Namen van nieuwe straten Jaarvergadering afd. Sneek I.V.A.O. De positie van Sneek als centrum van de Zuidwesthoek I Goed verzorgde modeshow van Eringa IJLST WYM BRITS ER A DEEL en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, van V.., JL, gemeente Sneek liggen er echter nog wel mogelijkheden omdat in J V de 114e jaargang no. 27i Donderdag 2 april 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - -* A G E N A De Fryske Stavering Hengstenmonstering Zeepost Chr. PI. Vrouwenbond Jongetje gered I Ds. J. C. M. Jansen met emeritaat Sneker wandelaar naar Israëlische Vierdaagse Philips verlaagt prijzen Radio- en T.V. toestellen Het Sneekw Nieuwsblad is «M gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Onbewoonbaar verklaring woningen Etif rapport concludeertGroei is mogelijk Lijstcollecte Ver. Oranje Koninklijk gezin in Cervinia Appèl 3 gestort SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Het westhoek moet worden beschouwd. van GRIVAS BEGROET GEVANGENEN. gegeven: aangebrachte AMICITIA THEATER. een (Fr. Dagblad). Aanvang Voor m.s. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 In navolging van het voorbeeld Nederland, organiseert ook Israël De kommisje, bineamd troch de Ried fan de Fryske Biweging om nei to gean oft it winsklik en mooglik is de Fryske stavering to forienfaldigjen, hat har rap port ütbrocht. De greate mearheit fan dizze kommisje is fan bitinken, dat de staveringsfoaroa- ring op dit stuit net mooglik is. Leden fan dizze kommisje wiene de hearen: Kr. Boelens, Prof, dr W. J. Buma, Fr. Dam, J. K. Dykstra, Prof, dr K. Fok- kema (foars.), E. B. Folkertsma, H. Keu- ning, A. Kornelis, drs H. T. J. Miedema, H. Osinga, J. Piebenga, D. A. Tamminga, P. Terpstra en G. van der Woude. Dit advys fan de Staveringskommisje is troch de Ried yn syn gearkomste fan 21 maert oernommen. Tulpstraat, die het ventje nasprong het ongedeerd op het droge bracht. Zondagmiddag 5 april te 2.30 uur films Voorbij Mombasa dreigt de dood. Maandag 6 april en dinsdag 7 april iedere avond te 8 u. film: Bonjour Tristesse. in nog Een nieuwe lente een nieuwlaat elke vrouw nu eens zelf invullen wat de mode haar mag schenken in deze dagen nu we allen opeens genoeg hebben van de lange zware winterjas. Mogelijk kiest zij een van de modieuze pakjes zoals Fir ma Eringa ze gister toonde op haar mode shows in de grote zaal van Ons Gebouw. Zondag 5 april ’s morgens 10.30 uur Zaal Piso. Openbare Bijeenkomst Huma nistisch Verbond. Spreker Prof. Dr J. J. Fahrenfort. Maandag 6 april, dinsdag 7 april, woens dag 8 april. Zitting Schoonheidsspe cialiste bij Parfumerie Hollywood, Kruizebroederstraat. Luitenant-generaal Grivas en zijn echtgenote hebben op Rhodes een aantal Eoka- gevangenen, die vrijgelaten zijn uit de gevangenissen van Londen en Cyprus, ver welkomd. We zien hen hier temidden van de mannen, die allen een uniforme baret met het opschrift „Eoka” dragen. Dinsdag 7 april voorm. 10 uur. Hengsten monstering op de Veemarkt. Dinsdagavond omstreeks 7 uur viel op de Prins Hendrikkade een zoontje van de familie Ozinga op de Ged. Pol, terwijl hij achter de bij de wal staande vrachtauto’s speelde, in de gracht. Gelukkig werd dit opgemerkt dooi- de heer v. d. Werf uit de en Maandag 6 april. Show Tomado-artikelen in zaal „de Wijnberg” (ing. KI. Kerk straat) door J. Baanstra. 2.30 en 7.45 uur. „Het dierenleven in Artis”. Na de pauze hield dr. J. P. Otto een inleiding over het leven van dieren in dierentuinen, in ’t bijzonder over „Het dierenleven in Artis”. Het laatste aan de hand van lichtbeelden en ook liet hij op een grammofoonplaat de dierengeluiden uit Artis horen wat wel bijzonder inte ressant was. Zijn beloning was een hartelijk applaus yan de niet talrijke bezoekers en een doos sigaren welke de voorzitter hem na zijn woorden van dank overhandigde. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is door de prov. kerk vergadering van Zuid-Holland met in gang van 1 mei a.s. emeritaat verleend aan ds. J. C. M. Jansen uit Brielle, pre dikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds Jansen stond van 1931 tot 1947 te IJlst. Ds Jansen zal zich na zijn emeritaat vestigen te Holysloot, B. en W. stellen de raad voor onbe woonbaar te verklaren de woningen Zuidend 12, 3e Zomerrakbuurt 9 en le Steenklipstraat 30. Ze zijn alle onbe woond. Woensdag 15 april ’s avdnds 7.30 uur. Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank „Heeg en omstr.” in café B. Westra te Heeg. van reen vierdaagse voor de wandelsport. Aan de Israëlische Vierdaagse die deze maand wordt gehouden, zal o.m. deelnemen de heer A. J. Zweere te Sneek, een zeer be kende figuur op het gebied van de wan delsport, die reeds vele malen met succes deelnam aan de Vierdaagse te Nijmegen, en aan tal van andere grote wandelmar- sen. De heer Zweere die bij de Erven Feenstra te Sneek als procuratiehouder werkzaam is, is lid van de Ned. Chr.Wan- delsport Bond en van de Noord Neder landse Wandelsport Bond. Hij is een van de weinige Nederlandse deelnemers aan de Israëlische Vierdaagse. Behalve de heer Zweere nemen waarschijnlijk nog enkele andere particulieren aan deze wandel- marathon deel, evenals mogelijkerwijs een kleine groep employé’s van de K.L. M., die daartoe van de maatschappij be paalde faciliteiten ontvangen. De deelne ming van deze groep staat evenwel nog niet geheel vast. Venchijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Gisteravond hield de afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling al hier haar jaarvergadering in Fredehiem. In zijn openingswoord zei de voorzit ter de heer P. van Vucht, dat de afdeling verleden jaar behoorlijk heeft gewerkt. Ze heeft goede avonden gehad, maar het ledental is helaas iets gedaald. Het plan en de wens van het bestuur is echter dat in ’t komende verenigingsjaar weer om hoog te brengen. Ook de secretaris de heer G. P. Slim makte van dit ledenverlies na de groei in de voorgaande jaren melding. Het daalde van 186 tot 180. Van de vier overledenen herdacht hij in ’t bijzonder de heer P. Sikkes die de afdeling mee oprichtte en bij de heroprichting na de oorlog direct weer lid werd en mevrouw de Vries Boot die het bestuur, toen zij en haar man in het Piter Jelleshüs werkten, steeds tot grote steun is geweest. Er werden o.a. acht lezingen gehouden met totaal 512 bezoekers en 14 cursus avonden waaraan gemiddeld 8—9 perso nen deelnamen. Het verslag gaf verder een overzicht van de verschillende andere vormen van ’t Instituutswerk, o.a. het Natuurvrien- denwerk en eindigde met de wens, dat het dit jaar inderdaad zal gelukken het ledental tot boven de 200 op te voeren. Aansluitend aan dit verslag vertelde de heer A. Schurer iets over de door hem bijgewoonde conferentie over het kam- peerwerk van het Instituut, waarin hij de indruk kreeg dat er met enthousiasme in Zaterdag 11 april. 13e Pres. Roosevelt- marsen over 10, 15, 25 en 30 km. Donderdag 2 april ’s avonds 8 uur film t I The solid gold Cadillac. Vrijdag 3 april t/m zondag 5 april iedere avond te 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: Eén kwam terug. Advertentieprij» 15 ct per mm Bij contract (handeltadv.) lager Abonnementspriji f 3.per half iaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Inderdaad een mode-nieuwtje; bepaald verrukt vastgesteld welke plaatsen als afzonder lijke industriekernen voor Friesland zul len worden aangewezen. Aangenomen mag worden dat hiervoor in de eerste plaats Leeuwarden en Drachten in aan merking zullen komen, terwijl de offi ciële instanties als wij wel zijn ingelicht voor het bepalen van de derde kern een keus zullen moeten doen tussen Sneek en Heerenveen. Het rapport dat er op wijst dat de emigratie in de Zuidwesthoek twee en een half maal zo groot is als in overig Nederland toont o.i. echter overduidelijk aan. hoezeer de aanwijzing van Sneek als industrialisatiekern gerechtvaardigd is. Een stad die terecht als centrum van niet minder dan 15 omliggende gemeen ten beschouwd wordt heeft er recht op .volkomen au serieux te Worden geno men. Wij weten gelukkig dat het ge meentel ?stuur in dit opzicht ten volle diligent is, en zijn verheugd dat het LTIF-rapport nog eens extra en even eens geheel gedocumenteerd de argu menten die het Sneker gemeentebestuur zo lang heeft aangevoerd, kracht bij zet. De traditionele hengstenmonstering, georganiseerd door de paardenfokvereni- ging Sneek (Bovenl. Ras) en It Fryske Hynder (Fries Ras) zal a.s. dinsdag 7 april op de Sneker veemarkt worden ge houden. Een viertal Friese en negen Bo- venlandse dekhengsten, welke alle in Friesland ter dekking staan zullen wor den getoond. Behalve dat de fokkers op die wijze kennis kunnen nemen van de kwaliteiten van de verschillende heng sten zullen ook door de resp. voorzitters van de fokverenigingen voor en tijdens de monstering nadere bijzonderheden over de hengsten worden verteld. is nog steeds gelukkig in haar wijde rok met bloesje. Opvallend mooi was de rok met een groot Chinees motief in prach tige tinten goud, bruin, paars, geel, waar bij een gele vest-bloese gedragen werd. Beeldige jurkjes kan zij dragen in het geliefde model strak lijfje, wijde rok en schattig was in dit genre de grijs linnen, jurk met twee brede rose geblokte stre pen in de rok. Van ditzelfde geblokte stofje was het kokette hoofddoekje dat het frisse meisjesgezichtje zo lief omlijst. Een jurk met wat meer allure was van een zwart-wit gestreepte structuurstof. Ze had een vierkante hals, kleine inge. zette mouwtjes, een brede zwarte cein tuur met lange afhangende slip en was oneindig flatteuzer dan de baby-doll jur ken die ik allesbehalve kon bewonderen. Deze wijdvallende hobbezakken hebben nu gelukkig wel afgedaan. Schattige bruidjes liepen tot slot van deze show, waarin de twee dochtertjes van de heer Eringa k>p een allerliefste manier de kinderkleding toonden, een in getogen ere-rondje. Een goed verzorgde show, waarvoor de zaal door Gebr. Brandsma smaakvol met bloemen was getooid. H. Brenninkmeijer Zonen had het podium en de zaal met ta pijten belegd en Jan Eringa begeleidde de show uitstekend met passende piano muziek. Met ingang van gisteren zijn de prijzen voor Philips’ radio, televisie en afspeel apparatuur in Nederland aanzienlijk ver laagd. De verlagingen belopen 7 tot 13 pet. In een toelichting op deze maatregel verklaart Philips: „Behalve in nabuur landen hebben ook in Nederland, zij het sporadisch, concurrentiepraktijken in gang gevonden, waarbij door enkele de tailhandelaren een dusdanige roofbouw werd gepleegd, dat hierdoor niet alleen de detaillist, die op de juiste wijze zijn functie uitoefent, ernstige schade werd berokkend, maar ook de goede naam van het merkartikel bij de gebruiker door onvoldoende voorlichting en nazorg in diskrediet werd gebracht. Philips heeft er nooit twijfel over la ten bestaan, dat zij voorstander is van uniform geldende fabrieksprijzen, een systeem, waarbij indien het althans op verantwoorde wijze wordt gehanteerd, ook de belangen van de consument het best worden gediend. Allerliefste jeugdige gevalletjes: recht rokje, loopplooi achter, en een jasje dat nogal eens in lengte varieerde. Zo had een beeldig wit pakje, waar een fraise hoedje bij gedragen werd, een losvallend recht jasje, dat nauwelijks tot de taille reikte. U kunt echter ook een jasje kie zen dat langer is, de mode is wel zee? soepel en laat ons vele mogelijkheden. Bij zo’n langer jasje valt de aandacht ge woonlijk op de rug waarin wat ruimte is verwerkt, de voorkant valt altijd recht en soepel neer. Toch is er ook wel een teruggaan merkbaar naar de klassieke tailleur, even getailleerd, de ouderen on der ons zullen het waarschijnlijk met vreugde begroeten. Voor de jonge vrouw tjes is het losvallende pakje zeer flatteus. Er was een allerliefst ensemble in de mo derne lichte tint die „linde” genoemd wordt, dat in de rug van het tamelijk lang vallende jasje twee naar elkaar töe- gelegde plooien had, bij de zoom vastge houden met een knoop. Aan de voorkant twee rechtopstaande aardig afgewerkte steekzakjes. Kleuren van de pakjes: licht, voorjaarsachtig, de stoffen gewoonlijk een structuurweefsel van een levendig effect. Een schattig pakje, jasje achter af gewerkt met een klein ceintuurtje, was van een fantasie stofje waarin allerlei kleurtjes verwerkt zijn. lende mode-nieuwtjes. Zij droeg waardig de japonnen die we zo langzamerhand wel klassiek kunnen noemen, doorlopen de revers, een schuin gedrapeerd schootje dat de japon zeer gekleed maakt. Voor haar japonnen in mooi vallende zware kristalzij, grijs met een kleine witte nop, maar ook de rechte yersey-japon gebor duurd’ met kleine roosjes. Haar hoedjes waren van het matelot model, een zwart hoedje, gegarneerd met een aigrette, was wel bijzonder elegant. Het jonge meisje OUDEGA (W.) De afd. Oudega van bovengenoemde bond kwam onder lei ding van de nieuwe prdesidente mej. W. Verloop in Ons Gebouw bijeen. De heer P. Idzenga uit Edens sprak over „Achter het gordijn van de dood”. Er werd met grote aandacht geluisterd. Tot secr.esse werd gekozen mevr. T. BoschmaBuwal- da. Schenck van Toutenburg en Kempo van Martena, geraakte hij in de gevangenis, waar hij de laatste jaren van zijn leven heeft doorgebracht en zijn belevenissen en verdediging te boek stelde. In zijn werk Boeck der Partijen” geeft hij een algemene beschrijving van de partijstrijd in Europa, in Nederland en in Friesland. Voorts zijn o.m. van hem bekend de ge schriften „Tractaat van sijner reken- scap” en „Handel sedert 1520”. 3. Christiaan Schotanus, geboren op 16 augustus 1603 te Schingen, ovérleden 1671 te Franeker. Na het gymnasium te Leeuwarden en de Hogeschool te Fra neker als student in de godgeleerdheid te hebben doorlopen, werd hij predikant te Schingen en Cornjum. In 1639 werd hij benoemd tot hoogleraar in de Griekse taal te Franeker. Sedert 1644 gaf hij daarbij tevens onderwijs in de kerkge schiedenis. Hij heeft veel en velerlei ge publiceerd. doch is echter als geschied schrijver het meest bekend gebleven. Van zijn hand verschenen o.a.: a. Be- schrijvinge en de chronijck van de heer- lickheydt van Friesland (1655)b. De geschiedenissen kerckelyck ende wereldt- lyck van Friesland Oost ende West (1658)c. Beschrijvinge van de heer- lyckheydt van Frieslandt tusschen ’t Flie end de Lauwers (1644). en voor dit onderdeel wordt gewerkt. Ook in Friesland wordt gezocht naar een kampeerterrein. Vervolgens bracht de penningmeester de heer G. Stokker zyn verslag uit. Hij ontving f 1683.62, maar gaf f 1724.34 uit, zodat er een tekort was van f 40.72. De secretaris las ook het verslag van de Natuurvriendencommissie, omdat de secretaris hiervan verhinderd was dit zelf te doen. Deze kwam hierin tot de conclu sie, dat het een goede greep van het be stuur is geweest een aparte commissie voor het zomerwerk in te stellen. de huiskamergroep was zoveel belang stelling, dat er een tweede groep gevormd kon worden. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de voorzitter en de heer D. de Jong, die zich beide herkiesbaar stelden, ook werden herkozen. In de plaats van mej. G. Bakker, die geen herbenoeming wenste, werd gekozen mej. C. Meetsma. In een historisch overzicht dat aan het onderzoek vooraf gaat, wijden de rapporteurs grote aandacht aan de ont wikkeling van de zuivelafzet, waarbij er op gewezen wordt hoe de botermarkt Sneek in het midden van de vorige eeuw niet onderdeed voor die van Leeu warden. Na vele jaren van voorspoed komt echter de crisis, doordat de Friese boer te lang aan z’n tradities heeft vast gehouden. De agrarische sector, en dat geldt vooral voor de jaren na de tweede we reldoorlog, blijkt daarna niet voldoende arbeidsintensief te zijn om het probleem van een toenemende arbeidsreserve te ondervangen, ondanks het feit dat de be volkingsontwikkeling een dalende ten- denz laat zien. Alleen Sneek blijft ge stadig groeien, alle 15 andere gemeenten tonen een achteruitgang. Het blijkt dat Sneek er nog vrij goed in slaagt de per sonen uit de productieve arbeidsgroepen vast te houden al blijft het iets ten ach ter bij een provinciaal centrum als Leeu warden. Een uitbreiding van Sneek als centrum wordt door de rapporteurs dan ook zeer wel mogelijk geacht. Gewezen wordt daarbij o.m. op het feit dat Sneek als centrum eerst op grote afstand ge volgd wordt door Bolsward, en dat de Waterpoortstad ook als verkeerscen- trum een zeer bizondere plaats inneemt. De toeneming van het vrachtauto-ver- keer bijvoorbeeld bedraagt in Sneek on geveer tweemaal die van het platteland. Ook op het gebied van de watersportre- creatie neemt Sneek een eigen plaats in, getuige het feit dat het botenverkeer zich voornamelijk op onze stad concen treert. Het voortgezet onderwijs in de Zuid westhoek heeft, aldus weer het ETIF- rapport, nergens een grote vlucht geno men. behalve in Sneek dat daardoor een uitzonderlijke functie te vervullen heeft gekregen. In de periode 1953 t.m. 1957 nam het aantal jongens- en meisjesleerlingen in onze stad toe met resp. 40 en 30 wat een zeer bevredigende toeneming betekent. Ook de belangstelling voor het avond-onderwijs blijkt relatief hoog te zijn. Sameiivatteiul komt het rapport tot de conclusie dat Zuidwest Friesland op het gebied van de Japonnen. De getoonde japonnen hadden dikwijls nog een neiging naar de verhoogde taille. lijn, hoewel de echte empire toch wel afgezworen is. Deze gematigde lijn is wel zeer charmant en een prachtig voorbeeld er van ziet U in nevenstaande foto. Het is een tamelijk korte nauwsluitende japon, met een heel kort jasje, uit gevoerd in een warmge- tinte gebloemde zijde- glanzende stof. De hoge taille wordt nauwelijks aangegeven met een ge fronst biesje en een strikje in een prachtige groene tint die ook terug te vinden is in de stof van de japon. Met dezelf de groene stof is ook het kokette korte jasje ge voerd. Een subliem ge heel, dat elegant gedra gen werd. Aardig Mode-nieuwtje. VELE VROUWEN vin- den’de japon met jasje een verrukkelijke dracht en de mode komt ook hierin aan onze verlan gens tegemoet. Gewoon lijk is het bijbehorende jasje kort en op deze show waren enkele van deze jasjes getooid met een grote plat vallende kraag, aardig maar heb ik gekeken naar de effen japon, beige-grijs, gegarneerd met een hoog warm-rood gebloemde ceintuur. Bij deze japon werd een drie-kwart lange losval lende mantel gedragen in de kleur van de japon en gevoerd met de stof van de ceintuur. De mantel heeft grote opgestik te zakken. De oudere mannequin, een sympathie ke rustige figuur die de modellen uitste kend bracht, waagde zich niet aan opval- als erf heer (1520) en werd een aanhan- vergadering van 16 december I ger van Karel V. Tengevolge van een B. en W. adviseren In uw 1957 is aan de inmiddels reeds voor een [conflict met de toenmalige stadhouder deel aangelegde straat lopende van de spoorlijn Sneek-Leeuwarden tot de Fra- nekervaart de naam gegeven: Worp Tjaardastraat. In verband met de uit voering van verdere bouwplannen deze omgeving zullen binnenkort enkele zijstraten van de Worp Tjaarda straat moeten worden aangelegd. Ook zullen aan deze straten nog namen moeten worden gegeven. Wij achten het in overeenstemming met de naamgeving van de in de Noorderhoek gelegen stra ten, ook aan deze straten de namen te verbinden van oud-Friese historieschrij vers of van figuren uit de Friese let terkunde. Voor de naamgeving van de nog aan te leggen straten hebben wij onze keuze laten vallen op de namen van de volgende oud-Friese schrijvers of letterkundigen 1. Suffridus Petrus, geboren 15 juni 1527 te Leeuwarden, overleden 23 janu ari 1597 te Keulen. Deze geschiedschrij ver bestudeerde in Leuven vooral de klassieke oudheid en hield als privaat docent lezingen over Griekse en Latijn se auteurs. Reeds in 1557 werd hij pro fessor in de Oude talen te Erfurt en in 1562 werd hij benoemd tot secretaris en bibliothecaris van Granvelle. Een verblijf in Friesland van 15671570 ge bruikte hij om tal van historische ge gevens en documenten te verzamelen. In 1577 werd hij benoemd tot hoogleraar in Keulen, waar hij zijn werkzaamheden tot zijn dood bleef voortzetten. Zijn werk is van grote veelzijdigheid en om vang en behandelt wijsgerige, klassieke, en historische Het is vooral deze laatste opmerking die voor Sneek wel eens van groot be lang zal kunnen blijken te zijn, omdat van overheidswege nog steeds niet is De Ver. Oranje alhier laat thans lijsten circuleren voor bijdragen voor het dit jaar door haar te houden feest. Een aan beveling zou overbodig zijn, ware het niet dat H. M. de Koningin dit jaar haar vijftigste verjaar.Tg hoopt te vieren. Een extra gedenkdag dus, waarbij extra mil de bijdragen behoren. Het Nederlandse koninklijke gezin is gisteren voor een wintersportvakantie van twee weken in het Italiaanse alpen dorp Cervinia aangekomen. De Konin gin, de Prins en de vier Prinsessen trof fen redelijk weer. Het koninklijk gezin brengt voor de eerste maal bezoek aan Cervinia. het bergdorp dat via een sterk stijgende 25 km lange asfaltweg uit de Aosta-vallei bereikbaar is. Na de succesvolle acties Appél 1 en 2, die respectievelijk netto' f 1.138.400 en f 1.078.300 opbrachten is organisator A. M. Bergers te Rotterdam zijn derde actie ten bate van de Bond voor militaire slacht offers begonnen. Bij sigarenwinkeliers, kruideniers enz. in den lande zijn ditmaal totaal 1.600.000 - loten a f 1.per stuk uitgezet. - industrialisatie ten j Werden uit de opbrengsten van de vo- achter is gebleven, evenwel alweer rige acties de bouw van het bungalow- Sneek als uitzonder.ng. Het noemt j d voor de dwarslaesies in Doorn Sneek dan ook als de eerste tadustriaU-1 betaald nu h om te satiekern voor dit gebied, en bepleit m brengen voor de instandhoudine van dit dit verband een verdere industrialisatie en een concentratie t.a.v. de industrie vestiging binnen het raam van deze kernen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. Nijkerk (7 april); s.s. Bendigo (9 april); Brazilië: s.s. Aldabi (7 april); Canada: s.s. Schiedijk (8 april); s.s. Nieuw Amsterdam (11 april); Chili: via New York (11 april); Indonesië: m.s. Bali (9 april); Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlanden (7 april); Ned. Nw. Gui nea: s.s. Pyrrhus (11 april); Nieuw Zee land: s.s. Raqgitane (5 april); Suriname: m.s. Stentor (6 april); Unie van Zuid- Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castte (11 april); Brits Oost Afrika: s.s. Ferdinand de Lesseps (11 april). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. baar, o.a. vijf woonhuizen of goederen ter waarde van f25.000, televisietoestelen, en i - - vakantiereizen. Het prijzenbedrag is dit j onderwerpen. Zyn bemoeungen met de c J US-ioco o-ocr>niorlnmo wcivpn vnnr t-rPClPT»!!- keer f 22&.000. Een dertigtal bedrijven heeft boven- i dien een zesde woonhuis (met inrichting) beschikbaar gesteld voor een militair I oorlogsslachtoffer. Dit huis zal evenals de prijzen worden uitgeloot op woensdag 29 april tijdens een bijeenkomst die over Hilversum (298 M.) wordt uitgezonden tussen 20.15 en 21.30 uur. Tijdens deze uitzending zal ook het geheim van de huis aan huis te ver spreiden krant „Breeduit” worden be kendgemaakt. Het ligt in de bedoeling na dit Appèl 3 nog twee acties voor de militaire oor logsslachtoffers te organiseren. ETIF-rapport voor Zuidwest Friesland, dat nogai lane on zich wachten, is thans gereed gekomen. Het is een gedegen stukwerk positie van een zestien-tal gemeenten wordt besproken Dit d p aai ln ‘c v.» ssï gebied gelegen zön verre van rooskleurig is, tenzij op korte termbn J c_.strialisatie-plannen waarmee nagenoeg* elk e'pmppntpRoc^ ln* brengen voor de instandhouding van dit centrum, de revalidatie en de zorg van nabestaanden. Alle militaire oorlogs slachtoffers èn nabestaanden, totaal 25000 personen, en niet alleen de leden van de genoemde bond zullen van deze actie profiteren. Zoals altijd zijn ei- voor het publiek weer vele aanlokkelijke prijzen beschik- juridische, theologische Friese geschiedenis waren voor Gedepu teerde Staten van Friesland aanleiding hem op 28 oktober 1590 te benoemen tot officieel landsgeschiedsschrijver. Zijn werken over de Friese geschiedenis heten: „De Frisiorum antiquitate et ori gine” (1590) en „De scriptoribus Fri- siae” (1593). 2. Jancko Douwama, geboren in 1482 bij Oldeboorn en overleden in 1529 in de gevangenis te Vilvoorde (België). Reeds jong speelde hij een rol in de Friese partijtwisten, in het bijzonder toen Karei van Gelre hem overhaalde met behulp van Gelderse troepen de Friese vrijheid te herstellen (1514). Hij weigerde even wel de erkenning van Karei van Gelre

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1