Ziek zijn en nuttig zijn Betekenis van grootscheepsvaarwater neemt van jaar tot jaar toe. Veertig jaar huisknecht in De Wijnberg De heer I. Lassche volgt mr K. H. Mulder op als voorzitter van de K.Z.V.S. WY MBRITS ERA DE EL ULST en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, van AGENDA voetbaltournooi won van Tietjerksteradeel gemeente-functiona rissen - Donderdag 14 mei 1959 114e jaargang no. 39 Hengelseizoen begint 31 mei Kritiek op persfoto Vroege aardappelen 1 Snwker Nicuwiblad is mh ••combineerde uitgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIiFHOUTS NIEUWSBLAD Seriewedstrijden op 23 mei, 30 mei en 6 juni SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Schorten en soldaten. taak Vergeten groep. Jaarverslagen. AMICITIA THEATER. Onder Bestuursverkiezing. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Friesland mag dan met de grootste lengte aan kanalen van alle provincies, het meest bevaarbare gewest van ons land zijn; nog nooit tevoren is de betekenis van een goed kanalenstelsel zo duidelijk naar voren gekomen als in het afge lopen jaar, toen de scheepvaartbeweging op de grote kanalen steeg als in geen ander jaar. Gezien ce industrievestigingen, die in de afgelopen jaren langs de grote kanalen een feit zijn geworden, is het wel duidelijk, dat het grootscheeps vaarwater meer dan plleen een verkeerstechnische betekenis heeft en ook bui ten de verbetering van aan- en afvoermogelijkheden, grote kansen biedt. Meer dan ooit is het gewenst de grote kanalen te verdiepen, een vraagstuk, dat bij de overheid in voorbereiding is en meer dan ooit is nu aan de hand van cijfers de redelijkheid van een kanaalverbindnig met Heerenveen, aan te tonen. Aan de veiling te Broek op Langen- dijk zijn dinsdag de eerste vroege aard appelen van de koude grond aangevoerd, meldt de N.R.Crt. De noteringen waren voor de grotere Donderdag 14 mei ’s avonds 8 uur film: Narcotica. Vrijdag 15 mei t/m zondag 17 mei iedere avond te 8 uur film: Ik wil leven. Zondag 17 mei te 2.30 film: De onzicht bare tegenstander. Maandag 18 mei te 2.30 uur film: Geef ’m de sporen. Maandag 18 mei te 5 en 8 uur, dinsdag 19 mei, woensdag 20 mei en donder dag 21 mei te 8 uur film: Fanfare. Verjchiint MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Driifhout Kierebrink Co Kantoor GROO12AND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) dit de Mededelingen. De voorzitter herinnerde er aan dat van 8 t.e.m. 11 augustus op het Sneeker- meer de nationale kampioenswedstrijden in de Valken, 16 m2 klasse, Regenbogen en Vrijheidsklasse gehouden zullen wor den, alsmede de Noordelijke titelwedstrij- den in de andere klassen. De Valkenclub „Jacoba van Beieren” wil voor de Valken een wedstrijd gaan houden langs de 11 Friese steden, waar voor het bestuur van de K.Z.V.S. in prin cipe zjjn medewerking heeft toegezegd. In het wedstrijdcomié is benoemd de heer J. J. v. d. Veen alhier, De gesloten tijd voor het hengelsei zoen zal dit jaar met één dag worden verkort. Het seizoen gaat, volgens de wet, normaal op 1 juni in, doch zal dit jaar op 31 mei worden geopend. De maatregel is genomen, omdat 1 juni dit jaar op maandag valt. Minister Staf heeft het argument van de hengelaars bonden, dat de zondag in dit geval veel gunstiger is, aanvaard. (Alg. Handelsblad) Bij de rondvraag sprak de heer E. K. Hoekstra als voorzitter van de S.Z.C. namens de club hartelijke woorden ten afscheid tot zijn afgetreden collega, die heel veel diensten aan de K.Z.V.S. heeft bewezen, maai- van wiens werkkracht beide verenigingen hebben geprofiteerd. Ook heeft hij de samenwerking tussen deze twee krachtig bevorderd. De S.Z.C. hoewel blij dat mr Mulder bestuurslid blijft, betreurt daarom zijn heengaan als voorzitter, maar is er van overtuigd, dat ze het ook met de heer J. Lassche goed zal kunnen vinden, en dat ook hij de sa menwerking zal blijven bevorderen in ’t belang van de Sneek-Week en in ’t bij zonder van de Sneker gemeenschap. Mr. Mulder dankte voor deze waar derende woorden en zei het werk in de ruim dertig jaar dat hij in het wed- strrjdcomité of in het bestuur zat, altijd prettig te hebben gevonden, mede door de uitstekende samenwerking met de S.Z.C. Ook hij vertr- awt er op, dat dit onder leiding van de heer Lassche zo zal blijven en de Sneek-week daarom nog een goede toekomst tegemoet gaat. de kleinere 1.09 tot 1.19 per kilo. In het 72-jarige bestaan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in mei de eerste vroege aardappelen wer den aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. Advertentiepri)> 15 ct p«r mm Bii contract (handelaadv.) lager Abonnementaprija t 3.— per half iaar. Franco per poat f 3.75 per half (aar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name var» Sneeker Nieuwiblid. In het korte woord waarmee hij deze matig bezochte vergadering opende, constateerde hij, dat het afgelopen jaar voor de vereniging bevredigend is ge weest. Ze heeft het weer mee gehad waardoor alle wedstrijden vlot zijn ver lopen. Gelukkig ook tijdens de Sneek week, want de financiële belangen van de vereniging zijn aan deze week vast gekoppeld. De kaspositie werd ook ver stevigd door de royale bijdrage van het gemeentebestuur. Spr. vermeldde met voldoening, maar liet daarop minder prettige mededeling volgen, dat de jeugdafdeling het bestuur zorgen baart. Deze afdeling heeft jarenlang goed gewerkt, maar daarin is nu een kentering gekomen door het ontbreken van een goede leider. De seriewedstrjjden zullen dit jaar worden gehouden op de zaterdagen 23 mei, 30 mei en 6 juni (reservedatum 13 juni) voor de klassen Regenbogen, Val ken, 16 m2 klasse, Pampusklasse, Vrij heidsklasse, Larken en Schouwen. Met uitzondering van de Regenbogen zeilen alle klassen op deze middagen weer twee wedstrijden, De Regenboogzeilers geven allen de voorkeur aan één wedstrijd. De Sneek-Week dagen van de K.Z.V.S. zijn 18, 19 en 20 augustus. Na de S.Z.C. heeft nu ook de Kon. Zeilvereniging Sneek een nieuwe voorzitter ge kregen. De dinsdagavond bij Piso gehouden algemene ledenvergadering koos ni. tot bestuurslid in de plaats van de heer R. A. v. d. Sluis, die zich niet her kiesbaar stelde, de heer J. Lassche. Deze zal de heer mr K. H. Mulder, die na het aftreden van dr J. W. v. d. Zijpp enige jaren de leiding van de vereniging heeft gehad, als voorzitter opvolgen. De heer Mulder acht het nl. minder gewenst dat de voorzitter niet in Sneek woont. Hij blijft nog enige tijd bestuurslid, maar niet lang meer, daar hij spoedig de tijd gekomen acht voor een jongere plaats te maken. De oud-praeses zal de Koninklijke dan ruim dertig jaar als lid van het wedstrijd-comité of bestuurslid hebben gediend. De rechtbank te Rotterdam heeft naar de N. R. Crt. meldt bij verstek de zaak behandeld van de 68-jarige chemisch- ingenieur G. J. J. V. te Reeuwijk, die zich naar aanleiding van ’n foto in een Haags weekblad, genomen ter gelegen heid van de opening van een tentoonstel ling, bijzonder opwond. Op deze foto kwam naai- de mening van V. een meisje voor, aan wie hij later in hetzelfde blad de volgende woorden wijdde: „Op de voorgrond staat een wezen, een menselijk wezen, vermoedelijk van het vrouwelijk geslacht, want een man zou zo’n gekreukte broek slechts dra gen bij het opruimen van varkensmest of andere vuiligheid. De sokken zijn ver moedelijk gemaakt van een poolreiziger. De jas was misschien geschikt voor een volkomen gedegeneerde en totaal berooi de clochard. Uit die jas steekt een kop (het woord „hoofd” is hier niet toepas selijk) met vieze, sliertige haren die di rect doen denken aan massa’s luizen. Helaas is het maar al te waar dat wij nu leven in de eeuw der menaissance, waar in alles wat mooi kan zijn door beel dende kunstenaars en componisten wordt verlelrjkt en verknoeid. Maar hoe kan het bestaan, dat een vrouw zelfs de al lergeringste coquetterie en gratie mist? En rondloopt als een vieze dweil? Het is walgelijk Het meisje, leerlinge van een middel bare school, dat verdachte V. aanleiding gaf tot deze ontboezeming, voelde zich beledigd door zijn beschrijving. De offi cier van justitie eiste veertig gulden boete of twintig dagen hechtenis. Over veertien dagen zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doen. De gehouden wedstrijden werden vrij uitvoerig gememoreerd in het jaarver slag van de secretaris de heer J. B. G. de Vries, die tevens de andere activitei ten van de vereniging in het voorbije verenigingsjaar de revue liet passeren. Het ledenverloop werd niet vermeld, maar uit het verslag van de penning meester de heer H. v. d. Weij bleek wel. dat het ledental sterk is teruggelopen. De contributieopbrengst was nl. f 345. lager. Verleden jaar bedroeg deze nl. f3022.80, thans f2677.70. Vrijwel alle ontvangstposten waren trouwens lager, terwijl de uitgaven voor wedstrgdprijzen (f2872.ruim 600 gulden hoger wa ren. Het zal echter moeilijk zijn deze post te verlagen wil men behoorlijk voor de dag blijven komen, zoals bij de uit voerige besprekingen over dit punt dui delijk naar voren kwam. Voor bepaalde klassen zal daarom het inleggeld voor de Sneek-Week wel iets verhoogd moe ten worden om de zaak draaiende te houden. De totale ontvangsten bedroegen f6683.69, de uitgaven f6733.43, nadelig saldo f 49.74. Evenals in 1957 werd 600 gulden afgelost op de lening voor aan koop van het Kolmeersland bij de Roe koe, waardoor deze al oude schuld ge daald is tot f 4200. Op voorstel van de kascommissie, waarvoor de heer J. Alberda rapport uitbracht, werd het verslag goedgekeurd en de penningmeester en het bestuur decharge verleend voor het gevoerde be heer. De begroting voor 1959 werd vastge steld op f6525.Voor prijzen is hier op f2800.geraamd, maar pogingen zullen worden aangewend deze post z.m. te verlagen. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt Small.land—Tietj.deel 01; Sneek Heerenveen 02; Haskerland-Weststel- lingwerf 13; Oost.werfOpsterland 10; Small.land-Haskerland 20; Oost- stell.werfSneek 01; Tietj.deel-West- stellingwerf 10; OpsterlandHeeren veen 03; Small.landWest.werf 10; Oost.werfHeerenveen 00; Tietj.deel Haskerland 20; OpsterlandSneek 0—0. Ie prijs Tietjerksteradeel; 2e Heeren veen; 3e Ooststellingwerf; 4e Smallin- gerland; 5e Sneek; 6e Weststellingwerf; 7e Opsterland; 8e Haskerland. ’s Avonds had de feestelijke prijsuit reiking, waaraan ook het gezelschap „Show-parade” meewerkte, plaats in hotel Hanenburg, waar de deelnemers even tevoren gezamenlijk de broodmaal tijd hadden gebruikt. Vooral voor de langdurigzieken bete kent dit werk een uitkomst. Maar al te vaak behoren zij tot de vergeten groe pen. Zij zijn a’ zo lang ziek, dat ze in sommige gevallen nimmer meer bezoek krijgen, afgesloten zijn van de wereld, die voortaan voor hen begrensd wordt door de wanden van de ziekenkamer. Eén der gevolgen van dit als het ware „levend begraven”-zijn is het gevoel van nutteloosheid, het niets-meer-kunnen- doen. En hier heeft, in tal van gevallen, het Welfare-werk een nieuw verschiet ge opend. Gezonde mensen vragen zich wel eens af, of dit werk nu inderdaad bevredigt, omdat het „slechts tijdverdrijf” schijnt. Maar vooral dankzij de stimulerende ac tiviteit van de Welfare-werkers komen hier vaak gaven en talenten naar vo ren, tot dan toe onvermoed, zodat de zieke aan zijn werk het teken van zijn persoonlijkheid kan geven. Niet alleen nuttige, maar ook zeer mooie en zelfs kunstzinnige werkstukken worden ver vaardigd. Er is ook de mogelijkheid tot verkoop, waardoor de zieke over „eigen verdiend geld” beschikten waar door het soms zo wreed geknauwde zelf respect weer opveert. Nadat in de plaats van de heer R. A. v. d. Sluis de heer J. Lassche tot be stuurslid was gekozen, bracht de voor zitter de heer v. d. Sluis dank voor het vele werk dat hij ook in zijn tweede be stuursperiode voor de vereniging heeft morgen voor zes uur de deur van zijn woning (nu Napjusstraat 140) uit. Van de duizenden hotelgasten die Hot- tinga in zijn loopbaan heeft meegemaakt, kwamen velen regelmatig terug. Thans is er echter nog maar één over die veer tig jaar geleden ook al door hem werd bediend, een vertegenwoordiger van een hoedenfirma uit Groningen. Van de uit. pakkamers waarin de reizigers hun klanten ontvingen, wordt ook nog maar sporadisch door enkele zaken gebruik gemaakt. Maar ondanks en vaak ook dank zij al deze veranderingen heeft de a.s. jubila ris zijn werk altijd met plezier gedaan en behoudt hij dus een prettige herinne ring aan zijn hotelperjode welke de 23e definitief wordt afgesloten. Op de Lunterseweg te Ede botste een door de 42-jarige P. D. van Deutekom uit Ede bestuurde personenauto in volle vaart tegen de achterzijde van een langs de weg geparkeerde vrachtauto, aldus meldt het Alg. Handelsblad. De heer van Deutekom die juist vo rige week in het huwelijk was getreden en die als ambtenaar werkzaam was bij de dienst voor sociale zaken, werd zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de nacht is overleden. De 54 miljoen gulden, die werd besteed aan de vaarwegen GroningenLemmer en Fonejacht—Harlingen, zijn welbe steed geweest, dat is in de bijna tien jaar, waarin die vaarwegen nu in ge bruik zijn, wel duidelijk gewerden, De voorgeschiedenis van deze vaarwegen is lang. Al in 1901 was er een streven om de vaarweg GroningenLemmer te ver beteren en in 1918 deed de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat de toezegging, dat hij de toekenning van rijkssteun voor verbetering van de vaar weg GroningenLemmer wilde bevorde ren en een jaar later knoopte hij er een zelfde belofte aan vast voor wat betreft de vaarweg Fonejacht-Harlingen. Ree-is in 1922 werd de sluis bij Gaarkeuken ge bouwd en in 1938 was het Van Starken- borghkanaal in de provincie Groningen gereed. Twee jaar daarvoor was met de werkzaamheden in Friesland begonnen, maar het duurde tot 1951, voor het ge hele project was uitgevoerd. Dat was dus precies een halve eeuw nadat men over deze kwestie begon te praten. Er was 54 miljoen gulden besteed; het hao meer moeten zijn. Hoewel dat namelijk in bijna alle provincies anders is, heeft Friesland namelijk nog geen kanalen, die bevaarbaar zijn voor schepen, gro ter dan hooguit 1500 ton. De lengte van alle kanalen in Friesland samen beslaat thans ruim 1268 kilometer, dat is een vijfde deel van de totale lengte van alle kanalen in ons land. Edoch, meer dan de helft, namelijk 645,6 kilometer ka- naallengte in Friesland is slechts be vaarbaar voor schepen tot 80 ton, 357,6 kilometer voor schepen tot 150 ton, 17,1 kilometer tot 250 ton, 139 kilometer tot 400 ton en 109,3 kilometer voor schepen tot 1500 ton. Langs het grootscheepsvaarwater is intussen een aantal industrieën geves tigd, waarmee de meervoudige functie van de kanalen wordt aangetoond. De vestiging van enkele scheepswerven heeft bovendien nog nieuwe perspectie ven geopend. Verleden jaar zjjn van deze werven niet alleen een aantal coasters te water gelaten, maar enkele daarvan hebben ook de Friese coaster- vloot versterkt, die nu al bijna over alle zeven zeeën vaart, tot en met het Mid dellandse zeegebied, het verre Oosten en Amerika. gedaan. Daarna sprak hij de hoop uit, dat de heer Lassche die als voorzitter zal optreden, in die functie de goede oude traditie zal handhaven. Deze be loofde daarvoor zijn best te zullen doen. Uitreiking prijzen seriewed- strijden. Het is dikwijls verbazingwekkend wat deze zieken presteren. Zeer sterk was dit het geval toen een Welf are-werkster eens, in een stemming van „je kunt nooit weten”, met een bezending te bor duren schortjes verscheen opde zaal van e’en militair hospitaal De zieke landsverdedigers lieten het aan commen taar niet ontbreken, maar eindelek be sloot één hunner het eens te proberen... Aan pottekijkers en adviseurs ont brak het niet, maar deze stuurlui-aan- de-wal, de prestaties van hun kameraad ziende, namen uiteindelijk óók de bor duurnaald ter hand. En het resultaat? De mannen toonden in dit opzicht een zeer bijzondere begaafdheid en de aldus fraai geborduurde schortjes werden door de respectieve dames hoog op prijs gesteld. Men moest even aan het idee wennen, maar het werd een succes Dank zij modern materiaal en de vele toepassingsmogelijkheden voldoen de werkstukken aesthetisch en practisch aan hoge eisen. De patiënt heeft het prettige gevoel, dat hij weer iets pres teert en familie en vrienden constateren zijn activiteit met vreugde. De muur rondom de patiënt is doorbroken Vereist Trouw Voor de winnaars van deze wedstrij den stelde de N.V. Lankhorst Touwfa- brieken fraaie plaquettes beschikbaar, met als extra verrassing medailles voor de bemanningen. De voorzitter dankte de N.V. voor deze royale geste en reikte daarna de prijzen uit aan de heren J. Alberda (Regenboogklasse) en P. de Jong (Pampusklasse). De heren J. Bu- rema (16 m2 klasse) en B. v. d. Veen, Oppenhuizen (Schouwen) waren niet aanwezig. Hun zullen de prijzen worden toegezonden. de finale tegen Tietjerksteradeel, dat zich via Smallingerland (10), Weststellingwerf (10) en Haskerland (20) in de eind strijd had geplaatst. Het werd een spannend slot. Na twee maal vijftien minuten spelen was er nog altijd geen doelpunt gevallen, zodat er tenslotte strafschoppen genomen moes ten worden om de beslissing te brengen. Zoals reeds gezegd, toonde Tietjerkste radeel zich hierin het sterkst. De derde plaats was voor Ooststel lingwerf, dat met 10 baas bleef over Smallingerland. een gelijk spel tegen Ooststellingwerf (00) winnaar in poule B geworden cn kwam daardoor in geleverd door Duitse coasters, op weg van Noord Duitsland naar het Ruhrge- bied en omgekeerd. Op het Van Ha- rinxmakanaal steeg de scheepvaartbe weging tot een totaal tonnage van 1,5 miljoen ton tot 150 van 1957. De af schaffing van de watertollen in het Noorden heeft ongetwijfeld bijgedragen tot de groei van het scheepvaartverkeer, verdieping van de kanalen zal een ver dere opbloei mogelijk maken, waarbij kan worden aangetekend, dat bruggen met een beperkte doorvaarthoogte in het Groninger kanaalgedeelte eveneens een belemmering vormen, speciaal voor het gebruik van grote coasters. En de industrievestigingen langs de kanalen, en de groeiende intensiviteit van het scheepvaartverkeer, zulks met als ach tergrond de noodzakelijke ontwikkeling in het Noorden, zijn de meest duidelijke vingerwijzingen naar het feit, dat het Noorden meer uit de kanalen kan halen en dat er niets mag worden nagelaten om de mogelijkheden van de groot- scheepsvaarwaters volledig te benutten. Eén der ernstigste gevolgen van ziek- zijn is de gedwongen ledigheid. Die lediggang bestrijden is, de van het Welfare-werk van Het Neder landse Roode Kruis. En met dit werk heeft men, na het gebruikelijk moeilijk begin, prachtige resultaten bereikt. In het nieuwe magazijn van het Rode Kruis aan het Leeghwaterplein te Den Haag is een grote afdeling, die op het eerste gezicht aan een warenhuis doet denken. Lappen stof, in alle kleuren, vel len leder, bundels raffia en pitriet, snoe ren met duizenden kralen in alle tinten en vormen, strengen wol en zelfs model- bouwdozen zijn er op de honderden me ters lange stellingen gestapeld, soort bij soort, kleur bij kleur. Vanuit dit magazijn ontvangen de vele zieken, die door het „Welfare’-werk be zigheid gevonden hebben, hun materiaal. De omzet van deze „Winkel van Sin kei” bedraagt f 400.000.— per jaar. Niet minder dan 25.000 patiënten vormen de „klanten”, die worden bijgestaan door 115 vaste medewerkers (na een vrij zware studie hebben die het diploma „bezlgheids-therapeut” verworven) en 2700 vrijwilligers (en vooral -sters). ideale weersomstandigheden werd gisteren in het sportpark aan de Leeuwarderweg het jaarlijkse voetbal tournooi voor gemeente-f auctionarissen gehouden. Evenals in 1957 toonde Tiet jerksteradeel zich de sterkste van de acht gemeentelyke ploegen, die dit jaar voor de vierde achtereenvolgende maal aan dit tournooi deelnamen. Nadat de roodzwarten met veel machtsvertoon win naar in poule A waren geworden, kwa men zij in de finale tegen Heerenveen aanvankelijk niet tot een beslissing (0-0). Pas na acht strafschoppen wisten zy beslag te leggen op de fraaie wissel- beker, die het vorig jaar door de man nen uit het Friese Haagje was gewon nen. en andere gasten naar het hotel te bren gen. Nu komen deze vrijwel allen per auto en nemen ze hun koffers e.d. zelf mee. Alleen tijdens het zeilseizoen kan men „Piet” (zoals hij met de naam van zijn voorganger in het hotel genoemd wordt, omdat Wiebren zo’n mondvol is en voor Hollanders moeilijk uit te spre ken), nog wel met bagage van en naar de Jachthaven en de botenverhuurders zien rijden. Uit de aard van zijn functie zijn de werktijden wel eens wat ongeregeld, vooral in het zeilseizoen wanneer De Wijnberg altijd druk met (varens)gasten bezet is. Maar zulke lange dagen als vroeger (van ’s morgens half zes tot ’s avonds negen uur en alleen een vrije zondagmiddag) maakt hij natuurlijk al lang niet meer. Wel stapt hij nog iedere Het Sneker team, dat de vorige masl een eervolle tweede plaats voor zich epeiste, moest nu genoegen nemen met een enigszins teleurstellende vijfde plaats. In de eerste wedstrijd tegen Hee renveen konden onze stadgenoten maar met loskomen en met een 02 neder laag moesten zij uiteindelijk het veld ruimen. Dat was trouwens helemaal geen schande want de Heerenveensters hadden oud-cracks als Wim Molenaar en Jan Boschma in de geleden Tegen Ooststellingwerf kwam Sneek iets beter voor de dag. Het werd nu een kleine naar zeer verdiende 10 zege voor Fijlstra c.s., die in hun laatste ontmoeting tegen Opsterland echter weer niet verder kwamen dan een doel puntloos geiijk spel. Zij eindigden daar door met drie punten uit drie wedstrij den op de vijfde plaats. Heerenveen was inmiddels door een overwinning op Opsterland (03) en Uit een oogpunt van industrialisatie is de verbinding van Drachten met het grootscheepsvaarwater van de grootste betekenis, aansluiting van Heerenveen zal noodzakelijkerwijs moeten volgen. Intussen is er aan de bestaande kana- o_„ o len een nadeel, namelijk de te geringe I soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor diepte, speciaal met het oog op het snel m stijgende aantal coasters, dat van deze vaarwegen gebruik maakt. De totale tonnage op het Prinses Margrietkanaal steeg in het afgelopen jaar tot 8 mil joen ton. Een grote bijdrage hiertoe is Woensdag 20 mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer W. Hottinga als huisknecht in hotel De Wijnberg alhier in dienst trad. Dat was precies op zijn 25ste verjaardag. Op zijn jubileumdag heeft hij dus ook de leeftijd bereikt waarop het algemeen Ouderdomspen sioen ingaat, maar hij maakt de week nog vol en hangt dus zaterdagavond 23 mei zijn uniform voor goed aan de kap stok. Er is in deze veertig jaar heel wat veranderd. Zowel in het hotel als in de werkzaamheden welke Hottinga daar verricht. Ten eerste heeft hij onder drie patroons gewerkt. Toen hij kwam voer de nu wijlen de heer F. Piso (een broer van de heer I. Piso van restaurant Piso) er de scepter. Daarna diende hij zo’n 20 jaar onder de heer J. Braam en sinds diens vertrek naar Amsterdam en de verkoop van het hotel aan het Schuh- macher-concern was de beheerder de heer v. d. Poel zijn baas. Het hotel werd enige malen uitgebreid en gemoderni seerd, de laatste maal zelfs zeer gron dig. waardoor het aantal kamers geste gen is van 18 tot plm. 30. Het werk dat de a.s. jubilaris in huis verricht schoonmaken, schoenenpoet sen, de gasten wekken enz. is voor een groot deel gelijk gebleven, maar kachelstoken en -poetsen en de zorg het grote keukenfornuis brandende te' houden is er gelukkig niet meer bij sinds de centrale verwarming en andere mo derne gemakken ook in De Wijnberg hun intrede deden. Vroeger had Hottinga naast zijn werk als huisknecht echter nog een belang rijke taak. Toen was hij namelijk ge tooid met een uniformpet waarop de naam van het hotel met grote koperen letters vermeld stond, bij alle aankomen de treinen en trams met zijn handkar present om de bagage van de reizigers Niet alleen in de grote stads-zieken- huizen en -hospitalen komen de Welfare- werkers van het Rode Kruis. Dit werk geschiedt overal, in Aalten, Baambrug- ge, Castricum, Dinxperlo, Emmercom- pascuum en ga zo het hele alphabet maar langs,, hoofdzakelijk door dames, die daarvoor een speciale opleiding heb ben gehad. Geen geliefhebber, geen „liefdadigheid”. Maar het eist van de werksters ook doorzettingsvermogen en ....trouw. Heeft men een vaste middag voor dit werk, dan moet men op die middag ter beschikking zijn, ondanks verjaardagen, feestjes e.d. De patiënt móét op die middag kunnen rekenen, hij moet kunnen voortgaan met zijn werk. Het is een mooie en dankbare taak, maar men moet het als een „taak” en niet als een liefhebberijtje aanvaarden. Wanneer men denkt aan het Rode Kruis, denkt men vaak aan grote ram» pen, veraf en dichtbij, aan georgani seerde hulpverlening op grote schaal, Maar in het dagelijks leven van tien duizenden zieken in ons eigen Nederland neemt het Rode Kruis een zeer belang rijke plaats in. Niet alleen door het Welfare-werk, maar ook door de lee- tuurverspreiding (in 1958: ontvangen ca. 750.000 kg tijdschriften en ca. 145.000 boeken). Ook door de unieke vacantie, die de langdurig-zieken wordt bereid door de zomerse boottochten, welke thans kunnen plaatshebben met het ei gen Rode Kruis-schip, de „Henry J. Du- nant”. Maar het Welfare-werk heeft voor hen wel de gróótste betekenis. De Wel- fare-werker onderricht en helpt niet alleen, maar is vaak in veel méér op zichten een schakel met de buitenwe reld, door verschillende boodschappen te doen en bemiddeling te verlenen bij con tact met sociale instellingen, ontwikke lingscursussen e.d. en. wanneer de pa tiënt weer terug kan keren in de maat schappij, door die terugkeer zoveel mo gelijk te vergemakkelijken. Ook dit werk kost geld. De koste» stijgen steeds, want het aantal derge- nen, die ervan profiteren, gaat ook ge stadig omhoog. Éénmaal per jaar vraagt Het Neder- landsche Roode Kruis in een speciale campagne-week aandacht voor haar werkzaamheden. Daarom rekent het Rode Kruis straks, wanneer de bussen weer rammelen en de collectanten langs de deuren gaan, ook op Uw hulp. Het dankoffer voor Uw eigen gezond heid opent vele zieken een deur naar het leven Zondag 17 mei. Handbaltournooi S.H.C. in ’t Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang 9 uur. Zondag 17 en maandag 18 mei. Dansen in café Boermans te Bolsward. Ie Pinksterdag 8 uur; 2e Pinksterdag 3 uur Ilatinée en 8 uur Soirée. Maandag 18 mei (Pinkstermaandag) ’s middags 2 uur Demonstratie van de Motorkozakken te Rijs, ’s Avonds 8 uur optreden van de Boertjes van Buuten. Dinsdag 19 mei. Zaal Piso. 8 uur. Jaar vergadering Sneker Onderl. Brand- waarborgver. Steeds meer schepen varen door het Friese grootscheepsvaarwater, dat tot de drukste vaarwegen in ons land is gaan behoren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1