m De Herdenkingsdienst de Grote Kerk Jong en oud vierden gisteren Koninginnefeest Zes stadgenoten hadden een blijde dag i van en ULST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Vrijdag 1 mei 1959 114e jaargang no. 35 Redakteur: L. KIEZEBRINK Pachters erfden hun boerderijen In het dagelijks bestuur Koninklijk onderscheiden H«t Suiker Nieuwsblad is «m gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Leeuwarder Perkschool won wisselbeker Jongetje aangereden te Scliarnegoutum Treindienst op Hemelvaartsdag Door klap van laadbak gedood Nare grap Nationaal verjaarsgeschenk H. M. de Koningin Volksspelen op het Martiniplein Windhondenrennen in het Sportpark SNEEKER NIEUWSBLAD De optocht verlaat de Veemarkt De optocht Oranje boven, Oranje boven! Wako, eig. P. de Boer te de G. wens uit, waaraan de heer J. Steffens Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Ze hadden maling aan het koude weer en de harde wind en vierden vol vreugde de vijftigste verjaardag van onze Koningin. De gehele dag was het ge zellig druk in de met veel vlaggen getooide straten van de binnenstad en vrijwel voortdurend hoorde men muziek van de corpsen en drumbands die onophoude lijk in actie waren, terwijl op het Schaapmarktplein het nieuwe stadsorgel de buteerde en daarmee zijn aandeel leverde in de feestvreugde. Venchijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie; Comb Drufhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Onze stadgenoot de heer I. Bergsma, die reeds hoofdbestuurslid was van het Nederlands Verbond van Middenstands Verenigingen, is in de dinsdag gehouden vergadering van het hoofdbestuur be noemd tot lid van het dagelijks bestuur. de de Advertentiepriji 15 ct per mm Bij contract (handeludv.) lager Abonnementaprij» f 3.per halt jaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwiblad. Dinsdagmiddag traden op het gemeen telijk sportterrein aan de Fonteinstraat te Leeuwarden de finalisten van het Uloschool-voetbaltournooi uit Drachten, Sneek, Gorredijk en Leeuwarden tegen elkaar in het krijt. De wedstrijden waren uitermate spannend en moesten door het nemen van strafschoppen worden beslist. De zilveren wisselbeker kwam in het bezit van Leeuwarden (Perkschool)2e werd de Openbare Ulo te Drachten. (Fr. Dagblad). Zij is er uit voortgekomen en heeft er heel veel voor gedaan. In ’t bijzonder voor deze school. Uw benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau De gouden medaille voor de heer Stoel- winder werd hem diezelfde morgen op de Inspectie uitgereikt in't bijzijn van zijn superieuren en collega’s. De heer v. d. Meijden wees er op dat de heer Stoel- winder zich indertijd reeds als veeken- ner heeft onderscheiden bij de heffing van accijns op het geslacht en zich daar na op verdienstelijke wijze in zijn nieuwe functie bij de Inkomstenbelasting heeft omgeschakeld. Mr E. R. Zweep, hoofdinsp. tit. sprak Freule Henriette Beelaerts van Em- michhoven, op tachtigjarige leeftijd te Zevenhuizen overleden, heeft haar 10 pachters de door hen gepachte boerde rijen vermaakt. Totaal betreft dit een waarde van zeker drie miljoen gulden, aldus meldt het Algemeen Dagblad. In aanwezigheid van het voltallige college van B. en W. dezer gemeente, Deken van Galko en zijn beide kapelaans, verscheidene predikanten te dezer stede, een aantal raadsleden, korpschef Kooistra. het bestuur van Oranje en zeer vele andere belangstellenden, werd woensdagavond in onze Grote Kerk een herden kingsdienst gehouden ter gelegenheid van de 50ste geboortedag van Koningin Juliana. Na de reveille op de Martinitoren en het gelui van de kerkklokken doorkruis ten de muziekcorpsen reeds om 9 uur de stad om de leerlingen van de lagere scholen op te halen voor de aubade voor het stadhuis. Deze zanghulde van hon derden kinderen onder de beproefde lei ding van de heer Doodkorte en met me dewerking van de beide muziekcorpsen, vormde weer een der hoogtepunten van de dag, waarvan behalve de autoriteiten en de bestuursleden van de vereniging Oranje op het bordes ook heel veel ou ders en andere belangstellenden hebben genoten. Na de zang sprak burgemeester Raster - hoff zijn jeugdige burgers en burgeres sen toe. Hij wees hen er op dat het dit maal een bijzondere verjaardag van de Koningin was omdat ze vijftig jaar werd en daarover naast vreugde ook dank baarheid heerste. Ondanks alle ver deeldheid zien wij onze Koningin name lijk als een symbool van de eenheid van ons volk en van de vrijheid en verdraag zaamheid. Daarom is er vreugde in ons hart en is het onze wens en bede dat Hare Majesteit nog lang temidden van haar gezin ons land zal mogen regeren, zo besloot de burgemeester die daarna een driewerf hoera op de Koningin uit bracht waarmee zijn jeugdig publiek luidkeels instemde. De poppenkast hoort bij een ouder wets fijn Koninginnefeest en nu Jan Klaassen hen heeft laten lachen om zijn grollen kan men zeggen dat het feest gister ook voor de duizenden kinderen volkomen geslaagd is. ’s Middags begonnen ook de cineac- voorstellingen in Amicitia die weer veel bezoekers trokken en om 5 uur zetten de plaatselijke gymnastiekverenigingen met hun tamboer- en pijpercorpsen zich in beweging voor hun mars door de stad waarmee ook zij veel bekijks had den. Van 8 tot 10 uur volgde toen nog een cabaretprogramma op het podium op het Waagplein onder leiding van Joop Doevendans, dat veel publiek trok en algemeen waardering vond, waarna het Tamboer- en Pijpercorps van Ad- vendo daar met een taptoe een punt zette achter het vele dat de Sneker bur gerij op deze dag geboden was. ’s Middags na de wedstrijden voor de leerlingen van de lagere scholen, het concert van het Stedelijk muziekcorps op het Waagplein. de kleuteroptochten in de omgeving van de scholen en de carillonbespeling door de heer van Ber gen, hadden de grote schoolkinderen een optocht en natuurlijk kwam daar heel wat meer bij kijken dan een feest- muts en toeters. Dagenlang zijn ze bezig geweest om fietsen en autopeds te ver sieren en plannen te maken en uit te voeren. Soms was een dik bruin konijn het beginpunt. „Een jonge tijger", werd er gezegd. En het konijn werd als jonge tijgei- met zijn hok op een wagentje ge zet en daaromheen werd circus Hoepla gebouwd. Dan waren er jongens die lek kere ouwe karretjes bezaten. Een stuur er op, een brilletje op de neus en met nog wat tierelantijnen er bij zat daar Dorus in zijn Fordje. Een jongen met een prachtig apenmasker, handen on verschillig in de zakken, werd gevolgd door lieve bloemenmeisjes. Het was een prachtige héél lange optocht met veel muziek en waarin ontzaglijk veel was te zien waarbij ook de trouw aan Oranje op vele manieren werd uitgebeeld. Als groep sloeg de R.K. jongensschool wel een zeer goed figuur. De jongens met hun rode, witte en blauwe vlaggen liepen zo keurig en ordelijk dat ieder een er plezier in had. verjaardag van uw moeder? Het waren in het jongste verleden drie vrouwen, die de traditie van Oranje en Nederland en al wat daarmee samenhangt levend hiel den: Emma, Wilhelmina, Juliana. Eeuwenlang hebben de kleine luiden zich veilig geweten onder de leiding van de groten van Oranje. Er was diepe be zorgdheid in december 1890 toen de oude koning stierf en Wilhelmina de laatste tere loot aan de Oranjestam was. Maar onder Gods leiding en zegen is alles goed gekomen. Op het groot getuigenis van Wilhelmina: „Christus voor alles” volg de de bede van Juliana: „Wie ben ik dat ik dit doen mag...?” Ons volk, wars van mensvergoding, wil de mens zien achter het hermelijn en we hebben die mens in onze koningin mogen zien, zo wel op de avond van 1937 toen de Bruid van Nederland zich heimelijk naar het standbeeld van koningin Emma begaf om er een boeket neer te leggen en haar ’n ogenblik in stilte te gedenken, als bij rampen welke ons volk troffen. Zij was steeds met ons, gedachtig aan het woord van haar grootvader: „Oranje kan nooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen”- Ons volk yerstaat Oranje en Oranje ver staat ons volk. Maar onze koningin zal zelf de eerste zijn te erkennen dat het Rijk des Vredes en der Gerechtigheid geen werk van de mens is, dat het God is die door Haar en Haar Huis dit volk wil leiden en wil zegenen en voorhouden dat Hij komt. En in dat licht gezien, wensen wij koningin Juliana ook vandaag hartelijk geluk, met de wens dat God haar ook verder moge zegenen, dat onze trouw en liefde haar onvervreemdbaar erfdeel blijve, en dat zij als steeds de groten uit haar Huis, ook immer haar volk zal blijven voorgaan in het zich steeds klein weten voor haar God. Rond haar troon schaart zich een dank baar volk Nadat nog gezamenlijk gezongen was Gezang 293, en een koor het „Jubilate Deo” had laten horen werd de dienst be ëindigd met de samenzang van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Het vierjarig zoontje Jent je van zuivelarbeider Overal te Scharnegoutum is dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vijf tegen een personenauto, bestuurd door de heer Rinsma te Franeker, opge lopen. Het ongeval gebeurde in de „Buorren” toen het knaapje spelender wijs de straat overstak. Het knaapje moest met vrij ernstige verwondingen naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek worden overgebracht. Twee vriendjes die eveneens plotseling van achter een stilstaande groentewagen Je weg overstaken, konden zich nog net m veiligheid stellen. het is weer feest op school! Zo zongen de kleinen gistermorgen in dè kleuter scholen voordat ze met juf in optocht door de stad mochten trekken. Toen gingen de schooldeuren open en wie in het centrum van de stad liep hoorde aan alle kanten tromgeroffel. De kleu ters trokken op! Van links, van rechts, van Sperkhem en Oud Kerkhof, in lange rijen liepen ze door de stad achter grotere en kleinere trommelslagers. Sommigen met zelfbe- schilderde feestkragen over de jasjes, anderen met witte feestmutsen waarop grote oranje pluimen die langs de ge zichtjes wuifden, enkelen met luchtba- lonnen in de hand, weer anderen gewa pend met toeters waar soms opgeblazen werd maar dan moest de eigenaar al een klein brutaaltje zijn! De meesten liepen stilletjes genietend voort het tromge roffel, de vertederd kijkende mensen langs de straat, het „echte” muziekcorps dat juist passeerde op een mars door de stad waren al zulke overweldigende belevenissen voor de kleintjes dat ze er zelfs later in de school nog wat stil van waren. Ten gerieve van de bezoekers van de bloemenmarkt te Leeuwarden op Hemel vaartsdag zal de trein, die te 10.00 uit Sneek naar Leeuwarden vertrekt, in af wijking van het bepaalde in de reisgids op deze dag wel rijden. zich over dat de heer Kanon uit het nest van de Gemeentebedrijven is voortgeko men. Nadat ook de heer Kanon zijn erken telijkheid had betuigd voor de onder scheiding en de goede woorden tot hem gesproken, begaf de burgemeester zich tot besluit van de morgen naar het kan toor van de Gemeentereiniging, waar hij de heer de Vries het eremetaal op speldde. Hij schetste diens verdiensten voor de Reiniging en de gemeenschap, waardoor hij een zeer gewaardeerde kracht en collega is geworden en dankte hem namens het gemeentebestuur voor zijn plichtsbetrachting en toewijding. De heer de Vries haalde in zijn dank woord herinneringen uit de voorbije 40 jaar op, waarna de heer A. Boeijenga de gelukwensen van het personeel aan bood. Het inhalen van twee auto’s in een bocht van de rijksweg bjj Quatrebras heeft dinsdagmorgen het leven gekost aan een jonge groenteventer. De 21-jarige Tj. Veenstra uit Zand- bulten stond aan de rechterkant van de weg bij zijn bakfiets met een klant te praten. Een zandauto van de firma Boonstra uit Leeuwarden, bestuurd door S. B. uit Oenkerk, die op deze plaats een personenauto passeerde, raakte de jongeman met de linkervoor- kant van de laadbak, aldus Het Vrije Volk. De venter werd tegen de grond ge slagen en was vrijwel onmïadellijk dood. De klant, mevrouw H. de Wilde, die waarschijnlijk door de groenteventer werd geraakt, kreeg een hoofdwond on een sleutelbeenbreuk. Zij is naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden overge bracht. Tot grote schrik van de 32-jarige ge huwde Harlinger H. M„ heeft zijn Mexi caanse correspondentievriendin (Conny Montess uit Mexico City) hem geschre ven dat zij zijn huwelijksaanzoek aan vaardt en in mei op bezoek komt. Haar vriend zou op de conservenfabriek van haar vader een goede baan krijgen. Pas toen had M. door dat zijn vriend A. N. die voor hem de correspondentie in het Engels voerde M. zelf is de taal niet machtig bij wijze van grap na mens hem een huwelijksaanzoek had ge schreven. De Harlinger leerde vorige zo mer de roodblonde Conny kennen toen zij in ons land was, en hjj haar op de Afsluitdijk heel vriendelijk hielp bij bandenpech. De heer M. heeft thans de vriend schapsbanden met zijn zo goed Engels s blijvende plaatsgenoot verbroken en door een Engelse leraar aan Conny een brief laten schrijven waarin uitgelegd wordt dat alles een heel nare grap is, die hem erg spijt. (Vrije Volk). Voor allen was dit een volkomen ver rassing. Alleen de hoogst uodige perso nen waren vooraf ingelicht. De heer Ringnalda ontving zijn onder scheiding temidden van de directeur en zijn collega’s In het directiekantoor, waar de burgemeester persoonlijk onder streepte daarover zeer verheugd te zijn. Niet alleen om de onderscheiding zelf, maar omdat zij moet worden gezien als een blijk van erkentelijkheid voor de wij ze waarop de heer Ringnalda zijn taak vervult en voor de toewijding waarmee hij de gemeente veertig jaar lang heeft gediend. De directeur wenste zijn medewerker eveneens geluk, waarbij hij zich aansloot bij de woorden van de burgemeester. IN HET GYMNASIUM speelde de korte plechtigheid zich af in de hal, waar de heer Kuypers zich nog eens om ringd zag door de curatoren, de rector, de docenten en de leerlingen, die allen ook verheugd waren over deze hoge waardering voor het werk dat hun oud- concierge 23 jaar in de school heeft ver richt en luid applaudiseerden toen burgemeester hem de medaille op borst gespeld had. Namens de Curatoren bood dokter K. v. d. Heuvell hem zijn gelukwensen aan, waarbij de rector, de heer A. van Brug gen, zich namens de docenten en de leer lingen gaarne aansloot. In de Huishoudschool was het bestuur in de kamer van de leerkrachten bjjeen, op listige wijze door de voorzitter mr E. R. Zweep, „voor een dringende vergadering” bijeengeroepen, toen de burgemeester daar binnentrad. Deze liet het zichtbaar verwonderde gezelschap echter niet lang in onzeker heid door direct maar de reden van zijn komst mede te delen. Het verheugt mij dat ik deze onderscheiding in de school kan uitreiken temidden van mensen die zich bezig houden met de bevordering van het huishoudonderwijs, waaraan vooral de naam van mevrouw Urban zo nauw is verbonden, zo betoogde de heer Rasterhoff. De poppenkast Het waren heus niet allemaal kinderen die voor het Gerechtsgebouw stonden te wachten op de klokslag van drie uur. Jan Klaassen telt zijn vrienden ook on der de volwassenen. Toen hij dan ein delijk verscheen was daar op het Waag plein meteen het aloude spel van vra gen, uitroepen, antwoorden die wis selwerking van pop en kind in volle gang. De inzameling aan de scholen in Sneek heeft opgebracht (zie de vorige verant woording) 787,80. Sedertdien is nog ontvangen: Kleuterschool „De Klimop”, aanvulling 1,59; Chr. Lagere Land bouwschool. aanvulling 2,60; Chr. Ly ceum 77,12. Samen 869,11. In de bus, geplaatst in het postkan toor, werd gedeponeerd aan giften 88,47; losse giften 16,99; totaal 974,57. Onkosten actie (envelopjes scholen enz.) 75.20. Overgemaakt naar het Landelijk comité 899,37. Onafhankelijk hiervan hebben ver schillende Sneker zaken en bedrijven gelden gestort bij de bankinstellingen alhier tot een bedrag van 253,50. Wel ke bijdragen door ingezetenen van Sneek per giro rechtstreeks zijn overgemaakt, is uiteraard niet bekend. Na inleidend orgelspel, gezamenlijke zang van Valerius’ „Wilt heden nu tre den” en het ten gehore brengen door een van het drietal koren dat aan de dienst medewerkte van psalm 150, betrad als eerste spreker de kansel Pater Manesse M.S.C., rector van het Sint Antonius Ziekenhuis. Deze betoogde o.m. dat als men iets over een gebeurtenis als de vijftigste verjaardag van onze koningin wil zeggen, men dat met het besef moet doen, dat hoewel in beginsel iets steeds hetzelfde kan betekenen, het zich door de eeuwen heen niet immer op dezelfde wijze manifesteert. Daarom is het van belang eerst de eigen tijd in zijn meest typische eigenschappen te karakteri seren. Iedere morgen moge dan het A.N.P. door de radio een stroom van, meest trieste, berichten over onze hoof den uitgieten, daardoor leven wij toch niet voortdurend onder angst en vrees, want voor het avond is, heeft het leven zelf dit alles al gerectificeerd door al lerlei ervaringsfeiten; ’s morgens hebben we bijv, gehoord van veel verkeerson gelukken, maar ’s avonds weten we dat duizenden en duizenden weer veilig zijn thuisgekomen. Maai- toch leeft de mo derne mens onder steeds groter angst, West Europa dreigt tussen twee molen stenen verpletterd te worden, is eeuwig verdeeld, leeft onder de dreiging van A- en H-bommen, in en om ons is er steeds toenemende vertwijfeling, welke uitloopt in angst of wanhopige gelatenheid. Voor velen heeft het leven geen aantrek kelijkheid meer, vaak beeldt de moderne kunst ons de wereld als één groot grauw gezwel. Het beeld schijnt dus steeds uitzichtlozer te worden. Maar de geeste lijke vitaliteit van dit Europa, van dit Nederland, ons volk, wordt noch bepaald door deze kunst, noch door politici of strategen, ligt ook niet besloten in de waardevastheid van een betaalmiddel of iets dergelijks, maar wordt veeleer be paald door de miljoenen, die het leven nog aanvaarden als een opdracht. Het was koningin Juliana, die hun daarin voorging, toen zij op 6 september 1948 ons volk zo ontroerend tegemoet trad met de bede: „Wie ben ik dat ik dit doen mag Het leven aanvaarden als een op dracht betekent dat men aanvaardt dat in dit leven het geven veel belangijker is dan het nemen, dat de liefde voor al les gaat. Het is deze opdracht, welke koningin Juliana heeft verstaan, zij was ons steeds nabij in voor- en tegenspoed/- zij wees er ons volk op dat het kindeke Jezus een tijdgenoot was van keizer Au gustus. Maar Augustus is verdwenen, Jezus Christus is er altijd en Zijn leven op aarde trok een onuitwisbaar spoor door de mensheid. Het leven ziende als een uitdaging, houdt H. M. de Koningin ons voor dat de werkelijke kracht van land en volk gevormd wordt door de onderlinge liefde en de verdraagzaam heid welke we jegens elkaar kunnen op brengen. Mogen wij daarom Gode niet dankbaar zijn dat Hij Haar in onze tijd, die schijnbaar zo uitzichtloos is en in ons midden laat leven En als onze bisschop pen ons oprnepen Gods bijzondere zegen voor onze jarige koningin af te smeken, is spr. overtuigd dat tallozen die niet tot zijn kerk behoren toch met ons zullen instemmen in dat gebed voor Haar. Na zang door een koor van „Mijn Ne derland” sprak ds dr K. H. Siccama, Ned. Herv. predikant alhier. Deze citeer de o.m. wat Karl Barth in 1942 had ge schreven over de band tussen Oranje en Nederland om daaraan een beschouwing te knope.1 over deze band nu zeventien jaar later, waarin de harde jaren van bezetting er. ook de tijd daarna ons wel hebben geleerd dat de verborgen samen hang van Oranje met de vrijheid van deze landen en met de vrijheid van ge loof en geweten van ons volk, zoals ze er was in oude tijden, er ook nu nog: is. Daarom is er reden tot een feestelijke viering van deze verjaardag, al zullen misschien velen zich afvragen of er plaats is voor feestelijke viering in deze dagen nu de schemering over Europa schijnt te vallen. Maar vergat u ooit de Ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag heeft H. M. de Koningin ook zes stadgenoten persoonlijk een feestelijke dag bereid. Mevrouw H. A. Urban—de Vries, oud-secretarësse van de Huishoudschool, werd nl. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau; de heer L. Stoelwinder, controleur A bij ’s Rijks belastingen, kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan deze orde; aan de heren A. H. Ringnalda, adj. commies A bij de centrale boekhouding der Ge meentebedrijven en E. Kanon, secretaris-boekhouder van het O.B.W. werd deze onderscheiding In zilver toegekend en aan de heren C. Kuypers, oud-concierge van het Stedelijk gymnasium en S. de Vries, werkman bij de Gem.reiniging in brons. Burgemeester Rasterhoff heeft woensdagmorgen aan vjjf van hen het ereteken uitgereikt, de heer Stoelwinder ontving het uit handen van de heer v. d. Meijden, directeur van ’s Rijks belastingen te Groningen. Gistermiddag van 35 uur werden op het Martiniplein volksspelen gehouden, welke ondanks het koude weer flinke be langstelling trokken. De leiding was in handen van de heer Tj. Ament, groeps leider van de afd. zeeverkenners van de Padvindergroep Greate Pier. Hij zorgde met zijn verkenners voor een vlot ver loop van ’t programma. Men kwam met hier nog niet bekende en dus interes sante volksspelen, welke bij het publiek bijzonder in de smaak zijn gevallen. De uitslagen zijn als volgt: Vestingloop Dames: le pr. Marjan Draaisma; 2e Tineke Bosma; 3e Gerda Veltman. Vestingloop Heren: le pr. A. Slob; 2e J. Erlnga; 3e H. Potma. Zet je hoed op. Heren: le pr. J. Boer- sma; 2e H. Hoekstra; 3e N. Wijnja. Dames: le pr. A. v. d. Werf; 2e S. Gor ter; 3e G. Brandsma. Fopbril voetbalschop. Heren: le pr. J. Boersma; ?- L. Gorter; 3e J. de Wolf. Dames: le pr. L. Silvius; 2e C. Rusti- cus; 3e L. Gorter. Na afloop had in veerhuis Boot de prijsuitreiking plaats en bracht de heer Jansen namens de Ver. Oranje dank aan allen die tot het welslagen van deze wedstrijden hadden bijgedragen en in ’t bijzonder aan de heer Tj. Ament, die met zijn zeeverkenners voor zo’n uitstekend verloop had gezorgd. ’t Was koud in het sportpark; de Noordewind maakte het nu juist niet aangenaam om van deze sport te genie ten. Vele toeschouwers hadden dan ook de winterjas aangetrokken. 41 Windhonden, vrijwel allemaal Grey hounds (Eng. windhond) stonden inge schreven. Er waren inderdaad zeer goe de exemplaren bij, qua ras-hond enkele zelfs zeer goed, prachtig van vorm en bij enige extra mooie honden kwamen de spiereq zeer mooi tot hun recht. De ren nen waren in doorsnee fraai, ’t Was wat vervelend dat de lijn, waaraan het hazenvel bevestigd was, enige malen brak en de honden zich dan, begrijpe lijk, op hun overigens waardeloze prooi stortten. In de opvolgende series was het vrijwel zeker dat de hond, die bij het loslaten de kop nam, deze slechts in een enkel geval zou afstaan. In de 6 series waarin gelopen werd, waren de volgende honden no. 1 le serie: Sample, eig. P. v. d. Schans, te Westerlee; 2e serie: Isar, eig. F. Zwaagmans te Leeuwarden; 3e serie: Major, eig. N. v. Zandvoort te Leeuwarden; 4e serie: Porkey, eig. J. Veenstra te N.-Bergum; 5e r -’e: Leeuwarden; 6e serie: Marie, eig. H. Terpstra te Leeuwarden. Uitslag finale in deze rubriek 1. Ma rie; 2. Sample; 3. Vlekkie (eig. Bruintjes te O. Pekela); 4. Wako. Rubriek II. Hordenrace. In deze se ries waren de volgende honden no. 1, le serie: Donald, eig. B. de Vries, Zwaagwesteinde; 2e serie: Juno, eig. H. W. Heidekamp, O. Pekela; 3e serie: Wil liam, eig. G. Bruintjes, O. Pekela. Uitslag finale in deze rubriek: 1. Ju no; 2. Donald; 3. Wervelwindeke (eig. J. v. Wattum, Alteveer)4. William. nu geeft er blijk van, dat Uw arbeid niet alleen in Sneek, maar in een uitgebreid gebied veel belangstelling en waardering heeft genoten, waarvan ook Uw lidmaat schap van de Onderwijsraad al getuigt. U hebt op verschillend gebied stimu lerend gewerkt, zo sprak de burgemees ter tot de nieuwe Ridder, en hij uitte daarbij de wens, dat deze Koninklijke waardering geen punt zal zijn achter haar werk, maar hoogstens een komma. Verder dankte hij haar ook namens het gemeentebestuur voor haar werk in de plaatselijke gemeenschap en wenste hij tenslotte het bestuur eveneens geluk. Mr Zweep feliciteerde mevrouw Ur ban, die in 1936 in het bestuur kwam, van 1939 tot 1957 secretaresse was en thans gewoon bestuurslid is, namens haar collega’s, waarna de gedecoreerde hoewel beduusd op de haar eigen wijze een dankwoord sprak. Ik waardeer deze onderscheiding vooral hierom, omdat het een waardering is voor het huishoud onderwijs dat zo zeer mijn liefde heeft, zo zei zij o.a. Het is van zo ontzaglijk belang voor het meisje, het gezin, ja voor de geheel maatschappij, dat het ei genlijk voor ieder meisje verplicht moest zijn. Tot besluit voerde de vice-voorzitster mevr. v. d. HeuvellGrootjans nog het woord. Zij vond het reusachtig voor mevr. Urban, die indertijd als mej. H. A. de Vries al een grote rol in bet land- bouwhuishoudondërwijs speelde. De heer Kanon was onlangs ook 40 jaar in dienst, maar wilde daar toen geen ruchbaarheid aan geven. Daarom vond de burgemeester het prettig nu, in de Regentenkamer, de gelegenheid te hebben zjjn waardering uit te spreken voor de wijze waarop de heer Kanon zijn taak steeds heeft ver vuld. Eerst tot 1 maart 1919 als klerk bij de gemeentereiniging, daarna bij de gemeentebedrijven en van 1946 af in zijn tegenwoordige functie. De heer R. J. Sipkens, voorzitter van het college van Regenten, vond het ook prettig dat hun secretaris-boekhouder deze onderscheiding heeft gekregen om dat hij getoond heeft een goede kracht hier namens het personeel zijn geluk- voor het Weeshuis te zijn. De heer Ek, mede-regent, verheugde er die van de vakbond toevoegde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1