Mei in jaren niet zo droog Ook dit jaar weer een jongens- en een meisjesstad Jubilea van het Gasbedrijf en het Waterleidingbedrijf OW WYM BRITS ER A DEEL IJLST z van Attentie 114e jaargang no. 43 Donderdag 28 mei 1959 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Redakteur: L. KIEZEBRINK De Paviljoenboot gaat weer varen Nederland - Schotland 1-2 Postauto aangereden De instructieve schoolreis Geslaagd Bineaming Foarsitter fan Krite Snits Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Dr G. J. Goslinga zeventig jaar Ver. voor Chr. Schoolonderwijs wil U.L.O. schooi bouwen aan Lemmerweg en lagere schooi in Noorderhoek Jasper in Fries K.N.V.B.- clftal Raadsvergadering Sneek Opbrengst Emmabloem-collecte Hert bij Oosterwierum gezien Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Markering weg Bolsward- Workum Speeltuin in Sperkhem gaat zaterdagmiddag open R.K.H.B.S. Bolsward maak te tocht over Friese meren De industrialisatie i. SNEEKER NIEUWSBLAD Adverteotiepriji 15 ct per name 10.000 JONGE MENSEN KWAMEN NAAR BERGEN-BELSEN o men ontspanningsprogramma van zaterdag a.s. af. Enige verandering Meer tenten nodig PHILIA. Twee gemeentelijke instellingen zullen dit jaar hun jubileum vieren. Op 1 oktober 1859, aldus B. en W. in een advies aan de raad, werd de Aan de Rgkskweekschool te Leeuwar den slaagde gisteren voor de onderwijs akte onze stadgenote mej. J. G. Over zee. Zolang het hogedrukgebied niet ver dwijnt, kan er nog weinig verandering komen. Pas wanneer het maximum in een zakt of naar elders vertrekt en niet opgevolgd wordt door een ander, zullen de weerberichten gunstiger luiden voor de veehouders en kwekers. In de land bouwgebieden (Friese-, Groningse- en Zweeuwse zware-kleistreken Noordoost- polder) kan men heel wat droogte heb ben. In de regel heeft men daar veel meer last van natte dan van droge pe rioden. OOSTHEM. Onze oud-dorpsgenoot dr J. C. Goslinga, emeritus predikant van de Geref. Kerk van Buitenpost en thans wonende te Vreeland, hoopt zondag 31 mei de leeftijd van de sterken te berei ken. Van 1919 tot 1925 stond dr Goslin ga alhier. Leden, geeft stoer onze vijand Te verstaan: ik heb u dóór, Vorig jaar greep u m’n Opoe, ’k Kijk wel uit, daar pas ik voor Laat zo’n hengelman mistroostig Zonder vangst naar huis toe gaan. Dan zal elk van ons zich fier straks Op de vis-borst kunnen slaan. Leden, laat u niet misleiden, Vis-oog ópen, opgelet En ter„dege” ’t deeg ontzwemmen, Liever „hak” dan „haak” gezet Baars en Snoek (gezworen vrinden) Zien de zaken somber in: ’t Nieuwe vis-seizoen bedreigt weer Het zoetwatervis-gezin. Convocatie werd verzonden Naar de leden van de Kring Voor een extra, algemene Vis-ledenvergadering. Daar wordt krijgsraad dan gehouden Contra heren-hengelaars, Die hun vislust bot gaan vieren Op Snoek, Voorn, Brasem, Baars. Vertchijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Druihout Kiezebrink Co Kantoor; GROOT2AND 55 Telefoon; 3005 (K 5150) Sneek. Op de agenda komen o.a. de voor stellen van B. en W. voor, welke wij ju Ondanks het grote aantal uren zonne schijn, dat we dit jaar in mei beleefden, is het weer de laatste weken toch alles behalve groeizaam. Dat komt doordat met de depressies ook de regen uitge bannen is en zoals ieder weet, is voor een voorspoedige, weelderige groei van de gewassen, behalve zonneschijn, ook water dringend noodzakelijk. de commissie en de jongens en meisjes ook ’n grote dienst bewijzen. Een en ander behoeft aan het verlenen van de gevraagde medewerking uiter aard niet in de weg te staan. Op grond van vorenstaande adviseren B. en W. de onderhavige aanvrage in te willigen. Ook wordt gaarne medewerking aan vaard voor de aanschaffing van meer tenten en de vernieuwing van bestaande. Verleden jaar stonden er 70 tenten op het terrein, die plm. 450 kinderen on derdak verleenden. Dit jaar echter wor den er tussen de 500 en 600 deelnemers- (sters) verwacht, zodat er zo’n dertig tenten bij moeten komen. Het tentmate- riaal brengt de meeste kosten mee, het maken kost niet zo veel. Wie daarom tentdoek of ander materiaal beschikbaar heeft en dat belangloos of tegen een zacht prijsje wil afstaan, zou daarmee Abma reserve. Op donderdag 4 juni a.s. wordt op het terrein Cambuur te Leeuwarden de wed strijd tussen een Fries KNVB-elftal en een Nederlands elftal (profs tot 23 jaar) gespeeld. Aanvang ’s avonds 7 uur. Het Fries elftal is als volgt samengesteld: Doel Veenstra (Heerenveen)r.achter G. v. d. Veen; l.achter A. Hiemstra; r.- half J. de Groot; spil H. Bakker (allen Leeuwarden); l.half P. Jasper (Sneek); r.buiten Engelman; r.binnen Alma; mio- voor A. Roosenburg (allen Leeuwarden); l.binnen Bosma (Heerenveen); l.buiten Hoekema (Leeuwarden). Reserves: v. Elteren (Leeuwarden); Fleur (Heerenveen); Abma (Sneek) en Hainje (Heerenveen). Op maandag 1 juni ’s avonds 6.45 uur is er een openbare raadsvergadering van Het is inderdaad gelukt wederom een bootverbindlng met het Paviljoen Snee- kermeer tot stand te brengen. De mo torboot „Elma Fera”, daarvoor goedge keurd door de Scheepvaartinspectie, zal deze dienst onderhouden. Morgen reeds wordt gestart. De boot heeft de beken de vaste ligplaats aan het Zomerrak en vaart driemaal per dag heen en weer, waarbij 73 personen per tocht vervoerd kunnen worden. Vertrekuren uit Sneek 10, 2 en 4.30 uur, van het Paviljoen 11.45, 15.45 en 18.00 uur. Belangrijk is ook, De opbrengst van de Emmabloem- collecte was voor de volgende dorpen aldus: Folsgare f 16.50; Abbega f 12.58: Wolsum f9.65; Oosthem f21.76; Nijlat.c f 36.51. Totaal f'97.Een dankwoord aan alle gevers en aan hen die hebben geholpen deze collecte te doen slagen. Toen de heer J. Nauta te Oosterwie rum dinsdagmorgen ging melken, ont dekte hg tussen de koeien een hert. Bij nader'ng verdween het in de richting Bozum. (F.D.) 10.000 jonge mensen uit Berlijn, Hamburg, Bremen, Sleeswijk-Holstein en an dere Duitse streken hebben een pelgrimstocht gemaakt naar het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen. Er werden kransen en bloemen gelegd. In een van de graven rust het stoffelijk overschot van Anne Frank. gas- fabriek in werking gesteld. Op die dag werden 104 gaslantaarns voor de straat verlichting ontstoken, welke getal in hetzelfde jaar tot 148 steeg. Bij 10 perticu- lieren waren toen de meters geplaatst en lagen de leidingen gereed, zodat ook zij op die dag van de nieuwigheid in de stad konden profiteren. Vóór het einde van de maand bedroeg het aantal geplaatste gasmeters 84, tien jaren later 509 en thans 100 jaar na de inwerkingstelling van het bedrijf 5425. Op 8 juli 1909 had de feestelijke ingebruikneming van de waterleiding plaats. De voorbereidingen namen tien jaren in beslag; op 18 april 1899 besloot de gemeenteraad namelijk een commissie uit zijn midden te benoemen om ter zake een onderzoek in te stellen. In augustus 1899 bracht deze commissie rap port uit, waarvan een der belangrijkste conclusies was, dat een bron- of diep- waterleiding de voorkeur verdiende boven een leiding van oppervlaktewater. Verdere diepgaande onderzoekingen naar de toestand van het bodemwater en de geologische gesteldheid van de bodem leidden tot een tweede rapport in mei 1906, uitgebracht door de heren Pyttersen, dr Bouma, Visser en Boerrigter, waarbij de tegenwoordige winplaats van het water aan het Oudhof te Hommerts werd aangewezen. in de dezen Uit de berichten welke hier omtrent de instructieve reis der hoogste klassen van de openbare lagere scholen van Sneek en IJsbrechtum zijn ontvangen blijkt dat alles naar wens en volgens pro gramma verloopt. Het bezoek aan Lely stad was maandag al even interessant als dat aan het Muider Slot. De slaap- schepen bleken uitstekend. Dinsdag be zocht men in IJmuiden een visserij- en scheepvaarttentoonstelling, de vishal en vuurtoren; voor een tochtje naar het strand was het echter veel te koud. Na IJmuiden ging het over Spaarndam naar Haarlem waar de St. Bavokerk werd bezocht, waarna de Vooruitgang III door het Spaarne op weg ging naar Aalsmeer; onderweg bij de spoorbrug (n de snelweg Amsterdam-Den Haag werd echter geslapen. Het gedeelte van de weg Bolsward Workum, dat binnen de gemeente Won- seradeel ligt behoeft een duidelijke mar kering, aldus de ANWB. Speciaal bij mist en duisternis is vet moeilijk zich op deze weg te oriënteren. De naast de weg gelegen vaart vergroot het gevaar van ongevallen met fatale afloop. De ANWB heeft het gemeentebestuur van Wonseradeel verzocht op het wegdek een asstreep aan te laten brengen en berm- planken te plaatsen. Het gemeentebestuur van Wonsera deel deelt de ANWB thans mede, dat vóór het volgende najaar de asstreep aangebracht zal worden. In de bochten van de weg zullen z.g. kattenogen wor den aangebracht. Het plaatsen van bermplanken echter gaat de financiële draagkracht van de gemeente te boven. Bineamd as Foarsitter fan Krite Snits (Selskip foar Fryske Tael- en Skrifte- kennisse), de hear J. van der Wal, di- rekteur buro Gemeentewurken fan Wymbritserediel. Syn adres is: Toppen- huzen 103A, Till. 201. In het Olympisch stadion te Amster dam heeft het Schotse voetbalelftal gis teren Nederland met 21 geslagen. Er waren 55000 toeschouwers, bijna 10000 plaatsen bleven onbezet. Van der Gijp maakte het Nederlandse doelpunt. De wedstrijd was keihard en kort voor het einde moest de Portugese scheids rechter de Schot Auld uit het veld stu ren wegens een grove overtreding tegen Notermans. Het publiek wilde zich ook met het geval bemoeien, maar de politie kon een vechtpartij voorkomen. De nieuwe speeltuin van de Speeltuin, vereniging „Sperkhem-Tuindorp” wordt a.s. zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ge opend. Vanaf de Harinxmabrug wordt met Burgemeester en Wethouders aan het hoofd naar de speeltuin gewandeld, waarna de officiële opening zal plaats vinden. oogde oplossing biedt tevens het voor deel dat aan deminder gewenste situ atie, dat twee scholen voor gewoon 'a- ger onderwijs in elkanders onmiddellijke nabijheid gelegen zijn, een einde wordt gemaakt. B. en W. hebben de bovengenoemde aanvrage getoetst aan de in de Lager- onderwijswet 1920 te dezen aanzien neergelegde normen en zijn van mening, dat de gevraagde medewerking dient te worden verleend. Het verzoek en de daarbij overgelegde stukken voldoen ge heel aan de wettelijk gestelde eisen. Met het schoolbestuur zijn wij van mening, dat in het belang van een goede orga nisatie van de huisvesting van de ver schillende scholen stichting van een nieuwe school voor gewoon lager onder wijs de voorkeur verdient boven uitbrei ding van de school voor schipperskinde ren. Blijkens de bij het verzoek overgeleg de stukken zal het te stichten gebouw ruimte moeten bieden voor tenminste 212 leerlingen. De school zal 6 lokalen bevatten, terwijl per lokaal ten hoogste 48 leerlingen zullen worden toegelaten. Op verzoek van het schoolbestuur is voor de stichting van de nieuwe schooi in de zgn. „Noorderhoek” een bouwter rein ter oppervlakte van ongeveer 3700 m2 gereserveerd. Op grond van het vorenstaande ad viseren B. en W. de raad de onderhavige aanvrage in te willigen. i schoolgebouwen, tweetal lokalen van het voormalig ge- j zodat ten behoeve van de Jan van Nas- WrtllTvr VOv» hof nliil- n'x.tvinn oinm Un XaovaoVirinl rsrsvo Tr-iïOtltXT gebouw zal dienen te worden gesticht Het in verband hiermede beschikbaar komende gebouw van de Willem Lode- wijkschool zal dan bestemd kunnen wor den tot kleuterschool, aangezien de even eens aan de Frederik Hendrikstraat ge legen christelijke kleuterschool te klerj is om alle kleuters te huisvesten. De be de laatst verschenen nummers van ons blad opnamen. Op zijn verzoek stellen B. en W. voor eervol ontslag te verlenen aan de heer F. de Graaf als onderwijzer aan de Openbare school voor Ulo (de heer de Graaf is benoemd tot hoofd van de Ulo te Grouw). B. en W. bevelen voor de benoeming van een leraar in vaste dienst in de klassieke talen aan het Magister Alvi- nus Gymnasium aan de heer A. W. Lee man, thans tgdelijk leraar aan deze school. Belangrijk is ook, dat tijdens de Sneek-Wéek en andere zeilwedstrijden het startterrein wordt aangecaan. Voor de tarieven enz. raadplege de advertentie in dit nummer. In verschillende delen van ons land, op de hogere gronden meer dan op de lager gelegen begint men de laatste tijd overlast te krijgen van de aanhou dende droogte. Sloten zijn totaal uitgedroogd en wei landen vertonen in plaats van fris-groe- ne, nu dor-bruine plekken. Het aantal droge dagen in de huidige maand is nu al opgelopen tot 23 a 24 en we moeten op zijn minst tot 1940 teruggaan om een droger tijdvak in de vijfde maand van het jaar aan te treffen. Niet overal in ons land is de neer slaghoeveelheid overigens laag. Er zijn omstreeks de tiende mei enkele plaatsen geweest, waarboven een zware onweers bui is uitgestort. Zo viel er bijvoorbeeld in Oud Beierland meer dan 40 mm. Daartegenover staat, dat een stad als Eindhoven met meer dan 2 mm. neerslag heeft gemeten, terwijl ook Zuid-Oost Groningen en Zuid-Oost Drenthe met 2 tot 5 mm. duidelijk op een droogje zit ten. Elders in Europa had men niet te kla gen over Pluvius’ ongeïnteresseerdheid. Zo vielen er vorige week zware buien in Zuid-Frankrijk, het Alpengebied en Zuid-Duitsland. Plaatselijk werd 50 tot 70 mm. per etmaal opgegeven. Ook Zuid- Engeland meldde fikse buien, maar bij ons bleven de cumulonimbi voor het overgrote deel netjes buiten de grenzen. Dat was niet zo zeer te danken aan een te weinig aan activiteit bij de storingen als wel aan de overheersende positie van het inmiddels hoogbejaarde maximum om en nabij Schotland. Dit hogedruk gebied blijft aldoor op (ongeveer) de zelfde plaats liggen, waardoor depres sies van de Oceaan onmogelijk naar hier kunnen komen. Er zit voor hen niet an ders op dan met een grote boog om het hogedrukgebied heen te toeren en via Ijsland naar Scandinavië te trekken. Er bestaat naar onze mening aanlei ding de beide jubilea op gepaste wijze te vieren. Hoewel de plannen voor deze viering nog niet geheel zijn uitgewerkt, gaan de gedachten onder meer uit naar het organiseren van een tentoonstelling ter voorlichting van het publiek ten aanzien van het huishoudelijk en indus trieel verbruik, waarbij de mogelijkhe den worden getoond, welke de moderne techniek op deze gebieden schenkt. Te vens zal een aantal kookdemonstraties kunnen worden gegeven door de Voor lichtingsdienst van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven, terwijl een voorlichtingsbijeenkomst voor de toepassing van gas op industrieel gebied zal kunnen worden verzorgd door het Gasinstituut. Het ligt in het voornemen bij verwerkelijking der plannen de plaatselijke installateurs in te schakelen. Als meest gunstige tijd voor het hou den van deze tentoonstelling is te be schouwen de periode voorafgaande aan het verwarmingsseizoen, dus de maand september. In afwachting van een na dere beslissing is „Ons Gebouw” aan de Westersingel hetwelk voor dit doel zeer geschikt moet worden geacht voor deze tentoonstelling besproken in de week van 7 tot en met 12 september 1959. De totale kosten van de weerge geven activiteiten worden geraamd op 3500,—. Wij hebben gemeend tijdig enige maat regelen te moeten nemen om een ge paste viering van de jubilea mogelijk te Van het bestuur van de Vereniging v. Christelijk Schoolonderwijs te Sneek is bij de raad een aanvrage ingekomen om ingevolge artikel 72 van de Lager- onderwijswet 1920 gelden uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen voor het stichten van een school voor gewoon la ger onderwijs in de zgn. „Noorderhoek”. Dit verzoek hangt samen met de wens van het schoolbestuur te komen tot een reorganisatie in de huisvesting van ver schillende onder zijn bestuur staande scholen. Dit streven naar reorganisatie houdt mede verband met de omstandig heid dat de aan de Frederik Hendrik straat gelegen Willem Lodewijkschool (school voor schipperskinderen) reeds enkele jaren te weinig ruimte bevat om alle klassen te huisvesten. Aan deze school zijn namelijk zes leerkrachten verbonden, terwijl het gebouw slechts vier lokalen telt. In verband hiermeie werd reeds bij besluit van de raad van 6 mei 1953 aan het schoolbestuur inge volge artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920 medewerking verleend voor net verbouwen van de school. Het school bestuur wenst echter thans, in plaats van tot verbouwing van de Willem Lo dewijkschool, over te gaan tot stichting van een nieuwe school voor gewoon la- -- ---o- - ger onderwijs in één van de nieuwe wij namelijk slechts 12 leslokalen, 1 vaklo- j ken van de stad. Het is namelijk voor- Op 1 september 1950, aldus B. en W. in een advies aan de raad, werd het nieuwe gebouw van de Rehobothschool (christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs) aan de Linden laan alhier in gebruik genomen. Op dit tijdstip bedroeg het aantal leerlingen van de school 290, terwijl 10 verplichte leerkrachten aan de school waren ver bonden. In de loop der jaren is dit leer lingental en in samenhang daarmee het aantal aan de school verbonden leer krachten in belangrijke mate toegeno men, hetgeen mede het gevolg is van de hoge na-oorlogse geboortecijfers. Zo wrrd de school gedurende het jaar 1958 door gemiddeld 3962/3 leerlingen be zocht en zijn momenteel 14 verplichte leerkrachten aan de school werkzaam. Op grond van het getal aangiften voor het komende cursusjaar mag worden aangenomen, dat het aantal leerlingen, dat op 16 januari en 16 mei j.l. onder scheidenlijk 405 en 396 bedroeg op- 16 september a.s. tot 485 zal zijn gestegen, zodat het gemiddelde over 1959 4282 zal bedragen. Dit betekent, dat met in gang van 1 januari 1960 het aantal aan de school verbonden verplichte leer krachten 15 zal bedragen, terwijl mag worden aangenomen, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen rijksvergoeding zal verlenen voor de jaarwedden van 1 of 2 leerkrachten bo ven het wettelgk verplichte aantal. Als gevolg van de bovengeschetste stijging van het aantal leerlingen en leerkrach ten ziet het schoolbestuur zich voor een steeds toenemend tekort aan lokaai- ruimte geplaatst. Het schoolgebouw telt maken door ten laste van de exploitatie rekeningen 1957 en 1958 van het gasbe drijf telkens 2500,en ten laste van de exploitatierekeningen van het waterlei dingbedrijf over de genoemde jaren tel kens 1000,te reserveren, zodat in totaal thans een bedrag van 7000, beschikbaar is. Wij geven u in overweging van dit ge reserveerde bedrag thans 3500,te be stemmen voor het houden van de ge noemde tentoonstelling. De commissie voor de gemeentebedrijven kan zich met de geschetste plannen geheel verenigen. We hebben goed nieuws voor de Sneker jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar. Ze krijgen ook dit jaar weer hun eigen stad op het IJsbaan- terrein en wel van 27 juli t.e.m. 8 augustus. De kosten zijn gelijk aan die van vorig jaar en ook zal zo mogelijk hetzelfde ontspanningsprogramma worden uitgevoerd. De wijze van aanmelding zal ditmaal iets anders zijn dan de vorige maal. Thans zullen aangifteformulieren op alle lagere scholen worden uitgereikt, die in gevuld met bijvoeging van het kamp geld, vóór 1 juli moeten worden ingele verd bij de commissieleden A. Molenaar, Jan van Nassaustraat 88 of T. Ruis, Ka pelstraat 36. De benoeming van de B’s en W’s, de raadsleden, politie en brandweer zal ook anders geregeld worden. De scholen kunnen vooraf, na een enquête onder de leerlingen namen van candidaten opge ven, waaruit de commissie de functio narissen zal kiezen en benoemen. danst, geredeneerd, gedut, geschaakt gestuurd. Allen kwamen voldaan deze prachtige boottocht weer om zes in Sneek terug. Tenslotte zij hier nog vermeld, dat de commissie zich weer het recht voorbe houdt dé maximum leeftijd voor de jon gens en meisjes terug te brengen op 13 jaar indien het aantal aanmeldingen te groot mocht worden. Maar zoals gezegd hoopt zij het aantal tenten tot 100 te kunnen uitbreiden. Dan zal beperking wel niet nodig zijn. Een reden te meer voor de burgerij haar financieel een steuntje in de rug te geven. Van daa* zakken ze verder naar het Zuid-Oosten af en het enige wat wij er (soms) van merken is een toeneming van de bewolking. Denemarken en Noord Duitsland houden er bovendien nog wel eens een verspreid buitje van over. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf is alhier op het kruispunt bij Repko een postauto, die van de Oosterdgk kwam, aangereden door een grote vrachtauto welke uit de Ged. Poortezij- len naderde en de postauto geen voor rang verleende. Deze werd weggedrukt tot aan de winkel van de heer Jansen o de Ged. Pol. Pas daarna kwam de vrachtknots tot stilstand. De postauto werd ernstig beschadigd, maar gelukkig bekwam de chauffeur, de heer T. Koopmans, geen letsel. In een vergadering van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, waar prof, dr Sj. Groenman sprak over de leefbaarheid van het platteland, heeft de Commissaris van de Koningin in deze provincie mr H. P. Linthorst Homan meegedeeld dat Gedeputeerde Staten in bespreking zijn met de ge meentebesturen van Rotterdam en Am sterdam over de vestiging van bedrijven in het noorden. Mogelijk kunnen die ge meenten van hun kant de bedrijven die niet beslist aan het westen zijn gebon den, adviseren eens een kijkje in het noorden te nemen. Dit programma omvat dan spelen op het terrein, een autotocht en als de geld middelen het toelaten ook weer een boottocht. Maar voor het laatste hoopt de commissie weer van diverse instan ties steun te ontvangen. Haar eigen in komsten laten het met toe. Het kamp geld bedraagt n.l. maar vijf gulden per persoon met reductie voor méér kinde ren uit één gezin, en is zo laag gehouden om deelneming aan het vacantiefestijn voor alle kinderen mogelijk te maken. Wie het dus goed meent met de Sneker jeugd en er aan mee wil werken haar twee prettige weken te bezorgen, offere zijn of haar penningske bij de bekende hier nader te noemen adressen. kaal en een vertrek voor het hoofd van j nemens de Willem Lodewijkschool no de school, dat tevens als personeelkamer der te brengen in één van de aan het wordt aangewend. Reeds thans zijn een I Oud Kerkhof gelegen fwAPlül lolrnlAH vflii HaI- „Anrmnlio- „a„ bouw van het gemeentelijk gymnasium sau- of de Eben Haëzerschool een nieuw aan de Kerkgracht in gebruik genomen, terwijl wordt overwogen op welke wijze door het treffen van tijdelijke voorzie ningen gedurende de komende cursus jaren de behoefte aan lokaalruimte zal kr nnen worden bevredigd. Het is echter duidelijk, dat binnen afzienbare tijd de finitieve voorzieningen zullen moeten worden getroffen. Ook in de komende jaren zal naar verwachting het uitge breid lager onderwijs nog een verdere leerlingen-toename te zien gven. Wel werd bij besluit van uw raad van 23 juli 1958 aan het schoolbestuur ingevol ge artikel 72 van de Lager-onderwijswet medewerking verleend voor het uitbrei den van de Rehobothschool met een der tiende leslokaal, een vaklokaal en een personeelskamer, doch een dergelijke uitbreiding moet onder de huidige om standigheden ten enenmale onvoldoende worden geacht. Het schoolbestuur is dan ook tot de conclusie gekomen, dat slechts de stichting van een tweede school voor uitgebreid lager onderwijs een aanvaardbare oplossing kan bieden en heeft zich tot de raad dezer gemeen te gewend met het verzoek ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 de voor de stichting van een ge bouw voor deze school benodigde gelden beschikbaar te stellen. B. en W. hebben te onderhavige aan vrage getoetst aan de in de Lager ouder jijswet 1920 te dezen aanzien neergelegde normen en zijn tot de con clusie gekomen, dat de gevraagde me dewerking dient te worden verleend. De bij het verzoek overeenkomstig artikel 73, eerste lid van de wet overgelegae stukken voldoen aan de wettelijke eisen. Het gebouw, dat ruimte zal moeten bie den voor tenminste 152 leerlingen zal uit zes lokalen bestaan, terwijl per lokaal ten hoogste 42 leerlingen zullen worden toegelaten. Het schoolbestuur is voorne mens de school te doen bouwen aan de Lemmerweg; omtrent de vraag welk bouwterrein hiervoor zal kunnen worden bestemd zal door B. en W. nog overleg met de stedebouwkundige worden i pleegd. In hoeverre de beoogde stichting op korte termijn zal kunnen worden gerea liseerd zal afhangen van de vraag of tij dig bouwvolume en de nodige financie ringsmiddelen beschikbaar zullen zijn. Woensdagmorgen om half tien lag de statige „Princehof” aan de Jousterkade om de hele schoolgemeenschap van de Katholieke H.B.S. te Bolsward, leraren en leerlingen, te ontvangen en over de Friese meren te voeren. Twee honderd frisse jongens en meisjes onder leiding van vrijwel het voltallige leraren-corps scheepten zich welgemoed in. Er waren er 25 van Sneek en omgeving bij. Deze tocht werd hun aangeboden door de di recteur van de school, die na dit school jaar elders een H.B.S. gaat stichten. Het was zijn afscheidsgeschenk. Het weer was wel niet ideaal, doch de zonnigheid van de jeugd vergoedde het gebrek aan zon in de lucht. De ruime Princehof bood aan allen, oud en jong, de nodige rust en ontspanning: er is gezwommen, ge- en over half Advertentieprijs 15 ct per mm Bi) contract (handelaadv lager Abonnementapriji f 3.— per halt jaar. Franco per poat t 3.75 per half iaar. Giro «50748 ten Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1