Onze speeltuinen Dorps- en Buurthuiswerk in Friesland komt goed op gang ULST WYMBRITSERADEEL ran Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Sn««k«f HimiwsblaJ h cm 9*c*mlN«w«Hic vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jaarvergadering dept. Sneek Ned. Mij voor Nijverheid en Handel Maandag 11 mei 1959 114e jaargang no. 38 RedakteurL. KIEZEBR1NK Clubmatch Kynologenclub De N.R.V. naar de oKe' velden Meisje viel van de schommel en brak haar been Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon Opbrengst Emmabloem-collecte Postduivenvereniging „l’Estafette” De watervoorziening van Sneek m DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD nog niet afgerond Toepasselijke naam Vergelijking. Als één kind heerlijke uren zullen beleven. Daar vin den ze tussen haakjes ook al een oceaan- touwtjes van hun luchtballonnen los. Als golf: Zaterdagmiddag 2 uur. lieten alle kinderen van het Eiland de IJsbrechtum en Tirns 49,46, Goënga Gauw en Offingawier 33,38, Oppenhui zen en Uitwellingerga 53,48, Scharne- goutum en Loënga 58,04. De nieuwe speeltuin in het Sperkhem die dezer dagen wordt geopend Voor het oppassen op zaterdagmiddag zijn zeer weinig aanmeldingen ingeko men, zodat het gevaar dreigt, dat de speeltuin op zaterdagmiddag gesloten zal moeten worden. Het bestuur doet daar om een dringend beroep op de Eilanders dit te voorkomen door zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Het gaat voor de jeugd! op het Eiland en in de stad voor vernie lingen te sparen. Vrijdagavond werd er voor de ouderen een knobbelrit gehouden, waaraan dertig Eilandbewoners deel namen. De oceaangolf wordt deze week ge plaatst, evenals het huisje voor de op passer. Kernkwestie en uitbreiding industrie. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) in de dichtsbijzijnde speeltuin kunnen gaan spelen! Tegen betaling van een dubbeltje mogen ze naar hartelijk gol ven op dat Oceaanrad, glijden op de glijbaan, wippen en schommelen tot ze glanzend van plezier, zon en frisse lucht naar huis terugkeren. Maakt u zelf ook eens zo n wandelin getje langs onze speeltuinen óm te zien waar Uw kinderen nu eigenlijk zo’n plezier hebben. U zult ook genieten van al die vrolijke kindergezichten en waar dering krijgen voor de mensen die veel vrije tijd opofferen om de speeltuinen zo keurig te onderhouden. Bestuurslid zijn van een speeltuinvereniging is geen sinecure. Dat de zes verenigingen nu verenigd zijn in één centrale, die de be langen van allen wil behartigen is zeker al een stap vooruit al blijft er natuurlijk voor elke vereniging apart veel werk te verzetten. Wij wensen hun veel succes, en de kinderen een heerlijke zonnige zomer! In het voorstel volgt dan een verge- lij’-ing van de inkoopkosten van het wa ter volgens de ontwcrp-overeenkomst met de I.W.G.L. en de produktiekosten bij de instandhouding van het pompsta tion. Daaruit blijkt dat in de jaren 1957 De directeur van het buurthuiswerk ia Dantumadeel, de heer J. Goudswaard, met een televisieclubje in het buurthuis „De Sprankel”, dat ingeschakeld wordt bij een uniek landelijk onderzoek naar de invloed en de betekenis van de televisie op Jiet platteland, een sociologisch on derzoek zou worden ingesteld naar de invloed van de televisie, verscheen de oirecteur van het buurthuiswerk in Mur- merwoude bij een grote televisiefabriek in ons land. Enfin, Murmerwoude is de derde plaats geworden, waar dit onder zoek wordt gehouden, hier speciaal ge richt op de plattelandsbevolking en de plattelandsjeugd. Dit onderzoek wordt ingesteld onder leiding van prof. Ten Have en prof Het plezierige is dat de kinderen in de 2Z, binnenstad, waar nu eenmaal geen ruim- bezweet klein meisje. „En we krij- te is voor zo’n heerlijke speelplaats, toch Van bestuurszijde werd ons nog be richt, dat de luchtballontjes waren aan geboden door de FleXa-fabrieken en de feestmiddag, verzorgd door Pierre Duro, bij de kinderen bijzonder in de smaak viel. Mevr. Moust wekte de jeugd in haar openingswoord op de boompjes om de speeltuin en in de andere plantsoenen I, De zesde speeltuin zal niet lang meer |jp zich laten wachten. De bewoners van Ide Lemmerwegwijk hebben al een mooi terrein en ook daar wordt energiek ge werkt. We kunnen dus gerust spreken van een net van speeltuinen die in een wijde kring om de stad liggen. In het verslag van deze match in ons vorig nummer is onrecht gedaan aan de Airedale-terrier plaats van Gistermorgen was de 12-jarige Minke Bos, wonende in de Bourbonstraat, op de schommel in de Koningin Wilhelmi- nastraat gaan schommelen. Op een gege ven ogenblik begaf één der haken het, met het gevolg dat Minke kwam te val len en haar been brak. Ze werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, doch kon na behandeld te zijn naar huis worden gebracht. kleurige Stipjes stegen ze omhoog en dreven weg nagestaard door de moe ders die het afwassen in de steek had den gelaten. De kinderen hadden er geen aandacht meer voor, want het hek van „hun speeltuin” was geopend en ze moesten beslist allemaal schommelen, in de ringen hangen en aan de kabelbaan zweven. Bouman. En, het feit, dat Murmerwoude hierbij is ingeschakeld, bewijst, hoeveel er, ook bij het dorps- en buurthuiswerk, met enthousiasme bereikt kan worden. Reeds enige tijd staat het televisietoe stel in het buurthuis De Sprankel en reeds enige tijd plukt men de vruchten van dit bezit, zoals Friesland straks ue vruchten zal plukken van de buurt- en dorpshuizen, die met veler samenwer king en dank zij enthousiasme tot stand komen en zo een bijdrage zullen leveren tot de zo veelbesproken „leefbaarheid” van het Friese platteland. Het buurt- en dorpshuiswerk in Friesland komt goed op gang; dat simpele, maar niettemin uitermate belangrijke feit kan met voldoening worden gesteld, voldoening niet slechts omdat het voorbeeldige werk, dat al vele jaren onder meer in Jubbega werd verricht, in vele plaatsen navolging heeft gevonden, maar voldoening ook om het enthousiasme, waarmee in alle delen van de pro- vie wordt gewerkt. de de voorzitter verheugd te zijn dat, nu dit punt op de agenda was geplaatst, bur gemeester Rasterhoff (die vergezeld was van wethouder Berkhout) aanwezig was. Immers hij kan ons het best voor lichten over al wat verband houdt met de aanwijzing van Sneek als kern. Burgemeester Rasterhoff zeide niet veel te kunnen vertellen wat nieuw zal zijn voor dit gezelschap. We moeten er ons wel van bewust zijn dat de kern- regeling een heel ander doel heeft dan de oude regeling welke de onderontwik kelde gebieden wilde helpen en de struc turele werkloosheid bestrijden. De nieu we regeling is een voorloper op de be- do’eling het westen te ontlasten. De er varing heeft geleerd dat dit alleen kan gebeuren als men in de gebieden, waar heen men de nieuwe industrieën wil leiden, niet alleen maar industrieterrei-. nen op aanlokkelijke voorwaarden be schikbaar stelt, maar ook een even aan lokkelijk woonklimaat schept. Daarom heeft men nu alleen grotere kernen aan gewezen en geeft men faciliteiten voor het scheppen van zo’n klimaat. Er is dus geld beschikbaar direct voor industrie vestiging en daarnaast voor de verbete ring van de zg. infrastructuur. Is ter verbetering van het woonklimaat bijv, een zwembad nodig, dan kan men daar voor financiële steun krijgen. De rijks- bijdragen voor vestiging van nieuwe in dustrieën krijgt men alleen als men op door het rijk goedgekeurde terreinen bouwt en ten minste 500 m2 beschikbare vloeroppervlakte in beslag neemt. Voor uitbreiding van bestaande industrieën kunnen ook rijksbijdragen worden ver leend zowel voor bouw op de aangewe- 1971 de gemiddelde prijs van het inge kochte water 8.8 ct. per m3 zal zijn, die van eigen geproduceerd water 9.7 ct.; van 1972 tot 1981 zullen deze cijfers resp. 9.1 en 9.5 zijn. Bij behoud van het ei gen produktiebedrijf zal t.e.m. 1973 waarschijnlijk minstens ongev. f 570.000 moeten worden geïnvesteerd, terwijl als het contract met de I.W.G.L. wordt ge sloten dc investering slechts f 160.000 zal vergen. Tussen de kwaliteit van het water van het gemeentelijk bedrijf en dat van I.W. G.L. is weinig verschil. Het door de I.W.G.L. geproduceerde water is iets harder (18,6 gr. tegen 16 gr.), doch het verschil is van geringe betekenis. Kislev. Men leze in- wat daar stond over deze hond als volgt: Airedale-terrier Kislev, teef, eigen aan mevr. C. v. d. Meulen Davids, Sneek, ZG. Het departement Sneek van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del hield vrijdagavond haar jaarverga- dring in café-restaurant Leeuwen. Voor met de agenda werd begonnen, herdacht de voorzitter, de heer Th. W. Zandstra, de vorig jaar overleden oud- voorzitter, oud-hoofdbestuurslid, en het erelid van het dept, ir A. W. v. d. Poel, waarna de aanwezigen een minuut stil te in acht namen. De secretaris de heer J. Domna Gzn. las daarna de notulen welke onveran derd werden vastgesteld, maar naar aanleiding waarvan door de voorzitter nog enige mededelingen werden gedaan over de betrekkingen met het dept. Leeuwarden, met hetwelk in het afge lopen jaar wel overeenstemming werd bereikt over de rayons van beide de partementen zodat dit geen twistpunt meer is. Maar er zijn nog dingen welke wij gaarne anders zagen, een zekere centralistische geest, welke men ten op zichte van den Haag hekelt komt te Leeuwarden ten opzichte van Friesland nog wel eens aan het licht. Wat de sa menwerking met Leeuwarden betreft, deze wordt door het bestuur op prijs ge steld, doch wordt overbodig geacht als <iet betreft acties, welke beter van an dere lichamen kunnen uitgaan. Alle noordelijke departementen kwamen in het afgelopen jaar ook bijeen ter bespre king van verschillende zaken voor het Noorden van belang; o.a. werd daar ge sproken over het feit dat diverse be drijfslasten in het Westen lager zijn dan elders in het land. Wel wordt dit tha.i.% min of meer gecompenseerd door de gem. classificatie, waardoor- de lonen in de regel iets lager zijn dan in het Wes ten, maar deze, overigens verwerpelijke classificatie verdwijnt gaandeweg. Daarom dient het Noorden te streven naar lastenverlaging wat betreft vrachtkosten, post- en telefoontarieven (het criterium bij de gesprekken zij niet de afstand maar de duur van een ge sprek) enz. Een poging een uniforme Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 F 4 I ten stmi van Sneeker Nieuwsblad. Aan het voorstel van B. W. betref fende de stopzetting van de eigen water voorziening en de inkoop van water engros van de I.W.G.L. waarvan wij de voornaamste bijzonderheden reeds in ons vorig nummer gaven, ontlenen wij nog het volgende aangaande het voor stel van de I.W.G.L. Bij de beoordeling van deze suggestie hebben B. en W. vooropgesteld dat de gemeentelijke vrijheid met betrekking tot de distributie van water zowel nu als in de toekomst, onaangetast moet blijven; hoewel het contract voorlopig voor een aantal jaren zou kunnen wor den gesloten, moet de gemeente een on beperkt recht hebben verlenging van de gesloten overeenkomst van de I.W.G.L. of haar rechtverkrijgende te verlangen; de voor de eerste maal gesloten over eenkomst moet wat prijs en leverings voorwaarden betreft, de basis vormen voor elke verlenging van de overeen komst in de toekomst; bij verlenging van de overeenkomst zullen van de zijde van de I.W.G.L. nimmer voorwaarden mogen worden gesteld, welke de zelf standigheid der gemeente ten opzichte van de distributie van het water aan tasten. Zou aan deze voorwaarden zijn vol daan, dan kan het naar de mening van B. en W. uit principieel oogpunt bezien, weinig bezwaarlijk zijn de eigen produk- tie van water prijs te geven. Er kan dan zelfs aan het betrekken van water engros een aanlokkelijke kant verbonden zijn, doordat de gemeente ontheven is van de zorg voor' een voldoende water winning en van het nemen van eventuele maatregelen, welke in de toekomst krach tens de Waterleidingwet in het belang van de volksgezondheid aan het winnen van drinkwater kunnen worden gesteld. Bovendien zou door het ontstaan van koppelleidingen met verschillende netten van de I.W.G.L. een grotere zekerheid met betrekking tot een ongestoorde wa- terlevering kunnen worden geboden. De principiële vraag over deze aangelegen heid in vorenaangegeven zin beantwoor dende, komt de volgende vraag naar voren: welke omstandigheden kunnen voor de gemeente een voldoende aanlei- dnig vormen het pompstation te liqui deren en een waterleveringscontract, zo als door de I.W.G.L. wordt voorgesteld, te sluiten? Het antwoord op deze vraag zou naar B. en W. menen kunnen luiden: Er zul len tegenover de oplossing van het vraagstuk van de watervoorziening in laatst bedoelde zin, in vergelijking met de thans bestaande situatie, bepaalde voordelen van financiële of andere aard moeten staan. is. Er is nl. de kwestie der woningen. Het gaat nu immers niet om bestrij ding van de werkloosheid waarbij dus arbeiders waren betrokken, die reeds een woning hadden, maar om nieuwe of zich uitbreidende industrieën die arbeiders moeten aantrekken, die dus woningen nodig zullen hebben. Er zal dus voor de kernen een extra bouwvolume moeten komen. Dit is trouwens ook in uitzicht gesteld en spr. hoopt dat de regering deze consekwentie zal aanvaarden. Voor de kernen zelf blijft dan de vraag hoe men stimulerend kan werken om nieuwe industrieën aan te trekken. Spr. is over tuigd dat men van hoger hand alles zal doen om deze kernpolitiek te doen sla gen. Van alle zijden wordt immers aan gedrongen op decentralisatie, dus op ontlasting van het westen. We dienen daarbij wel in het oog te houden dat de kernen niet voor eeuwig zijn aangewe zen. Als in vijf jaar in een aangewezen kern de regeling niet wordt toegepast kan deze kern worden afgeschreven en men zal dat misschien met enig enthou siasme doen omdat de minister, door aandrang van verschillende zijden, hier in het Noorden meer kernen heeft aan gewezen dan zijn eigen bedoeling was. Het is dus een levensbelang voor Sneek: dat er hier in de eerste vijf jaar wat gebeurt, opdat het dan weer voor 5 jaa» wordt ingehuurd. De voorwaarden wat het woonklimaat betreft, zijn hier gun stig. Op deze inleiding volgde een leven dige discussie, waarbij nog diverse on derwerpen werden aangesneden, o.a. dat van de migratie der Friese bevolking» Men was het er over eens dat men el ders wel nimmer de sfeer van de grote steden zal kunnen scheppen welke velen naar het westen lokt; anderzijds is het zeker, dat als er werkgelegenheid en woningen beschikbaar komen, ook velen die naar het westen getrokken zijn en met Friese vrouwen gehuwd, weer gaar ne terug zullen keren. De voorzitter wees er op dat de lust tot migratie de Friezen kennelijk in het bloed zit, het is een psychologisch probleem met een sociale achtergrond en naar aanleiding van een wenk uit de vergadering ver klaarde hij zich bereid in het bestuur te overleggen of een daartoe bevoegde in stantie niet eens een studie van dit pro bleem zou kunnen maken. Nadat ook nog even gesproken was over het ETIF-rapport over de Z.W.hoek en de voorzitter was aangewezen tot af gevaardigde naar de algemene vergade ring, vestigde deze nog de aandacht van de aanwezigen op een verzoek van een commissie welke een en ander voorbe reidt voor de opening in september van de Middelbare Landbouwschool, nl. om de kinderen der lagere scholen in die tijd in de gelegenheid te stellen onder lei ding van hun onderwijzers enige bedrij ven te bezoeken. Spr. vroeg de mede werking van de leden hiervoor. Ook werd besloten bij de N.T.M. aan te drin gen op meer rechtstreekse busverbin dingen met Heerenveen, terwijl de ex cursie dit jaar waarschijnlijk zal gaan naar de D.A.F. De wedvlucht van het station Eist, af stand 125 km, had een bijzonder snel verloop. Met een sterke z.z.w.-wind op de staart werden de duiven gelost om 9.15 uur en de eerste arriveerde met een snelheid van 1645 meter per minuut op haar hok. Het was een vogel van de comb. v. d. Meulende Vries. Van de provinciale vlucht van 2660 duiven zat ze op nr 15. Door de hoge snelheid wa ren er toch nog grote verschillen in aan komst, daar de meeste duiven haar basis waren voorbij getoerd. Daar dit de eer ste puntenvlucht was voor de kampioen schappen kreeg de genoemde duif al een aardige voorsprong. De uitslag luidt als volgt: comb. v. d. Meulende Vries le, 20e; H. Oppenhuis 2e, 6e, 11e, 12e, 13e, 15e, 18e, 21e, 22e, 23e, 24e; H. Meinen 3e, 4e 7e, 25e, 27e; B. Heins 5e, 8e, 17e; N. de Vries 9e; A. Coers 10e; H. Tipper- sma 14e; E. Laagland 16e; F. Meijer 19e; R. G. Mulder 26e; J. de Boer 28e: D. Wijnja 29e; J. Haak 30e; J. v. Ruiten 31e; H. Buitenpost 32e; P. Hamersma 33e; L. de Ree 34e; J. Gerlofs 35e; J. Schreu der 36e. Bij de jeugdafdeling was het deze keer J. Spoelstra die het eerst klokte, n.l. om 11.33 uur. Daarna volgde R. Postma om 11.38 uur en tot slot J. Zwart om 11.52 u. Zondag 24 mei a.s. maakt de afdeling van de Ned. Reisvereniging alhier een tocht naar de olievelden te Schoonebeek, terwijl dan tevens een bezoek zal wor den gebracht aan Giethoorn en het Die renpark in Emmen. Volgens de advertentie in dit nummer kunnen zij die deze mooie tocht willen meemaken, zich daarvoor opgeven bij de leider de heer J. C. van Dijke, Markt straat 6 en bij Boekhandel G. v. d. Pijpe- kamp, Kleinzand 2 alhier. zen terreinen als voor uitbreiding in de nabijheid van de bestaande fabriek; ook dan moet de uitbreiding minstens 500 m2 beslaan. De bijdragen worden alleen verleend als men een bepaald aantal ar beiders tewerk stelt, waarbij iedere ar beider, waar die ook aapgetrokken wordt, meetelt. De rijkssteun aan de in dustrie wordt gegeven in de vorm van een reductie van 50 op de kosten van de goedgekeurde industrie-terreinen, welke het rijk dus voor zijn rekening neemt. Dat lijkt nogal eenvoudig, maar voor de gemeente zijn er toch bepaalde moeilijkheden. De bijdrage van het rijk komt immers eerst als er werkelijk in dustrie komt, de gemeente neemt echter de aanleg van bouwterreinen voor eigen risico. Persoonlijk meent spr. echter dat de regeling „Alles mooi nieuw geverfd, Juf”, riep een 1 gen nog een oceaangolf. Weet U niet wat dat is? Nou eh allemaal ijzeren pennen en een groot houten rad en daar kun je op zitten en dan draait het in het rond en het schommelt heen en weer”. Toen ze later, wuivend, knik kende en springende in de rij met de andere kinderen achter het Trommel corps van SGV op weg was naar Ha nenburg om een heerlijke feestmiddag te beleven en ik van de ene speeltuin naar de andere zwierf om te genieten van alle genietende kinderen, merkte ik dat ze die Oceaangolf meesterlijk be schreven had. Ik vond het instrument in de speeltuin van de Noorderhoek die heerlijk ingesloten ligt tussen groene heesters en bloeiende bomen. Enkele jongens vonden zich nog niet te groot om in de zandbak te spelen, waarbij het zand ook ons lekker om de oren stoof. Daarentegen beklom een klein driejarig kereltje dapper de trapjes van de vier- en-een-halve meter hoge glijbaan. Hij gaf zijn grote voorganger een por in de rug om hem tot opschieten te dwingen en gleed dan zelf zalig op zijn rug de golvende helling af. Ook hier waren, evenals op het Eiland en in de N.O.- hoek, de werktuigen weer opnieuw fris geschilderd, in heerlijke kleuren groen, blauw, rood en geel. De kleuterwipjes worden zorgzaam opgevangen door half in de grond gegraven autobanden. En daar is dan de bewuste Oceaangolf, een houten rad bevestigd aan een hoge paal, die hier aardig versierd is met een prachtige paddestoel. Er zijn thans in Friesland omstreeks 35 buurt- en dorpshuizen, waarbij de be volking van zeker evenveel plaatsen nauw betrokken is en waarin honderden Friezen niet alleen op een zinvolle wijze hun vrije tijd besteden, doch tevens hun kennis op velerlei terrein verrijken. De buurt- en dorpshuizen zijn in steeds ster ker mate bezig een belangrijke bijdrage te leveren tot beter samenleven en sa menwerken en verheugend hierbij is, dat gemeentelijke en provinciale overheden, evenals trouwens de rijksoverheid dit werk steunen op een wijze, die een ver dere ontplooiing mogelijk maken. Wij hebben onlangs de opmerking ge hoord, dat buurt- en dorpshuizen mo-j menteel een mode-artikel zijn. Wel, laat l het zj zijn, maar met de termen sociale en culturele verheffing en de „bewoon baarheid” ofwel de „leefbaarheid” van het platteland, is het niet anders. In dit schema kunnen de buurt- en dorpshuizen een belangrijke rol vervullen. De taak van het dorpshuis begint al, zonder meer, bij het verenigingsleven. Heel lang hebben de herbergen onderkomen verschaft aan de dorpsorganisaties. maar langzaamaan is daarin een kente ring gekomen. De herbergzalen voldeden dikwijls niet meer aan de eisen en er waren ook andere redenen, die leidden tot oprichting van dorpshuizen, waarin het plaatselijke sociale- en culturele le ven kan bloeien. Daarnaast zijn de buurthuizen ontstaan, waarin de leden van de gemeenschap een trekpleister vonden, zich in meerdere opzichten kon den ontplooien en elkaar beter leerden kennen. Zo is in Friesland langzamaan het buurt- en dorpshuiswerk op gang gekomen en sinds enkele jaren is de ontwikkeling op dit terrein uitermate gunstig. Er zijn in Friesland nog ty pische overgangsvormen, maar vrijwel overal wordt het buurt- of dorpshuis ge dragen door de gehele bevolking, zoals zich hier en daar ook de gehele bevol king inspant om een dergelijk baken in het zich snel wijzigende platteland te stichten. Bij de totstandkoming van buurt- en dorpshuizen verleent de over heid een belangrijke subsidie, doch een deel van de kosten moet door de bevol king zelf bijeengebracht worden. Dat ge schiedt dikwijls op een originele manier, zoals bijvoorbeeld in Vegelinsoord in de Haskerveenpolder, waar men lammeren houdt en konijnen fokt en ’n gift vraagt van alle jarigen, alles ten bate van het dorpshuis. Men eet er snert voor en olie bollen en straks staat daar het dorps huis als een monument voor eensgezin de samenwerking. Van hoe grote betekenis het buurt huiswerk is, dat sinds 1929 in Jubbega wordt gedaan, is genoegzaam bekend. Jubbega heeft op het punt van het buurthuiswerk in Friesland de spits af gebeten, en hier is het buurthuiswerk het oudste. Het meest omvangrijk is het buurthuiswerk, zoals dat thans in Dan tumadeel reilt en zeilt, met als centrum het buurthuis „De Sprankel” te Mur merwoude. Dit buurthuis is een cen trum in de meest ruime zin, want Ue Sprankel heeft een aantal filialen in an dere dorpen en „beflapt” straks vrijwel de gehele gemeente. In Murmerwoude, Broek onder Akkerwoude en Rinsuma- geest draait het werk al uitstekend en straks wordt er uitgebreid met een fili aal in onder meer Zwaagwesteinde en Veenwouden. Het buurthuis in Murmer woude is voorts betrokken bij een uniek onderzoek met betrekking tot de tele visie. Juist op het moment, dat er in drie plaatsen, namelijk in Rotterdam, IJmui- den en een nog nader te bepalen plaats Na enige discussie over de vraag wie of welke instantie het best industriëlen kan animeren nieuwe bedrijven hier te vestigen, waarvan alle aanwezigen dringende noodzaak inzagen, zeide 4-rt. rrUv. Geestdriftige Lucie van het Eiland heeft me het werktuig goed beschreven. Het ding heeft ook een heel toepasselijke naamAls ik kijk naar de draaiende schommelende kinderen krijg ik al een wee gevoel in mijn maag, zoals een ech te oceaangolf dit kan geven. Maar de kinderen vinden het heerlijk en de speeltuin is tenslotte niet voor mij ge maakt. Nee, louter en alleen ten ple- ziere van onze kinderen heeft onze stad een net van onvolprezen speeltuinen. Het zijn er nu al vijf denkt U maar eens aan de mooie speeltuin van Maple Leaf en de prachtige nieuwe inrichting in het Sperkhem waar veel kinderen benzineprijs voor het gehele land te ver krijgen, mislukte. Nadat de voorzitter de leden nog had opgewekt de algemene vergadering te Zwolle to bezoeken, waar verkeers- vraagstukken aan de orde komen, werd het jaarverslag van de secretaris goed gekeurd; we vermelden er uit dat het ledental, de donateurs inbegrepen, thans 96 bedraagt. Er werden 41 vererende getuigschriften uitgereikt, de meeste vergezeld van een medaille of legpen ning. De penningmeester mr Y. N. Zeyl bracht het financieel verslag uit. Het vermogen van het dept. bedraagt f 2103.61, een vooruitgang van f 205. De voorzitter wees er bij dit verslag nog op dat het beschikbare saldo niet on aardig is, maar dat als men de gewoon te hervat enige sprekers uit te nodigen het moeilijk zal vallen de honoraria uit de lopende ontvangsten te betalen. Er werd dan ook besloten de contributie van f 12.op f15.te brengen, ingaande in 1960. In het afgelopen jaar heeft het dept, ook een onderzoek ingesteld bij zaken, die vroeger hier gevestigd waren en nu elders, naar de oorzaken waarom ze onze stad verlieten. Op advies van de kascommissie, be staande uit dh h.h. Faber en A. v. d. Poel, werd de penningmeester gedechar geerd; voor het nieuwe boekjaar wer den dezelfde heren en de heer H. Vrolijk in de kascommissie benoemd. Tot be stuurslid werd herkozen de heer J. Dou- ma Gzn. Een kleine wijziging der statu ten werd zonder discussie goedgekeurd. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1