St. Vincentiusvereniging bestaat een eeuw Huishoudschool mag een gymnastiek- en eenl overblijflokaal houwen en ▼an van De eerste paal voor het nieuwe postkantoor ULST Officieel Orgaan WYMBRITSERA DEEL I Uit het verre en nabije verleden IJsbrechtum, Tirns en Tjalhuizum de gemeenten SNEEK, I 114e jaargang no. 32 Maandag 20 april 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rcdakteur: L. K1EZEBRINK Ds. E. L. Nauta 85 jaar Nederland - België 2-2 Voetbaltournooi Uloscholen AGENDA Instituut voor Arbeiders- ontwikkeling Meer emigratiekansen in Canada Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Diverse bijdragen worden verhoogd Geslaagd H«t ShmImc Ni*«w«bla4 is x fMombinwrci* uHgave NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m Man en vijf kinderen door verkeersongeval verdronken Koninginnedag Personele Kampioenswed strijden in toestelturnen Nederlandse keurturnsters naar Sneek Kamer van Koophandel SNEEKER NIEUWSBLAD ii. Een vraag. Terpen. Namen. Vier groepen. AMICITIA THEATER. Voorlichtingsavond Optreden Surinaams Orkest „Guyana" het een Maandag 20 april t/m woensdag 22 april ’s avonds te 8 uur film: Eiland in de zon. Donderdag 23 april ’s avonds 8 uur films Leven voor twee. Vcrwhimt MAANDAGS en DONDERDAGS Adminittretie: Comb Drijfhout Kierebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) „Vele tekenen wijzen er op dat de tij delijke teruggang in de Canadese econo mie tot stilstand is gekomen. De Cana dian Netherlands Immigration Council acht het thans verantwoord lat geschikte adspirant-emigranten nog dit jaar hun plannen verwezenlijken. Dit heeft de di recteur van de Nederlandse emigratie- dienst meegedeeld. Wel dient men er rekening mee te hou den dat men na aankomst in Canada enige tijd in een ander dan het eigen be roep moet wenken. Wellicht ten over vloede wijst de directeur van de Neder landse emigratiedienst er nog eens op, dat enige kennis van de Engelse taal on ontbeerlijk is. voor een snelle opneming in het arbeidsproces in Canada. In een voor Nederland teleurstellende wedstrijd hebben de Nederlandse en Bel gische voetbalploegen gisteren gelijk ge speeld (22). Tot 17 minuten voor het einde stonden de Belgen met 02 voor. Daarna zorgden Lenstra en v. d. Linden er voor dat het een draw werd. Te Posterholt slaagde voor het eerste gedeelte van het examen huishoudlerares (N XIX), mej. G. J. Koelstra, alhier. Geslaagd voor de acte Landbouw- huishoudlerares (N XIX) eerste gedeel te mej. M. W. F. Krook alhier. Gistermiddag is de heer P. v. d. B. uit Tiel met 5 jongens neven van hem uit het gezin v. d. B. te Dreumel verdronken, toen hij na een botsing met een andere auto met zijn wagen bij Wamel in een diepe wetering reed. Zijn echtgenote en een zusje van de jongens konden w.rden gered. Het gezin v. d. B. uit Dreumel verloor op deze nood lottige middag van de 8 kinderen er vgf. De andere autobestuurder, die voorrang had moeten verlenen aan de heer v. d. B. kwam met zijn wagen ook in de We tering terecht, doch alle vier inzitten den konden worden gered, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Onze oud-stadgenoot Ds E. L. Nauta te Haarlem, emeritus predikant van de Ne derlandse Hervormde kerk en oud-leger. predikant, hoopt woensdag 22 april a.s. vijf en tachtig jaar te worden. Ds Nauta werd op 22 april 1874 uit een onderwijzersgezin te Leeuwarden gebo ren. Hij bezocht eerst het stedelijk gym nasium in de Friese hoofdstad en stu deerde daarna aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nadat ds Nauta in 1896 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk werd hg op 26 september van het daaropvol gende jaar (1897) te Kerk en Kapel Ave. zaath in de classis Tiel in het ambt be vestigd. Daarna stond de jubilaris nog te Noordgouwe 1899 tot 1903; Den Helder 1903 tot 1906; Dokkum 1906 tot 1909; Veendam 1909 tot 1910; Oenkerk-Giekerk -Wijns 1910 tot 1914 en tenslotte nog ruim vijf jaar te Warfhuizen, waar hem in verband met zijn benoeming als leger- predikant in algemene dienst met ingang van 1 januari 1920 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Deze funktie vervulde ds Nauta tot 30 april 1939, toen hem op vijf en zestig jarige leeftijd eervol ontslag werd ver leend. Hij is ruim negentien jaar werk zaam geweest als legerpredikant in het 1ste gewest met als standplaats Leiden. In de oorlog moest de jubilaris evakue- ren en vestigde zich toen metterwoon te Sneek, van waaruit hij van 1943 tot 1946 tijdens de afwezigheid van de plaatse, lijke predikant veel pastoraal werk te IJsbrechtum en Tirns heeft verricht. Daarna diende hij eerst ongeveer- twee jaar de afdeling ’s-Gravenhage van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en daarna nog vele jaren de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Protes tanten Bond als hulpprediker. In 1932 erkende de Regering de verdiensten van Ds Nauta door hem te benoemen tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Vrijdag zijn op verschillende plaatsen in Friesland de voorronden voor het ulo- scholentournooi gehouden. Voor de fina les plaatsten zich de openbare uloscholen te Gorredijk, Franeker, Leeuwarden, (Perkschool)Sneek en Drachten. In Sneek plaatste de openbare ulo zich door alle wedstrijden te winnen. Uitsla gen: Bolsward (o)-Sneek (chr.) 02; Bolsward (o)-Workum (chr.) 12, Sneek (o)-Bolsward (o) 30; Workum (chr.)- Sneek (o) 05; Sneek (chr.)-Sneek (o) 15; Workum (chr.)-Sneek (chr.) 2—6. cm in het vierkant zijn, zit dan 17 tot 20 meter beneden de straat, de boven kant 3 meter. Op de foto ziet men hoe de eerste paal van 14.20 m. lengte door de „hei- kar" op de achtergrond naar zijn plaats tussen de geleiders van de 25% meter hoge heistelling wordt getransporteerd. Het heiwerk wordt uitgevoerd door de Leemburgs uit Groningen. Het gehele complex het kantoorgebouw, de aan de Willemstraat gelegen garage en de di recteurswoning naast het kantoor, dat door „Friso” onder architectuur van Ir. J. J. Vegter te Leeuwarden gebouwd wordt, moet in de zomer van 1960 gereed zijn. genoemd. Het gemiddelde ledental bleef steeds 15. In deze eeuw traden totaal 98 personen als lid toe. Herman Brennink- rneijer, die tot 1935 voorzitter was. werd opgevolgd door de heer Hijlke Tromp. In ’45 droeg deze het presidentschap over aan de huidige president, de heer G. Lampe. Secretarissen kende de vereni ging ook talrijke. Naast de reeds genoem de heer M. Veltman waren dit: H. C. Schrakamp, P. Obbema, H. P. Swildens, D. v. d. Werf en niet te vergeten meester Schmidt, die tevens vice-president was. Penningmeesters waren er eveneens le gio. Behalve de Brenninkmeijers, J. P. van Bergen, Leo Stockmann, E. Stock mann en als voorlaatste de in 1949 over leden heer Frans Brenninkmeijer. Deze laatste en de heer Hijlke Tromp werden door Z. H. de Paus wegens hun grote verdiensten begiftigd met de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice”. Het devies van de St. Vincentiusver- eniging „Geen liefdewerk is ons teveel” werd steeds zoveel mogelijk bewaarheid. In de vorige eeuw, toen er geen zieken fondsen en ook geen kruisverenigingen waren werden veel verstrekkingen ge daan in de vorm van medicamenten en versterkende middelen. Een leesbiblio theek, naaischool en spijskokerij werden door de Conferentie zelf opgericht of op z’n minst sterk gesteund. Hoewel de werkwijze momenteel heel anders is dan vroeger, is de geest gelijk gebleven. onderhoud, inventaris en bovenal voor de materialen aanzienlijk ver hoogd zullen kunnen worden, zal een ruimere ontplooiing mogelijk zijn. In verband hiermee wil men ook de geldelijke bijdragen van de meisjes van 40 op 25 cent brengen, teneinde hen zo weinig mogelijk te belasten. In het afgelopen jaar heeft de Huishoudschool een geweldige activiteit ontplooid. Was het aantal leerlingen op 1 januari 145, op 31 december volgden 387 leerlin gen de lessen. Voor de avondcursussen is de belangstelling steeds groeiende, zodat in het afgelopen jaar kon worden begonnen met twee cursussen voor koken, vier voor naaien en twee voor opleiding winkelpersoneel. De meisjes die de laatstgenoemde nieuwe cursus volgen, krijgen lessen in verkoopkunde, eta leren en algemeen vormend onderwijs. Verder werd weer medewerking verleend aan de opleidingen leerlingverpleegster en leerlingkraamverzorgster, terwjjl voor de tweede maal een groep meisjes opgeleid zal worden tot bejaardenhelpster een studie die twee jaar moet duren. De Mater Amabilisschool en het Zon- nebloemwerk begonnen het nieuwe schooljaar elk met drie klassen. Advcrtentieprijt 15 et per mm Bu contract (handelaadv lager ADonnementapriji t 3.— per halt jaar. Franco per poet f 3.75 per half jaar. Giro 5 5 0 7 4 1 tea name van Sneeker Nieuviblad. Dan de terpen in dit gebied, en dan is daar natuurlijk eerst de grote Thabor- terp. 12 mei 1891 werd de bovengrond van de terp geveild en het graven van de vaarten aanbesteed. Tientallen jaren is men hier aan het graven geweest hoe wel natuurlijk niet steeds onafgebroken door. Bij de bespreking van het klooster Thabor zullen we er op terugkomen. Verder de dorpsterpen van Tirns en Tjalhuizum. Van Tjalhuizum zegt Hep- kema in zijn memoires dat men bezig was een wier af te graven (omstreeks 1900). Dan de al eerder genoemde terp in de „Hemelumerlaan”, Kilewier (waar tegenwoordig de boerderij staat, Ge woond door de heer P. de Boer) en twee kleine terpen bij Anneburen. Op het grondgebied van IJsbrechtum: Pophor- ne. Bons, de dorpsterp en de „pólle” aan de weg naar Scharnegoutum. In 1879 werd het hoogste gedeelte van de terp van IJsbrechtum verkocht. Volgens de Stads- en Dorpskroniek is er in 1872, 1879 en 1880 ook sprake van afgravin gen te Tirns. Misschien zijn hiermee de terpjes te Anneburen bedoeld. Men schrijft ons: Naar wij vernemen treedt voor de afd. Sneek van het Inst. v. Arb. Ontw. zater dag 25 april het Surinaams Orkest „Guyana” op in zaal „Hanenburg”. Een nadere kennismaking met het Caraïbi- sche gebied, waar zowel Suriname, als de Ned. Antillen toebehoren, levert een rijke oogst op aan volksmuziek. Muziek met een vaak sterk uiteenlopend karak ter, als gevolg van het feit, dat in de loop der eeuwen zowel de Afrikaanse als de West-Europese cultuur een duidelijk stempel op dit gebied hebben gedrukt. Door een weloverwogen combinatie van gesproken woord door Drs Frese en Dr van Wengen, beide medewerkers van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, en muziek,* gebracht door het uit 7 leden bestaande Surinaamse Orkest „Guyana”, zal begrip worden gewekt voor land en volk van Suriname. Het optreden van het Orkest „Guyana” vindt plaats met muziek, zang en dans uit Suriname en de omliggende gebieden. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen op deze avond, de laatste bijeenkomst van het winterseizoen van het Instituut, het optreden van het Orkest „Guyana” zullen willen beluisteren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. En dan wil ik ditmaal eindigen met een vraag: Welke Tirnser weet misschien hoe de „Bargesteech” aan zijn naam ge komen is? Mevrouw Krook—Boersma bracht na mens de kascommissie verslag uit; de penningmeester werd décharge verleend. In de nieuwe kascommissie namen zit ting: mevrouw Krook, mevrouw Sante- ma en de heer B. Brinksma. De aftredende bestuursleden mevrouw H. C. v. d. HeuvellGrootjans en de voorzitter mr E. R. Zweep werden her kozen. Na de rondvraag sloot de heer Zweep deze jaarvergadering met grote dank aan de administrateur de heer Sijsling en de energieke directrice mej. C. v. d. Weide. Men schrijft ons: Dit jaar wordt H.M. koningin Juliana 50 jaar. Dit is aanleiding geweest voor de vereniging „Oranje” om aan het tra ditionele feest een speciaal cachet te ge ven. Op woensdag 29 april wordt de ge hele burgerij uitgenodigd om des avonds deel te nemen aan een herdenkingsbij eenkomst. Tijdens deze plechtigheid die in totaal één uur duurt zullen twee korte toespraken worden gehouden door bekwame sprekers. Voorts zullen door diverse Sneker zangkoren liederen worden gezongen. Vanzelfsprekend gaan de feesten op 30 april zelf ook door. Ie dereen werkt mee; het gemeentebestuur, het onderwijzend personeel van de scho- den, de schoolkinderen, de muziekcorp sen enz. enz. Alle bijzonderheden zijn te lezen in een programma, wat eerstdaags te koop is voor slechts één dubbeltje. Reeds nu echter mogen alle Snekers avond van 29 april gedurende één uur reserveren voof de herdenkingsplechtig heid! Nadere bijzonderheden worden ten spoedigste bekend gemaakt. De turnkring Friesland van het KNGV organiseert a.s. zaterdag 25 april te Sneek in Ons Gebouw de jaarlijkse wed strijden om het persoonlijk turnkam- pioenschap 2de en 1ste graad. Men moet teruggaan tot ver in het verleden van de Sneker gymnastiekwereld om na te kun nen gaan wanneer deze wedstrijden hier voor het laatst zijn gehouden. Onze plaatselijke gymnastiekvereniging T.G.P. heeft gemeend, na het verzoek daartoe van het turnkringbestuur, zich beschik baar te moeten stellen voor de gehele organisatie van deze wedstrijd. Deze vereniging is er in geslaagd be slag te leggen op de grote zaal van Ons Gebouw op de Westersingel welke uiter mate geschikt is voor een dergelijk turn- gebeuren. Er is een grote werkruimte in de zaal zelf. De toeschouwers kunnen rondom zittend een buitengewoon goed overzicht krijgen van het vertoonde werk. En, wat het belangrijkste is, de toeschouwers krijgen hierbij waar voor hun geld, want uit allerlei streken van Friesland zijn de beste turnsters naar deze wedstrijd afgevaardigd. In de eer ste plaats zullen bij de dames 1ste graad meewerken onze beide Friese keurturn sters. mej. G. van Essen en mej. A. Zon- dervan die er in geslaagd zijn een plaats te veroveren in het keurkorps van het KNGV en uitverkoren zijn voor de trai ning welke gericht is op de Olympische Spelen in Rome. Van deze twee moet mej. van Essen tiaar vorig jaar behaalde titel verdedigen. Behalve deze twee da mes van de G.V. Quick te Huizum wer ken in de eerste graad nog mee mej. H. Veltman van dezelfde vereniging en mej. J. de Boer van Hercules, Drachten. In de tweede graad dames is de deel neming zeer groot. Er zullen 18 dames tegen elkaar werken om het 2de graads- kampioenschap en wel van de verenigin gen LycurgusWilhelmina (Bolsward), Leeuwarden (Leeuwarden) WIKFTC (Heerenveen), SSS (Grouw) en uiteraard van de organiserende vereniging zelf, n.l. de dames S. de Boer—Edel, J. Edel, D. d’Heer en H. Veenstra. Jammer genoeg is in de herenafdeling de deelneming zeer beperkt. Slechts de Friese juniorenkampioenen 1958 en 1959 n.l. onze plaatsgenoten F. Bergsma en F. de Bruin schreven in voor de 2de graad. Al met al kan men toch een wedstrijd verwachten waarin boeiend en hoog staand damesturnen wordt getoond aan de verschillende toestellen evenwichts. balk, brug met ongelijke leggers, ringen en bij de vrije oefening en het paard- springen. De aanvang is gesteld op half acht, de entreeprijs is zo scherp mogelijk gesteld. Het bestuur van TGP hoopt (en verwacht) dat de vele gymnastieklief- hebbers die onze stad telt a.s. zaterdag in Ons Gebouw aanwezig zullen zijn. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit blad. De Conferentie van de H. Vincentius te Sneek bestaat dit voorjaar 100 jaar. Op zondag 26 april zal dit feit worden herdacht. Een plechtige H. Mis tot inten tie van allen, die de Conferentie een warm hart toedragen, voor de overleden en levende leden, zal die dag worden op gedragen. Een oud-stadgenoot, pater O. Oomes, zal in de parochiekerk een predi katie houden. De Conferentie hoopt in staat te worden gesteld, de minder be deelden ter gelegenheid van dit eeuw feest eens extra te bedenken en de mede- parochianen de gelegenheid te geven een extra goede daad te doen, aldus schrijft Ons Noorden. Op 10 februari 1846 werd de St. Vin- centiusvereniging in Nederland opge richt. Sociale voorzieningen waren er toen amper. Naastenliefde wel en zeker in Sneek. Twee Sneker heren, R. J. Vis ser en C. A. Brenninkmeijer, die reeds begonnen waren armen te bezoeken, vat ten het plan op, om ook in Sneek een St. Vincentiusvereniging op te richten. Oudejaarsavond 1858 werd een vergade ring gehouden ten huize van dr R. R. Bloemen. Alle tot deze vergadering uit genodigde personen verklaarden zich be reid het lidmaatschap aan te nemen. Dat men er in die dagen geen gras over liet groeien, bleek uit een volgende aanteke ning in oude kronieken. Op 2 januari 1859 werd de eerste vergadering van de Conferentie gehouden. De officiële inlij ving geschiedde nog hetzelfde voorjaar. De eerste president werd dr R. R. Bloe men, die in 1872 werd opgevolgd door de heer J. W. Rooswinkel. Als vice-president werd gekozen de heer H. J. Visser, ter wijl het secretariaat aan de heer M. Velt man werd opgedragen. Het beheer van de geldmiddelen werd opgedragen aan de heer C. A. Brenninkmeijer. In 1874 werd tot magazijnmeester aangesteld, de heer M. H. Brenninkmeijer. Onder de leden treffen wij vele bekende oud-Snekers aan, zoals J. Stockmann, George Lampe, Clemens Lampe, J. G. Huurmans, A. Brenninkmeijer, J. B. Homan, Cornelius Lampe. G. Rinkes, J. Kleinschmidt, R. J. Visser president (1884-1906), opgevolgd door R. S. H. Visser. M. Grabal en J. P. van Bergen, de latere penningmeester tot 1899. Ook de namen van Martinus Brouwer, H. C. Schrakamp mogen met ere worden In de vrijdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Friesland is o.a. een subsidie van f 100.— toegekend aan de gemeen telijke handelsavondschool te Sneek. Tot bestuursleden van de Stichting „Bedrijfswoningbouw in Friesland” wer den herbenoemd de h.h. J. W. H. Doe maar te Sneek en D. W. Zwarts te Leeuwarden. Doordat de diverse bedragen voor Ook hier heeft men langs de weg zan de ■’needote geprobeerd de namen te verklaren. Volgens Hepkema zegt de overlevering dat drie schatrijke heren de dorpen hebben gesticht, vermoedelijk al’een om de namen hunner hoogge schatte vrouwen te vereeuwigen, door ze naar deze te benoemen. Die vrouwen heetten Brechtsje, Tjaltsje en Teuntsje. „Dy in tsjerke bout, dy jowt ek in al ter”, zei Brecht en zij voegde bij de stichting der kerk van IJsbrechtum zo- DE DIJK dan van deze Scher- en IJs- brechtumer hem werd gevormd door de Brede dg’: van Folsgare naar Tjalhui zum die daar met ’n haakse bocht naar het Oosten gaat en de weg naar Sneek volgt tot de z.g. Oude Tol; dan verder de nieuwe rijksweg kruist en door het land naar de Hemdijk loopt. Vooral dit laatste stuk heeft nog goed het dgks- karakter bewaard. Verder de dijk naar Sneek (tegenwoordig Hemdijk genoemd) nadat hg eerst de Olde Ee gekruist heeft, een water dat van de Franeker- vaart in de richting van IJlst liep. Op de kaart ziet men nog een overblijfsel daarvan, nl. het water tussen de Hem dijk en de Geeuw bij de M van HEM. In het Reg. van Aanbreng van 1511 wordt dit water nog genoemd. Tegen woordig is er niets meer van over, hoog stens een laagte in het land. Wie hier overigens meer van wil weten mag ik verwijzen naar een artikel van de heer G. Dijkstra in „It Beaken" jg. 1947. De heer Dijkstra is van mening dat deze stroom in de Geeuw uitliep, terwijl de heer O. Santema meent dat hij verder doorliep naar IJlst. Laten we echter weer verder het ver loop van de dijk gaan volgen. In Sneek ging de dijk achter het Wilhelminapark langs, dan verder de Parkstraat, de Wijde en Nauwe Noorderhorne, de Marktstraat, de Peperstraat, het Schaap- marktplein, de Burgstraten, Oosterdijk, Rgksstraatweg en dan verder de Speer- sterdijk, die weer op de oude zeedijk uit komt. De Speersterdijk en de Hemdijk zijn dus geen dijken van de oude Middel zee. De afwatering van de hem liep langs het tracé van de tegenwoordige Franekervaart. De weg van Sneek naar IJsbrechtum, die van IJsbrechtum naar Tjalhuizum en van IJsbrechtum naar Scharnegoutum zijn later aangelegd. De tweede in 1832 volgens een bericht in de Stads- en Dorpskroniek van Dr Wum- kes. Waarschijnlijk bestond de weg van IJsbrechtum naar Scharnegoutum toen ook al, want in mei 1843 roepen de Grietman en Assessoren van Wymbrit- seradeel de onderhoudsplichtigen van de Thabortille op. In april 1879 werd het voetpad van Tirns naar Roodhuis aan gelegd. veel inkomsten, dat niet alleen de kerk kon worden onderhouden, maar dat ook de priester, die het altaar bediende, daar uit .kon leven. „De iene folget de oare”, zei de zuster Teuntsje en stichtte de kerk te Tirns. „En mines sil dêr st can”, sprak Tjaltsje en liet de kerk van Tjalhuizum verrijzen. Het lijkt me ech ter beter om in dezen bij Dr Sipma in dc leer te gaan. Men kan bij de namen van de terp- dorpen vier grote groepen onderschei den volgens Dr Sipma. Ten eerste de -um namen, gesplitst in „echte” en „on echte”. Met de „echte” worden die be doeld waarvan het um heem of hiem betekent, b.v. Mantgum en Herbayum. Deze zijn er zeer veel. Met de „on echte’ worden bedoeld de um namen die een gen. meervoud zijn, een z.g. locati- vus. B.v. Miedum (gen. meerv. van mie- de) en Huizum (gen meerv. van huis). Ten tweede de namen op -werd; werd be tekent eiland. B.v. Kimswerd, Bolsward en Hartwerd. De derde groep zijn de -wier namen; wier geeft ook een verho ging van de bodem aan, b.v. Poppinga- wier, Sytsingawier en Barrewier. De vierde en laatste groep vormen de na men op -inghi; meestal is deze uitgang een s geworden: Lions, Peins en Huins. In het onderhavige gebied zien we alle groepen vertegenwoordigd. IJsbrechtum is een „echte” -um naam; het heem dus van IJsbrecht. Terwijl Tjalhuizum daarentegen een „onechte” is: bij de huizen van Tjalling. Oudere vormen van deze naam zijn: Tyallahusem en Tyla- huizum. Een naam op -werd is Abort of Abwert, de vroegere burcht van Rienk Bockema. Toen deze burcht tot een klooster werd omgebouwd, heeft men er door letteromzetting Thabor van ge maakt. Namen op -wier zijn Kilewier bij Tirns en Ballingwier bg Tjalhuizum. Tirns is in zijn oude vorm Tirdinghe of Ter- denghe; een familienaam en dus werd hiermee gebied van die famliie aange duid. Ook Bons is zo’n naam want de oudere vorm ervan is Bodinghi. Dan zgn er nog Pophorne en Anneburen; deze zijn wel tamelijk duidelijk: de hoek van De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe Postkan toor aan de Westersingel waren vrijdag morgen zo ver gevorderd, dat tegen half elf de eerste van de 112 betonpalen in de grond kon worden gedreven. Nog beter gezegd „getikt”, want het heien geschiedt met een stoomblok waarmee slechts kleine tikjes op de paal worden gegeven. Die tikjes komen echter be hoorlijk aan, want het blok weegt zeven ton en het valgewicht is vier ton. Toch duurt het vrij lang voor de 14.20 tot 16.80 meter lange en plm. 6 ton wegende palen geheel in de grond verdwenen zijn. Ze moeten nl. tot in de tweede harde zandlaag geslagen worden. De punt van de palen, die over de gehele lengte 40 Maandag 20 april. Algem. vergadering „Groene Kruis Sneek” in Hotel Bon- nema. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 t/m vrgdag 24 april. Ten toonstelling in de Huishoudschool te Sneek. Woensdag 22 april s avonds 7.30 uur In gelandenvergadering Waterschap Abbega in café Wijbenga te Blauw huis. Woensdag 22 april ’s avonds 8 uur in Zaal Hanenburg Show van Bad- en Strandkleding door Firma R. Mar tens, Oosterdijk. Woensdag 22 april. Ingelandenvergade ring Waterschap ,,’t Marian” in café Piersma te Nijland. Aanvang voorm. 9 uur. Vrijdag 24 april. Voorlichtingsavond Kon. Zeilver. Sneek en Sneeker Zeil- club. Spreker de heer A. E. Dudok van Heel, in zaal Piso. Aanv. 8 uur. Zaterdag 25 april. Muziekavond Inst. v. Arbeidersontwikkeling Afd. Sneek in Zaal Hanenburg. Aanv. 8 uur. Zaterdag 25 april. K.N.G.V. Turnkring Friesland. Personele kampioen- schanswedstrgden in „Ons Gebouw”. Westersingel. Org. T.G.P. Sneek. Aanvang 7.30 uur. Maandag 27 april. Ledenvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Sneek en omstr.” in Hotel Hanenburg. Aanv. voorm. 9.30 uur. Dinsdag 28 april ’s avonds 8 uur in de leeszaal. Alg.Ledenvergadering Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Woensdag 29 april ’s avonds 7.30 i ur Hotel Hanenburg. Ingelandenverga dering Waterschap De Oosterhem- men. Zaterdag 2 mei. Motorraces voor senio ren en junioren op het circuit van Drenthe te Assen. Aanvang 2 uur. Deze bijzonderheden veimeldde de di rectrice van de school, mej. C. v. d. Weide, in het jaarverslag dat zg don derdagavond tijdens de jaarvergadering in de school voorlas. Ook de nuchtere cijfers vertellen over de grote belang stelling voor deze cursussen die op 1 januari door 145 meisjes werden bezocht, terwijl dit aantal op 31 december bijna verdubbeld was, nl. 284. De leerlingen maakten verschillende excursies: naar fabrieken welke onder deskundige leiding bezichtigd werden, naar de Volkshogeschool in Bakkeveen, crèche en jeugdleeszaal in Amsterdam, proefvelden Rijkslandbouw Voorlich tingsdienst om maar enkele voorbeel den te noemen. Lezingen over belang rijke onderwerpen werden georgani seerd, jeugdconcerten en toneelvoorstel lingen bggewoond; uit alle gegevens bleek overduidelijk hoe veel moeite de directrice en haar staf van 60 leerkrach ten zich gaven de leerlingen een zeer veelzijdige ontwikkeling in het leven mee te geven. In het afgelopen jaar zijn ouder-mid- dagen gehouden, men had een bijeen komst met de B. v. O. L. waarin de leer lingen eigengemaakte kleding toonden en maakte ook nog op andere wijze propaganda voor de school. Aan sport en spel werd aandacht besteed, in een theewedstrijd werd een le prijs behaald voor kunstprestatie en een 2e en 3e prijs voor theezetten. Er werden in de school examens afge nomen, o.a. die voor de Centrale Raad waaraan ook Leeuwarder candidaten deelnamen. Mej. v. d. Weide memoreerde in haar jaarverslag het grote verlies dat de school dit jaar geleden heeft door het overlijden van mevrouw H. L. Sikkes Hartelust, die van 1933 af een zeer ge waardeerd bestuurslid is geweest. In de vacature, ontstaan door dit over lijden, werd voorzien door de benoeming van mevrouw K. Sipkensvan der Hoek. Gunstige financiële perspectieven. De penningmeester, de heer J. Wind, bracht ’t financieel verslag uit. De in komsten in het afgelopen jaar waren f25.923,28; uitgaven f226.622,13; netto kosten f200.698,85. Het rijl 'betaalt hier van 70 de gemeente 30 Nu het aantal leerlingen van de school steeds toeneemt, stijgen natuurlijk ook de uitgaven. Heel belangrijk is dan ook de begroting voor 1960 die de heer Wind opmaakte aan de hand van de binnenge komen circulaires van het Min. van O. K. en W. en die een zeer gunstige ont wikkeling voor de financiële toestand van de Huishoudschool inhouden. Werd het uitvoerig behandelde begro tingsbeleid van de heer Wind met be langstelling; gevolgd, ook de mededeling van de directrice' dat men eindelijk toe stemming heeft gekregen voor bouwen vai. een gymnastiek- en overblijflokaal werd met vreugde be groet. Men hoopt de planne.. nu zo spoe dig mogelgk te verwezenlgken; in dit stadium konden nog geen nadere mede delingen gegeven worden. x. Pop(ke) en de buurt van Anne. Wie deze personen zijn geweest weet ik niet, maar wel zgn de namen zeer oud want in stukken uit de 15de eeuw komen ze reeds voor. Het is merkwaardig, dat men de meeste -um namen vindt in een wgde kring om Tjum en langs de oevers van de Middelzee, IJselmeer en Waddenzee. Tussen deze nauwe en wijde cirkels van -um namen liggen nu veel -werd namen. Dan zijn er verder ook nog de namen op -terp zoals b.v. Wgnjeterp en Olterterp terwijl al deze dorpen niet op een terp liggen. Dit komt doordat het oud-friese woord „therp” of „thorp” dorp betekent. Er heeft dus een betekenisovergang naar „hoogte” plaats gevonden. Dan zijn er tenslotte nog de boerderij namen: Thabor state, Syltje state, ter wijl er vroeger een boerderij tussen Tirns en de Eeuwige Laan stond die Valom heette. In Dantumadeel vinden we nog een dorp met dezelfde naam. Onder IJsbrechtum vin 'm we dan nog sate ,,’t Zand”, bewoond door de heer Alberda. Als er lezers zijn die nog meer namen van boerdergen weten, zou ik dat graag eens horen. Overigens zullen we bij de bespreking van het Reg. van Aan breng hier nog eens op terug komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1