De Fryske Flagge stie op ’e toer Harde wind handicap voor eerste serie wedstrijd K.Z.V.S. L.S.C. kon weer niet winnen en zakte dus verder af Bijna duizend deelnemers aan He Waterpoortmars ULST Officieel Orgaan WYMBRITS ER A DEEL en van I De Brug in de Brug de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 42 Maandag 25 mei 1959 f DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD RedakteurL. KIEZEBR1NK De instructieve schoolreis Wat de raad te behandelen krijgt Historische dag voor Ijlst I Het Ned. Elftal tegen Schotland Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 It Aid Seiskip kaem hjir gear A Postduivenvereniging „L’Estafette” Overkoepelingscommissie Sneker speeltuinen Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Tragisch verdrinkingsgeval te Oppenhuizen E.H.B.O. oefening Sneker B.B.-ploegen Aanbesteding SNEEKER NIEUWSBLAD Adrertentiepriji 15 ct per ▼an name Leermiddelen Rehobóthschool. WATS uit Bantega 1 Gebr algemien Promotie-competitie. de Van derde naar tweede klas. RES en GAVC Kraay en transport (Ajax); Rijvers Kampioenschap van Nederland. De kampioen van de eerste klasse B, I ESCA, is de strijd om het kampioen- uur uur en 9.51 uur. halder de heer F. Boorsma, slute mei In oerskot fan f 517.51. Alle deelnemers ontvingen na afloop de prachtige herinneringsmedaille, want er waren geen uitvallers. De Rode Kruis Brigade, afd. Sneek, die evenals voor gaande jaren z’n medewerking verleen- 22 38 22 29 22 23 22 23 22 23 22 23 22 21 22 19 22 19 22 18 22 16 22 12 22 19 22 19 22 19 21 18 22 17 22 1.3 3 3 3 3 3 1 0 0 0 1 2 1 0 1 1 2 Vertchijnt MAANDAGS cn DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) Olyphia Emmeloord Nicator MSC RES GAVC 6 3 2 1 Rood Geel Achilles Jubbega Haren Harlingen GRC 12—8 8—8 5—6 7—10 22 35 22 33 22 28 22 22 22 20 21 19 Krediet van f 76000voor her stel watertoren. De Wandelver. Witmarsum, die door een misverstand i.p.v. de 15 km route de 25 km route had gelopen, werd (zoals in een dergelijk geval gebruikelijk is) niet gediskwalifiseerd. Dit groepje liep n.l. zo voortreffelijk dat zij door de jury met 48J/o p. werd beloond. Zij sleepten daarmee een extra beker in de wacht. VAKO maakte tenslotte korte metten r et het reeds gedegradeerde Friesland (5—0). De stand is nu: Steenwijk WZS DOG Stanfries O’wolde Bergum FVC Gruno VAKO LSC Frisia Friesland G. A. Visser, IJlst IJlst Sneek Hart (VVV). Voor: Van der Kuil (Feijenoord)Canjels (NAC); Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Fegen- oord), Brull (Rapid), De Koning (Spar ta) en Cor van der Gijp (Feijenoord). B. aan Schoolonderwijs alhier te verlenen de aanschaffing van nieuwe leermidde len voor het eerste en tweede leerjaar, nieuwe leerlingensets alsmede nieuwe klassebureaus en bijbehorende stoelen voor de Rehobóthschool (u.l.o.) Het In dienen van deze aanvraag is een gevolg van de stijging van het aantal leerlin gen. Was dit aantal op 16 mei 396, het schoolbestuur verwacht dat het op sept. 1959 tot 485 zal zijn gestegen. Bij de gebruikelijke jaarlijkse controle van de watertoren is gebleken dat en kele delen van de draag- en hangcon- structie van de reservoir-bemanteling vergeleken met de situatie bij vorige on derzoekingen, voortschrijdende tekenen van verval gingen vertonen. Voor het herstel van deze gebreken en enige an dere werkzaamheden vragen B. en W. een crediet van f 76000.Met de her stelwerkzaamheden zal worden gewacht tot de aanvoercapaciteit op het levc- ringspunt van het waterdistributienet is vergroot, om verstoring van de water- levering aan verbruikers te voorkomen. Zaterdagmiddag hield de Sneker Poli- tiesportvereniging voor de elfde maal de traditionele Waterpoortmars, die dankzij het stralende weer, de aantrekkelijke routes en de prima organisatie weer een groot succes is geworden. Een succes niet alleen op sportief, maar ook op or ganisatorisch gebied, want door de bij zonder grote deelname (bijna duizend) werd weer eens duidelijk, dat dit wan delevenement zich in de afgelopen jaren een grote bekendheid heeft verworven. de, had zodoende een rustige middag. Naast verscheidene individuele tippe laars waren er ook velen, die in groeps verband de 10, 15 of 25 km lange tocht volbrachten. Van de zeven groepen die de 10 km route af legden, toonde de Wandelver. Noorderhoek zich veruit het sterkst: zij legde beslag op de eerste vier plaatsen! De uitslag was hier: 10 km (route: Veemarkt, Westersingel, Wa- terpoortsgracht, Hoogend, Singel, Ooster- dijk, Jousterkade, Oppenhuizerweg, wan delpad langs de Rijksweg SneekHee- renveen tot Broereslootbrug, oude tram baan tot bushalte Oppenhuizen, oude Oppenhuizerweg, Graaf Adolfstraat, J. W. Frisostraat, Harinxmakade, Kleine Palen, Hoogend, Zuidend, Westersingel, Veemarkt). 1. Wandelver. Noorderhoek E 451/b P-; 2. Wandelver. Noorderhoek C 44V« P-; 3. Wandelver. Noorderhoek D 414/s p.; 4. Wandelver. Noorderhoek B 411/e p.; 5. Wats, Bantega 404/® p.; 6. Kon. Wilhelminaschool 40*/« p.; 7. Spartanen Voetbalver. LSC 311/a p. Rood Geel, dat met DOS ’19, Hooge- zand en VDZ om twee plaatsen in de eerste klasse B speelt, is niet al te best van start gegaan. De Leeuwarders kon den het in hun eerste wedstrijd tegen DOS ’19 niet bolwerken en verloren met 2—0. Hoogezand bleek evenmin opge wassen tegen de andere oostelijke kam pioen VDZ (15). Bovengenoemde commissie heeft het plan opgevat om, zo mogelijk op zater dagmiddag 21 juni a.s. viswedstrijden te organiseren voor de kinderen van leden aangesloten bij de plaatselijke buurt- en speeltuinverenigingen, ieder in het eigen rayon. De drie best geplaatste jongens of meisjes van iedere vereniging zullen een week later uitkomen in een wed strijd waarin zal worden uitgemaakt welke vereniging met de hoogste eer kampioen van Sneek zal gaan strij ken. De prijzen zullen bestaan uit me dailles enz. Olyphia bracht het in haar eerste pro motiewedstrijd niet tot een overwinning, maar het 00 gelijk spel tegen Hunsin go is toch zeer verdienstelijk. PJC Valthermond werd een 51 zege voor de thuisclub. Onder grote belangstelling van ouders en anderen hebben hedenmorgen onge veer 150 a 160 leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere scholen hun schoolreis per Vooruitgang III aan vaard; twee schepen, elk van 350 ton, zijn ingericht om de kinderen nachtrust te bieden, voorzover die er van komt op zo’n opwindende en avontuurlijke ex peditie. We hoorden bij het vertrek wel dat bij al de geneugten welke de kin deren wachten, de jongens het meest uitzagen naar de wedstrijd Nederland Schotland in het Amsterdamse stadion. Het bezoek daaraan, we mogen het ge loven we wel verklappen, is vooral mo gelijk gemaakt door de heer H. Abma, hoofdconsul van de K.N.V.B. alhier. Vermelden we nog dat de Vooruitgang III hier zaterdag a.s. tussen 3 en 4 uur terugkeert en niet zoals gebruikelijk is via IJlst, maar door de brugwerkzaam- heden daar, ditmaal via de Houkesloot. schap van Nederland (amateurs) uitste kend begonnen. De Arnhemmers ver sloegen in een enerverende wedstrijd de kampioen van I C, S.C. Irene, met 3—2. De voortreffelijke midvoor Steen bakkers (2 x) en K. v. d. Minne maak ten de doepunten. In IA is eindelijk de kampioen uit de bus gekomen. Gouda greep de titel door in de tweede beslis singswedstrijd De Spartaan met 21 te verslaan. Wy moatte dit wier net licht achtsje, aldus de skriuwer, mar wol soene wy dy kriten, dy’t büten har hüshaldlike gearkomsten harren oandacht allinne op it toaniel rjuchtsje, der op wize wolle, dat ek op oar terrein harren aktiviteiten net misstean soene. Sa bygelyks op it mêd fan it opsetten fan folk- en gealeargongen. Dy waerden der spitigernóch fierstentomin halden. IJLST, 22 mei. Een historische dag, zij het dan ook alleen in regionaal verband. De nieuwe brug is nl. door grootte en constructie een unicum in onze provin cie. En ook de plaatsing, de montage, is iets om niet weer te vergeten. Een reus achtige kraan van de firma Stoof uit Breda lichtte bovenbouw en brugvlak uit het 180 ton grote schip, dat een en ander uit Sneek had aangevoerd. Reeds eerder waren de zware pijlers, waarop de hefconstructie komt te rusten, ge monteerd. Natuurlijk ontbrak het niet aan kijklustigen. Velen sloegen de ge hele middag dit boeiende schouwspel gade. En de oudjes wisten te vertellen van de nu verdwenen oude draaibrug. De vergelijking viel nu eens niet uit ten gunste van de goeie ouwe tijd. Allen waren het er over eens, dat hier rustig, maar efficient wordt gewerkt en dat vakmanschap en techniek het werk niet alleen bespoedigen, maar ook zekerder en zonder overmatige inspanning doen verlopen. De hefconstructie werd op de wal gedeponeerd, de eigenlijke brug werd voorzichtig in het water gezet. Het ligt in de bedoeling a.s. maandag het verkeer te water stop te zetten en de brug te plaatsen. Waar de scheepshuur voor de eerste vier dagen zeshonderd gulden bedraagt en voor elke dag meei- tweehonderd gulden zou moeten worden neergeteld, bleek dit de goedkoopste op lossing. IJlst heeft dus maandag weer een gratis kijkspel. We zagen nu al velen het gebeuren op de gevoelige plaat vast leggen. won in de 15 km klasse de eerste prijs met Vs P- voorsprong op de Wandelver. Noorderhoek (A) en 2/s P- op de wan delgroep van de Sneker Gymnastiekver eniging. Volop spanning dus! De volg orde was hier: 15 km (route: Westersin gel, Waterpoortsgracht, Hoogend, Singel, Oosterdijk, Jousterkade, Oppenhuizer weg, wandelpad Rijksweg SneekHee- renveen tot Broereslootbrug, trambaan tot Prinses Margrietkanaal, Grote Zuid end, Uitwellingerga, Oppenhuizen, weer terug naar Sneek). 1. WATS, Bantega 43Vs p.; 2. Wandel ver. Noorderhoek A 43*/<j p.; 3. SGV Sneek 433/0 p_; 4. Sportver. Scharnegou- tum (B) 43 p.; 5. Julianaschool III 421/e p.; 6. Gymn.ver. Vlugheid en Kracht Oppenhuizen 41 p.; 7. Julianaschool II 40’/c p.; Julianaschool I 39'/s p. (Fortuna); Van en Klaassens en W. stellen voor medewerking het bestuur van de Ver. v. Chr. voor De 7-jarige Ale Groen, zoontje van kruidenier Th. Groen, is vrijdagmorgen jammerlijk verdronken. Hij verliet ’s morgens te acht uur de ouderlijke wo ning met het doel om naar de boerderij van U. F. de Jong over de vaart te gaan. Toen hij ’s middags niet thuis kwam maakten de ouders zich niet ongerust, daar zij dachten dat hij in het hooiland met de Jong was blijven eten, ’s Avonds balf zeven kwam hun ter ore dat de jon gen bij de Jong niet was geweest. Na eerst overal te hebben geïnformeerd en gezocht is men onder toezicht van de rijkspolitie in de vaart gaan dreggen. Nabij de brug naar de boerderij is om half negen het stoffelijk overschot ge vonden. Men vermoedt dat de brug ’s morgens af was, zodat het ongeluk toen al is geschied. It ledental koe net earlik lykhalde. Der binne nou goed 4500. De skriuwer sloech ek jitris foar „Frysk en ’rij” op ’e tromme en bislute mei der op to wizen, dat it der net goed mei is, dat der hjir yn Fryslan withoe- folle minsken har nei wenjen sette en dat dy minsken hjir in fleurich bistean biskrippe kinne. It alderwichtichste is, dat Fryslan Fryslêm bliuwt. Fan karak ter, tael, kultuer, geast en wêzen. De jierrekken fan de algemien skat- Joure echter al gauw uitviel, vermoede lijk omdat hij met zijn dacron tuig niet staan kon blijven, werd J. van Foeken met Smeileken ook beide keren fraai eerste, zodat hij zich met 12.2 punten fier aan de kop plaatste en tevens de dag prijs won. In de eerste race was Klaas Jissink met Koufurd tweede, Piet de Jong met Ljip derde, Hennie de Jong met Vlerkje vierde en sloot J. Visser met Ruiter de rij. In de volgende ont moeting klom Piet de Jong nog een trapje hoger. Hij finishte toen als twee de, vóór zijn broer Hennie, Visser en Jissink. De stand is hier dus: 1. Van Foeken 12.2 punten; 2. Piet de Jong 9, 3 en 4 Hennie de Jong en Jissink, beide met 7, 5. Visser 5 punten. Van de zeven 16 kwadraters welke op i de lijst stonden, kozen voor de eerste wedstrijd maar drie het ruime sop, waar van de Mustang van J. v. d. Meulen, Joure eerste werd, Almari van A. S. Al- berda tweede en Spitfire van A. Bren- ninkmeijer derde. Voor de tweede maal bond alleen N. Graatsma met Antibene de strijd met de elementen aan, welke hij ook tot een goed einde bracht. Een dagprijs werd in deze klasse niet toege kend. Graatsma en v. d. Meulen kregen dus beide 7.1 punten. De derde plaats met 6 punten was voor Alberda, de vierde met vijf voor Brenninkmeijer. Tom Zwart behaalde met een ruime voorsprong en steeds onbedreigd de zege in de Regenboogklasse. Hij won daarmee de dagprijs en bezet met 7.1 punten de eerste plaats op het ranglijstje. Alberda met Algri werd tweede, de nieuweling H. de Vries derde met Flamingo (voor heen de Hennie van M. Hendriks), Feit- ze Oppenhuizen met Jan van Gent vier de, J. de Wilde met De Bruiser vijfde. Ooms en Ane Postma, stuurman in de Hermanns van H. H. Röfekamp, finish ten niet. De Vries leverde na Zwart de beste prestatie. Hij werd van zesde derde. De vVilde won in de tweede route een plaats, maar zakte in de laatste twee plaatsen af, waardoor hij als laatste doorkwam. zeilers als voor de (weinige) toeschouwers bood de eerste seriewedstrijd van de Kon. Zeilvereni ging Sneek in dit kersverse seizoen nog niet veel genoegen. Er stond n.l. een harde en koude N .N .-Oostelijke wind Het enige voordeel daarvan was, dat de schepen de baan die een groot kruisrak bevatte in snel tempo aflegden, zodat de wedstrijd vroeg geëindigd was. Van de 30 inschrijvers verschenen er in de eerste wedstrijd 21 aan de start, maar in de tweede waren er maar 16 schepen in de strijd, waaronder zes Re genbogen die één wedstrijd over drie routes zeilden. De Griffioen van G. Ooms gaf in de tweede route op wegens een scheurtje in het grootzeil. Van de drie ingeschreven Schouwen kwamen er twee op, waarvan de Meerkol van F. F. Atsma Oppenhuizen beide keren won wat Atsma met 6.2 de leiding en de dagprijs opleverde. De Reiddomp van A. Hoekstra, Hommerts, heeft 4 punten. In de Pampusklasse, die zes inschrij vers telde, van wie mr W. Hoekstra uit v wijderde Hoge brug was er voor de 160 ton metende schuit meer dan vol doende ruimte om te passeren, doch tij de meeste andere bruggen in de stad bleef ter weerszijden maar weinig ruim te over. Voor de Spoorbrug moest tien minuten worden gewacht op de trein uit Leeuwarden, maar dat was ook het eni ge oponthoud tijdens deze sleeptocht, Re overal waar het ongewone transport passeerde, veel kijkers trok. Omstreeks vier uur leverde het kittige opduwertje van de heer Beers zijn zware sleep in IJlst af, waar het schouwspel ook veel mensen op de been bracht. besloten in de derde klasse A het sei zoen met een 22 gelijk spel, waardoor deze beide clubs met Nicator en MSC de derde t/m zesde plaats delen met 23 punten uit 22 wedstrijden. De eind stand is hier Sneon haldde it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse, koartwei it Sel- skip 1844, hjir by Hanenburg syn algemiene gearkomste en it Gemeentebistjür wie dér sa mei ynnommen, dat it de Fryske flagge op ’e toer sette en it haedbistjür en de oare bisikers fan de gearkomste de moarns offisieel op it Gemeentehüs tintfongen waerden. Promotie 4e/3e klas. De Kooi staat met de 12 overwin ning op Surhuisterveen eigenlijk al met één voet in de derde klas. De helft van de competitie zit er nu op en de Jousters wisten tot nu toe hun drie wedstrijden te winnen, zodat zij fier de leiding heb ben genomen, gevolgd door MKV ’29 dat Roden met 31 klopte. De stand: De Kooi MKV ’29 Surhuisterveen Roden Advertentieprij» 15 ct per mn> Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementaprija t 3.per halt jaar. Franco per poat f 3.75 per half fair. Giro 5 0 7 41 ren Sneeker Nieuwtblad. dat de jeugdleden vooruit gaan conditie van de duiven betreft. Na J. Zwart klokte R. Postma om 9.13 als 2de, als 3de J. Spoeltsra om 9.26 tenslotte M. Sminia als 4de om Het Nederlands elftal, dat woensdag a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen Schotland speelt, is als volgt samengesteld Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) (DOS). Midden: Notermans der Hart (Fortuna) Hiemstra, Sneek N.V. Leeuwarden dragen, sei hy, mar wol sille wy üs óf- freegje moatte of wy dit net hwat mo- dernisearre moatte sadat ek de moderne minske der fan genietsje kin. Nei it stedhüs. De oanwèzigen gyngen hjimei nei it Stedhüs, dêr’t boargemaster Rasterhoff harren nammens it Gemeentebistjür yn it Frysk forwolkomde. It die him deugd dat de Krite en it Gemeentebistjür sa goed meiinioar oerwei kinne. Wy libje ntl. yn in tüd fan foroaring, mar moatte dêrtsjinoer noed stean foar aide dingen dy’t wearde hawwe foar üs eigen tael, üs brükmen, üs moaije aide skippen ensfh. Foar it bihald fan üs Fryske kultuer is de stipe fan eltsenien nedich. Ek fan de oerheit. Sprekker spriek dêr- om de winsk üt dat it Frysk Selskip der yn slagje mei dizze kultuer to hant- havenjen en te forsterkjen. De hear van Dam tanke it gemeente bistjür foar de üntfangst en foar de wurden fan de boargemaster dêr’t hy il bihald fan de Fryske kultuer sa yn for- digene. Op dit terrein hat Snits syn plak altitten goed skjin makke. Ek hawwe folie Fryske foaroanmannen yn Snits studearre, Prof. Dr Jelle Brouwer by gelyks, en ek binne hjir greate pres- taesjes levere. De hiele skiednis fan de stêd leart dat. Der is ek altiten striid- fjür bij de Snitsers en it stedsbistjür west. Dat blykt ck wer üt de aksje dy’t fierd is om kearngemeente to wurden. Mar it hat ek altiten it aide biwarje en hoedzje wollen. Snits wol wol yndustry- kearn wêze, mar dêrneist ek de Aide Fryske kultuer biwarje. Dêrom winske sprekker har ta, dat it altiten in greate, sterke en geven Fryske stêd bliuwe mei. Hwant as Friezen binne wy greatsk op Snits. Ta bislüt bea hy üt tankberens foar de üntfangst it boekje oer de 100- jierrige skiednis fan it Aid Selskip oan. De boargemaster winske it selskip doe noch in goede gearkomste ta en sleat dêrnei dizze üntfangst hwer’t oan beide kanten ek de humor net by üntbriek. It hüshaldlik diel fan ’e gearkomste bigoun om üngefear 2 üre. Earst wie der noch in kofjetafel. Foarsitter van Dam hjitte ü.o. noch welkom Dr George fan Noard-Fryslan en de foarumleden Prof. Brouwer, Ds Bijle- veld en de hear Westra fan Harns, en joech dêrnei in oersjoch fan de aktivi teiten op it Fryske mêd. Yn it jierforslach fan de skriuwer, de heer W. J. Nijenhuis, waerd konstatearre, dat it jier 1958/’59 foar it Selskip it jier west hat fan goede initia tieven, mar dat ek de mislearingen him net bisparre bleaun binne. De ksiten founen oanslach op mannich mêd. Fansels waerd der suver fan allegearre wer drok toanielspile. It die op fölle plakken jitris bliken, dat dan it folk ornaris wol komme wol. Bistjürsforkiezing. De algemien skriuwer W. J. Nijenhuis fan Gietsjerk waerd opnij bineamd, sa ek de hearen S Krul fan ’t Hearrenfean en H. Wassing, Noardburgum. Yn it plak fan de hear D. Jac. v. d. Veer to Snits, dy’t bitanke hie, waerd keazen ae hear E. de Boer, ek bistjürslid fan de Krite Snits. In ütstel fan it Haedbistjür in kom- misje to bineamen om de mooglikheden fan Jongereinwurk nei to gean, waerd oannommen. Neidat de hear Smeding fan „Frysk en Frij” noch it ien en oar meidield hie oer de kommende aksje foar dit Frysk wykblêd, kaem it foarum yn aksje, dat fragen üt de gearkomste biandere oer „FryslAn, nou en straks”. Oan ’e ein fan de gearkomste stie de foarsitter noch in amerij stil by ’t for- stjerren fan J. J. v. d. Werf fan Snits, K. Haakma fan Trynwalden en S. Gan- zinga fan Dokkum, hwernei bisletten waerd mei it sjongen fan it Frysk Folks- liet. Begunstigd door mooi zomerweer hield bovenstaande vereniging met haar 2e tour oude duiven een wedvlucht van het station Deventer, afstand 93 km. Daar de windrichting Z.O. was, kon weer op een snelle vlucht gerekend worden. Ge lost om 8 uur, arriveerde de eerste duif om 9.04 uur op haar hok, eigenaar de heer Oppenhuis, die deze vlucht er weer lustig op los klokte. Doch ook het succes van nummer 2 is vermeldenswaard. Voor de eerste keer had de heer van Riezen een duif mee en hij won direct een kopprijs. De uitslag is als volgt: H. Oppenhuis le, 3e, 4e, 8e. 9e, 15e, 21e, 26e; J. van Riezen 2e; A. Coers 5e, 24e; J. de Boer 6e, 7e, 10e, 14e, 16e, 27e, 29e; E. Laagland He; J. Gerlofs 12e; J. v. Ruiten 13e; L. de Ree 17e; H. Meinen 18e; D. Wijnja 19e, 30e; N. de Vries 20e; H. Buitenpost 22e; P. Hamersma 23e, 25e; A. Ligthart 28e; J. Haak 31e; J. Schreu der 32e; v. d. Meulen de Vries 33e; Tip- persma 34e; B. Heins 35e; R. Mulder 36e. Bij de jeugdafdeling klokte J. Zwart de eerste duif en wel om 9.12 uur. Dit is geen slechte tijd, vergeleken bij de senioren-uitslag. Het is wel een bewijs wat de Acht Sneker B.B. blokploegen heb ben in het afgelopen x -interseizoen ten minste éénmaal per maand, onder lei ding van de heren P. Haitsma en H. A. Klein Nagelvoort, instructie ontvangen in de practische beoefening van de E.H.B.O. Als sluitstuk van deze instructie kwa men de E.H.B.O.-leden van vijf blokploe gen enkele dagen geleden bijeen om hun kennen en kunnen tegen elkaar af te wegen. Gadegeslagen door een flink aan tal belangstellende B.B.-noodwachters hebben de rivalen zich gekweten van de hun opgedragen taak. Er is op deze ge zellige avond serieus en met ijver ge werkt. Nadat de beoordelaars zich een korte tijd in raadkamer hadden terug getrokken, deelden zij mede dat de pi-estaties in het algemeen niet ver uit een liepen, maar dat bij afweging, de wisselprijs, beschikbaar gesteld door de Burgemeester van Sneek, moest worden toegekend aan de blokploeg Oppenhui zerweg e.o. Aan het slot constateerde het K.H.B.B. op een nuttige avond te kunnen terug zien. Het transport van de 55 ton wegende onderdelen voor de nieuwe ophaalbrug te IJlst, waarover wij donderdag reeds schreven, is vlotter gegaan dan de di rectie en de technische staf van Hubert Co. aanvankelijk hadden gedacht. De sleepreis naar IJlst was nl. op vrijdag morgen gepland, maar het inladen van de brug met de enorme kraan van de firma Stoof in het schip ging, dank zij de grote ervaring welke het personeel van deze firma met het uitvoeren van dergelijke karweien heeft, zo gesmeerd, dat donderdagmiddag tegen half één reeds kon worden gestart. Tussen de beide brughoofden van de Vrijdagmiddag werd door Architect B. Leeman voor de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs alhier in „Ons Gebouw” openbaar aanbesteed het bouwen van een gymnastieklokaal met overblijflokaal en rijwielstalling bij de Chr. Muloschool aan de Lindenlaan, alsmede het schil derwerk en de electrische installatie. Voor de timmerwerken waren 19 in- schrijfbiljetten ingekomen. De drie hoog- sten warenJ. f 136.560.—; Kats f 136.500.—; P. Olij, Sneek f 136.000.—. De drie laagsten: f 124.200.G. Spijksma Zn., f122.000.Gebr Andringa, f 108.900.—. Begroting f 116.915.— Op de schilderwerken schreven 7 aan nemers in. Van een van hen was het biljet van onwaarde. P. Lusthoff, Sneek f 9985.fa. Lucas de Vos, Sneek f 9470.—; A. Bergsma Zn., Hommerts f9695.Joh. de Vries, Sneek f9645. H. Sluyter, Sneek f9524.—; fa. B. Vis ser, Sneek-Oppenhuizen f 9446. De begrotingssom werd niet bekend gemaakt. Van de negen inschrijvers voor de electrische installatie waren de twee hoogsten: K. Hiemstra, Sneek f 4100. en F. v. d. Woude, IJlst f 4037.—. De twee laagsten fa. de Groot Boersma, Sneek f3770.P. v. d. Hoop, Makkum f 3735.—. Begroting f 3900. Alle gunningen zijn in beraad gehou den. Zowel voor de Het is LSC niet gelukt haar laatste uit wedstrijd van dit seizoen in een over winning om te zetten. In Groningen gingen ue blauwhemden met 10 ten onder tegen Gruno, dat zich in een krachtige eindspurt toch nog een flink stuk omoog heeft gewerkt. LSC daar entegen maakte een behoorlijke duike ling en staat nu zelfs op twee na onder aan. De wedstrijd van a.s. zondag tegen GRC kan de positie van Bouma c.s. echter nog aanzienlijk verbeteren, aan gezien het onderling verschil in staartgroep slechts zeer gering is. Zelfs de twee militaire groepen die aan de 25 km tocht deelnamen konden dit hoge puntenaantal niet bereiken. De Charlie Comp. 43 B.I.C.H. uit Assen won de eerste prijs, 45s/9 p., terwijl de Geneesk. Verz. Cie. uit Assen op de twee de plaats eindigde (454/9). Bij de burgergroepen was de uitslag 25 km (route: Westersingel, Waterpoorts gracht, Hoogend, Singel, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Rauwerd (verplichte rust) Poppingawier, Terzool, Sijbranda- buren, Gauw, Offingawier, Groenedijk, Leeuwarderweg, Oosterdijk, Kruizebroe. derstraat, Kleine Kerkstraat, Markt straat, Oud Kerkhof, Westersingel, Vee markt). 1. B.B., Leeuwarden 472/9 p_; 2. Wan delver. Beatrixoord 464/9 p.; 3. WATS, Bantega 454/9 p. ;4. Sportver. Scharne- goutum (Dames) 443/9 p.; 5. Geref. Jeugdclub, Scharnegoutum 44!/9 p.; 6. Sportver. Scharnegoutum 412/9 p. Met een toepasselijk speechje reikte de voorzitter van de S.P.S.V. de heer D. Brouwer in hotel Reen, de prijzen uit Om 11 üre spriek de hear J. v. d. Wal, foarsitter fan de Krite Snits, in wol- komstwurd. Hja wiene der ek tige mei ynnommen dat it Haedbistjür op dizze moaije maeijemoanne Snits as plak foar dizze 114e algemiene gearkomste üt- keazen hie. Alhiel tafallich neamde sprekker dat lykwols net. Snits is nam- mentlik kear-ngemeente wurden en dat sil sünder mis ek foar de Fryske saek forskate fraechstikken meibringe. Eu fierder is der noch dit, dat mear as in kwart fan de leden fan it Selskip yn ’e Südwesthoeke wennet en Snits de greal- tse Krite hat, dy’t trije kerd yn it win- terskoft fjouwer toanieldjounen jowt, eltse kear foar sa’n seishündert mins ken. Spr. stelde de fraech of hja hjir mei trochgean moatte of dat der in oare wei ynslein wurde moat sa as it haed bistjür yn it jierforslach suggerearret. Mei it gefaer dat folie leden bitankje en de oare gearkomsten min bisocht wurde sille. Nou hat it bygelyks al bliken dien dat fan de 16 skoallen mar fjouwer fiel den foar in bernefoardrachtkriich en der alhiel gjin bilangstelling wie foar Frys ke lessen op skoalle. Yn syn iepeningswurd tanke de alge mien foarsitter de heer G. van Dam de Kritefoarsitter foar syn bigroetingswu'- den. Wy binne der üs ek tige fan bi- wust dat de Krite Snits in wichtich plak ynnimt yn it Selskip, sei hy. Al langer as hündert jier hat hja yn Snits folie goed wurk dien. Sprekker memorearre lykwols dat der ek wolris lytse swier- richheden tusken de Krite en it Haed bistjür west hawwe. De Krite hat him dêrby wolris óffrege oft hy him net óf- skiede soe, mar sa fier it it lokkich nea kommen. De hear van Dam spriek dêr nei oer de Fryske kultuer en warskóge der foar dêr gjin museum fan to meit- sjen. Us taek is de noch altiten libbene Fryske kultuer libben to halden en üt to

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1