Gebouw van de Technische School is te klein buitenlands OVERZICHT Nederlands Elftal speelde slecht tegen de Belgen Bevordering industrialisatie ontwikkelingskernen wèg die pijn Bridge Advertenties I fijne. UcW' 1| Mooi sukses W. HEINS Tweede blad DONDERDAG 23 APRIL 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD f/ Herter opvolger van Dulles Nieuwe school op de urgentielijst Jvrvlw- A: B: C: Adv l.M. D: E: F: G: Afwachten was de boodschap. Adv. LM. H: Financiën. Aantal leerlingen. OOSTHEM. Op het gehouden zaalcon- cours van de Bond van Chr. Zangver enigingen in Friesland behaalde de Chr. Zangvereniging „Nije Moed” van Oost- hem, dir. S. Hoekstra te Nijland, een eer ste prijs met 229 punten. Het is niet „allemaal-één-pot-nat” die pijnstillers. Vertrouw liever op de goede, snelle en veilige werking van "Akkertjes” met geneeskrachtig micropoeder. ■--) Lenstra heeft inmiddels al besloten zich, voorlopig althans, niet weer be schikbaar te stellen. Hij voelt zich niet fit. (Red. S. N.) 33 31 31 31 29% 21% 39 34 33% 32% 32 30 26 24% 38 36% 33% 32% 32 28% 26 25 37 34% 32% 32%. 32% 30 28 25 23% 23 22% 19 18 14 Er zjjn nog zeer vele andere belang rijke problemen welke de aandacht van Hl Deze vergadering, die in de bovenzaal van „Onder de Linden" gehouden werd, stond onder leiding van de 2e voorzit ter de heer D. Volkers, daar de voor zitter. burgemeester Rasterhoff, verhin derd was. Gelukkig draait de wereld intussen verde r overigens niet eens zo erg rustig al heeft het Nederlands Elftal dan slecht gespeeld tegen de Belgen. Maar jammer is het wel en vooral met de moelyke uitwedstrijden tegen Turken en Bul garen voor de boeg (op 10 mei in Istanboel en op 13 mei in Sofia) ziet het er niet zo best uit voor Oranje, al moeten we bedenken, dat juist als men weinig van een elftal verwacht, vaak meer gepresteerd wordt dan wanneer men als favoriet binnen de lijnen komt. Want niets is zo moeilijk als het voldoen a«n hooggestemde verwachtingen M.P. 39 38 32% 32% 30 28% 26 25% 41 36 36 31 30 30 28 20 39% 36% 35% 34% 32% 28% 23% 21% 40% 34% De heer F. H. Ringnalda, die perio diek aftrad, werd als bestuurslid her kozen. Bij de rondvraag volgde een langdu rige bespreking over de plaatsing van geslaagde leerlingen in de bedrijven, in ’t bijzonder bij de Electr. installateurs, en het contact tussen de school en het bedrijfsleven. Wat het eerste betreft herhaalde de directeur wat ook al in het jaarverslag was vermeld, nl. dat ver leden jaar in overleg met het arbeids bureau en de leerlingstelsels bijna alle geslaagden een plaats in het bedrijfs leven konden vinden. Het bepleitte contact tussen school en bedrijfsleven, waarvoor ook achter de bestuurstafel veel gevoeld wordt, zal in de eerstkomende bestuursvergadering nader worden besproken. De voorzitter en de directeur gaven ook enige inlichtingen over de plannen voor een nieuwe school, maar konden nog niet meer mededelen dan in de aan hef van dit verslag wordt vermeld. Mis schien dat de aanwijzing van Sneek tot kerngemeente in deze stimulerend kan werken. SURINAAMS ORKEST „GUYANA” Zaterdag 25 april in zaal „Hanenburg”. 1.1. hadden 108 een leerovereenkomst. Van de 486 leerlingen der Techn.(dag) school woonden op 1 december 181 of 37.2% in Sneek, 102 (21%) in Wym- britseradeel. De anderen in Haskerland (28), Hem. Oldefert (27), Gaasterland (21), IJlst (20), Rauwerderhem (20), Doniawerstal (19), Hennaarderadeel (18), Baarderadeel (15), Workum (12), Hindeloopen (7), Bolsward (6), Staveren (3), Idaarderadeel (3). Sloten (3) en Leeuwarden (1). Het aantal leerlingen aan de Techn. school bedroeg op 1 januari 1958 512, op 31 december 486. Aan de Avondtechn. school waren deze aantallen resp. 152 en 128, voor de O.B.A.O.-cursus met V.U.T.O.-aanvulling resp. 53 en 50, Avondtechn. school (Part-time) resp. 50 en 66. Van de op 31 dec. 1958 aanwezige voor dit blad worden in Gaast- meer gaarne aangenomen door onze agent Wind in ons nadeel. In de eerste helft speelden de Belgen met de wind schuin achter, maar na rust was dat uiteraard precies andersom en men zou dus zeggen, dat beide partijen gelijkelijk hinder van de wind hadden. Toch was dat niet zo. Er stond (zei De Bilt) „windkracht zeven” en al is dat nog geen vliegende storm, het is toch moeilijk voetballen bij een dergelqke bries. Moeilijk vooral voor Nederlandse voetballers, omdat ons spel toch altijd nog op open spel gebaseerd is. Maar geef maar eens ’n lange pass (zeg over twintig, dertig meter), die tegelijk zuiver is, als de wind met de bal doet wat-ie wil. De Belgen, veel beter ingesteld op short- passing dan wij (omdat dit spel hun nu eenmaal van nature beter ligt) hadden ditmaal alle mogelijkheden om dat spel type met succes toe te passen. Toegevende, dat het Nederlands Elftal slecht heeft gespeeld en dat met name Wiersma, Van der Linden en Lenstra rijp voor vervanging lijken, moet toch ook worden gezegd, dat de omstandig heden in ons nadeel waren. Herman Kuiphof. Voor de Techn. School bedroegen de ontvangsten en uitgaven f 442.520,39, voor de Avondtechn. school f 32.315,06, voor de O.B.A.O.-cursus f 9131.59. Vrij wel alle uitgaven worden door subsidies van Rijk en gemeente gedekt. Alle rekeningen en verantwoordingen zijn door het ministerie goedgekeurd. Bestuursverkiezing en rondvraag. vanger. De enkels van Van der Linden waren gaaf, maar... spelen in een Ne derlands Elftal is heel iets anders dan in een club. In zijn club (DOS) is Van der Linden een kapitale kracht, maar in het Oranjeshirt wordt hij blijkbaar door ge heimzinnige krachten tegengehouden en kan hij op geen stukken na zijn club- vorm halen. Nederland speelde dus vrijwel zonder midvöor (al maakte hij wat goed door onze gelijkmaken te scoren) en vertier met een Lenstra, die de veertig levens jaren nadert en dus rijp voor vervanging wordt. Het zou goed zijn indien Abe, die een schitterende staat van dienst heeft en aan wie het Nederlandse voetbal veel te danken heeft, nu zelf tot het besluit zou komen het Oranjeshirt voorgoed uit. te trekken. Dan houdt hij de eer aan zichzelf. Maar tegen de Belgen mankeer de het niet alleen bij Abe en Van der Linden aan felheid en stootkracht ook anderen (Moulrjn, Van der Kuil) kwa men niet in hun spel. We schrijven dit alles nu wel alsof de hele buitenlandse politiek van de Ver. Staten door Dulles werd gemaakt, maar dat is natuurlijk niet juist. Eisenhower en niet te vergeten de leidende figuren van de commisse voor butenlandse za ken uit de Senaat hebben daarop ook grote invloed gehad, maar zij hebben in Dulles de markante figuur gevonden, die de Amerikaanse politiek een respec tabele gestalte gaf. Daardoor genoot deze politiek gezag en tastten als er op bepaalde tijden vergissingen begaan ot concessies gedaan werden, deze dat gezag ook niet aan en werden ze niet be schouwd als een bewijs van zwakte van de Ver. Staten. Het is daarom ook wel zeer te betreuren dat Dulles zijn functie heeft moeten opgeven op het huidige zo gewichtig moment, nu eerst de minis ters van buitenlandse zaken des Wes telijke Grote Drie en van W. Duitsland elkaar zullen ontmoeten om het eens te worden over een gemeenschappelijk standpunt op de daarop volgende minis terconferentie der Grote Vier. Amerika zal op beide vertegenwoordigd zijn door Christian Herter, de opvolger van Dul les, tot diens aftreden een onderminister in zijn departement en naar men meent geschoold door Dulles. Men is dan ook overtuigd dat met zijn verschijning aan het hoofd van het State department de Amerikaanse politiek geen wijziging zal ondergaan. Waarmee niet gezegd is dat Herter in beide conferenties niet eens beproefd zal worden op zijn hardheid en karaktervastheid. Op de conferentie dei' Westelijke ministers zal dat waarschijn lijk al het geval zijn als het onderwerp van de taktiek, te voeren bij de onder- handelingen met de Russen, aan de orde komt, want daarover zijn de Amerikanen en Engelsen het nog lang niet eens. Dat bleek vorige week toen de Amerikanen doorgingen met him vliegtuigen die naar Berljjn werden gezonden, boven de door de Russen gewenste hoogte te laten vlie gen. Het waren niet de Russen die nog eens protesteerden, maar de Engelsen die Washington lieten weten dat ze dit maar als een gevaarlijke uitdaging van de Russen beschouwden. De W. Duitse pers vond dit natuurlijk een uiterst slappe houding van Londen en te Washington was men er ook alles behalve over te spreken, vooral in militaire kringen niet, van welke uiteraard het bevel aan de Amerikaanse vliegers was uitgegaan, Herter kan dus al direct bewijzen van zijn bekwaamheid en handigheid geven. Ofschoon dit pogen om de standpunten van de Westelijke landen aan elkaar te conformeren maar een gering deel lijkt van de moeilijkheden welke de nieuwe Amerikaanse minister bij het vervullen van zijn taak eigenlijk te zwaar voor één man zal ontmoeten. Hij zal im mers de leiding van het Westen op zich moeten nemen in de verhouding tot de Russen en direct daarnaast ligt dan zijn taak de Amerikaanse politiek in Azië te leiden, welke voor Washington al even belangrijk is als de Atlantische want ten slotte is Amerika een grote Pacific mo gendheid en ook als zodanig is de ver houding tot rood China wel zeer be langrijk. Te Peking is het zg. volkscongres bij eengekomen, men kan het ook noemen het parlement. Het vergaderde om een opvolger te benoemen voor president Mao Tse toeng, die zich geheel aan de parti, 'ding wil wijden, en om aan te horen de verdediging door de commu nistische leiders van de bij de volks massa’s weinig populaire communes, de op half militaire basis geschoeide econo mische eenheden op het Chinese platte land. De communistische leiding noemt deze organisaties onontbeerlijk voor de economische ontwikkeling van het land. Het is, hoe impopulair deze communes ook zijn, best mogelrjk dat door terreur- en dwangmaatregelen de Chinese com munisten er succes mee zullen hebben. Tenslotte hebben de Russen met dergeljj- ke maatregelen ofschoon zij het com- mune-stelsel al lang hebben prijsgegeven met allerlei dwang ook geweldige re sultaten op economisch en industrieel gebied behaald. Bij de opening van het congres werd hulde gebracht aan Rus land voor de steun welke het verleent bij de opbouw van China, en als deze op bouw verloopt in het tempo waarin de Russische zich voltrok, zal men zich in het Kremlin misschien binnen enkele ja- ren afvragen, wat men eigenlijk is be gonnen, want dan zal de leerling de leermeester ver boven het hoofd ge groeid zijn. Op het congres werden ook vriendelijke woorden gesproken over de regering van India die wel zo goed had willen zijn de Thibetaanse kwestie tot een binnenlandse kwestie van China te verklaren. Of de Chinezen even ingeno men zijn met het feit dat de regering van India de Dalai Lama heeft toege staan, een communiqué uit te geven waarin alle Chinese intriges in Thibet werden onthuld en de Chinese verklaring dat de Dalai Lama zijn land gedwongen door opstandelingen en imperialisten had verlaten voor een leugen werd uit gemaakt, lijkt ons de vraag. Hoe dit zij het is mogelijk dat deze Thibetaanse kwestie na verloop van tijd zal blijken te zijn geweest een keerpunt in de poli tiek welke menig vrij Aziatisch land je gens rood China voert.’Zowel in de eco- mische en industriële groei van rood China, welke ook een bedreiging voor Rusland kan gaan vormen, als in de bloedige onderdrukking van de Thibe taanse opstand door Peking liggen dus mogelijkheden voor een Amerikaanse politiek, waaraan de 64-jarige Herter zqn bekwaamheid en krachten kan wij den. Als nl. zijn gezondheid bestand is tegen de eisen van een der zwaarste taken welke een mens kan dragen en de politieke constellatie in zijn land hem daartoe ook de tijd laat. In ons vorig weekoverzicht moesten wij aandacht schenken aan dr Adenauer en de betekenis van diens eventuele functiewisseling voor de internationale politie.^ Ditmaal zij eerst iets gezegd over het aftreden van Foster Dulles ais Amerikaans minister van buitenlandse zaken. Hij gaat heen wegens een zeer ernstige ziekte. Twee sterke tegenspelers misschien de sterkste van de Rus sen, deze beide figuren uit de Westelijke politieke wereld: Adenauer en Dulles. Onbuigzame figuren belde, van wie het Kremlin op geen enkele tegemoetkoming kon rekenen. Men zegt wel dat de Rus sen daarom aanvankelijk weinig voor een minister-conferentie en zoveel voor een topconferentie over de Berlijnse en Duitse kwestie voelden omdat zij op ae eerste met Dulles, op de laatste met Eisenhower te maken zouden krijgen. Zij zullen thans een ontmoeting met Dulles niet meer behoeven te vrezen, die is uitgoschakeld en in het Kremlin is waarschijnlijk met evenveel spanning naar de benoeming van zijn opvolger uit gezien als in de hoofdsteden van Amerika’s bondgenoten. Want de verte genwoordiger van Amerika zal op de minister-conferentie aan Westelijke zij de de toon aangeven. Ongetwijfeld zijn br aan Westelijke zijde wel eens beden kingen jegens Dulles’ onbuigzame koers geweest. Misschien kwam dat het meest uit in de Chinese kwestie. Dulles heeft nooit van een erkenning van rood China willen weten en steeds aan de fictie dat Tsjang Kai Sjek’s rijkje op Formosa het ware China was vastgehouden; ook toen een deel der Westelijke -bondgenoten Peking erkende. Het moet bij zijn aftre den een misschien wat bittere voldoe ning voor de doodzieke staatsman zijn dat de historie wellicht een zekere recht vaardiging van zijn Chinese polities: heeft geleverd. Het bruut geweld van rood China tegen Thibet schijnt hen, die soepelheid jegens de Chinese communis ten bepleitten, in het ongelijk te zullen stellen. Wat de speciaal Nederlandse be langen betreft heeft Den Haag nauwe lijks reden Dulles dankbaar te zijn. Het Amerikaanse state-department heeft onder zijn leiding nimmer een besliste houding aangenomen in de Nw. Guinea- kwestie en zelfs daar waar Indonesië stellig in zijn verhouding jegens Neder land het internationale recht schond na gelaten partij te kiezen. Het verging trouwens andere bondgenoten van de Ver. Staten niet beter. Dulles heeft zijn populariteit bij tal van vrienden van Amerika geofferd aan het grote doel van zijn beleid, nl. het indammen van de expansie van het internationale commu nisme. Zeker van Amerika’s bondgeno ten, ook al kon hij niet aan hun vaak ook moreel gerechtvaardigde wensen voldoen, trachtte hij vóór alles te voor komen dat bij de Aziatische en Afri kaanse,, volken de indruk werd gewekt dat oe Ver. Staten ook maar enigszins het kolonialisme van de Europese lan den voor hun rekening zouden nemen. Hij wilde daarmede verhinderen dat deze neutr listische landen hun sympathie aan het communisme zouden schenken. In het jaarverslag van de Vereniging „Sneeker Ambachtsschool” over 1958, dat dinsdagavond werd uitgebracht in de ledenvergadering, werd wederom met tal van voorbeelden gewezen op het grote gebrek aan ruimte in en om de school. Hoewel er ook drie lokalen buiten de school in gebruik zjjn (wat een on gunstige invloed heeft op het onderwijs en de opvoeding van de leerlingen) kon den er verleden jaar minder leerlingen worden aangenomen, waardoor een ver gelijkend toelatingsexamen noodzakelijk was. Verbouw of uitbreiding van het bestaande gebouw is niet mogeljjk. Daarom is reeds lang een aanvraag voor nieuwbouw bij het ministerie ingediend, maar het enige wat tot nu toe bereikt werd Is, dat Sneek op de urgentielijst is geplaatst. Het jaarverslag dat vooraf aan de 75 leden (1 minder dan in 1957) was toegezonden, werd nog eens gedeeltelijk door de directeur de heer A. Mak voorgelezen en waar nodig toegelicht. Aan de Technische School werd ver leden jaar voor de eerste maal een eind examen afgelegd. De resultaten waren zeer bevredigend. Van de 189 candidaten slaagden 168 ofwel 88.9 Voor de eerste maal ook werden bank werkers afgeleverd, die voornamelijk als constructle-bankwerkers waren opge leid. Het vergelijkend toelatingsexamen heeft een gunstige invloed op het onder wijsresultaat in de le klassen tengevolge gehad. Aan de Avondschool konden ook voor het eerst leerlingen worden afgeleverd, die ten dele het Part-Time onderwijs hadden gevolgd. 12 leerlingen timmeren en 3 voor schilderen verlieten de school met een getuigschrift. Voor de B-af- deling slaagden 13 leerlingen bankwer- ken. Van de diverse cursussen, waarvan de leerlingen voor een examen buiten de school worden opgeleid, slaagden voor Adsp. El. monteur 7, voor V.E.V. Sterk stroom 5 en voor Gezel timmeren 1 (al leen voor praktijk). Van de cursus Mach, tekenen en Bouwk. tekenen slaagden 2 candidaten, voor het betreffende PBNA- examen resp. 1 Mach, tekenaar en 1 Bouwk. tekenaar opzichter. Van de las cursus, die nu onder N.V.L. toezicht staat, slaagden voor de cursus beginners 8 candidaten, gevorderden 6 en voor het N.V.L.-diploma 9. Voor de A-afdeling werden getuigschriften uitgereikt aan 5 leerlingen bankwerken en 2 timmeren. Aan het einde van de O.B.A.O.-cursus met V.U.T.O.-aanvulling telde de 2e klas 19 leerlingen, die allen slaagden, nl. voor het diploma algemene ontwikkeling 11 en toelating H.T.S, 8. Aan de beide scholen en cursussen zijn totaal 34 leraren verbonden. Er komen in A maar liefst vier paren voor het kampioenschap in aanmerking, terwijl er drie zullen moeten vechten om aan de onderste plaats te ontkomen. In B zullen v. Bruggenv. d. Ley wel kampioen worden, terwijl het echtpaar Veldman, alhoewel lang niet hopeloos, er het slechtst voorstaat. In C staan de koppels echtpaar Boersma en Slob Slob precies gelijk, een mooie nek-aan- nek race, maar KosterSchram zullen het de volgende keer wel weer in D moe ten proberen. Alhoewel de dames Ub- binkVolkers er in D uitstekend voor staan, worden ze nog bedreigd door het echtpaar Ruiter; ’t echtpaar Volkers zal hier wel teruggaan naar E en denkelijk ruilen met mevr. VellemanHemmes die in E ongenaakbaar bovenaan staan. De dames KleinjanKoopmans staan er hier het slechtst voor, maar hebben nog een klein kansje de dans te ontspringen. In F zullen de dames BronHemmes wel kampioen worden, terwijl hier voor de onderste plaats nog twee paren in aanmerking komen. In G staan de da mes v. d. Veerde Jager onbedreigd bovenaan, terwijl In H de strijd om de bovenste plaats gaat tussen echtpaar de Vries en echtpaar Wiersma, hoewel ook mevr. Roozen-Welter nog kans hebben. Daar verschillende leden verhinderd zijn a.s. maandag te spelen, is de eerst volgende competitie-wedstrijd vastge steld op maandagavond 11 mei om 8 uur precies. A.s. maandag is er vrij bridgen, terwjjl de spellen van de G-groep zullen worden besproken. De leden van deze groep wordt derhalve verzocht aanwezig te willen zijn. En dan als slot: 25 mei de sluitings- wedstrijd om de Menno-beker. Uitslagen VisWiegman UbbinkVelleman Monsmav. d. Veen Bronv. d. Ley BrandsmaHaagsma LigthartJedeloo KoopmansRepko Echtpaar Vrolijk v. Bruggenv. d. Ley Echtpaar Tromp v. HettemaPoiesz Echtpaar Veldman KleinjanZandstra Mevr. FaberSlob Echtpaar v. d. Berg BootBraak Slob—Slob Echtpaar Boersma Ringnalda Terwisga Lokkerbol BoswijkJoustra Echtpaar Looper KosterSchram Dames MonsmaSchram Echtpaar Ruiter Dames UbbinkVolkers Echtpaar Nauta Dames AbelnBrandsma Echtpaar Volkers Bax—Draisma Echtpaar Damstra Mevr. VellemanHemmes Dames KleinjanKoopmans Mej. Japenga—Kapma Dames Miedemav. d. Veen Vis Jr.—Wind Damde Boer Dames Silviusde Vries Capelle—Geertsma Dames de JongLassche BronHemmes Brandsmade Jong Echtpaar Martens Mevr. KroonSilvius SchaapCuperus Echtpaar Melai Dames KingmaKrook Dames ZandhuizenVink v. d. Veerde Jager de BoerKoster Echtpaar Koedijk Dames PettingaHaagsma Obbema Echtpaar Folkers Dames de Vrijer—Ferwerda Echtpaar Wiersma Alberda Mevr. RoozenWelter Echtpaar Kerstma Eringa Dames Ten BergWouda Herter en andere leiders van de Wes telijke diplomatie zullen vragen. Daar is de toestand in het Midden Oosten, welke explosief blijft door de concurren tie tussen Nasser en Kassem en de on verzoenlijkheid der Arabische staten je gens Israël. Daar is Afrika met zijn Arabisch en neger nationalisme en de blanke apartheidspolitiek, welke een ge vaarlijk hoogtepunt bereikt in Zuid- Afrika. Gelukkig heeft de Zuid Afri kaanse rechter nog blijk gegeven een jegens de regering onafhankelijk stand punt te durven innemen. In het proces tegen 61 Zuid Afrikanen wegens hoog verraad een machinatie om massaal verzet tegen de apartheidswetten te breken heeft de rechter de tenlaste legging vernietigd en de beschuldigden op vrije voeten laten stellen. In Noord Afrika du irt de strijd tussen opstandige Algerijnen en de Fransen voort. De niet grote opkomst van de inlandse bevolking bij de gemeenteraadsverkie zingen in Algerië toont de onwil van de Algerijnen samen te werken met de Fransen, hoewel ook vrees voor de ter reur der rebellen er op van invloed zal zijn geweest. In ieder geval is het een grote teleurstelling voor de Gaulle, die noch een verzoening met de Algerijnse mohammedanen noch een pacificatie door het leger heeft kunnen bereiken, al zijn er nu weer vredesgeruchten. Het is hem ook niet gelukt een eind te maken aan de Gestapo-methoden welke de Franse militairen in hun campagne toepassen en waartegen pas weer 35 aalmoezeniers in het Franse leger heb ben geprotesteerd. Dit alles doet het Franse aanzien in de wereld grote schade. Tot slot zij hier het resultaat nog even vermeld van de verkiezingen in de West- duitse deelstaten Nedersaksen en Rijn- land-Palts. De beide grote partijen C.D.U. en sociaal democraten hebben er gewonnen ten koste van de kleinere partijen. In Nedersaksen bleef des. d. partij de grootste, in Rijnland-Palts de C.D.U. De actie van de laatste in beide deelstaten tegen de s.d. omdat deze pleiten voor een hereniging van Duits land via de erkenning van de Oost- Duitse regering en de vorming van com missies voor samenwerking der beide staten op basis van pariteit, heeft geen succes gehad. Maar de uitslag dezer ver kiezingen heeft toch wel uitgewezen dat dr Adenauer stellig verkozen zal wor den als president door de Bondsvergade ring waarheen iedere deelstaat zoveel leden afvaardigt als de Bondsraad (de W. Duitse Eerste Kamer) telt. De C.D.U. zal er op enkele leden na de meerder heid hebben én het tekort zal wel door liberale stemmen en die van andere klei ne partijen worden aangevuld. Maar goed het Nederlands Elftal is tegengevallen. Sommige spelers bleken danig uit vorm (Wiersma, Van der Hart), andere konden door de schuld van hun collega’s niet dat presteren, wat men terecht van hen verwacht had (Kees Rijvers) en sommigen bleken ten onrechte te zijn opgesteld (Lenstra en vooral Van der Linden). Slecht gewerkt- heeft vermoedelijk ook de taktiek van Schwartz om pas vrijdagmiddag bekend te maken hoe de opstelling zou zijn ook al heeft de Bondscoach tevoren zijn vaste kern wel laten weten of die zeker van zijn plaats kon zijn. Nu was het zo, dat Schwartz, die een bijzonder-zorgvuldig, voorzichtig man is, eigenlijk niet van plan was om Van der Linden op te stellen, maar de geweldige zwaai, die Canjeis in de oefenwedstrijd tegen Londen met zijn rechterbeen on dernam en die eindigde in een daveren de misser,leverde deze NAC-midvoor een enkelblessure op en daardoor moest Schwartz op zoek' naar een plaatsver- Er leek een sfeer van afwachten en terugtrekken over ons elftal gevaren. Men liet het initiatief aan de Belgen, trok zich terug van het middenveld en bepaalde zich driekwart van de match tot verdedigen. Feilloos geschiedde dat bovendien niet en vooral Wiersma liet zich vaak door de geraffineerde Jurion in de luren leggen. Bovendien hadden de Belgen in de kleine corpulente Huys- mans een uitstekend opbouwer van aan vallen, terwijl Coppens, juist nu hij het minder in solowerk zoekt en meer in combineren, een buitengewoon gevaar lijk aanvalsleider bleek. Het hakje, waar mee hij voor Wegria de weg vrijmaakte voor de eerste goal, was een meester lijk stukje voetbal Ja, de Belgen waren beter en als ar biter Guigue ons niet te hulp was geko men door het spel stuk te fluiten hij was kennelijk bang voor ruw spel, maar daar was toch heus geen sprake van zouden de Rode Duivels zeker gewon nen hebben. Bovendien werden de Bel gen gehandicapt door een tekort aan zelfvertrouwen. Toen zij met 20 voor stonden en Nederland „nergens” was schenen zij toch niet het juiste geloof aan hun winstkansen te hebben. Want zodra Nederland zich enigszins herstel de, begon de paniek door de Belgische defensie te waren en, niet door ver dienste onzerzijds kwamen toen de bei de Nederlandse doelpunten. In het kader van het nieuwe regionale industrialisatiebeleid, zoals dit ontvouwd werd in de Zesde Industrialisatienota, heeft de Minister van Economische Za ken een tweetal bekendmakingen uitge vaardigd. Deze bekendmakingen, opge nomen in de Nederlandse Staatscourant van 20 april houden resp. in een premie- en prijsreductieregeling „Bevordering in dustrialisatie ontwikkelingskernen” en de aanwijzing van een aantal plaatsen, waarvoor deze regeling zal gelden. Volgens de bovengenoemde premiere geling zullen ondernemers die tot vesti ging of uitbreiding van industriële be drijven in de daartoe aangewezen ker nen overgaan in beginsel voor een rijks- premie in aanmerking komen. Dit geldt voor vestiging in een nieuw te stichten permanent gebouw met een nuttige vloeroppervlakte van tenminste 500 m2 alsmede voor uitbreiding met permanen te additionele nieuwbouw van tenminste 500 m2 nuttige vloeroppervlakte. Bij vestiging van een industrieel be drijf, indien dit op een daartoe in over eenstemming met de Minister van Eco nomische Zaken aangewezen gemeente lijk industrieterrein geschiedt, bedraagt de premie per m2 nuttige vloeropper vlakte f 35,voor de eerste 1000 m2; f 45, voor de tweede 1000 m2; f 55,voor de derde 1000 m2; f 65,voor de vierde 1000 m2 en f 75,per m2 voor de nutti ge oppervlakte boven de 4000 m2. In geval van uitbreiding bedraagt de premie f 35,per m2 nuttige vloerop pervlakte voor de gehele additionele nieuwbouw. Deze premie wordt ook verleend indien niet op een daartoe aangewezen industrieterrein, maar op eigen terrein wordt gebouwd. Als voorwaarde voor premietoezegging is gesteld, dat de ondernemer zich in be ginsel dient te verplichten in geval van vestiging tenminste 1 mannelijke ar beidskracht per 100 m2 nieuwbouw te werk te stellen en in geval van uitbrei ding boven de bestaande personeelsbe zetting 1 man per 50 m2 additionele nieuwbouw. Ondernemers, die voor toepassing van deze premieregeling in aanmerking wen sen te komen, moeten een daartoe strek kend verzoek door tussenkomst van Burgemeester en Wethouders der be trokken gemeente, die hierbij hun advies voegen, tot de Minister van Economische Zaken richten. De premieregeling is van toepassing voor die vestigingen of uitbreidingen, waarvan de bouw na 20 april 1959 aan vangt. De prijsreductieregeling houdt in, dat aan de gemeenten, waarin de nieuw aan gewezen kernen zijn gelegen, bij ver koop, verhuur of uitgifte in erfpacht van daartoe in overeenstemming met de Mi nister van Economische Zaken aangewe zen gemeentelijk industrieterrein, uit 's Rijks kas 50% van de door de Minister van Economische Zaken goedgekeurde koopprijs, resp. gekapitaliseerde huur prijs of erfpachtscanon zal worden be taald. Deze prijsreductie, waarvoor ten hoogste een terrein van vijfmaal de te bebouwen grondoppervlakte in aanmer king komt, zal echter alleen worden ver leend indien op dit terrein een industrie gebouw wordt gesticht. De prijsreductie zal de koper of huurder ten goede ko mmen en geldt voor koop-, huur- of erf- pachtsovereenkomsten, die gesloten zijn na 20 april 1959. Bovenstaande premie en prijsreductie regeling zal voorshands voor de volgen de plaatsen gelden in de provincie Fries land: Bergum, Dokkum, Drachten. Harlingen, Heerenveen, Kootstertille, Leeuwarden, Lemmer, Oosterwolde, Sneek, Wolvega. F’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5