H.M. de Koningin 50 jaar Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Het nieuwe (zeil) wedstrijdreglement Vrijwel alleen rashonden op de komende ciubmatch in Ons Gebouw S.Z.C. gaat weer eens een nachtwedstrijd houden en de gemeenten S N E E K, W YMBRITSER A DEEL ULST ▼an NCVB Oppenhuizen Belangrijke Mededeling VRIJDAG 1 MEI a.s. Officieel Orgaan De Dodenherdenking Maandag 27 april 1959 114e jaargang no. 34 Redakteur L. KIEZEBRINK Voorjaarsbeurs te Rijs N.C.V.B. - afd. Ijlst Reisje Chr. Vr.Ver. Nijland - H«t SmwImt Nieuwsblad is Uitstapje personeel Houthandel v.h. G. H. Ter Horst Sneker politie kreeg mobilofoon Redaktie-adres Kleimand 7 Telefoon 2872 Notaris Hoekstra volgt de heer Groenhout als voorzitter op •M gecombineerde uitgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -fe Alles viert feest op Koninginnedag I :V SNEEKER NIEUWSBLAD - Afscheid van de voorzitter. de zee Bestuursverkiezing. Kerkkoor gaf een „Hoogslag”-avond Wedstrijddata c.a. komende het Concert op 5 mei. De Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix. Poliofonds heeft de mogelijkheid gescha pen deze kleurenreprodukties als één geheel op natuurkarton en op een royaal formaat (pl.m. 33 x 47 cm) verkrijgbaar te stellen tegen de opmerkelijk lage prijs van f 2,50, waarvan een gulden ten goe- Verzoek wat betreft vlaggen en stilte. de komt aan het Prinses Beatrix-Polio- fonds. Het Actie-adres is Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds Postbus 7101 Amsterdam Z II Postgiro 23 telefoon (020) 79.09.49 U helpt toch mee deze actie te doen side gen Het programma voor seizoen luidt: Het wedstrijdprograimma dat de algemene ledenvergadering van de S.Z.C. don derdagavond vaststelde, bevat ook weer eens een nachtwedstrijd, die gehouden zal worden van 20 op 21 juni. In de beginjaren van de club werd dit nachtzei- len meermalen beoefend, maar i'n de laatste dertig jaar kwam het niet meer op het programma voor. Wellicht gaat deze oude traditie nu herleven. Ook zal op nieuw getracht worden de een of andere attractie voor de motorbootvaarders te organiseren, waarmee eveneens op het verleden wordt teruggegrepen. Dit zal dan in september geschieden als het seizoen wordt gesloten. Deze vergadering was de laatste welke door de heer Groenhout werd geleid. Hij Is nl. om zakelijke redenen als voorzitter afgetreden. In zjjn plaats werd be noemd notaris E. K. Hoekstra. Nadat de heer Hoekstra de vergade ring bedankt had voor zijn benoeming en het daartoe in hem gestelde vertrou wen, sprak dr v. d. Zijpp uit naam van Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) In verband met Koninginnedag ver schijnt het nummer van donderdag 30 april, één dag later dus op Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiterlijk vrijdag 12 uur. verjaardag gemaakt en is dus van his torische waarde. Ons kantoor is Koninginnedag de gehele dag gesloten. Advertenties en’ stukken voor de redaktie voor het nummer van vrij dag kan men in de bus deponeren. Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD. deel is waar. Nergens wordt meer ge* zongen dan in Friesland. Volgens spre ker worden de eerste drie woorden mis bruikt en aldus verkeerd uitgelegd, want de spreuk in zijn geheel luidt: „Frisia non cantat, sed ratiocinatur”, hetgeen vrij vertaald betekent: „De Friezen be koren niet maar zij overleggen (er is met hen te praten). Zij laten zich niet met mooie praatjes inpalmen”! De heer Keulen Jr vertoonde hierna een prachtige serie dia’s betreffende „It Heitelan”. De beelden werden door de heer Keulen Sr op zeer vlotte wijze be sproken en toegelicht. Ds Lijzinga, die aan het begin van de avond een zeer toepasselijk en treffend wijdingswoord gesproken had, werd door de heer Jonkmans in hartelijke bewoor dingen dank gebracht voor het vele pastorale werk onder de Vrijzinnig Her vormden de laatste twee jaar verricht, waarna hij Ds Lijzinga als afscheidsge schenk het boekwerk „Encyclopedie over Friesland” aanbood. Ds Lijzinga dankte met enige goed gekozen woorden waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met het laten zin gen van Gezang 225 vers 1 en 4. J. N. Laat de stad donderdag één vlag gen zijn! Dat verhoogt de feestvreugde! De clubmatch welke de Kynologenclub „Sneek en Omstreken” op Hemelvaarts dag in Ons Gebouw houdt, wordt beslist interessant en aantrekkelijk. Voor deze wedstrijd zijn nl. vrijwel alleen honden met stamboom ingeschreven en bovendien e?n aantal kampioenen die buiten mededinging meedoen. Totaal komen er 103 van zeer uiteenlopende rassen, die met elkaar naar een voorzichtige schatting een waarde hebben van 15000 tot 20000 gulden. Voor de PiT.T. geldt donderdag zondagsdienst, wat betekent dat de kan toren praktisch niet open fijn. Te Over heidsbureaus (Belastingen, Secretarie en gemeentelijke diensten) zijn geheel ge sloten, terwijl in vele fabrieken en op de bouwwerken evenmin gewerkt wordt. De meeste winkels zijn óf de gehele dag öf ’s middags dicht. Alles viert dus feest op de 50ste verjaardag van onze Koningin. Daarom verzoekt de Vereni ging Oranje de burgerij nogmaals dit ook te laten blijken door de vlag uit te steken. Zaterdag maakte het personeel van de n.v. Houthandel v.h. G. H. Ter Horst een uitstapje. Per bus werd ’s morgens om 7 uur van het Martiniplein gestart en naar Medemblik gereden, waar koffie werd gedronken. Over Alkmaar en via de Velsertunnel ging de tocht vervol gens naar het bloemencorso en de Keu kenhof. In Haarlem werd in restaurant Suisse genoten van een door de directie aangeboden warme maaltijd. Na nog even een kijkje it» Amsterdam te hebben gekomen ging het weer op huis aan, waar men om ongeveer elf uur arriveer de. Natuurlijk in de beste stemming want allen waren het er over eens dat het een prachtdag was geweest. Onze gemeentepolitie heeft in een van haar wagens een mobilofoon geïnstal leerd, welke gebruikt zal worden ter con- tröle en voor communicatiemiddel van de politie binnen de gemeente. Het bu reau beschikt over twee wagens, een jeep en een Chevrolet; in laatstgenoem de is de mobilofoon geplaatst, terwijl het ontvangtoestel in het politiebureau staat. Het communicatiemiddel is te gebruiken op een afstand van ca. 30 km en zal vooral de hulp in noodgevallen bespoe digen. Het Comité vertrouwt dat op 5 mei zoveel mogelijk vlaggen zullen wappe ren. Op 5 mei ’s avonds wordt een concert aangeboden, aanvang 8 uur, op de Markt straat, hetwelk verzorgd zal worden door het Stedelijk Muziekkorps. Het Comité vraagt thans nog gaarne Uw aandacht voor het volgende: Door financiële bijdragen van diverse firma’s en zijn donateurs, is het Comité tot nu toe steeds in staat gesteld om ieder jaar deze Dodenherdening stijlvol te doen verlopen. Door vertrek, overlijden enz. is het aantal donateurs evenwel geleidelijk ge daald. Het Comité doet dan ook een dringend beroep op U, om U als donateur te willen opgeven bij de penningmeester van het Comité, p. a. Boaz Bank, Markt straat, of een bijdrage bij genoemde Bank te willen storten. De heer D. v. d. Werf drong er op aan ook wat voor de motorboten te organi seren. behendigheidswedstrijden of iets dergelijks. De voorzitter herinnerde er aan, dat dit al eens geprobeerd is, maar dat er toen geen belangstelling voor bleek te bestaan. Het bestuur zal echter overwegen aan de sluitingswedstrijd de een of andere attractie voor de motor bootvaarders te verbinden. 7 mei (Hemelvaartsdag): opening met ledenwedstrijd voor het Paviljoen. 18 mei (2e Pinksterdag)toertocht richting Zuidwesthoek. 20 op 21 juni: Nachtwedstrjjd. 2728 juni: (Open)zomerwedstrijden. 15, 16, 17 aug.: Sneek-Week eerste gedeelte. 13 sept.: Sluitingswedstrijd voorleden. Op 8, 9, 10 en 11 augustus zullen op het Sneekermeer ook in diverse klassen de nationale en noordelijke kampioens titels worden verzeild. Dus niet op de weekends vóór en na de Sneek-Week zoals oorspronkelijk was vastgesteld. Het Comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 mei van ’s avonds 6 uur af de vlag halfstok uit te hangen en van klokslag 8 uur tot 2 minuten over acht door de gehele stad, waar men zich ook bevindt, een volkomen stilte in acht te nemen. Tevens verzoekt het Comité beleefd doch dringend de vlaggen ’s avonds voor zonsondergang binnen te halen en ze dus niet ’s nachts te laten hangen. Het Co mité rekent, vooral ook wat dit laatste betreft, op de volle medewerking van het Sneker publiek opdat ook deze Do denherdenking op een stijlvolle wijze zal verlopen. Met instemming van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix (Bescherm vrouwe nationaal fonds voor de bestrij ding van de kinderverlamming) geeft het Prinses Beatrix-Poliofonds bijzonder fraaie kleurenreprodukties uit ter ge legenheid van de 50e verjaardag van onze 'Vorstin. De kleurenfoto van onze Landsvrouwe is speciaal ter gelegenheid van Haar 50e de Elandjacht. Onder de inzendingen bevinden zich ook honden uit Holland, Overijssel en NIJLAND. Vorige week donderdag ging, onder begunstiging van fraai voor jaarsweer, de Chr. Vrouwenvereniging alhier, er een dag op uit. Doel was de bloembollenvelden in Holland en in het bijzonder de „Keukenhof”. Via de Af sluitdijk werd het doel na een gezellige rit bereikt en verder op de dag hebben de dames ongetwijfeld volop genoten van het schone dat geboden werd. Na een welbestede dag kwam men des avonds om circa 10 uur dan ook wel voldaan in het dorp terug. Gelderland. Hun eigenaren zijn speciaal lid van de club geworden om ze hier te laten keuren. Dit zal geschieden door zeven beken de keurmeesters, waardoor het mogelijk wordt niet minder dan 75 kwalificaties toe te kennen. Bovendien zullen deze deskundigen de verschillende rassen en hun beslissingen mondeling toelichten. grijpende veranderingen aangebracht, waardoor het eenvoudiger en, wat de in deling betreft, ook logischer is gewor den. De grondbeginselen zijn echter ge lijk gebleven: men moet eerlijk en zo snel mogelijk varen en aanvaringen voor komen. De zeilers zijn daarbij de enigen in de sport die hun eigen rechter zijn. Als men een fout heeft gemaakt moet men nl. uit de wedstrijd gaan en niet wachten tot een ander protesteert. Spr. behandelde hierna voor de pauze de algemene bepalingen en daarna de de finities en de zeilvoorschriften, toege licht met lantaarnplaatjes en voorbeel den op het zwarte bord. Tussen de de finities en de zeilvoorschriften werd nog een korte pauze gehouden tijdens welke gecollecteerd werd voor het voorberei- dings-comité voor uitzending naar de Olympische spelen. Deze inzameling bracht f 48.75 op. Aan het einde van de bijeenkomst, die stellig instructief heeft gewerkt, maar eigenlijk gevolgd zou moeten worden door een cursus van meerdere avonden omdat de stof tè uitgebreid is om in één lezing behandeld te worden, dankte no taris Hoekstra, de nieuwe voorzitter van de S.Z.C., de inleider hartelijk voor wat hij de aanwezigen verteld en geleerd had. Deze waardering drukte hij ook uit met een bus Drabbelkoeken voor mevrouw en een herinneringsbekertje van de club voor de heer Dudok van Heel zelf. Dank zij de durf van de Commissie „Riis Foarüt” krijgt ook de bevolking van de Zuid-Westhoek weer haar kansen om aan de ene kant haar fabrikaten of handelsartikelen op deze voorjaarsbeurs aan te bieden, anderzijds kunnen de kopers op ruime schaal deze fabrikaten enz. bewonderen en hun keuze maken uit het vele dat geboden wordt. Onze Zuid-Westhoek moge dan geen industrie van betekenis hebben, er zijn toch ver schillende ondernemers die zeker een stand hebben gehuurd, anderen komen van buiten de streek, maar hebben van zelfsprekend ook hier hun vertegen woordigers. In elk geval, het is voor de Commissie een verblijdend feit dat de deelneming aan deze voorjaarsbeurs zo goed is, want reeds 1500-2000 m2 stand- ruimte werd aan diverse belanghebben den verhuurd. Wij verwijzen de lezers naar de advertentie in dit nummer, waaruit wel niet valt op te maken dat deelneming ook voor de laatkomers zelfs nu nog mogelijk is, maar seer. L. Schaap deelde ons mede dat zij, die nog op 2 ge dachten hinken, alsnog de kans hebben een stand (buiten) te huren op deze hoofdzakelijk Agrarische beurs. Zo zal er op de beide meidagen weer heel wat drukte heersen te Rijs. Velen zullen daarbij ook nog volop kunnen ge nieten van het vele schoons dat de na tuur U biedt in de lentemaanden. U noteert alreeds de data 13 en 14 mei? De teleurgestelde:! krijgen toch nog de gelegenheid hun die ren te laten bespreken. Hiervoor zullen nl. in het najaar een of twee avonden worden georganiseerd. Deze honden mo gen dan echter niet worden gekeurd. Daarvoor zijn alleen de clubmatches en de tentoonstellingen aangewezen. Het programma voor de Dodenher denking welke ook dit jaar weer gehou den zal worden op maandag 4 mei op de Marktstraat t.o. Café-Restaurant „On der de Linden” luidt als volgt 7.207.30 Muziek van het Stedelijk Muziekkorps. 7.30—7.35 Opening door de Voorzit ter van het 5 Mei Comité. Als sprekers treden op burgemeester L. Rasterhoff, en de heer S. Havinga, Dir. Stichting 1940—1945. Klokslag 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte, daarna kransleggjng en bloemenhulde bij het Monument en het gedenkteken aan de Kerk, voor de in de omgeving van Sneek gevallen Cana dezen. De stoet wordt voorafgegaan door de drumband van het Stedelijk Muziek korps. Na de kranslegging gaat de staat naar de Marktstraat waar na het spelen van het Wilhelmus de plechtigheid wordt besloten. Familieleden van de oorlogsslachtof fers en zij die bloemen wensen neer te leggen verzamelen zich vóór 7.20 in „Onder de Linden”(benedenzaal) Markt straat en kunnen zich bij de geformeer de stoet aansluiten. Donderdag hield de N.C.V.B. te Op- penhuizen-Uitwellingerga haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Na een korte inleiding van de presidente mevr, de Boer-Osinga gaf zij het woord aan de spreker van de avond, de heer Craene, gewezen R.K. priester, die acht jaar als kapelaan in Gent (België) werkte en nu aan de V.U. te Amsterdam voor predi kant studeert. Op boeiende wijze vertel* de hij hoe hij er toegekomen was uit de R.K. kerk te treden. Na de pauze wer den er veel vragen door hem beant woord. Het was een leerzame avond, die deze keer ook door de heren bezocht werd. De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden kwam vrijdagavond in zaal Hanenburg bijeen. Deze gemeenteavond was in tweeërlei opzicht wat ongewoon, want het kerkkoor gaf een Hoogslag- programma en de voorganger Ds Lijzin ga nam afscheid. De voorzitter, de heer B. Jonkmans, heette in zijn openings woord allen welkom en in het bijzonder de heer Jac. N. D. Hoogslag, de bekende toonkunstenaar, thans te Epse en vroe ger te Sneek. Op initiatief van de heer B. Keulen, de dirigent van het kerkkoor, werd voor deze gelegenheid een programma uitge voerd van composities en bewerkingen van de heer Hoogslag. Wij menen er goed aan te doen, aldus de heer Keulen, een dergelijk programma te geven om hiermee de heer Hoogslag tijdens zijn leven te eren voor wat hij ons, en de liefhebbers van koorzang-in-het-alge- meen, in zijn mooie liederen geschon ken heeft. Van de 8 nummers werden allereerst uitgevoerd: „Lof zij den Heer”, „Simmerjounsbyld” en „Koekoek en kwartel”. Daarna „Morgengebet”, „In het woud” en „Jounbea”, waarna tot slot nog „Vertroosting” (gefigureerd koraal) en „Blijf bij mij, Heer” gezongen wer den. De meeste van deze nummers ontston den in Hoogslags Sneker tijd en wer den vooral op concoursen veel gezongen en heel vaak als verplichte werken aan gewezen. Hoogslags muziek is melodieus en in de homophone gedeelten met een vloeiende stemvoering. In de polyphone passages met gedegen vakkennis opgezet. Het kerkkoor weerde zich uitstekend. Uiteraard werd het ene nummer beter dan het andere uitgevoerd, maar over het geheel stond het gebodene op goed peil. Opvallend was dat de hier en daar nogal hoge eisen stellende nummers „Simmerjounsbyld” en „In het woud” beter vertolkt werden dan de minder gecompliceerde stukken. De heer Hoog slag toonde zich uitermate dankbaar je gens koor en dirigent waarna hij een geestig praatje hield over de spreuk „Frisia non cantat”, immers het tegen- In de plaats van de aftredende voor zitter werd door het bestuur aanbevolen notaris E. K. Hoekstra, die met een grote meerderheid werd gekozen. De heer F. Z. Ruiter, die herkiesbaar was, werd op dezelfde wijze herbenoemd. Direct daarop bracht de heer Ruiter verslag uit van de vergaderingen van de N.N.W.B. en de K.V.N.W.V., waarbij hij woorden van lof sprak aan het adres van het bestuur van de N.N.W.B. voor het ordenen van de chaos waarvoor het zich indertijd geplaatst zag. de voorzitter der K.Z.V.S., die verhin derd was zelf aanwezig te zijn, de heer Groenhout toe. Ons bestuur betreurt Uw aftreden als voorzitter, omdat de samen werking met U altijd zeer prettig is ge weest en U voor de S.Z.C. een prima voorzitter was, aldus dr. v. d. Zijpp. Wij hopen dat de samenwerking met de nieuwe voorzitter even prettig zal zijn. De heei’ Groenhout was erkentelijk voor deze woorden. De samenwerking was inderdaad goed, maar zal nog in tenser moeten worden om de Sneek- Week, de tweede in Nederland en het grootste zeilfestijn in het Noorden, te behouden. De heer P. Olij, tweede voorzitter, dankte de scheidende functionaris na mens het bestuur voor het vele werk dat hij voor de S.Z.C. heeft gedaan. Van hem is o.a. ook het initiatief uitgegaan eens per maand een bestuursvergadering te houden, wat van zeer veel nut is ge bleken. Ook heeft hij de vriendschap in het bestuur sterk bevorderd en hebben wij altijd uitstekend met elkaar samen gewerkt, aldus de heer Olij. Nadat nog een interne aangelegenheid was besproken, sloot de heer Groenhout deze laatste door hem geleide vergade ring, welke in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehouden werd. k De secretaris drs. J. Pop gaf in zijn 57ste jaarverslag een overzicht van de gehouden wedstrijden en de andere acti viteiten van de club, waaronder ook de clubavonden. De laatsten werden weer geleid door de heren J. Wuring en J. Pasma, waarvoor de voorzitter hun dank bracht. De rekening van de penningmeester- de beer J. Stoffelsma vermeldde aan ontvangsten f 7279.42 en aan uitgaven f 7018.38. Er was dus een overschot van f 261.04 wat bereikt werd door de sub sidie ad f 500.van de gemeente in de organisatie van de Sneek-Week en het fraaie weer gedurende deze week. Toch kostten haar drie dagen de S.Z.C. f 1117.81. Hiervoor ontving ze nl. f 3167,68, maar werd f 4285.49 uitge geven aan prijzen en wedstrijdonkosten Het ledental steeg met 6 tot 613, van wie 120 buiten Sneek. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren Ek en Heldoorn, werden de rekeningen goedgekeurd met decharge van de penningmeester en dank voor zijn voortreffelijk werk en be heer. Voor 1959 zullen als controleurs fungeren de heren E. Wierstra en T. van der Werf, reserves de h.h. A. Ver- wer en J. A. Visser De begroting voor dit jaar werd vast gesteld op f 4750. Advertentiepriji 15 et per mm Bij contract (hindelaadv.) lager Abonnementtpriji f 3.— per half iaar. Franco per poat f3.75 per half jaar. Giro 5 074 6 ten name ven Sneeker Nieuwsblad. Er bestond vrijdag grote belangstel ling voor de voorlichtingsavond van de Kon. Zeilver. Sneek en de S.Z.C. waarop de heer A. E. Dudok van Heel het nieuwe wedstrijdreglement besprak. Niet alleen uit Sneek maar ook uit om liggende plaatsen. De zaal in Rest. Piso was geheel bezet. Over deze buitenge woon grote opkomst toonde mr K. H. Mulder, voorzitter van de Koninklijke, zich zeer verheugd, vooral ook omdat er zoveel jeugd in de zaal was. Dat is nl. zeer hoopvol voor de zeilsport in onze stad. Hij verwelkomde daarna de heer Dudok van Heel, waarbij hij er aan her innerde, dat de behandeling van het wedstrijdreglement periodiek op het pro gramma van de beide verenigingen heeft gestaan. De zeilers komen nl. steeds weer voor nieuwe moeilijkheden te staan en vooral voor de jeugd is het zeer be langrijk dat ze enig inzicht krijgt in de vaak duistere bepalingen van het regle ment. Temeer nu dit is gewijzigd. De heer Dudok van Heel deelde aan het begin van zijn inleiding mede, dat de Hollandse vertaling van het nieuwe re glement uit het Engels nu klaar is. Waarschijnlijk komt ze tussen 1 en 15 mei uit. Hij maakte er zijn gehoor ove rigens op attent, dat hetgeen hij over het nieuwe reglement zou zeggen, zijn eigen visie is. Er is nl. nog geen juris prudentie, en er ligt nog niets vast. Eenvoudiger en logischer. Er zijn in het reglement tal van m- ook deel, dank zij de stimulans van de Hendrik Bulthuisgroep, waarvoor haar dank toe komt. Dank zij de klasse-organisaties kunnen ook voor het komende seizoen goede wedstrijden worden verwacht. De toertochten floreren echter niet. De animo daarvoor is te gering. Ook dit moet beter worden en daarom wekte de heer Groenhout de leden op deel te ne men aan de tocht op Pinkster-maandag. Voor de feestavond bestond ook weinig belangstelling. Het bestuur heeft daar om besloten dergelijke avonden niet meer te houden. Althans niet vóór 1962 wan neer het 60-jarig bestaan van de S.Z.C. gevierd zal worden. Na met genoegen te hebben geconsta teerd, dat de N.N.W.B. nu weer goed en vlot functioneert, wees de voorzitter er tenslotte nog- op, dat vele Snekers die een boot bezitten en vaak ook de S.Z.C.- vlag voeren, geen lid van de club zijn. Om deze en andere candidaten te bewer ken, werd een commissie ingesteld, be staande uit de heren Heldoorn, A. Ku- perus en J. T. Hendriksma. J aar versla gen. De voorzitter toonde zich verheugd over de flinke opkomst en wierp in zijn openingswoord een korte terugblik op het voorgaande jaar. Het aantal deel nemers aan de wedstrijden was goed. Aan de zomerwedstrijden namen een groot aantal 16 kwadraters IJLST, 25 april Donderdag 23 april had de laatste bijeenkomst in dit seizoen plaats. De heer Brandsma vertelde al lerlei over planten. Een belangrijk punt van de agenda was verder het afscheid van twee be stuursleden. De ene was mevr. Wierda, die periodiek moest aftreden, de andere mevr. Nooitgedagt-Keulen, die al acht tien jaar zitting in het bestuur heeft gehad, waarvan de laatste twaalf jaar als presidente. Zij werden toegesproken door mevr. Nooitgedagt-Lucas. Beiden kregen een aandenken voor het vele werk dat ze in het belang van de bond hebben verricht en voor de goede ver standhouding die er altijd, mede door hen, heeft geheerst. Er was een grote opkomst. Het is een bijzonderheid, dat deze clubmatch op Hemelvaartsdag gehouden mag worden, zo vertelde dr J. P. Otto, voorzitter van de club, zaterdagmiddag aan de pers. Het is nl. tentoonstellings- tijd. De vorige matches werden steeds op zaterdag gehouden, maar dat is be zwaarlijk voor de zakenmensen. En tegen de zondag, waarop de meeste tentoon stellingen worden gehouden, hebben velen principiële bezwaren. Daarom is de belangstelling voor deze match nu zeer groot. Zo groot zelfs, dat 50 inschrijvin gen moesten worden afgewezen. Het aantal honden dat officieel aan Sneek is toegestaan (in verhouding tot haar le dental van 290) bedraagt 95, maar ook nemen nog acht kampioenen buiten mededinging deel, zodat er totaal 103 honden komen, bijna allen met een stam boom, als volgt over de verschillende rassen verdeeld: 10 Boxers, 10 Duitse Herders. 12 Collies, 5 Whippets, 11 Set ters (op de grootste tentoonstellingen komen gewoonlijk niet meer dan drie), 12 Cocker Spaniels, 8 Wetterhounen, 5 St. Bernards, w.o. een kampioen, en als bijzondere exemplaren een bloedhond (ondanks zijn naam een goedaardige hond), een Sealyham-terrier (kortbenig met opvallende ronde ogen), 3 Eland- honden en 1 Rottweiler (Duitse veedrij- vershond). Voor de Elandhonden bestaat momen teel in Friesland veel belangstelling. Het zijn zeer betrouwbare dieren, die in ’t hoge Noorden gebruikt worden voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1