Paasvuren op Schokland Het is triest voor Landman, maar medelijden is niet nodig KAPPIE EN DE OERMUZIEK 4 r/ nylons voor elke gelegenheid i I 1! DONDERDAG 26 MAART 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Oranjever. Nijland V. 250 275 295 VROOM DREESMANN Fa. Minkema demonstreer de ook te Bozum Correspondentie Kievitsei voor dierenarts Voetbal te Oudega (W.) Eerste kievitsei voor de directrice Ds. P. Siemelink 50 jaar predikant De grote keuze in mooie en tevens sterke nylons maakt dat voor elke gelegenheid de juiste nylon voor U er bij is! Chr. Hist. Jongerengroep Sneek e.o. sloot aktief vergaderseizoen af Competitie Sneeker Damclub ’’ILLUSOIR MICRO” Schaken en dammen bij Nocht en Kriich f J I VD Uw Warenhuis Het ergste vergrijp. 29. Kappie en Maestro Plcolim de ogen, Herman Kuiphof. 30. maar gaat niet mompelde Maestro Picolini, „Man, hou op mfet dat lawaai riep Wedstrljdprogramma voor woensdag avond Hoofdklasse: K. KrotH. Krot, G. Hui- tema—A. Zwaga, H. NautaH. de Boer, J. de KorteA. J. de Vries. Eerste klasse: N. v d. WerfJ. Wester, F. GerlofsB. Couperus, R. Wagenaar— W. Couperus, H. v. Tuinen—D. Boot. Tweede klasse: J. de Wit—C. de la Fette, A. Faber—W. Schurer, C. Spijker H. Postma. OUDEGA-W. KI. v. d. Horst, werkzaam bij J. R. Reijenga, vond, vlak bij de boer derij het eerste kievitsei bij ons dorp. Hij bood het aan aan dierenarts Oort. OUDEGA-W. Zaterdag hadden we hier toch nog een voetbalwedstrijd n.L tussen Oudega IA en het Jouster IA team. De vinnige ontmoeting eindigde met 01 in weer in vorm komen. Bovendien wie wT hem straks hebben? Wie wil een contract sluiten met een speler, die bij een omkopingszaakje betrokken is ge weest Hedenmorgen vond de heer W. Piersma inwonend in „Nij Nazareth” alhier zijn eerste kievitsei, dat hij aan de directrice van het Bejaardenhuis heeft aangeboden. za.cii somber in hun cel, toen opeens een hoofd voor het tralievenster verscheen. „Ahoy, kapitein riep het hoofd, „ein delijk heb ik u gevonden „Okki riep Kappie. „Hoe kom jij hier verzeild? Pas maar op, dat die spijker- klonten jou ook niet gevangen nemen „Dan moeten ze toch vroeger ópstaan”, zei de scheepsjongen zelfbewust. Enige verslagen en berichten blijven overstaan. Red. teleurgesteld, „hoe starten ze nou een tank oppoten?” Er is een bijlslag uitgedeeld en de slag is zo hard aangekomen, dat de getrof fenen ierivat beduusd achterover zyn geva n, terwijl familie en omwonenden luidkeels roepen, dat het vonnis onrechtvaardig is geweest, want veel te streng uitgevallen. Ik bedoel de kwestie BWLandman, waar bekende figuren in de vaderlandse voetballerij als Wim Landman, de keeper, Pöpplein en Van Buel, de Brabantse voetbalofficials, voor jaren geschorst zyn, omdat zjj betrokken zijn geweest by een omkopingsatfaire. De Christelijk Historische Jongeren Groep „Sneek en omstreken” heeft don derdagavond met een geanimeerde jaar vergadering een zeer actief vergader seizoen afgesloten. Het bleek de groep ook dit seizoen weer goed te zijn ge gaan: het ledental steeg tot 114, en de penningmeester kon zjjn boeken afslui ten met een batig saldo. De stijging van 1 ei ledental ia vooral te danken geweest aan vergaderingen, die gehouden werden in de dorpen rondom Sneek. Op deze slotvergadering sprak mevr. H. HoojjSnoep uit Leeuwarden. Aan de hand van een filmstrip vertelde z|j iets over het staatsbestel in ons land, een bekend maar altijd weer even leer zaam en boeiend onderwerp. Daarna vertoonde zij een filmstrip van de gou- BOZUM. In de zaal van café Hoekstra heeft de fa. Minkema uit Sneek een de monstratie gegeven met radio- en tele visietoestellen, bandrecorders, grammo foons enz. Velen hebben genoten van een volledige televisieuitzending. Het was een zeer geslaagde avond. De verbinding tussen de terpen van Schokland bestond uit een vijfendertig centimeter brede loopplank, die op de steunijzers van de palissaden, die de zee wering vormden, was gelegd. De toe stand bleef triest, jaar in, jaar uit. In de winter van 1838 steeg de nood zo hoog, dat mensen dreigden om te ko men van gebrek. En nog duurde het ruim twintig jaar, voor de Schokkers door een wet werden verdreven. Een wet moest hen scheiden van het armzalige eiland, waarop zij armoede leden, maar dat zij nochtans trouw bleven. Rond Pasen van 1859 begon de droeve uit tocht van de Schokkers, van Klaas Ko- ridon en Willem Zalm en al die anderen, Schokland werd het domein van een lichtwachter en nog een paar mense’n, die er niet gemist konden worden. En. nauwelijks twintig jaar geleden werd Schokland eiland-af. Aan de oude ro mantiek en vergeten leed, herinneren nu nog slechts het kerkje met de pas torie op de Middelbuurt, het kerkje, dat museum is geworden van archeologische vondsten in het Zuiderzeegebied, en dat jaarlijks door bijna 30.000 mensen wordt bezocht. En aan Schokland en de uit tocht van de Schokkers wordt ook nog herinnerd door een tentoonstelling, die deze zomer wordt gehouden in het Zui derzeemuseum in Enkhuizen. Nu, rond Pasen honderd jaar na de ontruiming is het stil op Schoklands Middelbuurt, op de terp met het kerkje, de terp waarbij nog een peilschaal staat en waarlangs nog oude palissaden staan, waartegen geen water meer klotst, omdat ze in vruchtbaar land steken Zonder zelf te spelen zag in de hoofd klasse T. Koopman zijn positie aan de kop verbeterd, daar zijn naaste concur renten K. J. de Vries, J. de Korte en H. de Boer tegen resp. K. Krot, H. Krot en A. J. de Vries niet verder kwamen dan remise. Een zelfde uitslag gaf ook de partij G. HuitemaP. Olij te zien. De stand aan de kop is nu: T. Koopman 15— 23, K. J. de Vries 17—23, J. de Korte 17—22, H. de Boer 16—20, A. J. de Vries 16— 18. Van de leiders in de eerste klasse kwam alleen P. Jorritsma aan bod, die zijn partij tegen B. Couperus tot een goed einde wist te brengen. Hij zetelt thans op de eerste plaats, doch is op het program ma drit partijen voor. H. v. Tuinen zakte iets af door een nederlaag tegen Th. Post, terwijl N. v. d. Werf zijn reeks overwin ningen van de laatste weken door F. Gerlofs zag onderbroken. In de tweede klasse ging de leiding over aan H. Postma, die zelf van E. v. d. Goot won, terwijl W. Schurer aan C. Spijker de punten moest laten. Hier is de stand: H. Postma 1320, W. Schu rer en J. de Wit 1520. Onder voorzitterschap van de heer H. S. Wiarda hield de Oranjevereniging „Nijland” dinsdagavond j.l. haar jaarlijk se ledenvergadering ten huize van de heer R. Piersma, welke bijeenkomst door een 24-tal personen was bezocht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit dat de belangstel ling groter was dan vorig jaar. Vervol gens las secretaris T. Vellinga de notulen en het jaarverslag, welke beide een dankwoord van de voorzitter verwierven. Namens de financiële commissie voerde de heer M. H. Gerbrandij het woord en rapporteerde dat alles in orde was be vonden. Daarna deed penningmeester F. Piersma verslag van de ontvangsten en uitgaven in het voorgaande jaar. Hieruit bleek dat de inkomsten 908,50 hadden bedragen, doch dat er 1130,20 was uit gegeven. Doordat er een kassaldo was van vorig jaar ten bedrage van 188,31, kwam het nadelig saldo niet hoger dan 36,39 De penningmeester werd vervol gens onder dankzegging voor zijn nauw keurig beheer, décharge verleend. Tot leden van de financiële commissie voor het thans lopende boekjaar werden benoemd de heren H. Tjalsma, W. de Boer en als reserve Johs. van Diggelen. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de periodiek aftredende en herkiesbare heer H. J. Bootsma werd herkozen en in de plaats van de niet herkiesbare heer H. Breeuwsma werd gekozen de heer S. H. Andela. De voorzitter bracht de schei dende heer Breeuwsma dank voor het geen hjj gedaan had in het belang van i de Oranjevereniging. Dat punt 8: bespreking contactavonc wel in de belangstelling stond, bleek wel uit de suggesties die uit de vergadering kwamen. Zo was er een voorstel van de heer D. Cnossen om pogingen in het werk te stellen het gezelschap Tetman en Jarich de Vries naar Nijland te krij gen. De heer M. H. Gerbrandij stelde voor een avond met eigen krachten te houden en dan „Fryske Trou” op te voeren, terwijl de heer A. T. Rypkema voelde voor het opvoeren van een goed toneelstuk door een toneelgezelschap van buiten Nijland. Deze voorstellen werden door de aan wezigen besproken en het slot was dat ze als volgt werden gerangschikt: voor stel Cnossen op de 1ste plaats; id. Ryp kema op de 2de plaats en id. Gerbrandij op de 3de plaats. Het bestuur zal een en ander onder ogen zien en na het opmaken der kosten, de entreeprijs vaststellen. In de rondvraag werden 30 april en 4 mei besproken. Men besloot op die dagen te handelen als in voorgaande jaren is geschied, ook al omdat het moeilijk is, hiervoor iets anders in de plaats te stel len. Ook werd de mogelijkheid bespro ken meer leden te animeren de jaarlijkse vergadering te bezoeken, doch waar dit geen extra kosten mag meebrengen zal het moeilijk zijn iets extra’s te bieden, De voorzitter brengt ook naar voren de waarde van de Oranjevereniging voor ons dorp, die hij hoger aanslaat dan een V.V.V. Het bestuur van de Oranjevereni ging zal zich in verbinding stellen met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Nij land, diq het besluit heeft genomen uit het oogpunt van bezuiniging niet meer te vlaggen bij verjaardagen van de drie jongste prinsessen. De vergadering was van mening dat dit besluit ongedaan moet worden gemaakt. Aangezien hiermee de rondvraag aan het einde was gekomen, sloot voorzitter Wiarda -de vergadering met een woord van dank voor aller medewerking; hij wees nog op de grote waarde van het Oranjehuis voor het Nederlandse volk. zult zien, dat het helpt En het hielp Het volgende ogenblik klonk er een dreun, die het gebouw van de Fakirbond op de grondvesten deed schudden. Brokken steen vlogen Kappie en Picolini om de oren en een wolk van stof en puin verblindde hen Toen de stofwolk was opgetrokken, za gen zij een groot gat in de muur, waar doorheen de kop van de olifant stak. Het dier danste van de ene poot op de andere en keek hen vol verwachting aan. N|jhulzum(19171923), Burum en Mup- nekezQl (19231926), Gasselter Njjveen (19261947) en tenslotte bijna drie jaar te Dorkwerd en Wierum, waar hem met ingang van 1 mei 1950, na ruim 41 vol brachte dienstjaren op ruim 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds Sieme» link zich metterwoon te Groningen. Dit kwalijk riekende zaakje, deze schotel, waaruit onverkwikkelijke geu ren opstijgen, heeft grote belanstelling getrokken. Ook al omdat de K.N.V.B. nu eindelijk eens fors heeft ingegrepen ei: de deelnemers aan knoeierij hard heeft aangepakt. Er zijn al veel van zulke al fa res aan de orde geweest, maar zelden Ox nooit heeft de onderzoekcommissie kans gezien het overtuigend bewijs te leveren. Dat is niet zo vreemd als het op het eerste gezicht lijkt, want de grote handicap van dit onderzoek is altijd weer, dat die commissie (die rechters dus) de beklaagden niet onder ede mag ondervragen. Voor de officiële recht bank wordt ook wel eens gelogen, ook al heeft men zojuist twee vingers van de rechterhand omhoog gestoken en Gods naam genoemd, maar men liegt toch moeilyker onder ede dan zonder. Bover- dien is het opsporingsapparaat van een sportbond natuurlijk nooit zo perfect, dat men er haarfijn allerlei ingewikkel de zaken van onbetrouwbare lieden mee ontwart. Vooral niet, indien het stuk, dat aan de orde is, een paar jaren ge leden heeft gespeeld. Maar goed in de zaak BW Landman is men er uit gekomen en zijn lang niet malse straffen gevallen. Als U even nagaat, dat er onder de gestraf te BW’ers mensen zijn, die een halve mensenleeftijd in de voetballerij hebben gezeten en voor hun club destijds ook vele goede dingen hebben gedaan, dan is het duidelijk, dat zij met niets-ontziende forsheid uit hun zetels zijn gewipt. En dan Landman. Er is niet bewezen,, dat hjj zich blijvend heeft laten omkopen, maar wel, dat hij er in eerste instantie op in is gegaan. Verder, dat hij onvol ledige en onjuiste mededelingen dan de commissie heeft verstrekt en de zaak niet b|j de K.N.V.B. aanhangig heeft ge maakt. Voor die overtredingen is Land man gestraft met een schorsing van één jaar en ongeveer drie maanden. Hij is bijna veertig als hjj zijn straf „uitge zeten” heeft. Allicht kan h|j in die tjjd aan sport blijven doen hij is al „be naderd” door een handbalclub maai het ziet er toch naar uit, dat zijn voet balcarrière gebroken is, want een veer tigjarige, die een tfld „stilgelegen” heeft moet wel ’n wonderbaarl|jke veerkracht en reactiesnelheid bezitten, wil hij nog het voordeel van de gasten. Een ronkende tractor trekt een ploeg door vruchtbaar land, in lange, rechte voren, precies langs de terp van de Middelbuurt van het oude Schokland. Daar staat nog het oude kerkje met de pastorie, omgeven door iepen en beuken. En in de pastorie zit de laatste en enige bewoner van het huidige Schokland,’ de archeoloog G. D. van der Heide van de dienst Zuiderzeewerken, in zijn studeer kamer, van waaruit hij de ploeg door de vette klei van de Noordoostpolder kan zien snijden, ongeveer in dezelfde richting, waarin vroeger schepen langs het eiland zeilden. Maar dat is lang geleden en niemand weet beter, hoe en waarom dat allemaal veranderd is, dan de heer Van der Heide. Immers, in diezelfde studeerkamer heeft hij menige stud;e aan Schokland gewijd, aan de tragiek van een handvol mensen in een eeuwenlange strjjd tegen de zee en aan de on dergang van een eiland, dat als een schip op het droge zou worden. In deze dagen rond Pasen is het precies een eeuw geleden, dat het eiland Schokland, op een zicht of iets meer van de Overijsselse, de Gelderse of de Friese kust, werd ont ruimd en dat de ondergang van de Zuiderzeeromantiek begon. Rond Pasen 1859 waren de bewoners van Schokland bezig hun huizen af te breken, huizen, die grotendeels van hout waren, net als die van Marken of Urk, en die stapels brandhout opleverden, waar men de brand in stak, omdat toch niemand er meer iets aan hrHw) Die brandstapels vormden de laatste Paasvuren, die op Okki duwde en duwde, maar er Hij zette de fluit aan zijn lippen en ont was geen beweging in de grote oli- lokte er een opwindende, snerpende me- fant te krijgen. Het beest staarde dom lodie aan, waarmee hij in een jazz-band voor zich uit en kwispelde wat met de geen slecht figuur zou hebben gesla- staart om de vliegen weg te jagen. „Dit gen. Aan de andere kant zou ik iedereen, die meent, dat de heren te hard zijn aangepakt en Landman in het bijzonder, erop attent willen maken, dat omkoperij wel zo ongeveer het ergste vergrijp is, dat in de sport te bedrijven valt. Deze mensen waren bezig de sport kapot te maken. Als het publiek niet de zekerheid meer kan hebben, dat de wedstrijd, waarnaar het onderweg is, een eerlyiie krachtmeting is tussen elftallen, die hun best doen, dan heeft dat publiek het grootste gelijk van de wereld indien het zich bekocht voelt. En de eerste reactie op een zich bekocht voelen is, dat men zich voorneemt, niet meer te gaan kij ken. En aangezien de clubs het zonder betalende bezoekers niet kunnen bol werken, behoeft men geen gestudeerd econoom te zijn om tot de conclusie te komen, dat de grote voetballerij dan in eer. paar jaren tijds een failliete boedel wordt. Zo ver is het niet en komt het niet, maar als men misstanden als omkoperij Het voortbestaan, dan zou het die rich ting uitgaan. Daarom heb ik geen mede lijden met Landman, noch met de BW’ers, al is het triest, dat zo’n mooie sportloopbaan als die van de stijlvolle doelman zo jammerlijk moest eindigen. geparkeerd”. Met deze woorden verdween de wakkere scheepsjongen van het venster en liep op de grijze kolos toe. „Kom, ouwe jongen, help eens een pootje”, zei hij, tegen een der achter poten van het dier duwend. De olifant opende lodderig maar verroerde zich niet. „Snert bromde Okki de practisch onzichtbare naadloze kous In waas dun micro-weefsel. 15 denier ’’CANNES” de super kristalnylons voor cocktail en avond. Volledig geminderd met ladderstop in boord en teen. 095 15 denier. In de nieuwste modekleuren ’’RAPALLO” prachtige, links-geweven wandelkous met ladder stop in boord en teen. 51 gauge - 30 denier fc&tL ’’DEAUVILLE” bijzonder mooie, zeer elastische, links-geweven namid- dagkous. In de nieuwste modetinten. 350 54 gauge - 30 denier ”LIDO” ragfijne, gedistingeerde avondnylons met perfecte pas vorm. Links-geweven met ladderstop in boord 390 en teen. 60 gauge 15 denier 3 Kort voor Pasen had burgemeestr G. J. Gillot van Schokland een publicatie laten aanplakken, waarin hij de „opge- zetene” meedeelde, dat de ontvolking van het eiland Schokland door de minis ter van Binnenlandse zaken was goed gekeurd en dat „binnen vier maanden alle eigendommen moeten zijn afgebro ken en weggevoerd”. Enkele maanden tevoren was er een wet aangenomen, die onder meer zei: „Wij, Willem III, bij de gratie Gods enzovoort, enzovoort. Alzoo wij in overweging genomen hebbende, dat het in het belang zo van het Rijk als van de bewoners van het eiland Schok land wenschelijk is, dit eiland door z|jnc bewoners te doen ontruimen; Zoo is het dat W|j, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten Ge neraal, hebben goedgevonden en ver staan bij deze: art. 1. De bewoners van Schokland worden door het toekennen eener tegemoetkoming en onder aantvid om hunne onroerende goederen tegen schadeloosstelling, ten behoeve van het Rijk, over te nemen, in de gelegenheid gesteld, zich elders te vestigen”. ‘Eigenlijk had iedere bewoner van Schokland met dit alles blij moeten zijn, waht al sinds mensenheugenis en van geslacht op geslacht, was het leven op het eiland weinig rooskleurig geweest. De bevolking van omstreeks 600 zielen leefde onder de voortdurende dreiging van de zee en de armoede. Al in de grijze oudheid woonden er mensen in het gebied van Schokland, en de huidige Noordoostpolder, waar zich grote bewoonbare streken bevonden, die evenwel door het opdringen van de zee steeds kleiner werden en omstreeks het begin van de jaartelling nog een eiland vormden, waartoe ook Urk en Schok land behoorden. Nog later maakte de zee er twee eilanden van en met name Schokland werd voortdurend bedreigd. Men legde dijken aan, maar het hielp niet, het eiland werd steeds kleiner en vooral smaller. Tenslotte, in het begin van de vorige eeuw, was er eigenlijk met veel meer over, dan drie terpen, die in de stormvloed van 1825 andermaal ern stig werden bedreigd. Dat was ruim eer. eeuw, nadat de zorgen voor de beveili ging van Overijssel al zo zwaar waren gaan drukken, dat ook steun werd ge vraagd aan Friesland. Men meende, dat ook dit gewest belang b|j het voortbe staan van Schokland had en de steun werd in 1710 ook verleend. Intussen werden bij de stormvloed van 1825 26 huizen vernield en zeventig beschadigd. Dertien mensen verdronken en de ver slagenheid was groot. Het werd toen al een onhoudbare situatie. Want, b|j het voortdurende gevaar kwam dan nog het feit, dat de visvangsten al jaren slecht waren en dat verreweg het grootste deel van Schoklands bevolking armlastig was. GAASTMEER. Zaterdag a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds P. Sie melink uit Groningen werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds Siemelink werd op 17 oktober 1884 te Groningen geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium aldaar, waar hij verder ook aan de r|jks universiteit stu- deerd. Nadat ds Siemelink in 1907 door het provinciaal kerkbestuur van Fries land was toegelaten tot de evangeliebe- I dienlng in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 28 maait 1909 door wijlen ds A. G. J. Barmen ’t Loo uit Standaardbuiten te Hoogeloon en Eersel in de classis Eindhoven in het ambt bevestigd. Daar na stonu de jubilaris nog te Melis- en Mariënkerke (1912-1917), Gaastmeeren die door het celraampje de pogingen Kappie boven het getoeter uit. „Ik heb van Okki volgde. „Er moet wat tempo ja genoeg van die overjarige stoom- komen een beetje fortissimo Wacht fluit!” eens... als ik de oilfant-trompetsolo in „Dit is de olifanten-variant van de oer- C-dur fluit, komt de gewenste actie muziek", h|jgde de maestro tussen en- welkele trompetterende uithalen door. „U 'CtZL ’’ERNA” voor dames die een fijne kwaliteit wensen tegen niet te hoge prijs. Geheel geminderd met ladderstop in boord en teen. 48 gauge - 15 denier die kooi te halen; ik ga de muur omver duwen „De muur omver duwen?!” herhaalde Kappie verbaasd. „Daar is wat meer kracht voor nodig, dan een groene ha ring als jij kunt opbrengen „Poeh zei Okki verontwaardigd, „ik ben sterker dan u denkt... en bovendien doe ik het niet zelf. Voor zware kar- weitjes gebruiken ze hier olifanten, en „Ik heb een sappig plannetje om u uit hier op het pleintje staat er juist een I den koets, waarbg ze eveneens onder houdend vertelde. De secretaris, de heer G. Bonsink, verd herkozen. Na de afdoening van de '.uishoudeljjke zaken gaf het lid G. Boot- ma een overzicht va^ de stand van za- :en voor de CHU na de verkiezingen, ’en eerste vroeg hij zich af, waardoor e CHU terrein heeft verloren. Eigen- Ij’: was dit volgens hem wel te ver achten geweest. Er heerste ontevre- enheid onder verschillende groepen der evolking en hierdoor zijn veel stemmen aar de Boerenpartij en vooral naar de VD gegaan. Dit laatste kon de heer ootsma zich moeilijk begrijpen. De ’VD heeft immers slechts een negatie- e, afbrekende houding aangenomen, raar hoe het wèl moet heeft de heer ud nooit gezegd. Het L :ste zou z|jn, dat eze de formatie-opdracht voor een ;euw kabinet kreeg. Verder heeft de HU waarschijnlijk ook veel stemmen arloren door de kwestie-Staf, zoals een er leden uit de vergadering terecht anvulde. De heer Bootsma vroeg z’-h vervol gens af wat er gedaan moet worden om dit verlies te doen eindigen en zo mo- gelyk weer in winst om te zetten en m hoeverre de CHJG hieraan kan meewer ken. H|j noemde daartoe als voornaam ste punt een noodzakelijke „verjongings kuur” van de Unie, die behoefte heeft aan jonge, dynamische figuren in de politiek. Hij betreurde het bijv. zeer dat de naam van Mr. Dr K. de Vries niet op de lijst voorkwam. Hierin heeft de CHJG zeker een taak. Spreker besloot z|jn be toog met een bespiegeling over de mo gelijkheid van samenwerking, die hij voor de CHU in een nieuw te vormen kabinet ziet. Op zijn overzicht volgde een levendige bespreking. Nadat suggesties voor het volgend vergaderseizoen waren gedaan, sloot de presidente, mevr. D, IJ. W. de GraaffNauta, de avond. OUDEGA-W. Schaak- en damclub „Nocht en Kriich” alhiei- beëindigde maandagavond het seizoen met de tradi tionele gongwedstrijd. Door de vele ver gaderingen juist op onze club-avonden is de eindstand van de competitiewedstrijd deze keer wat onvolledig. S. D. de Vries, die uit 24 gespeelde partijen 21% punt wist te behalen, eindigde als eerste bij de schakers en kwam zo in het bezit van de wisselbeker. Vorig jaar was deze wissel- prijs in het bezit van de heer K. Elzinga. Tot slot nog de uitslag van de gongwed strijd. SCHAKEN: 1ste prijs K. Elzinga; 2de A. v. Popta; 3de S. T. de Vries; 4de F. de Jong. DAMMEN: 1ste prijs H. Walinga; 2de H. Hoekstra; 3de H. Haanstra; 4de M. Kolk. 'T'Sx rW C A i it

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 6