Uit het verre en van en KERKCONCERT nabije verleden IJsbrechtum, Urns en Tjalhuizum Gelijk spel tegen Rood Geel bracht V.D.Z. in de eerste klas Bijna 500 jongens namen deel aan Sportdag Technische School IJLST WYMBRITS ER A DEEL van en Geen tijd... Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I I Maandag 15 juni 1959 114e jaargang no. 48 A. Zandhuis, Workum, Schoolkampioen Zeepost Afscheid, bevestiging en in tree Ds. A. Meijeringh Benoemd Eindexamen Chr. Kweekschool Subsidies uit de Anjerfonds collecte 1958 Sociale zorg voor minder- validen r Jubileum kleur- en teken- kriich K.F.F.B. Autotocht Dames Gymna- stiekver. „Ontspanning” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD-- Postduivenvereniging „L’Estafette” Koe geopereerd Personeel van „Menno” maakte een boottocht Inderdaad „buitengewoon” Staat krijgt Het Loo Piet Nota kreeg een nieuwe invalidewagen Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur; L. KIEZEBRINK VI. Sneeker ESCA eerste klasser I V.D.Z. Overstroming. Weer en aanval op Sneek. weer terug. 343 zal de PHILIA Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Plundertocht van de Bourgon diërs. 5—4 5—5 4—5 Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Lemmer, Mj. J. J. Hoek stra te Woudsend. In 1516 werd Friesland naast het oor logsgeweld ook nog door een zware over stroming geteisterd waarbij zelfs de ho gere delen van Sneek onderliepen. (Zie hiervoor echter de eerder genoemde ar tikelen van Halbertsma). Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) dat nu uit GEZINDS SCHRIK, orgel. DAVID HOLLESTELLE, bas. Handbal. Ie klassen: 1. IB; 2. IF. 2e klassen: 1. II AB; 2. II AT. 3e klassen: 1. Kopklasse A; 2. Ill B. 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 0 0 2 1 2 0 1 1 1 1 0 2 1 1 3 0 2 1 1 0 0 1 2 3 1 0 2 2 0 1 2 7 6 2 1 3 3 2 6 6 6 6 4 1 2 0 1 4 2 3 1 1 2 3 9 6 6 3 VDZ DOS ’19 Rood Geel Hoogezand ESCA Gouda Sp.cl. Irene 5 5 4 2 De Kool Roden MKV ’29 Surhuisterveen 17—12 12—13 14—15 9—12 I was Nog de 6— 3 7— 3 8— 7 4—12 14—3 10—11 3—6 7—15 2 3 3 Doordat Roden gisteren van het reeds gepromoveerde De Kooi won (12) en MKV ’29 het onderaan staande Surhuis terveen versloeg (23), is er een beslis- Waar zijn we zo druk mee? Wat bindt ons zo zeer? Wat geeft ons die „etop” in: tot hier en niet meer Misschien klinkt het hard, doch we móeten het kwijt: We hébben wel tijd, maar we zijn niet bereid 't Ligt vóór in de mond, als ons iets wordt gevraagd: We hebben geen tijd o, het klinkt „afgezaagd”. We stellen de vrager teleur met zijn vraag, „Geen tijd” is een stootblok, een harnas, een plaag. Inlichtingen betreffende de verzen- digsdata van postpakketten geven postkantoren. Dit weekeinde werd Asschaffenburg, afstand 416 km., gevolgen. Met mooi weer en Z.W. wind werden ze om 6 uur 15 gelost. Dit is een mooie vlucht ge- v’jrden. Buitenpost klokte om 13.15. De verwachtingen waren dat hij de eerste Sneker zou zijn, maar Oppenhuis had maar liefst 12.45 afgedrukt. Deze wist zich provinciaal dan ook als derde te klasseren, wat een mooie prestatie is. Doch ook N. de Vries was van de partij; F j klokte om 13.19. De snelheid van de eerste duif was 1059 m. per minuut. De uitslag luidt als volgt: H. Oppen huis le, 7e, 11e, 14e; H. Buitenpost 2e, 6e; N. de Vries 3e, 10e, 12e, 15e; P. Hamersma 4e; J. de Boer 5e, 9e, 13e, 16e; J. Haak 8e; H. Meinen 17e; Comb, v. d. Meulen de Vries 18e; R. G. Mulder 19e; J. van Ruiten 20e; D. Wijnja 21e; L. de Ree 22e; J. Schreuder 23e; F. Meijer 24e; B. Heins 25e; E. Laagland 26e; A. Coers 27e; H. Tippersma 28e. WOUDSEND. Ds. A. Meijeringh zondagmiddag 19 juli a.s. om twee uur te Woudsend afscheid nemen van de hervormde gemeente van Woudsend- IJpecolsga-Smallebrugge en Indijk en de week daarop om half drie, na ’s mor gens om tien uur te zijn bevestigd door Ds. W. L. Speelman uit Vledder, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Schoonebeek. Tijdens zijn vierjarige ambtsbedie ning te Woudsend c.a. was Ds. A. Meijeringh enige tijd al legerpredikant in militaire dienst en tijdens zijn ambtsbediening werd de kerk te Woudsend gerestaureerd. Zoals de plan nen thans zijn zal op de zondag van zijn afscheid in de morgendienst om half tien de gerestaureerde kerk weer in gebruik worden genomen. Bij de veehouder A, Steensma aan de Hemdijk onder IJlst is de vofige week met goed gevolg een koe geopereerd. De operatie werd verricht door de veeartsen Bron van Sneek en v. Loenen en Kleinjan van Wommels. De toestand van het dier dat een beklemming in de darmen had en hevige pijn leed, laat zich nu gunstig aanzien. schreef Halbertsma in het Nieuwsblad van 30 juli 1954. Gevecht in en om de kerk van Tirns. Het was in het jaar 1522. Hevig woedde de strijd tussen de Bourgon dische troepen van Karel V en de Gel derse troepen. Bisschop Filips van Bour- gondië deed ook mee en zijn troepen waren gelegerd in Arum, onderwijl hun tijd zoek brengende met de omgeving te plunderen en te brandschatten. Ze’fs pogingen tot verzoening van verschillen de abten en pastoors richtten niets uit. En zo gebeurde het dat op de „woens dag binnen die octaaf voor Dertiendach” (in de eerste week van jan.) ’s avonds even over zes, „Feyke Pelzer en Fox Faeneler, want sy hoeftluiden waren, met 15 of 16 man to Tyrns voer die kerckedoer stonden want sy waren hier in een schip gecomen; ende sommighe van dije mensen van Tyrns die waren in die keerck ende sy spraken malcande- reu, off sy des nachtes daer bliven wol- den off nyet". Zo erg waren dus de toe standen dat het gevaarlijk was om thuis te slapen. De meeste wilden naar huis daar ze niet wisten dat de vijand voor de deur stond, maar een zekere Minne, zetboer van het klooster, wilde blijven. Een van hen, Aesghe, ook zetboer bij Thabor, wilde eens even in de lucht zien of er soms ook onraad was. En dan begint het: „Ende soe vroe als hy die doerre op deed, doe schoten sy wel 5 off 6 spietsen tussen die doerre ende die moer- re in; mer Aesghe hieldse met kra.ht toe ende Minne die staeck dat eend van die sloetel ynt gat van dije muer; ende Dude die drongse aen myt gewycht, al- soe dat sy die doerre nyet open mochte crijghenende Sijmon Ian Termers die braeck al die spytsen ontwe (aan tweeën), dat daer veel spytsen gebroken worden. Ende sy schoten van buten in myt roeren, twysken dije doerre en dije muer in, alsoe dat hen die cloten som wijlen doer dat haer floeghen, ende mede oeck over dat lijf floeghen; ende oecit hadden sy een ponter (waar kwam die in de winter zo vlug vandaan tusschen die doerre in gecreghen en die word oeck gebroken ende nochtans werd dije doere frij en slotense toe”. Nu de deur gesloten was uitte Minne enkele minder vriendelijke woorden aan het adres van zijn tegenstanders, maar dat kwam hem duur te staan „Doe sei- de Minne: Siet nu dat jimme da wie- rum nim (nu moge de duivel u halen). Van de in 1958 gehouden Anjerfonds collecte in deze provincie is een bedrag van f 9450.uitgekeerd aan diverse verenigingen en instellingen. O.a. kregen subsidie de muziekverenigingen „Een dracht”, Blauwhuis; „Eendracht maakt macht, Oudega (W.); „Euphonia”, Op- penhuizen-Uitwellingerga„Concordia”, Gaastmeer en „Crescendo”, Heeg. Even zo de zangverenigingen „God is mijn Lied”, Terzool; „De Lofstem”, Rauwerd; „Lytse Krêft”, Gauw; „Lyts Bigjin”, Woudsend en „Looft den Heer”, Heeg. Verder o.a. nog de Snitser Skotsploech, de Chr. Leesbibliotheek te Sneek en de Folksdouns- en Skotsploech te Scharna- goutum. Men schrijft ons: Zaterdag maakte het personeel van de N.V. Grafische Industrie „Menno” een boottocht. Precies half 8 vertrokken wij met de salonboot „De Princenhof” in de richting IJlst. Hoewel ons telefonisch was medegedeeld dat wij vóór 8 uur door de brug konden, bleek dat tot onze spijt toch niet mogelijk. Blijkbaar was vergeten ons dat te berichten. Toen werd de boot maar gedraaid en voeren we na ’t in ontvangst nemen van een lunchpak ket en een consumptiekaart via de Hou- kesloot over Heeg en Woudsend naar Sloten welk stadje werd bezichtigd. Daarna werd bij een stuk land aangelegd waar gevoetbald en gezwommen werd en tevens een viswedstrijd werd gehouden. De uitslag daarvan was: le en 2e prijs voor de grootste en de meeste vis Sj. Landstra; le prijs voor de langste aal C. Zoethout; 2e prijs voor de meeste aal B. v. d. Ende. Op de terugreis werden ons door de directie een heerlijk diner en nog een extra consumptie aangeboden, waarvoor wij de heer Menno de Vries vanaf deze plaats nogmaals hartelijk danken. Ook ’t personeel van de Princenhof komt veel lof toe voor z'n aandeel in het diner. Om ruim 8 uur lag de boot weer aan de Pampuskade en konden wij terugzien op een geslaagde tocht. Voor deze vergadering heeft het Actie Comité zich de medewerking verzekerd van enige eigenaars van rondvaartboten. Het biedt de bezoekers en hun dames (die deze keer ook mee mogen en graag zelfs) nl. eerst een tocht over het meer aan. Daarom vertrekken de boten reeds om half zeven van het Zomerrak. Om streeks kwart voor acht arriveren ze aan het Paviljoen waar de dames zich dan aangenaam langs het water of op het terras kunnen verpozen, terwijl de heren vergaderen. Het vertrek is op 10 i gepland, zodat men plm. half eit weer in Sneek zal zijn. Het is te hopen dat dit originele idee van het bestuur met een druk bezoek aan de vergadering beloond wordt. In 1516 was het weer helemaal mis. Een troep soldaten van Karel V, Bour gondiërs, gelegerd in Oldeklooster bij Hartwerd, probeerde Bolsward te ver overen en toen dat niet lukte werd de hele omgeving af gestroopt: „en des donderedaches foer Sinte Bartholomeus, doe waren sie myt die hoep bij Syle state, ende doe branden sy Huninghe dyck, ende toe Tirns en Ter Tinghe(?): op Sinte Bartholomeus avent doe kwam die hoep bij Sneker drie dijcken ende doe branden sy Tyallehuisen ende IJsbrech tum, ende dat huis op ter Ee ender dat huis by Aberder moellen; mer Popte horn bleef staan”. Daarna trokken ze naar IJlst maar kwamen daar voor een dichte deur, „ende doe sy wederom keer den, doe branden sy Taetseburen ende Bons, ende men sei dan dat sy groet guet creghen thoe Taetzeburen, want het daer geflucht was”. Zelfs het kloos ter was niet veilig: „ende sy benamen die van Thabor wel 15 of 16 schone bed den met vele schoene oerkussenen ende poellen en ook een praem volbiers, mit veel ander guets; ende doe dit aldus geschiet was, doe toghen sy weder nae Olde Clooster”. Het bovenstaande wordt ons door Pe ter verteld. Maar ook Worp vertelt ons hetzelfde verhaal en voegt daar nog aan toe: „In dese toch werden veel Bur- goensche soldrten doetgeslagen vanden huijsluijden, dije in lagen leijden, ende wat sy (de burgers) buijten die oerde (de troep) beliepen (te pakken kregen», dye sloegen se doot". De bewoners ble ven dus niet geheel en al passief toe zien. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. Waterland (15 juni); s.s. Highland Brigade (16 juni); Austra lië: s.s. Townsville Star (15 juni); s.s. Strathmore (18 juni); Brazilë: m.s. Waterland (15 juni); s.s. Alnati (16 juni); Canada: s.s. Rijndam (15 juni); m.s. Prins Willem van Oranje (18 juni); Chili: via New York '14 en 17 juni); Indonesië: s.s. Adrastus (15 juni); Ned. Antillen: m.s. Medon (15 juni); Ned. Nw. Guinea: m.s Bengkalis (18 juni); Suriname: m.s. Oranjestad (17 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pendennis Castle (14 juni); Brits Oost Afrika: s.s. F'rd. de Lesseps (14 juni). Op de vierde november van het jaar 1519 teisterde een storm het klooster, die zo lang en hevig was dat het kruis uit de kerkgavel waaide. Hierover De senioren dames gymnastiekvereni ging „Ontspanning” alhier maakte woens dag haar jaarlijkse trip, ’s Ochtends om 7 uur was het al aantreden op ’t Schaap- marktplein, waar voor V. en D. een der nieuwste autocors van Gebr. Sijpersma gereed stond. Het doel van de reis was Nijmegen. De route liep door de N.O. Polder en via Arnhem. In de omgeving van Epe werd in een hotel koffie ge dronken waarna omstreeks 12 uur de oude keizer Karelstad werd bereikt, waar in hotel „Vloor” gedineerd werd. Daarop brachten de dames een bezoek aan de Heilige Land Stichting, waar het leven van Jezus op aarde in beeld is ge bracht. Een pater zorgde hier voor toe lichting. Na dit bezoek, dat ongeveer twee uur duurde, werd de reis voortge zet naar de prachtige omgeving van Berg en Dal. Natuurlijk werd hier een bezoek aan de speeltuin gebracht en men ge noot met volle teugen van al het schone dat er te zien was. Zeer voldaan werd de terugreis aanvaard. Steenwijk was de laatste pleisterplaats en tegen het mid dernachtelijk uur was ’t gezelschap weer in Sneek. Maar voor men afscheid van elkaar nam dankte een der bestuursleden de heer Sijpersma voor zijn uitstekende service en de mooie tocht, die vol afwis seling was en nog lang in prettige herin nering zal blijven. smaak, in de vertolking van „Gott ist mein Hirte” en „Herr, nun sing ich dir ein Lied” van Anton Dvorak. Zijn fraaie stem en muzikale voordracht maakten deze mooie liederen tot iets bizonders. De in 1902 geboren Noord-Duitse componist Hans Friedrich Micheelsen is een der vernieuwers van de Protestantse Kerkmuziek. Hij componeerde verschil lende werken voor orgel, koor, strijk orkest en piano, alsmede vocale soli. Hiervan bracht David Hollestelle rog twee stukken ten gehore, nl. „Herr, wie sind deine Werke so gross und viel” en „Lobe den Hern, meine Seele”. In deze werken bewandelt de componist inder daad nieuwe wegen, hetgeen duidelijk tot uiting komt in de tekstbehandeling het ritme en de verrassende harmonieën hier en daar. Kenmerkend is voorts nog de sobere melodie-vorming. De heer Schrik begeleidde de zanger correct en met een kleurrijke registratie. J.N. Het programma bevatte orgelwerken van Pachelbel, Bach, Cesar Franck en Hendrik Andriessen en de vocale com posities waren van Handel, Anton Dvo rak en H. F. Micheelsen. De heer Schrik begon met „Freu dich sehr, o meine Seele”, een koraal met vier variaties, van Johann Pachelbel (1653 1706). Deze componist was één der be langrijkste vóór J. S. Bach. Pachelbel s variaties, waarvan de laatste de melodie in de bas (pedaal) heeft, werden door Schrik duidelijk en transparant vertolkt en Bach’s boeiende „Preludium en tr:- pelfuga in Es” werd op overeenkomstige wyze weergegeven. De „Sonate da Chiesa” van Hendrik Andriessen is v teraard van geheel ander karakter. In modern klankidioom bewerkte de com ponist een eigen koraalmatig thema met enige variaties, gevolgd door een pom peuze finale. De heer Schrik wist met de uitvoering van deze kerksonate veel eer in te leggei. evenals met de Finale, met het stralende slot, van Cesar Franck. De bariton David Hollestelle zong op zeer verdienstelijke wijze de aria „Du führest in die Höh”. (uit de Messias) van Handel, maar het hoogtepunt van zijn optreden lag, althans naar onze De buitengewone vergadering van het Actie-Comité die a.s. vrijdagavond ge houden wordt, is inderdaad „buitenge woon”. Ze wordt nl. niet in een (naar verwacht kan worden) warme zaal ge houden, maar op het Paviljoen aan ons onvolprezen Sneekermeer. De agenda is zeer belangrijk, daar de plannen voor deze zomer en de komende herfst be sproken zullen worden. Daarna krijgen de leden volop de gelegenheid ideeën naar voren te brengen. Het bestuur is daar zeer op gesteld, omdat velen ge woonlijk méér weten dan enkelen. Bij de rondvraag kunnen alleen drin gende zaken naar voren worden ge bracht. Het ligt nl. in de bedoeling na afloop van de vergadering nog gelegen heid tot enige ontspanning te geven. Eerst een boottocht. Olyphia leed nederlaag. onverwachte Dokter W. J. Simon, de voorzitter van het Roode Kruis, heeft hem Piet aangeboden in de woning van zijn ouders in de le Frittemahovenstraat, waarbij ook de heer G. v. d. Kooy, kringcommissaris van het Roode Kruis in Friesland, de secretaresse van de af deling Sneek mevr. C. E. Gerritsma- Bruins, haar voorgangster mej. M. Groeneveld, de heer L. v. d. Zee, film operateur van het R. Kruis, en een ver tegenwoordiger van Het Vrije Volk aanwezig waren. Dokter Simon vertelde, dat het ini tiatief Piet een nieuwe wagen te geven oorspronkelijk van Het Vrije Volk is uitgegaan. Maar dit werd zulk een kostbare geschiedenis, dat dit blad het niet alleen uit het daarvoor bestemde „potje” kon doen. Daarom hebben Hulp in Nood en het Roode Kruis ook elk een gedeelte van het benodigde be drag beschikbaar gesteld. Hij sprak de hoop uit, dat Nota, die glunderend in zijn stoel zat, heel veel jaren plezier van z’n nieuwe vervoermiddel mag hebben. En toen kwam het grote moment, dat de heer v. d. Zee de mooie grijze drie wieler de kamer binnenreed. Piet was er stil van. „Zo mooi had ik het niet verwacht” was zijn eerste commentaar en de blijdschap straalde hem de ogen uit. Zijn moeder moest hem wel drie maal antwoorden dat zij hem ook heel mooi vond. Zij was ook zichtbaar ge lukkig en dankte namens haar zoon voor dit prachtige royale geschenk. Na de thee maakte Piet onder grote belangstelling van de buren een proef- ritje door de straat. Hij was buitenge woon tevreden over zijn nieuwe bezit en kan nu in zijn vrije tijd ook maar rustig met zijn meisje uitgaan. De vrees niet meer rijdende thuis te kun nen komen is er dan gelukkig niet meer bij. Prinses Wilhelmina wil haar land goed Het Loo met een aantal nabijge legen onroerende goederen en bijbeho rende rechten onder bepaalde voor waarden aan de staat schenken. Haar bedoeling is dat de goederen als geheel in stand zullen blijven en dat het vruchtgebruik van de goederen blijft aan haar troonopvolgers. Dit zal het beste geschieden door de schenking on der te brengen bij het Kroondomein. Minister Zijlstra zegt in de toelich ting bij het wetsontwerp inzake deze schenking dat de regering met eerbie dige dankbaarheid en instemming de schenking namens de staat aanvaardt. De hele schenking omvat ruim 6700 hectaren. (Alg. DbL) Dank zij Het Vrije Volk, de afdeling Sneek van het Roode Kruis en Hulp in Nood heeft Piet Nota vrijdagmiddag een prachtige nieuwe invalidewagen gekregen. En hij kwam mooi op tijd, want zijn oude, die hij een jaar of zes geleden al tweedehands had gekocht, was zó versleten, dat herstel niet meer mogelijk was. Beslissingswedstrijd MKV” 29 Roden singswedstrijd noodzakelijk geworden tussen Roden en MKV ’29 om één plaats in de derde klas. Surhuisterveen werd definitief uitgeschakeld, doordat het ook nog het protest van enkele weken ge leden tegen De Kooi verloor. De stand is hier: In de competitie om het kampioen schap van Nederland (Amateurs) kwam Sp.cl. Irene deze week verrassend goed voor de dag. De zuidelijken, die nog geen wedstrijd hadden gewonnen, bedwongen nu het sterke Gouda (01), zodat de spanning er weer volop in zit. staat er thans het beste voor. De stand is We hebben geen tijd niet voor d i t, niet voor dat. We gaan op „geen tijd” onbegrijpelijk prat. We spreken van spijt, van bijzondere spijt, We zouden wel willen, doch hebben geen tijd De Ned. Ver. Sociale Zorg voor Min- der-validen heeft reeds ruim 30 jaar de belangen van onze minder-valide mede burgers behartigd. In 1958 werd aan 698 van de ingeschreven minder-validen pas send werk verschaft, in het particuliere bedrijf, in overheidsdienst, op een be schuttende werkplaats, in een eigen zelf standig bedrijf of voor huisarbeid. Aan 1336 personen werd met goed re sultaat hulp verleend op andere wijze. Op 1 januari 1959 waren nog 4239 per sonen mgeschreven. De plaatsingen kwa men tot stand door de activiteiten van 38 adviesbureaux en van 32 afdelingsbe sturen. Ook in Sneek is een adviesbu reau gevestigd. Een deel van het werk geschiedt be langeloos door de afdelingsbestuursleden, maar er zijn oo,k beroepskrachten in dienst, die moeten worden bezoldigd, ter wijl de hulpverlening zelf door het ver strekken van hulp bij aankoop van pro theses, invalidewagens, inrichting eigen bedrijfjes enz. ook geld kost. De Ned. Ver. A.V.O. doet daarom met vrijmoedigheid een beroep op u, haar werk te steunen. U krijgt daarvoor de gelegenheid bij de jaarlijkse collecte, die te Sneek wordt gehouden op woensdag 17 juni a.s. Het bestuur van de afdeling Sneek, M. A. Boonstra, voorzitter, Gr. Adolfstraat 15 W Trenning, secretaris, Ds Bosstr. 13 A, de Vries, penningmeester, Gr. Adolfstraat 27 G. Douma. R. Bockemakade 15 M. C. v. d. Merwe, Amaliastraat 3 J Visser, Maststraat 36 Dr J. W. v d. Zijpp, Stationsstraat 2. Geslaagd aan het Utrechts conserva torium voor het einddiploma Schoolmu ziek C II, onze vroegere plaatsgenoot J. Veninga te Bolsward. L. de Zee, Sneek 326 p.; 4. H. Rijpstra, Mantgum 324 p. 3e klassen: 1 A. Zandhuis, Workum 343 p.; 2. G. Blok, Sneek 331 p.; 3. K. Hulle, Sneek 330 p.; 4. F. de Jong, Sneek 329 p. Kopklassen: 1. H. Westerhof, Sneek 340 p.; 2. T. van der Witte, Wieuwerd 330 p.; 3. S. Bootsma, Wommels 324 p.; 4. R. de Koning, Sneek 317 p. Het gelijke spel dat V.D.Z. gisteren op Rood Geel bevocht (11), heeft de Arn hemmers het welverdiende eersteklas- serschap gebracht. Zij speelden in deze promotiecompetitie tot dusver zeer constant en staan nu met drie overwin ningen en een gelijk spel fier bovenaan en onbereikbaar voor Rood Geel en Hoogezan De Groningers trokken gis teren aan het kortste eind tegen DOS ’19 (43). De stand is nu: Doen schoot er een door die doerre ende dat gelut (geluid) dat hij spraech ende hy schoot Minne doer syn borst yn”. Toen de kerkschenners zagen dat ze zo niet binnen zouden komen „doe lie pen su tot de glazen, die ynt koer ston den, dij sloegen sy tot stukken ende sy begonsten daer yn to clommen”. Nu was de toestand dus hachelijk voor de men sen in de kerk en zij zochten hun laat ste toevlucht in de toren „ende haelden die leedder tot hen op, en sy cleepten die clock sonder ophouden”. Minne lag ondertussen in de kerk dood te bloeden maar toch hadden de soldaten nog enig medelijden met hem „want hy onder hen luden bekent was”. Gelukkig kwam er nu redding opda gen, want „uit dyt gherucht ende dep pen soe worden sy altesar-en beroert ende verfeert; ende daer quamen veel volkes lopen van IJsbrechtum, Tyalle- husen, Volschaer, ende van ander we- ghen; ende Sneker seynden ook een schip volkes of twe uit; ende die voer- sten, die erste aen quamen, die riepen se toe op ten toorn waren, dat sy hem (zich) vroem (stil) holden solden; want hoer quam ontset. Sy riepen daer comt wel hondert men om u te ontsetten; en de uit dyt gherucht togen sy (de solda ten nu) ewech toe schyp”. Men probeer de de stervende Minne nog naar Sneek te brengen maar hij stierf onderweg. Peter besluit dit verhaal met: „Gut moetet oeck beteren, datter alsoe veele quats in Friesland geschiet”. R. Steensma. Aan de Chr. Kweekschool alhier zijn geslaagd voor Onderwijzer(es)de da mes C. Grunstra. ScharnegoutumJ. Hoekstra, Woudsend; F. Jellema, Uit- wellingerga; W. A. Lijklema en D. Dijk stra, Sneek; J. J. de Boer, Nijeholtwol- de; H. A. Bouma, Heerenveen; F. Ros kam, Oudemirdum; J. van Slageren, Parrega en de heren R. Abma, Oudega (W.); D. P. N. de Boer, Sneek. By de greate jubileum kleur- en tekenkriich fan de Kristlik Fryske Folksbibleteek binne ü.o. de folgjende prizen en haedprizen bibelle. 6 jier. 1. (haedpriis autoped)Ytsje Overal. Achlum. 9 jier: 1. Jan Brinksma, Snits. 13 jier 1. Henk Keuning, Huzum (materiaelbon great f 15. 14 jier: 1. Klaes Posthuma, Ljouwert (haedpriis Sportfyts)4. P. Zeilstra, Gau. 15 jier en alder 1. M. Piersma, Snits (materiaelbon great f25.3. Anny de Vries, Idsegea; 4. Marijke Zeilstra, Snits. Begin 1517 hadden de Bourgondiërs het weer eens op Sneek gemunt, een vesting der Geldersen was en werd het ernst want Graa Felix Kuinre ging met zijn troepen in Uit- wellingerga en Oppenhuizen liggen, een troep uit Workum en Staveren legerde zich in IJlst terwijl een troep knechten uit Leeuwaïden gedeeltelijk in Nije- klooster en gedeeltelijk in Thabor ge legerd werd „met veel schuts ende riet- schips, recht oft sy Sneeck mit macht wolden winnen”. Men kan bijna het ge voel niet onderdrukken dat Peter er de 1 spot mee drijft: net of zeDe over sten hadden hun hoofdkwartier in Tha bor: „Heer Florjjs, Graef Felix ende die Graef Overeems ende noch andere ede- linghen”. Do Snekers hadden het Hos- pitael al verbrandt opdat de vijand er zich niet in zou nestelen. „Ende doe sy aldus omme Sneeck lagen, doe toghen sy allen daghen opt schutgheweer; mer sy en bedreven niet veel”. Er was echter een zekere Jonker Rielif die een verzoe ning tot stand wilde brengen „mer die van Sneeck ende wolden hem niet toe woorden staan”. De burgers wilden ove rigens wel graag een verzoening maar Grote Pier lag met zijn troep, de A,ru- mer Zwarte Hoop, in de stad en hij verbood het hun. Na een dag of vijf viel echter de dooi in en trokken de troepen belwaar‘zflnV weer terug. J Zware storm. Bij het concert dat vrijdagavond in de Grote Kerk alhier gegeven werd een 100-tal personen aanwezig, geen groot aantal dus, maar voor eerste maal stellig een bevredigende op komst. Zijn wij goed ingelicht dan vol gen er nl. nog meerdere concerten ars dit. Een prijzenswaardig initiatief. Het is daarom te hopen dat het vaste aantal bezoekers in de toekomst zal uitgroeien tot enige honderden, waardoor deze zo- meravond-kerkconcerten bestendigd kunnen blijven. Er is tenslotte in Sneek en omgeving nog genoeg belangstelling voor het koninklijke instrument en de lage entreeprijs kan voor niemand een name van Olyphia leed een onverwachte 13 nederlaag tegen PJC. En dat gebeurde nog wel op eigen terrein. Weliswaar ble ven de Friezen nog bovenaan, maar Hunsingo. dat niet tot een beslissing kwam tegen Valthermond (11), heeft nu evenveel punten. PJC (met 4 punten) en Valthermond (met 2) zijn nu zeker nog niet kansloos. Olyphia Hunsingo PJC Valthermond Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per halt jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Aan de jaarlijkse sportdag van de Technische school, die donderdag j.l. in het sportpark aan de Leeuwarderweg werd gehouden, namen ditmaal niet minder dan 480 jongens deel. Van deze kleine vijfhonderd leverde de derdeklas ser A. Zandhuis uit Workum de beste prestatie door bij de driekamp (vter springen, 80 m. hardlopen en balwer- pen), die ’s morgens plaats vond, punten te verzamelei.. Hij werd daarmee schoolkampioen 1959 De „titelhouder” van vorig jaar, H. Westerhof uit Sneek, die in de kopklas se eerste werd, kwam juist drie punten te kort (340) om z’n kampioenschap te kunnen prolongeren. H. D. v. d. Goot (Sloten) en H. Sijsling (Ijlst) sleepten resp. bij de eerste- en tweedeklassers de eerste prijzen in de wacht. Het vrij omvangrijke programma, dat dank zij de kundige leiding van de heer H. Eggents en de welwillende medewer king van directeur en leraren toch zeer vlot verliep, werd ’s middags voortge zet met handbalwedstrijden tussen de diverse klassen. De teams van IB. II AB en KA kwamen hierbij als win naars uit de bus. De prijzen bestaande uit medailles en luxe voorwerpen (beschikbaar gesteld door diverse Sneker firma’s) werden in 1 't restaurant van het Sportpark uitge reikt door de directeur der Technische School, de heer A. Mak. De gedetailleerde uitslagen waren: Driekamp. le klassen: 1. H. D. v. d. Goot, Sloten 339 p.; 2. K. Visser, Balk 325 p.; 3. K. de Jong, Koudum 324 p.; 4. S. Venema, Koudum 323 p. 2e klassen: 1. H. Sijsling, IJlst 327 p; 2. W. Cnossen, Lutkewierum 326 p.; 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1