Dodenherdenking Predikbeurten Bestuur Sneeker Jachthaven wil de Schiphuishuren nivelleren De Ulster drumband presenteerde zich in uniform Wonen en werken in Zuid-Afrika I Zakennieuws ■■■lllllli IVOROL;Tandan rein-Adem fris Zondagdienst Artsen Heeg en Woudsend e.o. RADIO MINKEMA VRIJDAG 1 MEI 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD 2 A 6 N A Benoemd 7.207.30 uur: Muziek van het Stedelijk Muziekkorps. OPENING door de Voorz. van het 5 Mei Comité. Koraalmuziek van het Sted. Muziekcorps. 8 uur: de gebruikelijke 2 minuten stilte. de Sambrinco’s Ds. J. C. M. Jansen met emeritaat Alleen verkoop Valspar- lakken M. Troelstra en J. de Vries wonnen wisselbekers REDE van de Edelachtbare Heer L. RASTERHOFF, Burgemeester van Sneek. REDE van de Weledele Heer S. HAVINGA, Dir. Stichting 1940-1945. te houden op MAANDAGAVOND, 4 MEI 1959, aanvang 7.20 uur op de Marktstraat t.Q. Hotel „Onder de Linden13. Af delingskampioenschap- pen Volleybal in „Ons Gebouw” Jaarvergadering damclub Eensgezindheid De verkeersopstopping te Ijlst Zondagdienxt Dokters, Apotheek en Zusters Zes Friese stieren naar Luxemburg Voet- en korfbal te Oudega (W.) AMICITIA THEATER. Meifeest P. v. d. A In uniform klaar voor de start Uitlating obligaties Kinder- en Volksspelen Adv. I.M. Rassenvraagstuk ZONDAG 3 MEI 1959. Philips, de wor- Harinxma' men Kruizebroederstraat 69-71 Tel. 3104. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur Dokter J. van der Werf, Heeg, Tel. 05154—2300. Van de lening 1934 werden uitgeloot de nummers 8, 25, 41, 97, 142, 148 en 157. Van de lening 1938 no. 5 en no. 47, Na de bestuursverkiezing waarbij de heren J. Lassche, K. R. Sevensma en H. S. Groenhout bij acclamatie werden herkozen, kwam het voorstel tot Tlisdei 5 maejje jouns 8 fire Selskip Tet- man de Vries yn it Himsterhüs mei it nije stik „Hwat is jou Libben”. Zaterdag 2 mei ’s middags 2 uur Ope ning Speeltuin Buurtvereniging „De Noord Oosthoek”. Zaterdag 2 met. Motorraces voor senio ren en junioren op het circuit van Drenthe te Assen. Aanvang 2 uur. Woensdag 13 en donderdag 14 mei. Voor- jaarsbeurs van Land- en Tuinbouw- werktuigen te Rijs. Vrijdag 1 mei t/m zondag 3 mei iedere avond te 8 uur en zondagmiddag te 5 uur film: Zeven jaren pech. Zondagmiddag 3 mei te 2.30 uur film: Onder kruisvuur. Afrika. Tot slot deelde spreker mee, dat onder de blanke bevolking ook nog een zekere rivaliteit bestaat, De ene partij wordt gevormd door de Zuid-Afrikaans spre kenden en de andere door de Engels sprekenden. Een en ander is nog een ge volg van de Transvaalse oorlog. Na ver schillende vragen te hebben beantwoord vertoonde de heer Pelders tot slot nog een door hem zelf opgenomen kleuren film van de reis door dit land. Ijlst heeft zich ook niet laten afschrik ken door de weergoden. Gistermorgen 8 uur stond onze nieuwste aanwinst, de drumband, al opgesteld voor de Geref. school, waar de heer I. Kuipers uit naam van Dr H. Hofstra als een blijvend aan denken aan diens funktie van keurings- veearts in IJlst een prachtige tamboer- maitre-stof aanbood. Hwa hie tinke kin nen, doe’t wy in lyts jier lyn Concordia yn unifoarm seagen, dat wy nou ek al in drum, ja seis in drum yn unifoarm hawwe soene, sei hy. Dat it to tankjen oan har eigen idealisme en trochsetten, mar ek mei oan de hear A. Brens fan Snits syn energike lieding. En dat hja yn unifoarm steane, dêr ha hja seis foar offerje moatten, der binne by dy seis har hele pakje bitelle ha. Mar noch is der In tokoart. Drylzers, tink der om Sprekker oerhandige dêrmei de staf oan Heine Lanting, dy’t nou de lieding kri- get en tanke Dr Hofstra jitris teder ap plaus foar syn keninklik geskink. De drumband bracht later een aubade voor de woning van de heer Kuipers, die weer de stuwende kracht was. Halftien stelden zich de deelnemers aan de optocht op. Het lijkt wel of er elk jaar fijner en smaakvoller voorstel lingen komen. Ook de deelname was groot: 15 groepen wagens, 3 wagentjes, 23 lopende groepen en 12 individuelen. De jury had het verre van gemakke lijk, maar gelukkig kon ze enkele lastige beslissingen ontgaan, door dubbele prij zen. De uitslag was: Groep wagens: le prijs De Surinaamse Oude- Drachten; DOOPSGEZ. GEMEENTE. Vc">rm. 10 uur Da Gorter van Terhorne. Lentedienst West-Hill. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds A. van San ten van Drachten. R.K.V.C.Oudehaske NOH—Flora PhilipsLekas GriffioenBlauw Wit Lekas—RKVC Griffioen—NOH OudehaskePhilips Blauw WitFlora RKVC—Philips NOH—Blauw Wit LekasOudehaske GriffioenFlora Winnaar AWinnaar B Adv. I.M. VERGADERING VAN GELOVIGEN Voorm. 10 uur bijeenkomst in Aere Pe- rennius. GEREF. KERK, Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds H. Vries. NED. HERV. GEMEENTE SNEEK Voorm. 9.30 uur Ds Dr K. H. Siccama. H. Doop. Nam. 5 uur Ds F. H. Kuiper van Lem mer. Jeugddienst. WOUDSEND Voorzitter C. J. v. d. Brug kon twintig leden een welkom toe roepen, waarna de notulen door secre taris W. H. Atsma werden voorgelezen. Uit het jaarverslag bleek dat de club op een goed jaar kon terug zien. Het eerste tiental behaalde 6 punten uit 4 wedstrij den, en moest de eer van het kampioen schap aan Koudum laten met 8 punten uit 4 wedstrijden. Het tweede tiental be haalde 4 punten uit 4 wedstrijden en kwam ook op de tweede plaats van zijn afdeling, waar Workum 2 de titel be haalde. Het derde tiental deed het min der goed en geen van de vier partijen kon in winstpunten worden omgezet, wat de onderste plaats in zijn afdeling CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds N. Brand- sma. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Aere Perennius. Woensdagavond 8 uur: Evangelisatie- samenkomst met bidstond voor zieken Blijkens een in dit blad opgenomen advertentie, is de heer J. Hoekema thans aangewezen voor de alleenverkoop van de „Valspari’producten. Kleurlakken voor de woning, binnen zowel als buiten, lak ken voor metaalwerk en schcrpslak zijn thans in depót gegeven bij Hoekema's DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds A. J. v. d. Linden. IJlst: ’s avonds 7.30 uur Ds J. Wieringa GEREF. KERK te Koudum: Voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam. 2 uur Ds H. de Vries. GEREF. KERKEN. Oppenhuizen c.a.: v.m. 9.15 en nam. 1.45 uur Ds D. Kronemeijer. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds Feitsma van Emmen. Voorb. H.A. Scharregoutum: voorm 9.15 en nam. 1.30 uur Ds Dondorp van Hattem. IJlst: voorm. 9.30 uur (Uu” voor inkeer en gebed) en nam. 2 uur Ds W. Dex ker. Vrijdag 1 mei ’s avonds 8 uur Hotel „De Gouden Leeuw”. Jaarvergadering Sneker Onderlinge Spiegelglasver zekering. Had Pluvius niet verstek laten gaan, dan was de dag verloren geweest, maar gelukkig bleef het droog en konden om plm. 2 uur op het sportterrein en daar buiten de kinder- en volksspelen aan vangen. Ook de perken voor de kaats wedstrijd waren uitgezet. De prijswinnaars van de spelen, van de schietwedstrijd en van de stoelendans vermelden we in het volgende nummer. De Raad van Beheer van de N.V. Sneeker Jachthaven heeft bij een onder, zoek vastgesteld, dat de huren van de 90 schiphuizen yrote verschillen verto nen. Zij variëren n.l. van f 0,85 tot f 1,84 per m2. Aan deze onbillijkheid wenst het bestuur een einde te maken door de huren te nivelleren en deze te berekenen per vierkante meter, met kortingen voor onderverhuur en in bijzon dere gevallen. Teneinde hiermee een begin te maken werden de huren voor de eerste 18 schiphuizen, waarin per m2 het minst betaald wordt, met ingang van 1 juli a.s. met 25% verhoogd. IJLST. Na de verkeersopstopping dins dagmorgen alhier is de maximum wiel- druk op de pont vastgesteld op 4 ton, waardoor men verdere moeilijkheden hoopt te voorkomen. Wit, Leeuwarden; Griffioen, Heeren- Dit werd met grote meerderheid be sloten in de 58e algemene vergadering van aandeelhouders, welke woensdag avond in „Onder de Linden" onder lei ding van de heer J. Lassche is gehou den. In een binnenkort te houden bui tengewone algemene vergadering komt het gehele vraagstuk aan de orde, tege lijk met de vaststelling van nieuwe sta tuten en huishoudelijk reglement. De heer Lassche betoogde in zijn ope ningswoord, dat de jachthaven in het afg-lopen jaar zijn bestaansrecht weer ten volle heeft bewezen. Er zijn veel gasten geweest uit alle delen van het land en ook uit het buitenland. De op brengst aan havengelden was daardoor iets hoger dan het jaar daarvoor. Lof heeft het bestuur voor het vele dat de havenmeester en zijn gezin, vooral in de Sneek-week presteren, welke waarde ring hij ook heeft getoond door het loon van de heer Douma te verhogen. In de schiphuizen kwamen veel wis selingen voor, maar dank zij een goede samenwerking onder de aandeelhouders leverde dit geen grote moeilijkheden op. Voor onderhoud is dit jaar het be schikbare bedrag besteed voor een nieu we walbeschoeiing langs de strekdam tussen de beide kolken en vernieuwing van dakbedekkingen, goten enz. school; 2e Kabouterland en Spaanse Serenade; 3e Zo denkt de toerist over Nederland; 4e Wintervreugd; 5e Johan na Jacoba in 2000; 6e Hoe ’t was en werd in 50 jaar en De omgekeerde wereld. Groep wagentjes enz.: le Drylst foarüt: 2e Versierd wagentje. Groep Lopende: le Takomstbyld; 2e Kabouters; 3e Roodkapje; 4e Drie Vo- lendammers; 5e Klavertje vier; 6e Ja- pannezen. Groep Individuelen: le prijs De kleine bakker; 2e Oranje Boven; 3e Nar; 4e Cowboy. De oriënteringsrit die gistermiddag door de motor- en autoclub „J. C. Vis ser” werd gehouden, telde in totaal viei en veertig deelnemers, verdeeld over drie klassen: auto's, motoren en brom fietsen. De 56 km lange route, die door de he ren Schuurmans en Falkena was uitge zet, leidde de deelnemers via IJlst, Nije- zijl. Blauwhuis, Tjerkwerd, Exmorra naar Makkum en vandaar via Idzega- huizen, Parrega, Blauwhuis weer terug naar Sneek. Tegen half zeven was de uitslag bekend: Auto’s (30 deelnemers): 1. M. Troel stra, Sneek, 53 strfp.; 2. K. Jissink, Sneek, 63 strfp,; 3. P. Walsweer, Sneek, 67; 4. D. de Boer, Sneek, 68; 5. S. Hiem- stra, Njjland, 119 strfp. Motoren (3 deelnemers): 1. J. de Vries, Sneek, 63 strfp.; 2. K. Korfmaker, Sij- brandabjren 138 strfp. Bromfietsen (11 deelnemers): 1. K. Wijnja, Sneek, 4 strfp.; 2. K. Tromp, Balk, 53; 3. K. Tromp jr, Balk, 54; 4. J. Weda, Joure, 81; 5. A Valk, Nijega, 93. De heer M Troelstra, die in de auto- klasse het minst aantal strafpunten had opgelopen, mocht de V.A.S.-wisselbeker voor een jaar mee naar huis nemen. De fraaie Veilig Verkeer-wisselbeker, voor de beste prestatie in de motorklasse werd gewonnen door de heer J. de Vries. Benoemd tot leraar aan de Chr. Kweekschool te Doetinchem, onze vroe gere stadgenoot de heer P. Andela, thans werkzaam bij het B.L.O. te Dord recht. Morgenmiddag, aanvangende 14.00 uur, in Ons Gebouw aan de Westersingel al hier, zal het volleybalminnend publiek kunnen genieten van volleybalwedstrij den tussen afdelingskampioenen, hoofd klasse en overgangsklasse clubs. Op deze dag wordt namelijk het Fries Kampioen schap Volleybal voor heren verspeeld. De deelnemende clubs zijn in twee pou les verdeeld. Poule A: Lekas. Leeuwarden; haske, Heerenveen; R.K.V.C., Sneek. Poule B: Blauw Flora, Heerenveen; veen; N.O.H., Sneek. Zaterdag 2 mei. Nevobo afd. Sneek. Volleybalwedstrijden om het Friese kampioenschap in „Ons Gebouw”. Aanvang 2 uur. Zondag 3 mei 's morgens 10.30 uur zaal Piso. Dodenherdenkings-bljeenkomst Humanistisch Verbond. Spreker de heer D. Dijkstra van Beetster- zwaag. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. Voorm ..30 uur) Vroeg bidstond. 10 uur voorm. Heillgingsdienst; 2 uur nam. Zondagsschool; 7 uur nam Openluchtsamenkomst; 8 uur nam Verlossingssamenkomst. Leider Kapitein Hart nek. Vrijdag 1 mei. S.B.B. ’s Avonds 8 uur Bijeenkomst in de foyer van Amicitia. Zang, muziek, voordracht enz. Spreker J. de "adt. gen, niet. Mede, door een lagere belas tingdruk dan hier, ligt echter de levens standaard op het peil van de Amerikaan se arbeider. Een huisvestingsprobleem bestaat er, in verhouding tot Nederland, niet, zodat men in een redelijke tijd de beschikking over een woning kan krij gen. De verenigingen van oud-emigran- ten verrichten voor de nieuw aangeko- menen werk van onschatbare waarde. Hoewel in enkele steden de hoogbouw overheerst, is toch de ylakbouw in de vorm van bungalows met grote waran- j da's de meest gebruikte methode in Zuid- j BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw Willem Lodewijkstraat. Voorm. 9.30 uur en nam. 5 uur Ds Ph. Lindeman. 's Avonds 7.30 uur Jonge jeugd 1216 jr.; 's avonds 8 uur Oudere jeugd 16 jaar en ouder. Vrijdag 1 mei ’s avonds 8 uur Bidstond. Jaarverslagen Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. S. Groenhout, vermeldde geen schokkende gebeurtenissen in de haven. Het bezoek van vreemdelingen beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Verle den jaar tekenden 784 van hen, onder wie velen uit Engeland en Duitsland, het gastenboek. Volgens het verslag van de penning meester de heer J. v. d. Horst is de al gehele positie van de N.V. bevredigend. Achterstand in de huren kwam ook niet voor. De verlies- en winstrekening over 1958 sluit met een totaalbedrag van 14859,19 (v. jaar 14238.54). Het ver- liessaldo bedraagt 304,07, nadat er over 1957 een winst was van 415,24. Aan onderhoud werd uitgegeven 5613,38 (v. j. 4085,98), aan algemene onkosten 2372,95 2547,33). Afschrijvingen to taal 2678,— 2808,—). Aan huur werd ontvangen 12590, 12533,25), havengeld 1199,75 1112), winst op olie 107,68 59,78), op ben zine 534,40 439,71). De balans wijst in debet en credit een bedrag aan van 29205 (v. j. 31987,63). De gebouwen staan hierop te boek voor 1583,3086,terrein en water 1156,— 1721,—), vernieuwingen ƒ3750,4360,Verliessaldo vorige jaren 21375,03 21790,27). Op gebou wen, terrein en water mag niet meer worden afgeschreven. Het aandelenkapitaal bedraagt 20.000 de reserve Agio aandelen 2125 (beide onveranderd). Van de obligatielening 1934 rest nog 3500 4200), van de id. 1938 3100 3300). De administratie is gecontroleerd door een Accountantskantoor en een kascom missie, bestaande uit de heren P. Olij en J. van Foeken. Laatstgenoemden waren vol lof over het werk van de penning meester en stelden voor hem t* dechar geren waartoe onder applaus werd be sloten. Mededelingen De voorzitter deelde verder mede, dat met het afbreken van de vier te ver nieuwen schiphuizen is begonnen. Een dezer dagen zal de opbouw onder aan- deelhouders-aannemers worden aanbe steed. De onderbouw van beton word door de firma Joustra uitgevoerd. Aan de leden zal spoedig een concept voor nieuwe statuten en huishoudelijk reglement worden toegezonden waarbij o.a. zal worden voorgesteld het aande lenkapitaal te verhogen door uitgifte van 100 nieuwe aandelen. Zuid-Afrika heeft 14.000,000 inwoners, van wie 10.000.000 van gekleurd ras en 4.000.000 blanken. Daar verreweg het grootste gedeelte van het gekleurde ras in ontwikkeling maar juist iets hoger staat dan de mens in z'n natuurstaat, is het duidelijk dat deze naturellen al léén voor ongeschoold werk in het be drijfsleven ingeschakeld kunnen worden, terwijl de blanken op de leidinggevende posities zijn geplaatst. In dit land is in verschillende delen de apartheidspolitiek streng doorgevoerd. Wanneer men, aldus de heer Pelder, juist in dit land is ge arriveerd ontstaat gemakkelijk de ge dachte dat hier een ras onderdrukt wordt. Wanneer men echter na lange tijd met de gewoonten en het leven ver trouwd wordt, blijkt, dat er van onder, drukking geen sprake is. Maar omdat het gekleurde nu eenmaal anders is dan het blanke ras, liggen de verhoudingen ten opzichte van elkaar anders. Wan neer men bij verschillende steden de in bungalowbouw uitgevoerde woonwij ken voor de kleurlingen ziet en de mo derne ziekenhuizen, dan is het toch wel betekende. Ook het tournooi dat werd gehouden mocht geslaagd heten. Er wa ren niet minder dan tachtig deelnemers. De penningmeester had een saldo van ruim tachtig gulden. Het aftredend be stuurslid W. H. Atsma werd herkozen. Bekendmaking van promotie en degra datie leverde het volgende op: in de le klas was het opnieuw S. Reekers die met het clubkampioenschap ging strij ken voor de vierde achtereenvolgende maal. W. H. Atsma degradeert van de le naar de 2e klas. In de 2e klas kwam men tot een verdeling van het kampioen schap, door L. Nijdam die zijn verloren terrein terug kreeg en J. Witteveen één der oudste clubleden. In de 2e klas de gradeerde J. de Hoop. In de 3e klas werd M. Oppedijk kampioen die naar de 2e klas promoveert. De prijzen voor het behalen van de meeste punten tegen andere clubs in ieder tiental won in de le klas S. Reekers met 8 pnt uit 4 partijen. In de 2e klas J. J. Bijlsma 5 punten uit 3 partijen en J. de Hoop 2 met eveneens 5 uit 3 partijen. In de 3e klas was het Sj. Laffra, Nijega met 3 pnt uit 3 partijen. Er werd besloten voor de liefhebbers weer een zomercompetitie te houden. Ook zal worden getracht een jeugdtiental te krijgen dat aan de com. petitie in het najaar kan deelnemen. In ’t vervolg zal een dubbele competitie worden gespeeld wat misschien de op komst kan vergroten op de clubavonden welke de laatste tijd slecht is. JEHOVA GETUIGEN in Pitei Jelleshfis. Vrijdags 7.30 8.30 uur nam. Bedlen'igsschool 8.30 V 30 nam. Zondags 7.308.30 uur nam. duidelijk dat het blanke ras het gekleur de zoveel mogelijk tracht te verheffen. Ondanks dit alles komen hier en daar, mede door de lage trap van ontwikke ling, spanningen voor, welke zich door gaans in botsingen met blanken uiten. Zuid-Afrika, dat dank zij de oorlogs jaren een steeds meer geperfectioneerde winning van delfstoffen heeft bereikt, is ook op het gebied van de industrie met grote sprongen vooruit gegaan. In een betrekkelijk klein aantal jaren is het land van een invoerend een uitvoerend land geworden. Er is dan ook voor Ne derlandse vakmensen ’n goede kans van slagen in dit land van opkomst. Men bedenke echter wel, dat het rassen vraagstuk ook van de a.s. émigrant het nodige aanpassingsvermogen eist. Wat betreft klimaat en natuurschoon is Zuid- Afrika wel een ideaal land. Men kent er ongeveer negen maanden zomer en drie maanden winter. Ook tijdens de winter maanden is er echter nog een heerlijk klimaat. Door de overvloed van gekleur de werkkrachten, bestaat er echter geen kans om als ongeschoolde arbeider te emigreren. Voor de vakmensen bedraagt het loon 15 tot 20 pond per week, ter wijl met premiestelsels en tariefwerk deze bedragen nog op te voeren zijn. De werktijd bedraagt afhankelijk van het vak 39-46 uren per week. Sociale voorzieningen kent men, behoudens in overheids- en semi-overheidsbetrekkin- IJLST, 27 april. Op 1 mei gaat Ds J. C. M. Jansen, Hervormd predikant te Brielle, met emeritaat. Ds Jansen was een geboren Amsterdammer, waar h{j 25 augustus 1893 het leven ;ht aan schouwde. Van 1924 tot 1927 si. -.4 hij te Terhorne en van 1931 tot 1947 te IJlst. Hij gaat zich vestigen in Holy- Zaterdag 2 en zondag 3 mei 1959. Van zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 10 uur: Dokter J. W. v. d. Ztjpp, Stationsstraat 2, Tel. 2526. APOTHEEK Van zaterdagmiddag 6 uur: A. J. v. d. Sluis (D. S. Niermeijer. apotheker), Marktstraat 12. Groene Kruis Wjjk- en Kraam- verpleging Zuster Y. Kramer, Stationsstr. 14 ranje-Groene Kruis Wit-Ge,e Kruis Zuster C. Landman, kade 8A, Tel. 3257. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle steeds op no. 2000. Door de N.V. Infrisperba te Leeuwar den in samenwerking met de firma Van der Zee te Leeuwarden werden zes F.iese stieren naar Luxemburg verzon den, waaronder de reserve-kampioen van de enterstieren: Titus, afkomstig van het fokveebedrtff van de heer S. Kingma te Boxum. O^k de andere stie ren zijn afkomstig van bekende Friese fokveebedrijven, o.a. Sikma te Rauwerd (president van het F.R.S.) en Talsma te Hallum. De zes jonge stieren, waar van men hoge verwachtingen koestert, zijn aangekocht door de Centrale Pay- sa e Luxembourgeoise te Luxemburg en zyn bestemd voor het grote K. I. sta tion „Waldhof” te Luxemburg. Uit de uitlatingen van de aankoop- commissie viel op te merken, dat xneu zeer veel belangstelling heeft voor he* Friese vee, speciaal voor Friese fok stieren, zodat wij mogen verwachten, dat nog meer topstieren over verloop van tijd Friesland zullen verlaten. (Fr. Dagblad). gedeeltelijke huurverhoging (25% voor de eerste 18 schiphuizen) aan de orde. De voorzitter lichtte dit toe door te wijzen op het grote verschil in huren per vierkante meter. Na uitvoe rige discussies, werd dit voorstel met 162 stemmen en vier blanco aangeno men. Na een korte rondvraag werd de ver gadering om plm. 11 uur gesloten. Het programma ziet er als volgt uit: 2.00 uur: 2.30 uur: 3.00 uur: 3.35 uur.: 4.10 uur: 4.45 uur: 5.20 uur: 6.00 uur: 6.40 uur: 7.20 uur: 8.00 uur: 8.40 uur: 9.20 uur: De kampioenschappen voor dames den in Harlingen gespeeld. Hier wordt Sneek vertegenwoordigd door afdelings- kampioene SVC, dat een goede kans maakt. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds E. N. van Loo, Cat. Z. 48; nam. 5 uur Ds J. M. Spier. Zuiderkerk: voorm. 9.3g uur Ds J. M. Spier, Cat. Z. 48; nam. 5 uur Ds G. J. de Leeuw. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds G. J. de Leeuw; nam. 5 uur Ds E. N. van Loo, Cat. Z. 48. 7 uur 8 uur Naar aanleiding van een kort geleden gemaakte reis naar Zuid-Afrika door de heer J. Pelder, rijksemigratie voorlich tingsambtenaar te Leeuwarden, gaf de emigratiedienst van het gewestelijk Ar beidsbureau in het bijkantoor te Sneek woensdag een voorlichtingsavond over de vestigingsmogelijkheden in dat land Hoewel, aldus de heer Pelder, de pro vincies Kaap de Goede Hoop, Natal, Oranje Vrijstaat en Transvaal met z’n vieren Zuid-Afrika vormen en in Neder landse ogen een enorme oppervlakte be slaan, is dit gebied toch maar een fractie van het gehele continent Afrika. Het was omstreeks 1650 dat de eerste Hol landse zeeman Jan van Riebeek bij Kaap de Goede Hoop landde en daar een be- voorradingspost inrichtte voor de sche pen op weg naar Indië. Wanneer men thans in Kaapstad van boord gaat treft men een stad van enorme omvang, ge heel volgens westerse trant gebouwd. De snel opkomende industrie, Zuid-Afrika is rijk aan delfstoffen, heeft tevens ver der het land in grote steden doen ont staan, welke door moderne autowegen met elkaar verbonden zijn. Het land, dat, na de eerste vestiging door Holland se kolonisten, later onder Engelse in vloed kwam te staan, verraadt deze bei de invloeden nog door zijn tweetaligheid. Naast de Engelse taal, die vooral in de grote steden de voertaal is geworden, wordt ook, vooral in het binnenland, veel het Zuid-Afrikaans gesproken. sloot bij zijn geboortestad. Wie hem kennen, weten, dat hij daar niet werk loos zal blijven, maar stellig zijn gaven van hart en verstand in dienst zal stei- len van de Ned. Herv. kerk, die hem lief is. De tijd van malaise en de oor logsjaren hebben wjj ds Jansen in ons midden geb-id en wij zijn daar trots op. Moeite noch zorgen ware, ds en me vrouw te veel wanneer het ging om hulp en redding van in nood verkerenden. We leven snel, maar het gezin ds Jan sen kan er zeker van zjjn dat hun moed en opofferingsgezindheid door de Ulsters niet zjjn vergeten. in het Fries gezongen, is uit voor raad leverbaar bij OUDEGA-W. De voetbalwedstrijd Ou dega IAHeeg IA was nogal een eenzij dige vertoning. De thuisclub maakte maar doelpunten en de gasten kwamen er nauwelijks aan te pas. Eindstand 8 1 voor Oudega. Oudega 1B tegen Wolvega HB was een competitiewedstrijd welke flink pu bliek trok. Deze partijen waren wel te gen elkaar opgewassen, maar Oudega bleef met 21 de baas. Voorts werd er gekorfbald tussen Ou dega en Wieuwerd. Hoe weinig er ook in ons dorp getraind wordt, onze spelers toonden wat ze waard waren en wonnen met 51. Kranig werk! Een nieuw verschenen plaat van NED. HERV. GEMEENTE Bosum: voorm. 9.30 uur Ds Palmboom. Deersum: geen dienst. Gaastmeer: nam. 1.30 uur Ds J. W. Bruinsma. Kollekte zitplaatsen. Gauw: voorm. 9 uur Ds J. Schipper. Extra kollekte Kerkeraadswerk. Heeg: voorm. 9.30 uur Ds Mr J. Schoen maker; nam. 1.30 uur. de heer E. S. de Jong uit Bolsward. Hommerts: voorm. 9 uur Ds H. de Noo. Jutrijp: nam. 1.30 uur Ds H. de Noo. Nijhuizum: voorm. 9 uur Ds J. W. Bruin sma. Nijland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds M. J. J. Bonting. Offingawier: nam, 1.30 uur Ds J. Schip per. Extra kollekte Kerkeraadswerk. Oosterlittens: voorm. 9.30 uur Ds R. K. de Jong, Doopdienst. Oosthem: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds G. Kaastra. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds van Eysinga. Jeugddienst. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds van der Heide van Burgwerd. Oudega W.)voorm. 9 uur Ds T. Kor poraal van IJlst; nam. 1.30 uur Ds Haanstra van Heerenveen. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds A. Corbijn van Willemswaard uit Strijen; nam. 1.30 uur Ds C. G. Wiegers van Sneek. Tirns: voorm. 10 uur Ds G. R. Brink Kerkkoor. Woudsend: (in Geref. Kerk) voorm. 10.30 uur en ’s avonds 7.30 uur Ds A. Meijeringh. IJlst: voorm. 9.30 uur Vicaris L. A. Nagtegaal; nam. 2 uur Ds T. Korpo raal. KERK VAN JEZUS CHRISTUS van de Heiligen der laatste dagen le en 3e zondag van de maand Zon dagsschool voorm. 10.30 uur Piter Jelleshfis. s s Verfwinkel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2