Politiebureau naar Kmizebroederstraat Een eigen zaak beginnen Modeshows V D feest van kleur en lijn Bouw 35 woningen in de Noorderhoek 3 van en ULST 1 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I I Ipl: Maandag 6 april 1959 114e jaargang no. 28 Redakteur: L. KIEZEBRINK Ds. J. de Jong tachtig jaar waren Aankoop percelen Zomerrakbuurten Johannes Koopmans overleden Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 - Ds. A. D. Wumkes 25 jaar predikant Maruschka en Cassandra ook op modeshow- Eringa Nwtiwibhd is N* gecombineerde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Het voorlopig Ned. Elftal Groene Kruis IJsbrechtum c.a. Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD zal JU Eigen idee (V). ■'H Middenstand houd stand I Kuys Wiersma (PSV) en Notermans Ook zij Charmante mode s le slippen afhingen, zal elk vrouwenhart sneller doen kloppen. Mantels, swaggers en mantelcostuums Woensdag 8 april a.s. zal het vijfentwin tig jaar geleden zijn, dat onze oud-stad- genoot ds A. D. Wumkes uit Zutphen werd bevestigd als predikant in de Ne derlandse Hervormde kerk. Ds Ate Dirk Wumkes werd op 27 januari 1911 te Sneek, waar zijn vader, wijlen dr G. A. Wumkes, toen nog predikant was, gebo ren. Hij bezocht eerste het stedelijk gym nasium in zijn geboortestad, daarna het gereformeerd gymnasium te Huizum bij Leeuwarden en studeerde verder nog aan de rijks universiteit te Groningen. Nadat kand .Wumkes in 1933 door het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was Huur. De wekelijkse huur voor dit complex woningen is voorlopig berekend op ge middeld f 10.90 per woning per week. Uit een eveneens overgelegde toelicn- ting kan worden opgemaakt, dat de zgn. „kale” huur voor de 25 woningen met een normale bergplaats in het onder huis kan worden bepaald op f 11.25, die voor de 5 woningen met een bergruimte, te benutten als garage, op f 12.65 en die Sommige kynologen vonden het maar verdrietig dat in de tekst bij het plaatje bij het in ons vorige nummer opgeno men verslag van modeshow-Eringa ook geen aandacht werd geschonken aan de hond, die het voorrecht had de manne quin te begeleiden. Onze verslaggeefster treft geen blaam, want bijzonderheden over deze hond werden op de show niet meegedeeld. En, een manneken zijnde, schonk de redacteur toen hij de foto in handen kreeg, zijn volle bewondering aan de mannequin en schoot, ondanks „Mens en Hond”, die voor de hond er bij in. Hier is rechtsherstel: het was de 2-jarige barsoi Maruschka von Frey- bourgh, kleur wit zilver met goud-bruine aftekening, van mej. M. v. Erp te Leeu warden. Er was nog een hond op deze show, nl. de 2-jarige whippet Cassandra, bruin-beige van kleur, van mevr. A. C. GuittartBijlsma alhier. seert op zulk een doorwrocht rapport, doet geen stap in het duister. Te veel hangt er van af, dan dat hij niet alles zou doen om een duidelijk, op cijfers en feiten gebaseerd beeld te krijgen van de kansen en/of de bezwaren. Gewoonlijk wordt in modeverslagen niet veel aandacht besteed aan de jonge meisjes kleding. Daarom willen wij het jonge meisje in de shows van Vroom en Dreesmann in zalen Schaaf Leeuwarden, nu eens extra in het licht van de schijn werper zetten. U ziet haar op- de foto staan, sprankelend lief. MARIJKE’s ZUSTERS hebben meer al lure. Op deze show van V. en D. zagen we wel heel duidelijk hoe charmant de tegenwoordige mode is. Geen loshangen de hobbezakken, geen empire die maar een enkele vrouw kan dragen taille op de juiste plaats, mooie aangesloten lijfjes waar de rok in losgelegde plooien uit waaiert, prachtige stoffen in' feestelijk voorjaarsachtige tinten: mandarijn, linde groen, een enkel toetsje zacht lila, b.v. in een bloem, de hoed, handschoenen, paraplu. Een mode die werkt met flat- B. en W. stellen voor, in verband met de voorgenomen sanering van dit stadsge deelte aan te kopen de percelen 2e Zo- merrakbuurt 1, 11, 13 en 3e Zomerrak- buurt 4, 8, 9, 10 en 11. In „Nij Stapert” te Wommels is zater dag in de ouderdom van ruim 83 jaar overleden de heer Johannes Koopmans. De heer Koopmans is een bekende figuur geweest in het boeren organisatieleven. Jarenlang is hij secretaris geweest van de afd. Sneek van de Friesche Maat schappij van Landbouw. De rouwdienst is bepaald op dinsdag 7 april, ’s middags half twee in de Ned. Herv. Kerk te Rauwerd. B. en W. adviseren In uw werd overeenkomstig 10 juni Een middenstander, die het aandurft in een nieuwe wijk te beginnen, kan via het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand (of het fonds van zijn branche) een hypothecair en inrichtings- crediet krijgen. Maar deze tussenkomt heeft nog vele voordelen meer. Het Waarborgfonds onderzoekt nauwkeurig de exploitatie mogelijkheden van het te vestigen be drijf. Het houdt rekening met tal van factoren en zelfs wanneer het resultaat van dit onderzoek is, dat geen crediet kan worden verleend, is de aanvrager, dank zij dit advies, een debacle bespaard. En wij? Wij die ons zelf kunnen redden, die geen Waarborgfonds en geen crediet nodig hebben, wij worden aan ons lot overgelaten, wij moeten het zelf maar bekijken Als wij besluiten de nieuwe woonwijk in te trekken, de zekerheid van een bestaand bedrijf prijs te geven en te gaan pionieren, doen we dit geheel en al op eigen risico. Maar zo is het niet Het verdwijnen van de middenstand uit onze samenleving zou een calamiteit betekenen. Toch, wanneer men het pes simistisch ziet, en let op de zware strijd om het bestaan van zo menig midden stander, lijkt het er wel eens op, dat deze verdwijning van de middenstand uit het huidige maatschappijbeeld nog maar een kwestie van tijd is. Dat is echter helemaal geen onweer houdbare ontwikkeling. Maar er wor den nog zoveel kapitaal, inspanning en. energie vermorst, zovele idealen vernie tigd doordat men niet, zoals het bijbel woord zegt, „nederzit en eerst de kos ten overweegt”. Voor de middenstander individueel, vooral wanneer het hem nog aan erva ring ontbreekt, is het dikwijls moeilijk, en soms te enen male onmogelijk, zich een beeld te vormen van de kansen die er liggen in het eigen bedrijf, dat hij zo graag wil stichten, hetzij door overne ming van een bestaande zaak, hetzij door vestiging in een nieuwe wijk. Niet slechts door credietverlening wordt hem hulp geboden, maar de cijfers en feiten die hem worden verstrekt in het rapport van het Waarborgfonds be- bakenen de weg die hij gaat en die an ders in vele gevallen slechts een tocht door onbekend gebied, met valkuilen, moerassen en allerlei hindernissen, zou zijn. De middenstander moet stand houden in onze samenleving. Niet alleen de mid denstandsorganisaties denken er zo over, ook de regering is hiervan blijkbaar overtuigd. In samenwerking is hierdoor tot stand gekomen: het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand. En wie de veilige weg wil gaan, wie geen onnodige risi co’s wil lopen en zich niet wil storten in een onzeker avontuur, die zal de weg weten te vinden naar het bureau van dit fonds aan de Sarphatikade te Am sterdam. Deze stap kan voor U betekenen het verschil tussen mislukking en succes, tussen ellende en geluk, tussen zijn en Advertentieprij) 15 Cl per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnemenuprijt f 3.— per hall jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwiblad. een trots rondstapte te stelen vond ik haar in een nauwsluiten de mosgroene terlenk; gabardine broek, die ni eens een bijzonder goede coupe had, orlon pullover en een schattig sportjasje, geel, zwart, wit met laag ceintuurtje en opgeslagen kraag. Natuurlijk draagt het jonge meis je ook nog de wijde rokken, graag op twee petty coats die trots getoond wer den. Het gevalletje dat deze Marijke droeg was wel van een bijzondere char me door de flitsende kleurtjes, manda rijn. matgroen, bruin, waarbij de hoog gesloten zandkleurige orlon pullover, nooit genoeg geprezen mode, allerliefst stond. Soms wil Marijke mee doen met de oudere zusters. Goed, maar ze kiest toch naar haar eigen smaak en blijft een per- soonlijkheidje in haar jurk van glanzen de katoen gestreept lijfje, brede bloe menrand in rok en haar mantelpakje in een wollen natte met hoog opgeknipte rok waarover een wit ceintuurtje gedra gen wordt dat harmonieert met het wol len pullovertje. Het voorlopig Nederlands elftal, dat woensdag 8 april in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de London Combination speelt, ziet er als volgt uit: doel: De Munck (DOS); achter: (NAC) midden: Notermans (Fortuna ’54); Van der Hart (Fortuna ’54) en Klaas- sens (VVV) voor: Van der Kuil (Ajax)Rijvers (Feijenoord); Van der Linden (DOS); Lenstra (Sp.cl. Enschedé)Moulijn (Feijenoord). Reserves: Van Dijk (Sparta); Brull (Rapid J.C.); Schilder (Sparta); Hos selaar (Sparta) en Canjels (NAC). Verichijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) terende grote kragen, soms pellerine ef fect, blote schouders bedekkend en flat teus opstaand tegen een blote hals. Een beeldige groene imprimé japon had een volant kraag bestaande uit drie overel- kaar vallende stijfstaande volants, een andere japon een platvallende kraag die men af kon nemen de kraag iseen modieus, zeer flatterend detail van onze zomerkleding. Een opvallend mooie coupe hadden deze zomer japonnen met allure. Ik noteerde een gebloemde japon van een linnen structuur stof die geheel in steeds wijder uitlopende banen was ver werkt, zó dat de japon eerst nauw het lichaam omsluit om vanuit de taille mooi soepel uit te waaieren. Geen petty coat behoefde hier hulp te bieden. De stijf staande kraag stond achter tegen de hals op en was over de buste gekruist en daar afgewerkt met een roos. Verschillende japonnen werden in deze stijl getoond, perfect passend, prachtig van lijn en tint, dikwijls van een gebloemde stof in zach te flatterende kleuren. Verrukt was ik van de japonnen die op een licht fond tere bloemslingertjes hadden in het mo derne peacock, een mooi blauwgroen tintje en het zachte lindegroen. De nieuwe stof movuel nylon, die ik hier voor de eerste maal zag, maakte een sprookjesachtige dromerige indruk. Er was een zomer cocktail japon van gemaakt jurk voor feestjes en extra feestelijke wandelingetjes’ en deze ja pon, wazig blauw, wit, groen, gebloemd met roos in de taille waaruit lange smal- IJSBRECHTUM. Vrijdagavond hield het Groene Kruis, afdeling IJsbrechtum, Tjal- huizum en Tirns haar ledenvergadering in de café de Boer. De voorzitter de heer H. Dijkstra opende de vergadering met een woord van welkom tot een vrij groot aantal leden met dames en in het bijzon der tot de heer de Groot, dir. Prov. Frie se Ver. Groene Kruis. Notulen en jaarverslag waaruit bleek dat er te Tirns 29 en te IJsbrechtum 39 uitleningen waren geweest, werden on veranderd goedgekeurd. Ontvangen was 997,40, uitgegeven 1095,98. Nadelig saldo 98,58. Bezit 354,09. De kascom missie bestaande uit de heren Tj. Jelle- ma en K. Posthuma deelde bij monde vail laatstgenoemde mee dat boeken en be scheiden in orde waren bevonden, zodat de penningmeester werd gedechargeerd. De aftredende bestuursleden mevr. Tr. Winklerten Dam, mevr. Tr. de Jong— van Veen en de heer Klaas Bootsma wer den bij acclamatie herbenoemd en na men hun benoeming aan. Zuster v. d. Mo len deelde mee dat door haar 48 patiën ten waren bezocht; in totaal werden 2934 bezoeken afgelegd waaronder aan 5 ge zinnen met 7 patiënten voor t.b.c. Rheu- ma patiënten 10 met 36 bezoeken; verder was er kleuter- en bejaardenzorg en 8 maal werd bij overlijden laatste hulp ver leend. De voorzitter deelde mede dat de magazijnen nodig moeten worden aange vuld. Het bestuur stelde voor de contri butie met 50 ct per jaar pei- lid te ver. hogen. Uit de vergadering kwam een voorstel om de contributie met 1,— per lid per jaar te verhogen dat met al- gefnene stemmen wérd aangenomen. Hierna hield de heer de Groot bij een film een praatje over Amerika, Nieuw Guinea en ons eigen land. „Heb je geld dan doe je wonderen, heb je het niet, dan kun je de hei op”, zegt in iets minder gekuiste taal, een bekend spreekwoord. Menig middenstander zal geneigd zjjn het anders te zien. Wie geen geld heeft, zeggen zjj, wordt geholpen. Wie zichzelf kan redden moet ook verder maar alleen zien dat hij er komt. Maar zo is het niet toegelatcn tot de evangeliebediening in de Nedérlandse Hervormde kerk, werd hij op 8 april van het daaropvolgende jaar (1934) door ds M. J. C. Visser uit Rotterdam, toen nog predikant te Leeu warden, bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Burgwerd- Hichtum en Hartwerd. Op 30 juni 1940 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Wolvega, vanwaar hij op 30 juli 1944 naar die van Minnertsga ver trok. Ds Wumkes dient sinds 14 novem ber 1948 de Hervormde gemeente van Zutphen, welke hij binnenkort weer zal verlaten, daar hij enkele weken geleden de toezegging van een beroep naar de Hervormde gemeente van ’s-Graveland heeft aangenomen. Naar wij vernemen is het de wens van Ds Wumkes, dat de dag van 8 april on opgemerkt zal voorbijgaan. In verband daarmede zal hij geen herdenkingsrede uitspreken en ook niet recipiëren. voor de 5 bejaardenwoningen, eveneens met een bergplaats in het onderhuis, op f 7.50 per woning per week. Deze voor lopige huurprijzen zullen nog moeten worden verhoogd met f 0.25 per week in verband met eventuele risicoverreke- ning. Indien de woningen worden voor zien van een warmteapparaat (gas- geyser), hetgeen o.i. wenselijk is, zal deswege boven de huur een vergoeding van f 0.60 per week verschuldigd zijn. Voorts zullen nog bijkomende vergoe dingen, tot een bedrag van f 0.45 per woning per week, moeten worden geïnd voor de aanleg en het onderhoud van de gemeenschappelijke tuinen en voor de verlichting c.a. van het trappenhuis. Met Ze waren dikwijls gemaakt van struc- tuurstoffen die een levendig effect ma ken. De oudere mannequin hield zich wijselijk aan de stoffen met een gladde oppervlakte als: wollen zand crêpe en kamgaren. Haar japonnen waren discreet gebloemd, modellen met een draperie op een heup vastgehouden door een enkel sieraad, stonden haar bijzonder goed. Van- jeugd tot rijpere leeftijd het tekent de show van V. en D. wel! Inder daad zag men op deze boeiende snow, die een feest van kleur en lijn was, kleding voor de jonge en niet meer piepjonge vrouw t de vele vrouwen in de zaal hebben haar eigen type in de manne quins kunnen herkennen en haar keuze kunnen doen. Buiten was het prachtig voorjaarsweer, maar toch ging ik naar huis met een visioen van- een pas aan schouwde Zwitserse import regenjas in lindegroen waar ik alle moderne para plu’s voor wilde ruilen hoe mooi ik ze op deze middag ook gezien heb! Deze show, die opgeluisterd werd met muziek door trio Bert Klazema, kon wel een zeer harmonieuze indruk maken doordat één firma alle details van de toi letten van de mannequins leverde van de schoentjes tot de hoeden en de sie raden. Een viervoudige bruidsstoet was het slot van het festijn. Inrichting. Elke normale woning bevat een hal, een ruime woonkamer (ter oppervlakte van 20 m2), een keuken, w.c., douche ruimte en drie slaapkamers (geschikt voor 7 personen). De grootste slaapka mer ligt naast de woonkamer en geeft toegang tot een loggia. Vanuit de keu ken is een tweede loggia bereikbaar. De woningen zijn van de nodige kastruimte voorzien. In de douche-cel is een lavet aanwezig, terwijl voor een eventuele plaatsing van een elektrisch kookfor- nuis de daartoe benodigde loze leiding wordt gelegd. Op een der loggia’s wordt een bergkast aangebracht, waarin een beperkte hoeveelheid brandstof kan worden geborgen. Onder het blok wo ningen bevindt zich een onderhuis, waar in naast de 5 bejaardenwoningen 35 bergplaatsen aanwezig zjjn. Van deze bergplaatsen kunnen een 5-tal als ga rage worden gebruikt, waartoe garage deuren zullen worden aangebracht. De bejaardenwoningen, gelijkvloers gepro jecteerd in de onderhuizen bestaan uit een hal, woonkamer (van gelijke groot te als die van de normale woningen), een ruime slaapkamer, keuken, w.c. en douche-ruimte (waarin een lavet). Ook hier is de nodige kastruimte aanwezig. De bergplaats is vanuit de keuken be reikbaar. Om geluidshinder te voorko men zijn in het onderhuis bijzondere voorzieningen getroffen in die zin, dat de scheidingsmuur tussen de garage- ruimte en de slaapkamer van de bejaar- denwoning extra dik wordt gemaakt. Zij heeft, zoals de beken de lady-speaker mevrouw Gastkemper zei, een ei gen idee over de mode en bij V. en D. een eigci: afdeling waar ze zelf kan kiezen. Wat heeft ze ge kozen? Een marineblauw jurkje met een zeer ori ginele kabelgamering, die inderdaad het effect van de bekende breisteek maakt. De wijde rok deint gezellig over de petty coat. Bij de jurk wordt een kort jasje gedragen dat voor twee kokette witte strikjes heeft en achter met witte knopen wordt gesloten een al lerliefst -wit hoedje als een verpleegsterskapje fladdert op het donkere haar, op de foto ziet L er nog juist een tipje van. Verder droeg dit jonge meisje een doorknoopja- ponnetje grijs met wit geruit met grote zakken op de zoom van de jurk. Een imprimé jurk, no iron, waarin de moderne peacock kleur overheers te en waarin ze ook in derdaad als pauwinnetje Om te stelen Wanneer het Waarborgfonds, op ini tiatief der Middenstandsorganisaties en met garantie van de Staat, bevordert, dat ook en juist in de nieuwe woonwij ken de zelfstandige middenstander zijn plaats inneemt en behoudt, omvat dit streven niet slechts de „nieuwelingen” maar allen, ook eigenaars van bestaan de bedrijven, die deze stap willen wa gen. En al behoeven ze daartoe geen hypothecair- en inrichtingscrediet, ze nemen toch een groot risico. Het is uitermate wenselijk en zelfs noodzake lijk, dat zij zich niet in een avontuur storten, dat geen der factoren die hun vestiging zowel gunstig als ongunstig zouden kunnen beïnvloeden, hun onbe kend blijft. Het apparaat van het Waarborgfonds, zijn deskundigheid en ervaring staan ook ten dienste van hen, die geen cre diet vragen. Tegen een redelijke vergoeding wil het ook voor hén een grondig onderzoek in stellen, of vestiging van een bedrijf op het door hen beoogde punt kans van slagen biedt. Zij ontvangen dan een uit voerig rapport, een exploitatiebegroting met een raming van omzet, brutowinst, gededailleerde kosten en nettowinst, zo mede een verantwoord financierings plan. De middenstander, die zijn besluit ba- niet-zijn. Onze stadgenote, mej. IJpie de Jong, slaagde op 3 april j.l. te Leeuwarden voor het analysten-examen 1ste ged. (chem. richting) vanwege de Kon. Ned. Chem. vereniging te ’s-Gravenhage. Bij de mantel, de ruggen zijn heel wat gematigder geworden en tonen dik wijls een ronde lijn die even een pas aangeeft waaraan de mantel in enkele ondiepe plooitjes soepel hangt, vielen me de swaggers op van mohair zibeline, een lichte, wollige, beetje pluizige stof. Men toonde ze in zacht lila, lindegroen en ze hadden de moderne platliggende ronde kraag. --i 24-tal woningen in de Noorderhoek (bouwblok no. 1 van dat complex). IJLST. Onze oud-stadgenoot ds J. de Jong uit Lieve Vrouwen Parochie, eme ritus predikant van de Nederlands Her vormde kerk, hoopt donderdag 9 april a.s. de leeftijd van de zeer- sterken te bereiken. Ds de Jong werd op 9 april 1879 te Ijlst geboren. Hij bezocht het ge meentelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde daarna eerst aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam en daar na aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat ds de Jong in 1904 door het pro vinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk werd hij op 28 mei 1905 door wijlen ds H. Prins toen nog predikant te Oostermeer, te Zwaagwesteinde in het ambt bevestigd. In 1910 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Losdorp in de classis Appingedam, vanwaar hij op 16 oktober 1927 naar die van Lieve Vrouwen Pa rochie vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds de Jong tot 1 mei 1944, toen hem op vijfenzestig jarige leef tijd emeritaat werd verleend. B. en W. adviseren Ten einde te voorzien in de huisves ting van de rijks landbouwwinterschool (thans rijks middelbare landbouwschool) is bij besluit van burgemeester en wet houders van 2 april 1946 besloten van het Old Burger Weeshuis alhier, te hu ren het gebouw met erf aan de Kruize- broederstraat no. 2, alhier. In de krach tens dit besluit aangegane huurovereen komst komt een bepaling voor, welke luidt als volgt: „Het gebouw zal door huurster uitsluitend moeten worden be stemd ten behoeve van de huisvesting van de Rijkslandbouwschool, zodat dien tengevolge geen andere bestemming aan het gehuurde mag worden gegeven”. Nu de middelbare landbouwschool binnen afzienbare tijd zal worden ver plaatst naar het nieuwe schoolgebouw bij de Lemmerweg, hebben wij ons bera den over de vraag of het aanbeveling verdient de huur van het gebouw Krui- zebroederstraat 2 te verlengen. Wij heb ben deze vraag in bevestigende zin be antwoord. Ten einde voor de gemeente over het gebouw te beschikking te ver krijgen voor doeleinden, welke het ge meentebestuur wenselijk acht, hebben wij ons dan ook tot regenten van het Old Burger Weeshuis gewend met het verzoek om mede te werken aan een wijziging van de aangegane huurover eenkomst in die zin, dat de hiervoor aangehaalde bepaling zou komen te ver vallen. Regenten hebben evenwel te ken nen gegeven bezwaar te hebben tegen een verlenging van de huurovereen komst, waarbij het geven van een be stemming aan het gebouw in een zo ruime mate aan de gemeente wordt overgelaten. Vervolgens hebben wij aan genoemd college de vraag voorgelegd of het zich met zodanige verlenging kan verenigen indien in de huurovereenkomst wordt vastgelegd, dat het gebouw uit sluitend als politiebureau mag worden gebruikt. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Het tegenwoordige politie bureau voldoet niet aan redelijk te stel len eisen. De beschikbare ruimte is zeer beperkt, terwijl ook de indeling niet in alle opzichten bevredigend is. Daar komt nog bij dat de lokalen tot inverzekering stelling niet aan de te dezer zake door de minister van justitie gestelde eisen voldoen. De procureur-generaal, fun gerend directeur van politie te Leeuwar den heeft tot 1 januari 1960 ontheffing van deze eisen verleend, zodat in ieder geval voor dit tijdstip in dit opzicht voorzieningen moeten worden getroffen. woningen. Bouwblok no. 1 (i.c. het com plex van 24 woningen) wordt momen teel, behoudens enkele zeer onderge schikte veranderingen, overeenkomstig het oorspronkelijke plan uitgevoerd. Wat de volgende bouwblokken betreft, samen 96 (12024) woningen bevattende, mer ken wij op, dat het aanvankelijke plan een wijziging heeft ondergaan in die zin, dat in de onderhuizen per portiek tel kens één bejaardenwoning is opgenomen. Hierdoor wordt voorkomen dat in deze onderhuizen anders wellicht teveel ruim te tot garages zou moeten worden be stemd, terwijl deze ruimten niet als zo danig door de bewoners zouden worden aangewend. Door deze gewijzigde opzet is het resterende aantal van 96 woningen uitgebreid met 16 bejaardenwoningen tot een complex van 112 woningen, be staande uit drie blokken, respectievelijk van 35. 56 en 21 woningen (bouwblok ken nos. 2, 3 en 4 van het oorspronke lijke plan). Hierdoor kan blok 1 (het complex van 24 thans in aanbouw zijn de woningen), aanvankelijk deel uitma kende van het geprojecteerde complex van 120 woningen als een afzonderlijk bouwcomplex worden aangemerkt. Aanvullend contingent van 1.0 woningen toegezegd. Aanpassen aan deze eisen in het huidi ge gebouw, nog in het midden latende of dit in verband met de beschikbare ruimte mogelijk zou zijn, zou een niet onbelangrijke verbouwing tot gevolg moeten hebben. Het gebouw Kruizebroe- derstraat no. 2 kan zonder ingrijpende veranderingen als politiebureau in ge bruik worden genomen. Wat de beschik bare ruimte betreft zal het gedurende een reeks van jaren in de behoefte kun nen voorzien. De te treffen bouwkundige voorzieningen bestaan slechts in het aanbrengen van lokalen tot inverzeke ringstelling en het bouwen van een ga rage in de tuin. Indien u zich met de strekking van dit voorstel kunt vereni gen, zullen wij binnen afzienbare tijd een plan tot het treffen van de nodige voorzieningen aan u voorleggen. Wij stellen u thans voor mede te werken aan een wijziging van de in dit voorstel bedoelde huurovereenkomst in die zin, dat daarin een bepaling wordt opgeno men, welke de strekking heeft dat het gebouw Kruizebroederstraat no. 2 al hier, uitsluitend als politiebureau zal mogen worden gebezigd. inbegrip van genoemde bijkomende ver goedingen en de huuropslag wegens eventuele risicoverrekening belopen de wekelijks verschuldigde bedragen res pectievelijk f 12.55, f 13.95 en f 8.80. Teneinde het mogelijk te maken dat, na een gunstige*beslissing van de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid onmiddellijk met de uitvoering van het bouwplan kan worden begonnen hebben wij reeds met een aannemer on- derhandelingen gevoerd over de prijs opgaaf voor de bouw van dit woning complex. Onze keus is daarbij gevallen op de Aannemingsmaatschappij „Friso N.V.”, gevestigd te Sneek. aan wie wij u voorstelden (zie bijlage no. 93 tot het raadsverslag van 1958) de bouw van eerdergenoemde 24 woningen in de Noorderhoek op te dragen. Genoemde N.V. is bereid de bouw van de vijf en dertig woningen in de zgn. Noorderhoek uit te voeren voor de som van f 453.385 (exclusief het voltooien van het buiten- verfwerk). Dit bedrag kan naar onze mening redelijk worden geacht. Wij stellen u op grond van het voren staande voor te besluiten tot de bouw en de onderhandse aanbesteding aan de Aannemingsmaatschappij „Friso N.V” gevestigd te Sneek, van deze woningen. Zoals reeds in ons voorstel van 4 fe bruari j.l. nopens de stichting van een gereformeerd bejaardencentrum alhier, is uiteengezet, heeft bij de verdeling van het provinciaal contingent 1959 onze gemeente subsidietoezeggingen voor 60 woningwetwoningen gekregen, waarvan 20 bestemd moeten zijn voor dit bejaar dencentrum. Voor gemeentelijke woning bouw bleef derhalve bouwvolume be schikbaar voor slechts 40 woningen. Ge let op de omstandigheid dat de realise ring van een bejaardentehuis van aan merkelijk langere duur is dan normale huizenbouw is aan deze gemeente alsnog een aanvullend contingent voor 10 wo ningen toegekend, zodat in dit jaar voor gemeentelijke woningbouw subsidietoe zeggingen voor 50 woningen beschikbaar zijn. Nu met het verder bouwrijp maken van de gronden, gelegen in de stadsuit breiding in de Noorderhoek, gestadig voortgang wordt gemaakt en aldaar reeds een tweetal complexen woningen in aanbouw zijn (nl. een complex van 84 galerijwoningen en bovengenoemde 24 woningen) komt het ons wenselijk voor hier met de bebouwing voort te gaan. Hiertoe ware als onderdeel van eer dergenoemd complex van 112 woningen een bouwblok van 35 woningen tot uitvoering te brengen. Voor de reali sering van dit blok woningen, ontwor pen door het architectenbureau Kuipei, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam, is een hoeveelheid bouwvolume benodigd voor in totaal 33 woningen. Hierbij wordt opgemerkt, dat voor een bejaardenwo ning slechts 2/3 van het voor een nor male woningwetwoning benodigde bouw volume gebruikt behoeft te worden. Voor het resterende bouwvolume (voor 17 woningwetwoningen) is een geheel ander plan in bewerking, waaromtrent wij te gelegener tijd een voorstel bij u ter tafel zullen brengen. vergadering van 23 juni 1958 2:‘-‘c ons voorstel van 19^8 besloten tot de bouw, als onderdeel van een complex van 120 wo ningen, van een 2 zgn. Noorderhoek (bouwblok no. 1 van dat complex). Dit plan van 120 woningen m drie woonlagen bestond uit vier bouwblok ken, respectievelijk van 24, 30, 48 en 18 De mantelcostuums, het losvallende korte jasje blijft populair maar er is toch ook een neiging naar het semi- klassieke pak, iets getailleerd, revers, platvallend kraagje.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1