Het werk van dierenbescher ming draagt vruchten Perzië, bondgenoot in de verte Zakennieuws IJLST van en Solingen Officieel Orgaan I I de gemeenten SNEEK, W Y M B R IT S E R A D E EL m> «Hg,«« n» NJEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD i en Niloc wonnen Intern. Handbaltournooi van S.H.C. M f Dinsdag 19 mei 1959 114e jaargang no. 40 Redaktie-adres Redakteur: L. KIEZEBRINK I Kerknieuws Het Sneaker Nieuwsblad is Postduivenvereniging „L’Estafette” Pas Tunette foundation Show 1959 Nijland toonde saamhorig heidsgevoel Snackbar „de Pantry” geopend Elfstedentocht per rijwiel Jubileumfeestavond v.v. Black Boys Al.er daadwerkelijke en financiële steun echter nog onverzwakt nodig Zomeravondvoetbal weer begonnen Prijsverlaging olieproducten Willem Sjoerds Stilma overleden A.F.V. ,,’t Filter” Opbrengst collecten Kleinzand 7 Telefoon 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD mm Hardhandig. de o.a. Mossadek. een De wedstrijden Perzië is vlak bij. in de afgelopen De moeite, die de zeer actieve Sneker en In het Asyl Bij de heren Geref. Kerken. Beroepen te Maasdijk, Ds. W. Dekker te Ijlst. de het en Verïchnnt MAANDAGS en DONDERDAGS Admmirtrïtie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) waren de Duitse teams duidelijk het sterkst. In poule A had Solingen zich via Helles ’57 (1—9). Niloc (7—4), Sport Vereent (13—2), UDI (12—1) en Sper- gint de wedstrijdactiviteit weer opnieuw. In de tussenliggende zomermaanden zul len onze amateurfotografen echter be slist niet stilzitten en mogelijk zullen de resultaten te gelegener tijd wel weer eens op een stedelijke fototentoonstelling te zien zijn. Op deze steun zal in het najaar een extra beroep worden gedaan als de af deling gaat collecteren om haar financiën weer op peil te brengen. Deze zijn ver leden jaar nl. erg verzwakt, o.a. doordat de Koninklijke goedkeuring op de statu ten moest worden aangevraagd, wat een kleine 160 gulden kostte en de show van niet-rashonden op Dierendag een tekort van f 128.93 opleverde. Het saldo ad f 439.46 waarmee de re- mede groot welke dit jaar op 29 en 30 mei in Gouda wordt gehouden. stadsbestel diensten der Lemmerboot gedurende bij na ’n halve eeuw onafgebroken hun ver voer aan de Stilma’s toevertrouwden. Met Willem Sjoerds Stilma, die tot het einde toe nog dagelijks kleine re paraties aan tuigen, leidsels en strengen uitvoerde, is een werkzame, joviale maai- keiharde Fries heengegaan. Toch waren de resultaten van de Ne derlandse teams beslist niet gek. Bij de dames wist het Amsterdamse Niloc zelfs de eerste prijs in de wacht te slepen. Het had zich in poule A duidelijk sterker getoond dan Stiens (05), Eindhoven (2 0), Helles 57 (52), maar moest het hoofd buigen voor Sperber (Hamburg) (21). Het eindigde daardoor gelijk met Eindhoven, dat Sperber (04), Stiens (23) en Helles ’57 (06) had verslagen. Met strafworpen schoot Niloc zich tenslotte in de finale, waarin het moest aantreden tegen SHC, dat in poule B verrassend goed voor de dag kwam met overwinningen op Sport Vereent (32) Meteoor (06) en een gelijk spel tegen UDI (11). In deze eindstrijd ble ken de Sneker dames evenwel niet op gewassen tegen het goede spel van de Niloc-meisjes, maar de 16 nederlaag was toch nog altijd goed voor een zeer eervolle tweede plaats. Eindhoven en Sport Vereent (Utrecht) kwamen in de strijd om de derde en vierde plaats aan vankelijk niet tot een beslissing (22), maar de meisjes uit de lichtstad wonnen tenslotte na strafworpen. NULAND. Schreven we in een vorig no. van dit blad over de plannen, die in ons dorp bestaan ten opzichte van het inrichten van een kampeerplaats en dat het uitvoeren van deze plannen af hing van de beslissing die h.h. Regen ten van het Weeshuis te Sneek zouden nemen op hun vergadering van dinsdag 12 mei, thans kan worden medegedeeld dat woensdag bericht is binnengekomen dat door genoemd college toestemming is verleend tot het verrichten van graaf werk in het land in gebruik bij de heer T. Vellenga en eigendom van het Wees huis te Sneek. Dit bericht was oorzaak van een grootscheepse demonstratie van het saamhorigheidsgevoel in het dorp Nijland. Wij zagen ze daar graven, de handels- reiziger naast de man van het P.E.B., de bakker naast de boerenarbeider, de handelaar in brandstoffen naast de tim merman en ga zo maar voort. In het ge heel een dertigtal, die kans hebben ge zien in deze ene avond de sleuf door te trekken van het dorp naar het sportter rein. Dus nog even en de eerste gasten kun nen worden ontvangen. Laten we hopen dat Dorpsbelang mag slag i in haar pogen het dorp „levend” te houden en meer bekendheid naar buiten te geven, ook tot voordeel van de aldaar gevestig de middenstand. Zaterdagmiddag opende de heer P. Fa ber in het pand Oosterdijk 68 z’n nieuwe snackbar. De zaak, waarin jarenlang een kruidenierswinkel gevestigd is geweest, heeft met zijn nieuwe voorgevel een ge heel ander aanzien gekregen. Er ont stond een ruime royale entree, welke door een verkooploket gescheiden is van de keuken. De keuken zelf, geheel vol gens de eisen ingericht met betegelde wanden is een voorbeeld van een hygi ënische inrichting. De geheel automa tisch werkende „Florigo” frituuroven garandeert een snelle aflevering, terwijl ook shakes a la minute Maar gemaakt kunnen worden. Hoewel de heer Fabel? nog voldoende ruimte voor uitbreiding heeft overgehouden, wordt „de Pantry” thans alleen als snackbar gedreven. Een groot aantal bloemstukken verhoogde de feestelijkheid van de opening. Onder leiding van architect S. G. Wa- linga werd deze wel zeer geslaagde ver bouwing uitgevoerd door aannemersbe drijf fa. J. Hoekstra en Zn, schildersbe drijf fa. Tj. Kuipers verzorgde het in moderne kleuren uitgevoerde schilder werk, Jan de Rapper verrichtte de in- stallatiewerkzaamheden, de heer G. Sik- ma het loodgieters- en sanitaire werk en de fa. Houwink had de glasleveran tie. Een grote toeloop van publiek bewees al deze eerste dag de populariteit, welke de heer Faber zich in de afgelopen ja- ren heeft weten te verwerven. Bij de gisteren vanuit Bolsward ge houden elfstedentocht per rijwiel kwam van de dames onze stadgenote mej. Rika de Ruiter, evenals vorig jaar, weer als eerste door de finish. Ook ditmaal viel haar voor deze prestatie een huldiging ten deel. De heren J. Suierveld en H. Ferwerda, die periodiek aftraden, werden bij en kele candidaatstelling herkozen. Eerst genoemde zal de afdeling ook vertegen woordigen op de algemene vergadering, van vrijdagavond waren bijzonder span nend. In groep A speelden Tonnema en de Gemeente met wisselende kansen. Een 2—2 gelijk spel was tenslotte het resultaat. Woudsend Ao. 1816 en Lank- horst kwamen in BII evenmin tot een beslissing. Ook hier werden de vier goals broederlijk gedeeld (22). Alleen Men no wist in B I de volle buit te veroveren dank zij een moeilijk bevochten 21 overwinning op Rijpkema. Heden(dinsdag)avond worden gespeeld: Hubert—PTT; Tjallema—Nugteren BakkersScheidsrechters. werden 199 honden en 53 katten als pen siongasten opgenomen met totaal 1307 pensiondagen. Het aantal binnenge brachte zwervers bedroeg 79, waarvan 42 bij particulieren geplaatst konden worden; 6 gingen naar de eigenaren te rug, 31 (voornamelijk jonge poesjes en zieke dieren) moesten worden af ge maakt. Voor 24 honden waarvan de ei genaren afstand hadden gedaan, werd een nieuw tehuis gevonden. De volière bij het asyl heeft haar be staansrecht ook weer bewezen. Er wer den vele vogels aangebracht, ook door de jeugd, waarvan de meesten de vrijheid herkregen. De afdeling kreeg in de loop van het jaar de Koninklijke goedkeuring. Lega ten kunnen nu dus rechtstreeks aan haar worden vermaakt. Naast dank aan de heer Abma, de be heerder van het Asyl, werd in het ver slag ook dank gebracht aan de leer krachten van de scholen welke er aan hebben medegewerkt ter gelegenheid van dierendag de dierenbeschermings- gedachte bij de jeugd ingang te doen vinden, o.a. door een tekenwedstrijd. Bestuursverkiezing. De Keizer van dit land brengt thans een officieel bezoek aan Westelijke lan den, onder andere aan Nederland. Hij Hoewel de verenigingen door de kon-1 kurrentie van televisie, radio etc. te genwoordig geen hoge verwachtingen meer mogen koesteren van het bezoek aan hun feestavonden, moet het voor het bestuur van de Voetbalver. „Black Boys” toch een grote teleurstelling zijn ge weest, dat het bezoek aan de jubileum feestavond in Zaal Hanenburg niet gro ter was. Per slot van rekening mag men van de leden verwachten, dat zij in ie der geval bij een dergelijk gebeuren blijk van belangstelling geven. Het was ook spijtig voor de heer Bouke van der Wal, die met zijn Friese luim het programma verzorgde en dit op uitnemende wijze deed. Daarom klinkt het misschien wat tegenstrijdig, wanneer we beweren dat zijn sukses waarschijnlijk nog groter zou zijn ge weest, indien hij zijn optreden iets be kort had. Bij een éénmans-show dreigt nu eenmaal het gevaar van eentonigheid. Heit jubileumfeest werd meegevierd door de eerste secretaris der vereniging, de heer W. L. Blom, die met zijn echt genote uit Groningen was overgekomen, en de heer S. Visser die ook vanaf de oprichting lid is geweest en bijna altijd een bestuursfunctie heeft vervuld. Hij kreeg voor zijn vele verdiensten voor de club een fraai polshorloge, terwijl voor zitter v. d. Heide mevrouw Visser een bloemstuk aanbood. Zelf kon de vereni ging ook iets in ontvangst nemen, want de jeugdafdeling bood bij monde van haar voorzitter, de heer L. Faber, twee nieuwe vlaggen aan voor de nieuwe kleed kamers, welke men van plan is te bou wen. Voorzitter Mr A. v. d. Werf vertegen woordigde de Friese Voetbalbond. In een korte toespraak bracht hij hulde aan de jubilerende vereniging voor het werk dat zij gedurende vijf en dertig jaar "oor de Sneker sportgemeenschap heeft ver richt. Deze hulde bracht hij nog eens extra tot uitdrukking door de heer D. v. d. Werf, die gedurende een reeks van jaren sekretaris der vereniging is ge weest, met de zilveren speld van bond te onderscheiden. Met een bal werd de intieme feest avond besloten. Johan Bok c.s. zorgden hierbij voor de muziek. Er wordt ditmaal in het Gemeentelijk sportpark aan de Leeuwarderweg ge speeld en de diverse ploegen zijn onder gebracht in drie poules, t.w. A, B I en BH. In poule A zijn opgenomen: Ge meente, Flach, Hubert, Kwant, PTT en Tonnema; in BI: Menno, Upito, Tjalle ma, Hubert 2, Nugteren en Rijpkema en in Bil: Woudsend, Bakkers, Scheids rechters, Lankhorst en Nooitgedagt. De scheidsrechters en Woudsend doen dit jaar voor het eerst mee. De winnaar van poule A zal aan het eind van de competitie met de kampi oenen uit de verschillende andere Friese steden om het provinciaal kampioen schap spelen, terwijl de nummers één van poule BI en BII om één plaats in groep A zullen moeten strijden. De laagst geplaatste club in poule A gaat dan automatisch over naar poule B, die het volgend seizoen zal worden gesplitst in B en C. ganse toenmaal I komt zeker niet als toerist, want recente <n „on gebeurtenissen hebben hem wel duidelijk gemaakt, dat Perzië’s positie moeilijk is. Het land grenst aan Sovjet-Rusland en Afghanistan, aan Turkije, Irak en Paki stan. Turkije hoog in het Noorden, Pa kistan in het Zuiden zijn de krachtigste supporters van de Westelijke politiek, zoals die is belichaamd in het Bagdad- pact. Maar in Bagdad (de hoofdstad van Irak) is veel veranderd. De koning is vermoord, de dictator Kassem speelt daar baas en flirt met de Russen. Perzië vormt een onmisbare schakel in de keten, die toch al zo verzwakt is door wat er in Jordanië, Syrië en Irak is ge beurd. Olie is het levensbloed van het Wes ten. Amerika kan zichzelf gedeeltelijk voorzien. Europa niet. Dat is aangewe zen op het nabije Oosten. Het geval Mossadek heeft getoond, hoe gemakke lijk deze levensader kan worden af ge knepentrouwens, ook Nasser heeft daaraan indertijd een handje meegenol- pen, hoewel hij thans, geschrokken van de geesten die hijzelf heeft opgeroepen, zijn draai schijnt te nemen en bang voor de Russen is geworden. Mede daardoor is de onlangs gehouden olie-conferentie een vrij tamme geschiedenis geworden... Daarom is het bezoek van de Keizer van Perzië aan de Westerse landen een zeer belangrijke gebeurtenis. En het is in ieder geval een bijzonder aangename bijkomstigheid, dat de jonge vorst aan het hoofd van deze staat zo veler sym pathie geniet en op een harteijlk welkom kan rekenen. De tijd is voorbij dat we Perzië kon den beschouwen als een ver-afgelegen land. Wat in Perzië al of niet gebeurt, heeft zijn invloed op onze boterham, misschien op ons zijn of niet-zijn. Wïj zijn wereldburgers, of we willen of niet. En daarom komt de Sjah niet slechts als een interessante vreemdeling, maar als een vorst, die we graag als bondge noot zien. Perzië heeft eens de - -- bekende wereld beheerst, in de dagen van Cyrus en Darius, die tot over de Donau doordrong, het machtige Egypte aan zich onderwierp en Griekenland bedreig de vóór* de Griek Alexander de Grote een ander wereldrijk stichtte en Perzië ten onder ging. Niet alleen de indruk wekkende ruïnes van steden als Perse- polis en Susa (bekend uit het verhaal van Esther), maar ook een hoog op gebloeide literatuur herinneren aan die gouden tijd. Gewelddadige stromen zijn sindsdien over het land heengespoeld: Hunnen Romeinen, Arabieren (die er de Islam introduceerden), Mongolen; het is ver teerd door binnenlandse twisten en ver loor gaandeweg meer van zijn betekenis. In de negentiende eeuw vormde het een twistappel tussen Russen en Engelsen ...zoals het nu nog èn door de Russen èn door het Westerse blok wordt begeerd als bondgenoot. Dat het werk van de Dierenbescherming goede resultaten oplevert blijkt wel hieruit, dat verleden jaar bij het bestuur van onze plaatseiijke afdeling geen klachten over ernstige dierenmishandeling zijn binnengekómen. Ook niet van de veemarkt. Het ene geval dat werd aangegeven, bleek sterk overdreven. Dat wil echter geenszins zeggen, dat de vereniging haar doel nu bereikt heeft. Er wordt de dieren nog altijd veel leed aangedaan, vooral als er geideljjk voordeel mee te behalen is. De massale vogelmoord in Italië en Frankrijk ieder jaar weer aan is daarvan wel een heel sprekend en droevig bewijs. Maar ook het zich op aller lei slinkse manieren ontdoen van een hond of een kat waaraan vele mensen zich schuldig maken o.a. door ze te laten zwerven wat ook hier en in de omgeving geregeld voor komt, getuigt daarvan. Daarom verdient de Dierenbe scherming nog onverzwakt de steun van allen die het dier een goed hart toe dragen. De Nieuw-Guinea expeditie Op weg naar Ok-Job: Ir J. J. Reijnders heeft in het raam van de expeditie naar het Sterrengebergte bodemonderzoekingen verricht. We zien hem hier temidden van zijn helpers onderweg Advertentieprij» 15 ct pe» Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprij» 1 3.— per hall jaar. Franco per poat f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwiblad. De zomeravondvoetbal-competitie, die dit jaar voor de vierde achtereenvolgen de maal wordt gehouden, is vrijdagavond j.l. weer van start gegaan. Aanvankelijk leek het er niet op dat op de gebruikelij ke datum, 15 mei, zou kunnen worden begonnen, want er waren deze keer meer moeilijkheden te overwinnen dan enig voorgaand jaar. Moeilijkheden be treffende terreinen, licenties van spelers, poules, poule-indeling enz. enz. Maar dank zij de inspanning van de organisa toren kwam alles toch nog net op tijd in orde. Als gevolg van prijsdalingen op de wereldmarkt zijn de verkoopprijzen voor enkele aardolieprodukten in Nederland verlaagd. De prijs van petroleum voor huishou delijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager; tractorpetroleum wordt f 0,50 per 100 liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gasolie en auto- gasolie met f 0.90 per 100 liter en die voor dunne stookolie met f 0,70 per 100 liter verlaagd. De prijsverlaging voor huisbrandolie 1 en 2 voor niet-particulier verbruik bedraagt respectievelijk f 0,90 en f 0.70 per 100 liter, terwijl de prijzen van laatstgenoemde produkten voor particu lier gebruik een verlaging ondergaan van respectievelijk f 1.en f 0,75 per 100 liter. Het verschil in de verlaging voor genoemde categorieën hangt samen met de omzetbelasting. In enkele sectoren hebben de verla gingen ten dele reeds eerder plaatsge vonden. Op 82 jarige leeftijd is alhier overle den de heer Willem Sjoerds Stilma, in leven expediteur. Met de heer Stilma is een markante figuur uit het vervoers wezen heengegaan. Meer dan 50 jaar ge leden werd door hem de grondslag ge legd voor Stilma’s expeditiebedrijf (Tj. van Gosliga) en Piet Stilma’s verhuis bedrijf. In 1908 begon de overledene zijn vervoersloopbaan met het dagelijks transporteren en ledigen van mestwagens voor enige van de vele kleine veehou- dertjes in Sneek, die zich zelf de weelde van een paard niet konden veroorloven, tegen een vergoeding van f 0,50 per wa gen. Door noeste arbeid, het stipt op tijd nakomen van afspraken en het scheppen van vertrouwen, groeide dit bedrijf door de jaren heen. Als bijzonder heid kan worden vermeld dat de N.V. Lankhorst touwfabrieken, N. J. Wou- da’s meelfabrieken en de De moeite, die de zeer actieve Sneker Handbalclub zich in de afgelopen maanden heeft getroost om haar tweede internationale Pinkstertournooi te doen slagen, is ook ditmaal weer ruimschoots beloond, want door de voortreffelijke or. ganisatie en de ideale weersomstandigheden is dit handbalevenement opnieuw een groot succes en een prachtige propaganda voor deze nog té weinig be. oefende sport geworden. Dat de Duitse teams evenals verleden jaar weer de hoogste ogen zouden gooien, lag voor de hand. Het handballen staat bij onze Oosterburen al sinds jaren op een technisch zeer hoog peil en wat belangrijk is, het trekt daar ook veel belangstelling, niet alleen van het publiek maar ook van de zijde van de sportbeoefenaren. Vandaar dat de Duitse clubs vaak uit een veel groter spelers-arsenaal kunnen putten dan de ploegen uit ons eigen land, waar de handbalsport jammergenoes nog altijd een „tweede-rangs”positie inneemt. Perzië is vijftig maal zo groot als Nederland en telt toch maar rond twee maal zoveel inwoners. Grote gedeelten, b.v. de „Grote Zoutwoestijn” in het Noordoosten, zijn vrijwel onbewoond we gens hun onvruchtbaarheid. De land bouw vormt het voornaamste bestaans middel der bevolking, tenminste daar, waar het niet te dor en te droog is Maar de voornaamste inkomstenbron voor het land is.... olie. Eeuwenlang is het geregeerd geweest door feodale heersers. De weelde van enkelen was gebaseerd op de armoe en ellende van velen. Daarin kwam wel enige verandering toen Sjah Riza Pahlevi, de vader van de tegenwoordige keizer, het heft in han den nam. Inderdaad nam... want via een militaire staatsgreep kwam hij, voormalige kozakken-officier, aan bewind. En hij regeerde krachtig voerde vele hervormingen door, o.a. de afschaffing van de sluier voor vrouwen, een nieuw onderwijs-systeem, betere we gen en industrialisatie. Riza Sjah regeerde met vaste en harde hand. Hij zag er niet tegenop één van zijn ministers, die het niet met hem eens was, eenvoudig het raam uit te smijten. Hij onderdrukte ook iedere de mocratische critiek en één der slacht offers van zijn strenge gezagshandha- ving was Mossadek, die maanden in een smerige cel z chtte vóór de tussen komst van d kroonprins (de tegen woordige Sjah) hem daaruit verloste. Mohammed Riza heeft niet veel pleziei van zijn edelmoedigheid beleefd. Er komt hier een interessante en stellig mooie avond voor de dames, wel ke bovendien voor haar geen kosten meebrengt. Op vrijdag 22 mei wordt nl. in „Ons Gebouw” aan de Westersingel de Pas Tunette Foundation-show gehou den, waarvoor nu reeds gratis toegangs bewijzen verkrijgbaar zijn (uiteraard al leen voor dames) bij Speciaalzaak Metz Grootzand 14. De groots opgezette show wordt opgeluisterd door „Carla” met haar sprekende poppen (o.a. bekend door de televisie). Spectaculair is voorts de nieuwe jeugdcollectie in het Pas Tunette maatsysteem. Er is een enquête inge steld onder vele honderden meisjes van 12 tot 19 jaar naar hun opinie, en daar door is met haar hulp een collectie beha’tjes samengesteld waarbij rekening is gehouden met haar verlangens in ver band met model, uitvoering en prijs. Ook voor de dames, die zich niet meer reke nen tot de „jeugdige” jeugd zal een aan tal geheel nieuwe modellen beha’s, gaines en corsetten worden getoond. De laatste maanden heeft de activi teit van de Sneker amateur-fotografen- vereniging ,,’t Filter” voor een groot deel in het teken van de kleurenfoto grafie gestaan. Een hoogtepunt vormde daarbij de lezing-avond op 29 april j.l. door de heer J. Leusden uit Driebergen over het nieuwe Agfa-kleurenmateriaal. Aan de hand van een groot aantal eigen- vervaardigde kl.dia’s beschreef spr. het nieuwe negatief-positief-procedé, dat nu ook binnen het bereik van de gevorder de amateurs is gekomen doordat on langs deze werkwijze door de fabrikant is vrijgegeven. Vroeger was men voor het afwerken van kleurenfilms aange wezen op de erkende handelaren of op door de fabrikanten gestichte afwerk- centrales, thans is het mogelijk dit ge heel zelf te doen, mits men over de be nodigde hulpmiddelen beschikt. Spr. toonde aan de hand van vele illustraties de uitgebreide toepassingsmogelijkheden van het moderne kleurenmateriaal aan. De avond ondervond ruime belangstel ling, ook buiten de kring der leden en van de gelegenheid om vragen te stel len werd een ruim gebruik gemaakt. De onderlinge kleurendia-wedstrijd van 14 april toonde over ’t algemeen een behoorlijk peil, waarbij het opviel dat het verschil in prestatie tussen de leden der traditionele A- en B-klasse op het gebied van de kleurenfotografie niet meer terug te vinden was, hetgeen be wijst dat het werken in kleur toch weer geheel aparte eisen aan de fotograaf stelt. Besloten werd daarom bij de vol gende wedstrijden deze klasse-indeling te laten vervallen. De uitslag was als volgt: Klasse A: 1. P. Wiersma (80); 2. S. Hemmes en J. T. Hendriksma (76); 3. J. Pop (74 p.) Klasse B: 1. H. W. Mauser en R. Rienksma (81)2. mej. Ringnalda (77); 3. B. J. Roosenstein (76 p.) De laatste onderlinge wedstrijd werd op 12 mei j.l. gehouden met een vrij on derwerp. Vooral de B-klasse was met een goed aantal inzendingen vertegen woordigd. De uitslag luidde: Klasse A: 1. J. T. Hendriksma en J. Pop (79); 2. J. Koopmans (78). Klasse B: 1. S. van Buren (81); 2. J. Koops (75); 3. dr. Bogstra (74); 4. F. van Bruggen (73 p.) Met deze wedstrijd eindigde tevens het vergaderseizoen. In september a.s. be- kening 1958 begon, verminderde daardoor met een nadelig saldo f379.72 (inkomsten f619.91, uitgaven f 999.63) tot f 59.74. Ook het asylfonds vertoonde een achteruitgang, nl. van f 117.90 tot f 55.98. Hiervoor waren de ontvangsten nl. f 53.en de uitgaven f 114.92, nadelig saldo f 61.92. Deze cijfers ontleenden we aan het jaarverslag dat de penningmeester de heer J. Suierveld vrijdagavond in de dun beeochte algamene ledenvergadering bij Piso uitbracht, en onveranderd werd goedgekeurd. Het verslag van de secretaris de heer J. Hammer vermeldde een ledental op 31 december van 190, 8 minder dan op 1 januari. Deze acht leden, woonachtig in Lemmer, moesten naar de afdeling Hee- renveen worden overgeschreven. Het bezoek van Sjah Mohammed Riza Phalevi van Perzië aan ons land vestigt opnieuw de aandacht op het land dat, sinds Mossadek (al tranenstortend) voor- pagina-nieuws maakte, een beetje uit onze gezichtskring verdwenen is. Maai de gebeurtenissen in Egypte, Irak, Syrië, Libanon en Jordanië wijzen er wel op hoe belangrijk de positie van Perzië isvooral als lid van het „Bagdad- pact”. Acties. Getracht zal worden in diverse win kels weer een (collecte) busje voor de af deling geplaatst te krijgen en eveneens dc financiën van het Asylfonds alsmede het ledental te versterken. Getracht zal worden ook in de omlig gende plaatsen eens een keuring van niet-rashonden te houden. Het bestuur zal het houden van een katten-tentoonstelling. waartoe een der leden het initiatief aan de hand deed, ook overwegen. Nadat bij deze rondvraag nog ver schillende suggesties, wensen en enige klachten en misstanden (o.a. het ont breken van een gemeentelijk af maak- apparaat) waren besproken, werd de vergadering om ruim 11 uur gesloten. Op 3 mei werd het station Venlo ge vlogen, afstand 189 km. In concours vlo gen plaatselijk 130 en in rayonverband 754 duiven. Het werd een vlotte vlucht met snelheden van 1310 m per minuut. Gelost om 7 uur arriveerden de eerste duiven om 9.24 uur. Wat nog niet eerder bij l’Estafette geschiedde, deed zich dit maal voor, twee duiven kwamen als nr 1 aan, d.w.z. met gelijke snelheid. Een mooie prestatie daar ze in het rayon zich ook als le en 2e wisten te plaatsen. Eige naren A. Coers en F. Meijer. Eerstgenoemde speelt dit seizoen best, en weet zich steeds in de kop te plaatsen. Doch alle Sneker liefhebbers speelden dit station goed, daar van de eerste 55 duiven in ’t rayon 25 Sneker duiven wa ren; wel een bewijs dat de kwaliteit goed is. Door het mooie weer is de vorm er ook. De uitslag luidt als volgt: A. Coers le, 15e, 25e; F. Meijer 2e; H. Oppenhuis 3e, 8e, 13e, 14e, 21e; H. Mei- nen 4e, 7e; J. Haak 5e; N. de Vries 6e; P. Hamersma 9e; R. G. Mulder 10e; J. Schreuder lie, 16e. 18e; C. de Ree 12e; B. Heins 17e; E. Laagland 19e, 20e; Comb, v/d Meulen de Vries 22e, 23e; H. Tipper- sma 24e; J. van Ruiten 26e; J. de Boer 27e; J. Gerlofs 28e; D. Wijnja 29e; Bui tenpost 30e. In de jeugdafdeling klokte R. Postma deze keer het eerst van de junioren, n.l. om 9.30 uur. Als we de tijd met de seni- oren-uitslag vergelijken, komt hij tussen de 8e en de 9e te staan. Een heel knappe prestatie! Dit belooft wat voor de toe komst. De uitslag is: 1. R. Postma 9.30 u.; 2. R. Postma 9.56 u.; 3. J. Zwart 10.06 u.; 4. J. Spoelstra 10.33 u. De collecte voor S.I.M.A.V.I. bracht in de gemeente Rauwerderhem f 346,99 op. ber (58) in de finale gespeeld. In deze finale kwam het uit tegen Lobberich (eveneens Duitsland), dat achtereenvol gens SHC (14—1), Operatie ’55 (4—7), Eindhoven (81) en Meteoor (38) had uitgeschakeld. De heren uit Solingen sleepten tenslotte de moeizame 65 overwinning en daarmee de eerste prijs uit het vuur. Het Haagse Operatie ’55 leverde een prima prestatie door in het duel om de derde en vierde prijs de winnaar van het vorig jaar, het Ham. burgse Sperber te verslaan. (68). De eindstand was dus: heren.- (deel nemende teams): Sport Vereent (Utrecht), Niloc (Amsterdam), UDI (Arnhem), Solingen (Duitsland), Hellas ’57 (Leeuwarden), Sperber (Hamburg), Lobberich (Duitsland), Eindhoven, Ope ratie ’55 (Den Haag), Meteoor (Leeu warden) en SHC (Sneek). 1. Solingen; 2. Lobberich; 3. Operatie ’55; 4. Sperber. Dames; (deelnemende teams: Sperber (Duitsland), Eindhoven, Stiens, Niloc, Hellas ’57, UDI (Arnhem), Sport Ver eent (Utrecht), Meteoor (Leeuwarden) en SHC. 1. Niloc; 2. SHC; 3. Eindhoven; 4. Sport Vereent. Het tournooi werd ’s avonds besloten met een feestavond in Hotel Hanenburg, waar tevens de prijzen werden uit gereikt. Perzië kwam opeens weer in het brandpunt van de belangstelling toen deze Mossadek, een merkwaardige fana ticus, die over een geweldige tranen vloed beschikte en bij voorkeur vanat zijn bed regeerde (zodat hij steeds als een huilebalk in pyama werd af geheeld), de stoutmoedige greep deed naar de grootste rijkdom van het land, de olie, die. naar hij zei, aan heel de bevolking ten goede moest komen. Hij vergat ge makshalve dat, als het aan Perzië ge legen had, die oiie nog in de bodem zou sluimeren en het land nog een arme woestijnstaat zou' zijn. Hij vergat ook, dat je aan olie niets hebt, als je er geen klanten voor hebt en toen het land aan de rand van het faillissement stond, was het spel van Mossadek uitgespeeld. De Sjah, practisch een gevangene in ei gen paleis, kreeg de macht weer in han den en Mossadek verdween, thans voor langer tijd, in de gevangenis. Hij is thans weer op vrije voeten, maar laat niets meer van zich horen. -J W ,'W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1