De feestviering op Koninginnedag 1909 Juliana Regina 1959 Gezell go Voorjaarsvergadgring van de Friese C.P.V.M.B. van ULST en Belangrijke Mededeling VRIJDAG 1 MEI a.s. Verjaardag H. M. de Koningin Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I l f'M Donderdag 23 april 1959 114e jaargang no. 33 Redakteur: L. KIEZEBRINK T. J. Twijnstra overleden F H«t Siwcker Nieuwsblad it Herdenkings-bijeenkomst in de Grote Kerk Redaktie~adr«s Kleimand 7 Telefoon 2872 I Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD. MR gecembineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Windhondenrennen in het Sportpark R.H.B.S. tweede in zilveren schildtournooi Geslaagd Dr H. J. Honders met emeritaat Eindexamen Chr. L. Landbouwschool f ■I A< SNEEKER NIEUWSBLAD VERBAASD, SIR WINSTON....? Foto Meyboom In het zoeklicht. Niet slechts de noden en zorgen van het Enzovoort derzoekt. De middagbijeenkomst Bondszaken Moeilijke jaren. De Heer is mijn Herder, Hij waakt voor mijn ziel. Hij leidt mij op wegen 'ran goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel, Hij draagt me, als ik viel. Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiterlijk vrijdag 12 uur. reeds haar moeder kenschetste als „de gouden kooi”, waarin de vorstin verre wordt gehouden van haar volk. Toen ze in 1955 in de Leidse Pieters kerk de jeugd toesprak zei Juliana: „Gij zijt voor menige goede gewoonte Uw voorgeslacht dankbaar. Weest niet bang, op Uw beurt zelf nieuwe goede gewoon ten te beginnen. Uw nageslacht zal er U dankbaar voor zijn”. Het lijkt wel of de 84-jarige Sir Winston Churchill verbaasd is over de luide toejuichingen, waarmede hij begroet werd, toen hij dezer dagen een verga dering van de conservatieve partij bijwoonde en hij met zijn echtgenote het podium betrad. Op de achtergrond, in het midden, de schoonzoon van d« Churchills, mr Christopher Soames, staatssecretaris van Oorlog. Raad en voorzitter van de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie van die Raad, ook voorzitter van de Ad viesraad voor de Militaire Produktie, Verxhijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Driifhout Kiezebrink 8c Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 1 man ge- 2—4 2—1 2—1 begon met een optreden van de volks dansgroep van de CJBTB en de CPMB afdeling Sneek, onder leiding van mej. T. Jongejans, die de dames kennis liet maken met de alleraardigste volksdan sen. Voor muzikale afwisseling zorgden de dames Feddema uit Raard, die op bij- In verband met Koninginnedag ver schijnt het nummer van donderdag 30 april, één dag later dus op DE VLAGGEN UIT Het bestuur van „Oranje” hoopt en verwacht, dat ieder een de vlag uitsteekt. En opdat zoveel mogelijk stadgenoten het feest mee kun nen vieren, heeft de Vereniging van Sneker Zakenlieden haar leden verzocht hun personeel ’s middags vrijaf te geven. met bijzondere attracties onder leiding van Joop Doevendans. Cineac-voorstellingen. Met een heel warm applaus stemde de vergadering hiermee in. Aan het slot van de behandeling van de bondszaken werden de leden opge wekt hun best te doen voor een leden werf actie onder de leuze: op naar de 5000! De Bond heeft nu ruim 4000 leden. Volgens jaar bestaat hij 25 jaar en voor die tijd moest eigenlijk de 5000 zijn be reikt. Het bestuur loofde premies uit voor het aanbrengen van een bepaald aantal leden. Spontaan werkte de heer Metz hieraan mee, door een heel mooi tafellaken en een aantal badhanddoeken en keukendoeken ter beschikking te stel len. Aan het slot van de ochtendbijeen- komst verzórgde de firma Venekamp een alleraardigste modeshow, die gecomple teerd werd met de schattige hoedjes van Maison de Jager en prachtige tassen van de fa Wielinga. 5—0 1—3 plotseling overleed. De toen 25-jarige werd in dat jaar directeur van de Twijn- stra’s oliefabrieken te Akkrum. Veel later heeft de heer Twijnstra zijn studie voltooid door het afleggen van een doctoraal examen in de geschiedenis en de staatswetenschappen aan de Rijks universiteit te Leiden. Van 1920 tot 1955 was hij, met enige onderbrekingen, voorzitter van de ver eniging van Nederlandse Oliefabrikan- ten en voorzitter van het Bedrijfschap Margarine, Vetten en Oliën. Sedert 1948 was de heer Twijnstra voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Ook was hij behalve plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Economische Het bestuur van de vereniging „Oran je” is er in geslaagd voor de feestvie ring ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van H. M. de Koningin weer een aantrekkelijk programma samen te stel len. Koningin Juliana wordt vijftig jaar. En op haar vijftigste verjaardag zul len haar gedachten zeker teruggaan naar het ogenblik, waarop zij, Koningin thans, de Nieuwe Kerk verliet, lang zaam, om geen woord te missen van de zegenbede van het koor, die wij thans wel haast als profetisch vernemen: Donderdag 30 april (Koninginnedag) zulen op het Sportparkterrein aan de Leeuwarderweg de renhonden weer in hun flitsend snelle races langs de baan jagen. Ongeveer 45 honden nemen deel aan deze door de Noord-Ned. Windhon denrenclub te organiseren rennen. De strijd is verdeeld in twee rubrieken, nl. vlakkebaan en hindernisbaan en zonder twijfel zal het in de diverse ritten weer bijzonder spannen. Wat de overwinningskansen in de ru briek vlakkebaan betreft, slaan we voor Sneek die van de snel naar voren ge komen jonge honden Major, Wako, Marie en Josientje (alle uit één nest) zeker niet gering aan. Verder mogen hier Raf fles, Sample en Porkey nog als kansheb bers worden genoemd. In de rubriek hindernisbaan zal het wel in hoofdzaak gaan tussen de gerou tineerde Wringers Juno, Donald en Lim- by, waarbij de eerste als Ned. kampioen 1958 wel aan zijn eer verplicht is voor een overwinning te zorgen, al staat dit zeker niet bij voorbaat vast mele toespraak zou zijn. Onvergetelijk was het moment, waar op Koningin Juliana’s stem door de kerk klonk, en een verbaasde, en weldra eer biedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd een met pijnlijke nauwkeu righeid opgestelde rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden, die zij sprak, kennen als een persoonlijk heid. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag...” Het was alsof een nieuwe aera werd in geluid Met die woorden plaatste Koningin Ju liana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien gebleven. Allerlei Bondszaken kwamen deze ochtend onder de hamer. De presidente deelde mee, dat de cursussen voor huis vrouwen, die in verschillende huishoud scholen in de provincie worden gehou den, geheel nieuw van opzelfczullen zijn. De practische kant komt meer naai’ vo ren en de bezwaren die velen hadden tegen de te technische stof, zullen nu worden opgeheven. Mej. H. Gerbrandij 1 voerde even het woord namens de Friese Kultuurraad, die zijn best doet voor het behoud van het Fries kostuum. Ook op onderdelen van dit kostuum wordt zeer veel prijs gesteld. Mej. Gerbrandij had lijsten voor alle afdelingen meegebracht, waarop men kon invullen wat men" nog bezit. Besloten werd de najaarsvergadering voor de vrouwen dit jaar wat vroeger te houden, omdat een datum in de drukke decembermaand voor velen bezwaarlijk is. De meisjes zullen wel omstreeks de gewone tijd vergaderen met de CJBTB, zodat het geheel een jongerendag wordt. De presidente vroeg vervolgens aan dacht voor een christelijk damesweek blad. Alle verschijnende weekbladen met enorme oplagen zijn van R.K. origine. Men merkt dit aan de bladen niet, hun uitvoering is beslist uitmuntend. Maar het geld dat er mee wordt verdiend, is voor R.K. doeleinden. De presidente stelde voor vanuit de vergadering een sympathiebetuiging de commissie, die voor een christelijk damesweekblad on- Een gelukkig huwelijk besloot een ge lukkige jeugd, maar reeds naderden de donkere wolken. Voor de bezetter moest de Prinses vluchten, eerst naar Enge land, toen naar Canada. Vér van haar moeder en haar verwachtte ze in ballingschap de boorte van Prinses Margriet. En toen ze op 3 mei 1945 eindelijk weer de vader landse bodem betrad, drongen de zorgen zich aan haar op. In 1947 reeds nam ze als regentes de taak van haar moeder over, in mei 1948 werd ze voor de twee de maal met het regentschap belast en op 6 september 1948 aanvaardde ze de volle last van de koninklijke taak, De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gelden in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na Kerst mis 1949, op een kille decembermorgen, zette zij haar handtekening onder de on afhankelijkheidsverklaring van Indone sia. Na deze daad reikte zij de hand aan waardigheidsbekleders, groot gala, schit terende uniformen en statig zwart. Hou- landen, velen hunner gewend aan de pracht en praal van koninklijke hover, wachtend op een redevoering die, naar zonder vlotte en goede wijze liedjes van uiteenlopende aard zongen. Het programmapunt dat een ieder ze» ker wel het meest interesseerde, was de reuze gezellige „Wie Wat Waar”- wed® strijd tussen vijf dames van Friesland. Noord en vijf vertegenwoordigsters va» Friesland-Zuid. De wedstrijd werd ui terst deskundig geleid, namelijk door de heer Goos Kamphuis van de NCRV, Deze heeft een aangeboren talent voor dergelijke zaken en wist de wedstrijd dan ook direct een allergezelligst karak. ter te geven. Bovendien waren de koste lijke spontaneiteit van de deelnemende dames en de hartelijk meelevende zaal samen borg voor een geanimeerd ver loop van de strijd. Friesland-Zuid nam direct de leiding en hield die tot aan de laatste vraag. Toen moesten de Zuid- friezinnen toch nog capituleren en met drie puntjes verschil de zege aan het Noorden laten. De onderwerpen waren aan beide kanten: Huis-Tuin en Keuken, kunde, Allerhande, Kennis van het Frie« se land, In en om de boerderij en Ac. tueel Wereldnieuws. Aan het slot van de vergadering werd een collecte gehouden voor het verjaar- dagsgeschenk van H.M, Koningin Julia, na, die 120,opbracht Mevrouw Kramer sloot daarna de ver. gadering met de opmerking, dat de thuisblijfsters zeker wel spijt mochten hebben, dat ze deze prachtige dag had den gemist. Wij waren het daar helemaal mee eens! Advtrtendeprij* IS et per au* Bn contract (handalradv.) lager AboBnementtprija f 3.— per hall jaar. Franco per pen f Ui par half jaar. Giro 15 0 7 4 1 aan nante van Sneeher Nienmblad. Ter gelegenheid van de 50ste ge boortedag van Koningin Juliana zal woensdagavond 29 april in de (welwillend beschikbaar gestelde) Grote Kerk een Herdenkings dienst worden gehouden. In deze dienst, die om 8 uur aan vangt en een uur zal duren, tre den als sprekers op Ds Dr K. H. Siccama, Ned. Herv. predikant en Pater Manesse M.S.C., rector van het St. Antonius Ziekenhuis. De bijeenkomst wordt verder op geluisterd door gezamenlijke zang van drie plaatselijke koren en af gewisseld door gemeenschappelijk zingen. ses Marijke’s gezichtsvermogen Gisterochtend is de heer T. J. Twijn stra. voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en o.a. voorzitter van de commissie Ontwikkeling Nationale Economie van die Raad, in het WilhelminagaSthuis tè Amsterdam overleden. Tjeerd Jacob Twijnstra werd op 17 augustus 1890 geboren te Akkrum, waar zijn vader fabrikant was van plantaar dige oliën en veevoeder. Hij ging Neder landse letteren studeren aan de Univer- siteit te Amsterdam en geschiedenis en staatswetenschappen aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Hij moest deze studie onderbreken toen zijn vader in 1915 Beginnende ’s middags om plm. half twee worden in Amicitia weer cineac- voorstellingen met een uitgezocht pro gramma gegeven. Deze voorstellingen zijn in de loop van de jaren al zo bekend en gewild geworden, dat ze geen nadere aanbeveling behoeven. Koningin Juliana wordt op 30 april 50 jaar. De zeer velen, die haar nog als „Juliaantje” gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust worden, I hoe de tyd vliegt. En zeer in het bijzonder gaan onze gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het schijnwerperlicht van de publieke be langstelling is gericht geweest. te zenden aan de mogelijkheden Het was de 6de september 1948 een Mohammed Hatta, de veftegenwoordi- stampvolle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoog- ger van het nieuwe rijk. Koningin Juliana behoort tot één der oudste vorstenhuizen van Europa. Het. geslacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd en speelde onder de Bour gondiërs reeds een grote rol in de Ne derlanden. „Juliana Louise Emma Maria Wilhel mina, bij de gratie Gods Koningn der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterfeld, enz. enz. enz.”, zo luidt de aanhef van zo menig besluit. Die drie woordjes „enz. enz. enz.” ver hullen een lange reeks van titels en het is een eerbiedwaardige lijst. Want onze Koningin is voorts nog: Hertogin “van Limburg, Markiezin van Veere en Vlis- singen, Gravin van Katzenellnbogen, Vi- anden, Dietz, Spiegelberg, Buren, Leer dam en Culemborg, Burggravin van Antwerpen, Baronesse van Breda, Diest, Beilstein, Grave, Land van Cuijk, IJsel- stein, ranendonek, Eindhoven, Lies veld, Herstal, Warneton, Arlay en No- zeroy, Erf- en Vrij vrouwe van Ame land, Vrouwe van Borculo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Zevenbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Polanen, Sint Maar tensdijk, Soest, Baarn, Ter Eem, Willem stad, Steenbergen, Montfoort, St. Vith, Burgenbach, Daasburg, Niervaart, Turn hout en Besancon Maandagmiddag j.l, werd op RHBS-terrein aan de Almastraat Om ruim tien uur kon de presidente, mevrouw Kramer-Bruggenkamp, de ver gadering met een hartelijk welkomst woord openen. Voor ze overging tot de officiële opening met een korte liturgie, leidde zij de zakenlieden, die langs de gehele wand van de zaal hun stands had den ingericht, bij de dames in. Het wa ren alle adverteerders van het orgaan van de Bond, en de presidente stelde achtereenvolgens de heren Wolthuizen, Brandsma, Metz, Joh. de Vries, Klai- beda. Slump, Wielenga (boekhandel), Postma (Verkade), en de dames van Maison de Jager en Modehuis Vene kamp voor. Ook de Condens had een stand ingericht met Rivella. Deze stands trokken veel belangstelling voor en na de vergadering en in de pauzes werd er druk gewinkeld, en dit alles verhoogde de gezelligheid beslist heel erg. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer D. S. van Hout te Sneek. De heer J. E. Kluitenberg, werkzaam aan het bureau bewaring van de Hypo theken en het Kadaster alhier, slaagde voor het examen adjunct commies. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, worden de feestelijkheden donderdag morgen om 7 uur ingeleid met een re veille van hoornblazers vanaf de kerk toren, gevolgd door klokgelui. Daarna marcheren de diverse muziekcorpsen met de kinderen van de lagere scholen weer naar de Marktstraat, waar de schooljeugd om plm. 9 uur een aubade voor het Stadhuis zal brengen. Verder wordt de morgen gevuld met een optocht van de leerlingen der kleu terscholen, wedstrijden bij de lagere scholen onder leiding van het personeel, een concert op het Waagplein (aanvang 11 uur) en een carillonbespeling door de heer var Bergen. Het middagprogramma vangt om 2 uur aan met een optocht van schoolkinderen. Voor de kleinen is er om 3 uur een poppenkastvoorstelling op het Waagplein en op dezelfde tijd beginnen op het Martiniplein de volksspelen on der leiding van de Greate Pier-groep r Zeeverkenners. Deze spelen bestaan uit een balfopbrilwedstrijd „zet je hoed op en zoek je neus” en een vestingloop, weer eens wat anders dan gewoon dus, wat ongetwijfeld de belangstelling zal stimuleren. ’s Avonds volgt dan tot besluit op Deze finale werd gistermiddag op het terrein aan de Fonteinstraat in Leeuwarden gespeeld. De «eerste wedstrijd tussen de RHBS Sneek en het Openb. Lyceum, Heeren- veen eindigde onbeslist (11), maar in hun tweede ontmoeting konden de Sne- kers het niet bolwerken tegen de RHBS Leeuwarden (20). Ook het Openb. Ly ceum, Heerenveen moest zijn meerdere erkennen in de Leeuwarders, die door deze twee overwinningen het Zilveren Schild voor een jaar mee naar huis, of liever gezegd school, mochten nemen. Door een beter doelgemiddelde kwam de RHBS, Sneek op de tweede plaats en won daarmee een medaille. Tot slot de eindstand: 1. RHBS, Leeuwarden 2. RHBS, Sneek 3. Openb. Lyceum, H’veen het een wedstrijd gespeeld tussen de R.H.B.S. en het Christelijk Lyceum alhier. Het gold hier de destijds uitgestelde ontmoeting in de voorronde van het Zilveren Schil cl- toernooi. De H.B.S.’ers wonnen na een enerverende strijd tenslotte met 10 en kwamen daardoor in de finale, waarin zich reeds eerder de ploegen van de R.H.B.S. te Leeuwarden en het Open baar Lyceum te Heerenveen hadden ge plaatst. Met ingang van 1 mei a.s. is, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, emeritaat verleend aan dr H. J. Honders, Ned. Herv predikant te Wassenaar. Dr Honders stond van 1928 tot 1933 te Sneek. Na zijn emeritaat zdl dr Honders zich te Sassenheim vestigen. In „Ons Gebouw” werd gisteren de voorjaarsvergadering gehouden van de Friese Christelijke Plattelandsvrouwen en -meisjesbond. Het is een zeer sfeer volle en genoeglijke dag geworden, die aan de ongeveer 650 deelneemsters een afwisselend programma bood. Werd de ochtendvergadering voor het grootste gedeelte gewijd aan zakelijke aangelegenheden, de middag bracht een vlot en fris ontspanningsprogramma. ging ze gebukt onder het feit, dat Priu- veler vermoeden, niet meei dan een for -j aangetast. De koninklijke moeder beproefde alle middelen, en nog donker- -r werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk toen de buitenland se sensatiepers met „onthullingen” be gon. Eigenlijk bleek toen, hoe de ver houding was tussen ons volk en Oranjehuis, want men voelde zich pijn lijk getroffen. Men kon het niet verdra gen, dat onze Koningin en haar huis in het felle, onbarmhartige zoeklicht van deze soort publiciteit kwam te staan. Gelukkig legde zich de storm, maar ei genlijk ziet heel Nederland reikhalzena uit naar een gelegenheid om zich, mét ons vorstenhuis, eensgezind weder te verheugen en de eenheid van Nederland en Oranje opnieuw te demonstreren. Want Koningin Juliana, die met haar gezin altijd gezocht heeft de gemeen schap met haar volk, heeft zich een plaats veroverd in de harten. Veel leed heeft zij gekend en haar bijzondere per soonlijke belangstelling gaan nog immer uit naar hen die leed dragen en, prak tisch als zij is, naar alles wat gedaan wordt om dat leed te verhelpen of te verzachten. Die belangstelling omvat niet alleen ons volk, maar heel de we reld, want zij ziet de problemen in alles omvattend verband. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich getoond kind van haar tijd, een verklaarde tegenstandster van wat derden persvertegenwoordigers uit alle I land en volk drukten de vorstin. Diep ernstig i het Waagplein een cabaretvoorstelling V.„aAaV" I .-I—- Geslaagd voor het eindexamen van de Chr .Lagere Landbouwschool te Sneek: Marten Wietse Algra, Kubaard; Willem Atsma, Scharnegoutum; Auke de Boer. Burgwerd; Willem de Boer, Hommerts; Tiede Bron. Joure; Klaas v. d. Brug, Hennaard; Lammert Geerlings, Jutrijp; Teake Groenveld, Jutrijp; Gerrit Haag- snra. Dijken; Minne v. d. Hoek, Hom- merts; Roel Hoogkamp, Broek o. d. Jou re; Homme de Jong, Tims; Jacob de Jong, Hemert; Jacob de Jong, Oosterend; Jentje de Jong, Oosterend; Gerlof v. d. Kooij, Oosthem; Anne Koopmans, Oude- ga-W.; Jan Overdijk, Oosterwierum; Ate Jan Postma, Gauw; Jacob Postma, Loën- ga; Tjalling Jan Reitsma, Wolsum; Ger- ben Sinnema, Bozum; Tjeerd Sinnema, Hichtum; Freerk Wijnja, Oppenhuizen; Klaas Wijnja, Uitwellingerga; Theunis Wispelweij, Folsgare; Sietse Zwaagstra, Oldeboorn; Durk Zeilstra, Gauw, Rinze Zeilstra, Gaastmeer, Lubertus Jan Zijl- stra, Sint Nicolaasga. Het getuigschrift van de cursus in Melkmachinekennis werd eveneens aan alle leerlingen uitgereikt. J $0? I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1