval alleen maar be lang, dat mag men uit deze woorden wel Onder de bezielende leiding van de heren C. J. en J. C. Kan heeft de Gym- nastiekver. ThusneldaGreate Pier de laatste jaren opvallend grote vorderin gen gemaakt. Dit kwam o.a. nog onlangs tot uitdrukking op de kampioenschap pen van de afd. Friesland van het K.N. G.V. te Leeuwarden, waar de jongens- en juniorenploegen van T.G.P. met de provinciale eer gingen strijken. Ook wer den daar enkele persoonlijke titels in de wacht gesleept. Het spreekt vanzelf dat deze presta ties in eigen stad niet onopgemerkt zijn gebleven, hetgeen wel bleek uit de grote belangstelling voor de jaarlijkse uitvoe ring, die dinsdag- (en woensdag)avond in Amicitia werd gehouden. Belangstel ling niet alleen van de zijde der burge rij, maar ook van de gemeentelijke over heid, want voorzitter Schengenga kon in zijn openingswoord naast ereleden, leden van verdienste, afgevaardigden van de afd. Friesland van het K.N.G.V. en van diverse zusterverenigingen ook enkele vertegenwoordigers van het Ge meentebestuur welkom heten. Hij sprak daarbij o.a. de wens uit, dat de samen werking die reeds thans bestaat tussen de gemeente en de plaatselijke sportver enigingen, met steun van de onlangs opgerichte Sneker Sportraad, nog hech ter mag worden. Het was jammer dat de heer C. J. Kan, die jarenlang de uitvoeringen heeft geleid, doch vorig jaar z’n actieve loop baan heeft beëindigd, niet aanwezig kon zijn. In de rij van jeugdorganisaties neemt het Christelijk Jongeren Verbond een grote plaats in. Dit Verbond kwam tot stand in 1958, en is een samensmelting van ’t meisjesverbod C.J.V.F. en ’t Chr. Jongemannen Verbond C.J.M.V. Het laatste had toen een historie van 1051 jaar achter de rug, maar de tijd vroeg fusie; het was een niet te keren ont wikkeling. Het doel bleef gelijk en de grondslag ook; alleen, de .methode, de wegen waarlangs het doel bereikt moet worden zij veranderen. Zondagmiddag 2.30 uur een spannend verhaal uit de tyd dat huifkarren en postkoetsen zich al vechtend een weg moesten banen van Dodge City naar Carson City. In dit geval gaat het om een romantische en avontuurlijke ge- schie nis van de aanleg van een spoor lijn door mannen met een wil even hard afleiden, bij een permanent verdeeld Duitsland als ze de bolsjewisering van geheel Duitsland niet kunnen bereiken. Oost Duitsland zou dan een satelliet staat van hen blijven; als het Westen zou weigeren, dat Oost Duitsland als souvereine staat te erkennen zouden de Russen via de Oost Duitse regering het op elk moment de Westelijke mogend heden moeilijk kunnen maken met de toegang tot WBerlijn en het Oost Duit se regime zou zeer gebaat zijn met de verdeling van Berlijn omdat het haar in staat zou stellen de vlucht van haar on derdanen naar het Westen, wat een nij pend vraagstuk voor haar is geworden, beter te bestrijden. haal, waarin het avontuur echter ook niet ontbreekt, overvallen door honge rige wolven, een sensationele rendieren race en woeste gevechten zorgen daar wel voor. Een kleurenfilm met Erika Remberg en Joachim Hansen in de hoofdrollen. Van het verdere nieuws zij allereerst hier vermeld de enorme omvang van het economisch-financiële accoord dat de Sovjetunie met Irak heeft afgesloten en dat een massa Russische „deskundigen” naar Irak zal brengen, wat de veront rusting van Nasser rechtvaardigt. De Russen zullen een tractor-, een staal-, een nitraat-fabriek leveren, textielfa brieken, fabrieken voor electrische appa ratuur, een glas- en een farmaceutische fabriek leveren, vier radiozenders, het geologisch onderzoek ter hand nemen, naar olie exploreren, de spoorwegen ver beteren, waterkrachtstations bouwen en collectieve modelboerderijen inrichten. Als dit alles ter hand wordt genomen en voltooid, zullen de Russen een overwe gende invloed in Irak hebben, het zal niet ontbreken aan pogingen van Kas- sems Arabische tegenstanders om de uitvoering van de plannen te verhinde ren, Maar de Russen zullen dan een voorwendsel hebben Kassem te helpen en daaruit kunnen allerlei zeer gevaar lijke ontwikkelingen ontstaan. Uit Ma rokko wordt gemeld dat koning Moham med V wil bemiddelen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen, wie thans wapenen zullen worden geleverd door communistisch China. De Engelsen, beladen met zorgen over de Centraal Afrikaanse delen van hun Gemenebest, hebben er een zorgje bijgekregen in Azië, nl. op de Malediven, een eilanden groep welke nog het dichtst bij Ceylon ligt en die een sultanaat vormen onder Brits protectoraat. Op enige dezer eilan den heeft de bevolking een onafhanke lijke staat uitgeroepen, omdat ze onte vreden is over de belastingen die haar door de sultan worden opgelegd, terwijl er niet genoeg levensmiddelen zijn. De Engelsen hebben de laatste gezonden en wachten thans af of de sultan zijn op standige onderdanen weer tot rede kan brengen. heeft en daar met enige voor het Wes ten verrassende voorstellen zou komen om succes te behalen. Een reden voor zijn Russische tegenstanders om te trachten vóór dit overleg op het hoogste niveau plaats vindt, de premier een spaak in het wiel te steken. Het plan van de bevriezing van de militaire apparatuur in Midden Europa schijnt ook in het met veel geheimzin nigheid omringde gesprek tussen presi dent Eisenhower en Macmillan aan de orde geweest te zijn; bepaald enthousi ast was de Amerikaanse president niet maar hij schijnt beloofd te hebben het door zijn deskundigen te doen bestu deren. De beide staatslieden waren bet er over eens dat er met de Russen moest worden geconfereerd; er zou een minis terconferentie moeten komen op 11 mei te Genève, een datum al door Mos kou geaccepteerd gevolgd door een topconferentie in juli of augustus. Zo als allang bekend was, waren de Russen helemaal niet gesteld op de minister conferentie, waar zij hun krachtige te genspeler Dulles vreesden te zullen ont moeten wat wegens zijn ziekte wel niet het geval zal zijn en juist zeer gesteld op de topconferentie waar Ei senhower present zou zijn. Kennelijk koestert de Russische premier nog altijd de hoop dat hij met Eisenhower zaken kan doen, eigenlijk had hij waarschijnlijk het liefst een onder-onsje met hem ge had, maar aangezien dat niet binnen zijn bereik ligt zou hij er tegenover de aan wezigheid van. Engeland en Frankrijk ook Polen en Tsjecho Slowakije bij wil len hebben; de Fransen schijnen echter nu Italië te hebben beloofd dat zij er dan op zullen staan dat ook dit land tegenwoordig zal zijn. Wat de minister conferentie betreft schijnt het de bedoe ling van president Eisenhower en Mac millan te zijn deze nu alleen te doen dienen ter technische voorbereiding van de topconferentie, die pres. Eisenhower eerst niet wilde. Dat wil dus blijkbaar zeggen dat de ministers zich alleen zul len bezig houden met de opstelling van een agenda; min of meer is dit een concessie aan Chroesjtsjew die eigenlijk aan deze minister-conferentie geen waarde toekent; ze kan nu niet zelfstan dig de problemen behandelen, waaruit, als zou blijken dat er geen overeen stemming mogelijk was, zou kunnen voortvloeien dat er helemaal geen top conferentie kwam. Men herinnert zich misschien nog dat vorig jaar ook aan een topconferentie werd gedacht over het Midden Oosten, die er echter niet kwam omdat rood China niet wilde dat Moskou er aan deelnam nu Peking niet zou worden uitgenodigd. Van die zijde schijnt er nu geen verzet të zullen ko men, nu deze conferentie uitsluitend Eu ropese zaken zal behandelen. Men tast echter in het duister omtrent de bedoe lingen van de oppositie tegen Chroesj- ’^l(tsjew in het Kremlin zelf. Er wordt 'wel gezegd dat de Russische premier om zjjn positie in het binnenland te ver sterken de topconferentie ook nodig „Het oudst bekende gebruiksvoorwerp van Fries tin”, aldus de omschrijving, is in,bruikleen gekomen van het gemeente museum te Nijmegen. Het betreft een tinnen papbakje uit de tweede helft van de vijftiende eeuw, dat eigendom is van de heer P. A. van de Kamp, te Amster dam. Het bewuste bakje is vervaardigd door de tingieter Jan van Sneek en is gesig neerd Jan. Een dergelijk bakje komt voor op een vijftiende eeuws schilderij van J. Mostaert, Maria met kind. Dr A. Wassenbergh, directeur van het Fries Museum, deelde ons desgevraagd mee, dat het museum van „Jan Kanne- makker”, zoals de inscriptie luidt, een tinnen beker met deksel bezit. Deze Jan van Sneek werkte omstreeks 1500. De heer Wassenbergh zeide ons niet bekend „„.„i v- te zijn met het bestaan van h§t -bewas- -maart Ie--Paasdag)-<n de dienst *a» m^. activiteitontplooid? te bakje, maar informaties te zullen in-1 XT—1 vr»— winnen. (L. C.), O ''Z 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5