Paas=Bondsdag van de Friese C.J.V. Getuigschriften en bevorderingen Avondtechnische School Orgel Ned. Herv. Kerk Gauw gerestaureerd Werkmeester P. de Vries veertig jaar bij de Firma A. Hoogeveen -SS! 14 fel i van IJLST en 111 F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 114e jaargang no.26 Dinsdag 31 maart 1959 Redakteur L. KIEZEBRINK Het gerestaureerde orgel Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Forkearseksamens to J utry p-Hommerts Duits en, Sneker School- orkest musiceerden in de Jeugdherberg Ofd. Plattelansfammen Snits e.o. oprjuchte Wat de raad te behandelen krijgt De jubilaris in zijn werk, gebogen over het orderboek in het bedrijfskantoor. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =F— Chr. Pl.Vr.Bond afd. Sneek Ml SNEEKER NIEUWSBLAD De De huldiging Onderscheidingen de Zie verder pag. 2 B-cursus. H. A-cursus. D. van en Cursussen. J. Aan een 40-tal avond-technische De jubilaris werd eerst toegesproken door de jongste firmant de heer G. H. Vrolijk, die zijn niet gemakkelijke positie in het bedrijf omschreef, waarin hij blijk heeft gegeven een sterke persoonlijkheid te zijn met een eigen inzicht. Hij heeft er altijd voor gezorgd, dat een enorme hoeveelheid werk op tijd klaar was en het is nooit gebeurd, dat iets niet in orde kwam. Zulke mensen heeft het bedrijfs leven nodig. Spr. wenste zijn medewer ker geluk en overhandigde hem de tra ditionele enveloppe. De oudste directeur de heer H. Vrolijk noemde de 13e januari 1925 toen de Vries tot werkmeester werd aangesteld een be langrijke datum. Die benoeming achtte spr. een compliment voor zichzelf, want dat hij toen goed gezien heeft is voldoen de gebleken. Hij dankte de jubilaris voor heid enigszins feestelijk aangekleed, vérzamelde om de jubilaris en zijn familie te huldigen. diens grote steun. Hij is in werkelijke zin mijn rechterhand geweest aldus de heer Vrolijk, die hem daarvoor als een blijk van waardering en als een herinnering aan deze dag een gouden polshorloge aan bood. Utgeande fan ’e „Ver. voor Veilig Ver keer” is to Jutryp-Hommerts in forkears- kursus balden under lieding fan ’e hear P. Heijstra, groepskommandant fan 'e Rykspelysje to Snits. 23 persoanen diene mei oan dizze kursus. Oan alle kursisten koe it diploma fan „Veilig Verkeer” ütrikt wurde. 12 dielnimmers hellen it diploma mei lof. Onlangs overnachtte in de Sneker Jeugdherberg een schoolorkest van 50 jongens en meisjes van een Volksschule uit Viersen in W. Duitsland. Op hun verzoek bracht de jeugdherbergvader hen in contact met het orkest van ons stedelijk gymnasium dat .nadat de gas ten enige dansen hadden uitgevoerd, het Adagio uit het klarinet-concert van Mo zart speelde. Daarna speelden en zongen de jongelui samen, afgewisseld door spel van een der orkesten alleen. Na de pauze volgde weer samenspel wat op de band werd opgenomen en daarna weer afgedraaid, wat meermalen grote hilariteit verwekte. Op deze genoeglijke avond werden onze gymnasiasten ook uitgenodigd deze zomer naar Duitsland te komen om daar te musiceren bij de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van een nieuw schoolgebouw in de woonplaats van de gasten. Advertentieprij» 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprij» 13.— per half iaat. Franco per po«t f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. namens het Departement van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel toe. Hij noemde hem een dynamisch man die stimulerend werkt in het bedrijf en mee. leeft met het personeel. Het is daarom dat het Hoofdbestuur van de Maatschap pij hem met grote vreugde op voordracht van de directie heeft willen sieren met de gouden legpenning der Maatschappij en hem daarnaast het Vererend Getuig schrift in de nieuwe moderne uitvoering heeft toegekend. Spr. reikte de heer de Vries bgide on derscheidingen uit, waarna de heer J. Stelwagen als voorzitter van de Perso neelsvereniging het woord voerde, wier geschenk, een fraaie kroonlamp, op ori ginele wijze uit de nok van de hal neder daalde. De heer Vrolijk jr sprak tot besluit ook nog als voorzitter van de ondernemings raad waarvoor de jubilaris eveneens veel belangstelling heeft en sprak daarbij de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn nog jarenlang zijn vruchtbaar werk voort te zetten. Met een kort woord dankte de heer de Vries voor de hem gebrachte hulde. Ik hoop tot aan mijn pensioen onder dezelf. de prettige verstandhouding te kunnen blijven werken, zo besloot hij. men. Zorg daarom dat je altijd een weg weet met je vrije tijd. In dit verband wees de heer Mak op de vier jonge leer lingen die onder leiding van de heer Bax muziekstukken hebben ingestudeerd en nu in staat waren een avond als deze plezierig op te luisteren. De directeur reikte daarna de getuig schriften uit, waarna de jongens nog een poosje gezellig bijelkaar zaten de muziek schetterde allerplezierigst door het gebouw en soms werd er even luidkeels gezongen van de kip die de pip niet wilde hebben. Het getuigschrift verwierven: Hoewel de jongens bijna allemaal wat onverschillig nonchalant op hun stoe len hingen, benen uitgestrekt, voeten gekanteld, was er een sfeer van plezie rige voldaanheid in het lokaal, die zeker niet veroorzaakt werd door het feeste lijke kopje thee, het alleraardigste stuk blaasmuziek van vier dagschoolleerlin- gen, terwijl zelfs de aanwezigheid van de directeur, leraren, oud-voorzitter H. F. Ringnalda en de heer Hardorf er niets toe deed. Vrije tijdsbesteding. Ook de Directeur, de heer A. Mak wenste ze geluk en spoorde allen aan verder te gaan met het nemen van les sen. De leerlingen uit de A-klasse kun nen verder gaan, maar gaan de B’ers op hun lauweren rusten? Natuurlijk gaan jullie eerst een poosje uitblazen, maar dan zijn er weer andere cursussen waai je jezelf kunt ontplooien in je werk., maar ook daarbuiten. Wie in zijn vrije tijd met de ziel onder de arm loopt wordt een kankerpit en is zielig te noe- ’t Wie moandei 23 maert in bliide dei foar de Jongerein en it Boun fan Platte- lansfroulju öfd. Snits. Dizze beide for- ienings hiene harren ten doel steld dit winterhealjier noch in jongerein-ófd. fan Plattelansfammen op to rjochtsjen foar Snits en omkriten. Dit yn neifolging fan de ófdieling Heech, Woarkum en Boal- sert hwer’t de öfroune winter ek platte- lansfammen-öfdielingen oprjochte bin- ne. Dizze oprjochtingsjoun, dy’t balden waerd yn seal Hanenburg, slagge tige. Fan ’e 15 oanwêzige fammen joegen har daliks alve op as lid, wylst trije nije leden net oanwêzig wêze koene. Dizze jonge foriening set sadwaende ütein mei 14 leden. Mefr. Oosterhof, haedbistjürslid fan it Boun fan PlattelAnsfroulju fortelde oer it üntstean, it doel en wezen fan de foriening fan Plattelansfammen yn Frysian, dy’t mei de for. fan plattelans- jonges provinsjael oansletten is under de namme fan „Algemiene Jongerein Fryslün”. landelik oansletten by it P.J. G.N., der’t sa’n 18000 jongeren by oan sletten binne. Dizze Snitser ófdieling is de 25ste yn Fryslan. Nei it skoft, dat oplüstere waerd mei musyk fan in pear fammen, gong men oer ta it foarmjen fan in foarlopich bi- stjür. Dit kaem der as folgt üt to sjen: juffer Minke Huitema, Goaijengea; juffer Reny Landman, Easthim; juffer Geeske Ruiter, Tjalhuzum; Froukje Spieksma en Akke Wiersma, beide to Nijlan. Hjirnei kamen noch oan it wurd mefr. Tilma nammens it boun fan Pl^ttelans- froulju to Snits e.o.; v. d. Zijpp nam mens it haedbistjür fan ’e Jongerein en S. Andela, ald-foarsitter fan ’e pleats- lige jongerein. Tj. Hoekstra, foarsitter fan de Jon gerein slute dizze joun mei de winsk dat de nije foriening yn it foarste plak tige groeije mei en har doel, de algemiene üntjowing en foarming fan ’e plattelans fammen, to nei komme mei. Verichijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) B. en W. stellen de raad voor mede werking te verlenen aan het bestuur van de Ver. Sneker Montessorischool voor het veranderen van de inrichting van ’t terrein behorende bij de onder zijn be stuur staande kleuterschool aan de Wil- lemstraat, alsmede voor het aanschaffen van hulpmiddelen ten behoeve van deze school; idem aan het bestuur van de Ver. v. Christelijk schoolonderwijs voor het aanbrengen van een nieuwe verlich ting en van nieuwe bovenramen in de onder zijn bestuur staande kleuterschool a. h. Oud Kerkhof; idem aan hetzelfde bestuur voor de verandering van inrich ting van de verlichtingsinstallatie in de onder zijn bestuur staande scholen voor gewoon en buitengewoon lager onder wijs. Arbeidsvreugde. Waarschijnlijk noemde de heer S. G. Ruiter in zijn toespraak tot de jongens het juiste woord: arbeidsvreugde. Door hun vrije tijd gedeeltelijk op te offeren voor het volgen van deze cursus hadden deze jongelui ongetwijfeld al iets begre pen van de betekenis van dit woord en ze voelden de voldaanheid die vreugde in de arbeid kan geven. De heer Ruiter was blij, dat er zo veel pit in deze jongens zat dat ze hun vrije avonden gebruikt hebben om naar- school te gaan en hun kennis te verrijken. Op latere leeftijd zal deze meerdere kennis zeker leiden tot nog grotere arbeids vreugde. Grijpt de gelegenheid aan om nog meer te leren, dan blijft de pit er in. De heer Ruiter bracht vervolgens dank aan de directeur en leraren voor hun lessen en feliciteerde de jongens met het bereikte resultaat. minsken? In jier of hwat lyn wie it de fraech om goed iten, letter moast it in fyts wurde, do in brommer en nou in auto. Yn dizze libbens giet it om it jild. Dochs is der ek noch hwat oars, nam- mentlik God en de neiste. Mei jild kinne wy it net mei God yn oarder krije en ek net mei de neiste. Gean nou is yn jou eigen libben nei ho’t jou forhaldingen binne mei oaren aldus sprekker. Oer Kristus moat üs forhalding mei God en oer Him mei üs neiste yn oarder wêze. It giet der om om to helpen en net fol mei krityk de oaren oansjen. Sa’n lib ben fan tsjinjen jowt romte. God ropt üs dêrta en nou’t wy yn ’e wrald binne moatte wy yn Syn krêft sa libje, dat wy yn de romte stean. Dêrüt sille wy in rike seine krije. Hierna wekte de voorzitter de aanwe zigen op de collecte voor de zieke leden wel te willen gedenken welke collecte tot uitslag had dat in de kerk f 235,22 en in Ons Gebouw f 378,42 ingezameld werd. Onderwijl speelde de heer Henk Zonder- van, van Franeker, een paar trompet- soli, begeleid door de heer IJ. S. Rusti- cus op het orgel. Later speelde dit duo nog een muzieknummer. Je leven een loflied Ds G. Z»nneberg van Dokkum had tot onderwerp: ,,Je leven een loflied”. Amos, zo zei hij, was een man met een mis maakt lichaam, maar hij had een enorme bijbelkennis. Die kennis is absoluut no dig, want de vreze des Heren is het be ginsel der wijsheid. Daardoor kunnen wij goede kruisdragers zijn en kunnen wij ons inzetten voor de navolging van Christus. Een christendom dat zich ner gens wat van aantrekt, geen offers weet te brengen en waarbij de ernst zoek is, heeft niet veel aantrekkingskracht en de oproep: Rijst op, rijst op voor Jezus, welke wij in het C.J.V. meermalen ver nemen, wordt vaak niet verstaan. Wij moeten getuigen van Christus zijn en nu op deze dag wordt er een wapenschouw gehouden en het moet van ons niet ge zegd worden als van Alexander de Gro te: Verander uw naam of uw gedrag. Christen-zijn is banierdrager zijn. Wij worden opgeroepen tot het getuigen in woord en daad. Als dat in ons leven ge beurt, dan blijkt duidelijk uit welke hoek de wind waait en worden we kroondra gers, waaraan de omstanders kunnen zien waar wij onze levenskracht van daan halen en met wie wij verbonden zijn. Een jaar of wat geleden is er een zeer bekend sportsman overleden en een enorm groot aantal leedbetuigingen kwam daarbij in. Maar de vraag rijst: Wat bad die man aan al die betuigin gen? Wij worden geroepen Hem uit te dragen en daarom komt de wekstem tot allen: Vat aan! Lascursus Beginners (Booglassen) D. Bouma; H. van der Kamp; D. Post mus; E. Roodhof, Heeg; R. Schilstra Ijlst: L. Smit, Heerenveen; P. Wijdsma. Idem Gevorderden (Booglassen) Krist; U. Rollema; W. de Wolf. Idem Gevorderden (Autogeen lassen): H. Bosma, IJlst; J. Schilt. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de geslaagden in Sneek. 3 leerlingen van de A-cursus werden afgewezen. worden, maar voortaan I In de Grote Kerk kwamen gistermid dag en -avond een groot aantal leden van het vroegere C.J.M.V. en de vrou welijke vereniging de C.J.V.F. voor de eerste maal voor de Jaarlijkse Provin ciale Bondsdag bjjeen nu vorig jaar na lange voorbereiding besloten werd tot een nauwere samenwerking, hoewel elke vereniging een zekere mate van zelf- digheid heeft behouden. Maar de werk wijze moge veranderd zijn, het beginsel is gelijk gebleven. De foarsitter fan de Prov. Commissie Friesland, de hear M. K. Feenstra fan Nijlan,iepene dizze gearkomste mei it lezen fan in wurd üt it Romeinenbrief, hwêrnei hy foargyng yn gebet. Yn syn iepeningswurd sei er, dat it altyd aer- dich wie in gearkomste as dizze to iepenjen en de oanwêzigen wolkom to hjitten. Ut de aide tastan is nou in nije üntstien en spr. hoopte, dat de leden yn dizze Peaskedagen it wünder sjogge, dat de dea oerwoun is cn Kristus it nije lib ben troch Syn oerwinning krigen hat. Wy binne ek tankber dat wy dit moaije tsjerkegebou wer brüke meije. Sprekker winske, dat dit alles foar folie jongeren ta in rike seine wurde mei. De heer Bram Balfoort uit Amers foort zong daarna enige negro-spirituals en luisterde later de bijeenkomst nog enige malen met zijn zang op. Timmeren: W. Cnossen Netten, Heeg. Bankwerken: P. Dolle, Balk; J. van der Goot, Wist; G. Grouwstra, Luinje- berd; U. Jongstra, Warns; IJ. Muur- lin. P. v. d. Veldt; T. de Wit. Schilderen: J. Andringa, Rauwerd; H. de Vries, Sijbrandaburen. Aan 2 leerlingen werd een verklaring uitgereikt van voldoende gevolgde prak tijklessen. na lanSe en grondige herstelwerkzaamheden opnieuw in <"ébruik 'genomen. Tijdens de avondbijeen komst, waarbij het kerkgebouw geheel de gehele dorpsgemeenschap en in het bijzonder van de plaat- kerk. Ook de burgerlijke gemeente hield zich niet afzijdig, want Hout en secretaris Sennema waren aanwezig. De Chr. PI. Vrouwen Bond afd. Sneek hield '’aar jaarvergadering op 20 maart in Aere Perennius. Ook werd herdacht het 10-jarig bestaan van deze afd. De presidente, mevr. Gerbrandijde Boer, opende deze vergadering met te laten zingen Ps. 146 1 en met gebed. Ze las hierna een gedeelte van Matth. 20, waar een mooie inleiding over gehouden werd. Daarna werden we allen welkom ge heten door de presidente en werden de notulen gelezen door de secretaresse mevr, de JongElgersma. Zij gaf ook een mooi jaarverslag, waar we met ge noegen naar hebben geluisterd. Toen volgde het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. Vellinga Reitsma. Vervolgens werden enkele huis houdelijke onderwerpen besproken, o.a. 22 april vergadering in Sneek met spre ker Goos Kamphuis. Na een voordracht van mevr. Gerbrandij gaf onze vorige presidente mevr. HulstraHielkema een overzicht van de oprichting tot op heden van onze afdeling. Zij deed dit op pret tige wijze. Wat is er al niet voorgevallen in deze 10 jaar. We mogen dankbaar zijn na een klein begin thans een bloeien de afdeling te hebben. Mevr. Jousma Vellinga vulde in dichtvorm dit alles nog even aan. In de pauze werden loten ver kocht waar ve'en later een prijsje op ktegen; ook werden bij opbod vele arti kelen verkocht. Dit alles tot stijving van de kas. Er werd voorts geraden om een mooie cake, geschenk van een van de leden. De presidente dankte allen voor de me- riling op deze middag. Na gezang en dankgebed werd de bijeen komst gesloten. Het was donderdag een belangrijke dag voor de Ned. Herv. gemeente te Gauw, want het orgel werd bezetwas bleek het medeleven en de sympathie, niet alleen van de gemeente leden, maar van seiijke Geref. 1— burgemeester van Het was zaterdag 28 maart j.l. veertig jaar geleden, dat de heer P. de Vries, werkmeester bij de firma A. Hoogeveen aan de Pr. Hendrikkade alhier, als 18- jarige jongeman door de heer A. Hoogeveen, de stichter van deze onderneming, in dienst werd genomen. Dit jubileum werd op de bij dit bedrijf gebruikelijke wijze gevierd, werkzaamheden werden een uur eerder beëindigd, waarna de gehele jabrieks- gemeenschap en de genodigden zich in de grote montagehal, vóór deze gelegen- Burgemeester Rasterhoff, die ook tot de genodigden behoorde wees er op, dat in deze 40 jaar grote veranderingen in het bedrijf van de fa. Hoogeveen zijn opgetreden, ook wat de arbeidsmethoden en -verhoudingen betreft. Daarnaast speelde het gezinsleven van de jubilaris zich voor een groot gedeelte binnen deze periode af. Hij wenste de heer en mevrouw de Vries van harte geluk met dit jubileum en deelde mede dat het H.M. heeft be haagd de heer de Vries te begiftigen met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Spr. speldde de jubilaris onder applaus dit ereteken op de borst en feliciteerde hem ook daarmee. Het is n.l. een symbool van de waardering voor zijn persoon en voor zijn arbeid. Tot besluit wenste hij ook de firma van harte geluk met dit jubileum waar uit blijkt dat de verhouding over en weer steeds goed is geweest en feliciteerde hij de oudste firmant met de goede keus welke hij indertijd heeft gedaan. Nadat de heer Vrolijk jr mevrouw de Vries met bloemen had vereerd, sprak de heer J. A. Nooitgedagt de jubilaris Bevorderingen. B-cursus. Van le naar 2e klas. Meubelmaken: J. Baarda; E. Talsma, Oosterwierum. Bankwerken: W. Bleeker en H. Ha- ringa, Heeg; F Jasper; E. Kluitenberg; J. van der Laan; J, Oppenhuizen; S. Visser, Offingawier; H. Visserman en M. Vlas, Heeg; T. van der Zee, Joure; H. Zijlstra, Scharnegoutum; T. Zijlstra, Itens. A-cursus. Meubelmaken: W. Abma. Bankwerken: R. Haringa, Heeg; Mulder. Schilderen: W. Elzinga, Scharnegou tum; B. Plantinga, Idskenhuizen. Van 2e naar 3e klas. Bankwerken: E. Bootsma; M. Elsinga; J. H. Melein, Jou- re; E. Ypenga, Woudsend. Cursussen. Van le naar 2e klas Adspirant Elektro-Monteurs: J. van Aalst; H. Bakker; T. Bakker, IJlst; F. Bootsma; L. Breeuwsma, Hommerts; W. Diever, Noed; D. Faber; P. Fekkes, Wir- dum; J, ter Horst; J. de Vries; P. IJs- selmuiden. Voortgezet bouwk. tekenen: F. Bruin- sma en L. Canrinus. Voortgezet Mach, tekenen: J. Bou ma. Joure; S. Ferwerda, R. Loopstra; G. Rozema; J. de Vries. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de leerlingen in Sneek. Niet bevorderd 11 leerlingen, t.w.: B-cursus 2; A-cursus 6; Cursussen 3. Van de 142 leerlingen, ingeschreven voor de cursus 1958-1959, werd door het overige gedeelte ’t onderwijs gevolgd in diverse cursussen voor opleiding vakbe kwaamheid, zoals: Adsp. Elektromon- teur, V.E.V. Sterkstroommonteur, Adsp. Bouwk. Opz. Tekenaar, Adsp. Mach. Tekenaar, Schilderen, Timmeren, als mede in cursussen voor volwassenen afd. Hout- en Metaalbewerking. Wy ha de romte Ds F. H. Kuiper fan De Lemmer haldde in taspraek oer: Wy ha de romte. De romte hat, sei er, neat to meitsjen mei it plak dat men ynnimt. It is saek dat de jongelju yn de romte stean om fan har libben hwat to meitsjen. Der is in streaming, dat hja hoe langer hoe mear nei de fabriken trokken wurde, dêr’t hja hast net selsstannich wurde kin ne en dat se gjin romte foar har seis krije kinne. Faekens moatte de alders in bulte jild ütjaen om de bern in gaedlik plak to bisoargjen en hofolle binne der net fuorttein troch de emigraesje. Hwat is nou eigentlik it libbensdoel foar folie Meubelmaken: N. J. van Aalsum, Jou re; R. Cuperus; U. Haringa, Heeg; S. Schaap, Workum. Bankwerken: C. Amsterdam. Hinde- loopen; J. Faber; A. Hoekstra, Bozum; J, de Jong; H. Koopmans; R. Osinga; E. Stallmann, Hindeloopen; H. de Vries, Warns; T. Wijnja, Oppenhuizen; W. Zijlstra. van Joh. G. Walther en de „Toccata m D dur” van Joh. Krieger. Hij bewees hiermee een vaardig organist te zijn. Tevens stelde hij de verschillende mo gelijkheden van het vernieuwde instru ment in een gunstig licht. De óud-kerkvoogden R. v. d. Kooy en H. Jellema, nu elders wonende, hadden bericht van verhindering gezonden. Burgemeester van Hout complimen teerde heren kerkvoogden namens het gemeentebestuur. Hetzelfde deed de heer G. Miedema voor de Geref. Kerk. Vervolgens voerde de voorzitter van „Concordia”, de heer J. Ypma, het woord. De heer Zeilstra had hierna nog een verrassing voor „Concordia” in de vorm van een enveloppe met inhoud, doch bij monde van de heer Ypma werd deze gave prompt teruggegeven met be stemming voor het orgelfonds De heer Lammertsma van Goënga zorgde voor de beschildering van het orgelfront. Het werd een fraai geheel. Nadat Ds Schipper deze inwijdings- dienst gesloten had waren kerkvoogden en genodigden nog enige tijd gezellig bijeen in „Us Gebou”. J.N. leerlingen van de school alhier werd I van de Ds J. Schipper, de voorganger van ae drie kerkelijk-gecombineerde dorpen uit de Lege Geaën: Goënga, Gauw en Of fingawier, sprak naar aanleiding van psalm 98. Verder 'bracht hij dank aan de muziekvereniging „Concordia”, die in de orgelloze periode de samenzang begeleidde. Spreker 'was niettemin ver heugd en dankbaar gestemd dat het or gel nu weer in gebruik kon worden ge nomen. Namens de orgelcommissie droeg de heer C. Edskes van Groningen hierna het instrument over aan heren kerk voogden. Hij prees het werk van de heer Timmenga en zijn assistent, de heer van Dijk van Leeuwarden. Zij hebben het or gel voortreffelijk hersteld, aldus de heer Edskes. Het orgel dat in 1861 gebouwd werd door de bekende orgelmaker Har- dorff, vertoonde de laatste jaren ernsti ge gebreken. Het was in een dergelijke staat dat er eigenlijk geen organist me.er bereid was te spelen. De balg was der mate lek dat de orgeltrapper des zon dags meer transpireerde dan van zijn dagelijks werk. Een en ander vertelde de president-kerkvoogd, de heer P. Zeilstra. Zo ging het dus niet langer. Maar 6000 gulden is voor een kleine gemeente een grote uitgave. Niettemin werd na rijp beraad tot restauratie besloten. De oorspronkelijke dispositie (één klavier met aangehangen pedaal) octaaf I 2, gedekt 4, fluit 4, salicet 4, holpijp 8, discant, octaaf 4, viola 8, discant, hol pijp 8, bascant en prestant, bleef onge wijzigd, maar het gehele mechanisme werd grondig gereviseerd door de firma Timmenga, die hierin uitnemend slaag de. Een motor voor de electrische wind- voorziening kon vanwege de kosten nog j donderdagavond in een lokaal' niet aangebracht worden, maar de T s> het eindgetuigschrift uitgereikt, „püstertraper” kan voortaan zonder! -- transpiratie werken. De heei’ Edskes bracht een goed ge kozen programma ten gehore, nl. het koraal „O, Haupt voll Blut und Wun- den” van Delphin Strungk, de variaties over „Meinen Jesum lass ich nicht” J I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1