Een niet alledaags transport door de stadsgrachten 96-jarige Sneker Onderlinge groeit nog steeds ULST WYMBRITS ER A DEEL en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, van 4 Voorjaar zonder in Friesland niet compleet „Voornaam Boerenboelgoed” Donderdag 21 mei 1959 114e jaargang Redakteur: L. KIEZEBRINK Kerknieuws Instructieve Schoolreis De „hoge brug” moest er zelfs voor uit N.C.V.B. Hommerts-Jutrijp fel De zwaarden voor Jan Brou wer komen er Twee doden op onbewaakte overweg Groot L.S.C.-jeugdtournooi in het Sportpark Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 no. 41 Familie Dijs pleeggezin voor twee jonge Waterhoentjes Overplaatsing Geslaagd Gezellig uitstapje - Het Sneeker Nieuwsblad is een Overdracht Kleuterschool gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT •r DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD en benoemd Wat de raad te behandelen krijgt Geslaagd Spoedig weer een Paviljoenboot Zaterdag elfde Waterpoortmars Militaire vliegtuigongelukken Finale verkoping f SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprij» IJ ct p«r halt nimi Tan Rijdende kranen. f* mmnMmm» op herkozen, hierover zijn Dit IJLST. Te Amsterdam slaagde voor het diploma Bouwkundig Tekenaar de heer C. v. d. Woude alhier. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) 41 tl Dinsdagmiddag is een auto, bestuurd door de heer Michielsen te Prinsenbeek, op de onbewaakte overweg bij Breda, gegrepen door een trein. De schoonvader van de heer Michielsen, de heer Ver- meeren uit Prinsenbeek, die mede in de auto zat, kwam onmiddellijk om het le ven. De heer Michielsen zelf is later in een ziekenhuis te Breda overleden. (Alg. Handelsblad) Op dizze léste gearkomste hold de hear Ganzeboom fan de N.V. Spanjaard to Borne in lezing mei Ijochtbylden foar üs oer harren textyl-producten. It wie in fleurige joun. Inkele leden wiene noch sa gelokkich om in pryske to winnen. over de technische staf van nu, welke sindsdien steeds verder is uitgebreid en over de outillage en het talrijke personeel dat nodig is om zulke grote karweien te kunnen uitvoeren. Het val van deze brug is 10 meter breed en 11 meter lang en weegt 35000 kg, de flap of ba lans meet 15 bij 8 meter en is 16 ton zwaar. Als de brug gemonteerd wordt, wat ook door Hubert zal geschieden, kor. t daar dan nog 30 ton ballast bij. Het voorjaar begint in Friesland niet alleen met kieviten en grutto’s, mitsga ders eierzoekers in de landerijen, met fel gele dotterbloemen langs de sloten of met eenden, die gevolgd door donzig gele jongen rondkoersen. Het voorjaar is in Friesland niet compleet zonder het „voornaam boerenboelgoed”, dat in deze dagen overal in de provincie wordt gehouden, bij Kollum en bij Franeker, tij Sneek en bij Bolsward. Op ettelijke sathes en states komen in deze dagen meer bezoekers, dan anders in vijfentwintig jaar en op vele boerderijen nemen een boer en een boerin afscheid van wat hen in een reeks van jaren lief is gewer den. Met de komst van de notaris en zrjn oproeper sluiten zij een tijdperk in hun leven af. Want, als de notaris binnen is en de oproeper op een verhoging heeft plaats genomen om te roepen: „Wat noor ik voor deze beste stamboekkoe”, of „wie biedt er meer voor deze prachtige mesthoop”, dan verandert alles van ei genaar, dan is direct het boelgoed in volle gang, het boelgoed, dat in Friesland een typisch eigen karakter heeft. P. Henstra 25 jaar commis saris. Hans en Rutger Dijs uit de School straat, die zondagmiddag met een bootje in de Zwette aan het roeien waren, ont dekten nabij Scharnegoutum tussen het riet het nest van een Waterhoentje, waarin vier jongen zaten. De moeder lag er dood naast. Een van de diertjes, de flinkste, trippelde snel weg en ver dween in een holletje. De andere drie, waarvan twee hoogstens een dag oud en de derde pas uit het ei, namen ze mee naar huis, waar de kleinste spoedig stierf. De gehele familie Dijs is toen in actie gekomen om te trachten de twee ande ren in leven te houden. De heer Dijs improviseerde een kunstmoeder om ze warmte te geven en zocht in een ency clopedie naarstig naar de voeding welke hij ze moest toedienen. Mevrouw maak te een Brinta-papje klaar en de beide jochies haalden een tijltje water met eendekroos uit de sloot langs de spoor baan. Tot nu toe schijnt het experiment te zullen slagen. Eerst moesten de dier tjes met een injectiespuit worden ge voed, daarna met geweekt brood, maar nu pikken ze zelf al gretig van het le peltje als mevrouw dit aan haar kleine tweeling voorhoudt en enige malen per dag doen ze zich in het tijltje te goed aan het kroos en pikken ze van het gras in het tuintje. Als het inderdaad gelukt de diertjes op te fokken, hoopt de heer Dijs ze half juni op een stil plaatsje de vrijheid te kunnen geven. Ze hebben dan voldoende tijd zich aan te passen en zich voor te bereiden op de trek naar de warme stre ken in september. De wachtmeester le klasse, de post- commandant der Rijkspolitie D. Kemper te Oudega-W. is in gelijke functie be noemd aan de driehoofdige post te Oos- termeer. Te Doetinchem slaagden voor het pe dagogisch getuigschrift voor het Nijver heidsonderwijs o.a. de dames M. Koster, Sneek; Y. Osinga, Heeg; J. Sijperda, Ylst; T. Zeilstra, Sneek, allen opgeleid aan de Chr. Landbouwhuishoudschool te Bolsward. De Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging te IJsbrechtum maakte woensdag haar jaarlijks uitstapje. Ditmaal ging de reis naar Groningen via Leek en Midwolda waar de Schelpengrot, Kasteel Nieuw- oord en de kerk werden bezichtigd. Op de terugreis werd thee gedronken aan het Paterswoldsemeer. Het was een ge zellige dag. ’■'Safe. Te Rauwerd heeft op een bijzondere vergadering het bestuur van de Stichting Kleuterschool Rauwerd besloten de Kleuterschool over te dragen aan de Gemeente, zodat dit een openbare kleu terschool wordt. Dit punt zal dan ook geplaatst worden op de eerstvolgende raadsagenda. De heer P. Henstra, die periodiek af trad als commissaris, werd De voorzitter verheugde zich want de heer Henstra was eigenlijk de zilveren jubilaris. Hij werd nl. op 2Ö fe bruari 1934 als commissaris gekozen in de plaats van zijn vader wijlen de heer S. Henstra, die deze functie 15 jaar ver vulde. Zonder een Henstra in het be stuur zouden we onwennig zijn gewor den, aldus de heer Keuning. In de commissie tot het nazien van de rekening 1959 werden gekozen de heren P. de Backker, Ir G. J. Kwant en H. Rijpkema. Bij de rondvraag sprak de voorzitter woorden van dank tot de heer Douma, die drie jaar in de contróle-commissie zitting heeft gehad, en tot de heer Jel- gersma, die het eerste jaar van nieuwe functie achter de rug had. was voor hem geen gemakkelijk jaar omdat hij zich geheel moest inwerken, maar hij heeft het er buitengewoon goed afgebracht. Brandweer en blusmiddelen. op het boerenerf zijn verrezen. Ze gaan nogeens rond om koeien op hun waarde te schatten of een landbouwtractor te monsteren. Wie zegt, dat er op het Friese platte land nooit veel nieuws onder de zon is, heeft het mis, want het nieuws van het boelgoed en het boelgoed zelf, vormen gebeurtenissen van de eerste orde. Het is al eeuwenlang zo geweest, dat het boelgoed meestal in het voorjaar weid gehouden. Immers, de maand mei is ook al sinds oude tijden de maand van de grote veranderingen. De twaalfde mei is altijd de datum geweest, waarop de huurcontracten in gaan en eindigen, de twaalfde mei is ook al sinds mensenheugenis de dag geweest, waarop de arbeiders verhuisden van de ene boer naar de andere. Waarom nu Tot slot van de vergadering hield de heer F. H. Ringnalda, commandant van onze plaatselijke vrijwillige brandweer, een praatje over de organisatie hiervan, de uitrusting en over de diverse soorten brandblusapparaten. Hij schetste de gro te verbeteringen vergeleken bij vroeger, zowel wat het materiaal als de geoe- B. en W. stellen voor in verband met het uitbreidingsplan Lemmerweg van mevr. S. van der Sluis—Bouma alhier een perceel weiland in dat plan gelegen en groot 4.66.00 ha aan te kopen. De prijs komt overeen met de uitkomst van een door de Centrale Commissie voor de Onteigeningsvergoedingen te Rotter dam verrichte taxatie van hetgeen als schadeloosstelling in geval van onteige ning onder de huidige regelingen dien aangaande zou moeten worden betaald. 4[/,% lening groot 201.550, f De N.V. Bank v. Ned. Gemeenten heeft deze gemeente een lening groot 201.550 aangeboden. Koers 991/s%> looptijd 30 jaar, rente 4%%, halfjaarlijks te vol doen, kosten begrepen in disagio. Af lossing in 30 zoveel mogelijk gelijke ter mijnen, aanvangende 1 juni 1960. B. en W. stellen voor het aanbod te aanvaarden. De middelen van deze le ning zijn bestemd voor financiering van uitgaven voor de aankoop van percelen ten behoeve van de sanering van oude stadsgedeelten en voor onderwijsdoelein den (wat deze laatste betreft 130.000 voor financiering van bouw gymnastiek lokaal bij de Rehobothschool en 40.000 voor inrichtingskosten bijzondere kleu terschool aan de Bloemstraat). De inzameling voor de nieuwe zwaar den aan het skütsje van Jan Brouwer is geslaagd. Het benodigde bedrag is bijeen en het (teak)hout is al aange- koent. De oude „skütmakker” Jan Dou ma uit Oppenhuizen, die nu in Terhorne woont, zal ze zonder vergoeding maken in samenwerking met de hellingbaas Popma te Oppenhuizen. Verschillende andere vaklieden, o.a. onze stadgenoot G. Ferwerda. zullen hem daarbij in hun vrije tijd helpen. Vorige week slaagde te Doetinchem voor het paedagogisch getuigschrift, be horende bij de akte N 19 (landbouwhuis- houd-lerares) mej. W. Veninga van Nije- zijl. Zij is benoemd als lerares aan de Chr. Huishoudschool te Drachten. Meen niet, dat het Friese boerenbot-l- goed een uitsluitend provinciale aange legenheid is. Men komt cr van heinde en verre naar toe, uit alle windstreken in het land, zoals dit voorjaar bijvoorbeeld naar het boelgoed op Torpma Cluft bij Kollum, waar notaris M. L. Wassen- bergh uit Kollum 120 stuks stamboek- vee en een partij boerenreeuw oftewel boerenwerktuigen, veilde met benulp van de oproeper P. Jaarsma uit Sneek. De grote belangstelling op een boe renboelgoed grat volledig voorbij aan de menselgke aspecten, die eraan verbon den zijn. De belangstelling is niet ge richt op de boerin, die nog eens door de „mooie kamer” loopt om te monsteren, wat er na soms tientallen jaren arbeid aan tastbare goederen zal overblijven om mee te nemen. De belangstelling geldt niet de boer, die nog eens voor de laat ste maal door de stallen dwaalt en hier en daar een fraai dier een klap op z’n achterste deel geeft als een soort af scheid. Nee, op een boedgoed gaat het alleen om geld en goed. Het geld, dat soms rijkelijk vloeit, zoals op Torpma Cluft, waar de veestapel met het ge reedschap meer dan anderhalve ton op leverde en het goed, dat een andere ei genaar krijgt. Een boelgoed trekt meer belangstelling dan een kermis. Op Torp ma Cluft bijvoorbeeld kwamen zeker vijftienhonderd bezoekers, deels om te kopen, deels om zich te verbazen over het feit, dat het „jongvee” zo duur was of dat een stamboekkoe ruim vierdui zend gulden ging kosten. Ze staan mannetje aan mannetje, de bezoekers, zitten in de hanebalken en op de zolders, op karren en op het hooi. En, wanneer er even pauze is, dan gaan de bezoekers van het boerenboelgoed de „kermis” op, die er aan zo’n verkoping verbonden is, d“ kermis van viskramen en consumptietenten, die er plotseling Voor hen die geregeld van de Hospi- talerbrug, zoals ze officieel heet, gebruik maken, is het lastig, dat ze nu enige da gen een omweg moesten en nog moeten maken, maar aan de andere kant is het verheugend, dat een dergelijke grote brug hier in Sneek gemaakt kon wor den. Het’ is de grootste die tot nu toe in Friesland voor de Provinciale Water staat is gebouwd en de eerste ophaal brug vzelke door Hubert Co. werd ver vaardigd. Vroeger zijn in deze fabriek wel kleinere basculebruggen gemaakt, o.a. die in Oosterwolde en Donkerbroek in 1938, maar toen beschikte zij nog niet De besturen van VVV en de Ver. van Sneker Zakenlieden, alsmede de nieuwe pachter van het Paviljoen Sneekermeer hopen er spoedig in te zullen slagen, eventueel met medewerking van de ge meente, weer een bootverbinding met het Paviljoen Sneekermeer tot stand te brengen. Voor dit doel is het oog gevallen op de motorboot Elma Vera van de heer H. Akkerman, op en aan welke boot thans op de werf van de heer A. Nugte- ren de vereiste veranderingen en verbe teringen worden aangebracht teneinde aan de voorwaarden van de Scheep vaartinspectie te kunnen voldoen. Als de boot, zoals verwacht wordt, wordt goedgekeurd zal hij plm. 60 per sonen kunnen vervoeren. Het ligt in de bedoeling zo mogelijk nog deze maand te starten en driemaal daags te varen met ’s middags een rondvaart over het meer. Nadere bijzonderheden zullen zo spoe dig mogelijk per advertentie in de bla den worden bekend gemaakt. juist de twaalfde mei, zo kan men zich afvragen. Wel, als gevolg van het. eeuwenlange geharrewar tussen mensen en Vader Tijd, zuiver als gevolg van de tijdregeling van Julius Ceasar, de ver beterde tijdregeling van Paus Gregorius XIII in 1582 en tenslotte het besluit van de staten van Friesland in 1700, toen men, in verband met een opgelopen achterstand ten opzichte van de „echte tijd”, besloot om het jaar 1701 op 12 ja nuari te laten beginnen, zodat Friesland aangepast zou zijn bij de „nieuwe stijl”. Eén mei was vanouds de datum waarop allerlei contracten en overeenkomsten p het platteland ingingen en dat werd toen twaalf mei. Zo is het dikwijls nog en waarschijnlijk is er ook in het boeren boelgoed sinds 1700 nog maar weinig of helemaal niets veranderd. De oude sfeer is in elk geval gebleven. En. niemand denkt aan het afscheid dat boeren en boerinnen nemen van een stuk van hun leven, het afscheid, dat een tikkeltje weemoed verschaft als achtergrond van het boerenboelgoed, waarop alles onder geschikt is aan het loven en bieden. „Wat hoor ik voor de tractor, zo goed als nieuw, in prima staat”, roept de op roeper. En het ene bod overvleugelt het andere, totdat „eenmaal, andermaal, ten derde male” klinkt. Oproepen is een vak. „Er zijn maar weinig goede oproepers”, zeggen de notarissen. „Vroeger had ie der dorp z’n eigen oproeper, maar nu niet meer”. Ach, het maakt niet zo bar veel uit; ieder dorp bijna heeft nog ieder jaar z’n eigen boelgoed, het merkwaar dige gebeuren, dat een zo typisch eigen sfeer heeft. Nee, het voorjaar in Fries land is niet compleet met alleen maar kieviten en eierzoekers in het land en dotterbloemen langs de sloten. Er is meer, veel meer, dat in deze dagen de sfeer van het Friese platteland bepaalt; het „voornaam boerenboelgoed” hoort daar beslist bij A.s. zondag houdt L.S.C. op de terrei nen van het Sportpark aan de Leeu- warderweg haar jaarlijkse Jeugdtoer- nooi, waaraan ditmaal niet minder dan 26 elftallen, verdeeld over vier klassen, zullen deelnemen. Naast Black Boys, Sneek ei. de gastheren zelf doen o.a. mee: Roda(Deventer), Frisia (Leeuwar den), Be Quick (Groningen), Achilles (Assen), Friesland (Leeuwarden), Alc- maria Victrix (Alkmaar), Drachten, Gorredijk en Langweer. Vooral de strijd in Klasse A belooft interessant te worden, aangezien hierin verschillende teams uit de noordelijke Selectie-klasse zijn ondergebracht. Of het bekerhouder Achilles zal gelukken dit kostbare kleinood te behouden, is daarom nog zeer ae vraag. Trouwens ook in de andere klassen zal de strijd bijzonder fel zijn, want de prij zen zijn niet te versmaden: prachtige wisselbekers en medailles Dit jeugd-voetbalfestrjn begint om 9 uur en de entrée bedraagt 60 ct. (Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad'. Van de zijde van het bestuur van de Sneker Politie Sport Vereniging verna men wij, dat er reeds honderden deel nemers zijn ingeschreven voor de Wa terpoortmars op zaterdag 23 mei a.s. Tot a.s. vrijdagavond kan men zich nog laten inschrijven aan het bureau van politie, Martiniplein. Daarna is inschrij ving alleen nog mogelijk voor de start. In 1958 verloren ten gevolge van vlieg tuigongevallen bij de marine tien men sen het leven. Bij de luchtmacht verlo ren er veertien het leven en werden ze ven mensen gewond, aldus blijkt uit het antwoord van de minister voor defensie op schriftelijke vragen van de heren Lankhorst en Van der Veen, leden van de Tweede Kamer, over de verliezen aan mensenlevens en materieel ten gevolge van vliegtuigongevallen. In 1958 verongelukten van de Neder landse marine, tijdens de vlucht, drie propellervliegtuigen en van de lucht macht 22 straalvliegtuigen en twee pro pellervliegtuigen. In 1954 verloor de marine tien vlieg tuigen, waarbij twee doden en drie ge wonden te betreuren vielen. De lucht macht verloor in dat jaar negentien vliegtuigen. Tweeëntwintig picnsen ver loren het leven en vier raakten ge wond. De schade die geleden werd aan bezit tingen van de staat, voornamelijk aan vliegtuigen, wordt geraamd op 2.777.00 in 1954 en 946.000 in 1958. De schade, die derden leden als gevolg van vlieg tuigongelukken van de marine bedroeg in 1954 8.600, in 1958 nihil. De lucht macht (tezamen met de andere NATO- ianden) veroorzaakte in 1954 een schade aan derden van 105,000 en in 1958 22.300. IJLST. Voor de dinsdag gehouden fi- nale-verkoop van huis en schuur van de laatste scheepswerf te IJIst bestond wei nig animo. Beide objecten werden met 1,- verhoging toegewezen. Het huis voor 4044,aan de heer J. Meyer al hier en de schuur voor 875,— aan Ge broeders de Boer te Hindeloopen. Hoewel de Sneker Onderlinge Brand- waarborgvereniglng dit jaar al 96 jaar bestaat, groeit ze nog voortdurend. Het verzekerd kapitaal is sinds 1938 verzes voudigd en het reservekapitaal met bij na 30 toegenomen. Voor de bedrijfs- schadeverzekering steeg het kapitaal in die periode van f 27.320 tot f 410.140. In de algemene vergadering van ver zekerden, die dinsdagavond in Restau rant Piso werd gehouden, sprak de voorzitter de heer J. Keuning hierover zijn voldoening uit en ook de directeur- boekhouder de heer S. Jelgersma maak te er in zijn jaarverslag melding van. Het voor brandverzekering ingeschre ven kapitaal nam in 1958 met f 6.570.450 toe en bedroeg daardoor per 31 decem ber j.l. f 76.257.553, thans is dit al bijna 80 miljoen. Er werden 178 nieuwe polis sen afgegeven en 482 bijboekingen op en overboeking van bestaande polissen verricht, totaal 660 bijboekingen. Het ingeschreven kapitaal voor be drijfsschade bedroeg op 1 januari 1958 f 393.500. Het vermeerderde verleden jaar met f 16.640, zodat het per 31 de cember f 410.140 groot was. Aan brandschaden werd f 15.766 86 uitbetaald. Hiervan betaalde de in dustriële herverzekering f 8.081.50, zo dat de vereniging zelf f 7.686.36 van de schaden droeg. Van de totaal 108 scha den waren 82 tot f 25.totaal schade bedrag f 831.58; 10 van f 25 t/m f 50.— (f444.22); 9 van f 50.—t/m f 100.—- (f641.44) en 7 boven f100 (f 13.849.62). De exploitatierekening over 1958 sloot met een totaal bedrag van f 54.190.71. Het winstsaldo, groot f 1.213.48, werd aan het reservekapitaal toegevoegd, waardoor dit aan het einde van het verslagjaar f 171.895,18 bedroeg. Aan premies voor brandverzekering werd ontvangen f 36.603.40, voor be- drijfsverzekering f 787.13, voor varia- verzekering (ondergebracht bij andere maatschappijen) f 591.15, aan renten f 7.258.67 De premies voor herverzekering be droegen f 17.178.38; aan brand- en stormschaden werd f 16.014.21 uitge keerd, waarvan totaal f 8.330.10 van de herverzekering werd terugontvangen, en aan salarissen en andere onkosten f 17.430.87. De balans per 31 december 1958 sluit met een bedrag van f 183.744.64. De rekening en bescheiden over 1958 waren gecontroleerd door een Accoun tantskantoor en een rekening-commissie, bestaande uit de heren J. Douma Gzn. en Ir. G. J. Kwant. Eerstgenoemde rap porteerde dat alles in orde was bevon den en stelde voor de boekhouder de charge te verlenen waartoe werd beslo ten. Maandag a.s. is het weer zo ver; de hoogste klassen van onze o. 1. scholen vertrekken dan om 7 uur per boot (bij Wouda’s meelfabriek) voor hun instruc tieve schoolreis. Die dag wordt via Lem mer naar Lelystad en Muiden gevaren, terwijl in Amsterdam wordt overnacht. Dinsdagmorgen naar IJmuiden en dan via Haarlem naar Aalsmeer. Woensdag bezoekt men de veiling daar en dan gaat het naar Schiphol en Amsterdam naar het Olympisch stadion voor de wed strijd NederlandSchotland, ’s Avonds wordt door de stad gevaren naar de Haarlemmerpoort. Dondertlag 28 mei ’s morgens naar het Tropenmuseum te A'dam, ’s nam. rondvaart door de ha vens, ’s avonds naar de bioscoop. Vrij dag 29 mei ’s morgens naar de Bijenkorf, ’s middags naar Artis; zaterdag 30 mei om 7 uur begint de terugtocht naar Sneek, waar men tussen drie en vier uur hoopt te arriveren. Advertentieprij» IJ ct p«r mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementiprija f 3.per L— jaar. Franco per poat f 3.75 pet half jaar. Giro 5 0 7 4 ten Sneeker Nieuwablad. fendheid en paraatheid van het perso neel, de brandmeldingen en het alarm systeem betreft, en beantwoordde ook nog een aantal vragen o.a. over de brandblus-apparaten (bij aanschaffing waarvan de Vereniging tien gulden sub sidie verleent, waarvan echter weinig gebruik wordt gemaakt) en hun wer king. De heer Ringnalda gaf hierbij als zijn mening te kennen, dat het droog- poeder-apparaat het beste is. Het heeft een groot blusvermogen en het poeder veroorzaakt geen schade aan de voor werpen welke er mee worden bespoten. Deze apparaten behoren thans ook tot de uitrusting van de Brandweer. Bevestigend beantwoordde hij verder de vraag of door het gebruik van olie- stookkachels het brandgevaar in het al gemeen is toegenomen. Dit is zeker het geval als de aansluiting op het olie reservoir ondoelmatig is aangebracht en er te veel olie in huis wordt opgeslagen. Spr. trof o.a. al eens een vat met 200 liter op een zolder aan, wat natuurlijk hoogstgevaarlijk is. Te zijner tijd zal dit wel in de politie verordening worden geregeld, zoals reeds in tal van plaatsen is geschied, maar nu reeds zullen de verzekerden per circu laire op e.e.a. attent worden gemaakt, zo deelde de voorzitter mede, die daar na de heer Ringnalda dankte voor zijn deskundig praatje. Baptisten Gemeenten. Beroepen te Groningen (Noord), ds Ph. Lindeman te Sneek. Het transport en het opstellen wordt uitgevoerd door de firma Stoof uit Bre da, die daarvoor gebruikt maakt van een 45 tons rijdende hijskraan welke vooraf op het terrein moest worden ge monteerd. Zij lichtte ook de hoge brug met de 12- tons kraan die op de foto te zien is, welk kijkspel natuurlijk veel belang stelling trok. De brug was vooraf door perso neel van Hubert los ge maakt. Het schip waarmee de grote en zware onder delen worden vervoerd meet 180 ton. Het val wordt er rechtop in ge- r plaatst, de balans op zijn kant. Als deze in het ruim zijn neergelaten, worden ze met ijzeren balken en stangen die aan het schip en aan de onderdelen worden ge last, vast gezet om kan telen te voorkomen en dan wordt het schip nog met 5060 duizend kil< ijzer beballast. Pas daar na begint de spectacu laire reis naar IJIst waar men over een maand of vier een prachtige brug over de Geeuw rijk zal zijn. Inmiddels is men dan naar verwacht wordt ti Hubert ook al weer be gonnen met de bouw van een basculebrug vooi Harlingen waarvoor het ontwerp reeds op de tekentafel ligt. wMwMx.xv>'«r.w De „hoge brug” over de Franekervaart moest woensdagmorgen geheel van de landhoofden worden gelicht om het schip te laten passeren waarmee de balans en het val van de nieuwe ophaalbrug voor Ijlst, welke bij de machinefabriek W. Hubert Co. N.V. alhier is vervaardigd, naar de plaats van bestemming zullen worden vervoerd. De beide staande homijstijlen waren dinsdagmorgen al op een zolderschuit naar Ijlst gesleept. Waarschijnlijk hedenmiddag heeft het spectaculaire transport van de andere grote onderdelen, waarbij behalve de Spoorbrug nog vijf beweegbare bruggen i.i de stad moesten worden gepasseerd, een aanvang genomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1