Machinaal melken Tjallema - Suupmarkt BRONCHITIS lifter 29.75 F' KAPPIE EN DE OERMUZIEK Ir Eén bezoek aan uw verfwinkel Welkom lentemode Rodenstoik ^3 X en u kunt uw huis vernieuwen! V FLEXAj de verf voor het schilderfeest Fa. H. DE JONG ALPINA Een „kleintje” in dit blad reeds vanaf één gulden J^Sxxxxxx* VENEMA -GROOTZAND 44 Sxxx»;a r 'tv- -F' DONDERDAG 23 APRIL 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD rj X' I F Gevonden voorwerpen Voor sigaren A G t N U A Karel I Volare Ged. Pol 5. Alleen bij I I <4 i i I I 9H' i F - De vloer Is belangrijk! Successen op zaalconcours Twee dagen feest in Oppenh.-Uitwellingerga i 1 Zo'n charmant montuur vindt U bij «P&XXXJP 5}P>XXX< Viltzeil Krommenie Inzameling voor Verjaarsgeschenk if. M. de Koningin ’t Is nu KUIPERS I installatie. f 20.75; Het doorzuigen van leidingen e.d. Ziekenfondsleverancier. Grootiand 33-35 - Tel. 3060 van woensdag 15 april t.e.m. 22 april ’59 zvi AMICITIA THEATER. Nu ook in sigaren Adv. LM. 99 levensgevaar- op kunnen varen. 39. het beste der betere horloges. All Risk verzekerd. ter aanhollen. „Wat is er?” vroeg Picolini hijgend. Ryksveeteeltconsulentschap afd. zuivel. Hier hebt u alle verf en alle verfmaterialen bij elkaar om uw huis van onder tot boven nieuwe kleur en glans te geven Wanneer komt u weer eens langs? Zaterdag 2 mei. Motorraces voor senio ren en junioren op het circuit van Drenthe te Assen. Aanvang 2 uur. Donderdag 30 april (Koninginnedag). Windhondenrennen in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang 2 uur. Dinsdag 28 april van 106 uur Demon stratie Boortoestellen door Ingeni eursbureau Span te Leeuwarden in Rest. Piso. Dinsdag 28 april. Algemene Ledenverga dering Vereniging tot bev. van het Vreemdelingenverkeer in restaurant Piso. Aanvang 8.30 uur. Dinsdag 28 april ’s avonds 8 uur in de leeszaal. Alg.Ledenvergadering Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Zaterdag 25 april ’s middags 2.30 uur Chris Hofland met het sprookje „Roodkapje en de wolf”. Zaterdag 25 april. Muziekavond Inst. v. Arbeidersontwikkeling Afd. Sneek in Zaal Hanenburg. Aanv. 8 uur. T/m vrydag 24 april. Tentoonstelling in de Huishoudschool te Sneek. Donderdag 23 april ’s avonds 8 uur film: Leven voor twee. Kruizebroederstraat Tel. 2791. Zondag 26 april. Dansen in café Boer- mans te Bolsward. Muziek „De Sambrinco’s”. Vrjjag 24 april t/m maandag 27 april iedere avond te 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: Heimweh. Zondagmiddag 26 april te 2.30 uur film: Kruitdamp. Te bevragen aan het bureau van po litie: steunijzer van vrachtauto; donker blauwe zeiljopper met capuchon; bruine r. herenglacé; fietssleuteltje; contact- en wagensleutel. Te bevragen aan het asyl: stabij-hond. Te bevragen aan de navolgende adres sen: sigarettenaansteker „Curacao”, van der Veen, Schoolstraat 21; stuk touw met lus, Faber, Kerkgracht 17; groen achtige damesmuts met speldje, Bruin, Wijde Noorderhorne 10; sleutel nr 74, Oosterhof, Amaliastraat 22; rode autoped op luchtbanden, de Jager, Monnikstraat 28; poppenwagentje met beer, de Boer, Hopperstraat 20; beurs, Koornstra, A. van Burenstraat 18; rode autoped op luchtbanden, Sip, E. Halbertsmastraat 48; pr. witte kindersokjes, Kroeze, Singel 4; grijs jongensfietsje „Rodenburg”, van der Poel, Lindenlaan 1; padvindersriem met dolk, Beers, aan boord Franeker- vaart; rood fluwelen jongensjack, Pie ters, Napjusstraat 112; groene parkiet, Westra, Oppenhuizerweg 64; donkerblau we jopper (Zermatt), de Ruiter, Over weg 9; rood met grijs gebreide pop, Draaisma, Singel 54; witte wandelstok, grijze vingerwanten, zakdoek, van der Wal, Kerkgracht 2; zwarte rechter da- Het gezicht >ran uw kamers wordt voor een groot deel bepaald door de vloerbedek king. Maak die aanblik mo derner en prettiger met Vilt- zeil Krommenie, 't Doet zo veel, *t kost zo weinig! Kom bij ons vrijblijvend de nieuwe voorj aarscollectie zien. mes glacé, V. D„ r. grijze vingerwant, Tolsma, W. Frederikstraat 5; cyperse poes, Heeg, Stationsstraat 30; padvin dersriem, Sytsma, woonark Woudvaart; rood beursje, Hoekstra, Martiniplein 1; blauw wollen vest, Brenninkmeijer, Grootzand 1; motorhandschoen, Zeilstra, Hommerts 56; muntbiljet, Bornema, Hop perstraat 23; beige handtasje, Hendriks, Looxmadwarsstraat 1; blauw gevlamde vulpen, van Kampen, kantoor VEB, P. H.kade; muntbiljet, Huitema, Klooster hof 23; bruine h. beurs, van Dijk, Dr Wumkesstraat 6; bruine jongenspet met zijkleppen, Roodhof, Marktstraat 25; bruine aktetas, J. Andela, Lollum (werk zaam bij Dijkstra, Oppenhuizerweg). Op het te Leeuwarden gehouden zaal concours van de bond van Chr. Zang verenigingen behaalde het Chr. Gem. Koor „Excelsior”, alhier, in de ere-afde- ling een eerste prijs met 235 punten. „God is mijn lied” uit Joure bracht het in dezelfde afdeling eveneens tot een eerste prijs met 229 punten. Het benodigde aantal punten voor een eerste prijs was 224. De uitslag in de afdeling Uitmuntend heid luidt als volgt: Looft den Heer, Heeg, 200 pnt, 2e prijs. God is mijn lied, Scharnegoutum, 225 pnt, le prijs. Nije Moed, Oosthem, 229 pnt, le pr. Asaf, Sloten, kwam in de le afdeling uit en behaalde ook een le prijs met 225 punten. sigaretten, rook-, shag- en pruimtabak, tabak in blikjes, voor Pijpen (o.a. Lindbergh), Shag dozen, doorrokers, roi- apparaten, klapdozen en asbakken. Zaterdag 25 april. K.N.G.V. Turnkring Friesland. Personele kampioen- schapswedstrijden in „Ons Gebouw”. Westersingel. Org. T.G.P. Sneek. Aanvang 7.30 uur. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de muziekvereniging zal hier op 8 en 9 juli een feest gehouden worden. De muziekver. heeft hiervoor de medewerking van de Oranjevereniging en de vereniging Dorpsbelang verkre gen. De eerste dag is bestemd voor de schooljeugd, de tweede voor de ouderen. De beide avonden zijn bestemd voor net festival van de Federatie met marswed strijden. Er moet door de feestcommis sie nog veel werk verzet worden, maar zoveel is wel van de plannen bekend, dat we nu al kunnen zegg'en dat het een paar mooie dagen beloven te worden. SURINAAMS ORKEST „GUYANA” Zaterdag 25 april in zaal „Hanenburg”. De acute bronchitis is een op zichzelf betrekkelijk onschuldige aandoening, die echter door de mogelijke gevolgen toch onze volle aandacht verdient. Het hele jaar door, maar vooral in het koude seizoen, waaronder we in ons land wel de combinatie van herfst, winter en voorjaar mogen verstaan, heeft de huis arts patiënten met een acute bronchitis. Vaak was ’t hfgin een gewone verkoud heid f grien, die geen reden was om de dokter te waarschuwen. Maar als er dan bij de klachten over hoofdptjn, pijn „in de botten” en het algemeen ziektegevoel met koorts ook nog een droge, irriteren de en vermoeiende prikkelhoest komt, dan wil men toch wel graag „een drankje”. En het is goed, dat men de dokter raadpleegt, want al is de bronchitis op zichzelf dus niet gevaarlijk, contróle is zeker gewenst. Om de onschuldigheid van de bron chitis en de ernst van een uitbreiding uit te leggen maken wij gebruik van de vergelijkin; met een boom. Men spreekt ook inderdaad van de bronchiaalboom. De stam van deze boom wordt gevormd door de luchtpijp, de vertakkingen hier van in de borst zijn de grote takken en de kleinere bronchi zijn als de kleine takjes van deze boom, die met zijn ta.c- ken naar beneden in onze borstkas staat, of liever gezegd, hangt. Deze kleinste takjes zijn aan haar uiteinden omgeven door hele trossen van longblaasjes, waarin de zuurstof uit de inademings- lucht wordt gehaald en waarin de „ver brandingsgassen” in de vorm van kool zuur worden afgegeven, zodat ze met de uitademingslucht het lichaam kun nen verlaten. Is er nu een ontsteking ontstaan in de T chtpijp zelf of in haar grotere vertak kingen, dan zal het slijmvlies hier ter plaatse wat opzwellen en na enige tijd slijm of etter gaan afscheiden. Daar de bronchiaalboom hieraan niet gewend is, wordt dit als een prikkel ondervonden en wel als een prikkel tot naar buiten werken ofhoesten. W- dt er één maal iets geproduceerd, dan kan de pa tiënt door dit op te hoesten zijn kriebel even verlichten, maar zolang deze alleen een gevolg is van het ontstoken slijm vlies heeft hy een „droge” hoest. In normale gevallen is het begin dus deze droge hoest, die weldra echter overgaat in het ophoesten van slijm. Is dit erg taai, dan kan een drankje hel pen het wat losser te maken. Ook kan met medicijnen de hoestprikkel, zolang Zo jong, zo fleurig als de voorzomer zelf! Rok die wijd? wijd waaiert in dubbele plooien uit de taille... halslijn die (modern!) veel schouder geeft! Katoen-structuur met frisse kleurdruk in blauw,. geel, rood en aqua. Maten 36-44. O****-*"***'X kxxxxxxxi iMXXXXXX Het onderhoud van de weide-i de vochtvanger zit. Daarna wordt de motor aangezet. Per keer mag natuur lijk niet meer water worden doorgezogen dan van de inhoud van de vochtvan ger kan bergen; anders komt er water in de pomp. Zijn er meerdere uiteinden aan de wa gen, dan worden die op dezelfde manier j behandeld. Vervolgens wordt vanaf elk uiteinde doorgezogen met een emmer koud of warm water. Voorts is het zeer nuttig elke hoekkraan apart te spoelen. De gelukkigen die over waterleiding beschikken, kunnen het doorspoelen met koud water zeer vergemakkelijken dooi er eenvoudig de waterleidingslang op te zetten. Teneinde het „aankoeken” van melk en melkdampen te voorkomen, is het zeer gewenst het zo juist beschreven doorzuigen van de vacuumleidingen ge durende de gehele zomer maandelijks te herhalen. In het voorjaar is er altijd een enorme opeenhoping van werktuigen bij de smeden. Het ligt blijkbaar in de mense lijke natuur opgesloten om juist voor men er gebruik van wil maken nog een mankement te ontdekken en dus gaat ’t werktuig dan pas naar de smid. Deze moet dan maar proberen door dag er nacht te werken zijn klanten tijdig te bedienen, doch slaagt daarin natuur lijk niet altijd. Nu is de weideinstallatie een werk tuig waar de machinemelker, die zijn koeien niet thuis kan melken, geen dag zonder kan wanneer het vee eenmaal in de weide is gelaten. Daarom moet voor al daAr tijdig naar worden gekeken. Blijken er reparaties aan te moeten wor den verricht, dan allereerst naar de smid. Zijn leidingen en dergelijke van buiten erg verveloos of roestig, dan kun nen een staalborstel en een beetje alumi- niumverf wonderen doen. Bij een derge lijke operatie kan het hokje ook niet achterblijven. Wit, zowel aan binnen- als buitenkant, heeft de voorkeur. Tezamen met een goede ventilatie houdt het de temperatuur van binnen ’s zomers een beetje op peil. Vervolgens wordt de ben zinemotor even onder handen genomen. Worden storingen waargenomen als: niet vlot starten, onregelmrtig lopen enz., dan wordt er een deskundig iemanu bijgehaald. Is alles in orde, dan laat men de motor even flink warm lopen en daar na wordt de olie afgetapt en door nieuwe vervangen. Zodra de vacuumpomp uit de stal naar de weide-installatie wordt overgebracht, is het van belang ook deze van verse olie te voorzien. Hoekkraner», aftapkranen of automatische aftapven- tielen worden op vuil, verontreiniging of lekkage gecontroleerd. Kranen, weke erg zwaar lopen kunnen gesmeerd wor den met vet of grafiet. Vy ■- W Maandag 27 april. Ledenvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Sneek en omstr.” in Hotel Hanenburg. Aanv. voorm. 9.30 uur. Woensdag 29 april *s avonds 7.30 ur Hotel Hanenburg. Ingelandenverga dering Waterschap De Oosterhem- mea. Zodra de gehele installatie voor elkaar is stofgaasje van de veerregulateur gereinigd, vacuummeter en vochtvanger geplaatst wordt begonnen met het doorzuigen van de vacuumleidingen en kranen. Hierbij wordt een vacuumslang op de eindigste hoekkraan gezet en ge houden in een emmer heet sodawater (5 eetlepels soda op 10 liter water). Voor dat met zuigen wordt begonnen, is het nodig te controleren of er ook water in Vrydag 24 april. Voorlichtingsavond Kon. Zeilver. Sneek en Sneeker Zeil- club. Spreker de heer A. E. Dudok van Heel, in zaal Piso. Aanv. 8 uur. MAtTtN TOQNOUI STVtMOT* Op het angstige geschreeuw van de het schip omhoog kwamen. de Meester uit. Maar op hetzelfde mo- Maat kwamen Picolini en de Mees- „Is dat alles?” vroeg de Meester. „Man. ment rees langzaam uit het water eer. dat is de geleidebaan van de schroef, enorme slang, vlak voor de Maat. die een beetje warm is gelopen. Ik was „Oeigilde de geteisterde stuurman „H-help gilde de Maat. „Een langwer- net bezig hem door te smeren, zie je?” met overslaande stem. „Een g-geleide- plg iets met ogen! Kijk daar en hij ,,M-maar dat iets dan?” vroeg de Maat slang H-help wees met trillende vinger op enkele bel- zwakjes. letjes, die met langzame regelmaat naast „Dat heb je je verbeeld, Maatlegde deze nog nutteloos is, zolang er dus nog geen pus is om op te hoesten, wat vermiij- derd worden. Zelden zal het echter nodig zijn met penicilline of dergelijke midde len deze aandoening te bestrijden, daar in normale gevallen het lichaam zelf de ziekte in enkele dagen de baas wordt. Anders dit, als de patiënt een te geringe weerstand heeft. Dit kan zijn doordat hij erg jong of erg oud is, door dat hij al een andere aandoening heeft (bijvoorbeeld een andere longafwijking of een hartkwaal) of doordat hij al een aangeboren verminderde weerstand heeft, zoals we zien by asthmapatiën- ten. In dergeiyke gevallen, en soms ook weleens „zomaar", zien we, dat de ont steking zich ultbreidt naar de kleinere en kleinste takjes van de boom. Ook hier treden dus een slijmvlieszwelling en productie van extra slym of pus op. In de grotere takken is de hoest hiervan het gevolg, maar deze kleine takjes, die veel minder wjjd zijn, kunnen gemakke lijk verstopt raken. En dan wordt de patiënt benauwd, want dan komt <ie luchtverversing in het geding. Ook is er nu veel kans, dat de infectie overgrijpt op het longweefsel zelf, zodat er dan een longontsteking ontstaan is. By het „kloppen en luisteren” is deze ontwikkeling waarneembaar, zodat de dokter als het deze kant op gaat tijdig maatregelen kan nemen en door de toe diening van middelen als penicilline en dergelijke erger worden kan voorkomen. Belangryk is, dat de patiënt niet voor een „gewone” bronchitis al meermalen penicilline heeft gebruikt, omdat er dan een goede kans bestaat, dat de bacteriën hierop niet meer reageren. Heeft de bacterie zyn gevoeligheid voor de medicg- nen niet verloren, dan is de werking hier van voortreffeiyk, zodat dan ook tegen woordig een longontsteking veel van zijn vroeger bestaande verschrikking heeft verloren. Is dus het ontstaan van een ontste king in de fijnste bronchustakjes of in het longweefsel de belangrijkste compli catie, eveneens zal men moeten zorgen, dat de bronchitis niet chronisch wordt. Als de hoest na een aantal weken niet verdwynt zal de huisarts als regel ook een kuur met medicijnen aanraden, om dat een chronische bronchitis, indien enigszins mogeiyk, voorkomen moet worden. Ook by een langer dan een maand durende „onschuldige” hoest, zal men dus altyd de dokter moeten raad plegen. De inzameling aan de scholen alhier heeft in totaal opgebracht f 787.80, ge specificeerd als volgt Kleuterscholen: de Populier f7.25; de Rozeknop f 11.85; Klimop f 8.68; ’t Nestje f 10.20; Juliana-kleuterschool f 15.61; Jan v. Nassau-kleuterschool f 15.57; Kon. Wilhelmina-kleuterschool f 16.28; Kleuterschool Jachthavenstraat f10.R. K. Kleuterschool Montessori kleuterschool f 6.61. Gewoon lager onderwijs: Sperkhem- school f 36.13; Gysb. Japiksschool f 15.95; Bolwerkschool -f- v.g.l.o. f28.55; Loox- maschool f23.10; Julianaschool f49.72; Jan van Nassauschool f59.82; Eben Haëzerschool f 42.28; Kon. Wilhelmina- school f53.97; R.K. Jongenssch. f28.68; R.K. Meisjesschool -j- v.g.l.o. f33.35; Montessorischool f 12.08. Uitgebreid lager onderwys Openb. Ulo-school f32.20; Rehobóthschool, Lin denlaan f40.75; R.K. Uloschool f18 49. Buitengewoon lager onderwijs: Openb. Schipperschool f6.09; Bijz. Schippers school f 12.95; Openb. school moeilijk le rende kinderen f 10.96; Kon. Emmaschool f 9.80; P. Bakker-school f 3.40. Nijverheidsscholen: Lagere techn. school f38.06; Huishoudschool f31.40. V.H.M.O. Gem. Gymnasium f 11.88; Ry'ks H.B.S. -j- M.M.S. f 18.91; Chr. Ly ceum f Andere scholen: Chr. Kweekschool f26.57; Rijks Middelb. Landbouwschool f 10.15; Chr. lagere Landbouwsch. f 9.76. 38. Langzaam stoomde de Kraak de grot lyks stenen en zo binnen. Het was daarbinnen niet zo „Er komt allemaal ellende en narigheid Mompelend daalde de Maat het trapje duister, als Kappie had verwacht, want van!” bromde de Maat zorgelijk. ,lk van de stuurhut af. „En tóch is hier een van de zoldering hingen talryke druip- voel het aan mijn eksterogen ze jeu- levensgevaarlijk iets ik voel hetzei stenen, die het weinige licht, dat door ken Ik voorzie, dathij tegen zichzelf, en boog zich over- de opening naar binnen kwam, naar alle „Maat, zever niet!” riep Kappie. „Je boord, om in het water te kunnen kijken, richtingen weerkaatsten. maakt me ja nog zeeziek met dat ge- Toen werd hg plotseling bleek van „Hm, ik ben benieuwd, wat die doods- leuter! Ga liever eens beneden kijken, of schrik. „H-help schreeuwde hij hees, kop op mjjn kaart betekent!” mompelde er niets in het water zit, waar we tegen „Een iets L-levensgevaarlijk! Help!!!” Kappie. „Hier is niets levensgevaar- op kunnen varen. Onderzeese druip- 'i 1 "W y/v. •5- X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 6