Uit het verre en van en nabije verleden IJsbrechtum, Tints en Tjalhuizum Snitser Skotsploech danste in Brunssum I I Goede première fan it lepenloftspul „Ta Him dyn bigearte” yn Sondel i IJLST i I i van en I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL „Taptoe-Sneek 114e jaargang no. 49 Donderdag 18 juni 1959 Redakteur: L. KIEZEBR1NK g Geslaagd Eindexamen Chr. Kweekschool Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872 Vrouwenkaatspartij in Sneek Autotocht Ouden van üat>en weer in ’t zicht Belangrijke jaarvergadering v.v. „Black Boys” Gymnastiek-demonstraties in het Sportpark Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 I’ H '1 Blijde dag voor Herv. Ge meente in Scharnegoutum Feest in Ijlst op til Voorlichting over Australië •f i‘ SNEEKER NIEUWSBLAD VII. Weer soldaten in het klooster. Gevechten In het klooster. Zwaar onweer. ENGELAND OP ZIJN KOP DOOR RUBENS ALTAARSTUK het en Australische It spy 1 jen. it waer as af we De Commissie Autotocht Ouden van Dagen Sneek „Halleluja'’ (Wommels), „Concordia” Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) hege de werd op het bordes van het Raadhuis het défilé afgenomen. Deze manifestatie trok vele tienduizenden toeschouwers, waar bij herhaaldelijk de vele in Brunssum wonende Friezen bij het voorbijtrekken van de Snitsers hun verbondenheid met het Heitelan niet onder stoelen en ban ken staken. De Snitser Skotsploech, waarvan enkele leden zich niet hadden kunnen vrijmaken, werd tot de gewenste getalsterkte aangevuld met enkele leden van de nieuwe Bolswarder Skotsploech, die voor het eerst een dergelijk gebeu ren meemaakten en zich bijzonder goed aanpasten. Zaterdagavond werd in de grote feesttent voor een 1500 bezoekers opgetreden te samen met een Engelse, een Zweedse, een Sloveense, een Franse, een Belgische groep en een Surinaams Orkest. De bijval voor de Snekers was bijzonder groot en zeker niet minder dan b.v. voor de goede en fraaie Zweedse groep uit Stockholm, waarvan de leden beroepsdansers zijn en door de Staat worden betaald. Vooral de natuurlijke en onbevangen voordracht van de Snekers werd bijzonder gewaardeerd, temeer om dat de dansen werden toegelicht, waar door ’t publiek deze beter kon begrijpen. Dit succes was de aanleiding dat op uit drukkelijk verzoek van het comité de Snekers ook zondagavond in het even eens uitverkochte openluchttheater nog maals voor het voetlicht kwamen. Daar na werd na twee vermoeiende doch mooie en onvergetelijke dagen in een prima stemming de terugreis met de nieuwste reiswagen van Gebr. Sij persma aanvaard. De organisatie, ontvangst en verzor ging van de groepen was uitstekend, ter wijl het optreden van de Snekers in Limburg weer enige propagandistische waarde voor Sneek en Friesland in de vreemde inhoudt. Tevens is dit een sti mulans voor de enkele kortgeleden toe getreden nieuwe jeugdige leden te trach ten zo spoedig mogelijk ingewerkt te ge. raken om ook aan dergelijke manifesta ties te kunnen deelnemen. Aanmelding van nog enige adspirantleden bij voor keur in de leeftijd van plm. 20-35 jaar, vooral heren, is mogelijk en nu een ge schikt tijdstip. In de eerstkomende weken en maan den wordt de medewerking van de Sne kers verwacht in IJlst (opening nieuwe brug), Augustinusga, Paviljoen Sneeker- meer, Apeldoorn en en Groningen. Het optreden op het Paviljoen zal geschieden voor een groep buitenlanders waarvoor reeds tweemaal eerder werd gedanst. Na dat zij de beide voorafgaande jaren el ders ontspanning hadden gezocht, komen zij nu weer naar Sneek en hebben zij de Skotsploech uitgenodigd op het Pavil joen een avond voor hen te verzorgen. Aan de Chr. Kweekschool te Sneek slaagden voor Onderwijzer (es) de dames W. Ferwerda, IJ. Abma en J. Schuur mans, allen te Sneek en de heren S. D. Plat, H. Schram, J. S. Modderman, allen te Sneek; Sj. van Brug, Wons; H, van der Meer, Wijckel; B. Nijdam, Hart- werd en J. P. Blauw, Bolsward. De examens zijn afgelopen. Volgende week woensdag, 24 juni, wordt in Sotheby’s Veilinghuis aan de New Bond Street in London, Pieter Pdul Rubens Altaarstuk „De aanbidding der wij zen” geveild. De waarde van het schilderij wordt geschat op ongeveer 1.500.000 gulden. Er gaan geruchten, dat het stuk al bij voorbaat naar een Amerikaanse kunsthandel gaat en dat heeft de gemoederen in beroering gebracht. Twee parle mentsleden zullen er in het Lagerhuis op aandringen het kunstwerk in het land te houden. De National Gallery wil het ook hebben. Hierbij komen dan nog de nodige particuliere verzamelaars. Het schilderij is het voornaamste stuk van de vermaarde collectie van wijlen de hertog van Westminster. Het doek is bijna drie meter hoog en 2'/j meter breed. Rubens kreeg er in 1634 920 florijnen voor. De earste ütfiering fan it iepenloft- spul „Ta him dyn bigearte” fan Mefr. PostBeuckens, biwurke nei har prach tige roman fan dy namme, wie tiisdei- tojoun yn it iepenloftthéater to Sonde!. Wy binne der hinne gien mei in ge- foel fan hege forwachting, mar tagelyk ek fan in noed oer dit eksperimint: de kostelike roman fan Ypk fan der Fear omset yn in toanielstik, dêr’t op himsels al folie oer sein wurde koe. It haedthema fan it stik is de sterke en langjende leafde tusken de boere- faem Hylck en de boeresoan Siertsje. Mar de heit fan Siertsje, de hurde boer Barre Stoffelsma, great op syn jild en forgroeid mei de konvinsje, dat der gjin sprake wêze kin fan in houlik tusken in boeresoan en in arbeidersfanke lelt it near der op. Hy wit troch syn twing- jend trochsetten Hylck to pearjen oan de rauwe en rüge arbeider Gerke, syn ta de arbeidersstan forfêJlen omkesiz- zer en syn soan Siertsje trouwt mei de forwoechsen Hinke, dochter fan de stien- rike Roekeboer. It libben giet fierder en makket fan de swakkeling Siertsje in man dy’t it nergens mear fine kin en dy’t it bigjint to meallen. Hylck, yn hwa de leafde foar Siertsje bannende bliuwt, slacht har mei har geve en sterke persoanlikheit troch it hurde en swiere libben nést Gerke hinne, mar yn it dramatysk slot fan de léste scène fan de boskbran komt de leafdesstriid tusken Hylck en Siertsje ta in oangri- pend ein. f’l De haedpersoanen mei dêrom hinne de byfiguren stiene foar in swiere op- jefte, mar wy kinne net oars sizze as dat de hear P. v. d. Zee mei de ploech spilers ünder syn sterke regy der gê.ns hwat fan makke hat. Ta it slagjen haw- we ek tige meiwurke it breed opserte toaniel mei syn decors en biljochti- tige fornamstich opset fan de hear Tinus Veldkamp, wylst de sfear fan it 19e ieuwske Gaesterlan mei syn folklore in prachtige eftergroun foarme foar it stik. De rol fan Hylck, de sintrale figuer yn it stik, waerd tige natuerlik en mei In juli 1523 kwam er tweemaal een grote troep soldaten in het klooster „ende sy deden ons grote schaed enüe verdriet”. Steeds meer volk kwam er „ende Her Goelinck myt nog een heer schip off twee die quamen hier oeck; ende hier quamen oeck twe off drie bus- sen op wielen ende haecken, mit ander reetschip dat hem van noden was”. De Gelderse Graaf van Meurs kon het nog niet verkroppen dat de Snekers hem buiten de stad gezet hadden en in mei 1523 beraamde hij weer eens een aanval op Ce stad. Hij had de volgende De Limburgse mijnstad Brunssum her dacht eind vorige week het feit, dat 400 jaar geleden deze plaats tot Heerlijkheid werd verheven. Ter gelegenheid hiervan werd een reeks feestelijkheden gehouden met als hoofdnummers onder de naam „Parade der Nationaliteiten” het optre den op zaterdag en zondag van een 21-tal folkloristische groepen uit Engeland, Zweden, Denemarken, Duitsland, Polen,- Hongarije, Slovenië, Frankrijk, België en Nederland. Ons land was vertegenwoor digd door een volksdansgroep uit Maas tricht, de folkloristische vereniging uit Markelo en de Snitser Skotsploech. Zon dagmiddag werd een grote folkloristische optocht gehouden met deze 21 groepen en ter afwisseling en als muzikale bij stand een 12-tal voortreffelijke muziek gezelschappen, waaronder een Schotse kinderdrum- en doedelzakband in Schot se klederdracht. Door de autoriteiten Evenals vorige jaren houden de plaat selijke gymnastiekverenigingen ook dit jaar weer een openlucht-demonstratie in ’t sportpark. Dat ook de gymnastiek in het kader van de sportontwikkeling een steels grotere belangstelling geniet, blijkt wel uit het feit dat het bezoek voor de jaar lijkse openlucht uitvoering steeds een stijgende lijn vertoont. Hoewel de commissie de toegang tot het sportpark graag vrij had gelaten, is dit in verband met de hoge kosten welke een dergelijke avond met zich meebrengt, helaas niet mogelijk. Maar om toch ieder in de gelegenheid te stel len deze avond te kunnen bezoeken heeft de commissie de entrée zo laag mogelijk gesteld. Van 7 uur af zullen de verenigingen op 25 juni onder aanvoering van de tamboerkorpsen naar ’t Sportpark op marcheren. Wij wekken een ieder dan ook op deze manifestatie van de Sneker gymnasten te komen bezoeken. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar de adver tentie in het Sneeker Nieuwsblad van maandag 22 juni a.s. De Commissie van Vier Ja, het is weer zo ver, dat wij Sne kers, onze Ouden van Dagen weer een dag zullen bezorgen, waar ze over kunnen napraten, n.l. de traditionele Autotocht voor Ouden van Dagen. De commissie zal in korte tijd de or ganisatie moeten regelen, want zoals de zaken nu staan wordt de tocht ge houden op woensdag 8 juli a.s. Dit kan, maar niet zonder de mede werking van onze stadgenoten. Heren autobezitters, Uw medewerking kunt U het beste tonen door U tijdig bij Uw garagehouder op te geven, want wij zullen weer veel wagens moeten gebruiken. Verder een belangrijke tip voor onze financiële medewerkers: onze finan ciële commissie komt U één dezer da gen bezoeken en hoopt zo het geld voor dit mooie doel bijeen te krijgen. Ook rekenen wij weer op de bakkers en de kruideniers om met hun spon tane medewerking voor de 400 oud jes de gebruikelijke tractaties te ver zorgen. Wij rekenen weer op Uw aller mede werking. Een ploegje kaatsvrienden onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden tot het organiseren van een vrouwenkaats partij alhier, zoals reeds in zoveel plaat sen in Friesland worden gehouden. Met de financiële steun van enkele particulieren en zakenlieden hopen zij hun doel te bereiken. Mocht dit inder daad gelukken, dan zullen zeker de twaalf sterkste dames-parturen worden uitgenodigd. list bedacht. Enkele knechten zouden de koeien die bij de stad graasden, weg drijven, waarna de Snekers wel naar buiten zouden komen en in de hinderlaag lopen die hij gelegd had. In grote tren- ken verliep de zaak volgens plan, hoe wel in het begin iets anders, want en kele boeren, Eelke en Hilke, kennelijk in IJsbrechtum wonende, zagen soldaten bij hun vee en gingen de klok luiden, wat ook in Sneek gehoord werd en „doe quamen sy (de Snekers) uit, ende sy en wisten van die laghen niet; soe wor den sy in die vianden besyngelt. Doe die Snekers dat saghen, doe vloeghen sy te velde waart in; wie ontlopen mocht, die ontliep; mer daer worden veel gevan- ghen”. De Graaf had dus wel gedeelte lijk zijn zin gekregen, maar was kenne lijk toch niet tevreden, want hij ging daarna naar IJsbrechtum terug en „doe quam die Graeff van Moers myt syn volk toe IJsbrechtum bij die keerek; doe gaf hy al hoer guet prys, omdat sy, ge dept hadden als voerscreven is; ende doe namen alle knechten die beesten die byder hant waren, ende oeck al dat guet, dat in die husen ende in die keerek was”. Met al deze buit ging de Graaf naar Bolsward, waar de IJsbrechturners bij hem moesten komen om zich met hem te verzoenen. De Graaf wist echter van geen ophou den en ging nu eens de kant van Schar- negout”m uit: „Ende doe quam hy by Poptehorn, doe wort hem gheseyt, dat in onze doester toe Thabor was een knecht, die Wilde Gans genoemd worj; doe seynden die Graeff sommighe knech ten, die hem solden halen uitter dat doester, dat sy hem nyet mochten crie- gen, doe solden sy dat doester branden; want soe was hen bevolen”. Enkele sol daten moesten dus een man. Wilde Gans genaamd, uit het klooster halen en als ze hem niet vonden het klooster in brand steken. Ze vonden hem bij het hoog-altaar cn namen hem mee, zonder zich om kerk, klooster of altaar te bekommeren. Hij werd naar Nijeklooster gebracht, maar Worp reisde hem na en probeerde hem vrij te krijgen, wat niet lukte. Dan vroeg prior Worp dat de Graaf hem tenminste geen lijfstraf zou doen on dergaan, maar de Graaf bekommerde zich niet om de prior. Vanuit Nijeklooster gingen de solda ten weer op roof uit en in Rauwerder- hem „beroefden sy alle keereken ende husen, daer sy by quamen. ende sy namen veel guets”. Toen ze tenslotte weer naar Workum waren afgetrokken klaagden de bewoners van Nijeklooster dat zij daar veel schade aangericht had den. „Ende doe hy aldus op die reijs was, ende quam by onse doester van Tha bor, doe saghen wy dat hy veel peer- den ende coyen ende ander ionghe bees ten bij hem had de; ende die Snekers die quamen teghen hem wt opt schutte- feerdt, alsoe dat sy malcanderen eenc man aff twee seynghen”. De Geldersen kregen een Sneker bur ger te pakken die ze mee voerden naar Workum, alwaar de Graaf hem levend liet verbranden. De Snekers kregen ook een Gelderse soldaat in handen en gin gen met gelijke munt betalen, maar ze waren nog zo genadig dat ze de man eerst onthoofdden alvorens hem te ver branden. Men zond elkaar de verbrande lichamen toe In februari 1524 werd Thabor geteis terd door een zwaar onweer, zo erg ais Peter het bij zijn leven in de winter nog nooit had meegemaakt. „Want het was een zware fuerighe blyxem, alsoe dat die Keerek toe Schraerd die verbrandde al- heel ganselick; ende onse doester Tha bor stond in grote perikel (gevaar); want daer quam een fuerighe blyxem uitten Westen off Suedwesten, ende flogh twyste onse Symmerhus ende onse leke dormter (Slaapvertrek) om, nae dat koehuis; ende onse molkenmeister, Claes Haenkes ghenoemt, die stont int koe huis, ende gaff die ionghe calveren drineken, ende hy sach dat het soe licht om hem werde, dat het hem verwonder de; doe hy syn oghen op sloegh doe sach hy dat het huis boven vol fuers was; doe wart hy seer vervaert; ende die koyen balkten ende raesden op die stal; ende doe dat fuer 3 of 4 Pater Noster lanek in dat hus hadde gheweest, doe woert hyt weder quijt zonder schaed; mer het was een grote grade van Got dat het hus nyet oec brande; want had de het hus gebrant soe waert omt heel doester te doen gheweest”. En met deze laatste opmerking zal Peter het wel bij het rechte eind gehad hebben daar waar schijnlijk een groot gedeelte van klooster van hout geweest zal zijn. En met dit verhaal nemen we scheid van Peter van Thabor, die zeer dankbaar zijn dat hij al deze zaken voor ons te boek heeft gesteld. R. Steenstra SCHARNEGOUTUM. Het was zondag voor de Herv. gemeente alhier een blijde dag. In de morgendienst werd Vicaris A. Westra van Berlikum bevestigd door Ds J. Schipper van Goëngi met de tekst i Here open mijne lippen, opdat mijn mond Uw lof verkondige. (Ps. 51 17). Was in de morgendienst het kerkge bouw al vol, ’s middags was het stamp vol, daar ook vele Berlikumers de in trede wensten bij te wonen. Ds Westra verbond zich aan zijn nieuwe gemeente met de tekst Hebreeën 10 23, 24 en 25. Namens de kerkeraad sprak de heer K. Mollem' de nieuwe leraar toe. Hij wees er op, dat over deze blijde dag een schaduw lag. doordat mevr. Westra, die nog in het ziekenhuis wordt verpleegd, hem niet van nabij kon meemaken. Spr. wenste en bad haar een spoedig herstel toe. Hij merkte voorts op dat er sinds mensenheugenis geen kandidaat in de ge meente werd beroepen, maar God heeft voor U een taak weggelegd. Moge U hier met zegen en liefde arbeiden. Wij wensen U daarin met liefde bij te staan. Verder voerden nog het woord Ds Ver meulen van Rauwerd namens de Ring; de heer Feenstra van Nijland namens de classis Sneek; ds Verveld als collega en namens de Geref. Kerk; de heer Braaksma namens de kerkeraad van Berlikum en als laatste Ds Schipper van Goënga, die ook consulent was tijdens de vacature. Voor diens prettige sa menwerking in die tijd bracht ouderling Mollema hem hartelijk dank. Ds Schipper sprak ook een persoon lijk woord tot zijn collega, die daarna alle sprekers beantwoordde en dankte voor de vernieuwing van de pastorie, de steun van de vrouwen- en meisjesver eniging, de hartelijke ontvangst bij hun komst en de goede zorgen van koster Bruinsma en diens gezin. Verder dankte hjj burgemeester Van Hout en de leden van zijn vorige gemeente voor hun aan wezigheid, waarbij hij de verzekering gaf steeds met genoegen te zullen te rugdenken aan de tien maanden welke hij als Vicaris in Berlikum heeft ge werkt. De Gemeente zong tot slot haar nieu we leraar Gez. 236 1 toe, waarna er in „Elim” no_ gelegenheid was persoonlijk met ds Westra kennis te maken. Nog drie nachtjes slapen, en de zo mer is in het land; hopelijk met veel zonneschijn en mooie avonden. Eén van die avonden, en wel die van zaterdag 4 juli a.s. is dubbel belangrijk voor Sneek, want de Chr. Muziekvereni ging „Harmonie” heeft voor die avond een groots plan geprojecteerd. U heeft wel eens gehoord van „Tap toe Delft”, dat jaarlijks militair gebeu ren van kleur, klank en muzikale show. Welnu, wat Delft te zien geeft is voor Sneek niet te betalen; maar op beschei dener schaal is voor dilettanten zeer ze ker iets te bereiken, wat de moeite loont, zowel voor het publiek als voor de uitvoerenden. De muziekverenigingen (Makkum), „Euphonia" „Oranje” Witmarsum (IJlst) en „Harmonie” (Sneek), hebben met 300 man de koppen bij elkaar ge stoken en zijn reeds weken aan het oe fenen om op 4 juli ons mooie Sportpark te betreden voor het weggeven van een klankvol, imposant schouwspel dat on geveer twee uren zal duren. Hieraan vooraf gaat een stertocht door de stad door de deelnemende muziekkorpsen, ge volgd door een défilé op de Marktstraat dat afgenomen zal worden door B. en W. van Sneek. Wanneer hedenavond in de jaarverga dering van de voetbalvereniging „Black Boys” alle op de agenda prijkende kan didaten voor het bestuur en de diverse commissies worden gekozen, komen er heel wat nieuwe gezichten in de leiding van deze vereniging. Een uit vijf leden bestaande commis sie is nl. na een vergadering aan het werk getogen om Black Boys, aan nieuwe bestuurders te helpen en het re sultaat is geweest dat velen zich spon taan beschikbaar stelden. Onder hen zijn vele oude getrouwen, die zich opnieuw het lot van hun club hebben aangetrok ken. Het werk van de commissie be perkte zich niet alleen tot het aanzoe ken van kandidaten. Zij heeft bovendien richtlijnen gegeven voor het in de toe komst te voeren beleid, waarbij o.m. veel aandacht wordt geschonken aan een gezond en prettig verenigingsleven. Verdere belangrijke punten op de agenda zijn de verbouwing van de boxen op het terrein en het trainingsvraag- stuk. greate oerjefte spile. Dizze jongfaem ünthjit gans mei har oangeboaren gave foar toanielspyljen. Ek de rol fan Siertsje wie yn goede hannen. Wie de jongfeint yn it earste bidriuw hwat ünwis, yn it twadde spile hy al gans sterker en yn it slot fan it tredde bidriuw joech er in kréaesje fan de sljocht wurden Siertsje, dy’t oan- gripend wie. Geauwe, de omstipper en sünderling, mar mei in ryk gemoedslibben en in ta- flecht foar Hylck in har libbensstriid, wie yn syn dik§y tige goed, mar moog- lik hie hy yn syn dwaen en litten hwat mear de ta weismiten kearde omswalker wêze kinnen. Al de oaren ek stik foar stik nei to gean soe to folie romte fergje. Lit dêrom sein wurde, dat elke spiler syn paedtsje aerdich skjin makke en der oan meiwurke hat, dat wy prachtige tnanieltsjes to sjen krigen: lyk as de breamieltiid by boer Barre, it wurkjen yn de ikebosk, dy yn de klinte tusken Hylck en de baker en Hylck en Gerke, al wiene der fansels ek wolris swakke mominten en heakke it ek wolris efkos. Wy moatte noch wol efkes neame de flash-back’s (it weromsjen) yn it tredde bidriuw. Hja tsjinnen om it tiidrek fan alf jier mei al syn goed en kwea to oerspannen. Toanieltechnysk diene se it tige goed. Sa kinne wy sizze dat oan üs forwachting folslein foldien en noed ünder it spyljen as in damp for- flein is. Elk, dy’t foar it Frysk toaniel fielt, moat dizze ütfiering mei meitsje. Der binne altiten noch twa ütfierings- jounen. 20 juny en 4 july. Haldt ien fan tizze jounen frij Wy hoopje tige, dat it waer dan minstens sa meiwurkje mei as dizze kear en dat der beide jounen lyk as dizze earste wer sa’n protte folk nei Sondel giet. Oan de ein fan de joun waerd Mefr. Post-Beuckens huidige en har blommen oanbean. De Boargemaster fan Gaester- lan spriek in wurd fan tank oan alle- gearre, dy’t mei wurke hiene oan de toaniel-ütfiering en dêrby wie hy grit de tolk fan alle oanwêzigen. A. VI. Te Groningen slaagde voor het Poli- tiediploma B de heer J. Boersma, post- commandant der Rijkspolitie te Hom- merts. Zelfs de kloosters waren niet veilig, wat uit het volgende verhaal zal blijken. Op de 30ste september van datzelfde jaar, 1522, zonden de Snekers enige schepen met boter en andere waren naar Franeker, wat de Geldersen wisten en wilden verhinderen. Degene, die goed de vorige stukken gelezen heeft, zal dit wel wat vreemd in de oren klinken want Sneek was toch zelf Gelders gezind Ja inderdaad, maar tot voor kort, want eerder in het jaar hadden de Snekers de Gelderse stadhouder Graaf van Meurs (over wie later meer) verjaagd, die dit natuurlijk niet op zich liet zitten en zo kwamen dan honderd man Geldersen in het klooster om straks de Snekers te overvallen wanneer ze door de Frane- kervaart voorbij zouden komen. Onder hen was ook Grote Wierd, de luitenant van Grote Pier. Het liep echter even anders, want en kele Snekers kwamen het klooster bin nen om daar wat eten op te halen. Maar zij kregen al direct argwaan daar de poort open stond, terwijl ze ook niemand aan het werk zagen. De Geldersen had den zich verstopt in het molkenhuis, waarmee waarschijnlijk de melkkelder bedoeld wordt. Plotseling hoorden de Snékers enig gerucht en wilden ze vluch ten, maar het was helaas te laat, want „doe floeghen die Geldersen op, ende sloeghen die trom: doe quamen sy wt dat molkenhuis, ende wt dat bouhuis, ende wt dat poerthuis”. De Snekers za gen de aftocht versperd en namen hun toevlucht in de kloosterkerk, maar die was uit voorzorg gesloten door de mon niken en toe i vluchtte men links en rechts. Sommige kwamen bij het bak huis, snelden de tuin in en zwommen bij het washuis over de gracht. Een an der vluchtte het schoenmakershuis in, klom op zolder en trok de ladder op. Laten v.e verder Peter zelf maar aan het woord „Noch waren der twee, die liepen so langh om ende weder om ynt doester, dat sy toe lasten in die keerek kwamen; want dije kereke doer doe op was gedaan; ende sy liepen voert iynt koer bjjt hoech altaer; ende het was onder myssen; ende Sanctus was geson- gen. dat dije priester weder dat Heilige .crament solde opbaren; doe quamen daer Harich Goferts ende Peter Jarichs hem nae loopen in die kerek; dije een mijt een gheladene bus, en de dije ander mijt een bloet mes; ende quamen met al sulck bijster ghelaet aen, recht of sij se terstond wolden doen schieten of aen stucken houwen”. Zij ontzagen kerk noch priester en ge droegen zich „recht oft rasende honden hadden gheweest”. Verschillende pries ters vluchtten, maar een „die hiet Ger- lacus van Oesterend, die las die mys voert wt mijt groten anxt ende verfeer- nys. End onse priesters liepen daer toe, ende onderwezen hoer, hoe dat sy grote confuijs (verwarring) maeckten onder den deijnst Gods; ende hij riep weder: „lek en vragher nijet nae”. Tenslotte be koelde hun woede weer wat, en hij deed de Snekers een voorstel: als ze hem etn maand soldij zullen geven zullen ze vrij zijn. En aldus gebeurde. Buiten gekomen werden nog enkele Snekers mishandeld en werd een oude man in zijn been ge schoten. Tenslotte kwamen de Snekers om hun stadgenoten te ontzetten, maar de Geldersen hadden toch al enige pra men boter veroverd en vluchtten er mee naar Bolsward. ’s Middags echter kwamen ze weer terug met een troep Bolswarders. Een gedeelte ging naar „Zandtlaen”, waar schijnlijk ’t tegenwoordige Roodhuis, een ander deel naar Thabor. Beide afdelin gen sloegen dammen in de Franeker- vaart maar ze richtten weinig uit trokken weer naar Bolsward terug. Peter voegde er deze keer nog een kleine nabeschouwing aan toe. Hij vond n.l. dat de Geldersen niet verstandig ge handeld hadden, want, zo schrijft hij, als ze in Tirns zich gelegerd hadden, en ze hadden de Snekers eerst voorbij laten varen dan hadden ze veel meer buit kun nen krijgen, wat ook het geval geweest zou zijn als ze zich in het klooster wat langer stil gehouden hadden en de Sne kers wat dichterbij hadden laten komen. Strooptocht van de Graaf van Meurs. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3,per half jaar. Franco per post f 3,75 per half jaar. Giro 8 5 074 8 ten Sneeker Nieuwsblad. IJlst is blij met zijn nieuwe brug. Het zakenleven om de enorme verbetering van de toegangsweg, de burgerij om de verhoging van het aanzien der stad. Hoewel nog niet af, is toch voor ieder al duidelijk dat de brug zowel esthetisch als zakelijk een aanwinst is. Donderdag 9 juli wordt de brug offi cieel geopend. IJlst is van plan die dag en vrijdag en zaterdag d.a.v. feest te vieren. Plannen worden uitgewerkt, voorbereidingen getroffen en... een be roep op de finantiële medewerking van alle Inwoners gedaan, want nog altijd is geld de ziel van de negotie. We komen, ajs alles in kruiken en kannen is, hier op nader terug. Maar we kunnen nu al zeggen: het wordt een evenement, zoals in lengte van jaren niet weer voor komt. name van Woensdagavond hield de Rijks-Emi- gratievoorlichtingsdienst in het Gewes telijk Arbeidsbureau alhier voor a.s. emigranten weer een voorlichtingsavond toegelicht met dia’s. Door het geringe aantal bezoekers werd op voorstel van de directeur de in leiding door de heer J. Pelder niet gehou den, maar werden de aanwezigen in ac gelegenheid gesteld vragen te stellen. In een geanimeerd gesprek werden de vele mogelijkheden voor de a.s. emigrant uitvoerig behandeld. De heer Pelder wees er hierbij op, dat de emigrant er goed aan doet zich het eerste jaar op een vrij moeilijke periode voor te bereiden. Hoewel de meeste emigranten, eenmaal in het land van bestemming aangekomen, met raad en daad worden bijgestaan, komen er vooral in de beginperiode nog vele moei lijkheden voor. Het niet volkomen be heersen van de taal vormt de grootste handicap. Ter illustratie werd tot slot een serie dia’s over het land en leven vertoond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1