I Nieuw verpleegstershuis aan de Meeuwenlaan Begroting 1959 gemeente Sneek iNationale kaatswedstrijd S.P.S.V. had eenzijdig verloop A. Bruinsma, Leeuwarden, werd koning van IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 114e jaargang no. 45 Donderdag 4 juni 1959 Redakteur: L. KIEZEBRINK De werkloosheid Knap Benoemd Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Geslaagd - Geraamd tekort f379.600 Eindexamen Magister Alvinus gymnasium Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD K. Visser koninklijk onderscheiden succes van Sneker athleten Officiële V.V.V.-Gids Sneek e.o. en Bolsward e.o. Orgelconcerten te Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD Politiebureau. i de finale Veemarkt. Tekort f 379.600. Weg SneekIJIst. en Uitbreiding Stadhuis. De tweede omloop Inrichting. .r Verzorgingspeil. groot- I Werkplaats voor onvolwaardige arbeidskrachten. te geraken zal u binnen afzienbare tijd een voorstel bereike- tot aankoop van de sathe „Wigledam” aan de Oppenhui- zerweg. Jachthaven met kampeerterrein. Eveneens is als aanvullend werk aan hangig gemaakt een plan voor de aan leg van een jachthaven met kampeer terrein aan de Oudvaart achter het Bur gemeester de Hooppark. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het candidaatsexamen ge neeskunde 2b de heer R. B. Engelsma van Sneek. Onze vroegere stadgenoot de heer L. Brinksma, adsp. commies bij de Nederl. Spoorwegen te Utrecht, slaagde aldaar met lof voor het eindexamen aan de Be- drijfsschool der Nederl. Spoorwegen. sters die zorg te kunnen besteden, welke aan de zieke weldadig ten goede komt, was het nodig, hoe moeilijk de omstan digheden ook zijn, over te gaan tot de bouw van een modern, verantwoord ver- pleegstershuis. Dat daarbij de leerling- verpleegsters ook een betere en prettiger behuizing verkrijgen, is alleen maar ver heugend. De zieken, die door hen worden verzorgd, zullen zelfs zeggen, dat dit hun recht is en dat het hoog nodig is. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) zag er dus als volgt uit: 23, 67 en 10 12. De fraaiste partij in deze omloop was het van c.s. Op het hoofdveld van het Sportpark aan de Leeuwarderweg hield de Sneker Politiesportvereniging gisteren voor de vijfde achtereenvolgende maal haar jaar lijkse nationale kaatswedstrijd door el kaar loten. Het aantal deelnemers was weliswaar iets geringer dan voorgaande jaren, maar dat nam niet weg dat er soms uitstekend gekaatst werd. Vooral het drietal A. Bruinsma, RPSV Leeuwarden. T. Hu berts, G. P. Leeuwarden en H. Weijer, RPSV Leeuwarden, dat met veel machts vertoon de eerste prijs in de wacht sleepte, liet af en toe voortreffelijk spel zien en met name A. Bruinsma verza melde met z’n konstant goede opslag heel wat punten. De koningsprijs, (een fraaie beker) die hij na afloop in ontvangst mocht nemen kwam hem dan ook ten volle toe. Geslaagd voor B: mej. W. H. Nier- meijer te Sneek; en de heren: J. H. W. Dikhoff, J. J. M. Dormaar, te Sneek, P. Th. Oosterhoff, Leeuwarden en J. Wiar- da, Nijland. Afgewezen 2 candidaten. de verwachting in een vertoning. Tegen In het kader van een gezonde zieken zorg is de „zieke mens” altijd het cen trale motief voor alle activiteit. Zo ooit hier Van een verpleegster wordt tegen woordig heel wat vakkennis gevraagd. Hoj hoger de vakkundige eisen worden gesteld, des te makkelijker gaat men m de patiënt uitsluitend „het ziektegeval” zien, in plaats van „de mens”. Toch is het een belang van de eerste grootte, dat de zieke op „menselijke wijze” bena derd wordt. De verpleegster moet dus met alle mogelijke slag van mensen kun nen omgaan, er prettig mee verkeren en hen vaak in hun moeilijkheden „mense lijk” kunnen opvangen. Dit vraagt een hoge graad van beschaving, cultuur van van de eerste omloop kwamen na een nieuwe loting in de afvalronde. Hierin zegevierde het partuur A. Liemburg, P. Kuindersma en A. Vollema tenslotte na felle strijd met J. P. Hoekstra, J. Plat en G. Duits. Het werd 55 en 66, maar een buitenslag van Plat bracht de be slissing t.g.v. Liemburg c.s. E. v. d. Veen, S. v. d. Kuur en J. Oppedijk wonnen de kleine premie. Onder die deelnemers die niets hadden gewonnen werden nog een drietal Edammer kaasjes verloot. G. Roe- dema (Leeuwarden), D. Hoekstra (Leeu warden) en S. Broersma (Opsterland) werden de gelukkigen. De medailles voor de meeste boven slagen en de verste bovenslag werden beide gewonnen door F. S. v. d. Veer uit Leiden voor wie de verre reis naar Sneek dus niet tevergeefs was geweest. De hoeveelste jaargang van de WV- gids voor Sneek en Bolsward met die van 1959 is verschenen kunnen we niet meer precies narekenen, maar wel we ten we dat de secretaris van VW Sneek de heer G. v. d. Pijpekamp, sedert de prille jeugd van dit werkje het heeft samengesteld. Hij heeft daarmee voor treffelijk werk ten bate van het vreem delingenverkeer in Sneek, Bolsward en de gehele Z.W.-hoek verricht en steeds gezorgd dat de gids van de nieuwste ge gevens, voor toeristen van belang, was voorzien. Ook ditmaal is dat het geval en bij aardige kiekjes worden al die ge gevens mitsgaders enige historische bij zonderheden gepresenteerd aan de lezer. Ook typografisch is het boekje dat uit gegeven werd door en gedrukt bij de fa. B. Weissenbach Zn goed verzorgd. Wij hopen in de loop van dit begro- tingsjaai in staat te zgn bij u een voor stel in te dienen tot het aanwijzen van een architect, die belast zal worden met het maken van een plan voor de nooa- zakelijke uitbreiding van het stadhuis. Uitvoering van bovenvermelde kani- taalswerken zal uiteraard belangrijke lasten met zich mede brengen. De vraag, op welk tijdstip verschillende projecten kunnen worden uitgevoerd, zal derhalve voor een belangrijk deel afhangen van het feit of de toestand der gemeente- financiën het aanvaarden van nieuwe lasten toelaat. Ter uitvoering van uw besluit van 8 april 1959 worden thans plannen ont worpen voor de verbouw van het gebouw Kruizebroederstraat no. 2, tot politie bureau. Volkstuincomplex. Als een object voor aanvullend werk is voor uitvoering gereed een plan tot h»t aanleggen van een permanent volks tuinencomplex in de omgeving van het voetbalterrein der vereniging „Black Boys” in de zgn. Noorderhoek alhier. zal de dienen oliestook-ver en gen, plantsoenen e.d. niet kan worden voldaan, terwijl aan de bevordering van handel, nijverheid en vreemdelingenver keer en aan initiatieven op allerlei ter rein slechts in al te bescheiden mate me dewerking kan worden verleend. Valt uit het voorgaande te conclu deren, dat het praktisch niet mogelijk is de uitgaven in betekenende mate te besnoeien, ook de andere weg om tot een betere begrotingspositie te komen, namelijk die van de versterking van de inkomsten kan in feite niet worden be wandeld, Wanneer er slechts aandacht aan wordt geschonken, dat de belasting n en heffingen en de tarieven van door de gemeente bewezen diensten in de laatste jaren reeds tot zodanig peil zgn opge voerd dat aan verdergaande maatrege len in deze richting niet valt te denk-.-n, dan behoeft het o.i. geen verder betoog dat ook de hiervoor bedoelde mogelijk heden niet aanwezig zijn. Onder deze omstandigheden blijft geen andere weg open dan het aanvragen van een ver hoogde algemene uitkering uit het ge meentefonds, ook al zijn de verzoeken om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering zowel voor 1957 als voor 1958 afgewezen. Voormalig gymnasium. Binnen afzienbare tijd zal u een voor stel bereiken tot het geven van een na dere bestemming aan en tot verbouw van het gebouw van het voormalig gym nasium. Een plan voor de bouw van een gym nastieklokaal nabij het Magister Alvi- nus-gymnasium is in een vergevorderd stadium. Een principiële toezegging van bouwvolume voor dit gebouw is door de bevoegde instanties gedaan. De grote toeloop van leerlingen naar het uitgebreid lager onderwijs noopt, zowel bij het openbaar als bijzonder on derwijs, tot uitbreiding van de lokaa.1- ruimte. Voor de bouw van een nieuwe Konin gin Emmaschool door de Vereniging tot stichting en instandhouding van een christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs, alhier, zijn de plannen vrijwel gereed. Uit verwezenlijking van dit plan zullen belangrijke kapitaais- lasten voor de gemeente voortvloeien. üs' Ai.»*» Zaterdag 30 mei j.l. is door burge meester J. van Hout van Wymbritsera- deel aan de brugwachter bij de Prov. brug te Uitwellingerga, K. Visser, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst gaat verlaten, een ko ninklijke onderscheiding, t.w. de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. De heer Vis ser toonde zich zeer ingenomen met deze onderscheiding en zei in zijn dank woord, dit als de kroon op zijn werk te beschouwen. Als vertegenwoordigers van de Provinciale Waterstaat waren bij deze uitreiking aanwezig de heren Ir. Rienks, hoofding. adj. directeur van de Prov. Waterstaat, D. Tiemersma, distr.op- zichter te Sneek; en W. Otter, controleur Waterstaat. De heer Rienks sprak na mens het provinciaal bestuur de heer Visser toe .n bood mevr. Visser bloemen aan. Deze plechtigheid droeg een intiem karakter, omdat de heer Visser in maart j.l. nog is gehuldigd t.g.v. zijn 40-jarig ambtsjubileum. De Pier de Boer-stichting zal uitge breid moeten worden. Financiële steun uit de gemeentekas kan daarbij met worden ontbeerd. Er is bereids een plan voor de uitbreiding ontworpen. De heer J. Molenaar, onderwijzer aan de Geref. school alhier, is in dezelfde functie benoemd aan de School met de Bijbel te Luttelgeest. OUDEGA-W. De heer M. de Jong, hoofd van de Geref. school alhier, is benoemd tot leraar aan de Chr. Landbouwschool te Bergum. Zwembad. Het zwembad in het Burgemeester de Hooppark komt ook voor uitbreiding in aanmerking. Op dit ogenblik is in studie de vraag op welke wijze dit doel het beste kan worden bereikt. Het kan niet anders dan dat het ver zorgingspeil onder de hiervoor geschets te omstandigheden te lijden heeft. Dit doet zich te sterker gevoelen omdat ten aanzien van deze gemeente zeker niet kan worden beweerd, dat dit verzor- ingspeil te hoog is. Allerminst, zou den wij willen zeggen. We behoeven er in dit verband slechts op te wijzen, dat aan redelijke verlangens met betrekking tot het onderhoud en de instandhouding van straten en pleinen, walmuren, brug- Het gebouw dat ontworpen is door het Architectenbureau A. Margry en A. Jacobs te Rotterdam is geprojecteerd in de nieuwe uitbreiding „De Hemdijk”, ten N.W. van de spoorlijn. De terreingroot- te is 8600 m2. Het zal plaats bieden aan 82 leken verpleegsters, verdeeld in drie groepen van 20 kamers en één groep van 22 kamers. Voorts een groep van 18 ka mers voor verpleegsters in vooroplei ding. De totale bezetting bedraagt 100 verpleegsters. Vanuit de hoofdingang zijn via het trappenhuis de zit-slaapkamers op de le lijke vorming van de leerling-verpleeg-en 2e verdieping te bereiken. Aan het Dit werd tegen vrij eenzijdige hechte perkspel en de goede opslag hun tegenstanders bleken Kuiper niet bestand. Wel sleepten zij na een 5 0 achterstand nog twee bordjes in de wacht, maar daarmee hadden zij ook al hun kruit verschoten. Op 52 en 64 kwam het einde met een buitenslag van Tigchelaar. Winnaars waren dus: 1. A. Bruinsma, T. Huberts, H. Weijer. 2. D. Tigchelaar, J. Kuiper, D. Hijlarides. 3. P. Heijstra, J. M. Looijenga, F. S. v. d. Veer. De verliezers Een plan tot het overkappen van een gedeelte van de veemarkt en het nit- voeren van daarmede verband houdende werkzaamheden, is gereed gekomen. De begroting van kosten voor dit project wijst ongeveer f600.000,aan; wij heb ben geen kans gezien, ook bij een aan merkelijke verhoging van de marktgel- den voor de uit de investering van een dergelijk bedrag voortvloeiende kant- taalslasten, dekking uit de gewone mid delen der gemeente te vinden. Thans wordt nagegaan in hoever het mogenjk is door een sobere opzet van het plan tot een aanmerkelijk lagere investering te geraken. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. De geregistreerde arbeidsreserve in Nederland bedroeg eind mei 53796 tegen 72596 eind april. In Friesland daalde de werkloosheid van 6105 eind april tot 4314 eind mei. Oosterpoortsbrug. Omtrent het plan voor het maken va: I een vaste Oosterpoortsbrug is thans overleg gaande met de Rijkswaterstaat. Menigeen die verneemt, dat het St. Antonius-ziekenhuls een aanvang heeft ge maakt met de bouw van een nieuw verpleegstershuis aan de Meeuwenlaan al hier zal geneigd zijn te denken, dat men daartoe door „woningnood” is overgegaan. En hoewel het waar is, dat de leerling-verpleegsters van het zie kenhuis zich voor wat de behuizing betreft vaak zeer moeten behelpen velen van hen wonen in houten barakken toch is niet deze bekrompen woonruimte het enige motief voor het besluit tot de bouw van een nieuw verpleegstershuis. het hart en zuiver evenwichtige uitgroei van de menselgke persoonlijkheid in de verpleegster, wil zij haar taak in volle zin kunnen verrichten. Omwille van de zieke is het dus van belang, dat er voor de leerling-verpleegsters een „tehuis” is, waar rustig kan worden gestudeerd en ook zodanige omstandigheden geschapen zijn, dat beschaving, cultuur en mense lijkheid er in voldoende mate tot ont plooiing kunnen worden gebracht, waar door voorkomen wordt dat in de toe komst de zieke hier wel „technisch” beter, maar „menselijk” armer en kou der zou worden tegemoet getreden. Teneinde aan deze algemeen mense- Bij de regionale athletiekwedstrijden, welke op zaterdag 30 mei j.l. te Hee- renveen werden gehouden, behaalde mej. D. Kussendrager een eervolle 2e plaats op de 200 meter sprint voor dames. De heer E. de Jong werd derde op de 100 meter sprint voor heren. Deze beide ath leten zijn lid van de A.V. Marathon te Leeuwarden. Zoals uit het voorgaande kan worden afgeleid, hebben wij onderzocht of net m< gelijk is ten opzichte van 1958, vo-.r welk jaar de primitieve begrotingslast met een tekort van rond f 440.600,en dat waarschijnlijk is terug te brengen tot f 344.30".de begroting voor 1959 met een minder ongunstig resultaat slechts ten koste van een niet te aan vaarden aantasting van het verzorgings- eil zou zijn te verwezenlijken. Na het geen hiervoor is medegedeeld spreekt het o.i. dan ook vanzelf, dat wij deze weg niet zijn ingeslagen en behoeft het geen verwondering te wekken, dat het algemene beeld van de begroting voor 1959 even somber is als dat voor 1958. Het tekort op de begroting van de ge wone dienst voor 1959 bedraagt f 379.600,—. Zoals u bekend is, is tot het opnieuw aanvragen van een subjectieve verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds besloten. Hoewel de mo gelijk' eid tot het verkrijgen van zo’n verhoging ten opzichte van de twee voorgaande jaren zeker niet ruimer is geworden, zijn wij niettemin van oor deel, dat dc aanspraak van deze gemeen te óp zodanige uitkering met het oog op de toestand van de gemeentefinan- ciën, onverkort dient te worden gehand haafd. Overigens vestigen wij er uw aandacht op dat hetgeen op grond van de bestaande regeling van de financiële verhouding werdt genoten, blijkens me- van de minister beschouwd ongetwijfeld die tussen de nrs 2 en 3. Met „alles aan de hang” (55 en 66) kwam tenslotte het einde, doordat Bin- sma het perk miste. Een 15 voorsprong bleek nog niet voldoende voor winst. Nr 6 moest de eer laten aan nr 7 (15 en 46) en ook nr 12 bleek niet opge wassen tegen de kracht van nr 3, zodat de nummers 3, 7 en 10 zich op de derde lijst plaatsten. Ook nu weer bleek de voortreffelijke opslag van A. Bruinsma doorslaggevend en met 45 en 26 moest nr 3 het veld ruimen. Nr 10 bleef staan en kwam dus automatisch in 1956 f 2.216.000, 1957 I 1958 f 2.280.000, 1959 f2.390.000. In 1957 bedroegen de na delige saldi dus f187.000 meer dan in 1956 (8.6%), in 1958 f243.000 meer dan in 1957 (10.3 en in 1959 f143.000 meer dan in 1959 (5.5 De batige saldi stegen in 1957 met f 96.000 verge leken met 1956 (4.3%), in 1958 waren ze f32.000 lager dan in 1957 (—1.4 en in 1959 f 110.000 hoger dan in 1953 (4.8 Ook wanneer er rekening wordt ge houden met het hiervoor gemaakte voorbehoud dat in dit overzicht reke- ningscijfers met begrotingscijfers zijn vergeleken, wordt de hiervoor vermelde conclusie, dat het inkomstenpeil bij de stijging der uitgaven ten achter is ge bleven, toch volkomen bevestigd. Hoe wel wij van oordeel zijn dat, waar mo gelijk moet worden getracht het ver stoorde evenwicht tussen de gemeentelij ke uitgaven en inkomsten te herstellen, zijn wij ons van de beperkte mogelijk heden daartoe terdege bewust. De uitzetting van het uitgavenpeil is in belangrijke mate toe te schrijven aan d^ stijging van het loon- en prijsniveau, een factor waarop door de gemeente in geen enkel opzicht invloed kan worden uitgeoefend. Voor een niet onaanzienlijk deel houdt deze uitzetting ook verband met de steeds voortgaande uitbreiding van de bebouwde oppervlakte der ge meente. De bemoeiingen van de g£- meente hebben zich in verband hiermede in verschillende richting uitgebreid, net- geen tot utdrukking komt o.m. in dn personeelskosten, kapitaalslasten en de voor rekening van de gemeente blijvende uitgaven terzake van het onderwijs (wat dit laatste betreft behoeven wij slechts te wijzen op de gestadige groei van het nijverheidsonderwijs) Niet uit het oog mag worden verloren dat in de gevallen, dat het al mogelijk is vaste geldleningen ter financiering van kapitaalsuitgaven te sluiten, dit in ver gelijking met enkele jaren geleden ge schiedt tegen een hoog rentepercentage, als regel vermeerderd met een niet on aanzienlijk kostenbedrag. Een belangrij ke verzwaring van de op de gewone d nst der gemeentebegroting drukkende rentelast is hiervan uiteraard het ge volg geweest. Industrieterrein. De gemeente beschikt niet meer over voldoende industrieterrein aan j scheepsvaarwater. Een plan om in dit te-1 kort te voorzien is in een vergevordeit stadium van voorbereiding. Als eerste stap om tot verwezenlijking van dit plan Op vrijdag 12 juni a.s. zal de organist Gezinus Schrik, met medewerking van de bekende baszanger David Hollestelle een concert geven in de Grote Kerk te Sneek. Het tweede concert zal plaats vinden op 17 augustus a.s. Het ligt in de bedoeling zo langzamerhand tot een aantal zomer-concerten te komen, waar een vaste kern van bezoekers voor no dig is. Op het eerste concert worden orgelwerken van Pachelbel, Bach, Franck en Andriessen ten gehore ge bracht, terwijl de baszanger werken zingt van Handel (o.a. Der Messias), geestelijke liederen van Dvorak Micheelsen. Natuurlijk waren er ook deze keer weer enkele politiemannen van buiten de provincie op dit kaatsfestijn afgekomen. Zo zagen wij o.a. onze oud-stadgenoot J. Plas (thans in Huizen N.H.) en de heren F. S. v. d. Veer (Leiden), C. Bin- sma (Uithoorn), J. F. Hoekstra (Bilt- hoven) er! D. Tigchelaar (Zoeterwoude). Tezamen met de deelnemers van binnen de Friese grenzen én de vertegenwoor digers van ons plaatselijk politiekorps, vormden zij de navolgende lijst: 1. D. Hoekstra, GP Leeuwarden; J. Plat, GP Huizen; B. Liemburg, GP Sneek. 2. G. Roedema, GP Leeuwarden; C. Bin- sma, RP Uithoorn; J. Leijenaar, GP Sneek. 3. P. Heijstra. RP Wymbritseradeel; J. M. Looijenga, GP Leeuwarden; F. S. v. d. Veer, GP Leiden. 4. J. F. Hoekstra, RP Bilthoven; M. v. d. Meer, RP Bakhuizen; E. v. d. Veen, GP Sneek. 5. S. v. d. Kuur, PSVH; F. Bosma, GP Sneek; Th. Roda, GP Leeuwarden. 6. J Burna, RPSVL; A. Kuipers, RPSVL; S. Broersma, GP Opsterland. 7. A. Bruinsma. RPSVL; T. Huberts, GP Leeuwarden; H. Weijer, RPSVL. 8. W. Boomstra, RPSVL; C. Duits, GP Sneek; P. Kuindersma, RPSVL. 9. C. v. d. Burg, RP Wymbritseradeel; R. Heidema, RPSVL; T. Ruis, GP Sneek; 10. D. Tigchelaar, RP Zoeterwoude, J. Kuipers, GP Sneek, D. Hijlarides, GP Leeuwarden. 11. J. Oppedijk, RPSVL; A. Vollema GP Leeuwarden; J. Aukema, GP Sneek. 12. Y. Jaarsma. RPSVL; S. Vellinga, RP SVL; M. v. d. Meer, RP Bakhuizen (bij. geloot). In de eerste omloop kon partuur 1 het lang niet .bolwerken tegen nr 2. Met 0 5 en 46 werden Liemburb c.s. van de lijst gevoerd. Hetzelfde lot ondergingen v. d. Veen c.s. tegen nr 3 (51 en 6—2). Part. 6 toonde zich duidelijk sterker dan Bosma c.s. (35 en 46), maar de uit eindelijke winnaars van nr 7 hadden heel wat moeite met hun tegenstanders. (45 en 46). Verder sneuvelden par tuur 9 (35 en 66) en moest nr 11 op de valreep het hoofd buigen voor Jaar sma c.s. (55). eind van elke afdeling is een vlucht- en/of diensttrap geprojecteerd. Per groep van 20 personen zijn opgenomen: 2 toilets, 2 douches, 1 linnenberging, 1 werkkast. Per groep van 40 pernonen: 1 badkamer, 1 theekeuken, 1 wasruimte en vuilgoed-berging en 1 strijkkamer. De kamermaat bedraagt 2.50 x 3.60 M. 9 M. Voor de vooropleiding zgn dezelfde accessoires opgenomen. Voorts zgn in deze afdeling geprojecteerd een eet- en recreatieruimte annex keuken en een be- zoekkamer. Vanaf de hoofdingang bevindt zich op de begane grond, rechts van de cen trale hal, de werkafdeling, omvattende 2 theorie- en 1 praktijklokaal, biblio theek, zit-slaapkamer en werkkamer voor de rectrix, idem voor assistent- rectrix, tevens praktijkdocente, en 1 be- zoekkamar. De kamer voor het hoofd van dc huishouding ligt centraal aan deze hal. Hieraan grenzend is ook de postbox ge plaatst. Aan de andere zijde van de hal zijn de eet- en recreatieruimte annex keuken en dienstingang geprojecteerd. In deze keukenafdeling worden de maal tijden compleet met gamellen en wa gentjes vanuit het ziekenhuis aange voerd. Voor het keukenpersoneel is nog een kleine zitruimte ontworpen. Hoofdzakelijk voor dienstgebruik, aan- en afvoer van linnengoed, enz. wordt een kleine 4- persoonslift aangebracht welke de begane grond met de le en 2e verdie ping en kelder zal ver binden. In deze kelder wordt een ruime stalling voor 70 fietsen ingericht, bereikbaar vanaf de dienstingang en doorver bonden met de centrale hal op de begane grond. Voorts zal de kelder ruimte dienen voor de centrale warmings-installatie algemene berging. Buiten het gebouw is een speelveld geprojecteerd voor volleybal of dergelij ke spelen, terwijl voorts gedacht is aan een af wisselende tuinaanleg om een ruime ontspanning mogelijk te maken. De voorbereidende werkzaamheden, voor de aanleg door de gemeenten Sneek, Wymbritseradel en IJIst van een tertiaire weg langs de spoorbaan van Sneek naar IJIst zijn, behoudens de grondaankoop gereed. Het plan zal thans bij gedeputeerde staten van Fries land en bij de provinciale commissie voor de werkverruiming aanhangig worden g maakt. name van In een nota geven B. en W. een toe lichting op de aan de raad aangeboden begroting 1959. Daarin wordt o.m. ge zegd: In onze nota betreffende de gemeen tebegroting voor 1958 konden wij om trent de te verwachten ontwikkeling van de gemeentefinanciën. het toekomstige financiële beleid en de mogelijkheid van uitvoering van kapitaalswerken, in het algemeen geen optimistische klanken la ten horen. Er bestond onzekerheid met betrekking tot de ontwikkeling van de economische toestand in het algemeen e” er werd uitgezien naar een nieuwe definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten, waarvan werd gehoopt, dat zij aan de gemeenten meer armslag zou bieden bij het bepalen van haar finan cieel beleid. De mogelijkheid om te voor zien in financieringsmiddelen voor n»t doen van kapitaalsuitgaven was slechts aanwezig tegen een hoog rentepercen tage binnen het raam van een van re geringswege toegepaste contingentering. Voorzover er thans ruim een jaar later al sprake mag zijn van een ver betering van de hiervoor in het kort aangestipte situatie, dan dient daaraan onmiddellijk te worden toegevoegd, dat de gunstige gevolgen daarvan voor de gemeenten nagenoeg niet merkbaar zijn. Wat de financiële toestand van de ge meente betreft, willen wij er in de eerste plaats op wijzen dat, hoewel het be staande verzorgingspeil nauwelijks is te handhaven, de uitgaven van de gewon» dienst in de laatste jaren in het alge meen een stijging vertonen, waarmede dc gewone inkomsten geen gelijke tred houden. Wij menen die op de volgende wgze het beste aan te kunnen tonen. De uitgaven van de gemeente komen voornamelijk tot uitdrukking op de hoofdstukken II t/m VI, VIII en IX van de gemeentebegroting, terwijl de in komsten voornamelijk worden verant- word op de hoofdstukken VII, X, XI en XII. Door de som van de nadelige en de batige sloten van deze hoofdstukken te genover elkaar te stellen, kunnen ten aanzien van het verloop van de uitgaven en inkomsten over een aantal op elkaar volgende jaren bepaalde conclusies wor den getrokken. Voor de jaren 1956 t/m 1959 hebben wij een overzicht opgesteld, waarin de hiervoor bedoelde gegevens zijn verwerkt. Volledigheidshalve dient er echter op te worden gewezen, dat dit overzicht slechts in zoverre reëel is, dat de over de jaren 1956 en 1957 opgeno men bedragen aan de gemeenterekenin- gen over die jaren zgn ontleend, terwijl het cijfermateriaal over 1958 en 1959 in de gemeentebegrotingen voorkomende ramingen zijn. Wat 1958 betreft is, om een zo reëel mogelijk beeld te krijgen, dan nog rekening gehouden met een mo- i -•“* gelijk gebleken gunstiger raming van dedeling een aantal posten, welke u binnenkort dient te worden als voorschot op de uit- in een begrotingswijziging zullen worden i keringen kiachtens een nieuwe wetce- vjorgelegd hjke regeling te dezer zake, waarvan ae De som‘van de nadelige sloten yan I totstandkoming in dit jaar in het voor- hoofdstukken II t/m VI, VIII en IX be-1 ultzicht gesteld en welke voor het droeg in 1956 f 2.165.000. 1957 f 2.352.000. st °P. 1?59 va.n toepassing zal zgn. 1958 f2.595.000. 1959 f2.738.000; de ba-j tige sloten van hoofdstukken VII, X, XI en XH in 1956 f 2.216.000, f 2.312.000, 1958 f 2.280.000, te st op 1959 van toepassing zal zgn. Het desbetreffende wetsontwerp is on langs bij de Staten-Generaal ingediend. Omtrent de mogelijke gevolgen van de nieuwe financiële verhoudingsregellng met betrekking tot de gemeentebegro ting kunnen in dit stadium uiteraard nog geen mededelingen worden gedaan. Plannen voor Kapitaalswerken. Op de ingediende begroting zijn geen kapitaalsuitgaven geraamd. Hieruit mag echter niet de conclusie worden getrok ken, dat voor 1959 geen kapitaalsuitga ven worde verwacht. Integendeel, tal van plannen zijn in voorbereiding, welke belangrijke investeringen zullen vorde ren. Zonder naar volledigheid te willen streven, laten wij hier een korte opsom ming volgen van projecten, welke, naast de uitgaven voor stadsuitbreiding, de bijzondere aandacht vergen. Onderwijs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1